prestatie m mager Polen geen schim van W.K.-ploeg ORANJE KAN NIET ZONDER CRUYFF EN NEESKENS ONDANKS NIEUWE BENOEMINGEN Einde schcidsreclilersoorlo lijkl nog niet in zicht Topsporter zijn is fijn Feyenoorders boos om hoge prijzen voor Barcelona JAN PETERS ZO GOED ALS ZEKER NAAR FEYENOORD ZEGE VOOR GIMONDI Winst Tom Okker sport U heeft een oude broek en u koopt een nieuwe blouse... DONDERDAG 10 OKTOBER 1974 17 ROTTERDAM De vaste aanhang van Feyen oord is boos op het be stuur van de Rotterdam se olub, op de directie van De Kuip. Voor het Europacup-treffen op 23 oktober tegen Barcelona heeft men in Rotterdam de normale toegangsprij zen, die schommelen rond de tien gulden, ul. drastisch verhoogd. De aanhang van Feyenoord moet voor het duel tegen de Spaanse kampioen toegangsprijzen van een tientje (staanplaatsen) tot veertig gulden (ere tribune) betalen. In sommige gevallen bete kent dat verhogingen van meer dan 300 pro cent. Vele supporters vragen zich af of het ministerie van Economi sche Zaken deze drasti sche verhogingen wel zal goedkeuren, maar voorlopig begint a.s. za terdag de voorver koop-.. De entourage was niet be paald inspirerend, iiet eerste optreden van het Nederlands elftal na de W.K. in West- Duits land trok nauwelijks 10-000 toeschouwers. En dat valt aardig op in zo'n kolossa le sporttempel als De Kuip in Rotterdam nu eenmaal is. Dat moest zijn terugslag krijgen op het spel van het Neder lands elftal, .iat de laatste maanden niets anders gewend is dan te spelen voor een volle of bijna-volle bak. Daarbij kwam dus nog, dat de belang rijke schakels Cruyff en Neeskens ontbraken, waardoor het driftig zoeken werd naar de juiste coanbinatiesleutel- Mert René Notten als meest verdedigende middenvelder en met de zeer offensief ingestel de Van Hanegem en De Jong trachtte Oranje snel een be slissing te forceren- Maar het was uiteraard even wennen zonder spelbepaler Cruyff- Onnodig balverlies ging ge paard met rusteloos zoeken naar een opening in de goed georganiseerde defensie van de Zwitsers, waarin midden velder Kiihn ook nageens naar de laatste lijn was gehaald. Uiteraard was Nederland het meest in die aanval, maa-r het vernuft van Cruyff werd da nig gemist. Zeker in de eerste helft- wamt de Oranjemensen wisten te vaak geen raad met de hen aangespeelde bal. Al waren Geels en De Jong dan dichtbij de openingstreffer- Maar dat haalde niet zoveel ulit. Nederland speelde steriel voetbal, waambdj het hoofd van kopgrage Ruud Geels het doel was waarnaar werd gestreefd. De Ai-aci-ed kreeg constant ho ge ballen, maar zijn directe tegenstander Guyot wist daar wel raad rn-ee. Een dwaling van de grensrechter, was er dan ook voor nodig otm voor net eerst n-a een half uur spelen echt gevaar te stich ten. Ressetl ontving in duidelij ke buitenspelpositie de bal van Geels, kon alleen door gaan, maar de Zwitserse doel man Burgener redde vakbe kwaam. Het enige waar het publiek zich in die periode mee kon vermalken. was d» prive-oorllog die Van Hanegem uitvocht met zijn bewaker Schild. Voorlopig hoogtepunt in de eerste helft.-, een bloed neus van Schild. Vlak voor rust kreeg Oranje ondanks al les toch waar het recht op had. Van Hanegem kopte te- ruig, Rensenbrink schoot in, waarna de bal vla de vuisten van de uitstekeode Burgener daarvoor had hij inzetten van De Jong en Ressei ge keerd voor de voeten van Geels caramboleerde- De Aj<a- cied maakte geen fout: 10. In de tweede hialftt was het wachten op die ene vonk, diie bet vuur in Oranje zou doen ontvlammen. Al kreeg het Ne derlands elftal al direct een enorme opdoffer te verwer ken, toen Wim Jansen (een van de weinige uitblinkers voor rust) uit het veld ver dween na een botsing met Dermarmels- Dick Schneider kwaim hem vervangen. Ook de Zwitsers hadden een wissel in de laatste vier, want laatste man Guyot verscheen niet meer. Voor hem k-wam Stier li opdraven. Met het wegvallen van Jansen verdween de orga nisatie uit. die Oranje-achter hoede, hetgeen Zwitserland tweie kansen opleverde. Beide keren redde Jongbloed specta- ouüaiir. Aan de andere kant kreeg Geels een bijna niet te missen mogelijkheid, maar Geels anders 2» trefzeker m-et h<et hoofd miste nu. Zoals J-an Jongbloed ook even in de fout stapte bij -een afge slagen Zwitserse aianval. De Amsterdammer liet de bal glippen, waarna het leer an-g- stig langzaam..- naast rolde. Knobel vond het toen tijd wor den om Ce-es van Ierss el een kans -te geven. Natten ver dween in de du-g-out. Het bracht geen verbetering- Meer en meer Heten de Oranjeman nen het hoofd hangen. Toen ook Wim va-n Hanegem werd vervangen door Jantje Peters wais het Nederlands elftal he lemaal van elke voetbailintelli- gantie verstoken. De Zwitserse ploeg wist zelfs via uitvallen een paar maial dichtbij de ge lijkmaker te komen- ROB VAN DERUSEN IJSHOCKEY Het Cana dese profijshoakeyteam, dat een serie wedstrijden heeft gespeeld in en tegen de Sovjet unie, heeft woensdagavond voor 14.000 toeschouwers in Praag met 13 verloren va» Tsj echoslowaki i» Doelman Burgener kan niet voorkomen dat Ruud Geel s het eerste en enige doelpunt voor Nederland gaat schoren. Arie Haan VOETBAL Het Oostduit- se voetbalteam heeft woensdag in Frankfurt am Oder een moeizame zege van 2—0 be haald op Canada. Voor slechts 2-000 toeschouwers maakten Hoffmann en Doerner die tk>el- punten ZEILEN Na de twee eer ste wedstrijden in de strijd om het wereldkampioenschap ze lan in de Tornadoklasse, dat wordt gehouden bij Ha- wai, hebben de Australiër Bill Hollier en de Amerikaan David McFaull de eerste posi tie in de algemene rangschik king met 15 punten- De Ame rikaan Roy Seaman bezet de derde plaats met #7 pus ten. TAFELTENNIS De Ne derlandse tafeltenn-iskampi- oenschaippen zullen in 1975 in de Jaap Edenhail in Amster dam worden gehouden. Aan het toernooi, dat plaatsvindt op 19 en 20 april, is het totaal aantal toe te laten deelnemers gesteld op 96, van wie 64 he ren en 32 damec WARSCHAU SID/REUTER/AFP/UDI Ook in de tweede kwalificatieduel tegen Finland in groep vijf van het toernooi om het Europees kampioenschap voor landen ploegen heeft Polen niet kunnen imponeren. Na de zege van 21 in Helsinki volgde woensdagmiddag in Warschau een magere overwinning van 30. De polen hebben de getrele wedstrijd een groot overwicht gehad, maar konden de talloze kansen niet verzilveren. In het begin kregen vooral Lato en Szarmach schitterende moge lijkheden, maar onzorgvuldig heid en uitstekend werk van de Finse doelman Holli ver hinderden treffers. In de der tiende minuut kwam Polen op 10, toen Kaïsperozak een voorzet van Bula met het hoofd afrondde. Twee minuten later was het wederom raak. Vanuit een moeilijke positie zorgde Robert Gadoch a voor 20. Finland leek te bezwij ken onder de Poolse druk, maar wist met grote moeite overeind te blijven. De coun ters van de Noordeuropeanen zorgden telken-s voor enige op luchting, maar de defensie van Polen kwam niet werkelijk in gevaar. Het spelpeil zakte in die periode naar een bedenke lijk niveau en het was voor de 50.000 toeschouwers, die een voortdurende motregen moes ten trotseren, geen interessant duel meer. De tweede helft heeft de toeschouwers nauwelijks meer kunnen boeien. Polen viel wel aan, maar er was weinig over van het team, dat tijdens het toernooi om de wereldtitel de derde plaats behaalde en voortreffelijk spel liet zien. Het enige opwindende moment was het derde doelpunt, dat acht minuten na de hervatting tot stand kwam. Lato profi teerde van een misser in de Finse verdediging en passeer de Holli met een strak scho-t van tien meter afstand: 30. In de resterende tijd kreeg Finland de kans zelf ook en kele aanvallen op te zetten, maar Lainie en Rahja (de eer- (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Jantje Pe ters, de jeugdige taientvoilüe middenvelder vam NEC, zal zo goed als zeker bij Feyenoord terechtkomen. Ondanks dat Feyenoord de optie die het op Peters had (tot 30 september) had laten verlopen, hebben bestuursleden van Feyenoord en NEC toch weer gesproken over tussentijdse overgang van Peters naar Feyenoord. Hoe wel tijdens dat onderhoud over niet alle punten overeen stemming werd bereikt- zal in het binnenkort te voeren tweegesprek de definitieve overgang van Peters naar de stadiën-club wel worden be werkstelligd- (ADVERTENTIE) ste is reeds MVV-er en de laatste wordt het) waren fy siek niet opgewassen tegeno ver h-et forse ingrijpen van Ostafinsiki en Szymanowski. De opstellingen waren: Polen: Tomaszewski., Szy manowski, Ostafinski, Wyro- bek en Drzewieoki., Deyna, Kasperczak en Bula., Lato, Szarmadh en Gadocha. Finland: Holli., Saari, Vdtrti- la, Ranta en Tolsa., Soumalai- nen, Heiska-men en Paetel-ai- nen., Rahja, Lairae en Toivao- la. CE STAND IN GROEP 5 1. Polen 2 2 0 0 4 5—1 2. Nederland 1 1 0 0 2 3—1 3. Finland 3 0 0 3 0 28 4. Italië 0 0 0 0 0 0—0 MADRID (UPI) Tom Ok ker heeft woensdag in de der de ronde van het Melta-tennis- toernooi te Madrid in twee sets gewonnen van de Chileen Cornejo. Okker won met 63 75. Ook de Roemeen Hie Nastase bereikte de volgende ronde. Hij versloeg de Zuida frikaan Frew McMillan met 6 2 6--» SCHAKEN De tiende partij in de tweekamp tussen Karpov en Kortsnoj werd in de 41e zet afgebroken. Karpov gaf zijn 42e zet onder couvert af. Vandaag wordt er verder -gespeeld. BENAUWDE ZEGE OP ZWITSERS (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Het Nederlands elftal h eeft Johan Cruyff en Johan Neeskens brood nodig. Dat bleek gisteravond overduidelijk in de Rotterdamse Kuip, waar Oranje met slechts 1—0 van het zwakke Zwitserland won. De Nederlandse as van de Spaanse kam pioen Barcelona werd zo gemist, dat de int erland uitmondde in een bitterslechte wed strijd, die de Nederlandse voetballiefhebber snel dient te vergeten. Het bijtende fluit concert na afloop van het kleine beetje pu bliek dat nog was gekomen, was dan ook volkomen terecht. Wim Suurbier (op de rug gezien) tracht hier een Zwitserse tegenstander af te stoppen. LISSONE (AP) De Itali aanse coureur Felice Gimondi heeft woensdag de wegwed strijd om de Coppa Agostini gewonnen. De geroutineerde Gimondi arriveerde alleen en onbedreigd aan de meet in Lissone. Zijn landgenoot Franco Bi- tossi was tweede op 31 secon den. Roger de Vlaeminck, der de, was die sterkste man vam een Belgisch kwart/et ein hield achtereenvolgens Freddy Maertens, Eddy Merekx en Frans Verbeeck op afstand. Gimondi demarreerde op 13 kilometer van de finish uit het grote peloton. Hij legde de 200 kilometer af in vijf uur en drie minuten, een gemiddelde snelheid van ruim 45 kilome ter per uur. Het oorspronkelij ke parcours was 1-8 kilometer langer, maar de organisators moesten de karavaan omleiden omdat de weg oP een bepaald punt was geblokkeerd door stakende metaalarbeider» (Van onze sportredactie) DEN HAAG De sectie betaald voetbal, geschrokken door de tegenstellingen die de laatste dagen in de Ne derlandse scheidsrecbterswe- reld naar voren zijn geko men, heeft gisteren ijlings Bart Nijland eei Henk Wal lenburg benoemd als vervan gers van de afgetreden leden van de scheidsrechterscom- missie Joop Martens en Ka- rel van der Meer. Nijland is bestuurslid van Heerenveen en Wallenburg is een ex- scheidsrechter uit het betaald voetbal die ook als rappor teur grote verdiensten had. Frans Derks woordvoer der van de elf scheidsrech ters die ziah tegen de zes toparbiters (Vervoort, Van der K-roft, Boosten, Keizer, Van Gemert en Oorver), hebben gekeerd zei de be noeming van. Nijland en Wallenburg een juiste zaak te vinden. Bovendien noemde hij het een triomf voor zijn groep, omdat, zo zei Derks, de beoordelingscommissie van Stouthandel gehandhaafd is. Derks: „Nijland is een bekwame vent en Wallen burg is een zeer integere fi guur. Nu alles weer compleet is moeten de scheidsrechters ophouden met ouwehoeren. Er zal weer gewerkt moeten worden. En wanneer die zes topscheidsrechters niet me» willen dot rii, moet het sectie- bestuur de deur vopr ze open zetten. Aan de andere kant stappen er zo zes nieuwt scheidsrechters binnen' Theo Boosten, sprekend na mens de zes, zei ook geen moeite te hebben met de fi guur Wallenburg maar Nij land als bestuurder van een betaalde vereniging, zag hij niet zo zitten. „Die kan niet altijd onpartijdig zijn, ook al zou hij het willen. „Overi gens blijven de zes bij 1-un besluit dat: de beoordelings commissie moet verdwijnen. Om hun standpunt kracht bii te zetten zullen ze vporlopig. trainingen en bijeenkomsten van scheidsrechters mijden Het einde van de scheids recht ersoorl-og lijkt dus nog niet in ziriit. Kies zo'n nieuwe blouse uit onze kollektie... Pas daarover zo'n andere pullover of een leuk vest zonder mouwen... Wilt u het nog modieuzer? Trekt u dan een dunne coll-pulli aan onder uw blouse. Echt de mode van '74/75 'veel-bij veel-en-over-veel' Zo'n aardig, klein sjaaltje (een 'necky' zeggen de mode-makers) of een paar kettingen hoort ër eigenlijk ook bij. Duur, vraagt u? Valt mee! Blouses zijn er van 60.- tot 120.-. Pullovers zijn er al vanaf 89.- en zo'n dunne coll-pulli kost nog geen 25.-. En als u toch bij ons bent, bekijkt u dan vooral de nieuwe, engelse rokken. Inderdaad... anders van lijn, langer... nieuwer... heel fraai van stof, kleuren en dessins. Zo'n rok (vanaf 80.-) hoeft natuurlijk niet. Maar is wel heel fijn... Tja, er is wel altijd iets nieuws te vinden bij (of in plaats van!) die oude broek... (Van onze correspondent BREDA - Temidden van de tu- muiten valt telkens weer gun stig op de roerende zorg voor de topatleet. De geduchte Ame rikaanse psycholoog, Bruce C. Ogilvie, zei eens: „Topsport leidt tot eenzaamheid, tot ver vreemding." Dat is juist. De Nijmeegse socioloog dr. Nico Nelissen deed de volgende duit in de zak: „Er is geen humane visie op de sportman: hij wordt slechts beschouwd als een prestatiemachine. Top sport heeft een eigen sociale structuur en cultuur-" Dat is ook juist. Nou, en dan nog?, hoor ik u al vragen- Ik ben het met u eens, want ook van mening dat in deze tijd van totale begeleiding vooral ook de topsportman met zijn eigen psyche en sociaal onderkomen tot barstens toe wordt opge blazen. Om te beginnen zij gezegd, dat de topsporter - amateur of professional - een vrijwilliger is, die echt niet hoeft, maar waarachtig wel wil. Hij heeft een flink stuk lak aan de „eenzaamheid en vervreem ding" en blijft maar vrijwillig en graag toppen tot verhoging van eigen geluk. Alle toppers zijn trouwens, graag, eenzaam. Of ze nu voetballen, orkesten dirigeren „een dirigent staat in eenzaamheid op de grens van de waanzin"), dertig com missariaten waarnemen, zaken doen, politiek bedrijven of schaak spelen. Eenzaamheid en vervreemding is de tol die de topper vreugdevol be taalt. Onze voorraad medelij den behoeft dus echt niet te worden aangesproken. En om te eindigen zij gezegd, dat de topsporter wel onvoor stelbaar belangrijk voor zich zelf mag zijn, maar dat objec tief de grotere en grootste waarde van zijn prestatie ligt in de dienstverlening ten be hoeve van de sport consume rende massa. De dirigent kun je niet missen, geen dag, maar zijn luisterpubliek is toch be langrijker. In deze schijnwerpers gezien lijken Ogilvie en Nelissen al te bezorgd om het lot van die enkele honderden topspor ters, die stuk voor stuk van huis uit toch al solitairs zijn- Men mag echt wel wat meer malen om het honderdduizend- koppige publiek dat pp koude voeten in de regen te kijken staat, of lekker voor de buis een theetje kiept. En het is een schandaal van eerste orde, dat voetbaltoppers in Neder- land belastingtechnisch in een gunstige uitzonderingspositie worden geplaatst. Dat is ner gens voor nodig, dat is niet te rechtvaardigen, maar wel cor rupt. Het is fijn een topsporter te zijn. Maar er zitten drie kwaje kanten aan. Je danst maar en kele zomers lang. Het vroege afscheid van de sport-jet-set en het gemis van de stallucht, de ambiance en het applaus stemmen drc-ef. En na het af scheid realiseert de topper zich pas maatschappelijk wat achterop geraakt te zijn. Op die drie plaatsten schuurt het koord. Maar tegenwoordig al niet meer zo hevig- Om te beginnen zetten vrijwel alle topsporters tijdens de vette jaren enkele schapen op het droge. Velen van hen ne men geleidelijk aan afscheid, zodat het applaus niet abrupt eindigt, maar als het ware door een knap geluidstechni cus langzaam wordt wegge draaid- Dat langzaamaan weg gaan verlengt ook de carrière. De overgrote luidruchtige meerderheid der topsporters heeft het dank zij de sport maatschappelijk en menselijk verder geschopt dan ze het zonder de sport had kunnen klaren. En gooi mij nu niet die slachtoffers toe, die na af loop van hun sportcarrière bergaf gingen, opium smok kelden en van de goot in de bak kwamen. Het blijft natuurlijk waar dat een sportman tweemaal met pensioen gaat. De eerste keer als hij de sport vaarwel moet zeggen car tevreden moet zijn met het wat schralere en dun nere gewone leven. De tweede keer als hij 65 wordt en uit zijn burgerbaan stapt. Jan Mulder zei eens uit de grond van zijn hart: „Man, als ik voetbal, als ik echt voetbal, dan hoor ik muziek- Als Jo hanna kust trouwens ook". Kijk, als je dat kwijt raakt, dat doet je wat. Dat maakt je sad. maar je hebt het allemaal toch maar gehad en er In de betere gevallen nog een knap huis aan overgehouden ook. En het gaat niet aan van een sufferd die hard kon lopen of goed voetballen te zeggen, dat als hij niet gelopen, niet ge voetbald had, hij best profes sor had kunnen worden. Het grete gezeur over een zaamheid, vervreemding, ont stentenis van een humane vi sie op de sportman, is overbo dig. De sportman vraagt een gewone behandeling, maar die moet dan wel gegeven worden door professionals. Ik stel voor dat de psychologen en sociolo gen, die de topsporters zovele zo diepe problemen en com plexen toeschrijven, te zamen met de amateuristische pad vinders in het rijk der clubbe stuurders en begeleiders, de sintelbaan en de groene vel den betreden. JAN VVINTRAECKEN

de Stem | 1974 | | pagina 17