geen industrie bij baalhoek Zeeland wil garanties voor water en lucht Staten: „Te weinig aandacht voor platteland in oriënteringsnota" zeeuws Volksdansen behoeft leiders ONDERZOEK IN DORPEN Provincie heeft inspraak over compartimentering Pen Haag onveranderd: /lis Baalhoekkanaal er komt OPLOSSING PUZZEL 5: U hebt uw kans in eigen hand GEVEN VOOR stad streek C.D.A P.v.d.A V.V.D. Minister bekijkt natte oogst ZATERDAG 26 OKTOBER 1974 3 rf. 01105-214. zondag n 1U OO uur- Uippine, zaterdag ïq*. sondag 7.30 en 10.00 uur. land-Bath, zaterdag ig„. uur, zondag 7.30 en lo'Z uur. lland-Bath, zaterdag jg g. sondag 10.00 uur. s van Gent, H- Maria H» ■nelvaart, tel. 01158-1661 Zaterdag 19.15, zondag 8i.fi ),30 en 11.00 uur. sput. Zaterdag 17.00 Zondag 9.00 uur hoondijke, Zaterdag 19 n uur, zondag 10.00 uur. [jkplaat, Hulpkerk, zaterda. 17.00, zondag 8.30 uur. uls, St.-Jan de Doper tti 01178-208. Zaterdag '19 00 uur. zondag 8.00 en lo.jj uur. uiskil, Ant. van Padua, tel 01157-418. Zaterdag 9.00 en 10.45 uur. trneuzen, H- Willibrordut tel. 01150-2327. Binnenstad zondag 11.45 uur. Triniteitj] kerk, zaterdag 19.00 uut Zondag 9.00 en 10.15 uut Kruiskerk: (Hoek) 20n; dag 10 00 uur- Opstandig, kerk, zaterdag 19.00 UUI zondag 9.30 en 11.00 uur. issingen, parochiekerk Sin gel. Zaterdag 19.00 en zondag 9.30 en 12.00 uur. Open Hol Paauwenburg, zondag ujjj en 19.00 uur. V.O.W. Souburg Martinus- kerk zaterdag 19 u. en 10.30 uur. 'estdorpe. H Maria Visitatie, tel. 01158-527. Zaterdag 19.00, zondag 8.00 en 10.00 uur. zendijke, O.L.V. Tenhemelop. neming, tel. 01176-284. Za terdag 19.00, zondag 8.30 en 10 30 uur. andstraat, zaterdag 1945 uur. erseke, H. Anna, zaterdag 19.15 en zondag 9.45 uur, weert, zondag 10.00 uur) uiddorpe, zaterdag 17,10 uur. rot diensten SATERDAG 26 OKTOBER TOLLE EVANG. GEMEEN- I TE 1 Joes, Evangeliecentrum, Wijn gaardstraat 19.30 uur, speci ale intrakerkelijke opwek- kings- en evangelisatie- dienst voor iedereen. ZONDAG 27 OKTOBER. NED. HERV. KERK. Aardenburg, 10.30 uur ds, A, Knol. Axel, 10. uur dienst van schrift en tafel. Biervliet. 9.30 uur ds, W, Meeuse. Breskens, 9.30 uur ds. Ph, J. Leenmans. Cadzand, 9,30 uur ds. J.W. ochokking. Groede, 9.30 uur da. H. Valk. Hoek, 10 uur ds. W. J. yan Meeuwen, h.a. Hontenisse, 9 uur ds. E. J. Rietveld. Hoofdplaat, 11 uur ds. Ph. J. Leenmans. Hulst, 10.30 uur ds. E. J. Riet veld. Nieuwvliet, 11 uur da. H. Valk. Oostburg, 10 uur ds. G. J. Geurtsen. Philippine, 10.30 uur de heer D. van Wageningen. Retranchement, 11 uur ds. J. W. Schofcking. Sas van Gent, 9.30 uur de heer J. A. de Vries. Schoondijke, 9.30 uur ds. P-A- L. Brinkman. St. Anna ter Muiden, Geen dienst. St. Kruis, 9 uur ds. A. Knol. Sluis, .9.30 uur da. C. W. den Herder, Brugman. Sluiskil, 21 uur de heer J-A- de Vries. Terneuzen, Grote kerk: 10 uur da. H.B. de Neeling. Goede Herderskerk- 10 uur ds. G- C. Vijzelaar, 19 uur ds. D- H. Bosma. OpstandingskerK, 10.30 uur ds. D. H. Bosma, 11.45 uur Jeugdkerk. Waterlandkerkje, 11 uur ds. P. A. L. Brinkman. IJzendijke, 9.30 uur de heer Verduijn. Zaamslag, 10 en 19 uur ds. Ai T. Deinum h.a. De Molen hof, 16 uur ds. A. T. Dei num h.a. T Zuidzande, 9 uur ds. G. Geurtsen. GEREF KERK. Terneuzen, Noordstraat 1(W uur ds. A. v. d. Beek. OP' standingskerk, 9 en 17 ds. A. v. d. Beek. CHR. GEREF. KERK. Zaamslag, 10 en 14.30 uur d- D. J. van Vuuren. GEREF. KERK (Vrij maakt). Axel, 10 en 15 uur ds. Al Veefkind. GEREF. GEMEENTE Hoek, 9.30 en 14 uur Terneuzen (Vlooswijkstraat)i 9.30, 14 en 18 uur, «es- dienst. GEREF GEMEENTE (»yno daal) lens- Axel, 10 en 14.30 uur lee3 Terneuzen (Frans Halslaauh 10 en 15 uur ds. Van Rav swaay. OUD GEREF. GEMEENTE Terneuzen. 9.30, 14 en 1° ds. A. de Reuver. LEGER DES HEILS Terneuzen, 9.30 uur bidswn 10 en 19.30 uur same DOOPSGEZINDE GEMEENT® TE j, AARDENBURG, 10.30 uur. w VOLLE^EVANG. GEMEEN" TE ti/iin- Goes, Evangeliecentrum wn gaardstraat 10.15 uur, zinssamenkomst. (JER. GEM. IN NED. Terneuzen, woensdag 31 ber. 19.30 uur; ds. A. Berg. Vta een onzer verslaggevers) aldaar ongewenst is. „rv haag - Naar aanlei- van de discussie 111 de Swse staten met betrek- ïtag de aanleg va" m?US" Jrieterreinen langs het toe- Stee Baalhoek-kanaal wordt er in kringen van Ver keer en Waterstaat op gewe- dat hef officiële Neder- Sse standpunt nog steeds uidt dat industrievestiging Officieel wordt die mening steeds gestaafd met planologi sche argumenten. Het oostelijk deel van Zeeuwsch-Vlaande ren is te kleinschalig en erg kwetsbaar. De arbeidsmarkt is er bovendien te beperkt voor een industrievestiging van eni ge omvang- Daar komt dan nog de nabijheid van het Land van Saaftinge bij- Men heeft in Den Haag al besloten het Baalhoekkanaal binnendijks aan te leggen om dat unieke natuurgebied ongerept te be waren Het zou onlogisch zijn het toch nog door een nabijge legen zware industrie te laten bezoedelen. Ongetwijfeld wegen deze of ficiële argumenten zwaar. Maar het is, een publiek ge heim dat de Nederlandse rege ring in de onderhandelingen met Brussel over het kanaal ook zo zuiver mogelijk wil stellen, dat het om een uitslui tend Belgisch belang gaat, het geen van invloed is op de kostentoerekening. Zodra er industrie lanigs het Baalhoek kanaal zou komen, zouden de Belgen dit voordeel aan Ne derlandse kant in de kosten verdeling tot uitdrukking ge bracht willen zien. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In de motie, die Provinciale Staten gisteren over het Baalhoekkanaal naar Den Haag hebben gestuurd, (zie ook pagina 1) stelt het provinciaal bestuur dat bij uitvoering van het graven van het Baalhoekkanaal in het daartoe tussen Neder land en België te sluiten tractaat waterdichte garanties moeten worden opgenomen over een goede kwaliteit van het water in kanaal en Westerschelde en het tegengaan van grensoverschrij dende luchtverontreiniging. Verder wordt in de motie gezegd, dat het tractaat niet mag worden getekend, voordat do overeengekomen bepalin gen met betrekking tot de wa terkwaliteit in het Kanaal van Cent naar Terneuzen door België worden nagekomen. Tijdens de Statendiscussie kwam naar voren dat wat het nakomen van dergelijke af spraken betreft men op grond van ervaringen met het Ka naal van Gent naar Terneuzen niet zoveel vertrouwen in onze zuiderburen stelt en dat bepa- linpen duidelijk in het tractaat moeten worden opgenomen voor wat het Baalhoekkanaal betreft. Een tractaat, dat vol gens de Zeeuwse Statenleden jus pas mag worden getekend ils het water in het kanaal van Gent naar Terneuzen veer aan de eisen voldoet, lis laatste punt in de motie tot, dat als niet aan de Zeeuwse eisen wordt voldaan Provinciale Staten van Zee land zich teigen de aanleg van het Raalfeoekkanaal zullen verzetten. De motie, die uiteindelijk door alle statenleden is aan vaardis in feite ontstaan door het samenvoegen van twee moties, die al bij het begin van het debat over het Baal hoekkanaal gereed lagen. In de ene motie, die van de PPR, werd gesteld dat door de aan leg van het kanaal het belang van oost-Zeeuwsch-Vlaanderen wordt geschaad en dat het ka naal er niet moet komen. In de andere motie werd gezegd dat bij de aanleg van het Baalhoekkanaal aan een vijftal Zeeuwse eisen (vaste oever verbinding, stirniulerinfesmaat- regelen, vrij laten gebruik Ne derlandse grond lanigs Baal hoekkanaal en maatregelen op febied water- ef luchtveront reiniging) moet worden tege- »oet gekomen- Met het samenvoegen van de twee moties werden ook Iwrnitzichten voor zondag en jjjt, opgesteld door het rot! op vrijdag om 18 uur: weer met veel wind. "Wsvooruitzichten in cijfers lemiddeld «ver Nederland er zondag: aantal uren 1 hot 5. mdn. temp.: om «reeks 5 graden- Max. temp. ™streeks 10 graden. Kans op 7 w°ge periode van min er's 12 uur: 50 procent. Kans P een geheel droog etmaal 10 procent watopsjtanden 338 plus 3, Rhein- J™ 303 plus 6, Plittersdorf Ph» 13, Maxau 595 plus Ploehingen 213 plus 10, «Wheim 466 min 1. Stein 252 plus 62, Mainz 443 P® 20, Bingen 306 plus 14, ««tb 384 plus 20, Trier 571 -■8 39, Koblenz 445 plus 33, JWen 454 plus 35, Ruhrort 1 Plus 36, Lobith 1220 plus «mnerdense kop 1180 plus 1,1 „'imegen 1008 plus 59, se kop 1041 plus 50, Eefde tin, P'us 50, Deventer ;n I™8 35, Monsin 5550 min 1 °irgharen 4245 min 87, '432 plus 54, Grave 5, f|ien s]ujs gps pju. ta'l01, rondag 27 okt. Bergen PJoom 1,00 en 13,24, Hans- 1, "002 en 12.24, Terneuzen W Vlissingen 11.27 en 1314 Weme'3inge 0-50 #m meningsverschillen uit de weg geruimd, die eerder tijdens het debat waren ontstaan- Dp meeste fracties stelden name lijk dat Zeeland min of meer in ruil voor het toestaan dat het Baalhoekkanaal wordt ger graven, wat terug moet krij gen De wensen op dit gebied werden later samengevoegd in vijf eisen, die ook in de motie zijn vermeld. De PPR toonde zidh niet gelukkig met wat deze fractie bij monde van voorzitter C. van Waterschoot „hinken op twee gedachten" noemde. „Niet enerzijds zeggen dat het Baalhoekkanaal toch zo'n schadelijke zaak is voor Zeeuwsch-Vlaanderen en an derzijds suggereren dat men het kanaal toch wel zal accep teren als de regering flink in de portemonnee tast", aldus de heer Van Waterschoot, die hier nog aan toevoegde: „Onze fractie will een uitspraak waarin het Baalhoekkanaal wordt afgewezen omdat het een diepgaande en schadelijke ingreep' betekent in het ge bied, omdat het Linker-Schel- de-oevergebied bij Antwerpen ook op een andere wijze doel treffend kan worden ontsloten en omdat Zeeuwsch-Vlaande ren andere zaken nodig heeft voor zijn ontwikkeling van dit kanaal. En dan denken wij aan een goede verbinding met overig Zeeland en met de randstad, aan steunmaatrege len voor het scheppen, van kleinschalige werkgelegenheid in de kanaalzone en in het grensgebied bij Hulst". Na een uitvoerig fractie overleg vonden de fracties eohter elkaar in een unaniem standpunt. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De oriën teringsnota ruimtelijke orde ning is veel te vaag. Men kan er in feite nog alle kanten mee op. Dit was gisteren in de Provinciale Staten van Zee land de algemene kritiek op deze regeringsnota. De Zeeuwse Staten hebben de oriënteringsnota gisteren uitvoerig besproken. De be handeling leverde tenslotte twee moties op, ingediend door de heer H. Bversdijk (CDA).i De eerste werd aangenomen met als tegenstemmer het PvdA-statenlid M. Antonisse. Tegen de tweede motie stem de de PvdA-fraotie in zijn ge heel, met uitzondering van ge deputeerde mr. Boersma. De eerste motie sprak uit dat de oriënteringsnota te veel uitgaat van de situatie in de randstad Holland en te weinig aandacht heeft voor de platte landssituatie. Verder werd uit gesproken, dat de diverse stre ken in ons land een eigen benadering vragen van het be leid op het gebied van de ruimtelijke ordening. Het pa troon mag niet worden bevro ren. Er is naast een wet voor de stadsvernieuwing een wet „instandhouding dorpen" no dig. De landbouwer moet zijn agrarisch ondernemersschap zo onbelemmerd mogelijk kunnen blijven uitoefenen op het plat teland. De duidelijke nadruk op de betekenis van het indi viduele agrarische onderne mersschap, zoals gesteld in de tweede nota ruimtelijke orde ning, moet worden gehand haafd. Juist tegen ^hetgeen de motie stelde ten aanzien van de landbouw, had statenlid Antonisse bezwaar. De oriën teringsnota stelt de belangen van de landbouw voldoend» veilig- zo meende hij. In de tweede motie wezen de Zeeuwse Staten de centra listische strekking van de oriënteringsnota af. Verder wezen de staten van de hand, dat de oriënteringsnota het fa len van de gebundelde decon centratie, zoals de tweede nota ruimtelijke ordening als beleid had aangegeven, vooral afwen telde op de lagere overheden. De PvdA-fractie was echter van mening dat de rijksover heid de schuld ook bij zichzelf had gelegd, en was daarom tegen deze motie. leven WEEKHOOFDPRIJZEN Een PEUGEOT auto: mej. C. Ch. M. A. C, van Son, Hol straat '13 Eindhoven. Een PHILIPS kleurentelevisie: J. M, Zweers, Margriet straat 1. Gendt (Gld.). Eén 7-daagse reis voor 2 personen naar Engeland, aange boden door SKOL: C. Seegers, Talmalaan 24, Soest (Utr.). Een OLGA springboxcombinatie: A. J. Bierman, Herder- weg 6, Apeldoorn. Een BAUKNECHT vaatwasautomaat: F. J. G. M. Lam- brechts Magnoliastraat 68, Breda, Een waardebon van f 1000,van WITTEVEEN: C. G. van Rees-v Dolderen, Hogerborst 3, Ede. Een PFITGEOT damesbronifiets: mevr. A. J. van Alphen, Okkernootstraat 111, Den Haag. Een SINGER STARLET naaimachine: P. Winkster, Isabel- laland 1348, Den Haag. Een CARNIELLI home-trainerfiets: C. Noorman. Rijksweg 127 Zd., Sittard. 4 CONTI TS autobanden: C. Rosenhart, Thomsonlaan 43, Haarlem. De CDA-fractie noemde bij monde van de heer H. Evers- dijk een achttal punten van kritiek. Hij vroeg zich onder meer af of de regeringsnota de inspraak en de democratische 'besluitvorming wel diende. De nota was immers veel te on duidelijk. Dat de rijksoverheid het beleid op de ruimtelijke ordening meer en meer in ei gen handen wilde nemen, werd door het CDA afgewe zen. De leefbaarheid van het platteland diende te worden gewaarborgd. In dit verband besteedt de nota volstrekt on voldoende aandacht aan de problemen van de kleine ker nen. Een lans brak de heer Eversdijk voor de landbouw: de boeren dienden tegen park wachters te worden van het landelijke gebied, zo zei hij. WEEKPRIJZEN: IRISETTF donsdeken: A. E Sichterman, Paauwenburgwes 131, Vlissingen. UUNDIA op- hergkast: M. van Brakel, Dr. Janssenslaam 41, Oosterhout. f 100,- artikelen van WEH KAMP: J. A. van Hooydonk, Bartoklaan 21, Oosterhout (N.B.). Globe van de Ned. Globe Industrie: Mevr. A. Ste- ketee, Jeroen Boschstraat 68, Terneuzen. Het BESTE Ge- zondbeidshoek: G. P. van Ee- kelen, Groenewoud 68, Ouden bosch. B1RDY tafelgarn'tuur P. van Gestel, Pastoor Gil- lisstr. 141, Rijen. B. M. Kor sten, Sohenkeldijk 3, Zeven bergen. GIEMME autowas- handschoen: N. de Veth-Paau- we, Kraan 18, Oud-Gastel. De PvdA-fractie had enige kritiek bij monde van de heer Huibredht: De groei diende te worden gebundeld in enkele met name te noemen gemeen ten in Zeeland. Een verdere suburbanisatie in Zeeland diende met. kracht te worden tegengegaan. Een wet instand houding van dorpen was vol gens de PvdA wel nodig, waarin de dorpen een aantal voorzieningen werd gegaran deerd. De VVD-fractie stelde zich te weer tegen beperking van de economische groei. De frac tie vond verder dat er in de oriënteringsnota de mens niet centraal stond. Verder was de boer als voedselproducent er bekaaid afgekomen. De VVD- fractie was in het algemeen weinig tevreden over de oriënteringsnota ruimtelijke ordening. G.S. deelden de kritische kanttekeningen, zo zei gedepu teerde Boersma. Maar toch had de heer Boersma in de nota wel enkele aanknopings punten gevonden voor het be leid in Zeeland. Het college zal uitdrukkelijk aan de rege ring aandacht vragen voor punten als het stimuleringsbe leid, de problemen der kleine kernen, de problematiek van de tweede woning. De jongste leden van de volksdansvereniging Scaldis leren de kneepjes van het vak. Zuid-Beveland telt twee bloeiende volksdansvereni gingen: Scaldis in Hans- weert en Vodago in Goes. Samen hebben ze zo'n tweehonderd leden. Op het eerste gezicht lijkt er dus geen reden tot klagen. Ge rard van Damme (25), de leider van Scaldis en Vo dago weet echter wel be ter. Hij vreest dat het met het volksdansen de ver keerde kant zal opgaan. „Want", zegt hij, „we zit ten al een hele poos om goed geschoolde leiders en leidsters té springen. En zonder goede leiding zal de animo voor het volksdan sen steeds meer verflau- Gerard van Damme, onder wijzer aan de r.-k. basisschool in Hansweert, doet al vanaf zijn zestiende jaar aan volks dansen. In 1970 nam hij de leiding van Vodago op zich en twee jaar later kwam hij bij Scaldis. Vooral de laatste jaren dansten Scaldis en Vo dago zich in binnen- en bui tenland veel in de „kijker". Zij treden met name veel op voor bejaarden en zieken. Vooral de optredens in origi nele Zeeuwse klederdracht vallen in de smaak. Vorig jaar bezocht de folkloregroep West-Duiteland en nog on langs werd een succesrijke tournee door Polen ge maakt. Gerard van Damme: „Voor het volksdansen op zich is er animo genoeg, maar er zijn veel te weinig liefhebbers voor een leidinggevende functie. Gebrek aan leiding is dan ook ons groot te pro bleem. Er zouden heel wat meer mensen van het volks dansen kunnen genieten wanneer er maar meer leid sters de leiders waren. Daar door bestaat het gevaar dat er zioh steeds meer mensen van het volksdansen zullen afkeren". Waar het volksdansen ook een groot tekort aan heeft zijn dansers van de manne lijke kunne. „Acht van de tien volksdansers bij ons zijn meisjes en vrouwen. Een volkomen scheve verhou ding". Gerard van Damme heeft zijn hoop gevestigd op de grote propagandadag van het volksdansen, die op zondag 24 november in zaal Juliana aan de Goese Beestenmarkt wordt gehouden. Voor dit evenement zijn aflie Westbra bantse en Zeeuwse volks dansverenigingen uitgeno digd. Een bijzondere attractie belooft het optreden te wor den van de Israëlische dans groep Nit Sanim uit Den Haag- Voor hen die nader willen kennis maken met het volksdansen volgen hier de oefenavonden van Vodago in Goes en Scaldis in Hans- weert. In Go'es: elke donder dagavond van 18 tot 22 uur in de Mr. dr. Messchool aan de Vlasinarkt. In Hansweert: elke woensdagavond in de r.-k. basisschool. Gé van Berkel Eindredactie Rein van der Helm (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Vanaf maandag 28 oktober a,s. zal er in 42 dorpen in Zeeland een onderzoek worden gehouden onder de bewoners van 18 jaar en ouder over het wonen in de kleine dorpen: welke voorzie ningen (bakker, slager, school, verenigingsgebouw enz.) vindt men belangrijk, zijn er mis schien andere dingen dan voorzieningen die belangrijker zijn, wat is de binding aan het dorp, hoe ziet men de toe komst van het dorp, waar men nu woont, enz. Er zijn in Zeeland ongeveer 160 steden en dorpen, d.w.z. er zijn een paar betrekkelijk gro te. steden en verder veel klei ne dorpen, waarvan er onge veer 70 met zelfs minder dan 500 inwoners! Welke toekomst hebben deze dorpen, wat gaat er of wat moet er gaan gebeu ren met deze dorpen die in onze Zeeuwse samenleving, wat hun aantal betreft, zeker meetellen. Het provinciaal bestuur van Zeeland wil daar meer van weten, voordat zij, vanzelf sprekend in overleg met de gemeenten, haar beleid be paalt met betrekking tot deze dorpen. Zij wil dit doen aan de hand van allerlei vragen die aan een aantal dorpsbewo ners worden gesteld. Uiteraard is dit onderzoek gebaseerd op vrijwillige medewerking van de bewoners van de dorpen. Het spreekt echter voor zich dat deze medewerking niet al leen op prijs wordt gesteld maar zelfs van essentiële bete kenis zal zijn voor de bruik baarheid van de ingezamelde antwoorden. Hoe beter de me dewerking, hoe betrouwbaar der de resultaten! Daarnaast wil het onderzoek wat trachten te weten te ko men over de vraag wat men nu vindt van de zgn. tweede woningen in het dorp: heeft men daar geen bezwaar tegen of is men van mening dat er geën tweede woningen meer bij moeten komen. Het „dor- penonderzoek" wordt verricht door het Economisch Techno logisch Instituut, het Provinci aal Opbouworgaan Stichting Zeeland en de Provinciale Planologische Dienst. Ver wacht wordt dat het uitreiken en, na invulling, weer ophalen van de vragenlijsten onder ca. 3.200 inwoners, ongeveer 4 16 ■weken zal duren. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De minister van Verkeer en Water staat heeft toegezegd dat de provincie Zeeland alsnog zal worden geraadpleegd over compartimentering van de Oosterschelde, en wat daarbij nog meer komt kijken. Een van die nevenverschijnselen Ls namelijk het plan om een nieuw kanaal door Zuid-Beveland te graven, een plan dat in Zeeland beslist niet wordt toegejuicht. ning niet door de waterschap pen kunnen worden gedragen. De heer Hoekstra vroeg G.S. dan ook alles in het werk te stellen opdat het rijk deze ex tra kosten betaalt. Om nog maals een Zeeuws geluid in Den Haag te laten horen had ie heer Hoekstra een motie klaar waarin er bij de rege ring orp aan wordt gedrongen rekening te houden met de Zeeuwse wensen op het ge bied van de veiligheid. De he- •en W Don (PvdA) en C. van Waterschoot (PPR) waren niet zo ingenomen met deze aange kondigde motie. Naar hun me ning kan beter eerst de beslis sing van de regering over de wijze van afsluiting van de Oosterschelde worden afge^ wacht Daarna kunnen Provin ciale Staten alsnog hun me ning bepalen. G.S. stelden even later, na intern beraad, Provinciale Staten van Zee land werden gisteren op de hoogte gebracht van de toe zegging van de minister door gedeputeerde mr. J. Schlinge- manin tijdens een statendebat over de Oosterschelde, dat op gang was gebracht door de VVD-fractievoorzitter J. Hoek stra, die zich bezorgd toonde ovei het feit dat mogelijk de wens van Zeeland om het ge bied rond de Oosterschelde nog in de zeventiger jaren voldoende beveiligd te zien,' niet in vervulling zal gaan. De heer Hoekstra wees er op dat bij versohuiven van het tijd stip waarop de gewenste vei ligheid wordt, bereikt in dit verband wees hij nog op ge ruchten dat pas in de negenti ger jaren dat gebeurt de waterschappen voor enorm veel extra kosten komen te staan, kosten die naar zijn me- voor om van de motie af te eien. In plaats daarvan zullen G.S. maandag een brief schrij ven naar de minister, waarin de Zeeuwse bezorgdheid over net verschuiven van het mo ment waarop de gewenste vei ligheid wordt bereikt, wordt benadrukt, en waarin nog maals de meningen van de Zeeuwse statenfracties over de afsluiting wordt meegedeeld Alle statenleden waren het overigens niet de heer Hoek- <tra eens, dat het rijk de extra rosten moet betalen, die een 'erlate Oosterschelde-afslui- 'ing voor de waterschappen net zich meebrengt. Gedepu- eerde mr. Schlingemann nerkte op dat wat het veilig heidsaspect betreft de provin ce Zeeland eigenlijk niet neer zo nodig bil de regering ■tan de bel moet trekken. Op rorte termijn is de beslissing ran de regering over de wijze •an afsluiting te verwachten, ■n daarna komt die beslissing •log in de Tweede Kamer aan de orde. „Als de beslissing gevallen is zullen we onze trachten op het parlement moeten richten", was de me ning van de heer Schlinge mann. (Van een onzer verslaggevers) GOES De minister van Landbouw ir. Van der Stee zal vanmiddag een bliksembezoek brengen aan Zeeland. De mi nister wil de door waterover last getroffen boerenbedrijven in Midden-Zeeland zelf in ogenschouw nemen. 's Middags om 14.00 uur wordt de minister ontvangen op het landbouwhuis in Goes, waarna bezoeken gebracht worden aan de bedrijven van de heren A. Boonman, Batterij- weg 6 in Wolphaartsdijk en A. Lampert, Koudekerkseweg 10 in Biggekerke. Omstreeks 17.30 uur zal de minister de schrij vende pers te woord staan in de Korenbeurs in Goes. Tot zijn spijt kan de minis ter geen bezoek inlassen aan Zeeuwsch-Vlaanderen in ver band met een audiëntie bij de koningin.

de Stem | 1974 | | pagina 3