Katendrechtse prostituees vragen bijstand Geïnterneerden in Noord-Ierland branden kamp plat SENARD EERT AGENTEN Vrees voor overschot afgestudeerden ritUk CPN wil interpellatie over onderzoek in omkopingzaak John Dean doet boekje I lezelFd open Economen bestrijden rapport VNO POTTERS Ook gevangenisopstand in Armagh a commentaar Onverdiende bijval Salarismaxima voor kleuterleidsters en onderwijzers omhoog WATERGATE-PROCES Kaffa Nieuwe apparatuur op komst voor alcoholtest Birtouropa» binnenland buitenland 99 VARA verliest kort geding Open en bloof helpt A jaren hoest? :n *m% Niet overtuigd J APOTHEKERSVOORZITTER: Schipper sliep: gasolie stroomde in de Eem Lekkere drop van Langenbeig KAMERLEDEN WILLEN ONDERZOEK SHELL-BRAND airtnur/Bioilaiid eenmiljoen g«Wen aan prijzen DONDERDAG 17 OKTOBER 1974 13 17 ROTTERDAM (ANP) Vijf Katendrechtse prostitu ees hebben gistermorgen bij de gemeentelijke sociale dienst aan <3e Gcsiseedijk in Rotterdam een verzoek om financiële bijstand ingediend. Volgens de dames zijn zij als gevolg van de moeilijkheden op Katendrecht en met name door het strenge politieoptre den brodeloos geworden. Na enige tijd kregen de vijf, die zo'n dertig souteneurs naar de Oostzeedijk hadden mee genomen, te horen dat de gemeente niets voelt voor fi nanciële hulp. Een verzoek van die vijf dames om voorlopig op kos ten van de gemeente in een Rotterdams hotel te mogen logeren werd ook afgewezen. De prostituées waren met deze wens gekomen omdat als gevolg van de moeilijk heden op de kaap, zo zeiden zie, vain een „marmale" nacht rust niiets meer terecht komt. Later op de dlag, omstreeks het middaguur, bracht een groep van ongeveer veertig prostituées, bordeel-, sex- club- en caféhouders een be zoek aan het stadhuis. Een deputatie vam drie man werd toegelaten tot wethouder W. J. van der Harve (wijfcaange- legenheden) In het gesprek met Van der Have drongen de Katen- drechters erop aan dat de gemeente zo spoedig moge lijk een einidie zou maiken aan de acties van de politie. Momenteel verdienen we geen cent. Onder de huidige omstandigheden durft geen klant op de kaap te komen", aldus een van die woordvoer ders. Rotterdam ziet overigens maar een oplossing voor het Katendrechtse probleem: het op korte termijn stichten van een eroscentrum (een onder gemeentelijk toezicht staande superbordeel)- (Van onze redactie buitenland) BELFAST In Noord-Ier- Iand is gisteren voor de twee de achtereenvolgende dag op stand uitgebroken in een ge- „JUSTITIE GAAT TE VER j HAARLEM (ANP) De eis van de VARA dat de grammofoonplatenmaat- schappij Negram te Heemste de de langspeelplaat „Open en bloot" uit de handel moet ne men, is door de president van de rechtbank in Haarlem afge wezen. Hij deed gisteren uit spraak in een kort geding. Bij (ie behandeling van het kort geding zei de raadsman van de omroepvereniging dat de liedjes op de langspeelplaat platvloers zijn. Dit zou de be langen van de uitzending „O- pen en bloot" kunnen schalden. De raadsvrouwe van Negram meukte op dat de woorden „O- pen en biioot" veel gebruikt worden en dat de VARA die niet exclusief maig gebrui ken. DF, Nobelprijs natuurkunde 1974 is gisteren toegekend aan de ofessor Martin Ryle en Antony Hewish, beiden van het Britse Cambridge, voor „hun baanbrekende werk op het gebied van radio-astrofysi- ca", (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De communistische fractie in de Tweede Kamer vindt dat de justitie zich in het onderzoek naar de mogelijke omkoping van Kamerleden door een Europese vliegtuigfabriek te veel mengt in zaken, die eigenlijk al leen de Tweede Kamer aangaan. Dat het openbaar ministerie de Kamerleden, die beweren door vertegenwoordigers van deze fabriek met grote geldbedra gen te zijn benaderd, vindt de CPN-fractie juist, maar nu ook Kamervoorzitter dr. Vondeling en de ondervoorzitter van de vaste Defensiecommissie, Bas de Gaay Fortman, zijn gehoord, is de justitie naar de mening van de communisten te ver gegaan. Het Kamerlid Wolff van de ze fractie wil minister Vian Agt (Justitie) dam ook met spoed interpelleren over deze kwestie. Vandaag zal de Ka mer op zijn verzoek beslissen. Mogelijk wordt de interpella tie dam ook nog vandaag of morgen gehouden. Het onderzoek is, zoals 'be kend, aan het rollen gekomen toen twee Kamerleden, leden /an de Defensiec-ommii'ssie, Kamervoorzitter Vondeling schreven, dat zij door een vliegtuigfabriek benaderd wa ren. Op het aanbod waren ze overigens niet ingegaan. Vol gens onbevestigde berichten de directie van de fabriek PvdA-Kamerlid Dankert mljioen gulden heb ben geboden ais hij zijn in vloed wilde aamwed-ein om het vliegtuig van doze fa- jot te drukken" als opvolger vain de te vervangen Starfighter. Het VVD-Kamer- li-d Keja zou dertig mille zijn geboden in ruil voor een goed het Aud-minister-president mr. B. W. Biesheuvel heeft er voor ge- zorgd dat zijn eerste grote redevoering sinds hij het poli tieke toneel verliet niet onopgemerkt bleef. Hij kon zich boven dien bij voorbaat overtuigd houden dat zijn uit christelijke ne ringdoenden en ambachtslieden bestaand gehoor niet karig zou zijn met applaus als hij maar flink uithaalde tegen zijn opvol gers, waaronder zich toch ook een paar partijgenoten en geest verwanten bevinden. Het is uiteraard het goed recht van de heer Biesheuvel het totaal oneens te zijn met het middenstandsbeleid van de huidige regering. Het is slechts de vraag of dat erg verstandig is, als men zelf niet op zulke bemoedigende resultaten kan wijzen. De sta tistiek spreekt in het opzicht duidelijke taal. In het jaar dat mr. Biesheuvel minister-president werd telde Nederland nog 16.642 kruideniers, 8.145 slagers, 9.099 bakkers, 9.668 melkhande laren en 19.954 textielwinkels. Aan het eind van het jaar waarin hij aftrad waren daarvan overgebleven 14.704 kruideniers, 7.719 slagers, 8.119 bakkers, 9.017 melkhandelaren en 19.264 textielwinkels. Al met al een vermindering van 4.685 nijvere middenstanders in twee jaar, waarvan zelfs de verenigde con fessionele en liberale krachten blijkbaar niets hebben kunnen verhelpen. Niet voor niets werd er in het anti-revolutionaire verkie zingsprogramma van 1971 bij herhaling alleen van „levensvat bare" oedrijven gesproken. In datzelfde verkiezingsprogramma Waarmee mr. Biesheuvel de boer op ging, werd ook gesteld dat „de verwevenheid van de belangen van het bedrijfsleven in allerlei sectoren met het overheidsbeleid tot een integratie noopt van alle overheidsmaatregelen die deze bedrijven raken". Dat had in Keerount '72 niet misstaan. (ADVERTENTIE) IA" IBB3 menthol pellè woordje voor dit vliegtuig. De betrokken fabriiék zou Dassault zijn, een Franse in- m-et haar Mi-rage (ïtieslag ligt met drie andere merken-. Van de zijde van Dassault is steeds ontkend, -dat men Nederlandse Kamerleden -geldbedragen heeft -geboden. Het onderzoek wordt ver richt door de rijksrecherche, die ai met Keja heeft gespro ken. Vandaag wordt Dankert gehoord. Ook heeft de rijksre cherche intussen gesprekken gevoerd met Vondeling en De Ga'ay Fortman. Mogelijk volgt ook nog een gesprek met de Nederlandse vertegenwoordi ger van Dassault, ir- J. Botte-r- inan- Onze Parijse correspondent meldde ons gisteravond: „Het weekblad ,-Le Point" zet in zijn nummer van deze week uiteen dat Northrop eveneens pressie uitoefent op de poten tiële Euronese klanten voor een vervanger van de Star fighter. Northrop heeft toege geven een speciaal fonds van 1,2 miljoen dollar te hebben om mogelijke klanten te ,-o- vertuigen". De Parijse verte genwoordiger van Northrop zou een belangrijk deel van dat bedrag hebben besteed (600.000 dollar) en wel op een zodanige manier dat de bron ervan niet meer terug te vin den zal zijn. In zekere Franse krinigen is deze week al gesuggereerd dat de Am erika-anse firma wel licht die hele omkopingszaak op touw heeft -gezet om Das sault >,de das om te doen" door die firma ais corrupt voor te stellen. In verband -daarmee werd ook discreet gewezen op het feit dat prins Bernhand een van d'e belangrijkste aan deelhouders van Northrop zo-u zijn. Afgezien van dot allies knmigit men in Parijs echter de i-n- druik dat Dassault zich on danks alle ontkenningen aan pogingen tot omkopen schuldig gema-akt zou h-ebbeai. DEN PIAAG (ANP) Mi nister Van Kemenade van On derwijs en Wetenschappen heeft besloten tot verhoging van de maxi-ma van de salaris sen voor kleuterleidsters, on derwijzers en hoofden van scholen voor lager ondierwijs. De verhoging, die neerkomt op uitbreiding van het aantal pe riodieken, zal ingaan per 1 januari a.s. de maatregel vergt een extra uitgave van f 14 miljoen- De Franse ambassadeur in ons land, graaf Jacques Senard (links op de foto), heeft gisteren de drie Haag se politieagenten, die op 13 september bij het begin van de gijzelingsaffaire in de Franse ambassade arriveer den, de versierselen opge speld behorende bij hun be noeming tot ridder in de na tionale orde van verdiensten van Frankrijk. In het mid den agent O. Koster (22), die door een van de Japan ners in de arm werd gescho ten, en rechts J. Springer, die een van de commando's met een pistoolschot wist te treffen. vangenis. Ditmaal was het in Armagh, in het zuiden van de provincie. In deze gevangenis waarin hoofdzakelijk vrouwen zitten, werden de directeur en drie van zijn medewerksters door ongeveer honderd vrouwen op een zolder gegijzeld. De auto riteiten riepen het Britse leger te hulp- Verscheidene militaire eenheden omsingelden het ge bouw- De opstand iin Armialgih n-a iin het gevan gen-kamp Maize, ten zuilden van Belfast, waar talrijke bairak- dè pas gebouwde keuken de ziekenafdeling dioor In 'dit r 1.400 rooms- -diiie worden ver het lidmaatschap Ierse Repu- (IRA) en zon worden officie bij de on die aidhit uut duurden, 12 mensen gewond, ondier wie drie bewakers. In regeringskringen in Belfast sprak men echter van tenmin ste 130 gewonden van wie er 10 in ee-n Ziekenhuis moesten worden opgenomen Militairen en bewakers gebruikten braafcgas en rubberkogels om de orde in het kamp te her stellen. Vorige week had de extre mistische vleiugel van de IRA gedreigd het kaimp van Maze plat te bran-de-n, ais die levens omstandigheden niet zouden worden verbeterd. Uit foto ie vanuit een sportvliegtuiig werden genomen, bl'eek d>at ongeveer twee derde van de 130 houten barakken is ver woest. Waarnemers zien in de op standen tekenen van een zorg vuldig opgezet offensief tegen de interneringspolitiek, om zo de Britse regering te dwingen Iets te doen. Na de gebeurtenissen in Ma- ze was er woensdag een nieu we uitbarsting van geweld in de rooms-fcatholieke wijken van Belfast en Londonderry. Er trokken troepen - mensen dale zich wn •vrachtauto's om er de te versper ren. De winkeliers sloten haastig hun deuren en de bus diensten werden gestaakt- (ADVERTENTIE) (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON Op de derde dag van het Watergate- proces in Washington heeft John Dean, de voormalige ju ridische adviseur van ex-Pre sident Nixon, uit de doeken gedaan hoe vijf maanden voor de inbraak in het Watergate- gebouw in Washington in (Van een onzer verslaggevers) BREDA In de komende jaren zullen er gemiddeld hon derdvijftig apothekers per jaar afstuderen, terwijl de gemid delde behoefte ongeveer zestig beloopt. De voorzitter van de (ADVERTENTIE) GRONINGEN (ANP) l'Men kan zich moeilijk aan de indruk onttrekken- dat er sprake is van eer. poging het Parlement en het publiek een jad voor de ogen te draaien", a L S mening van een nltien economen, voor het merendeel werkzaam aan de r'jksuniversiteit van Gronin gen, over ()e opvattingen van jet verbond van Nederlandse "nnernemers (VNO) over het verband tussen investeringen en werkgelegenheid. Het verbond heeft onjuiste conclusies getrokken uit een onderzoek, d>at het Nederlands Economisch Instituut (NEI) voor hen heeft verricht Ook dit onderzoek zelf wijzen de Groninger economen als niet wetenschappelijk van de hand. Het verbond heeft udt het onderzoek afgeleid, diat een half procent remdetmenitsyerbe- tering bijna 40.000 arbeids plaatsen kan opleveren. Als basis voor deze conclusie dient het verband, dat het NEI heeft gevonden tussen de arbeiidlsiir- tensitedt van bruto-investerin- gen en het rendement. Over werkgelegenheid wondt met geen woord gerept. Het niveau van het onder zoek zelf achtten de economen beneden peil. Zij hebben het ails een onvoldoende werkstuk gekwalificeerd- Het NEI wordt verweten te weinig voorbe houd te hebben genomen met betrekking tot het prractisdh gebruik van het onderzoek. Bovendien, zo vinden de economen, zo-u het NEI z-ich onmiddellijk en publiekelijk van het misbruik va-n zijn stu die hebben moeten distantië ren. gisteren in het Bredase Turf schip congresserende Konink lijke Nederlandse Maatschap pij ter bevordering van de pharmacie. dr. J. H. M. Win ters, voorspelde dat aanpas singsmoeilijkheden onvermij delijk zullen zijn. De opvangmogelijkheden van het te verwachten over schot zijn beperkt. Weliswaar is ongeveer een derde deel van de Nederlandse bevolking nog verstoken van farmaceuti sche hulp van een apotheker en volgens dr. Winters zouden hier vele mogelijkheden liggen „als we niet een wetgeving hadden die weliswaar erkent dat de farmaceutische verzor ging eigenlijk in handen van apothekers moet zijn, maar die voor de verwezenlijking daar van niet enkele jaren maar enkele generaties heeft uitge trokken". De wetenschappelijke dag van de apothekersorganisatie was verder gewijd aan het onderwerp: toepassing van de computer in de farmacie. Er werden vier inleidingen ge houden. Een demonstratie met doseringsberekeningsprogram— ma's besloot het officiële deel van het programma. Zes studenten in de farma cie hebben op het jaarcongres in Breda de KNMP-prijzen 1974 gekregen. Het hoofdbe stuur van de KNMP stelt elk jaar prijzen beschikbaar voor die studenten in de farmacie, die daarvoor naar het oordeel van de vier Nederlandse sub faculteiten farmacie het meest in aanmerking komen. 1972, in het kantoor van de toenmalige minister van justi tie John Mitchell, een verkie- zingsplan werd besproken dat mishandeling, ontvoering en prostitutie omvatte. „Ik keek Mitchell aan en hij knipoogde naar mij", aldus Dean. „Hij zei een ogen-blik niets, trok aan zijrn pijp en zei toen dat dit niet precies was wat hij voor ogen had en dat het plan een beetje veranderd moest worden"- Dean vertelde diat hij later sprak met het hoofd van de staf van het Witte Huis, mede- beklaagde H.R. Haldeman. Hij had tegen Haldeman gezegd: „Bob, ik ben bij die vergade ring in Mitchells kamer ge weest en ik wil er niets mee te mak-en hebben en ik geloof dat het Witte Hui-s er ook maar niets mee te maken moet hebben". Haldeman had geant woord, zei Dean: „John, be moei je er inderdaad maar niet mee". Hij zei dat Haldeman en ad viseur voor binnenlandse za ken John Ehrliohm-an nog geen twee dagen n-a de inbraak iin Watergate, stappen namen om de betrokkenheid bij de zaak va,n Nixons herverkiezingsco- mité, in de doofpot te stop pen. Dean, die Nixon heeft be schuldigd van medeplichtig heid aan de verdoezeling, zei dat hij erbij was geweest toen E-hrlichman „inbreker" Ho ward Hunt had opgedragen uit het land te verdwijnen. Rechter John Sirica wees woensdag verzoeken om af zonderlijke processen van Mit chell en Haldeman van de hand. AMERSFOORT (ANP) Gistermorgen vroeg ls lm Amersfoort naar schatting driehonderdduizend liter gaso lie in d-e rivier d-e Eem ge stroomd- Dat gebeurde tijdens het overpompen van de gasolie can een schip naar een opslag tank. De schipper die met het overpompen van de olie bezig was, viel in slaap, waardoor de g-as-olie vrij de rivier in kon stromen. (25 soorten!) DEN HAAG (ANP) De PvdA-Kamerleden mevrouw Barendreigt en mevrouw Epe- ma-Bruigman hebben de minis ters Voirimk (Volksgezond heid) ©I' Boersma (Sociale Za ken) gevraagd een onderzoek in te stellen naar de explosie en brand bij Shell-chemie in Perni's. De resultater van het onderzoek moeten in de Twee de Kamer wondien meegedeeld, evenals de maatregelen die genomen zuilen wonden om diergelijke rampen te voorko men. DEN HAAG (ANP) Wanneer op 1 november de nieuwe alcohoïwetgeving voor de weggebruiker van kracht wordt, zal de politie bij onder zoek naar 't alcoholgehalte ge bruik maken van z.g. alcotest- buisjes, maar in een niet te ver afgelegen toekomst zal de po litie mogelijk beschikken ove-i meer geperfectioneerde, en daardoor nauwkeuriger appa ratuur. Dit blijkt uit de nota van toelichting op het koninklijk besluit, waarbij de technische details van de destijds gewij zigde wegenverkeerswet zijn geregeld. Verder staat ir de nota dat eventuele bloedafna me zal geschieden door het bloed rechtstreeks uit een ader af te nemen. De boel de boel al eens gelaten en al wezen genieten van wat schoons moeders na tuur dezer dagen heeft te bie den? Moet u eens doen als u het niet meer ziet zitten. In een bekende chemische fabriek in Zeeuwsch-Vlaande ren, of liever gezegd aan de poort daarvan plegen zeer strenge lieden te staan, die hun bewakingsopdracht uiterst nauwgezet opvatten. Nu verneem ik dat onlangs een van deze autoritaire vo gels een voetbalwedstrijd leidde lussen een bedrijfselftal van die chemische fabriek en een ander elftal. Ergens in de tweede helft roept een speler naar een an der: hoe lang nog? En de an der roept terug: Nog een kwartier. Prompt fluit die scheids rechter de wedstrijd aif en verdwijnt nijdig van het veld. Wat bleek? De man had de conversatie nog net-net niet ku-nnen volgen en had ver staan: „Maar een portier-... De officier vam, justitie bij de rechtbank in Leeuwarden mr. H. Niemeijer, wil kenne lijk blijven doorgaan voor een keurig man. Maar ja, ook keu rig nette heren willen wel eens wat krasse taal bezigen, als err weer iets te gek is of niet door de beugel kan. En wat doet zo'n mi am dan? Zo'n man citeert dan iemand anders die wel minder nette taal durft uit te slaan. De officier in Leeuwarden had geen hoge pet op van de handelwijze vam een paar maatschappelijk werkers en zei: „Ik heb de indruk dat de maatschappelijk werkers m dit geval, om met Karei Appel te spreken, maar wat aange- rotzooid hebben". Nou kunnen ze wel in die krant zetten dat die Jansens kennelijk blij zijn met hun doodgewone naam, maar wat te zeggen van het lot van Janssen en van Janssens en van Jansens en van Janszen en van Jamsensz? Dus(sault) nie waar! Dankert de Das(sault) om doen. Ik groet de schare. MERIJN (ADVERTENTIES) voor al uw vakantie vliegreizen Oostenrijk v.a. 386,— Canarische Eilanden v.a. 545,— Overwinteren v.a. 4,41 per dag Minitripjes v.a. 269,— Weekend Londen v.a. 187,— Een greep uit het uitgebreide rel- zenpakket van Airtouropa/Airtour Holland, waaruit wij een prijs be schikbaar stelden voor het Konin gin Wilheimina Fonds t.w.v. 5400,-. Onze programma's lig gen voor u klaar bij uw boekings kantoor. KOM VRIJ NIEUWE MODE KIJKEN én profiteren van onze aanbiedingen Breda Roosendaal Goes Tilburg Bergen op Zoom-

de Stem | 1974 | | pagina 13