kinderboekenweek geopend Nieuwe vormen hoger onderwijs in Brabant Doodstraf voor dader aanslag op Park HUMANISTISCH VERBOD VIDT BRIEF BISSCHOPPEN INTOLERANT Taxichauffeur na ontvluchting uit kliniek beroofd Voorstel tot beperktere werking selectieve investeringsregeling ELS La Vera STAATSSECRETARIS KLEIN: Voorzitter PvdA Anti-Amerikaanse betogingen in Japan Man neergestoken ►CH1LLEN Zwitserse spiegel Overstromingen in Birma Hagenaar in zijn huis doodgestoken DE ZEGETOCHT VAN ELS LA VERA IS BEGONNEN! de weldadige kruidenbitter Dodelijke val „Stop Kalkar" Onlusten in Milaan Japanse terrorist had nog meer op zijn lever Volgende synode der bisschoppen in 1977 BAANDAG 21 OKTOBER 1974 DE STEM m 1LVERSUM m 1 02 Drie op je boter- )2 Radiojournaal) 9 03 )p drie arbeidsvitami- populaire verzoekpla- 1 Radiojournaal. 11.06 litop verzoek 12.03 (S) sen de middag. 14.03 maal. 14 06 Pop. I. 15.03 Pop-Kontakt De Hitmeesters, met rikaanse en internatio- nts. (17 03 Radiojour- )S 18 .02 Joost mag niet RO( 19 02 Drie Toopt VPRO: 20.02 VPRO. met pop. jazz en 02 (S) Tilt, een actie- na met bonus-top-tien. N B B.O.-blues. 22.02 Zaal 23.02 (S) Wim ek. 0 02 (S) Jan Don- tOS: 102 De Nacht- 'ARA: 6.02-7.00 Alfred SL (Nederl.) euws, mededelingen en richten. 12.08 Land- >niek. 12.15 Tik-tak euws en weerberichten, dualiteiten. 13.25 Bui persoverzicht. 13.30 burgprogramma 's. ik-tak, vervolg. 13.55 richten. 14.00 Nieuws, iltureel en artistiek ma- (15.00 Nieuws). 16.00 en beursberichten. Icht klassiek concert, euws en mededelingen, ïugdprogramma. 17.30 .55 Weegschaal. 18.00 18.05 Programma voot 18.45 Sport. 18.55 iken. 18.57 Orkestmu- .00 Nieuws en weerbe- 9 10 Actualiteiten en ingen. 19.30 Lichte mu- 40 Keurig Engels. 19 45 ir kunstbezit. 20.00 nuziek. (20.30 Nieuws). Splinternieuws. 21.10 jgramma. 22.00 Nieuws lericht. 22.05 Jeuedpro- 22.55 Kort en klein, ieuws. 23.10 Grammo- en. 23.40-23.45 Nieuws. IBA dCids^aojq 'pueq joaj 0-MapefqaS :jap jaafjffajBï juejfjapcio mq UBA uaajsjooips ROTTERDAM (ANP) troe neem een boek mee", mi is bet motto van de Ne derlandse kinderboekenweek W74 die zaterdagochtend feestelijk is geopend in het Rotterdamse Luxortheater dat ffivuld was met ongeveer dui zend jongens en meisjes. De boekenweek zal duren tot en met 30 oktober. Na afloop vam i,et toneelstuk „Kiekeboekis- ten" werden in het Luxorthet ter de gouden en zilveren grif fels en het gouden penseel uit gereikt. Jaap ter Haar kreeg een gouden griffel voor „Het Wereldje van Beer Ligthart". Kinderjury's in vier steden Rotterdam, Amsterdam, Utrecht en Amstelveen) waren tot'\ hetzelfde oordeeel geko men als de jury van „volwas senen". Ook zij vonden „Het Wereldje van beer Ligthart" het beste van de dit jaar ver schenen kinderboeken. Thea Beekman werd eveneens ge- eerd met een gouden griffel, als schrijfster van het beste jeugdboek „Kruistocht in Spij kerbroek". Het „Gouden Pen seel" was voor Wim Hofman voor zijn illustraties in het door hem zelf geschreven boek .Koning Wikkepokluk de merkwaardige zoekt een rijk". Aoht auteurs werden onderscheiden met een zilve ren griffel, onder wie twee Nederlanders: Paul Biegel „Het Olifantenfeest" en Gertie Evenhuis „Stefan en Stefan". De Icinderboekweek is georga niseerd door de stichting Col lectieve Propaganda voor het Nederlandse Boek (CPNBj, welke wordt gesubsidieerd sidieerd door de Nederlandse uitgevers en boekverkopers. Bij aankoop van boekten ter waarde van f. 8,50 of meer tijdens de boekenweek ont- vangl man een geschenk het boekje „Twee is teveel" van Henk Barnhard. commentaar Appervlakkige beschouwers van de uitslag van het gastar beidersreferendum in Zwitserland zullen zich waarschijn lijk verheugen. De wat racistisch aandoende vraagstelling aan het Zwitserse volk of er al dan niet een eind moest worden ge maakt niet alleen aan de werving maar ook aan het verblijf van buitenlandse werknemers in de Helvetische confederatie is met grote meerderheid negatief beantwoord. Maar men zou er veikeerd aan doen daaruit al te optimistische gevolgtrekkingen te maken omtrent het intermenselijke solidari teitsgevoel vari de Zwitsers en het zou nog onjuiser zijn te den ken dat in andere landen, bijvoorbeeld Nederland, het gedrags patroon in gunstige zin van dat van de Zwitsers zou afwijken. Uit alle berichten en verslagen blijkt namelijk dat bij de meeste deelnemers aan de volkstemming het argument de door slag heeft gegeven dat men de gastarbeiders in het produktie- proces niet kan missen. Ze zijn blijkbaar altijd nog voordeliger in exploitatie dan de landgenoten. En daarnaast valt op dat de voorstanders van de uitdrijving der vreemdelingen niet alleen le vinden zijn in de ultrarechtse hoek, maar vooral ook in tradi tionele linkse arbeiderswijken. De internationale arbeiderssolida- liteit strekt zich, naar het zich laat aanzien, nog niet uit tot ge- lijke rechten op de arbeidsmarkt of in de huisvestingsbureaus. Voor Nederlanders is dal, na de Rotterdamse Turkenrellen, na de herrie om de Surinamers in de Bijlmer en nog wat andere symptonen van gelijke strekking, niet zo opmerkelijk. Want wij zijn ervan overtuigd dat ook hier zich een meerderheid tegen een gedwongen vertrek van de gastarbeiders zou uitspreken zolang dat tot gevolg zou hebben dat men zelf tegen het mini mumloon putjes mag scheppen. SEOEL (Rtr.) De rechtbank in Seoel heeft de 22-ja- n§e Moen Se-Kwang wegens het doodschieten van de j-ouw van Zuidkoreaanse president Park Tsjoeng-Hee dood veroordeeld. uit Japan afkomstige Koreaan loste Op 15 augustus de president een aantal schoten, waarbij mevrouw Park J^delijk werd getroffen. Tijdens het proces verklaarde dat hij had gehandeld in opdracht van Noordko- ea3nse agenten. Foto: Moen se Kwang. (Van onze onderwjjsredacteur) BREDA Brabant moet een zo volledig mogelijk pak ket van hoger onderwijsvoorzieningen krijgen. Voorwaar de daarvoor is dat men er tot nieuwe vormen van hoger onderwijs komt Daartoe dienen het wetenschappelijk on derwijs en de vele vormen van hoger beroeps onderwijs in de provincie met elkaar tot duidelijke samenwerking te komen. Het zou ongelofelijk jam mer zijn als een van de twee Brabantse Hogescholen - de Katholieke ih Tilburg of de technische in Eindhoven - nu al voor zo'n vork van verre gaande samenwerking zou moeten worden afgeschreven. Dat zou voor het hoger onder wijs in Brabant een aanzien lijke verschraling betekenen. Dat stelde dokter G. Klein, staatssecretaris van onderwijs en wetenschappen, zaterdag in Breda, na afloop van een ge sprek dat hij er had met be stuursleden van de PvdA in Brabant, enkele partij-raadsle- den en PvdA wethouders uiti enkele Brabantse grote ste- j den. I „Men moet in Brabant mdk-j ken op een groter aantal hoger j onderwijs opleidingen dat voorziet in een behoefte vanj de studenten en diat dlie stu- denten stimuleert. Ik zal het vam harte toejuichen aiils dat nieuwe hoger onderwijs icn de ze prownci - tot stand komt". Dr. Klein zei met nadruk dat de onzekerheid over de toe komst van de TiQjhtiingse hoge school niet veel langer mag duren. Hij ontkende dat zijn vooral im Tillibung noigal om streden nota ''meerjiareniiijfers wetenschappelijk onderwijs 1975-1978" udt de lucht is ko men vallen- Die nota is op verzoek van de instellingen voor wetenschappelijk onder wijs zelf gemaakt. In die nota gaat dir. Klein uit van de fei telijke situatie. De nota geeft een getalsmatige benadering vam de verhouding staf en stu denten zoals die nu overal be staat. Maar ook het vraagstuk van de kwaliteit van het hoger onderwijs im de regio's en de spreiding ervan over ons land zullen blij het bepalen van het hoger onderwijs beleid een grote rol spelen. Daarover krijgt die Tweede Kaïmer dit parlementaire jaar nog een no ta. Mr. F. Derks, die name nis de Brabantse PvdA het ge sprek met dr. Klein leidde, vertelde dat het verhelderend was geweest. Maar ook dat er voor het 'Comité Hoger On derwijs Brabant" alle aanlei ding is op zijn hoede te zijn omdat in de provincie zelf de stappen worden genomen om het wetenschappelijk onder wijs en het hoger beroeps on derwijs tot nauwere samen- werking te brengen. RANGOON (RTR) Bij overstromingen in Birma zijn de laatste tijd 118 mensen om het leven gekomen. Op onge veer 400.000 ha. land is de oogst verwoest. De overstromingen zijn veroorzaakt door zware re genval. DEN HAAG (ANP) De 34-jarige Walter Lauret, die vrijdagmorgen dood in zijn huis in Den Haag was gevon den, blijkt volgens de Haagse politie om het leven te zijn gebracht door de 18-jarige Haagse schoonmaker E. J. D. De dader heeft zich zaterdaga vond laat bij de politie in Den Haag gemeld. D. vertelde dat hij Lauret. adjunct-directeur van een au tobedrijf, in de nacht van woensdag op donderdag op straat in Den Haag had ont moet en op diens verzoek mee naar zijn huis was gereden om daar nog wat te drinken. Na een woordenwisseling, waar van D. zich de aanleiding niet zegt te kunnen herinneren, kwam het tot een vechtpartij. Daarbij belandden de mannen in de badkamer, waar D. Lau ret met een vleesmes in de keel en de hals stak. De steek in de hals was dodelijk, zo heeft sectie uitgewezen. (ADVERTENTIE) Heel Nederland heeft nu Ineens Els La Vera ontdekt. Els La Vera, de oudste gedistilleerde kruidenbitter van Nederland, 'n Echt lekkere kruidenbitter. En bovendien 'n zuiver natuurprodukt. Het is nog niet te iaat Haal vandaag nog 'n fles Els La Vera in huis! HENNEKENS MINISTER Van Kemenade van Onderwijs en Weten schappen heeft een voorlopig overlegorgaan ingesteld voor het enderwijs aan werkende Jongeren. Mede op grond van dit overleg zullen beleidsuit gangspunten en voornemens van de regering worden gefor muleerd. DE Thaifandse grenspolitie beeft een muilezelkaravaan in het noorden van Thailand overvallen en daarbij meer dan een ton opkun in beslag genomen. IN het cultuur- en ontmoe tingscentrum „De Warande" in het Belgische Turnhout is aan auteur Jan Cremer de jaarlijk se prijs voor grafiek van de „vrienden van het rijkscen trum Frans Masereel" over handigd. HET verbond van de drie gro te vakorganisaties in Italië heeft een nieuwe oproep ge daan tot een staking van zes uur die in de loop van de volgende twee weken op regi onaal niveau moet worden ge organiseerd- DEN HAAG (ANP) De 8-jarige Robert Braamzeel uit Den Haag is gisteren in een ziekenhuis overleden aan her senletsel, opgelopen, toen hij zaterdag uit een raam op de eerste verdieping van zijn ou derlijk huis was gevallen. Hij was met vriendjes aan het spe len, toen hij uit het raam tui melde en op straat terecht kwam. DEN HAAG (ANP) Mor gen wordt door het anti-kalkar comité en de landelijke stroom-groep „Stop Kalkar" op het Binnenhof in Den Haag een actiedag georganiseerd. Er zullen onder andere 100.000 handtekeningen overhandigd worden aan minister Lubbers en kamervoorzitter Vondeling en in Nieuwspoort zal een energietentoonstelling gehou den worden UTRECHT (ANP) De Nederlandse bisschoppen trachten door hun brief over de abortus provocatus een ontwikkeling te rug te dringen waarbij de gelovigen in toenemende mate vanuit huin eigen geweten en verantwoordelijkheid handelen. Het stand punt van de bisschoppen is onverantwoordelijk en intolerant. Dit staat in een verklaring van het hoofdbestuur van het Hu manistisch Verbond, dat zegt ontsteld te zijn over de brief van de bisschoppen: de bisschoppen hebben vele geloofsgenoten wel overwogen in gewetensnood gebracht. Zij zijn de verantwoor delijkheid uit de weg gegaan voor de maatschappelijke en psy chische consequenties van hun stellingmame. Het Humanistisch Verbond vindt dat de beslissings over abor tus voorbehouden moet blijven aan de vrije beoordeling van de rechtstreeks belanghebbende vrouw. Zij moet daarbij zonodig hulp hebben. Wettelijke regelingen mogen niet leiden tot geva ren voor de lichamelijke en geestelijke gezondheid. Het is daar om, aldus het Humanistisch Verbond, van groot belang dat belemmeringen voor artsen om aan abortus provocatus mee te werken uit onze wetgeving verdwijnen. UTRECHT (ANP) Een man en twee vrouwen die za terdagavond ontsnapten uit de Van der Hoevenkliniek in Utrecht hebben enkele uren na hun ontvluchting een Am sterdamse taxichauffeur be roofd van 250 gulden. ,Ze had den in Amsterdam een taxi HILVERSUM (ANP) De PvdA kiest op het congres in april een nieuwe voorzitter in de plaats van André van dei- Louw, die zal aftreden bij het aanvaarden van de funktie van burgemeester van Rotterdam. Mevrouw I. van de Heuvel neemt tot het congres de leiding waar van het bestuur van de DEN HAAG (ANP) De selectieve investeringsrege ling moet, als zij wordt in gevoerd, beperkter van wer king zijn dan aanvankelijk was voorgenomen. De genu anceerder aanpak van die regeling, waarvan sprake was in de op Prinsjesdag aan het parlement aangebo den regeringsstukken, is thans nader uitgewerkt in een bij de Tweede Kamer ingediend voorstel de wet selectieve investeringsrege ling te wijzigen. De wet moet op vrij korte termijn in werking treden. Zij. voorziet im een aaintal midde len voor het im zekere mate afremmen van vestiging en uiitbreidd-rag vam bedrijven im bepaalde delen v-an het land. Die middelen zijm: heffingen- stelsel, vergunningenstelsel en een meldingsplicht. De rege ring heeft thans voorgesteld de gedachte heffing van 25 procent op gehouwen voorlo pig niet te verwezenlijken- Voor gebouwen in Rijnmond moet een heffing vam 10 pro cent vam kracht worden, en voor de andere gebieden, waarvoor de selectieve inves teringsregeling geldt (Noord- Hallarad met uitzondering van de koip, het overilge deel van Zuid-Holland zonder Goeree- Overfl-akkee, de provincie Utrecht en de Ve-luwe) moet voor gebouwen voorshands geen heffing van bracht zijn: het nul-tarief. Voor de groei kern Spijkendsge in het gebied van Rijnmond moet nog nader bekeken worden, boe groot de heffing op gebouwen dient te zijm. De wet bepaalde, dat voor installaties in dfe open lucht een heffing vam 3 procent geldt. De regering wil aam dat percentage vasthou den. Ook het vergunningenstelsel wil de regering tot Rijnmond beperken. Voor de overige ge bieden, waarvoor de selectieve investeringsregeling vam kracht is- dient met de mel dingsplicht gewerkt te wor den. Het vergunningstelsel voor Rijnmond wordt van kracht voor gebouwen van meer dan 1 miljoen en voor installaties van meei dan f 5 milj oen. De meldimigspliicht- voor de andere gebieden geldt voor gebouwen boven f 3 mil joen en installaties boven f 5 miljoen. In de toelichting bij het wijzigingsvoorstel schre ven de ministers Lubbers van Economische Zaken en Gruij- ters vam Volkshuisvesting, en staatssecretaris Vam Rooijen van Financiën, dat de voorge stelde wijzigingen alleen zijn ingegeven door de wens geen gevaar te lopen v-oor de ont wikkeling vam omze economie op korte termijn en' dus niet om een principieel andere o-p- zet vam de wet tot stand te brengen.Een invoering van het nul-tarief voor gebouwen in het overige westen (buiten Rijnmond) betekent overigens niet, dat voorgoed van heffin gen in dit overige westen wordt afgezien- De bewinds lieden stipuleren nadrukkelijk, dat zodra zulks verantwoord is ook daar heffingen zullen worden ingevoerd, waarbij zo nodig tot het in de wet vast gestelde tarief kam worden ge gaan. De wijzigingen geven de overheid en de investeerders de gelegenheid geleidelijk op het nieuwe beleid in te spelen. Men kan dab in het begin ervaringen op doen waarmee men zijn voordeel kan doen bij het im volle omvang gaan werken van de wet. aldus de toelichting. Zowel de in be perkte vorm imvoerimig van de heffingen als van de mel dingsplicht en de vergunmin- gemproeedure zijn van belang, omdat op delen van de ar beidsmarkt. zekere spanningen bestaan, die nog groter zouden worden als er geen mogelijk heid bestond om te kunnen bijsturen. De bewindslieden deelden in hum toelichting mee, dat zij symptomen van toenemende onevenwichtighe den im Rijnmond zien. „Het is nodig om die ontwikkelingen tijd'iig im de goede richting om te buigen om te vermijden dat zij zich ook buiten het Rijn mondgebied gaam voordoen". genomen. Bij Abcoude werd de chauffeur bedreigd met een vuurwapen, of iets wat daarop leek en tot stoppen gedwon gen. Nadat hij het geld had afgegeven werd de chauffeur uit de taxi gezet en ging het drietal er met de wagen van door. De chauffeur waarschuwde onmiddellijk de politie en in Vinkeveen k,on de taxi na een wilde achtervolging door een surveillance-wagen van de rijkspolitie tot stoppen worden gedwongen. De vrouw, de 22-' jarig^ J. P., kon meteen wor den gepakt, maar de andere twee ontsnapten en wisten op nieuw met de taxi te ontko men. Later werd de wagen, leeg en beschadigd, in de om geving aangetroffen. Nadat de politie Vinkeveen en omge ving had afgegrendeld kon pok de 19-jarige man W. R. worden aangehouden. Zondag middag is de 33-jarige vrouw W. B. aangehouden. Zij had zich de gehele nacht verborgen weten te houden in een kippenschuur. Tegen een uur zondagmiddag had zij haar verblijfplaats verlaten, omdat zij door de regen van de afgelopen nacht nogal nat was geworden. Zij was een café binnengegaan, waar men na haar komst achterdocht kreeig. MILAAN (RTR) Oproer politie in Milaan heeft felle strijd geleverd met circa hon derd linkse betogers, die pro testeerden tegen de stijgende kosten van levensonderhoud. Vier politiemannen werden ge wond en er werden negen ar restaties verricht. Volgens de politie braken de ongeregeldheden uit toen zater dag vijftig vrouwen een suoer- mark*"''plunderden en er met goederen ter waarde van 25 000 gulden vandoor gingen In een andere supermarkt bezetten dertig jongeren twee kassa- nlaatsen waar ze de klanten zonder betalen lieten passeren De politieke crisis in Italië werd zaterdag verscherpt door dat de socialisten en christen democratische kabinetsforma teur Fanfarii een lijst overhan- dieden met harde voorwaaegen voor geplnpmirter aat1 port TV«n we centrum-linksregering. TOKIO (UPI) De Japanse politie heeft bekendgemaakt dat de leider van de Japanse terro risten die de Franse ambassade in Den Haag bezetten, de 26-ja- rige Haruo Wako, op 31 janu ari van dit jaar deelnam aan een mislukte overval op de Shell-olieopslag op het eiland Bukum in Singapore. Hij en zijn kornuiten hielden het toen een week uit op een veerpont. Ze mochten Singapore verla ten nadat Arabische comman do's de Japanse ambassade in Koeweit hadden bezet en vrije aftocht voor hen hadden geëist. Op de foto de drie Japanse overvallers, die hebben deel genomen aan de gijzelingsactie in de Franse ambassade in Den Haag. Zij zijn het afgelo pen weekend geïdentificeerd. Het zijn v.l.n.r. Junzo Okudai- ra, die gewond werd; de lei der Haruo Wako en Jun Nishi- kawa. ROME (AFP) De volgende bisschoppensynode zal in 1977 gehouden worden. Meer dan vier vijfde der deelnemers aan de huidige synode te Rome heb ben zich uitgesproken voor het houden van synodes om de drie jaar, aldus is uit welingelichte bron vernomen. De keus was tussen twee en drie jaar. De synode heeft zaterdag aarts bisschop Joseph J. Bernardin van Cincinnati in de Ameri kaanse staat Ohio gekozen tot lid van een nieuwe permanente raad waarvan de leden wellicht het recht zullen krijgen mee te doen aan de keuze van een nieuwe paus. Bernardin wordt als gema tigd beschouwd. Hij was de enige bisschop die de vereiste meerderheid van de helft plus een verwierf bij de eerste stem ronde. Aan de stemming namen 194 synodalen deel. Morgen worden nog elf leden van de raad gekozen. Het zullen de elf zijn die meer stemmen hebben gekregen dan de overi gen. De resterende drie leden van de in het geheel vijftien leden tellende raad worden door de paus aangewezen. TOKIO (AFP) Ruim 2.2 miljoen mensen zullen van daag in heel Japan deelnemen aan demonstraties tegen de bezoeken, volgende maand van de Amerikaanse president Ge rald Ford aan Japan en Zuid- Korea. en tegen de aanwezig heid van Amerikaanse oorlogs schepen me t kernwapens in Japanse havens. Dit is meege deeld door de organisators van de protest manifestaties: de drie grootste oppositiepartijen (de socialistische, de commu nistische en de boeddhistische Komeito-partij), het Japanse vakverbond Sohyo en andere organisaties. Volgens hen wil Ford met zijn bezoeken aan Japan (18 - 22 november) en Zuid-Korea (22-23 november) de militaire banden tussen de drie landen verstevigen. De 21e oktober geldt voor velen in Japan als „anti-oorlogsdag", sinds 1965, toen de linkse par tijen de verheviging van de Amerikaanse luchtaanvallen op Noord-Vietnam veroordeel den. ROTTERDAM (ANP) De 21-jarige Rotterdammer Lam- bertus van Haperen is in zijn woonplaats neergestoken. In een café aan de Oleanderstraat had hij door nog onbekende oorzaak ruzie gekregen met de 33-jarige elektrominteur G. C. Deze w-T'htte Van Haperen op voo de deur van het café en viel hem aan met een mes in de hand. Van Haperen moest met steekwonden opgenomen worden in een ziekenhuis. Na een spoedoperatie maakt hij het redelijk goed. Zijn belager is gearresteerd. BIJ botsingen in de afgelojren week lussen betogers en de nolitie zijn in de Zuid-Soeda- nese hoofdstad Joeba twee l,"t leven gekomen en tweehonderd gearresteerd. t.i

de Stem | 1974 | | pagina 5