„Oud" NVSH-bestuur wint van „nieuw" bestuur MEERDERHEID MAAR DRIE ZETELS Wilson zal rustige koers moeten varen Surinaamse oppositie maakt minderheidsnota's op eindadvies koninkrijkscommissie Mindszentys memoires Abortusbrief Over kimstnieren en pacemakers Atlantis weer in de lucht commentaar Ti-Ta-tovenaar Den Uyl Correctie nodig TENTOONSTELLING OVER MEDISCHE TECHNIEK Weg uit de consumptie maatschappij! Tkugnaar de natuur. E50 binnenland buitenland Baader kunst matig gevoed Boeiend Planning Bescherming 'n METZLER- Leerlingen in ziekenhuizen onvoldoende begeleid ZATERDAG 12 OKTOBER 1974 UTRECHT (ANP) Het zgn. oude bestuur van de NVSH heeft bedde tegen het zgn. nieuwe bestuur aange spannen korte gedingen ge wonnen. Dat betekent dat het nieuwe bestuur het NVSH- kantoor aan de Beatrixlaan in Den Haag onmiddellijk moet ontruimen en zich niet met beheers- en bestuursza ken mag bemoeien. Dit heeft de president van de rechtbank in Utrecht, prof. mr. V.J.A. van Dijk, gisteren beslist. Op slechts twee punten vieil hij de nieu we bestuurders bij. De door het oude hoofdbestuur gere gelde loskoppelingvan de abortusklinieken van de NVSH noemde hij aanvecht baar en in strijd met de goede trouw- Voorts besliste hij, dat het niet in het be lang van de continuïteit is als de beheersters van twee abortusklinieken (zij zijn trouw aan het nieiuwie be stuur) hun werkzaamheden staken- Zij mogen hun werk blijven doen. Prof. mr. Van Dijk baseer de zijn beslissingen op het feit, dat de NVSH sinds 4 januari j.l. te maken heeft met nieuwe statuten. De in die statuten genoemde vere- niginigsorganen bestaan even wel nog niet. In de over gangsfase treedt het oude be stuur volgens prof. Van Dijk als „zaakwaarnemer" op Het op 21 september in Driebergen, gehouden buiten gewoon huishoudelijk con gres, dat met overgrote meerderheid het oude be stuur wegstemde, verklaarde prof. Van Dijk niet rechts geldig, omdat in de nieuwe staten niet het congres, maar de (nog niet bestaande) le denraad het hoogste gezagor- gaan is. De „nieuwe" bestuurders zijn teleurgesteld, maar voe len zich toch gesteund door het feit, dïat die president van de rechtbank een duidelijke veroordeling heeft uitge sproken over de door het ou de bestuur uitgevoerde ont koppeling van de abortuskli nieken. Het „nieuwe" bestuur heeft trouwens gisteren als zodanig opgehouden te be staan. Voorzitter John Tig- gelman meent dat hij en de zijnen nu weer als actiegroep binnen de NVSH kunnen functioneren. (Van onze correspondent) GENT Te Gent wordt vernomen dat bin nen 14 dagen de radiopi raat Atlantis van Adri- aan van Landschoot weer in de lucht zal ko men met een nieuwe zender. Donderdag ver zorgde deze piratenradio een testprogramma op 312 meter. Ook op 220 meter worden tests ge daan. De zender staat op een eiland voor de Brit se kust en heeft een vermogen van 25 kilo watt. Van Landschoot verklaarde geen reclame uit te zullen zenden,, maar alleen promotie te maken voor grammo foonplaten. (Van onze correspondent) LONDEN Labourleider Harold Wilson blijft premier van Groot-Brittannië, maar de parlementaire meerderheid van de Britse Socialisten is er niet veel op verbeterd. Het socialistische overwicht op, de andere partijen bedraagt inderdaad 3 zetels heel wat minder dan de ettelijke tientallen zetels, die aan Labour beloofd werden door opinie-peilers. Dit is de vierde ambtsperio de van premier Wilson. Sinds premier Gladstone is geen en kele andere Britse politicus zo DEN HAAG (ANP) De koninkrijkscommissie heeft gisteren in Den Haag haar be sprekingen afgerond. De defi nitieve tekst van het advies aan de drie regeringen van het koninkrijk over de onafhanke lijkheid van Suriname, met eventuele minderheidsnota's, moet voor 1 november zijn ingediend. Dit heeft de voor zitter van de koninkrijkscom- missie, mr. J. van der Hoeven, gisteren na afloop verklaard. Nadrukkelijk stelde hij dat in het advies ruime aandacht is besteed aan de nationalitei tenregeling. Hij verklaarde dat het grootste deel van de com missieleden het erover eens was dat deze regelingniet tot doel moet hebben de migratie op wat voor manier dan ook te beïnvloeden. De leider van de Surinaam- fet de haren recht overeind als grommende het kabinet katers Den Uyl in hebben de twee blokken, waarop steunt, de progressieven en de confessionelen, deze week de Tweede Kamer tegenover elkaar gestaan. Wie hebben er uiteindelijk gewonnen? De KVP en AR of de PvdA? Zo er al iemand gewonnen heeft bij dit algemene begrotingsdebat dan is dat premier Den Uyl geweest. Het was ook een zelfover winning waarschijnlijk, gelegen in de ruiterlijke erkenning, dat in Nederland geen enkele partij alleen de dienst kan uit maken. Wil het kabinet Den Uyl blijven bestaan dan zullen confessionelen en progressieven over en weer meer rekening moeten houden met eikaars (dikwijls uiteenlopende) standpun ten en zal het kabinet zelf die visies langs de weg van het compromis tot een concrete beleidslijn moeten harmoniseren. Het harmoniemodel dus weer in plaats van het conflictmodel. Het gezond verstand zegt, dat het niet anders kan in een zo verdeeld land als Nederland. Maar hoe maak je dat duidelijk aan regeringspartners die zowel in visie als temperament zo sterk van elkaar verschillen? Als Andriessens KVP op de weg naar vernieuwing met Wim Kan vergeleken mag worden met een slak, die in de bocht afremt dan lijkt de PvdA-PPR-combi- natie op een autocoureur, die in de dodenbocht nog eens extra op de gaspedaal gaat staan Ti-ta-tovenaar Den Uyl zal, wil hij aan het bewind blijven, die slak en race-auto moeten veranderen in een koppel paar den dat zijn karretje in gezwinde draf maar veilig op de goede baan houdt- Dit lijkt een onmogelijke opgave maar uit de hoge hoed van de rooms-rode samenwerking zijn ai eerder won derlijke zaken tevoorschijn getoverd. TTet loon, dat een werknemer ontvangt, is in vele gevallen een onvoldoendè beloning voor de waardevermeerdering van een onderneming, waartoe hij door zijn arbeid bijdraagt. b Van zo'n waardevermeerdering profiteert op de eerste plaats L de kapitaalverschaffer. De ongelijke waardering van de factor arbeid en de factor kapitaal steekt al jaren. De vakbeweging meende er onlangs een oplossing voor gevonden te hebben. Hoge bedrijfswinsten zouden moeten worden afgeroomd ten bate van een fonds, waaruit dan moeilijk draaiende bedrijven een injectie zouden kunnen krijgen. Dit plan is vanwege allerlei praktische bezwa ren met reserve ontvangen. Premier Den Uyl heeft er deze week een ander voorstel tegenover geplaatst, een winst- en vermogensaanwasdeling. Deze opzet lijkt meer kans te maken; hoewel Het is niet zo moeilijk om te filosoferen over het recht van de werknemer op een aandeel in de winst. Maar het is verre van gemakkelijk om dat recht te concretiseren in een regeling, die met de rechten van alle betrokken partijen rekening houdt en geen schade toebrengt aan het economisch klimaat- Tot nu toe is de steen' der wijzen door niemand nog gevonden. Wij hopen van harte, dat het kabinet nu wel een goede op lossing zal vinden, een oplossing waarbij verouderde machts verhoudingen worden gecorrigeerd zonder daarbij in nieuwe fouten te vervallen. vaak eerste minister geweest als de socialistische voorman- Tory-leider Edward Heath daarentegen heeft een nieuwe bittere tegenslag opgelopen. Als aanvoerder van de conser vatieven nam hij tot nu toe deel aan 4 algemene verkie zingen, waarvan hij er 3 ver loor. Men is algemeen van oordeel, dat Heath spoedig ontslag zal nemen om plaats te maken voor een nieuwe leider, die zich meer populair zou kunnen maken- In dit verband wordt gedacht aan William Whitelaw. ex-conservatief mi nister van IJlster «n van het milieu De bittersite teleurstelling van de nieuwe Britse verkie zingen was weggelegd voor die liberale leider, Jeremy Thor pe, wiens partij ten hoogste 13 lagerfiuiiszeitels za'l veroveren, tegen de 15 die ze bezet hiielld toen premier Wilson die Brit ten opnieuw na-air die stembus riep. Thorpe zei -giistermlHdiaig, dait de Britse Mbenaile partij niet afgeschreven mag wor den. Voor de slechte uiltsüagien stelde hij het „oiniredhtvaardiiige en ondemoomtiische Boitoe kiesstelsel" verantwoordelijk. Ofschoon de conservatieven het in deze verkiezingen iets beter gedaan hebben dian alge meen verwacht werd, hebben de kiesgerechtigden eigenlijk geen eniksie grote partij com pleet hun vertrouwen geschon ken. De opkomst van de kie zers was ook veel lager diain tijdens de verkiezingen van 28 februari jJl- De Schotse nationalisten zul len elf of twaalf zetels be- miaöhtiigen. Sinds 28 februari hadden zij er 7- Ofschoon zij diu® een merkwaardige voor uitgang geboekt hebben, is hun droom van eens Sohot- lamds belangrijkste politieke partij te worden- opnieuw een utopie gebleken- De nationalis ten van Wales hebben 1 zetel meer veroverd. H-un vroegen» st-anid was 2 zetels- Waarnemers zijn van oor deel, dat premier Wilson het niet makkelijk zal hebben om het nieuwe Britse parlement in toom te houden. Groot-Brit tannië bevindt in een zeer zware economische crisis, die hij alleen kan bestrijden met drastische tegenmaatregelen. Bij gebrek aan een ruim man daat zal Wilson ongetwijfeld op sterk verzet stuiten. Maar hij kan beter opschieten met de vakbonden, dan dit het ge val is met de conservatieve leiders. Toch zal hij een gema tigde koers moeten varen, wat Wilson overigens ook het bes te ligt- Bij een grotere meer derheid had hij waarschijnlijk meer moeite met zijn linker vleugel. Kardinaal Mindszenty, voormalig primaat van Hon garije, heeft gisteren in het Westduitse Kronberg zijn memoires aan de pers gepresenteerd. Hij gaf toe dat de publikatie van zijn boek een ongehoorzaamheid tegenover de paus is, maar de kardinaal meende dat het hem niet met zoveel woorden verboden was. Paus Eaulus VI had hem erop gewezen dat het com munistische regime zich op de kerk zou kunnen wreken als hij zijn herinneringen publiceerde. FRANKFORT (DPA) De vroegere leider van de anar chistische Baader-Meinhot groep Andreas Baader woidt in de strafinrichting Schwalm- stadt in do deelstaat Hessen kunstmatig gevoed, zo heeft een woordvoerder van de jus titie gisteren meegedeeld. Baader ging, evenals bijna alle leden van de groep, een maand geleden in hongersta king uit protest tegen de be handeling van politieke gevan genen in de bondsrepubliek. Baader heeft ingestemd met de kunstmatige toediening van voedsel. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN „Gezondheid en medische techniek", is de titel van een tentoonstelling, die tot en met 19 januari in het rijks museum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen aan de Steenstraat in Leiden wordt gehouden. De techniek heeft vooral in <te ziekenhuizen een enorme betekenis gekregen- Zo groot, dat steeds meer geïnteresseer den zich afvragen of het wel allemaal zo indrukwekkend moet, zo overweldigend en vooral zo kostbaar. Van de an dere kamt is het wel zo, dat de uitdiaginig die aan de techniek en wordtt gedaan o-m machi nerieën te ontwerpen die bij dragen tot het in l-even houden van mensen bevruchtend werkt: maar de medici, wier zoeken naar de oorzaken van ziekzijn en passende genees wijzen ternauwernood wordt belemmerd door inadequate toestellen, naar de technici, die in de confrontatie met de geneeskunst welloht sterker worden gemotiveerd al hun inventiviteit in stelling te brengen De resultaten van dit alles zijn bijzonder boeiend. Op de tentoonstelling wordt de wor dingsgeschiedenis getoond van de kunstnier, de pacemaker, de röntgenapparatuur, de elek- trocardiograaf en de cysto- scoop, een instrument om het Inwendige van holle organen (de blaas o.m.) van nabij U> bekijken. Wat het meest opvalt is de durf, die geneesheren en technici in het nog niet zo grijze verleden het oudste apparaat, de cystosooop werd voor het eerst in 1853 ge bruikt; de eerst bruikbare pa cemaker (de hartstimulermg3- machine) stamt uit 1932 ten toon spreiden. De patiënt, die het geluk had, dat er een elektrocardiogram van hem werd gemaakt door de uitvin der de Leidenaar Willem Eiet- hoven, diende daarvoor in zeer ongemakkelijke houding met een voet en een band in een porseleinen pot te gaan zitten, die was gevuld met een etektriciteitsgelei'dende zoutop lossing. Het is die omstandig heden gadeslaand wiel hele maal onvoorstelbaar, diat de cardiogrammen van Binthoven precies even nauwkeurig wa ren als de ha-rfslagbeelden, die thans met de modernste appa ratuur (niet groter dan een cassetterecorder) worden ge maallat. Gezondheid en medische techniek is een erg aardige tentoonstelling geworden voor iedereen, die geïnteresseerd is in zijn gezondheid en de ge heimzinnige apparatuur, w-aair- em rtsenhbrnnahdeeedea-i j tel mee de -artsenij hem behandelt als hij ziek ia. (Vervolg van pagina 1) Uit de discussies blijkt, al dus de bisschoppen, dat abor tus in steeds mindere mate wordt gezien als beëindiging van het begonnen menselijk leven. Deze ontwikkeling ver ontrust de bisschoppen in hoge mate. De brief stelt dat eerbied voor 't menselijk leven behoort tot de grondslagen van de mense lijke samenleving, ook al is dit leven beginnend en zwak. Bij elke zwangerschap is er sprake van een nieuw mense lijk leven. Dit leven is aange legd en geroepen tot de ge meenschap van de mensen ep tot de gemeenschap met God.' Daarom, zeggen de bisschop pen, staat het ons niet vrij om over het ongeboren menselijk leven te beschikken. Net zo min als wij mogen beschikken over het reeds geboren mense lijk leven. We heb-ben de plicht om het ongeboren men selijk leven te aanvaarden en het zich te laten ontwikkelen. De bisschoppen tonen in hum brief begrip voor de moeilijk heden die in onze tijd voorko men. Het is een tijd waarin planning op de voorgrond staat. Ze achten het mogelijk dat juist door die p-lanning zo veel persoonlijke nood en ver warring rond de ongewenste zwangerschap is ontstaan. De ze tijd maakt bet moeilijk om datgene wat niet verwacht werd, toch gelovig en ver- trouwvol te aanvaarden. Maar, zeg-gen de bisschoppen, je kunt niet alles plannen. Het is volgens de bisschop pen een taak van de christe nen getuigenis af te leggen van hun aanvaarding en zorg voor het niet verwachte leven. Daarnaast dient het maat schappelijke kwaad van de abortus volgens de bisschop pen bestreden te worden door een seksueel verantwoorde om gang van man en vrouw, door een goede voorlichting en seksuele opvoeding en door een in geweten verantwoorde ge- boortenregelinig. Alleen met het vragen va-n recht en erkenning voor het onigeboa-en leven zijn we er niet, aldus die verklaring. We moeten ook begrip vragen voor de opgroeiende of vol wassen mens die in nood is. Aan de vrouw die in nood is, die opziet tegen de overmatige belasting voor baar zelf en haar gezin, dient alle beschik bare individuele en sociale hulp te worden toegezegd en gewaarborgd. Oo-k moet ge dacht worden aan andere mo gelijkheden zoals adoptie. De bisschoppen constateren dat er in onze samenleving verschillende opvattingen over de waarde van het menselijk leven bestaan. De opvattingen over abortus lopen helaas uit een op een wijze die voor ons volk pijnlijk is. Maar eerbied voor het ongeboren leven be hoort tot de grondslagen van onze samenleving. Het is niet alleen de plicht van de staat geboren leven te beschermen, deze plicht strekt zich ook uit tot hset ongeboren leven. Dit moet volgens de bis schoppen gehandhaafd blijven, ook al zou het Nederlandse reoht dit niet of onvoldoende tot uitdrukking brengen. Deze zedelijke norm blijft dan ook onverkort van kracht en be houdt haai- volstrekt eigen gel ding. Voorop staat de in de mens diep gewortelde eigen overtuiging. Niet de rechtsor de. De bisschoppen spreken dui delijk uit dat het prijsgeven van de rechtsbescherming van het ongeboren leven het einde zou betekenen van een open baar erkende, in het recht verankerde maatschappelijke plicht jegens een weerloze vorm van menselijk leven. Het zou er volgens de bisschoppen zelfs toe kunnen leiden dat er een verplichting of minstens het recht ontstaat om in het algemeen belang een zwanger schap onder bepaalde omstan digheden te beëindigen. De bisschoppen verwachten dat aanvaarding van abortus niet zonder invloed zal blijven op de rechtsbescherming van het menselijk leven in het al gemeen. De wet beschermt het leven, onder andere door straffen te stellen op misdrij ven tegen het leven. De straf wet moet volgens de bisschop pen ook worden toegepast op bescherming van het ongebo ren leven. Tegen aantasting van het ongeboren leven moet kunnen worden ingegrepen. De bis schoppen wijzen er op dat zo wel voor de vrouw die om een abortus vraagt, als voor dege ne die de ingreep verricht, een eigen toerekenbaarheid geldt. se oppositie J. Lachmon, kon digde vier minderheidsnota's aan: over de nationaliteit, de grondwet, de waarborging van de menselijke rechten en vrij heden en over de ontwikke lingssamenwerking. De opposi tie wil dat inwoners van Suri name gedurende een bepaalde periode een dubbele nationali teit krijgen. Het advies van de konink rijkcommissies komt erop neer dat op het moment van Surinames onafhankelijkheid de mensen die in Suriname wonen en geboren zijn uit ou ders, geboren in Suriname, au tomatisch Surinamer worden. Rijksgenoten die buiten Suri name wonen en in Suriname zijn geboren, blijven Neder lander. Wanneer deze laatste groep toch de Surinaamse na tionaliteit wil hebben, kan hij die krijgen. Mr. Van der Hoeven teken de daarbij aan dat zij die voor de Surinaamse nationaliteit hebben gekozen en. in Neder land wonen, daar materieel niet onder mogen lijden. Ze zullen wettig toegelaten vreemdelingen zijn die alle rechten als vreemdeling heb ben. in 't kor» DE Russische dissidente schrijver Alexander Ginzburg, die de verbannen auteur Alexander Solzjenitsyn hielp met het verstrekken van geld aan gezinnen vain politieke gevangenen, moet volgende week dinsdag voor de rechte* verschijnen- DE Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam vindt de In de nota „Advies inzake bestuur en beheer der zeehavengebieden" van de commissie zeehavenoverleg voorgestelde nationale haven raad verre van representatief- Dit heeft de Kamer geschre ven in een commentaar oa d« nota. DRIE tegen een breekt voor 1984 een kernoorlog uit, zo voorspelde de Amerikaanse hoogleraar Bernard Feld, van het MIT (Massachusetts Insti tute of Technology) donderdag in een rede in Londen. (ADVERTENTIE) Het boek van Jacques Massacrier die zijn goed betaalde baan er aan gaf, met zijn gezin de consumptie-maatscha/ppij verliet en een nieuw leven begon op het land. In 192 bladzijden op royaal formaat, met 350 teke ningen van hemzelf, vertelt hij hoe te leven bij een terugkeer naar de natuur. is een^^^r heerlijk boek dat laat zien hoe t óók zou kunnen! bij elke boekhandel Na 1 januari 1975- 24,50 (voor zover nog verkrijg baar) Het wordt al kouder om orn heen. In België heeft het reed# gesneeuwd. Dat belooft wat. En laat het zieltje net zo blank zijn ails de eerste vlok jes sneeuw, dan zi/t u weer goed. En dan meteen maar de doordraver van de week. Dat is de rechterhand van minister Irene Vorrink (als ze die trou wens niet had!), te weten staatssecretaris Hendriks. Die heeft een standje, zeg maar gerust een uitbrander gekre gen van kamervoorzitter Von deling, zeg. Vondeling heeft in een. brief aam Hendriks gewezen op diens onduidelijke taal in zijn memorie van toelichting op de begroting van volksgezond heid. „Tot de milieuhygiëne behoort ook de taalhygiëne", schrijft Vondeling wijs. Hij somt dan een paar staaltjes op uit Hendriks' pro za, en waarlijk, dat is niet mis: Toxinen van schimmels. connataile afwijkingen-., zelf medicatie... conveniencefoads.* de nutrietenvoorziening.. de tractus respiratorius... en die cerebrovasculaire accidenten-, disfunctionerende kinderen... echelons-., psycho-hygiënische activiteiten... preventieve com ponenten... en een farmacotherapie.- voortaa En of de staatssecretaris voortaan niet zoveel van die dure woorden wil gebruiken. Of hij moet ze uit z'n eigen zak betalen. Hendriks heeft altijd el iets van de duurdere soort apothe ker gehad- En een gewone is al zo duur. Congratulations, Harold. Heath: Tedje <sf zege! voor to'n Maar er zijn nog meer zeges te vieren, vrienden. Zoals ver weg in Florida waar vier da mes in de verbazingwekkende tijd van 67 seconden niet min der dan 12 (twaalf) witte leg horns (kippen) hebben ge plukt, en daarmee het wereld record kippenplukken op haar naam brachten. Ja ja. onze generatie er een van zegevierdierds, hoor. Waarschijnlijk zit de volgende met de gebakken peren, maar dat zal ons tenslotte een rol- zorg wezen: wij vieren het duizelingwekkende feest van de welvaartsrecords zolang het nog kan. Ik ben bang dat het eigen lijk allang niet meer kan, maar dat belet ons niet nog even hulde te brengen aan de laatste kampioen van deze week: de Brit Paul Masterman is Brits nationaal kampioen zweefvliegen voor papieren vliegtuigjes geworden. Jazeker, hij vloog 43 meter ver, vrije vlucht. Ik zeg maar zo: beter tien papieren vliegtuigjes in de 1 hand dan één echte in da lucht. Zo prettig weekeinde, vogel is gevlogen. De MERIJN (ADVERTENTIE) bril: ieders oogmerk! AMSTERDAM (ANP) Voor leerling-verpleegkundi gen die in het ziekenhuis wor den opgeleid mag maar een praktijkbegeleider per 29,9 leerlingen worden aangesteld. Dat is onvoldoende, aldus me vrouw A. van der Weg, voor zitster van de Nederlandse Vereniging van verpleegkun dige directeuren van ziekenin- riohtingen, gisteren in Amster dam op een bijeenkomst ter gelegenheid van het 75-jariy bestaan van de vereniging.

de Stem | 1974 | | pagina 11