Het is geen pretje om„gepakt"te worden als u met een borrel op rijdtEn ae kans daarop is door de nieuwel november-wet groter dan ooit De nieuwe wet Noodzaak Nul komma vijf Gevolgen Beneden 0,5 Rijverbod Bloedproef Blaastest Hoeveel is 0,5? Weet je wetje, laatje rijden Met Frico kaas proef je pas hoe lékker kaas kan zijn. X KEUKENS medewerkers Rotterdam: Drente: Me1 Biesh weigei Zeelai Vandaag 1 november Nibb-it waarje't ook koopt en hoe je 't ode eet Frico eten' no^meer ^rico~^aasi^ preservenbedrijf b.v. breda Bouwbedrijf A. BAKX ZN. B.V. n.v. verenigde bedrijven nutricia 1111 VR1JDAQ 18 OKTOBER 1974 0 bent er k] Met de ïiieawe wet Ireeft de politie de beschikking gekregen over apparatuur, waardoor het vrijwel onmogelijk is, dat v nog door de mazen van het net glipt. De controles zullen strenger en Denieuwewetmaaktkortemetten met iedereen die onder invloed van alcohol aan het verkeer deelneemt. Of van plan is dat te doen. Door de nieuwe wet kan de politie nu objectief beoordelen of en hoeveel n gedronken hebt. Hoe hard de nieuwe wet nodig is, is duidelijk: In de afgelopen 5 jaar werden door de rechter ruim 36.000 personen veroordeeld, omdat ze met een flinke borrel op achter het stuur rpj. werden aangetroffen. »*-LV hi dezelfde periode ïwerd bij meer dan 1600 ongevallen met dodelijke afloop alcohol gebruik geconstateerd. De nieuwe wet bepaalt, dat u onherroepelijk strafbaar bent, waaneer u aan het verkeer deel neemt met een bloedakoholgehalte van 0,5 pro-mille of meer. En met onherroepelijk wordt bedoeld, dat het er niets meer toe doet, of u nu wel of met denkt dat u uw auto, motor, fiets of in een laboratorium uit, dat het bloedakohol gehalte te hoog was, dan is het laatste woord aan de rechter. Hij zal dan bepalen welke strafmaatregel wordt toegepast. Zo'n veroordeling kan inhouden een gevangenisstraf van maximaal 3 maanden, alsmede ontzegging van de rijbevoegdheid voor maximaal 5 jaar. Uit het voorgaande mag u echter met concluderen, dat u altijd vrijuit gaatals u beneden die grens blijft; Want ook voor dat geval staat, ommet daarvoorontwikkelde apparatuur te bepalen öf een automobilist gedronken heeft en hoeveel. Het is de verplichte blaastest, die bij controles zalbepalen of u meer gedronkenheeft dan voor u, als verkeersdeelnemer, goed is. Voor zo'n blaastest wordt een glazen buisje gebruikt waarin de „verdachte" moet Mazen. Verandert het buisjein bepaaldemate van kleur (van geel in groen), dm is dat voor de politieman een aan wijzing dat er alcohol in het spel, of liever gezegd, in het bloed is. Blijft H beneden de 0,5 grens -we zeiden het al - dan kan de politie naar bevind van zaken handelen-Endatkanneeikomenop een rijverbod (van maximaal 8 uur), dat ter plaatse wordt opgelegd. De politie heeft tevens de bevoegdheid om een rijverbod (van maximaal 12 uur) op te leggen aan degenen, die nog niet gereden hebben, maar wel van plan zijn dat te gaan doen en bij wie alcoholgebruik geconstateerd is. Over treding van het rijverbod wordt streng gestraft.- v Het wordt nog meer dan voorheen oppassen geblazen. De wet stelt de politie namelijk nu in Zit u opofbovende 0,5pro-mifle, dan betekent dat: mee naar het politiebureau voor een tweede blaastest. Van de uitslag daarvan hangt af of u alsnog een rijverbod wordt opgelegd, of dat een (verplichte) bloedproef wordt afgeno men door een arts. Wijst die proef naderhand Het is duidelijk dat zo'n veroordeling ernstige maatschappelijke gevolgen heeft: ontwrichting van het gezinsleven, tijdelijke uitschakeling uit het arbeids proces (met alle financiële gevolgen vandien), enz. Maar ook een tij delijk rijverbod is al geen pretje. Je zult je auto maar nodig hebben om bijvoorbeeld zakelijke afspraken na te kunnen komen. En hoe naar huis te komen bij afwezigheid (bijvoorbeeld 's nachts) van openbaar vervoer? Een taxi zou dan misschien uitkomst bieden, maar dat heeft weer financiële consequenties. Er zijn ongetwijfeld veel mensen, die denicen u precies te kunnen vertellen hoeveel drankjes u kunt drinken om benéden de 0,5 pro-mille te blijven. Luister er niet naar, want niemand kan u dat vertellen. Het hangt namelijk van tè veel factoren af, zoals: wat heeft u gedronken; heeft u snel achter elkaar gedronken of met lange tussenpozen; heeft u daarna nog een behoor lijke maaltijd genuttigd; gebruikt u medicijnen» Tussen twee haakjes: ook zonder alcoholgebruik beïnvloeden bepaalde medicijnen uw rijvaardigheid. Erismaaréénabsoluutveilige manier om dat buisje niet te laten verkleuren en datis met een borrel op niet achter hetstuur kruipen. Daarom geen heerlijker hapje-halverwege dan 'n stuk Frico-kaas. Jong éénsterrekaas om 'n uur of vier. En bij de borrel 'tl stuk belegen driesterrenkaas met een augurkje, gember of hamblokjes. Stuur even 'n kaartje aan Frico, afdeling P.R.,Postbus 208, Leeuwarden en u krijgt Komt u ook eens kijken naar onze keukenshowroom. Opstellingen van meer dan 350 keukenelementen Tevens tonen wij diverse hardhouten deuren en tegels. Bij vervanging van een oude keuken kunnen wij voor u alle bijkomende werkzaamheden, zoals loodgieters- electra- en tegelwerk verzorgen. scherpdeel 4 roosendaal - tel. 01650 3 39 60 Preservenbedrijf B.V. produceert lucht- en vriesgedroogde aardappelen, groenten en vlees en is ook de maker van de bekende Nibb-it snacks. In ons moderne bedrijf kunnen wij op een aantal plaatsen goede medewerkers inzetten voor diverse werkzaamheden. Na een inwerkperiode bestaat de mogelijkheid om geplaatst te worden als lijnbediende in onze lucht-, wals- of vriesdrogerij. Voor onze Nibb-it produktie zoeken wij enige personen, die met de apparatuur voor het maken van Nibb-it halffabrikaat leren werken. Onze voorkeur gaat uit naar personen, die leergierig zijn en graag zelfstandig willen werken en die liefst niet ouder zijn dan 50 jaar. De genoemde werkzaamheden worden in een 5-daagsewerkweek(nie! in het weekend) in 3-ploegendienst verricht. Tevens kunnen wij nog enkele personen plaatsen voor diverse functies in dagdienst Lijkt een van deze banen u iets (40-urige werkweek, 20 vakantiedagen, goed salaris, 7,8% vakantietoeslag, jaarlijkse gratificatie en subsidiëring van studieactiviteiten)? Schrijf dan aan de heer J.A. Mol, afdeling Personeelszaken, Preservenbedrijf B.V., Ettensebaan 10, Breda, of maak een afspraak voor een onderhoud, telefoon 01600-24231. is een gespecialiseerd voedingsmiddelen concern, waarin ondergebracht Nutricia Zoetermeer, Nutricia Cuyk, Nutricia België, Bottema Klundert, Preservenbedrijf Breda, S.V.Z.-Groep Etten-Leur, Remia Den Dolder en LuyckB Diemerr. ttgfÊtla&aÉÉiÈËÊËÊBtB wf wi WIJ we we2 wez1 ST STI STE: ie; lez lezi directbjr DR. w. A. J. M. (Van onze parten DEN HAAG Oud-premi (ARP) heeft geweigerd co; Zeeland te worden. H(j heef dat het kabinet gisteren zou Zeeland, Drente en het bu dam. FvdA-voorzItter Andrê va meester van deze stad mevrou-È lid van de PvdA) krijgt de con binet heeft gisteren besloten hei bij het staatshoofd. „We kunnen helaas", aldus gisteravond premier Den Uyl, „nog niet de benoeming van de commissaris der koningin in Zeeland bekendmaken, om dat de heer Biesheuvel heeft laten weten niet voor die be noeming in aanmerking te willen komen". In het communiqué, dot gis teravond werd uitgegeven, heet het dat Biesheuvel „ver klaarde erkentelijk te zijn, dat hij voor een zo belangrijke bestuurspost door de minister van Binnenlandse Zaken is ge pokt. Na zorgvuldige afweging v alle factoren, die bij zo'n be .ngrijke beslissing een rol spc'en, heeft hij doen weten niet voor een benoeming in aanmerking te willen ko- men". IN SPANNING Den Uyl liiet in ean monde linge toelichting openlijk door schemeren dat Biesheuvel het regen Later ook opklaringen Aan de kust stormachtige wind. Maximumtemperatuur: Twaalf graden. stad en streek G.S.: Zeeuwse wensen in traktaat Pagina 3 Belgische BB houdt Nederlandse boot af Pagina 5 binnen, en buitenland Crediteuren van kruiden dokter komen er bekaaid at Pagina 9 -Hup Holland hup" klonk nog uit volle borst Pagina li FINANCIëN EN ECONOMIE Arabische belangen bij daling olieprijzen Pagina 15 sport Leen Pfrommer verwacht nard schaatsseizoen Pagina 25 Opnieuw verlies voor biljarter Doggen Pagina 27 VRIJ-UIT Internationale spreiding van kennis nodig om vrede te redden °Qe zijje nu zelf ten Prave qedragen feilingen F'eidooi voor een nieuw wpe universiteit in Tl'burq kUNST FN CULTUUR Wmistén weroen zich °0 kinderboek

de Stem | 1974 | | pagina 20