Politie ontketent geen heksenjacht na I november DADERS, KOORLEDEN EN BEWAKERS ONGEDEERD Verrassingsoverval mariniers einde van gijzelingsdrama Geld lenen Van Agt prijst optreden tan mariniers WEL: LANDELIJKE, GEWESTELIJKE EN ROUTINECONTROLES OP DRANKMISBRUIK een miljoen gulden aan prijzen 1 binnenland buitenland PROCEDURE 'n METZLER- bril: iedets oogmerk! VRIJDAG NOVEMBER 1974 15 1.9 kanSTT e|ndhoofdprijs in de Nationale Ruzzelaktie „Geven voor Leven" in deze krant t.b.v. r9n ®™estnjding in Nederland. die Wl,ri!Crlavan van Belmont, type Sierra Nevada 25, Uw luchtkasteel op de grond. Een sta-caravan, I zithoek van 8118 90makken is voorzien: gezellige slaapkamers, een aparte dinette, een comfortabele kZjr ®®n gascomfoor met oven, een gashaard, eigenlijk te veel om te omschrijven. Deze Sierra van fioS£aravan most u zien en dat kan bij Belmont B.V. te Polsbroek, die deze caravan ter waarde ter beschikking heeft gesteld (Van een onzer verslaggevers) HAAFTEN Na vandaag „"neer de nieuwe alcoliolwet vl kracht wordt zal de politie Len heksenjacht ontketenen L verkeersdeelnemers - zo als algemeen wordt gevreesd. Wel zullen van tijd tot tijd lan delijke en regionale controles gehouden worden en zal het aspect van het alcoholgebruik door weggebruikers inge bouwd worden in routine-con troles van andere aard, zoals verlichting, papieren, een staandehouding m verband met het overtreden van een inhaalverbod of het overschrij den van de maximum-snel heid. In ai deze gevallen mag het publiek verwachten dat de politie indien alcoholgebruik wordt vastgesteld, of vermoed, jal overgaan tot het afnemen van de ademtest. Een dergelijke procedure kan Ook worden verwacht bij ver keersongevallen indien ge bruik van alcohol of een ande re stof wordt vastgesteld of vermoed, terwijl er als er sprake is van een aanrijding zonder een duidelijk aanwijs, bare oorzaak veelal zal worden overgegaan tot het opleggen van een bloedproef, waaraan geen ademtest behoeft vooraf te gaan. Dit is meegedeeld door de Centrale Politie Ver- keerscommissie, het samen werkingsverband van rijks- en gemeentepolitie, op een pers bijeenkomst te Haaften. Daar is ook meegedeeld dat het wel degelijk in de bedoe ling van de politie ligt ook het ni et-gemotoriseerde wegver keer (fietsers, bromfietsers en eventueel voetgangers) in de ademtest en eventueel in de verdere procedure te betrek ken. De politie verwacht dat de haar bij de nieuwe wet ver leende bevoegdheden inzake de controle op het alcoholge bruik door verkeersdeelne mers ertoe zal leiden dat de verkeersveiligheid in ons land duidelijk zal stijgen. Verheugd toonden politiefunctionarissen zich erover dat de politie nu eindelijk de beschikking krijgt over een objectief mid del (blaastest annex bloed proef) om vast te kunnen stel len of er van overmatig alco holgebruik sprake is. Aange nomen wordt dat een en ander ertoe zal leiden dat er jaar lijks 15.000 verkeersongeval len in ons land minder zullen plaatsvinden en dat er 250 tot 300 mensen minder in het ver keer gedood zullen worden. Commissaris Th. A. J. Blom van de gemeentepolitie in Haarlem vertelde gisteren dat tot nu toe 3 tot 4 van de duizend weggebruikers die staande werden gehouden een proces verbaal kregen of dat hun een rijverbod werd opgelegd op grond van alcoholgebruik. Maar hij verwees naar een onafhankelijk onderzoek van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV) dat had uitgewezen dat 60 van de 1000 gecontro leerde personen meer dan 0,8 pro mille alcohol in het bloed had, terwijl 370 op 1000 weg gebruikers een bloedaleohol- percentage vertoonden tussen 0,1 en 0,8 pro mille. De heer Blom weet deze verschillen aan het ontbreken van voorse lectiemateriaal (blaaspijpje of iets dergelijks) en de onver plichte bloedproef. Nu beschikt de politie echter over goede „wapens" en ze is vast van plan deze op de juis te wijze te gebruiken. De heer D. de Jager, commis saris van de gemeentepolitie te Eindhoven, bestreed de op vatting onder het publiek als zou de politie op 1 november een heksenjacht ontketenen; ook ontzenuwde hij de bewe ring dat er in wezen weinig of niets verandert, dat alles bij het oude blijft en dat de pak kans erg gering is. „Er gaat wel degelijk het een en ander veranderen met in gang van 1 november", zei hij, verwijzend naar het nieuwe artikel 26 lid 2 van de Wegen verkeerswet waarbij het de bestuurder van een voertuig verboden is dit te besturen of te doen besturen na zodanig gebruik van alcoholhoudende drank dat het alcoholgehalte van zijn Moed bij onderzoek hoger blijkt te zijn dan 0,5 pro mille. Dit is nu derhalve straf baar gesteld. De invoering van de verplich te bloedproef en de eventueel daaraan voorafgaande adem test noemde hij een tweede belangrijke stap in de richting van een veiliger verkeer. Voor het praktische optreden van de politie is de ademtest van bijzonder grote betekenis, ter wijl invoering van de ver plichte bloedproef het meest essentiële onderdeel van de nieuwe regeling is". Met na druk wees hij erop dat de ademtest geen bewijsmiddel is maar slechts een selectiemid_ del. Men is verplicht mede te werken aan een ademtest weigeren is krachtens art. 33 W.V.W. een overtreding. Afhankelijk van het resultaat van de ademtest doen zich de voor:l. Geen verkleuring, de volgende mogelijkheden bestuurder kan zijn weg ver volgen, hetgeen heit geval is bij een bloedaleoholgehalte van minder dan 0,3 promille. 2. Weliswaar enige verkleu ring, maar de 0,5 promille streep wordt niet bereikt; me de aan de hand van andere omstandigheden zal de politie man dan moeten beslissen of een rijverbod moet worden opgelegd (maximale tijdsduur 8 uur). 3. De verkleuring waarbij de 0,5 promillestreep wordt over schreden; in dat geval wordt de bestuurder meegenomen naar een politiebureau voor het ondergaan van een tweede ademtest met een 0,8 promille buisje. Afhankelijk van de uitslag van de tweede blaas- proef doen zich de volgende mogelijkheden voor: 1. Verkleuring, maar de 0,8 promille wordt niet bereikt; in dat geval zal in het algemeen een rijverbod volgen, maar de ambtenaar kan toch besluiten (op grond van andere omstan digheden) tot het doen onder gaan van een bloedproef. 2. Verkleuring in zodanige mate dat de streep van 0.8 promille wordt bereikt of overschreden: dit zal in het algemeen betekenen dat de bestuurder aan een bloedproef wordt onderworpen. De heer De Jaeger wees erop dat de verplichte bloedproef het meest essentiële onderdeel is van de nieuwe bepalingen. Tot op heden kon men de bloedproef zonder enige reden weigeren. Wie nu echter zijn medewerking aan een bloed proef weigert pleegt een mis drijf. Alleen om bijzondere geneeskundige redenen kan men een bloedproef -weigeren en in dat geval moet de be stuurder een urineproef onder gaan. Doelend op de in onze krant gepubliceerde data waarop de politie landelijke alcoholcon troles zou houden, zei de heer De Jaeger dat er wellicht niet overal gecontroleerd zal wor den op data die men had ver wacht en dat er in bepaalde gewesten of regio's aanmerke lijk meer gecontroleerd zal worden dan tot mi het geval was. In het algemeen kan men naast landeiijke controles ook gewestelijke en plaatselijke acties verwachten, terwijl het aspect van alcoholgebruik door weggebruikers extra aandacht zal krijgen bii de routine con troles (verlichting, papieren e.d.). (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Zonder dat ook maar iemand een schrammetje heeft opgelo pen, heeft een speciaal getrainde een heid van het korps mariniers in een over rompelende actie donderdagochtend om vier uur alle vijftien gijzelaars in de Scheveningse strafgevangenis bevrijd. De vier daders die sinds zaterdagavond kwart over ze ven aanvankelijk tweeëntwintig personen hadden gegijzeld maakten geen gebruik van hun twee vuurwapens of sti letto's. van Justitie „geen helden-rol Denie gooide zijn wapen on middellijk neer en stak zijn handen in de lucht. Hij, zijn ®aat Brouwers en de Algerijn Koudache zochten dekking lassen de gijzelaars, de Pales tijn Nuri, zo bleek uit de woorden van de Haagse hoofd- •ontmissaris Peijster, greep Mar zijn wapen en wilde vechten- hoch minister Van Agt, n°ch hoofdcommissaris Peij- ®"r, noch procureur-generaal Baron van der Feltz, wilden hts zeggen over de taktiek die Sevolgd en de technieken Ain toegepast. Burgemees ter Marijnen verklaarde dat gebruik was gemaakt van lichtbommen, dat van de kerk- zaal de ruiten kapot waren geschoten, een sirene begon te loeien, de mariniers gillend en schreeuwend binnengedrongen etc- gezien de omstandigheden, goed hadden doorstaan. Vol gens de gevangenis-directeur Dorpmans hadden de gijze laars die gehele affaire „won derbaarlijk goed doorstaiain". Het plan voor de verras- sinigsoverval zou -aanvankelijk iin de nacht van dinsdag op woensdag ziijn uitgevoerd. Dit ging niet dloor, omdat het risi co voor de gijzelaars te groot was. De woensdag werd besteed aain verbetering vain het plan, aan het opstellen van alternatieven etc., aldus procu reur-generaal Van der Feltz- Succes i actie af te houden. Minister Agt verklaarde dat ïnidien ADVERTENTIE) geweest om de levens van de gijzelaars te redden, de mari niers ha'dden „mogen en moe ten" schieten om de daders te doden. Shock Een gijzelaar die een shock had opgelopen is op een bran card met een ziekenwagen naar een ziekenhuis gebracht de andere veertien verlieten het gevangenisterrein per bus. Zij zouden het naar omstan digheden redelijk goed ma ken. Burgemeester Marijnen, die na de actie met alle gijzelaars heeft gesproken, noemde hun toestand „zeer geëmotioneerd". Hij vond, dat zij de gijzeling, „Er moet geluk bijkomen, maar het is waarschijnlijk de eerste maal in de geschiedenis van gijzelingen, dat de harde lijn is gevolgd met volledig den, onder de gijzelaars noch onder de overvallers". Nog niet duidelijk is hoe de daders aan hun wapens heb ben kunnen toornen- Het waren twee 6,35 mm pistolen (een doorgeboord alarmpistool) en enkele stiletto's. Met beide wapens zijn twee schoten ge lost, met het ene bij het begin van de gijzeling, met het an dere later. Geen heldenrol De Palestijn Taimimaih heeft niet aan de gij-zéldnig deelgeno men. Hij heeft volgens staats secretaris Glastra van boon Minister Van Agt zag in Tamimah „een bekwaam lei der". Als deze aan de actie haid deelgenomen zou er een situatie zijn ontstaan, waar door ook Palestijnse terreuror ganisatie geprikkeld zouden kunnen worden tot actie van buitenaf. Procureur-generaal Van der Feltz verklaarde, dat de gijze lingsactie volgen-s hem niet anders had kunnen uitpakken, ook niet als Taimdimah de lied- ding op zich had kunnen ne men. Taimim-alh, aldus baron Van der Feltz is, „wat wankel geweest". Er was sprake van om hem voor zijn optreden te aldus de procureur- Glastra van ten avervloe- te zien om voor Tamimah een gratieprocedure te brengen. Er is ele druik" op hem uitgeoefend, hij is „op geen enkele wijze bewerkt", hij heeft „vrijuit kunnen spreken". Grote moed De enige tientallen mari niers hebben, aldus minister Van Agt, „een beslissende bij drage" geleverd aan de bevrij ding van de gijzelaars. Hij sprak over „indrukwekkend optreden", getuigend van „gro te -moed, zelfbeheersing, door tastendheid en discipline"- De mariniers waren gehelmd, droegen kogelvrije vesten en waren bew-apend met machi nepistolen. Zij maakten deel uit van die nog geen twee jaar gel-eden opgerichte bijzondere bijstandseenheid welke speci aal is getraind in gevechten ven roan tegen man. De gevangeniskapel zag er na de ontruiming chaotisch uit. Vier grote ramen in een van de muren waren vernield door de granaten. De vloer was bezaaid met matrassen, kussens, dozen, lege flessen, bekers, potten en pannen. In een klein aangrenzend kamertje lag een gebro-ken Maria- beeldje, (foto). kranten op een hoop- Aam hot slot van de stalen toegangs deur naar de ganig was duide lijk te zien dat deze was opge blazen- In het plafond zaïten twee kogelgaten en de ruiten van zowel de toegangsdeur alfe de deur maar de toiletten wa ren volledig vernield. (ADVERTENTIES) Wie Spanje kent kent OSBORNE SHERRY kunnen leiden", alduis minister van Agt. Gesteld voor de keuze, te trachten de daders te over meesteren in de kerkzaak of erbuiten werd voor de eerste mogelijkheid -gekozen. Menselijk De tentiaiir waa mzi cktsae, dat van het peni- Dorpmans, m die zijns Ikel&jlke con- causaal ver- dhter deze ra- in. Terwijl aan de lange kant van de zaal de mariniers verwarring stichtten bij de ge detineerden, werd het Slot van de toegangsdeur -met een ther- misdhe lans weggebrand en kon de deur- worden geopend, actie die slechts enkele in beslag nam. In de lagiem donderdag nog ongeroerde be legde broodjes. Ooik was er nog voilop limowade en fris drank aanwezig. band bestaat tussen het stre ven naar een humaan gev-an- 7DC ïiiir genisregieme en het nemen van gijzelaars. Een van de twee bewakers die was gegijzeld had Dorp- mams verteld dat de wijze waarop hem was geleerd men selijk met gevangenen om te ga-an hem een stuk zekerheid had gegeven dat de kans op een goede afloop aanwezig Een van deze bewakers was overigens pas drie weken in dienst - Dorpimams: „Het zal je t gebeuren" - m-aar is niet plan „af te mofcikiem". Hij nog steeds in Assen - hij donderdagochtend met zijn vrouw üs terugge keerd maar hij blijft bij zijn plan om na-ar Den Haag te Thermische lans In de k-erkzaal zijn enkele kogelinslagen in het houten plafond te zien en ook enkele in de muren ter weerszijden van het podium. Op het tafelt je waiar de vier gedetineerden zildh meestal bevonden', tege nover de slaapplaatsen voor de -gijzelaars, lag D'aian Denies pakje zware shag met zijn aansteker klaar voor -gebruik. Achter de plaats waar het viertal gewoonlijk zat, waren de door de mariniers stukge schoten ruitjes te zien. De brandweer zette vannacht een De ruimte waarin die gijze laars en die vier gedetineerden bijna 105 uur hebben doorge bracht heeft een oppervlakte van ongeveer 12 bij 12 meter en een hoogte van bijna 5 meter. Het zaaltje dat ook voor spartd-oeleinden wordt -gebruikt ligt anderhalve meter dieper dan de rest van deze nieuwe vleugel (b-aifldelinig) van de gevangenis. Eir is neon vèrïidbtliinlg en een linolteuim- vloer en er zijn 3 uitbouwtjes. In een er van staan sport_ benodigdheden, zoals tuimtoes- tellein en ping-pang tafels. De ene zijkant telt vier vrij lange ramen, die andere kant drie. Ze waren gesloten met dun zwart karton. Het geheel maakt een vrij moderne in druk en langs de kant zijn betonnen pijlers di,e zijn inge metseld. Vanuit de hoofdin gang gezien lagen de vijftien matrassen met dekens voor de gijzelaars liaimgs de linker kant. De situatie in de ruimte was niieit chaotisch te noemen, wel erg rommelig- Er bevonden zïdh vijf tafel® en ongeveer dertdig stoelen 'dliie schots en scheef door elkaar stonden. Verder stonden er kratten met frisdranken, half leeg gedron ken 'bekertjes koffie, er lagen enkele asbakken met inhoud op die grond, er was wat ge broken glaswerk, wat gemor ste koffie en er lagen wat Het beleid v-an het crisiscen trum is er op gericht geweest, aldus minister Van Agt, de heterogene groep gedetineer den te splitsen. De minister duidde de Nederlanders Daan De Nie en Jan Brouwers aan, a-ls „twee heel labiele mensen lie tot veel in staat moesten worden geacht". Geen land zou bereid zijn geweest dit „gemengde gezel schap" te ontvangen, en zelfs indien het vertrek was toege staan zou men rekening heb ben moeten houden met een teruigkeei-. Kleiner Men heeft de Mjn van „ont moedigend onderhandelen" ge- voligd, maar „geleidelijk werd de kans kleiner dat door voortdurend onderhandelen een onbloedig einde aan de gijzeling zou kunnen worden gemaakt". De labiele Neder landse gedetineerden raakten menigmaal in paniek of in een situatie die er op leek. „Zo ontstond de overtuiging - dat het rekken van de onderhan delingen tot een drama zou Vermoeid maar opgelucht verlaten twee gegijzelden per autobus de Scheveningse gevangenis. Gemakkelijk en betrouwbaar bij de NMB. Voor alle doeleinden. Ook voor het verbeteren van uw woning. Geen informatie bij werkgever. Kwijtschelding bij overlijden. Inlichtingen bij alle NMB-kantoren. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK - MKT voor uw meubilair voor uw keuken voor uw caravan -vooruwapto voor-uw boot Weg uit de consumptie maatschappij! Ibrug naar de natuur. Een origineel uitgevoerd, boek van 192 bladzijden, waarin met 350 tekeningen een 'blauwdruk.' ivordt gegeven van een nieuw leven buiten de consumptiemaat- schappij. Een greep uit de meer dan 300 onderwerpen: gezond eten. en drinken het kweken van groen- ten en kruiden geneeskrach tige kruiden en het gebruik ervan lichaamsverzorging, massage en yoga het houden van kleinvee het zelf maken van boter en kaas pottenbakken enz Opnieuw Beginnen is een heerlijk boek dat laat zien 1*750 ,we zou kunnen li» bij elke boekhandel 'j Na 1 januari 1975 f 2i,50 (voor zover dan nog verkrijgbaar)

de Stem | 1974 | | pagina 15