Organisators Bamisfeesten dik tevreden Te weinig werk voor vrouwen in Zeeland paraos! den Aardappelen nog voor 75 procent in de grond Katja ZEEUWSE BIBLIOTHEEK- EN BOEKENWEEK zeeuws Waaêce/c Reizende hoefsmid ROCKY WEST HAALT JAREN VIJFTIG TERUG acties in pening li jaar TE GROOT AANBOD KANTOORPERSONEEL pieker Poker Iloiiilerlijk vulmiddel vakman en gezin SHERRY 12,95 OPENING Zeeuwse formatie op de rock-en-roll toer stad streek ia S3 Prijs Lekkere drop van Langenberg Kantoorpersoneel LONGHAIR DINSDAG 8 OKTOBER 1974 3 ENTIE) llen s" bestellen iven langs ons kantoor komen om ons uw kleine serde advertentie op te geven, u misschien erg veel moeite tijdverlies betekenen, sin dat geval op door de werkdagen 5754,01150-7920 of 030) tussen 8.30 en 17.00 uur illen uw opdracht gaarne aan oon verwerken. Wel moeten f 1.25 extra voor administratie kosten per factuur in rekening Dagblad De Stem Advertentie Afdeling (Vam craze carresponjdent) Op de pagina Pieker Poker yjn afgelopen zaterdag is in juzzelopgave vijf (5) een fout jeslopen. In plaats van HIA- C00 had er moeten staan HI- AC0U. Wij bieden onze lezers iiervoor onze verontschuldi gingen aan en zullen onjuiste Jplossingen als gevolg van de ,e zetfout niet ais fout aanre ienen. (ADVERTENTIES) PROFESSIONEEL... MAAR ALLANG INTDEKT DOOR DE DOE-HET-ZELVER [f-EN-KLAAR. SUPER HECHTKRACHT. 1001 toepassingen BUITEN zowel als BINNEN. Omeenidee geven: houtrot herstellen, ietonreparatie. Gaten, kieren en scheuren BLIJVEND afdich- en. Lek balkon of dunne plek n goot dichten. Uitgesleten rap of vloer uitvlakken. Dat :ag u op de TV. Betonnen ra- nen beglazen of stopverf bij- jerken. Dakpan of trapleuning muurvast zetten, ook tegels, nz, enz. Super hechting tussen BOOT en STEEN, aan ELK ma- eriaal, droog of vochtig, ook metaal en glas. Krimpt of cleurtniet, is BLIJVEND taai- lastisch èn slijtvast Nu gemakkelijker èn vlugger n beter: STOPPEN, blijvend kFDICHTEN, VOEGEN, UIT HAKKEN, ragdun PLEISTE- BNj dik PLAMUREN en BLIJ. END herstellen met PORION. De in Zwitserland ontwikkel- gebruiksklare universele KLOOSTERZANDE D: nusthars-vulpasta. Bekroond organisators van de Bamisjnet hoge Engelse onderschei feesten in Kloosterzande zij met nog twee dagen feest vod de boeg reeds dik tevrede „Het was een waagstuk", ze den Wies Boogaart en Wil Dtu rinck, „maar het gaat alli maal boven verwachting, dit ondanks het aanhoudend /2kg slechte weer. Nog nooit hee er een dergelijk initiatief kui nen plaatsvinden. Voor ee braderie liggen de winkels ver uit elkaar en verder hee het aan de samenwerking oo nogal geschort in het verlede Met deze bamis-happenin| ligt het totaal anders. De s menwerking is fantastisch alles loopt op rolletjes". Hoos tepunten waren tot niu toe mis op zondagmorgen, waar grote tent te klein voor blee het optreden van Dimitri v Toren zondagavond, (circa 5 bezoekers) en de heli-vlucht! waarvan er totaal 93 he-bM plaatsgevonden. Toen vluchten zondagmiddag we den gestaakt, stonden tienta len mensen nog op de wach (vlucht)lijst. Maandagmiddag werd om uur weer gestart met een b jaardenschieting. Ondanks b slechte weer waren er veert schutters aanwezig. Om kwal over zeven marcheerde het ma jorettenpelotom Het Kloortje d grote tent binnen en gaf ee zeer gewaardeerde demonstra tie ten beste. Hierna vol-gi nog een optreden van de volfc dansgroep Hava Naqula met de pauze een optreden van i zangeres Marina Wouters ul Hulst. ing "The Blue Ribbon". On- chadelijk voor de handen en nleperkt houdbaar, ook bij ingebroken pot. q 2 kg 1 kg 2 kg 5 kg 4,95 ƒ8,75 ƒ15,60 ƒ30,50 is opgegeven door StemaBonnee jordnummer 112, Breda 2 L. POT Drankenhandel BROER PLUÏM Hemelstr. 13, St.-Jansteen Telefoon 01140 - 2635 Vooruitzichten voor woens- i! en donderdag, opgesteld '»r het KNMI op maandag a 18 uur: i en dan buien en weinig ïandering in temperatuur, eersvooruitzichten in cijfers imiddeld over Neederland. oor woensdag: Aantal uren 0-6, min. - temp.: om- s 5 graden, max.-temp. Hstreeks 11 graden. Kans op geheel droge periode van •Mens 12 uur: 60 procent. op een geheel droog et- aal: 30 procent. aag donderdag: Aantal zon: 1-7, Min.-temp.: om- toeks 5 graden, max.-temp.: mstreeks 12 graden. Kans op droge periode van min- «is 12 uur: 80 procent- Kans een geheel droog etmaal: Procent. klaasfeest is gepland voor vierde december, terwijl kers avond op 22 december 8' viera gaat warden. In janus Wal heren in klederdracht in februari zal de heer R'e!1 slag uit De Braakman eC avond verzorgen. Ook film toneel staan nog op het ph gramma. Het winterseizt® wordt m mei afgesloten w een gezamenlijk diiner. In J zomer wordt er wajarschijnk een tietsclub opgericht fietstochtjes te maken. And® reislustlgen kunnen mee een reis naar b.v Zuid Konstanz 334 mlri 1, Rhein- «fen 242 onv., Plittersdorf miin 23, Maxau 440 min Ploehingen 128 miin 4, Wnheim 279 min 7, Stein- Nth 118 min 2, Mainz 271 «s 3, Bingen 147 plus 9, aub 188 plus 13, Trier 260 worden verkocht. Het Sint® «t 39, Koblenz 202 plus 18, «den 159 plus 22, Ruhrort 1 min 4, Lobith 919 onv- jbnerdense kop 895 onv-, faegen 725 plus 1, IJssel- komt er een dansgroep 11 }P 867 plus 2, Eefde IJssel onv., Deventer 279 plus 4, "tisin 5464 plus 10, Borgha- 3890 plus 42. Belfeld 1094 6, Grave beneden de sluis min 1. koff v.a weer voor verse zorgen, terwijl ook de beiaarden niet worden vi len en regelmatig op een zoekje mogen rekenen. borgen, woensdag 9 okto- op Zoom 8.41 en 21.18 Durg. De ongeveer 25 vrijw'®^'®®^ ligsters zullen in liet Trefpuj j:,.. 3 sineen ziek Wldinge 8.02 en 20.39 7.32 en 20.09 7.08 en 19.39 8.31 en 21.08 (Van een onzer verslaggevers» GOES Dit jaar zal voor de landbouw in Zuidwest-Neder land als een abnormaal slecht jaar de geschiedenis ingaan. Teis terde eerst een langdurige droogte de gezaaide gewassen, waar door b.v. de suikerbieten zich slecht konden ontwikkelen, de langdurige regenval van de laatste weken belemmert de boeren hun normale oogstwerkzaamheden te verrichten. Overal in de Zuidwesthoek staan nog aardappelen, uien en bruine bonen in de grond. Grote hoeveelheden bonen staan ook op ruiters en de vele regen verbetert de kwaliteit van dit voor Zeeland zo be langrijke produkt niet. Hoeveel regen de laatste weken is gevallen, wordt wel geïllustreerd door de geregi streerde hoeveelheden in Vlis- singen, de enige plaats waar van het KNMI in De Bilt 'cij fers beschikbaar had. In sep tember viel daar in totaal 143 millimeter regen. De eerste drie dagen van oktober was dat 19,1 millimeter. „De situatie is zich bijzon der ongunstig aan het ontwik kelen", aldus secretaris (en binnenkort voorzitter) ir. Lu- teyn, van de Zeeuwse Land- bouwmaatschappij (ZLM). „De boeren kunnen thans mets op het land doen, daarvoor zou het eerst een paar dagen droog moeten zijn"- Globaal schat ae heer Luteyen dat zeker nog 75 procent van de aardappeloogst in Zuidwest-Nederland in de grond zit. „Hier wordt de zaïl: met de dag penibeler. De kwaliteit gaat et niet op voor uit, en er is veel meer kans op het zogenaamde blauw. Door laat te oogsten wordt ook de structuur van de grond aange tast, wat volgend jaar zeke zijn gevolgen zal hebben". Ook uien zitten nog volop in de grond, en de gerooide uien, die op het land liggen, kunnen daar niet afgehaald worden. De houdbaarheid van uien verslechterd als ze te lang in de grond zitten Hoewel de prijs van bruine bonen, waarvan de Zuidwest hoek in Nederland praktisch het monopolie bezit, vrij hoog is, is de prijs van aardappelen en uien in elkaar gevallen. „In andere landen kan normaal worden geoogst, en hier in Nederland is bijvoorbeeld in de IJsselmeerpolders veel minder regen gevallen dan in Zeeland, dus daar is men met de oogst veel verder". Alleen de granen zijn dit jaar redelijk goed terecht ge komen, maar daarvan kan een akkerbouwbedrijf in Zuid west-Nederland niet bestaan. De suikerbieten, die anders nog wel eens tot een goed jaar kunnen bijdragen, zijn dit jaar ook geen hoogvliegers. „Door de droogte hebben de bieten een klap gehad, zodat het sui kergehalte niet is om over naar huis te schrijven. Het oogsten is praktisch niet mo gelijk op grote schaal, en om het met de hand te doen, zoals al is gesuggereerd ontbreekt de mankracht" De heer Luteyn wees er op dat het slechte weer ook nade lig is voor de kosten van de landbouw. „Het incidentele oogsten dat soms mogelijk is, is niet goed voor de machines, en er moeten dus meer kosten worden gemaakt. Als landbou wer loop je echter het risico een dergelijk slecht jaar er tussendoor te krijgen. Maat dan moet je ook in de gele genheid worden gesteld finan cieel weerbaar te zijn, en van daar onze eisen op bepaalde fiscale maatregelen". (Van een onzer verslaggevers) GOES Op 8 november zal de nieuwe vestiging van de Nederlandse Crediethank aan de Wijngaardstraat te Goes officieel worden geo pend. Dit gebeurt om 16.00 uur door burgemeester mr. F. Huber en mr. L. van de Loo, directeur kantoren van de bank. Het Goese kantoor staat onder directie van de heer F. Kosters. (ADVERTENTIE)' (25 soorten!) (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Wat de werkgelegenheid betreft ziet het er momenteel in Zeeland niet ongunstig uit. Het werkloosheidspercenta ge van Zeeland lag eind september met 2,9 procent beneden het landelijke ge middelde van 3,4 procent. Slechts in de provincies U- trecht, Noord- en Zuid-Hol land is het met de werk gelegenheid heter gesteld dan in Zeeland. In de andere provincies ligt het percen tage werklozen echter hoger dan in Zeeland. Drente is koploper met zes procent en Noord-Brabant en Limburg hebben vijf procent werk lozen. De gunstige rangschikking van Zeeland betekent overi gens niet dat alle zorgen om trent werkgelegenheid voorbij zijn. Integendeel- Voor de Zeeuwse vrouwen en voor kantoorpersoneel zijn er niet zoveel mogelijkheden om aan de slag te komen. Het aantal vrouwen, diat als werkloos sitaait geregistreerd is nooit zo hoog geweest- En dait terwijl de vraag naar vrouwe lijke arbeidskrachten nliet 250 heel veel voorstelt in verhou ding tot het aanbod. Met de vrouwen, die gpaag parttime-verband willen ligt het vrouweliike air- rond de 13'QO- Exact is dat niet te zeggen, want .veel vrouwen, die een parttime-functie wensen, staan niet aflis werkzoekenden gere gistreerd. Tegenover dit aan bod staat een vraag van het bedrijfsleven naar 331 dames. Vraag en aanbod verhouden zich ais 1:3. In heel Nederland staan er 33.145 .vrouwen als werkzoekenden geregistreerd, terwijl de vraag 17.970 be draagt. Hier dus een verhou ding van 2-1 1 treft zitten in Zeeland thans 402 mannen en vrouwen op werk te wachten. Daarvan is 58 procent (ofwel 232) jonger dan 23 jaar en van die jonge ren komt het merendeel pas van de schoolbanken. Ten op zichte van eind september vo rig jaar is het aanbod in de' sector kantoorpersoneel met maar liefst 51 procent toege nomen. De vraag is gelijk ge bleven en volgens het dis trictsbureau voor de arbeids voorziening in Zeeland wordt het inpassen van kantoorper soneel in het arbeidsproces steeds moeilijker De geregistreerde arbeidsre serve van mannen is in de Loop van september wat ge daald. Een vermindering deed zich voor in de rayons (Goes (-37), Terneuzen (-19) en Oostbuxg (-31), terwijl het aanbod toenam in de rayons Middelburg. Vlissingen en Tholen. De werkgelegenheid in de bouwnijverheid ziet er nog steeds niet zo rooskleurig uit. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De lan delijke bibliotbeekweek, die van 11 t-m. 19 oktober wordt gehouden, is voor Zeeland uit gewerkt tot een „Zeeuwse bi bliotheek- en boekenweek" Want in Zeeland hebben niet alleen de diverse bibliotheken hun schouders onder de orga nisatie gezet, maar ook de Zeeuwse boekhandel. De eendracntige samenwer king tussen Zeeuwse boekhan del, provinciale bibliotheek centrale Zee and de openonrs bibliotheken in Goes. Middel burg en Terneuzen, de pro vinciale bibliotheek van Zee land, de muziekbibliotheek en de technische bibliotheek werd gisteren op een persconferentie in nel gebouw van de PBC t< Middelburg gekenschetst als uniek in Nederland Door deze veelzijdige ïanpak hopen de organisator? .neei mensen t.e bereiken en duidelijk te ma ken, dat de bibliotheek er is voor iedereen. Want er bestaat nog steeds een drempelvrees voor dp bibliotheek. „De boekhandels in Zeeuwsch-Vlaanderen doen weiniig mee met de Zeeuwse bibliotheek- en boekenweek", verklaarde de heer Bikker van de Zeeuwse boekeinhandel op da persconferentie Redenen hiervoor kou hij niet noe men. De manifestatie rond het boek wordt officieel geopend op 11 oktober door gedepu teerde A. L. van Geesbergen in de statenzaal te Middel burg. Daar zal ook officieel het boekenweekgeschenk van de Zeeuwse boekenhandel worden overhandigd: een mapje met 18 kleurenfoto's van Zeeuwse klederdrachten. Dit geschenk wordt tijdens de bibliotheek- en boekenweek gegeven in die boekhandels bij aankoop van boeken over Zee land of Zeeuwse schrijvers ter .vaarde van minstens f 15. Zeeland staat centraal in de oibliotheek- eu boekenweek. In een speciaal ingerichte ten- toonsteilin-g-sbus is zoveel mo gelijk literatuur over Zeeland bijeengebracht. Deze bus zal a.verse openbare bibliotheken afgaan. Tegelijkertijd zal in die bibliotheken ook een kle- lerdrachtenshow worden ge houden door mevrouw A. Pol derdijk uit Heinkenszand De rijdende tentoonstelling en de klederdrachtenshow komen in de openbare bibliotheek van Vlissingen op 12 oktober om 15.00 uur, van Tholen op 14 oktober om 15.00 uur. van St.- Maartensdijk op 14 oktober om 18.30 uur, van Oostburg op 16 oktober om 19.00 uur, van Hulst op 18 oktober om 15.00 uur en van Terneuzen op 18 oktober om 19.00 uur. De kle derdrachtenshow alleen zal worden gegeven in de openba re bibliotheken van Goes op 15 oktober om 15.00 uur en Middelburg op 19 oktöber om 10.00 uur. Daarnaast organise ren diverse bibliotheken eigen manifestaties. De technische bibliotheek Zeeland organi seert een tentoonstelling „Zee land te boek" in de openbare bibliotheek te Vlissingen. Het accent zal hierbij liggen op htet water en de deltawerken. Iin het gebouw van de provin ciale bibliotheekcentrale wordt een kinderboekententoonstel ling gehouden. Hiervoor blijkt nu al ontzettend veel belang stelling, zo werd gisteren mee gedeeld. In de openbare bibli otheek van Sas van Gent wordt een handenarbeidten- toonstellimg gehouden van 12 t-m. 19 oktober. In Hulst de tentoonstelling „Oud Hulst' In Kloosterzande op 15 okto ber om 20.00 uur in de open bare bibliotheek een lezing met dia's door de Oost Zeeuwsch-Vlaamse schrijver Johan de Vries. Op 15 oktobe) staat in Oostburg de film „Jaontje" op het programma, waarschijnlijk in het hev- vormd centrum. In AxeJ zul len etalagewedstrijden worden gehouden voor kinderen. Alle basisscholen in de provincie zullen een blbliotheekpren,ten- boek aangeboden krijgen. AXEL Tweemaal per week,op donderdag en vrij dag, trekt Cebecosmid N- van Biezen (60 jaar) er in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen met zijn reizende travaille op -uit om paarden te be slaan. Het was tijdens een van deze tochten dat onze fotograaf Cor J. de Boer de beoefenaar van dit eeuwen oude ambacht tegenkwam en hem vereeuwigde- „Een goed vakimain, de heer Van Biezen", aldus de chef van de Axelse werk plaats van de Cebeco, de heer C. Piasmans. „Vroeger heeft hiij zelfs cursussen ge geven in het paardenbeslaan", zegt hij trots. Op het gebied van het paardenbeslaan kan men de heer Van Biezen niets wijs-misken. Wat hij niet weet van dit vak kan, bij wijze van spreken, geschreven worden op de achterkant van een postze gel. Van zijn v-aikmainschap wordt nog wekelijks een goed gebruik gemaakt. Zijn het nog een paar zware werkpaarden die in de om streken van Heikant nog dioor de landbouwers ge bruikt worden, de meeste klanten van smid Van Biezen zijn pony's en luxe paardien. „Maar ook de melkboer van Terneuzen, die nog met paard en wagen rijdt, is onze ■riant". Het paarden beslaan is overigens niet zo goedkoop. Er moet met een reizende travaille op uit getrokken worden, en de uurlonen wor den ook steeds hio-ger. „Miaax klachten hierover krijgen we niet. Men weet dat als men paarden houdt, die ook van tijd tot tiijd beslagen moeten worden". GOES Op een uitermate rommelige persconferentie in café „De Landbouw" in Goes is vrijdagavond de nieuwe Zeeuwse formatie „Rocky West en the Humbuggers" gepresenteerd- Dat is pro fessioneler kan het al niet tegelijk gebeurd met de in troductie van de eerste sing le, waarvan inmiddels we schrijven dinsdag alweer minstens 400 exemplaren hun weg naar het vooral ou dere poppubliek hebben ge vonden. 1 Rocky West iis, om het maar eens Zeeuws te zeggen, met minstens zestien sterke paarden uit de Zeeuwse kle- getrokken De groep bestaai uit Ebbo Gerritsen uit Krab- bendijke (drums-percussion), fan Kouwijzer uit Zierikzee (pianio-sax-percus-sion). Jar Blom uit Waarde (basgitaar) Jan Blok uit Hansweert (so logitaar) en Joop Griep uil Kruiningen (vocals). Road- manager is Andiré van de Cin-gel uiit Goes. Merendeels bekende namen, diie al in vele voortbrengselen van het Zeeuwse popwereldje ge schitterd hebben. Wij noe men 'te Delta Blues B-and, de What Bums, Livelihood, The New Black and White, de Violence, Sop with Camel en Pineapple and The Titbits. De nieuwe formatie Rodky West and the Humbuggers is ontstaan op een schoolreünie van de mavo in Kruiningen, een maand of zes, zeven ge leden- Vier leden van de groep, Ebbo, Joop, J-an en Jan, alle vier oudleerlingen, zouden door vier a vijf num mertjes rock-en-roll spelen, dé muziek uit hun schooltijd. Het succes onder de circa vijfhonderd medescholieren was overweldigend en de vier a vijf nummertjes lie pen al gauw uit tot drie kwartier- Op dat moment werd besloten om verder te gaan. Een naam voor de groep was gauw gevonden: ze kwam deels uit Hansweert, en gezien hel branieschoppe- rig karakter van de rock-en- roll werd het Rocky West and the Humbuggers (op scheppers). De naam van lead zanger Joop Griep (echte raam' Rocky West) werd nain de vergetelheid ontrukt l-oor hem ook in de naam van de groep te 'zetten. Roc- :v West is namelijk een on echt stiefkind van de be- "a-amde lyfaie West, maar dat mag eigenlijk niemand we- 1 en vanwege de bloedschan de, aldus Jan Blok. Inmiddels was de groep ■egel-matig aan het repeteren geslagen, mèt Jan Kouwijzer (Johnny Goldsteel) erbij. Aanvankelijk gebeurde dat in de huiskamer, later in het Dorpshuis van Wolphaarts- ddjk, waar ook de plaatopna mes werden gemaakt. Het idee voor de plaat werd ge boren op een rock-en-roil- meeting in Tilburg, waar le den van die groep ene Mac Bouvrie tegen het lijf liepen. Deze rock-em-roll-fan geeft van zijn eigen-gespaarde centiet in kleine oplages pla ten uit van groepen, die h-em wel aansta-an. Zo ook Rocky West and The Humbuggers. Er werd een poosje serieus gerepeteerd, er werd een bandje gama-akt met een stuk oei zes nummers erop, ged"p teiijk eigen, gedeelte lijk heel onbekend, ander werk en de opnames konden beginnen. Niet zonder pro blemen echter want toen pas bleek dat het tempo van de muziek veel te laag lag. Geen probleem, er werd twee kee» zo snel gespeeld en de zaak was beklonken: de single een feit. De single ligt nu in de winkels in Goes, Zierikzee, Maastricht en Bergen op Zoom- Met op de A-kant „Who's been fooling you" van professor Longhair, een 64-iarige roek-en-roll-survi- vail uit New Orleans, wiens huis onlangs is afgebrand. De B-kiant bevat het nummer „Our love went wrong" van J-an Blok. Beide nummers werden, helemaal in stijl, mono opgenomen. Om het al lemaal noig echter te laten lijken, kunnen met behulp van scheermesjes krassen op de plaat worden aangebracht. Jan Blok Johnny Guitar R-a- cerbiate, is da-aT erg goed in. Voor mensen die hun instal latie nog een poosje goed willen houden, zijn er echter ook onbewerkte singletjes in die handel. De verdere plannen van de groep ten-slotte hangen no-g een beetje in het vage, en worden in hoofdzaak bepaald door de tijd die er voor het spelen beschikbaar is- Wel voorlopig: doorgaan. Liefst op specifieke rock-en-roll- meetings, zoals de zaterdag na d-e pl-aatrelea-se in Ant werpen, en zoals straks, op 19 oktober, in Brussel- De groep rijdt da-ar met een gro te, air-geeonditiün-eerdie bus naar toe, en biedt liefhebbers a raison van 12,50 om mee te rijden all-in, met toegang. Rocky West ga-a» het nog wel eens maken. Da-ar sta-an de Humbuggers borg voor. FRANS BOOGAARD Eindredactie Rein van der Helm

de Stem | 1974 | | pagina 3