I BOEREN Hogere winst betekent veel nieuw werk ROEMLOOS EINDE VAN BLAD „DEZE WEER" ese er blijft pa Kabinet Italië op instorten J ouw! X 1 Rijke en arme landen moeten samenwerken „Leren leven met schaarse arbeid c i \T Fijn, dat de japon weer in' is! mm £Sro i Elvii Couture Prins opende centrum 0S0SD f A in 'Crimplené LEVENSMIDDELEN HANDEL Kardinaal Siienens: dwalingen dreigen f22 binnenland buitenland I Subsidie ipordt gestopt Loonkostenstij gmg 10 oooo Van der Stoel: Deserteur zonder reden „Kant en klaar" CONGRES VOLKSGEZONDHEID EN RECREATIE KOM VRIJ NIEUWE MODE KIJKEN Afscheid voorzitter zuivelproduktsehap 13 17 Donderdag 3 oktober 1974. 2 9® rr« 7.95 4.89 rinkels zonder iuden. iten. Daarom •.opt André van kan etke week De hele week, naar 17.29 2.1 2 4.29 2.15 4.3S 1.10 1.1® '5 li pot e uitje» 1/1 poe IJ er mconserven m 0.9 gram1.1 3gram 1^ jes *«^7 lik 200 gram0.7fc naiMMM 0.40 uwe I gram 0.64 JOgram Ó.7? gram 0.64 Vj »«•-••• 4L« 9 99 g. rijst 'f tv'. -> Opvallend was het een Franse woordvoerder te horen verklaren dat zijn minister van landbouw, Bonnet, het er volledig inee eens is dat natio nale steunmaatregelen voor de landbouw, die in strijd zijn met de verdragsbepalingen, I moeten verdwijnen. De Franse I minister, aldus zijn woord voerder, zou er geen bezwaar I tegen hebben ais dit uitdruk kelijk in een resolutie van de raad werd opgenomen. De Duitse minister van I landbouw, Ertl, ontkenide in de raad dat die bedoeling van zijn regering geweest was het op 20 september bereikte land bouwakkoord op de helling te zetten. Daarmee nam hij de vrees die misschien bij het één of andere land toch nog overgebleven zou zijn, al met- I een weg. Onze enige bedoeling, zo I verduidelijkte Enfcl nog weer een-s, was de Europese ge meenschappelijke landbouw politiek te versterken. Daarom hebben we uitdrukkelijk ge vraagd dat de lidstaten zich ertoe verbinden hun nationale steunmaatregelen af te bou wen. Als we op de huidige manier voortga-an v-alt de Eu ropese landbouwmarkt op den duur -zeker uiteen. Wat Duits- I land wil bereiken i-s een eind I maken aan het proces van des- I integratie dat wordt veroor zaakt onder meer door natio- I nale steunmaatregelen. 2.09 1.2$ 1.35 1.59 1.00 1.35 0.69 1.95 1.65 039 0.59 ,,<M 0.9S 0.63 0.99 1.29 0.49 (Van een onzer verslaggeef- I sters) DEN HAAG „De Vrou- I Menverenigingen die bij ons zijn aangesloten hebben al schriftelijk geprotesteerd en dit niet helpt zullen er I ongetwijfeld hardere acties I worden gevoerd om ervoor te I zorgen dat de HVP kan blij- I ven werken". Aldus een I woordvoerster van de Stich- I ting Huishoudelijke Voorlieli tin? tett Plattélande. Deze heeft geheel onver- I wacht te horen gekregen, dat I het ministerie van Onderwijs I en Wetenschappen de subsidie I voor de stichting per 1 januari of 1 juli 1075 (het Jaar van de I Vrouw) stopzet. Wordt er I geen andere oplossing gevon- I den dan ziet de HVP zich I genoodzaakt per 1 juli van het [volgend jaar met het voorlich- I tingswerk te stoppen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er kan werk komen voor bijna 40.000 mensen, wanneer het bedrijfsleven een half procent meer winst maakt op het totaal van de investeringen. Dit is de opvallendste conclusie uit een voorlopig onderzoek van het Nederlands Economisch Instituut (NEI) naar de verhou ding tussen investeringen en werkgelegenheid. Het VNO (Verbond van Nederlandse Ondernemingen) had het NEI hiertoe opdracht gegeven. I TIJDENS zijn bezoek aan Pe- 1 ra is aa.n de Nederlandse mi- nister voor ontwikkelingssa menwerking drs. JP. Pronk I het ere-docteraat in de econo- Imie verleend door de universi- Iteit van San Marcos (ADVERTENTIE) Het NEI heeft berekend, dat 1% extra investeringen werk kan betekenen voor ruim 3.000 man. Ook kan er voor 32.000 mensen nieuw werk worden geschapen, ais het aandeel van de investeringen in de toege voegde waarde van bcdrijven met een (ACC) punt toe neemt. Uit het onderzoek blijkt verder, dat er v-oor bijna 25.000 mensen minder werk komt, als het aandeel va-n de in -de bedrijven verdiende in komens (zgn. arbeidsinko mensquote) 1% toeneemt bij een totale investeringsomvsng van 24,7 miljard. Ook het Centraal Planbu reau (CPB) heeft onlangs een studie afgeslotën over dezelfde problematiek. Volgens het VNO is de belangrijkste con clusie van dit CPB-rapport, dat de la-atste jaren de kapi taalgoederen (machines en be drijfsgebouwen) sneller zijn verouderd als gevolg van de sterke loonkostenstijging, die de winsten heeft aangetast- Daardoor zijin er meer vervan gingsinvesteringen (om b.v. machines te vervangen) ge pleegd. Juist vervangingsin vesteringen heffen voortdu rend arbeidsplaatsen op. Wan neer daar onvoldoende werk (arbeidsplaatsen) via zgn. net to-investeringen tegenover staat groeit de werkloosheid (netto-investeringen scheppen meer werk). Dit is vol-gens het VNO de hoofdzaak van de huidige werkloos-heidsproblé- matiek. Van meer winsten verwacht het VNO ook meer fin-ancie- rimgskansen voor vele onder nemingen. Meer winst op het in de bestaande kapitaalgoede ren geïnvesteerde vermogen leidt in de visie van deze •werkgeversorganisatie tot eer, lanver economisch leven van machines en bedrijfsgebou- 0.22 0.40 0.92 0.69 0.92 1.89 0.96 1.05 0,99 1.25 1.29 1.0.59 0.82 ••a...... 0.89 0.49 Sflo 2.25 1.59 1.09 Rram 0.85 1.10 1400 gram0.99 Eram 1.09 0.74 a V. 0.95 J. .-^-W.;S lal5 fctiSÜS 1.14] 1.15 0.69 e-xamjm 0.43 al I. 0.99 >aaaa... 0.59 Ineden 800 gram 0.90 (esneden 800 gram 0.87 .1.49 |uks 0.90 erhout: Nfeuwsfraaf 9yj yV JQD>< r PDÖv. ÖO'OO - AÖOO - TOK] CritTtpletje U vindt het in de betere modezaken f.. 159.- Ihlichtingen: Elvi Couture. Confectiéccnlrum 1.10.05, Amsterdam, lel. (020) 15 94 35. j nas raas vermelden: nr. 204. Op verzoek wordt U gratis een kleurenfolder toegezonden. wen. Hierdoor zullen vervan gingsinvesteringen die de werkgelegenheid opheffen, minder nodig zijn. Een soepe ler prijsbel-eid kan het econo mische leven van deze goede ren verlengen, als de concur rentiepositie het doorbereke nen van die kosten wel toes taat. Dan zouden automatisch, aldus -het VNO, minder ver vangingsinvesteringen moeten worden gepleegd en meer werk behouden blijven. NEW YORK (ANP) De energiecrisis en de ingrijpende veranderingen op de internati onale grondstoffenmarkt heb ben als katalysator gewerkt op de economische ontwikkeling van de geïndustrialiseerde we reld. Daarom is, volgens mi nister vain buitenlandse zaken Max van der Stoel, een hero riëntatie van het denken en het beleid inzake ons groeipa troon en van het niveau en de aard van onze welvaart dnn gend gewenst. Om die huidige eoo-niom-jscne recessie in de hele wereld n-iet tot een ramp te laten u-itgrc en, ls het noodzakelijk dat bij een diergelijke heroriëntatie sprake is van nauwe sa-men- werfcim-g tussen rijke en arme landen. I-n de toekomst zajn voor beide categorië-n van lan den ontwikkelingsstrategieën niocti-g, die gericiht zijn op een mondiaal beleid van onderlin ge afhankelijkheid. Dit i-s -de kern v-ain het be- tooig dat minister vain der Stoel gistermiddag in New York hield te overstaan van de a-lgemene vergadering van de Verenigde niaities. Hij be klemtoonde -dat het verwezen lijken van een dergelijk mon diaal beleid het best kan plaatsvinden ouder aus-pa-oi-ën vain de VN .«die ons een unie ke verzameling bied-en van in strumenten voor internationale onderhandelingen en samen werking". DE stormen die maandag de zes noordelijke districten van Bangiadesj hebben geteisterd, hebben volgens een officiële mededeling van gisteren aan 18 mensen het leven gekost. 5? WASHINGTON (REUTER) Een jonge Amerikaan die al zes jaar in Canada woont als deserteur, kan naar de Verenigde Staten terug keren zonder dat hij kans loopt te worden vervolgd. Volgens Amerikaanse functionarissen infor meerde de man dezer d-aigien naar de juiste voorwaarden van presi dent Fords aanbod van .gratie. Bij onderzoek bleek dat hij n-ooit voor -militaire dienst was op geroepen en derhalve niet te boek stond als deserteur. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM —Het zesen dertigste nummer van het in februari met zoveel tam-tam ten doop gehouden weekblad „Deze Week" is tevens het laatste. Er zal volgende week woensdag geen zevenendertig ste aflevering in de kiosken liggen. De tot bijna vier mil joen gulden opgelopen verlie zen en de ver bij de verwach tingen achtergebleven verkoop hebben de uitgevers Bonaven- tura (van Elseviers Magazine en de Haagse Post) en de Nederlandse Dagblad-Unie (Algemeen Dagblad en NRC- Handelsblad) genoopt de ver schijning met onmiddellijke ingang te stoppen. De dertien op jaarcontract werkzame re dacteuren krijgen het voor dit Prins Bernhard werd rondgeleid in het nieuwe oplei dingscentrum door luitenant-kolonel A. van der Kraaij, commandant van de OCOSD (geheel rechts). -Vr'-" LISSABON (REUTER, UP1) Voor het Portugese leger blijft voorlopig nog een staat van verhoogde waakzaamheid gelden, zo heeft een leger- woordvoerder in Lissabon meegedeeld. Premier Vasco Goncalves belegde gisteren het eerste kabinetsberaad sinds de crisis van het afgelopen week end. Goncalves vergaderde ook met president Da Costa Gomes en 159 leidende mili tairen over de benoeming van vier nieuwe junta-leden. Van de zeven oorspronkelijke juu- ta-leden zijn er op het ogen blik nog maar drie over. Het dagblad Republics pu bliceerde gisteren de namen van 59 mensen die in verband met de gebeurtenissen van het weekend zijn gearresteerd. Volgens dit blad hadden de bij een vakbond .aangesloten bankbedienden eigener bewe- ROME (UPI) De 36ste naoorlogse Italiaanse regering staat op instorten waardoor het land zonder leiding zou komen terwijl het kampt met ernstige problemen als infla tie, werkloosheid en bomaan slagen door terroristen, zo heb ben politici in Rome gisteren gezegd. Zij zeiden te verwachten dat een val v-an premier -Rumors zeven maanden oude coalitie kabinet het einde zou beteke nen van katholiek-socialisti sche alliantie die sedert 1962 aan de macht i-s geweest. Het resultaat zouden nieuwe ver kiezingen kunnen zijn of een deling van de macht met de grootste communistische partij va-n het westen. De aanvallen van zowel de socialisten als de sociaal-democraten op de rege ring zouden de genadeslag be tekenen voor Ruim-ors regering die al in discrediet is door schandalen, geweld en een jaarlijkse inflatie van 21 pro cent. Minister van financiën Ma rio Tan-a-s-si, de voorzitter van de sociaal-democratische par tij, zei het partijbestuur dins dag dat de socialisten het re geren onmogelijk maken door elk besluit aan te vechten en door samenwerking me-t de communisten te zoeken. „In het licht van socialistische provocaties en chantage zijn de menselijke en politieke grenzen van geduld en begrip overschreden", zei Tanassi. Generaal Vito Miceli, com mandant van het derde leger korps in Italië en oud-direc teur van de defensie-voorlich tingsdienst, is door de minister van defensie geschorst. Deze schorsing, aldus waarnemers, houdt ver-band met de pole mieken over pogingen tot een sta-atsgreep door uiterst rechts. gmg de bankrekening van de arrestanten geblokkeerd. De vakbond lichtte de regering hierover in, die daarop een officiële maatregel tot het blokkeren van de bankreke ningen uitvaardigde. Uit militaire en burgerlijke kringen is gisteren vernomen dat rechtse extremisten van plan geweest zouden zijn ge neraal De Spinola het afgelo pen weekend te vermoorden Volgens anderen was dit ech ter een onderdeel van een list van De Spinola, die deze „aan slag" zou willen aangrijpen om links te kunnen beschuldigen. Verder zou De Spinola een aanslag op premier Gongalves voorbereid hebben. Opvolgers voor de afgetre den ministers van voorlichting en defensie zijn nog met Be noemd. De als links beschouw de majoor Ernesto Melo Antu- nes wordt beschouwd als de beste kanshebber voor het de partement van defensie. In Guinee-Br-aj is het al t-reden van De Spinola gunstig ontvangen. Men ziet in Bissau n-u betere mogelijkheden om met Lissabon tot een akkoord te komen over de toekomst van de Ka-apverdische eilan den. UTRECHT (ANP) Het meubelpakkettenbedrijf „Kant en klaar" z-aü volgens de bouwbond NVV eind diez-e weeik zijn faillissement aan vragen. Het bedrijf staat bij twee banken iin het krijt voor 7 m-ln, alidius de boud, ter wijl de afgelopen twee ja-ar een verlies is geleden van 4,5 min. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Precies volgens het draaiboek heeft Prins Bernhard gistermiddag op de Trip van Zoudtlandkazerne te Breda het Opleidingscentrum Officieren Speciale Diensten OCOSD geopend. Dat gebeur de even voor kwart voor drie. De prins was enkele minuten eerder met een helikopter ge land op het voetbalveld van deze kazerne. Hij werd daar verwelkomd door o.a- lt.-kolo- nel A. van der Kraaij, com mandant van de OCOSD. Voor een aanzienlijk aantal militaire en bu-ngelijke autori teiten, onder wie loco-burge meester H- Broerders van Bre da, het perso-meel van de vas te staf en de leerlingen van de OCOSD aanhoorde de prins het Wilhelmus, ten gehore ge bracht door de Koninklijke Militaire Kapel met kapitein Posthum-us als dirigent- Na de troep geinspecteerd te hebben hield prins Bernhard een kor te toespraak waarin hij het belang van deze nieuwe oplei ding benadrukte. In De Stem van 28 september j.l. zijn wij uitvoerig ingegaan o-p de doel stellingen van de OCOSD. De prins vergel-eek de oplei ding met een bedrijfsgerichte hogere beroepsopleiding. In de opleidm-g zag hij een waarborg voor een grotere continuiteit in de vervulling van de lagere officiersfuncties. Prins Bern hard stelde nog, dat de heden daagse jeugd keqnelijk no-g wel belangstelling heeft voor het valk beroepsmilitair, want alleen voor deze opleiding hadden zich al meer dan 700 kandidaten gemeld terwijl er maar 60 plaatsen ziin. Na een uitae'-"e;do rondVding, waar bij de prins in enkele kamers ook sorak met leerlingen kreeg hii nog een tegel aange boden. Tenen h-alf vijf vertrok orins Bern-hard uitgeleide ge daan door de KMK. IN het Chileense leger zijn din-.-'iB- voor het eerst vrou wen opgenomen. Zij hebben zich verplicht de komende vier jaar niet te trouwen. De eerste groep vrouwelijke ka- detten 78 van 500 aanmel dingen werd in een kazerne in Santiago officieel inge deeld. jaar bedongen honorarium vol ledig uitbetaald. Van enig overleg met de journalistieke vakbond, de NVJ, is geen sprake geweest. De belangstelling voor het onder hoofdredactie van de heer W. van der Linde gestar te blad is van het begin af minimaal geweest. Het met name door Bonaventura-direc- teur II. ten Brink veronder stelde „gat in de markt" voor een uitermate oppervlakkig en wat sensationeel getint week blad bleek niet aanwezig. Deze zomer bereikte de ver koop een dieptepunt met 32.500 exemplaren. Vervolgens ging het blad over op het meer modieuze magazinefor maat en een wat serieuzer re dactionele aanpak. Onder in vloed daarvan klom het aantal verkochte exemplaren tot zes tigduizend, te weinig voor een lonende exploitatie, zeker niet tegen het vooruitzicht van de met dertig procent gestegen papierkosten, dertig percent hogere produktiekosten en dertien percent hogere redac tiekosten in 1975. Van de kant van Bonaventura wilde men nog wel volstaan met een af<- boeken van het geleden ver lies om met een schone lei te beginnen, maar de NDU had daar, naar verluidt, niets van willen weten. Hebben jullie dat gehoord? 't Is toch wat. Laat nou de minister-president gejokt heb ben. Ja, dat zeggen ze, want eerst had-ie laten weten dat-ie geen brief had geschreven en toen moest-ie toegeven dat-ie wel een brief had geschre- (vervolg van pag. 1) Voorlichting over betekent harde waarheden zeggen over oneerlijke caissiè res, bedenkelijke praktijken van slagers, slordig verkoop personeel, vertegenwoordigers met een ruim geweten, stelen de klanten en ook onderne mers die Gods water ma-ar over Gods akker laten lopen. Maar de heer Weitje waar schuwde tegen generaliseren. Het gaat in alle gevallen om kleine minderheden, die ech ter die reputatie van d-e groep waartoe zij behoren en de le vensmiddelenhandel grote schade berokkenen. Een van de inleiders op de studiedag, de heer H. A. Gala- vazi, hoofd detailhandel van Unigro B-V. in Utrecht, be toogde dat de lekkage door de gigantische bedragen die er mee zijn gemoeid, een zaak is waarmee de totale gemeen schap zich moet bezighouden. Als de verliezen uit rende- mentsoverwe-gingen moeten worden doorberekend, kunnen fouten, „pure nonchalance" en diefstallen van -grote invloed zijn op de orijestijigingen in de levensmiddelenbranche. Een Amerikaa-n-s onderzoek heeft aangetoond, dat in de Y.S. per jaar minstens l.OOC detailhandelsbedrij ven louter en alleen tengevolge wan dief stal door eigen personeel fail liet g-aan. ROME (ANP) —Kardinaal Suenens van Mechelen zei gis teren op de bisschoppensyno de dat twee dwalingen de christen van vandaag bedrei gen: een christendom dat we reldvreemd is en een christen dom zonder Christus. Op het missionaire viak constateerde hij een zekere verwarring. Tal rijke jongeren zijn geneigd het zendingswerk te beperken tot een economische en sociale ontwikkeling. De kerken van Afrika, Azië en Latijns-Amerika hebben m Rome hun aanspraak op meer zelfstandigheid en onafhanke lijkheid van d-e westerse vor men onderstreept. ezmg schending mensenrechten (Va-, een onzer verslaggevers) FREDA Dr Israel Sha- hak houdt vrijdsg 4 oÈ&ber 's-avonds om acht uur in Esplanade te Eindhoven een lezing over de schendingen van mensen en burgerrechten in Israël. Dit gebeurt op uitno diging vai, het Palestina-conn- té. Dr Shaha-k i-s voorzitter va-n de Israëlische liga vo-o-r mensen- en burgerrechten. D-e liga komt vooral op voor de Arabieren die in Israël en de bezette ge-beden leven- i 99 èN OORD WIJ KERHOUT (ANP) Het is te betreuren, dat men zoveel energie en middelen steekt in het ver schaffer van arbeid en het vormen van arbeidsplaatsen, zonder de bevolking er op voor te bereiden, dat in een hoog-geindustrialiseerde ge meenschap arbeid schaars wordt, de dienstensector uitge zonderd. Het hoofd van de afdeling geestelijke gezondheid van de GG en GD van Den Haag, d-e zenuwarts J. van Londen, heeft lit gisteren in Noordwij- kerhout opgemerkt tijdens de plenaire zitting van het con gres „volksgezondheid en re creatie" georganiseerd door de Stichting recreatie. Er op wijzend dat veel men sen in hun vrije tijd dingen doen voor hun plezier, die an dere mensen beroepsmatig doen, meende hij verder, dat sommige mensen zich met rea liseren, dat al-s gevolg va-n verandering van activiteiten een kwaal of ziekte weer kan gaan opspelen. Het om medi sche redenen iemand bepaalde recreatieve activiteiten gericht aanraden, lijkt wel erg moei lijk, daar dan het element van vrije keuze ontbreekt en er geen sprafoe meer i-s van echte recreatie. Bij ontstentenis van de staatssecretaris wan cultuur, recreatie ai maatschappelijk werk is het congres geo- oena dooi Ut heer B-M. van Gr.e ï-jysen var dit departe ment. uie wees op die veran derde opvattingen smd-s het einde van de jaren vijftig, toen recreatie alleen als tegen pool va-n arbei-d werd gezien. Ook tigna-'eerde hij de sinds kort verwezenlijkte beleids ombuiging, waarbij de recre atie in en bij de woongebied-en Sterke r «„o-d't pvn,-r1o"d Joop Jokkebrok. Daar krijg je even een jok- kebrokje van in de rod* keel. Mam als je dat groot opge maakt op de voorpagina van de grootste leugenkrant moet lezen, dat schiet er toch ook wel een ander brokje m de keel. Anderzijds moet Ik zeggen: s.v.p- geen brokken maken, Joop. Goed, socialisten kunnen jokken, maar katholieken kun nen er ook wat van. In Rome dan wel, maar toch. Dat heeft de Afrikaanse bis schop Jerome Sangu van Mbeya (Tanzania) gemerkt. Dat zat zo. De synode-verga deringen zijn helemaal een La tijnss aangelegenheid, maar steeds meer bisschoppen be heersen hun Latijn 3lecht of nauwelijks meer. Dat heb je met die volkstaal-liturgieën. Zo ook bisschop Jerome. Hij >st een overzicht geven van de kerk in Afrika en had de Engelse tekst ter vertaling aangeboden aan het synodese cretariaat, die een vertaal-af- deüng heeft. Jaja, vertalen. Omdat hij dus nauwelijks Latijn verstaat (hij kon het net lezen, maar dat zal komen om dat hij vroeger ook misdienaar is geweest), merkte hij niet dat hij iets heel anders stond te vertellen dan hij zelf ge schreven had over de pauselij ke vertegenwoordigers (nunti- i) in vele landen. De bisschop zei (in het La tijn) dat die vertegenwoordi gers een uitdrukking zijn van het universele karakter van de kerk en dat zij de zorg uit drukken van de kerk voor de problemen van de mensheid, enz. De goede man had willen zeggen dat die nuntii vaak veel te Italiaans en Romeins dachten. Er zouden meer bui tenlanders onder hen moeten zij die niet alleen uit zijn op de belangen van het Vati- caan. •ir Een leugentje om bestwil, zal de vertalende prelaat ge dacht hebben. Eerlijk duurt het langst, In eeuwigheid, amen. MERI.JN- (ADVERTENTIE) én profiteren van onze aanbiedingen Breda Roosendaal Goes Tilburg Bergen op Zoom DEN HAAG (ANP) In een in kasteel Oud-Wassenaar gehouden vergadering van het bestuur van het productschap voor zuivel heeft gist-eren in aanwezigheid van een groot aantal genodigden, het zuivel bedrijfsleven afscheid geno men v-an de voorzitter van het productschap voor zuivel, ir- B. van Dam. „De melk h-eeft u telkens meer mans gemaakt", aldus minister B-oersma van sociale zaken, die herinnerde aan de in 1939 begonnen trouw van de heer Vam Dam aan de zuivelsector. e i r: V I

de Stem | 1974 | | pagina 13