Franse kalimijnen voor rechter Zaak Van der Louw lijkt al „geregeld" Geen heksenjacht Dassault: Verdachtmakmgen Proces tegen studenten mm. Dr. Potter optimistisch DEN UYLS ANTWOORD VALT GOED BIJ AANTJES Nobelprijs medicijnen PPR-voorzitter treedt af Laat 'ns wat van je comst. bisschoppensynode in rome Spionage bevestigd door Duitse B.N.D. binnenland buitenland 5St NEDERLANDSE ACTIEGROEP STUURT DAGVAARDING Uitgebalanceerd SURINAME ROL CIA WP Encyclopedie ABORTUS Vertrouwen in Nederlandse minister Motels haken in op nieuwe alcoholwet Weg uit de consumptie maatschappij! lèrugnaar de natuur. 'Sv i VRIJDAG 11 OKTOBER 1974 banden die bun en. niet zwaar weegt op Dat is de leuwkomer op onze issend snel terrein uto van het jaar 1973 derlijk als we nog ndaard uitgerust met ide achterruit, en wissers met a en. Afsluitbare lampen. Slaapstoelen innknïpperlichten. ilampjes en makkelijk onder kontrole zijn best meer auto's Ze zijn wel groter. ng.En in kosten, ariek vanaf f8.995,- iclusief BTW. Leverbaar met 3e deur en in «k .automatische Siii|\ uitvoering. 5300. 55. Vertegenwoordiger ROTTERDAM (ANP) De Stichting Rijnwater en drie tuinders uit het Westland heb ben de Franse kalimijnen ge dagvaard om voor de recht bank in Rotterdam en Den Haag te verschijnen. Zij stel len de eis, dat de rechter het lozen van afvalzout in de Rijn als een onrechtmatige daad veroordeelt en de kalimijnen oplegt de schade aan de tuin ders te vergoeden en de pro ceskosten te betalen. De stichting, die dit gisteren op een persconferentie mee deelde, beschouwt deze gerech telijke actie als een proefpro ces. De actiegroep, die in de strijd tegen de vervuiling van de Rijn geen enkele vooruit gang ziet, wil een principiële uitspraak. Hiervan zal, zo deelde de stichting gisteren tijdens een persconferentie in Rotterdam mee, een preventie ve werking uitgaan. Teven» hoopt men hiermee een men taliteitsverandering teweeg te brengen op de international* conferentietafel. „Al 25 jaar wordt op rege ringsniveau over de bescher ming van de Rijn gepraat. De ze wordt alleen maar vuiler- Als de overheid het niet aan kan, dan moeten de burgers maar in actie komen", aldus de heer Bolomy die de stich ting vertegenwoordigt- De betrokken tuinders ge ven op, dat zij een schade van tussen de f 10.000 en f 20-000 per jaar lijden als gevolg van het zout dat de kalimijnen in de Rijn lozen. Daarbij komt nog een bedrag van ongeveer f 40.000 voor de aanschaf van een ontzoutingsinstallatie. Het CBS heeft de totale schade aan de Westiandse tuinders als gevolg van de gehele zout- vracht in de Rijn berekend op f 25 a 30 miljoen per jaar. Volgens sommige deskundi gen die bij het internationale overleg over de Rijn zijn be trokken is het proces juridisch volslagen onhaalbaar. De ao- tiegroep beroept zich echter op het EEG-verdrag van Brus sel betreffende de rechterlijke bevoegdheid, op grond waar van het mogelijk is schadever goeding ter plaatse voar de rechter op te eisen. Of Frank rijk zich aan dit verdrag zal houden is ook voor de leden van de actiegroep een vraag (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Tussen de regels door van het politiek debat in de Tweede Kamer lijkt de benoeming van PvdA- voorzitter André van der Louw tot burgemeester van Rot terdam „geregeld". Minister-president Den Uyl heeft op vragen van Aantjes (ARP) en Andriessen (KVP) zo duidelijk uiteengezet wat hij vindt van programma- en meerderheidscolleges, dat in de wandelgangen doorklonk, dat het kabinet bij een benoe ming van Van der Louw geen grote moeilijkheden met de confessionele regeringsfracties meer hoeft te verwachten. Van der Louw toch Den Uyl zei letterlijk: „.Programoo-lleges en ook in beginsel meerderiiieidscolleges behoeven mits aan bepaalde voorwaarden is voldaan, niet in strijd te zijn met -democra tische spelregels. In -de huidi ge verhouding-en zijn program macolleges eigenlijk onmis baar. Ik meen evenzeer dat het -een groot goed is, dat zij niet zonder overleg met min derheden tot stand komen. Naar mijn inzicht wordt het gehalte van een democratie en (Vervolg van pagina 1) Tot nu toe was het bewijs tegen een verdachte die onder „te veel" invloed van alcohol reed, gegrond op de waarne mingen van de betrokken poli tieman. Hij moest uit het ge drag van de automobilist op maken of deze in staat was te rijden. Alleen de toplaag, de poep die zeer duidelijk onder invloed verkeerde, werd er op deze wijze uitgehaald. Met -de blaastest kunnen nu ook de „twijfelgevallen" wor den beoordeeld. Maar voordat aj moeten blazen, moet de politieman wel aanwijzingen hebben voor meer dain „nor maal" alcoholgebruik. „Nogmaals, het g-aiait ons niet om de bestuurders met 0,6 of 0,7 promille alcohol", aldus de heer Corsten. „En wanneer de blaastest niet meer zou uit wijzen dan 0,6 of 0,7 dan krijigt de betrokken automobi list misschien tijdelijk rijver bod opgelegd door de politie man". Toepassing van het nieuwe artikel is niet bedoeld om zo veel mogelijk mensen te pak ken, maar om de verkeerson veiligheid te verminderen. „Om dit te bereiken is een systematische en intensieve controle door de politie no- stelt de heer Corsten. „Maar, daar zijn grenzen aan. Het politieoptreden moet rede- 1 jjïk blijven. De tweede beper- j kuig jjS de bezetting van de politiekorpsen"*- j .uVoor intensieve controle öjn mensen nodig. Nu wordt I wel steeds gezegd dat de poli- He wordt uitgebreid, maar het gebeurt onvoldoende- Dat is dus een knelpunt: de onderbe zetting van de politie. Zij zal diaarom prioriteiten moeten stellen. Je kamt je niet vooral richten op toepassing van die wegenverkeerswet en andere taken in het gedrang laten ko men". Een tweede aspect van het nieuwe wetsartikel is dat er naar de mening van de heren Corsten en Van Leeuwen een „igoed uitgebalanceerd strafbe 1-eid" moet zijn. „De straf moet aansluiten op het belang van de norm. Maar er moet wel een serieuze straf worden opgelegd, en niet een soort vermakelirjikheidisbel'ad- tdn-g". aldus de heer Corsten. Hij bedoelt hiermee te zeg gen dat niet alleen iemand die duidelijk onbekwaam was au to te rijden, straf opgelegd krijgt (naar zijn mening zou den deze straffen zelfs ver zwaard mogen worden), maar dat ook de gevallen rond de één promille moeten weten dat ze verkeerd zijn geweest. Voor deze groep is, naar zijn zeg gen, een geldboete op z'n plaats. De heer Corsten verwacht wel een toename van het aan tal „arti-kel-26-ers" na 1 no vember, dat zullen degenen zijn die „goed fout" waren, maar er bij het oude artikel 26 net nog onderuit kwamen. Hoe groot die groep zal zijn kan de heer Coster niet schatten. Dat zal afhangen van de prakti sche mogelijkheden die onder bezette politiekorpsen heb ben. vain democratisch gedrag voor al bepaald door de manier, waarop meerderheden met minderheden omgaan. I-k zeg dit als socialist, als vertegen woordiger van een beweging, die uit de harde praktijk weet, wat het is om een min derheid en o-m ontrecht te zijn. Ik zeig h-et echter met dezelfde overtuiging in de ge vallen waarin socialisten de kans krijgen zich als meerder heid te manifesteren." De woorden va-n de premier zijn bij de ARP die zich in de laatste week als -de felste tegenstander van een eventue le benoeming van Van der Louw ha-d opgesteld, juist van wege de gang van zaken in veel plaatsen, zoals Rotterdam, bij de collegevorming goed gevallen. Het ziet er naar u-it, dat Den Uyl door zijn opstelling veel van de doorslaggevende be zwaren van met name Aantjes heeft kunnen wegnemen. De AR-fractieleider zelf heeft de verhoudingen overigens ook niet aangescherpt door in zijn eerste termijn de benoemings- kwestie hard op tafe) te leg gen. De mini-ster-president ging verder nauwelijks in op de kritische toon, waarop de frac tieleiders van de PvdA en de KVP het kabinet hadden beje gend. Een van de taken van dit kabinet, al-dus de premier, is ook om de onderlinge weer standen en irritaties tussen de partners te verminderen. Al leen op die manier kan een gezamenlijk beleid worden ge voerd ten aanzien van bran dende actuele problemen als de werkloosheid en de in-flatie. De premier sprak niet over de principiële problemen. Over de ideeën van DS '76 en VVD die een toelatingsre geling voor Surinamers willen, zei premier Den Uyl dat de Surinamers die ons land bin nenkomen, verspreid over het hele land moeten worden ge huisvest en niet uitsluitend in de grote steden. Een op te richten rijksbureau voor de huisvesting van rijksgenoten zal deze spreiding begeleiden, maar voorop staat dat er geen dwang aan te pa-s zal komen Een eventuele oplossing zal gehael op basis van vrijwillig heid tot stand moeten ko- beginnen door het uitblijven van een eigen confessioneel wetsvoorstel ongeduldig te worden, diooh premier Den Uyl suste gisteren: „Soms kan iets wel een-s wat langer duren dan aanvankelijk was voor zien. Dat overkomt de rege ring ook wel eens". De Nederlandse regering heeft met diepe verontrusting kennis genomen van de activi teiten van de CIA (Ameri kaanse inlichtingendienst) in Chili. De Verenigde Staten hebben deze activiteiten niet kunnen ontkennen, zo zei Den Uyl gisteren. Hij voegde eraan toe, dat Nederland de V.S. van zijn standpunt op d-e hoogte heeft gebracht, via de geijkte diplomatieke kanalen. (ADVERTENTIE) 612 bladzijden met duizenden onderwerpen geheel up-to-date 1500 afbeeldingen in kleuren gedrukt op hagelwit, houtvrij papier in luxe band van rood kunstleer voordeelprijs 57,50 tot 1 januari 1975, dan ƒ65,- Een complete encyclopedie in één groot deel, samengesteld met medewerking van de Redactie van de Winkler Prins Encyclopedieën. Verkrijgbaar bij elke boekhandel Een uitgave van L.lsevier -; Het kabinet heeft de over tuiging, dat de KVP en de AR zich ten aanzien van de abor tuskwestie zuilen houden aan hetgeen daarover bij de kabi netsformatie is afgesproken, aldus dc premier Den Uyl. De linkse regeringspartijen VATICAANSTAD (ANP) r,Dr- Philip Potter, de secre- a-ns-generaal van de Wereld- aao van kerken, heeft giste- op de synode van r.k, "^schoppen in Vaticaanstad [en optimistischer geluid laten '"ren over de toekomst van °e Christelijke kerken dan Ms Paulus in het recente verleden. Hij hield de bisschoppen en platen voor dat deze tijd juist - - - - biedt gr ite mogelijkheden voor de evangeliever kondiging het thema van de synode en dat de kerken niet moeten toegeven aan ge voelens van angst en wanhoop. Een dergelijk pessimisme al dus dr. Potter, is een ontken ning van het geloof in onze Verrezen Heer en berust op een onjuiste interpretatie van de tekenen des tijd Kardinaal Alfrin-k heeft on dertussen niet gereageerd op een pamflet waarin hij een gevaar voor de kerk wordt genoemd. Het pamflet werd dinsdagmiddag door vertegen woordigers van ultrarechtse katholieke groeperingen uit Italië uitgedeeld aan de syno dedeelnemers, van wie een aantal weigerde om het papier in ontvangst te nemen. Voor zover bekend, heeft nog geen enkele bisschop ge reageerd op deze aantijgingen tegen de Nederlandse kerk. In het pamflet staat dat het ge loof wprdit verdoezeld en dat de kardinaal de kerkprovincie naar de ondergang leidt met zijn opvattingen o/er celibaat en eucharistie. (Van onze correspondent) PARIJS De Dassault- vltegtuiigfalbrieken hebben donderdag in een communi qué de „aa-mpagm© van ver dachtmakingen en iia-ge prak tijken" die ach in Nledeïtliand ontwikkelt, aan de kiaiaik ge steld. De firma verklaart diat „baar onderneming geen enkel voorstel aan Nederlandse ka merleden heeft gedaan", en „dat geen enkele instructie in deze zin is uitgegaan maan de afgevaardigden van het Franse Instituut voor Export van Luchtvaairtmiat-erieel". De firma Dassault zegt ver der „volledig vertrouwen te stellen in de Nederlandse minister van Justitie om klaarheid te bremgen inzake de waarheid omtrent de uit latingen van de Nederlandse kamerleden" en, „ook gecon fronteerd te kunnen worden met de parlementariërs die de na-am van de firma hébben uitgesproken". Tenslotte verklaart de fitrma Daissauilt zich „zonodig het redht voor te behouden om een ieder die rechtstreeks of indirect gepoogd zou kunnen hebben de reputatie van de firma te schaden gerechtelijk te vervolgen". Ma-rcel Dassault, directeur van de firma, heeft persoon lijk d-e uitlatingen v-an de beide Nederlandse kamerle den in kwestie in twijfel ge trokken. „Dit is onwaar", zo verklaarde hij, „ik heb nie mand betaald. Ik heb ge-en contacten gehad met enige :e persoonlijkheid ik heb de zekerheid dat bij mij voorst-ellen van deze aard gedaan heeft. De anderen nemen wellicht hun toevlucht tot deze prak tijken, maar wij zeker niet". In kringen rond de Franse firma werd gisteren te verstaan gegeven dat de belie affaire deel uit miaaikt van de de keuze v-oor de Starfighter, terwijl ook offi ciële Franse kringen zeggen niet overmatig verraist te zijn door de campagne -die door zekere politieke kringen te gen Dassault ontketend is- ons, zo heet het, nemen blijk baar aan dat alle middelen goed zijn, met inbegrip_ van laster -en verdachtmakingen omsbandighe- niets meer ons ver- ge- be- Piairij-s nog at deze liaehiwek- zijn in vergelijking met het contract dat een aangele genheid van 18 miljard francs zou zijn. In de „lach- ekkendhied-d" van die bedra- be- het van firma wilden STOCKHOLM (DPA, AFP) - De Nobelprijs-1974 voor medi cijnen is toegekend aan de Belgen Albert Claudde (75) en Christian de Duve (57) en de Amerikaan George Emil Pala-de (62)- Zij kregen de prijs, waaraan een bedrag van 550.000 kronen (ca- 330.000 gulden) is verbonden, voor hun werk op het gebied van het celonderzoek. (Van een onzer MAARSBERGEN Uitbrei ding van het assortiment alco holvrije dranken,, cocktails waarin hoogstens een snufje alcohol zit, bier zonder alcohol of met een heet klein beetje, reductie bij overnachtingen, tegemoetkomingen in taxiikos- ten, een eigen taxi-dienst, re ductie op de kamer-prijs bij feestjes, speciale arrangemen ten. Dat zijn enkele van de maat regelen die de motels en weg restaurants in Nederland gaan nemen en voor een deel al hebben igenomen waneer op 1 november de nieuwe wet gaat geldien, waarbij men met een promillage van 0,5 alcohol in het bloed al niet meer aan het verkeer mag deelnemen. (ADVERTENTIE). ARNHEM (ANP) De heer Wouter van Dam, voor zitter van de Politieke Partij Radikalen, heeft besloten deze functie op 30 november neer te leggen. De heer Van Daim vindt zijn werk als PPR-voor zitter en lid van de Provincia le Staten van Gelderland in combinatie met zijn part-time werk als stafdocent aan de academie voor educatieve ar beid De Jelbur.g in Baarn t# veel worden. Voor de militaire recht bank in Ramallah bij Jeru zalem, is gisteren het proces begonnen tegen de twee Ne derlandse meisjes, die ervan worden verdacht dat ze in structies van de Palestijnse verzetsbeweging „Al Fatah" Israël wilden binnensmok kelen. De 26-jarige Paula Witkam (rechts) en de 27- jarige Margot Heijnsbroek (links) worden beschuldigd van medeplichtigheid aan de activiteit van een illegale organisatie en van bezit van materiaal van deze organi satie. Daarvoor kunnen ze maximaal vijf jaar gevange nis krijgen. Ze verklaarden gisteren dat ze onschuldig waren. BONN (REUTER) De Westduitse geheime dienst (BND) bespioneerde oud-pre sident G-ustav Heineman, twee oud-kanseliers en veel andere vooraanstaande Westduitse po litici. Dit heeft professor Horst Ehm-ke, h-et vroegere hoofd van de kanselarij (en verant woordelijk voor de BND), in Bonn bekendgemaakt. Zijn be kendmaking vormt een beves tiging van een bericht over deze zaak dat eerder deze week in het weekblad Stern stond afgedrukt. PRESIDENT Ford van -de Ver enig-de Staten heeft er bij het Congres op aangedrongen, de bepalingen tegen milieuver vuiling te versoepelen opdat de Amerikanen meer binnen landse steenkool kunnen ver bruiken en minder buitenland De olie. DE oprichter en directeur van het Christelijk instituut van Zuid-Afrika, ds. C.F. Beyers Naude, en de Russische atoomgeleerde Andrei Sacha- row hebben dit jaar de Ameri kaanse Reinhold-Niebuhrpriis gekregen MR. E.J. van der Schouw v-an het ministerie voor Volksge zondheid en Milieuhygiëne heeft een delegatie van multi ple- selerose-patiënten donder dag toegezegd meer aandacht te geven aan de problemen van deze zieken. Er wordt ge dacht aan geconcentreerd on derzoek in een ziekenhuis waarbij een revalidatie-afde- ling bestaat. DE Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt zal op 5 en 6 december een officieel bezoek aan de VS brengen. Dit heeft de regeringswoordvoerder Klaus Boelling gisteren be kendgemaakt EEN afgevaardigde van het Canadese ministerie van Im migratie gaat binnenkort naar Chili om de mogelijkheid te onderzoeken van toelating van tienduizend van de 14.000 ge vangen die de militaire junta waarschijnlijk binnenkort in vrijheid stelt. Een lief telefoongesprekje is altijd welkom bij een verre beminde. Even babbelen over de gebeurtenissen van de dag, een afspraakje maken of zomaar een telefonisch zoentje. Voor een schijntje: want 's avonds en in het weekend belt u voor half geld door heel Nederland. Kijk, zo zijn wij ook weer. Zitten we ons zorgen en druk te maken over aardgas, inko mensverdeling, de werkgele genheid, het Nederlands elftal en Willeke van Ammelrooy en mooi dat er in Genève een Nederlander het wereldrecord worteltrekken verbetert. Hij trok de wortel 19 uit een getal van 200 cijfers, wat dat ook mag betekenen. Ik bedoel maar, in den vreemde houden anderen onze naam hoog. En als ik het goed begrepen heb houden wij zelf de inflatie tamelijk) laag. Het rekenwonder luistert naar de naam Willem Klein, maar zijn daden benne groot. De heer Klaas Beuker (van de Rooms-Katholieke Partij Nederlandheeft in de Twee de Kamer de KVP en de ARP de misdienaars van het kabi net-Den Uyl genoemd, een ka binet dat de taal van het soci alisme spreekt en de verwor ding in Nederland bevordert", aldus Klaas voor de volle digheid. Beuker: het gaat MIS, de kogel is door de KERK en niets dan LOF voor mgr. Gij- sen. NAC nu, krijgt 00 van de gemeente Breda- V. de gemeente aangewezen persoon im het NAC-bestwwr zitting moest nemen. NAC weigerde Naar verluidt heeft NAC n* drie bestuursleden aan de ge meente gevraagd. Die zetten ze in het (toeft. En nou zondag winnen NAC! - Ons hoofd bonkt en daarom: tabé dam. MERIJN (ADVERTENTIE) Het boek van Jacques Massacrier die zijn goed betaalde baan er aan gaf, met zijn gezin de consumptie-maatschappij verliet en een nieuw leven begon op het land. In 192 bladzijden op royaal formaat, met 350 teke ningen van hemzelf, vertelt hij hoe te leven bij een terugkeer naar de natuur. bij elke boekhandel Na 1 januari 1975-f 2J),50 (voor zover nog verkrijg baar) W ij cy. H4

de Stem | 1974 | | pagina 13