huis Nederlander in Tours-Parijs erg actief PSV benut de kansen DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND ïan der Leek Utensjiel ieesmanN W ook wat Cura Makelaardij Onroerend goed B.V. STEM Fraaie 12 mm al tot 264,-)* Karstens VERSAILLES - De najaarsklassieker Tours - Parijs is ftpnieuw een markant punt geworden in de wieiercarrière kan Gerben Karstens. Zijn tweede overwinning, op de laat- ite zondag van september 1974, valt vrijwel samen met het linde van zijn contract bij BIC en zijn nieuwe overeenkomst net Jean Stablinski, die Karstens zal inlijven bij zijn Sonolor-Gitane ploeg. De eerste triomf van Karstens, negen jaar geleden, toen van Parijs naar Tours werd gereden, in dat jaar ook zonder versnellingsapparaten was in het eerste jaar i zijn loopbaan als professional. Parijs - Tours is, uit Franse «gen bezien, de laatste zeventien (aar beheerst door buitenlan ders. Met het lange vlakke stuk laan het slot waren het vooral de Belgische sprinters (twaalf Iverwinningen). die de erelijst jvan de klassieker beïnvloedden ®e andere vijf overwinningen karen voor Jo de Roo (2). Jo de ten. (Normaal 9,60) gemak en veiligheid, idaar dit uitzonderlijke iNBERGEN CENTRUM meter van de Markt gelegen, stijlvol, erhouden pand, met grote kantoor- in showroom e.q. winkelruimte, als- comfortabele gemoderniseerde boven- iet twee dakterrassen; voorzien van inhoud ca. l.OQO m3. Voor diverse doeleinden geschikt. Vraagprijs 98.000,k.k. Inlichtingen worden u gaarne ver strekt door: Dir.: A. Wiersma, makelaar o.g. 3. A. Eland, Molenstraat 3 - Zevenbergen Tel. 01680 ZEIST (ANP) - Het fondsbestuur van de Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond heeft zater dag op zijn verjaardag in Zeist besloten alle contac ten met Jaap van der Leek, secretaris-generaal van de vereniging van oefenmeesters in Neder land (WON) te ver breken. Het is het bondsbestuur gebleken dat de heer Van der Leek telefoonge sprekken met onder meer officials door middel van bandopname-apparatuur heeft vastgelegd, om deze „naar eigen inzichtal dus de formulering van de KNVB. te gebruiken Het bondsbestuur. de secreta ris-penningmeester (de heer Burgwal) en zijn naaste medewerkers ach ten dit in strijd met de in j bet normale maatschap- j Pelijke verkeer geldende normen, omdat het op- I nemen van de gesprekken I ]s geschied zonder mede- Wen van de betrok kenen De secretaris-ge neraal van de WON is I door deze handelswijze I voor het bondsbestuur als ft gesprekspartner niet ®eer aanvaardbaar j De heer Jan Rab, voor- Jitter van de WON. ïsvan X bet KNVB-besluit op de hoogte gesteld Ranke lederen |loafer, zoals alle nodeilen geïnspireerd de plateau- Zwart met groen Intje 49.95 an 36 t/m 41 He innende cijfers van lotto ftijn: 12 - 13 14 - 28 '•reserve getal 31 [^nnntal deelnemers aan lotto roeg 782 011die voor een zorgden van 2 682 235 165* PnJ2enbedrag is f Pnjzen zijn IPnjs Prijs prijs prijs prijs (incl jackpot) f 527 025,- f 127 406.- f 191 109.- f 254 812.- f 254 812.- 4lf^nnende getallen in de l e lotto zijn: Servegetal 3 4 15 6 16 23 46 Haan, Gerben Karstens en Jür- §en Tschan. Om de invloed van e sprinters te verkleinen, had den de organisatoren dit keer de koers omgedraaid De start in Tours, de zware vallei van Che- vreuse, met de helling van Dourdan aan het slot om een massale aankomst te vermijden en de kansen van de sprinters te verkleinen Ruim zeventig ren ners kwamen aan de finish, het verschil tussen nummer een en nummer laatst bedroeg 3'/2 mi nuut en weer werd een sprinter winnaar Maar Karstens heeft zich niet naar de eindstreep la ten brengen. Hij heeft zelf zijn plaats voor in het veld bevoch ten voor hu Moser diens illusie ontnam. Zelfs zonder deze tweede eerste plaats zou Kar stens met Moser en de weer vol- tjvenge Thevenet een van de groten van de editie 1974 van Tours-Panjs zijn geweest. De aanloop van de klassieker was letterlijk en figuurlijk vlak. De rugwmd zorgde ervoor dat het tempo hoog bleef (bijna 47 kilometer werd afgelegd in het vierde uur van de wedstrijd) en het veld bij elkaar Bij de ravi- taiUering van Bonneval, na 137 kilometer was het complete veld van 150 renners nog een peloton. Korstondige aanvallen van Ge net, Esclassan, De Cauver, Tena en Verstraeten hadden niets op geleverd Mede door een aantal valpar tijen werd het peloton terugge bracht tot minder dan de helft van het aantal gestartte renners, maar de werkelijke strijd werd uitgesteld tot'de verkleinde ka ravaan de vallei van Chevreuse bereikte. Daar viel Bernard Thevenet aan. Gerben Karstens en Ludo Delcroix, de meester knecht van Merckx, die zelf twintig kilometer voor de finish afstapte na zijn tweede lekke band. sloten snel aan bij de Franse oud-kampioen. Ruim een half uur reden de drie man samen op kop, hun grootste voorsprong was drie kwart minuut Achter het trio werd gejaagd door twee groe pen, die bij elkaar leken te ko men, omdat Merckx de tweede groep indrukwekkend aan voerde Het gebeurde net met, maar het eerste vijftiental ach terhaalde wel de drie ontsnap ten Bal en Dienckx sloten als eersten aan, Knetemann, Moser, Danguillaume en Verbeeck be hoorden ook tot de groep Het laatste viertal sprong, samen met Karstens onmiddellijk weer weg. maar het was opnieuw niet de goede vluchtpoging, want de •oep kwam nog een keer terug, ip het aankomstcircuit van Versailles, waar drie ronden van iets meer dan twee kilometer moesten worden afgelegd, ver raste de twintig-jarige Frances co Moser zijn vluchtmakkers Gerben Karstens reageerde het eerst en kon net als Moser een nuttig gebruik maken van de ri valiteit van de Belgen, die voor elkaar het vuile werk niet wil den opknappen Danguillaume probeerde de sprong van Kar stens te imiteren, maar bleef ..hangen' op een kleine 200 me ter De uitslag is: 1 Karstens (Ned 254 kilometer in 5 uur, 52 minuten en 55 seconden. 2 Mo ser (It.) op I seconde. 3 Danguil laume (Fra op 15 sec.: 4 Eric Leman (Belg) op 19 sec. 5 Maertens (Belg) z.t.. 6 Verbe eck (Belg z t7 Roger de Vlaeminck (Belgz.t8 Van Linden (Belg l z.t9 Bourreau (Fra) z.t 10 Dierickx (Belg) z.t., 11 Priem (Ned op 19 se conden. 12 ntter (Den z.t., 13 De Geest (Belg z t 14 Fussien (Fra z t 15 Bal (Ned z.t.. 16 Poggiali (It z.t 17 Delcroix (Belg) z.t. 18 Knetemann (NecL)z t., 19 Thevenet (Fra op 101 20 De Mever (Belg 7 t Gerben Karstens knipoogt naar een van zijn supporters. De Prinsenbeker kon dat gerust doen. want hij had even tevoren de klassie ker Tours-Panjs op ztjn naam gebracht (Van onze sportredactie) ROTTERDAM - Wanneer Excelsior, de verrassend sterke debutant in de eredivi sie. het PSV van verleden jaar als tegenstander had gehad, zouden er voor de Rotterdam mers wellicht winstkansen zijn geweest in een wedstrijd die nu met 3-1 werd verloren. Want Excelsior speelde gis termiddag lang niet slecht, het vocht in ieder geval met volle inzet en het creëerde ook nog een groot aantal doelri jpe kan sen. Meer zelfs dan PSV, dat drie goede kansen kreeg, maar deze ook uiterst koelbloedig benutte. En daarin zit nu hel grote verschil met het PSV van nu en vorig seizoen. Toen een ploeg die ondanks het aanwezige ta lent bij moeilijke situaties niet de rust en bet overleg kon op brengen om een echte Copploeg te zijn. Nu is daarin duidelijk verandering gekomen. Tegen Excelsior toonde PSV duide lijk aan gerijpt te zijn, meer ervaring te hebben om zonder maximale inspanning en on- BLAMAGE VOOR NAC IN EERSTE HELFT (Van onze sportredactie) ROTTERDAM - Door het huidige Sparta, een fysiek sterke ploeg, die alleen in verde digend opzicht boven de mid delmaat uitsteekt en die bijzon der weinig inventiviteit her bergt, weggespeeld worden is een blamage. Het overkwam NAC zaterdagavond op Span gen in de eerste helft van het treffen met de Rotterdammers Nadat de Bredanaars in de ope ningsfase een voorsprong van 0-1 hadden genomen keken zij binnen een half uur tegen een vernederende 4-1 achterstand aan. Een hopeloze zaak, die niet meer te redden was 4-2 Het begon allemaal zo hoop vol voor NAC De Bredanaars namen brutaalweg het initiatief en dat leverde na zeven minuten een treffer op van Martin Vreij- sen, die een van richting veran derd schot van Bouwmeester tegen de touwen deponeerde Na dat doelpunt stortte NAC echter volledig in. Het geeft er zo lang zamerhand alle schijn van dat een voorsprong, die de Breda naars ook hadden tegen FC Den Haag en MW, een verlammende uitwerking op de ploeg heeft Op Sparta had ae treffer van Vreij- sen wel een positieve uitwer king. Met grote verbetenheid dreven de Rotterdammers hun tegenstanders op eigen helft te rug Hoewel Sparta aanvallend weinig te betekenen had - de Rotterdammers gooiden de bal vanaf de vleugels steeds hoog voor in het centrum van het strafschopgebied - boekte het met zijn simpele ..Engelse" speelwijze groot succes De oor zaak daarvan was dat NAC- verdedigmg totaal geen raad wist met de hoge ballen Bijna elk duel in het zestien meter- febied werd door de veel meer un lichaam gebruikende Spar tanen gewonnen In de dertiende minuut slaagde Nol Heijerman erin - staand tussen twee Bre danaars - de bal af te schermen. Via zijn borst sprong de bal naar Venneker. die met een harde schuiver doelman Jan de Jong kansloos liet. Daarna stapelden de fouten in de NAC-defensie zich snel op Nadat De Jong een doorbraak van Heijerman on schadelijk had gemaakt werd hij verslagen door Walbeek, die de bal op een presenteerblaadje had gekregen van Bron Bron, die voor het eerst na zijn schor sing weer speelde, verzuimde bij een voorzet van Venneker reso luut weg te werken en plaatste zacht precies voor de voeten van de schietgrage Sparta-spits Even later had Venneker een be langrijk aandeel m de derde goal van Sparta Omgeven door drie Bredanaars nam hij aan en frommelde de bal naar Van Sta veren, die De Jong voor de derde maal in dezelfde hoek klopte Venneker zorgde in de 33ste mi nuut voor een 4-1 stand door de veel te laat reagerende De Jong die zeer sterke met zeer zwakke momenten afwisselde van on geveer dertig meter le passeren Toen pas achtte NAC-trainer Henk Wullems de tijd gekomen om iets in de ploeg te wijzigen Bakker die Venneker had moe ten uitschakelen, verhuisde naar de linksback-plaats en Ad Krijnen probeert koppend de NAC-defensie te ontzetten Bak ker en de Spartaan Van Staveren kijken toe Krijnen nam zijn plaats m. Na de hervatting maakte Jan Cruyssen zijn debuut. Voor de ex-Willem ü-speler, die als voorstopper speelde - Krijnen fungeerde in de tweede helft als ausputzer - moest Aty Graau- mans het veld ruimen. Henk Wullems: „Voor het zelfde geld was het een ander geworden, want er kwamen er wel vier. vijf voor vervanging in aanmerking. Het werd Aty. om dat ik daardoor wat meer lengte in de achterhoede kreeg". Het was in ieder geval een feit dat het na de hervatting een stuk beter vlotte bij NAC, dat als verdienste had dat het het hoofd niet m de schoot legde De Bre danaars toonden zich in die tweede 45 minuten, waarin Bouwmeester. Krijnen en Cruyssen de beste NAC-spelers waren, gelijkwaardig aan Spar ta Dooreen treffer van Vreijsen uit een penalty - door de over igens zwak leidende Geurens gegeven, omdat Meutstege Brouwers onreglementair van de ba) zette - kreeg de score voor de Bredanaars nog een draaglijk aanzien Maar de blamage van de eerste helft was er met mee uitgewist Henk Wullems „Het is schandalig als je je na een 0-1 voorsprong en nog goed spel ook laat afbluffen tot 4-1 Ik wil niet afdingen op de overwinning van Sparta, maar het heeft geen doelpunt gemaakt uit een uitge speelde kans Het gooide alles Sparta: Doesburg, Jansen, voor de pot en daar werden door Balkenstein, Visser, Meutstege, ons de meest simpele kopduels Van der Veen, Heijerman, Wat- verloren" beek. Skipper, Venneker, Van HEIN GROOTHUIS Staveren (Van de Munnik) NAC: De Jong, Bron, Graau- mans (Cruyssen), Bakker. Krij nen. Bouwmeester. Vermeulen, Dierckx, Brouwers, Vreijsen Muller. Smits nodige paniek een fel knok kende tegenstander te over meesteren. Daarom ook kon den de felle activiteiten van de bewoners van Woudestein geen moment als een serieuze bedreiging vooir een superieur opererend PSV worden be schouwd. „Hadden wij maar één schutter gehad", verzuchtte Excelsior-trainer Ben Peeters na afloop. „Bij PSV lopen er drie of vier rond die een doej- punt kunnen maken". Dat is het grote verschil met onze ploeg. Maar ik ben tevreden. We hebben voor het publiek aantrekkelijk gespeeld". Deze laatste opmerking van Peeters was terecht. Het was zonder meer een aantrekke lijke ontmoeting pp het gezel lige kleine Woudenstein, dat met een toeschouwersaantal van elfduizend meer dan uit verkocht was. Het frisse aan vallende spel van Excelsior deed weldadig aan, terwijl de klasse en het taktisch vermo gen van PSV het duel als kijk spel verhoogden. Kees Rijvers, wetend dat Excelsior met de weer subliem spelende Rinus Israël aan het hoofd verdedigend erg sterk is, speelde vanuit teruggetrokken positie. In feite dus zonder echte spits. De meeste PSV- aanvallen werden opgezet via snelle vleugelverdedigers Deijkers en Krijgh, die door respectievelijk Roggeveen en Bassant onvoldoende werden afgestopt. Ook de na twee weken schorsing weer van de partij zijnde Willy van der Kuylen, had een groot aandeel in de zege van zijn ploeg. Van der Kuylen verdeelde het spel op magistrale wijze en haalde twee maal uit voor schoten die Exceisior-doeiman Van der Roer slechts kan hebben ge hoord. Excelsior trok in de aanvang het initiatief naar zich toe. Het kreeg drie be hoorlijke kansen en PSV had het aan het uitstekende kee perswerk van André van Ger- ven (de nog geblesseerd zijnde Jan van Beveren wordt van daag door een specialist on derzocht), dat het in die pe riode niet achterkwam. Het antwoord van PSV op dit Rotterdams offensief was er een van kwaliteit. Gerrie Deijkers besloot een rush met een boogbal naar Van der Kuy len die plotseling in een levensgroot gat in de Rotter damse verdediging dook. Zijn knal verdween hoog en hard achter Van de Roer. René van de Kerkhof was de maker van bet tweede Eindhovense doel punt. Hij zigzagde door de Excelsior-verdediging en via een merkwaardige carambole kreeg hij de bal van Wickel te rug, waarna hij geen fout maakte. Vanaf dat moment kon PSV niets meer gebeuren. De Eind- hovenaren bepaalden zich tot het rustig spelen op balbezit, waartegen door de (goed) ra kende Rotterdammers niet veel kon worden uitgericht. Een kwartier na rust ver- boogde Van der Kuylen zijn faam als schutter nog eens. Vanaf twintig meter afstand (door geen enkele Excelsior- speler werd hem iets in de weg gelegd), kogelde hij in. Aad den Butter, met Israël de beste speler van Excelsior, kreeg tien minuten voor tijd waar hij recht op had, toen hij uit een corner de bal achter André van Gerven kon tikken. FETENOORD HEEFT MOEITE MET HAARLEM HAARLEM - Het klassever- schil tussen het weinig geïnspi reerde Feyenoord en het hard werkende FC Haarlem was min stens drie doelpunten waard, zoals ook Barry Hughes na af loop erkende. De Haarlem trainer gaf met dat oordeel aan waar zijn ploeg momenteel thuishoort: in de onderste re gionen. gekomen - en daardoor waar schijnlijk vrijstaande - Harry Vos, het tweede van Kreuz na een korte combinatie met Van Hanegem. Dez" treffer werd door Haarlem aangevochten Grensrechter De Ree zou in eer ste instantie voor buitenspel hebben gevlagd. Het brak Haar lem Met slechts twee (door Jan sen en de dominerende Ramljak geschaduwde) spitsen was de thi Dank zij massaal verdedigen thuisclub bij voorbaat met in en de maximale inzet van alle staat iets terug te doen. Te meer mankracht hield Haarlem 39 daar de via van Duivenbode lo- minuten stand Toen vielen in pende opbouw op het midden- kort tijdsbestek twee doelpun- veld verre van vlekkeloos was. ten Het eerste van de mee op Feyenoord drong ook al niet te hard aan Het aanvalstno Ressel-Kreuz-Kristensen ging pas weer tot offensieve daden over toen Lex Schoenmaker zich warm liep Kristensen. die weinig in het spel betrokken was geweest en ook geen moeite had gedaan wei in de kijker te ko men. werd uitgewisseld Het in spireerde kennelijk Kreuz De Oostenrijkse spits omspeelde- twee man en wipte de bai over de uitlopende Poldervaart m het Haarlemdoel Even later mikte Lex Schoenmaker bij een uitge lezen kans op 4-0 iets te hoog De emge offensieve aetie van Haarlemzijde kwam op naam van invaller Feteris, die bij een soloactie doelman Treytel tot een koene duik dwong. f OPSTELLINGEN: HAARLEM: Poldervaart, Van de Berg, Wentink, Marijt en Dt Haan. Huyg, Van Duivenvoorde. Sadek en Peys (Feteris); Pot en Hoeben. j FEYENOORD Treytel, Schneider; Jansen. Ramljak en Vos; Olsen, De Jong en Van Ha negem, Ressel. Kreuz en Kris-' tensfri <*m h<*»nmaker).

de Stem | 1974 | | pagina 9