onden Uitbreiding NSM afhankelijk van extra aardgas Oogstverlof moet landbouw redden Dienstensector hoogste prioriteit %niee die rol zeeuws Vl)aa6cek 84-JARIGE FRUITEXPERT NOG VOLOP IN HET LEVEN I m Gezondheids- Eerst kampioenen- dag in Lewedorp NCB-ZEELAND: Vrij koud markt in Middelburg NVV-ZEELAND: van Red Band natuurlijk Duivensport EHBO'ers KREGEN DIPLOMA'S Familie Hollander sr. gaat ook! I I I I trowEÈtïJUOYn f G. M. KERKHOF VOORZITTER VAN ARP-ZEELAND PPR vergadert in Vlissingen „Werken is niet erg, als je maar wat bereikt" Ervaring Snoeien Cursus Keuren DINSDAG 15 OKTOBER 1974 stad streek 3 1 MUI Ml (Van een onzer verslaggevers* MIDDELBURG De süch. ting „Het Zeeuwse Kruis" ganiseert in samenwerkw met een aantal, voornamelijk plaatselijke organisaties te Middelburg van 28 oktober tot en met 7 november een g(. zondheidsmarkt te Middel' burg- Deze gezoraj'heiidsm-arkt wordt gehouden in het out. moetingsoeiratruim Dauwendae! Ie. Gelijktijdig met de gezond! heidismarkt vindt het röntge. notogisch borstonderzoek plaats. Op de gezondheids markt wordt via demonstraties en film in speciaal daarvoor ingerichte stand op ruime schaal voorlichting gègevm over gezonde voeding, met.. bewegen, gevaren van het ro ken, milieuproblemen in dt dagelijkse leefomgeving, ka,,, kerbestrijding, reumabestrij. ding en dergelijke. Tijdens de gezondheids- markt worden speciale pro. gramma's geboden aan de hoogste klassen van de bas sdholan, bejaarden en andi... belangstellende groepen. Ik markt zal dagelijks zijn geo- pend van 9.00-12.00 uur, 13,oo, 17.30 uur en 18.30-21.00 uur. (Van onze correspondent) HULST —Niet Hulst maar Lewedorp zal dit jaar de rij van de 4 Zeeuwse kampioe- nendagen openen. Dit houdt ij dat de Lewedorpse kampioen, dag dit jaar gehouden zal wor den op zaterdag 2 november. Tijdens deze dag zullen be halve een verkoop van jonge duiven geschonken aan de or ganisatie ook de diverse kam pioenen van de Concours Bond Zuid-Beveland en het Rayon West-Zuid-Beveland worden gehuldigd. De Hulster kampi oendag wordt dit jaar gehou den op zondag 10 november. (Van onze correspondenten) 's-HEERENHOEK De EHBO-verenigingen van Le wedorp en 's-Heerenhoek heb ben vrijdag in De Jeugdhoeve de diploma's uitgereikt aan de geslaagde leden van 's-Hee renhoek. 20 Kandidaten van 's- Heerenhoek en 4 kandidaten van Lewedorp slaagen voor het EHBO-dipIoma. Nadat voorzitter P. Faes de geslaagden met hun genodig den had yerwelkomd, richtte hij een bijzonder woord van welkom tot de docenten, de heer H. Zwartele, zuster Fran- ka en de heer Geldof. Namens het gemeentebestuur was wet houder L. Peeters en namens de PZEM was de heer C. Ver donk aanwezig. Met een toepasselijk woord reikte vervolgens de heer Zwartele de diploma's aan de geslaagden uit. De heer Geldof, voorzitter van de Nationale Bond van EHBO-verenigingen, afdeling Zeeland spoorde de geslaagden aan het geleerde in de praktijk waar te maken. Voorzitter Faes richtte een speciaal dankwoord tot de heer Verdonk, die namens de PZEM een bedrag van 1008 gulden had geschonken. Na het officiële gedeelte volgde een gezellig samenzijn dat tot in de kleine uurtjes duurde. De muzikale omlijsting wer" verzorgd door de Apollo's uit Hoogerheide. In 's-Heerenhoek slaagden1 mevr. Van Agthoven, mevr. T- van Craenenbroeck-de Hond, mevr. Van Dijk-Muurmans, mej. Th. de Jonge, mevr. Koole, mevr. Kuiper, de heer C. de Koninck, de heer I- Leijs, mej. L. Rijk, de heer A- Knuit, mevr. Raas-Knuit, heer J. Traas, de heer C.r. Vermeulen (Ovezande), mevr. Verdonk-Huigen, de heer M.N- van 't Westeinde. mevr. De Winter-Goense, mej. M. Pee' ters en de heer Th. de Jonge (Goes;. In Lewedorp slaagden mevr- De Jonge-de Pundert, mevr- Menheere-de Pundert, mevr. Arts-Steenbakker en de heer Driediik. bel als norm voor het denW ;n handelen, ook op s or bal" economisch terrein, unanieI" le grondslag voor een chris'e' ijke vakbeweging. Vele leuen van het C.N.V. zijn echter een >ndere levensbeschouwing da" le christelijke toegedaan. vergadering was daarom v. nening, dat statutair het ,.'n' itemmen" van de leden B1®.1 leze grondslag werd gewU2'^ n het „respecteren" van de* [rondslag. (Van een onzer verslaggevers) SLUISKIL Een groot scheepse uitbreiding van de Nederlandse Stikstofmaat schappij staat of valt met de toewijzing van een extra hoe veelheid aardgas aan /eeuwsch-Vlaanderen. Wan neer die extra portie aardgas wordt toegewezen door de Gas unie, dan zal de NSM te Sluiskil door uitbreidingen, binnen enkele jaren driehon derd nieuwe werkkrachten no dig hebben. Met het scheppen van deze arbeidsplaatsen is een investering van tweehon derd miljoen gulden gemoeid. De NSM-plannen werden gis teren bekendgemaakt tijdens een excursie van de gemeente raad van Terneuzen op het NSM-terrein. De woordvoerder van de NSM, die de plannen aan de wat verraste Terneuzense ge meenteraadsleden bekend maakte, was de heer J. M. Boudewijn, algemeen directeur van de NSM te Brussel,. Naar zijn zeggen waren de plannen technisch al helemaal rond. Alles staat of valt echter met de extra leverantie van aard gas, een grondstof die door de NSW in het produktieproces wordt gebruikt. Een eventuele nieuwe investering zal ook tot gevolg hebben dat de produ-k- tie van amoniak of ureum wordt verhoogd tot duizend ton per dag. Op het ogenblik gebruikt de NSM zo'n twee en een half mil joen kubieke meter aardgas per- dag, een normaal burgergezin met centrale verwarming ge bruikt vijfentwintighonderd kubieke meter per jaar. Nog tijdens de excursie be loofde burgemeester J. C. Asohoff van Terneuzen er al les aan te doen om het extra aardgas te krijgen. Gisterenavond was de heer Aschoff vrij terughoudend in zijn commentaar: „We probe ren het bij de betrokken in stanties". aldus de burgemees ter, die verder nog stelde dat Zeeuwsch-Vlaanderen recht op deze impuls had. Bij het niet toestaan van meer aardgas voorzag de burgemeester een achteruitgaing op milieu-hygië nisch gebied: „Dan gaat men misschien een andere grond stof gebruiken, die niet zo schoon is als aardgas", aldus Terneuzens eerste burger. Een uitbreiding van de NSM, die wel vaststaat en niet afhankelijk is van aardgas, is de bou-w van een oliegestookte vierentwintig megawatt elek trische centrale. Ook dit werd aangekondigd door de heer Boudewijn. Met de bouw er van zal begin 1975 worden' be gonnen. De capaciteit van deze centrale wordt honderd zestig ton stoom per dag. De kosten van het project bedragen 21,5 miljoen gulden. De olietank kost 3,5 miljoen. Binnen twee jaar hoopt de NSM deze cen trale in gebruik te nemen. (Van een onzer verslaggevers) BIERVLIET Op korte termijn gaan de besturen van de drie C.L.O.'s in Zeeland besprekingen beginnen over een voorstel van N.C.B.-voorzitter G. A. Claeijs uit Biervliet. De heer Claeijs wil op korte termijn bij het betreffende ministerie voorstellen trekkerchauffeurs en andere met landbouwmachines bekende militairen drie maanden buitengewoon oogstverlof te geven. Voorts wil hij vragen om mensen die in november in werkelijke dienst moeten opkomen en die deze hoedanigheden bezitten uit stel van eerste oefening te geven. „De situatie staat er nu slechter voor dan in 1960, toen wij ook een zeer natte oogst- periode hebben gekend. In die 14 jaar is de landbouw geëvo lueerd van mankracht op ma chines. Door het gebruik van die machines gaat alles wel sneller en beter misschien, maar het blijkt dat de land bouw ook kwetsbaarder is ge worden. Door de specialisten uit dienst terug te roepen en uitstel te geven aan anderen kunnen wij op werkbare da gen alle mogelijke machines Vooruitzichten voor woens dag en donderdag opgesteld door het KNMI op maandag om 18.00 uur: Vrij koud en overwegend droog. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor woensdag: Aantal uren zon: 1 tot 7. Min. temp. omstreeks 5 gra den. Max. temp. omstreeks 11 graden. Kans op een dro ge periode van minstens 12 uur: 95 Procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent- Voor donderdag: Aantal uren zon 1 tot 7. Min. tamp. omstreeks 5 gra den, Max. temp, omstreeks 11 graden. Kans op een dro ge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. De waterhoogten vain maan dagmorgen. meegedeeld door rijkswaterstaat: „DEN HAAG Konstanz 327 mm t, Rheinfelden 243 juin 3, Plittersdorf 400 mun 14, Maxau 460 min 9, Plochingen 135 plus 2, Mannheim 293 min 1», Steinbach 126 on v., Mainz 294 min 6, Bingen 170 min 6, ub 213 min 1, TrieT 329 jnin 5, Koblenz 218 min 39, Keulen 229 min 5, Ruhrort 394 Plus 13, Lobith 1004 plus 11, Pannerdense Kop 971 plus 10. Nijmegen 802 plus 9, IJssel- 879 plus 3, Eefde IJssel 41- plus 4, Deventer 290 plus b- Monsin 5472 plus 2, Borgha ren 4057 plus 28, Belfeld 1201 Plus 19, Grave beneden die o'uis 503 min 14 inzetten om de oogst te red- den- Wij hebben er niet veel aan als net als in 1960 een groep mensen door de leger leiding voor oogstwerkzaamhe- den wordt aangewezen- Je moet echt mensen hebben die er verstand van hebben", al dus de heer Claeijs. Het uitstel vragen voor drie maanden is niet alleen bedoeld via de oogst. „Ze kunnen ook ingeschakeld worden bij het bewerken van het land en het zaaien voor volgend jaar- want het hele schema dreigt voor de land bouw in de knoei te komen"- De situatie is er inmiddels niet op verbeterd. Kon tegen het eind van de week nog een fikse hoeveelheid bieten uit de grond gehaald worden, de aan houdende regen van het afge lopen weekeinde belette giste ren de rooimachines hun werkzaamheden te verrichten. Wel worden hier en daar met de hand bieten gerooid, maar qua gewicht zet dit geen zo den aan de dijk. Ook voor de nog gedeelte lijk in en op het land staande bonen verbetert de situatie niet. De vele regen maakt bij voorbeeld de noodzakelijke droging van bruine bonen on mogelijk en met bang hart ziet menige boer zijn door re gen ineengezakte ruiters met opgetaste bonenstruiken staan. De kwaliteit van de nog niet binnengehaalde aardappelen en uien gaat er uiteraard ook niet op vooruit. Het ziet er naar uit dat deze vrije pro- dukten de Zeeuwse landbou wer in de steek laten. (ADVERTENTIE) Morgen, woensdag 16 ,okt. Dergen op Zoom 3.58 on 16.14 Hansweert 3.06 en 15.22 terneuzen 2.28 en 14.47 Vlissingen 1.57 en 14.15 nemeldinge 3.48 en 16.04 Goed advies van de kinderen. f Korte vakantie in Engeland met extra goedkope overtocht van Calais naar Ramsgate: f 81,- I win tertarief auto 3.81 m) Tot 7 passagiers gratis mee. ingaande 27 oktober tStuurt u mij s.v.p. gratis folder, dienstregeling en prijzen. Jnaam straat plaats versturen als brief aan: J I Hoverlloyd Reservations, m ^Calais - Fran^^^^^^^^^o^ (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In Zeeland zijn de activiteiten voor het aantrekken van werkgelegenheid nog steeds vooral gericht op industrie. Hierbij staat de basisindustrie in vele gssvalen hoog op de prioriteitenlijst. Maar het wordt de hoogste tijd de bakens te verzetten. De dienstensector zal de hoogste plaats op die prioriteitenlijst moeten innemen. Dit standpunt is het N.V.V.- district Zeeland toegedaan blijkens het jaarverslag „regi onale N.V.V- activiteiten juli 1973-juQii 1974". Volgens het jaarverslag zaïl de Zeeuwse ar beidsmarkt nog verder worden scheef getrokken als niet het werven van arbeidsplaatsen op de eerste plaats gericht wo-rdt op de dienstensector. Want een verdergaande onderverte genwoordiging van deze tak zai de uitgaande verhuizings- stroom eerder vergroten dan verkleinen. Het ontbreekt de Zeeuwse arbeidsmarkt trouwens duide lijk aan continuïteit, zo vindt het N.V.V.-Zeeland. Dit zowel ten aanzien van de tijdelijke werkgelegenheid als ten aan zien van de woningbouw. Ovr de reeds aangekondigde uitbreidingsplannen van diver se grote bedrijven merkt het N.V.V. op, dat het wenselijk zou zijn ai deze plannen gelei delijk uit te voeren. Hierdoor zouden sterke schommelingen op de arbeidsmarkt voorkomen kunnen worden. Het N.V.V. zou ook graag zien dat de overheid regelend op trad bij de planrung-dn-de-tijd van omvangrijke werken in de sektor grond-, weg- en water bouw. Bijvoorbeeld de uitvoe ring van de vaste oeververbin ding laten volgen op de afslui ting van die Oosterschelde of omgekeerd. Zeeuwsdh-Viaanideren blijft voorlopig nog wei een zongen- kind volgens het N.V.V.-dSs- trict Zeeland. In Midden-Zee land geeft de arbeidsmarkt minder reden tot zorgen- Hier tekent zich eerder een zekere overspanning af- Ten aanzien van de buiten landse werknemers waarvan het aantal in Zeeland een da lende lijn vertoont, zegt het jaarverslag erop te rekenen dat alllerweige getracht zal worden het aantal buitenland se werknemers niet te doen toenemen- (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Drs. G.M. Kerkhof wordt door het mo- deramen van de afdeling Zee land van de ARP voorgedra gen als nieuwe voorzitter van de Zeeuwse Partijafdeling. Zoals bekend treedt drs. R. Zijlstra af in verband met drukke werkzaamheden. De verkiezingen vinden plaats tijdens een vergadering op maandag 4 november om 20.00 uur in de Prins van Oranje te Goes. Tijdens deze avond zal verder prof. Christi- aanse uit Rotterdam een inlei ding houden over de politieke en financiële vooruitzichten in Nederland. MIDDELBURG De PPR- afdeling Zeeland houdt op woensdag 16 oktober een le denvergadering in Het Anker te Vlissingen. De heer C. van Waterschoot, lid van de Eerste Kamer en de Zeeuwse Provin ciale Staten, zal op die bijeen komst de energiepolitiek be spreken. Ook zal de structuur schets Midden-Zeeland aan de orde komen. (ADVERTENTIE) r De meeste mensen die de acht kruisjes gepas seerd zijn doen het in het algemeen wat rustiger aan. Iemand die eigenlijk nog tjjd tekort komt op deze leeftijd is de 84-jarige heer W. J. Robijn, die woont in De Burcht in Oostburg. Bij mooi weer trekt hij er dagelijks op uit om al les wat groeit en bloeit te bekijken, tuiniers van ad vies te dienen of zelf daadwerkelijk rozen te snoeien, te bemesten of te planten. Daarnaast is hii de actieve voorzitter van de bewonerscommissie van De Burcht waar hij zich, zoals directeur J. J. Vergouwe zei, de kaas niet van het brood laat eten. Integendeel, In een zeer fraiad hand schrift teikent hij op wat de activiteiten van die dag zijn geweest. Biljarten ontbreekt niet dikwijls in zijn volge schreven agenda- Een meteo roloog kan van zijn aanteke ningen van de laatste 30 j aan een aardig overzicht maken van de weersontwikkeling in Zeeland, want nauwigezet wordt dagelijks de weersge steldheid opgeschreven- Niet zo'n vreemde gewoon te als je weet dat de heer Robijn sinds zijn jeugd nauw betrokken is geweest bij de Zeeuwse fruitteelt, een cul tuur waarop het weer een belangrijke invloed heeft- Begonnen met het volgen van een snoeicursus van de voor de oorlog goed floreren de Maatschappij voor Ooft- en Tuinbouw, beëindigde hij zijn loopbaan ails technisch leider van de Keuringsdienst N-A.K. Boomkwekerijgewas- sen in Zeeland. «agu'-tfl lm cue hoedanigheid heeft hij een schat van ervaring opgedaan, die bovendien wel is geboekstaafd, maar nog niet gerangschikt. Regelma tig komen oud-cursisten of mensen die hij nog kent uit zijn actieve tijd om adviezen. Een van hen kwam vorig jaar uit Canada om adviezen in te winnen. „Die zei tegen mij: man je moet alles wiat Je van de fruitteelt weet op schrijven. Vandaag of mor gen kun je het niet meer en het is zonde als al die kennis verloren zou gaan. Ik heb gezegd dat ik dat best wilde doen, maar alleen ails bet slecht weer is. Want als het weer goed is trek ik erop uit, tic wil de spieren lenig houden", aldus d-e heer Ro bijn. Praten met hem betekent het beluisteren van een boel end stuk Zeeuwse fruitteelt geschiedenis. Een geschiede nis waarvan de ontwikkeling door hem nauw op de voet wordt gevolgd. Midden in zijn verhaal staat hij op, rommelt wat in een plastic zak en tovert een reusachtige peer tevoorschijn, die qua omvang met een kleine biet te vergelijken is. „Kijk eens, een Triomph d-e Vienne, ziet er goed uit. En hier heb ik nog twee Cox's Orange Pip pins". Fraaie, roodglanzende ronde appels, van een kwali teit diie je in d-e Nederlandse winkels en supermarkten met pleegt aan te treffen. „De mensen hier worden met rommel opgescheept", aldus Robijn, die regelmatig met kritisoh kennersoog te koop aangeboden fruit bekijkt- „Het fruit dat thans op de markt komt is voor verbete ring vatbaar", zegt hij- „En het telen van goed fruiit is niet duurder, dan nu soms het geval is". En hij geeft het voorbeeld van een kweker die voor zijn Beurré Hardy die goed verzorgd was gemiddeld 50 cent pe; kilo maakte. „Een andere kweker had wel meer kilo's maar de kwaliteit en dus de prijs was lager" Enthousiast kan Robijn verhalen van zijn werk- „Ik heb de bloeitijd van de Zeeuwse fruitteelt meege maakt en daar ben ik erg blij om. De Z-eeuwse fruit teelt gaat een moeilijke tijd De heer Robijn toont een dubbel-mes, waarmee notebomen kunnen worden ver edeld. tegemoet, maar de goede fruitteler houdt het nog wei", is zijn mening Zijn eerste kennismaking met fruitbo-men dateert van een snoeicursus in Oostburg. „Mijn grootvader, ik ben af komstig uit Zuidzande, was goed op de hoogte met hout soorten en ik kreeg daarvoor interesse. De fruitteelt was in het bagiin van deze eeuw In Zeeuwsch-Vlaanderen al leen amateurteelt in tegen stelling dus tot de handels fruitteelt. Het was liefhebbe rij en gesnoeid werd er soms meer om die boom vorm te geven dan om de vruchtvor ming te bevorderen. Er wer den van de bomen soms hele bestekken gemaakt van hoe die er uit moest komen te zien. Die cursus was mijn eerste kennismaking met de fruitteelt en all tijdens de cursus ging ik bij particulie ren bomen snoeien. Particu lieren waren soms rentenie rende boeren die nog wat om handen wüldien hebben". In 1913 verliet hij Zuid- iande om in militaire dienst te gaan en hij was daarna werkzaam als opzichter van de fruitbusiness bij een grootgrondbezitter. „De fruit teelt was toen zeer gecompli ceerd. Hoogstaand groeiden de appels en peren en op de ondergrond werd zacht fruit geteeld, bessen etc. Dat zach te fruit was toen de kurk van de Zeeuwse fruitteelt". In 1922 begon de heer Ro bijn een eigen fruitkwekerij en studeerde daarnaast hard voor het diploma tuinbouw- vakonderwijzer, waarvan hij de eerste vertegenwoordiger werd op Zuid-Beveland. Daarna trad hij in dienst van de overheid en ging cur sussen geven. Dankbaar is hij nog over de samenwer king met ir- Van de Plasse, dlie later als directeur-gene raal van het ministerie van Landbouw is afgezwaaid- „Van de Pla-sse vond dat de fruitteelt in Zealand opge trokken moest worden. In hem er. mij gingen theorie en praktijk samen op. De piaktiscihe lessen gaf dik en dait zo'n beetje door heel Zeeland". HIJ verhaalt van een cur sus die hij m Philippine gal- „Allemaal volwassenen. Daar waren veel mosseikwekers bij, maar ook het gehele col lege van B. en W., de veld wachter en de pastoor. Pro bleem was ail de mensen bij elkaar te krijgen voor de praktische lessen in de boomgaard. De pastoor wist de oplossing. Na d-e hoogmis, op zondag zei hij. En als het slecht weer is gaan we bil jarten bij Wiskerke" Anecdotes te over in het rijke leven van Robijn. In Borssele omvatte een prakti sche les het enten van vruchtbomen. Robijn ver richtte de eerste enting en de cursisten volgden. Bij controle enige tijd latei bleek de ent van Robijn niet te zijn aangeslagen. „Onbe grijpelijk. Ik snapte er niets van. Enkele weken na die ontdekking kom ik een cur- sis tegen die bekende dat hij mijn ent ge-licht had. Van daar. Maar hij kon zijn kwaad niet liegen", zegt Ro bijn, die bij deze herinnering weer in de lach schiet- In 1933 werd hij keur meester „Dat was het hele maal voor mij. Ik kwam met veel mensen in aanraking en kon zelfstandig werken. Ik had het zo goed naar mijn zin dait ik een promotie ervoor liet schietenHij was nauw betrokken bij de ontwikke ling van nieuwe kweekme- thoden, waarbij hij zelfs het patentrecht op een bepaalde methode verwierf- Hij maakte de omwente ling in de fruitteelt mee van hoogstammig naar laagstam mig en de invoering van het systeem „wijkers en blij vers", waarbij snel vrucht dragende bomen tussen wat langzamer groeiende soorten werden ingeplant om een re gelmatige oogst te verkrij gen. „De dertiger jaren brach ten een beter produkt. De onderstammen werden ster ker en bij dit alles was de Keuringsdienst nauw betrok ken. En de boomkwekerijen hebben veel gedaan voor een goede fruitteelt en ik ben blij dat allemaal te hebben meegemaakt", zegt hij tevre den. Daar tussendoor bleef hij cursussen geven op de fruit- teeltvakschool. Veel fruit kwekers zullen met dank te rugdenken aan de praktische kennis die hij ben gegeven heeft. En nog steeds klopt men weieens bij hem aan om adviezen wanneer een nieu we boomgaard geplant moet worden. „Want dat gebeurt ook nog in Zeeland. Het is niet allemaal rooien wat de klok slaat" Even later laat hij trots de stek van een ficus zien. „Die heb ik zelf geplant hier en daar kan ik nu dagelijks naar kijken, naar de ontwik keling van zo'n stek. Ik weet wat €T allemaal gaat gebeu ren en toch sla ik het gefas cineerd gade. En elke dag zie je wat anders.". Robijn staat nog volop in het leven, dat -s duidelijk, „Werken is niet erg. als je maar wat bereikt'' zo besluit hij zijn terugblik op zijn carrière- Eindredactie Rein van der Helm i.f'

de Stem | 1974 | | pagina 3