Laatste poging radiodistributie te behouden De dokter vraagt of't niet een beetje minder kan. Eet minder maar lekker. Echte boter. Dierenmis handeling in West-Brabant zowerni! aantrekkingskracht Waarom heeft kerk binnenland IRA-proces streng bewaakt V u urwa penwerk- plaats ontdekt Aardbevingen in Zuid-Amerika Tassendieven in Eindhoven gearresteerd GEZWEL PENSION OOG Luisteren Medelijden Doepf ner Palestina-comité Smallenbroek begraven in Wassenaar Hasj-smokkel KARDINAAL ALFRINK TOT BISSCHOPPENSYNODE: papier uw pen Maatregelen ter voorkoming ontvluchtingen Vri|<jö^ 4 OKiooer i DEN HAAG (ANP) Mr. P-H.M. Hoogenbergh uit Rot terdam heeft gisteren bij de president van de rechtbank in Den Haag, mr. J. H. Blaauw, I een laatste poging ondernomen I „voor het behoud van behoor lijke muziekuitzendingen in ons land: voorshands het voortbestaan van de radiodis tributie". Landsadvocaat mr. I E Drooglever-Fortuijn betoog- 1 de in het kort geding, dat deze poging moet mislukken. De ij rechtbankpresident zal volgen de week zijn oordeel vellen. Mr. Hoogenbergh zette uit- I een dat de PTT na eind de- II cember in Rotterdam door I moet gaian met muziekpro- 1 gramma's via de radiodiistribu- I tie over de vierde lijn. Hij I stelde daarop recht te hebben, I wamt de landsadvocaat ontken- I de. Als dat zo zou zijn, zou mr. I Hoogenbergh aan moeten to- I nen recht te hebben op juist I déze programma's- De eiser I had volgens mr. Drooglever I Fortuijn een overeenkomst I met de PTT., die regelmatig is I opgezegd en daarmee komt I diens eis om programma's I naar zijn toestel gevoerd te I krijgen te vervallen. Uit het pleidooi van mr. I Hoogenbergh bleek, dat het jl hem eigenlijk te doen is om I muziek naar zijn smaak te I kunnen blijven ontvangen, wamt hij wil met opheffing I van de radiodistriibufië instem men ais er een vierde fm- zender is, die uitsluitend se rieuze muziek gaat uitzenden. Hij had zelfs al een plan gereed om een landelijk draadomriuepnet aam te leggen, waarvoor hem de concessie werd geweigerd. Tegen deze weigering ia mr. Hoogenbergh in beroeip gegaan bij de raad van state, die de zaak op 15 november behan delt, naar hij meedeelde. LONDEN (REUTER, DPA) Het proces dat gisteren in de Noordengelse stad Wake field begon tegen een vrouw die tot het Ierse Republikeinse Leger zou behoren is omgeven met in de Britse geschiedenis ongekend grote veiligheids maatregelen. Het gerechtsge bouw is omsingeld door onge veer 150 zwaarbewapende po litiemannen- De politie vreest acties van de IRA Het gaat om de 25-jariige Judiith Theresa Ward die be schuldigd wordt van een twaalfvoudige moord- Zij zou een bomaanslag hebben ge pleegd, waarbij negen solda ten, twee kinderen en een vrouw om het leven kwa men. AMSTERDAM (ANP) De afdeling illegaal vuurwapenbe zit van de hoofdstedelijke cen trale recherche heeft deze week op de zolder van een woning in Amsterdam-Oost een werkplaats ontdekt, waar gaspistolen en gasrevolvers tot vuurwapens werden omge bouwd. Behalve ombouwapparatuur werd een flinke hoeveelheid proefmunitie in beslag geno men. Hot is de vierde om- bouwwerkplaafe die tot dusver dlit jaar in Amsterdam is ont dekt LIMA (REUTER) Een jong meisje werd bedolven en twaalf personen worden ver mist als gevolg van een aard verschuiving in Peru waardoor drie gehuchten in het Peruvi aanse amazonegebied werden getroffen. Bagua, La Peca en El Parco zijn van die buitenwereld afge sneden en zitten zonder water omdat de modder en stenen een brug hebben vernield en een kanaal geblokkeerd. (ADVERTENTIE) U verwer mee en gi BREDA Werelddieren dag vandaag. Een dag om poeslief-en-aardig tegen het huisdier te zijn. Ge bruikelijk is op zo'n dag ook een mooie foto met een vriendelijk tekstje. IDe heer P. Koet, be stuurslid van de afdeling Breda van de Nederlandse Vereniging tot Bescher ming van dieren, heeft ons echter een ander soort fo to's laten zien. Stuk voor stuk voorbeelden van die renmishandeling, die in de afgelopen maanden in (West)-Brabant onder ogen van de Dierenbescher ming" gekomen zijn. De heer Koet vertelde ons het volgende bij de foto's. Toen het paard op de bovenste foto een klein ge zwel op het achterbeen kreeg, kreeg de eigenaar al te horen van de zijde van de faculteit voor vee artsenijkunde in Utrecht, dat hij zijn paard het beste kon laten afmaken, omdat aan het gezwel niets meer te doen was: het dier was ten dode opgeschreven. De eigenaar heeft het paard toen echter laten dekken en het kreeg een veulen. Inmiddels was het gezwel veel groter geworden, maar de eigenaar wilde het dier nog een keer laten dekken. Toen is echter de I Dierenbescherming ge- waarschuwd, die heeft in gegrepen. Het paard op de foto daaronder stierf drie da gen nadat deze foto ge maakt was. In een pension ergens in Noord-Holland was het dier zo verwaar loosd dat er geen redding meer mogelijk bleek. De koe op de foto I rechtsonder kreeg in april I van dit jaar een oogont- I steking. De eigenaar (uit Goirle) liet het dier echter I op stal staan omdat ze nog goed was als melkkoe. Na (Van onze correspondent) VATIKAANSTAD „Hoe komt het toch dat de kerk voor de mensen van deze tijd zo weinig aantrekkingskracht heeft, dat velen die vroeger tot de kerk behoorden zich van haar afwenden en zich niet meer voor haar interesse ren, niet alleen jongeren, maar ook ouderen Die „pijnlijke vraag" vormde het indringende begin van de rede diie kardinaal Alfrink gis termorgen op de Vaitikaanse bisschoppensynode heeft ge houden. „Zouden we niet moeten na gaan of wijzelf misschien dit beeld en de evangeli sche boodschap verduisteren?", aldus de Nederlandse kar dinaal. Ook uit de synode-do curnenten blijkt volgens kardi naal Alfrink dat die kerk ook door haar hiërarchische struc. tuur een obstakel vormt voor de verkondiging van het evan gelie. Volgens de Nedterlandse kardi naal mag deze synode niet volstaan met zich af te vragen, welke problemen er ita deze wereld bestaan, maar moeten de synodevaders zich „als her ders van de kudde" ook een gewetensonderzoek houden- Hij vroeg zioh af of de kerk niet veel meer moet luisteren na-ar wat de gelovigen de kinderen van de ker-k van haar vragen en van haar ver wachten. „Zij verwachten bij voorbeeld een grotere vrijheid en medeverantwoordelijkheid waardoor werkelijk een nieuw beeld, een nieuw imiaige van de kerk zou kunnen ontstaan. Natuurlijk kan de kerk niet iedtere vrijheid toestaan- Maar het gaat om de vrijheid die voortkomt uit het woord gods en de navoiliginig van Christus". „De gelovigen vragen ons het .gezag over de kerk zo uit te oefenen, dat het hun de goed heid van de h-eer in herinne ring brengt, een gezagsuitoefe ning dus waarin zij meer de liefde en de bezorgdheid erva ren van de autoriteit. Er zijn moderne psychologen", aldus kardinaal Alfrink, „die ons zouden kunnen leren hoe ge zag moet worden uitgeoefend op een mander, die de mensen niet als een last ervaren en zonder dat de kerk er schade onder behoeft te lijden". „Hierdoor wordt de mens niet afgestoten of gehinderd, maat hij wordt er eerder dloor aan getrokken, in zijn geloof be vestdgd en verstentet in zijn go-ede bedoelingen om een goed christen te zijn. Deze ma-nier van gezagsuitoefe ning", aldus kardinaal Alfrink, „doet niets af aan het gezag in de kerk, maar zal het -eerder versterken. Bovendien is het een manier die zeer sterk aan sluit bij het evangelie en bij het optreden van de heer zel-f die zei: „Ik heb medelijden met de schare". „De kerk kan noodt de leer, die zij van de hieer ontvangen heeft prijsgeven om de men sen teirwille te zijn. Maar zij ban wel de doctrine presente ren op een menselijke ma nier". „Ik denk dat daar de grond slag ligt van de oude spreuk: „In het noodzakelijke eenheid, in twijfel vrijheid, in liefdie alles", aldus kardinaal Aif-rink. In een schriftelijke inter ventie heeft kardinaal Doepf- ner, voorzitter van de West- duiitse bisschoppenconferentie, de biissohopppenisynode in Ro me gewaarschuwd tegen po gingen terug te keren tot voorconciliaire verhoudingen tn de kerk. De kerk moet trouw- biijven aan het tweede vatikaanse concilie, zo ver klaarde hij. Hij wees er daarbij op, dat veel problemen al voor het concilie aanwezig waren, al zijn ze pas na het concilie duidelijk aan het daglicht ge treden. Kardinaal Do-epfner had de synodeleiding het woord gevraagd, hetgeen hem werd geweigerd, omdat kardi naal Hoeffnier van Keulen reeds namens de Duitse bis schoppen gesproken had. Via een schriftelijke interventie wilde kardinaal Doepfner echter zijn eigen ge luid laten horen n-aast dat v-an de Keulse kardinaal, met wie bij dikwijls van mening ver schilt in de beoordeling van de kerkelijke situaties. Voor kaïrdin-aail Doepfner ds de basisvraag: waarom en hoe kunnen en willen wij in deze tijd katholiek en christen zijn? Verder beklemtoonde hij evenals kardinaal Alfrink, die zijn interventie met opzet tot het laatst bad bewaard, dat de synode -op de allereerste plaats dient te bestuderen hoe het toch komt, dat de kerk bij heel veel mensen, m-aar vooral bij de jon-gieren, overkomt als een belemmering voor de ver kondiging van het geloof. Brieven voor deze rubrrek nwelte met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatie zullen dez» verm'eld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan W( de redactie bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het In alle gevallen eens Is met Inhoud, c.q. strekking. Met verbazing nam ik ken nis van het communiq-ué van het Palestina Comité in uw krant van 30 sept. j-L Verbazing vanwege de klak keloze overname èn vanwege de stevi-ge omlijning In tegenstelling tot de FLA, met zijn Russische en andere vrienden, vindt Israël de le vens van zijn mensen uiterst kostbaar. Door vroegtijdige publikatie kon Isdaël alleen maar zijn vijanden voortijdig waarschu wen. In de praktijk ils gebleken, dat het PLA voor zijn lafhar tige moordaa-mvallen op on schuldige burgers niet alleen gebruik maakt van vaak ge drageerde fanatici, maar ook van on-wetende, onnozele hal zen. Waartoe de betrokken stu denten behoren, weet lik niet. Het is natuurlijk wel uiterma te dom en arrogant om recht streeks van diverse PLA-cen- tra naar Israël te willen reizen en dan te denken, dat de Is raëli niets dóór hébben. De verontwaardiging van het Pa- lestina-Comité ds ook luiterma- te schijnheilig, omdat haar le den bliksems goed weten, aan welke risico's zij zich bloot stellen, door daadwerkelijk hand- en spandiensten te ver lenen aan bewegingen die mensenlevens niet eerbiedi gen. RUCPHEN P. C. MARIJNISSEN WASSENAAR (ANP) In rijn woonplaats Wassenaar is gistermiddag het stoffelijk overschot van het vroegere lid van de Raad van State en oud-minister van binnenlandse zaken Jan Smallenbroek ter aarde besteld. Er bestond voor deze uitvaart bijeonder grote belangstelling. Aan de begrafenis was een rouwdienst voorafgegaan in de gereformeerde Btoemicaimp- kerk in Wassenaar. Voorgan ger was de plaatseliijike predi kant ds. L. Bech. De rouw dienst werd o-ac bijgewoond door premier Den Uyl en zijn echtgenote en door de oud premiers De Jong en Biesheu vel. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggeefsters) (Van onze correspondent) EINDHOVEN De ge meentepolitie van Eindhoven is erin geslaagd een lange reeks tassendiefstallen, die de afgelopen maanden in Eindho ven plaatsvond, op te lossen, sen. Gisteren komtLen vier jon gens uit Eindhoven worden gearresteerd, die toegaven ze ker twintig tassen te hebben gestolen- Ze gingen in groep jes van twee te werk en o-pe- rareerden vanuit een café in Woensel. Daar wist de politie de jongens aan te houden. Vorige week arresteerde de Eindhovense gemeentepolitie in verbair/i met de golf van tassendiefstaililen al twee man nen, die echter zeiden maar één diefstal te hebben ge pleegd. De politie verwacht binnenkort nog eien man van ongeveer veertig jaiar in ver band met déze zaak te kunnen aanhouden. DEN HAAG (AINP) Na twee ontvluchtingen uit het penitentiair centrum te Den Haag in juni jongstledlen is de opstelling van het bewakend personeel aangepast in diie zin, dat tijdens het ludhiten tlhans ook toezicht wordt gehouden, dioor een personeelslid dat bul ten bereik van de gedetineer den is. Ook op materieel gebied Zijn preventieve maatregelen genomen. Voorts is op het de partement van justitie overleg gaiande over betere procedures inzake de beveiliging. Aldus heeft minister Van Agt van justitie geantwoord op sdhrif- telijke vragen van het Tweede- Kamerlid mevrouw Comelissen (KVP). AMSTERDAM (ANP) Gevangenisstraffen variërend van zes maanden tot twee jaiar heeft de officier vain justitie bij die rechtbank in Amster dam, mir. F.H. van Medjenfeld, gistermiddag geëist tegen twee Canadezen, twee Amerikanen en een Nederlander wegens het smokkelen van bijna 200 kg hasj. De buitenlanders werden op 5 augustus in Am stelveen mlet een Ford Transit buis aangehouden, waarin de hasj, verstopt in een koffer en plunjezakken werd ver voerd- verloop van tijd was de toestand van de koe zo ver slechterd, dat de boer er ook voor de melk niets meer aan had, waarop hij haar naar het abattoir bracht. Daar werd gecon stateerd dat het oog tot over de linkerhelft van de kop was weggerot.

de Stem | 1974 | | pagina 15