Speelplein onder water Landbouwschap bekeek natte oogst in Z-Vlaanderen Verjaardagsfeest van Volksdansgroep stad Bonden en minister oneens over wijze waarop Burgemeester d: Nog geen mening nodig over Baalhoek Spreek uur voor gastarbeiders in Westclorpe Afnemend Triest E.O. houdt Zeeland-dag Goes AWL verhoogt retributies Reclit DRUKTE BIJ BOLTINI Politierapport Aardenburg Eede Kapeilleihrug Sf.-Jansfeen MAANDAG 28 OKTOBER 1974 HULP VOOR BOEREN (Van onze correspondent) HULST Vrijdagavond werden in de gemeenteraads vergadering van Hulst door verschillende raadsleden op merkingen gemaakt en kantte keningen geplaatst over het Baalhoekkanaai en de eventu ele vestiging van industrie aan het kanaal. Het raadslid E. de Rechter vroeg zich onder meer af, of het langzamerhand niet nood zakelijk wordt dat de Hulster- se raad zich gaat uitspreken over het al of niet wenselijk heid van industrievestiging. Burgemeester P.J.G. Molthoff: „Het is de taak van de provin cie om streekplannen op te maken. In het kader van de voorgeschreven procedure zal de raad worden gehoord, maar zover is het nog niet". De heer De Rechter was bang dat deze procedure doorkruist zou kun nen worden door een ingrijpen van de ragerinig. Hij was daar om de mening toegedaan dat het misschien goed zoiu zijn, dat het college samen met de raad een eigen visie ontwik kelt. Burgemeester Molthoff bleef erbij dat gewacht moest worden tot het concept-streek plan in zijn geheel werd voor gelegd ter beoordeling. Met alleen de fractie De Rechter tegen nam de raad het voorbereidingsbesluit Sport- laan aan, waarin de stichting dienst voor maatschappelijke hulpverlening het voornemen heeft om haar kantoorruimten vast te bouwen aan het ge meenschapscentrum ,.Den Dul- laert". De driemans-fractie De Rechter was tegen omdat zij van opvatting was' dat het maatschappelijk werk meer bij het medische veld aanleun de dan tegen het sociaal-cultu rele. De heer De Rechter ver klaarde overigens, afgezien van de horeca-perikelen, niet tegen „Den Dullaert" te zijn. Het raadslid R. Eeman juichte het plan juist toe. Hij vond het onder meer een plus punt dat in een „gemeen schapsruimte" de ruimte te vinden is die nodig is. Hij vond het wel jammer dat het tot stand komen van dit plan negatief was overgekomen bij de pers, „Maar", aldus de heer Eeman, „we moeten niet op de stoel van een autonoom be stuur gaan zitten; de stichting is vrij te doen wat zij wil". De fractie De Rechter wilde daarna als enige ook geacht worden te hebben tegenge stemd tegen het voorstel over ruiling van grond aan „Den Dullaert". Voor het overige hadden de Hulsterse raadsleden weinig moeite met de andere voor stellen, waarmee zij vlot <ik «oord gingen. Morgen, dinsdag 29 okt. Ber- gn op Zbom 2.31 en 14.46, Hansweert 1.42 en 13.51, ferneuzen 1.10 en 13.16, Vlis- smgen 0.37 en 12.48, Wemei 2.21 en 14.36. (Van een onzer verslaggevers) WESTDORPE Met ingang van maandag 4 november houdt één van de maatschap pelijk werkers van de Stich ting voor Maatschappelijke Dienstverlening in Midden- Zeeuwsch-Vlaanderen iedere maandag om de veertien da gen van 18 tot 19 uur spreek uur voor Turkse gastarbeiders in het Wit-Gele-Kruisgebouw te Westdorpe. Dit spreekuur wordt inge steld nadat hiermee het minis terie van C-R-M en de ge meentebesturen van Sas van Gent en Terneuzen hebben in gestemd. Met een dergelijk spreekuur verwacht men in een behoefte te kunnen voor zien. Met behulp van de heer I. Hosgör als tolk zal getracht worden om met de Turkse gastarbeiders een goed contact tot stand te brengen. Omdat de stichting van plan is ook in Terneuzen een dergelijk spreekuur te gaan beginnen en men bovendien niet afhanke lijk wil zijn van één tolk, hoopt men nog meer tolken te kunnen aantrekken. Vooruitzichten voor dinsdag j® woensdag, opgesteld door KNMI op zondag om 18.00 'ur: geleidelijk afnemende w'ttü en buiïgheid. Tempera- w icts kneden normaal, weersvooruitzichten in cij- land' ®ei,1'^deld over Neder- Voor dinsdag: aantal uren «n' 1 tot 5; min. temp: om- oJgraden; max. temp: 10 graden; kans op tfiL V?ge Peri°de van min us 12 uur: 60 procent; kans P een geheel droog etmaal: w Procent. ,Jf°°r woensdag: aantal uren tot 5; min. temp: om- om-, ,5 graden; max. temp: een j 9 graden; kans op periode van min os 12 uur: 80 procent; kans P een geheel droog etmaal w Procent. vom°J- de temperaturen geldt Brad een marge van 2 m=.-n en vo°r woensdag een onee van 3 graden rond de °Pg«geven waarden. (Van een onzer verslaggevers) BIERVLIET Het dage lijks bestuur van de geweste lijke raad voor Zeeland van het landbouwschap heeft za terdagmorgen de toestand waarin de landbouw izi Zeeuwsch-VIaanderen ver keert in ogenschouw genomen, men. Bezocht werden landfoouw- percelen in Biervliet, IJzendij ke en Hoofdplaat. Ir. D. Lu teijn, algemeen secretaris van de ZLM, zei dat de situatie van de landbouw in dit deel van Zeeuwsch-VIaanderen nog erger is dan in Midden-Zee land. het gebied dat zaterdag middag landbouwminister ir. Van der Stee op bezoek kreeg. „Dat komt hoofdzakelijk door dat de ontwatering van de gronden in Biervliet en omge ving nog niet in orde is. Daar door blijft het water er veel langer dan normaal staan", al dus ir. Luteijn. (Van onze correspondent) SLUISKIL Niet alleen de boeren in Zeeland hebben last van de hevige regenval van de laatste weken. Ook kinderen in Sluiskil zijn gedupeerd. Op het speelplein, dat indertijd door de gemeente Terneuzen werd aangelegd tussen Bosjes- weg en Spoorstraat in Sluiskil staat ongeveer twintig centi meter water. Ook staat er water in de tuinen, die aan dit speelterrein grenzen. Bij woningen, die daar op laaggelegen terreinen staan, kwam het waiter zelfs tot aan de deur- Voor sommige kinderen was het water op het speelterrein overigens niet zo'n probleem. Waar ze nor maal konden voetballen kon den ze nu in het water rond dansen, hetgeen op de foto ook duide-lijk is te zien Achteraf waren de moeders met hun natte kroost echt niet in hun schik. (Van een onzer verslaggevers) GOES In de hervormde Ontmoetingskerk aan de Oos- terseheldestraat te Middelburg besteedt de Evangelische Om roep (E.O.) zaterdag 2 novem ber speciale aandacht aan Zee land. Gesproken wordt er dan onder meer door ds. W. Glas- houwer, voorzitter van de E.O, en door de heer J- Vermaat, een van de hoofdmedewerkers van deze omroeporganisatie. Tijdens deze dag zal met name aandadht worden ge schonken aan de taak van de E.O. in Nederland in deze tijd. Begonnen wordt oim elf uur 's ochtends en na de middag-pau ze wordt de bijeenkomst om twee uur voortgezet. Muik-a-le medewerking aan deze ont moetingsdag verlenen het jeugdkoor van de evangelische zendingsigemeente te Middel burg, een koor van de christe lijk gereformeerde kerk te Zierikzee, de sopraan Adri Stam en de organist Bram Beekman. Klucht De Goese toneel vereniging „Kunstvrienden' gaiat het nieuwe toneelseizoen openen met de klucht „Het hing in de lucht", in 3 bedrij ven. Het te spelen toneelwerk wordt op zaterdag, 2 novem ber o-m 20.00 uur opgevoerd in de „Prins van Oranje" te Goes. Na afloop van de voor stelling wordt er een bal ge houden. Excurcie Op vrijdag 22 november zal er in de middag uren voor de leden van de raad, de leden van de staf en de pers een excursie worden gehouden. Br zal een rondrit per bus gemaakt worden langs een aantal objecten binnen de gemeente. Het vertrek -is ge steld op 13.00 uur van-af het stadskantoor. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Tijdens de vergadering van de Afvalwa terleiding Kanaalzone Zeeuwsch-VIaanderen, die vrijdag 1 november in het stadhuis van Terneuzen ge houden wordt, komt een voor stel aan de orde om de retri butietarieven met ingang van 1 januari 1975 te verhogen. Verhoging daarvan is nood zakelijk om de exploitatie van de afvalwaterleiding sluitend te krijgen. De raad van be stuur van de A.W-L- zal tij dens deze vergadering ook de begroting voor 1975 behande len Ook jaarverslagen en be grotingswijzigingen komen ter sprake- „Triest en desolaat". Zo bracht minister Van der Stee zaterdagmiddag zij bevindin gen op zijn inspectietocht langs de door wateroverlast getroffen landbouwbedrijven in midden-Zeeland onder woorden. Net zoals de boeren nu al weken achtereen hebben gedaan sjokte de minister in hoge rubber laarzen decime ters diep door een perceel bouwland waar het gewas red deloos verloren lijkt". Zelfs als deze oogstproblemen voor bij zijn is de ellende nog niet afgelopen Wat moet er van het inzaaien van de wintertar we worden en wat van de structuur van de grond? Nie mand die daar op dit moment een zinnig antwoord op kan geven", aldus ir. Van der Stee. De bewindsman werd bij zijn bezoek aan de landbouwers J. Boonman in Wolphaartsdijk en A. Lampert in Biggekerke vergezeld door een groot aan tal landbouwfunctionarissen. „Ik heb gehoord dat het in Zeeuwsch-VIaanderen nog er ger is dan in Zuid-Beveland" zei ir. Van der Stee. Hij ver telde ook nog dat hij zaterdag morgen op audiëntie was ge weest bij koningin J-uliana om onder meer over de landbouw situatie te praten. „Het eerst wat de koningin me vroeg was hoe het in Zeeland was". Mi nister Van der Stee liet er geen twijfel over bestaan dat dat eventuele aanvragen om financiële hulp behandeld die nen te worden door de rijks groepsregeling zelfstandigen. „Die regeling behelst tal van mogelijkheden, zoals onder an dere het verstrekken van kre dieten al of niet tegen rente of tegen een verlaagde rente. De rijksgroepsregeling voorziet ook in kosten voor periodiek levensonderhoud en andere doorlopende kosten". (Van een onzer verslaggevers) GOES Over de wijze waarop de door aanhoudende regens zwaar gedupeerde boeren in zuid-west-Nederland financieel ge holpen moeten worden bestaat tussen de minister van Land bouw ir. Van der Stee en de landbouworganisaties een essentieel meningsverschil. De bewindsman is het er mee eens dat snelle steun aan de onder water staande bedrij ven geboden is. Wat de tech nische hulp betreft zou die verleend kunnen worden door dienstplichtige militairen in te schakelen bij het transport van extra landbouwmachines en ander materieel naar de getroffen streken. Maar ten aanzien van financiële hulp houdt minister Van der Stee vast dat deze uitsluitend dient te gebeuren via de rijks groepsregeling zelfstandigen. Hij is van oordeel dat de aan vragen van de landbouwers het best door de provinciale diensten in behandeling kun nen worden genomen. De landbouworganisaties daaren tegen geven de voorkeur aan een aparte overbruggingsrege ling, die volgens hen minder administratieve rompslomp geeft dan de rijksgroepsrege ling zelfstandigen. Vandaag maakt de geweste lijke raad voor Zeeland van het landbouwschap een begin met de inventarisatie van de bedrijven die het hardst hrulp nodig hebben en van het ma teriaal dat daar ingezet moet worden om nog iets van de verregende oogst binnen te halen. Ir. Van der Stee zegt het zich te kunnen indenken dat er boeren zijn die niet zo ge makkelijk hun hele hebben en houwen op tafel leggen om in aanmerking te kunnen komen voor een uitkering van de rijksgroepsregeling. „Maar dit is natuurlijk geen armenzorg of werklozensteun, maar een recht. Maar het is en blijft een gevoelig punt, geef ik toe". Ir. Van der Stee ziet wei mogelijkheden om dienstplich tigen, en dan het liefst zij die met landbouwmachines ver trouwd zijn, op vrijwillige ba sis in te zetten bij het binnen halen van de oogst. „De minis ter van defensie zal de reke ning wel presenteren aan mij, maar daar maak ik geen punt van. De desbetreffende dienst plichtigen dienen wel aan hun commandant buitengewoon verlof te vragen". Tenslotte zinspeelde ir. Van der Stee ook op de hulp van landbou wers buiten Zeeland en Bra bant. „Of er nog iets van de oogst te redden valt hangt voor tachtig procent af van het weer en twintig procent van de boeren van elders of zij hun collega's te hulp ko men". (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Over ge brek aan belangstelling heeft circus Boltini tijdens zijn Zeeuwse tournee tot nu toe niet te klagen gehad. Tijdens de middag- en avondvoorstel lingen van vrijdag in Hulst, zaterdag in Terneuzen en zon dag in Sas van Gent zat de grote tent praktisch geheel vol. Vandaag worden voorstellin gen gegeven in Axel en daar na steekt circus Boltini de Westerschelde over voor voor stellingen in Middelburg en Vlissingen. In het programma trekken vooral de dierennum- mer (met olifanten en paar den) en het trapezewerk de aandacht. Ook ontbreken de jongleurs en de clowns niet. Na afloop van de voorstellin gen werd in Huist, Terneuzen en Sas van Gent door de jeugd druk gebruik gemaakt van de mogelijkheid om eens op een echte olifant te rijden. (Van een onzer verslaggevers) GOES Vrijdagavond ls Ingebroken in een woning aan de Graafstraat en de Schu- manstede. Ontvreemd werden een portable t.v„ een antieke staande petroleumlamp en verder nog enkele andere an tieke voorwerpen en zilveren bestek, een elektrische naai machine en een dia-projec tor. HENGSTDIJK In Hengst dijk is zaterdagavond op de Vogelweg een autobus van Ci- to na een slip in de berm van de weg geraakt. De bus, be stuurd door S.H.G. uit Axel, moest door een takelwagen weer op de rijbaan worden gezet. De bus werd licht be schadigd, maar het fietspad liep zeer zware schade op. Van de passagiers raakte nie mand gewond. HULST Onbekenden heb ben in de nacht van vrijdag op zaterdag ingebroken in een sexshop in de Vestdijkstraat in Hulst. Er werd een aantal films en sexbladen meegeno men. KOEWACHT Zaterdaga vond heeft de Axelse rijkspo litie een auto, waarin drie ha zen en twee fazanthanen la gen. in beslag genomen. De politie was na een tip op zoek gegaan naar de heer E.M.H. uit Koewacht, die aan het stropen zou zijn. In de Axelse- straat bij Koewacht trof men de man aan, die toen vluchtte. In de bossen kreeg men de auto met wildbuit te pakken. De troper ging er vandoor en gooide zijn geweer weg. Later werd de man gepakt en zon dagmorgen is men gezamenlijk teruggegaan om het geweer te zoeken. Geweer en auto zijn in beslag genomen. KOEWACHT In de Ei kenlaan te Koewacht kwam bromfietsbestuurder R. van O. uit Koewacht bij een botsing met een fietser zo ongelukkig te vallen dat hij met waar schijnlijk schedelbasisfrac- tuur moest worden overge bracht naar het ziekenhuis in Sluiskil. De bromfietser droeg geen valhelm. MIDDELBURG Doordat de heer A.J. de M. uit Middel burg met zijn auto geen voor rang verleende aan de fietsen de mevrouw L.S., eveneens af komstig uit Middelburg, ont stond op de kruising Rotter damse Kaai - Nederstraat een aanrijding. Mevrouw S. diende per ambulance naar het Gast huis te worden overge bracht. TERNEUZEN In de nacht van vrijdag op zaterdag werd gepoogd in te breken in een rijwielhandel aan de Alvarez- laan. De dieven trachtten het slot te forceren, maar slaagden daar niet in. TERNEUZEN In de Para- disobar aan de Noordstraat ontstond vrijdagnacht een vechtpartij tussen de Noor P.E.E. en de in Terneuzen ver blijvende Marokkaan D.H. Dokter Zuiderbaan verleende de eerste hulp en liet de Noor ter verdere behandeling naar het Julianaziekenhuis brengen, waarna hij mocht vertrek ken. TERNEUZEN In de nacht van vrijdag op zatei-dag hield de Terneuzense gemeentepoli tie in de omgeving van de Middensluis een Franse auto aan. Zij trof een vuurwapen, patronen, twee nog warme do de konijnen en een nog levend konijn aan. Tegen de beide inzittenden, de Fransen C.C. en C.H., verblijvende te Zelza- te (B) werd proces-verbaal opgemaakt. Vuurwapen, patro nen en konijnen werden in beslag genomen. Schietiiig Uiurdig tweede puntenschi-eting Sint Sebasti- aan: hoogvogel H. de Rijeke; IJVOGELS:" F. WIJFFELS EN 2e niet af; kallen: D. van Her- raon en H. van Iwaarden jr. Meeste kleine vogels; H. Lip pens 6; Stand kampioen- sohap; 1. H, de Rijcike en J. Cattoor 13 punten, 3. H. Lip pens 11, 4. H. van Iwaarden jr 10, 5. R. de Wispelaere, J. Jansen en Jac van Iwaarden 9 punten elk. Uitslag van de klepschieting: 1 D. van Her- mon 4 kleppen, 2 en 3. H. de Rijeke en J. Jansen, ieder 3 kleppen. Stand kampioen schap: 1 en 2. H. de Rijeke en D. van Hermon 6, 3 en 4. J. Cattoor en R. de Clerc-k 4, 5 en 6. R. de Wispelaere en H. Lippens 3 kleppen. Gouden bruiloft In de buurtschap Smedekensbrugge bij Aardenburg vierde het eahtpaar Jasper Willemsen en Koos Hol de 50e verjaardag van hun huwelijk. Tijdens een druk bezochte receptie in de Ontmoetingsruimte in de Sas- senstraat brachten burgemees ter drs. W. Lockefeer, wethou der A. v.d Bliek en gemeente secretaris J.M. Paridaen de gelukwensen van de gemeente Aarden-burg over. Namens de buurt sprak de heer C. Dhondt het bruidspaar toe en overhan digde hun een aantal geschen ken. Het nog zeer vitale echt paar huwde op 23 oktober 1924 in Aardenburg en woont al vele jaren op Smedekens brugge. Uit hun huwelijk wer den vier kinderen geboren, namelijk 3 dochters en één zoon. Zij zijn allen gehuwd en de oudste dochter, mevr. E. de Jonige-Willemsen, was speciaal voor deze feestviering uit Ca nada overgekomen. Begonnen als landarbeider, ging Jasper later in dienst van de Stoom tram Mij Bnesfcens-Maldegem als stoker en lijnwerker. (Van een onzer verslaggevers) VOGELWAARDE De volksdansgroep Hava Naguila heeft zaterdagavond in het dorpscentrum te Vogelwaarde met een volksdansfeest de zes de verjaardag van deze groep gevierd. De groep bestaat op 2 november zes jaar. De belang stelling van de kant van het publiek was groot. Voor een bomvolle zaal voerden zes groepen een inter nationaal volksdansprogramma uit met dansen uit diverse landen. Die zes groepen be stonden uit een kindergroep uit Vogelwaarde, een kinder groep uit Biervliet, een tiener groep uit Vogelwaarde, een tienergroep uit Biervliet, een jongerengroep uit Vogelwaar de en een seniorengroep even eens uit Vogelwaarde. De groepen werden begeleid door een eigen orkest van Hava Naguila bestaande uit een kla- nnettiste en een accordeoniste. Voor het vele werk, dat ze ook in het zesde jaar van Ha va Naguila hebben verricht, kregen deze twee orkestleden bloemen aangeboden. Gehuldigd werden verder mejuffrouw T. Vink uit Vogel waarde die het langst lid is van de volksdansgroep en de meisjes Yolanda de Rooze en Rian van Troost beiden uit Kloosterzande die het kortst lid van de vereniging zijn n.I. pas tien dagen. Boiling Uitslag van feest- bolling bij „De Grensbollers" mét 12Ö deelnemers! 1. R. Lampo-H. Marclé-C. Plovie, 2. J. Cauwels-R. Schoonacker-E. van Rie; 3. E. Standaert-E. Beute-N. Cocquit, 4. J. Deij-G. Verdonck-W. de Taeije; 5. W. Pauwels-A. Marclé-N. van Ze veren, 6. R. de Geeter-F. van Laere- A. Diet, 7. J. van Hof- E. Devreeze-J. Devreeze, 8. H. Herwegh-C. Gijs-Vain Deinse; 9. Pr. van Maele-N. de Meijer - B. de aere; 10. F. Tourn-ois-P. Saridiaen-J. Siereus. Schietingeii Tijdens de kermisdagen werden door de schutterssociëteit Steyvenberg in zaal Fabie verschillende schietingen gehouden. De uit slagen hiervan waren als volgt le schietinig (96 deelnemers); wip 1: hoogvogel: Ch. Franc- kaert, Kapellebrug, le zij vo gel: R. Kindt, Koewacht, 2e zijvogelniet af. Wip 2 hoogvogel: G- Dullaert, Kem- -seike(B). le zijvogel: A. Ver meulen, De Klinge (B), 2e zij vogel: niet af. 2e schieting (aantal deelne mers 85): wip 1: hoogvogel: R. de Kindt, Koewacht, le zij vo gel: M. de Bin, Kemseke (B), 2e zijvogel: J. de Vetter, Ka pellebrug. Wip 2: hoogvogel: Th. Saeghers, Kemseke (B), le zijvoigel: W. Schelfhout, Kapellebrug, 2e zijvogel: G. Dullaert, Kemseke (B). 3e sohieting (86 deelne mers): wip 1: hoogvogel: Ed. Crabbe, Kemseke (B), le zij- vogel: Th. de Saegher, Kemse ke (B), 2e zijvagel: J. de Vet ter, Kapellebrug- Wip 2: hoog vogel: P. Boënne. Graauw, le zij vogel: J. Mortier, St.-Jan- steen, 2e zijvoigel: niet af. Kledingactde De kfediingac- tie voor Mensen in nood viqdt vandaag plaats in Sint-Jan- steien. Tussen 09.30 en 11.00 uur kunnen alle nog bruikbare kledingstukken (ingepakt) be zorgd worden in een van de klaslokalen naast het voorma lig zusterklooster in de Hoofd straat 26 Collecte De collecte in de H. Johannes de Doperkerk op wereldmissiedag heeft een be drag opgeleverd van f 600,50 en B. fr. 310,50. Vorig jaar bracht deze collecte f 544,78 op. Heropening - Het geheel ver nieuwde café de Kroon in de Wilhelminastr-aat werd door de nieuwe exploitanten, het echt paar Landsman, heropend. Na een officiële receptie, waar voor veel belangstelling be stond, werd een ball gegeven. Ook hiervoor was de belang stelling groot.

de Stem | 1974 | | pagina 3