Gijzelaars in Santo vrezen Bonn handhaaft veto Israël in actie tegen nieuwe „terreurgolf" Anti - Kalkar - petitie in de maak Protestdemonstratie tegen beslissing van bisschop Gijzen Pas na twee weken advocaat voor gearresteerde meisjes in Israël Portugal ERGERNIS OVER FRANSE HOUDING Na 1945 vooraanstaand AR-politicus RUSSISCHE BEGELEIDING TELEFUNKEN Illegale kankerkliniek in Liechtenstein gesloten NA DEMONSTRATIE J. SMALLENBROEK SLECHTS KORTE TIJD MINISTER Noorden te koop aangeboden TERSCHAP IR AMSACHT I Ga voor occasions liever I naar de V W-dealer j ^garantie - ANWB-keuring- ^-service paspoort. Brug dreigt in te storten GARANTIE NODIG Is een panter nou zwartrood gevlekt of bruingeel? kleurentelevisie. Ford stelt nieuwe raad voor de econouiisehe politiek iu d voor particulieren) worden etter (belangrijkste woord kolom gezet. Zij worden b* (minimaal 10 woorden) lettertekens) Inclusief btw, fleren In breedte O en 2 kolom) lette» gezet met minimaal ette» (Spartan KAPITAAL). ZIJ vvor» itjea geplaatst, maar berekend naar (mm.-prl|ren exelustof btwl [n worden gaarn® verstrekt van De Stem. coop- feder- lan- Ithoe- van llijke J cre- ING, >n-C, pin wor- dus Ivond Nu ttalen, soe- J aut' ft u Igbe- Geo- uur tot 6 lid tot Te koop dubbel gebogen j honie KABINET Lodewijk XV-stijl, en en-J kei gebogen 18e eeuws kabinet. Tel. 01184-8759, I 01184-2173. Maak eens EXTRA reclame met erm KLEINTJE J Het helpt I auto's en motoren AUTO'S TE KOOP GEVRAAGD Jan van Öosterhout. Nispj sestr. 87, Roosendaal. 33894. I, met (ewijs, Tel. ■Sport Ihóde- fcstan- 21. Een nieuw pluspunt in uw| clame: KLEINTJE -f Het plaatsen van een KLH TJE vormt een wezenlijke] drage tot het realiseren uw doel TIENDUIZENDEN zen uw boodschap. TIENR ZENDEN die niet vc vandaan wonen. huizen I I NET CAFé-BAR BEDRIJF Jsendaal. Indien contanten aanwj aanvaarden. InL telf. 01650-43 met lom f ie 23. 18 TE HUUR OF TE koop I vraagdwoonhuis omgeil Hulst of St.-Jansteen. Brief onder no. H.K. 50396C, Ste] straat 14, Hulst. Maandag 30 september 1974. '"SWISS'S l.V.-. .:,-Vv 9 buitenland - 1 HHHKBi bontmantels dames-grijp. de winst Nu de maand september zomerkorting! Profifl bontmantels grijp de winst nu! Duizenden korte bontmanetls, bonthoeden, liers, 3 jr. waarborg} Nu nog eerste keus 1974. Nu kopen en in de ter betalen. Gratis bewaren.! Desg. zeer soepele vice De grootste en goedkcl ste bontzaak v. Nederland,! Bontkonnig, Hoogstraat 97,1 Rotterdam-C. tel. 010-117117J Vrijdagavond tot 9 uur pend. Hooghuisstraat 3 (St_ schuin t.o. Hema), Eindhovl -C. tel. 040-61100. Vrijd; tot 9 uur geopend. Bij reisgeld v. 2 personen geheel Nederan geheel Nederland (ook bel ne) terug, dus gratis reizf uw vloerbedekkinl alweer versleten? Denk aan parket. Aanschaf is net] duur. Informeer u maar. Sti dard Parket, Tolbrugstr. f Breda. Tel. 01600-42323. (Van onze redactie buitenland) SANTO DOMINGO De zeven gijzelaars de i sinds vrijdag door een onbkend aantal stadsguerrillastrijders in het consulaat van Vene zuela in Santo Domingo worden vastgehouden wor den gekweld door honger en dorst en zjj vrezen voor hun leven. Een van de gijzelaars, de consulaatssecretaresse Ambro- sina Ares, slaagde er zaterdag avond in een telefoongesprek met haar vader te voeren- Ze zei daarin dat de gijzelaars voor hun leven vrezen. Dezen hadden maar mondjesmaat te eten en te drinken gekregen Doordat de Dominicaanse au toriteiten de stroom- en water toevoer hebben afgesneden, zit het consulaat zonder elek triciteit en water. De Dominicaanse regering is niet van plan In te gaan op de eisen vain dc bezetters, een losprijs van een miljoen dollai en de vrijlating van 37 politie ke gevangenen. Van Ameri kaanse zijde is nog niet gerea geerd op de eis dat de Vere nigde Staten een miljoen dol lar moeten betalen voor de Amerikaanse (vrouwelijke) gijzelaar. De leider van de groep stadsguerrillastrijders, de ex- kaper, Radhames Mendez, heeft gedreigd het gebouw met de gijzelaars in de lucht te laten vliegen als de eisen niet worden ingewilligd. Het ultimatum, dat de bezetters hadden gesteld op zaterdag 12 uur, verstreek echter zonder uat er iets gebeurde. De Dominicaanse ambassa deur in Jamaica, Carlos Novel, heeft laten weten dat hij naar Santo Domingo zal gaan om zich aa-n te bieden als plaats vervanger voor d-e gijzelaars. Het is n-iet bekend of de be zetters het aanbod willen aan vaarden. Intussen heeft de politie de echtgenote van Mendez en een van zijn broers onder huisar rest geplaatst. Het consulaat is omsingeld door Dominicaanse militairen, op de daken van gebouwen in de nabijheid zijn scherpschut ters geposteerd. De bezetters zijn gewapend met handgrana ten en machinepistolen. De leider van de groep, Radhames Mendez, kaapte in 1970 een vliegtuig waarmee hij naar Cuba uitweek. Na zijn vrijwillige terugkeer werd hij in de Verenigde Sta ten tot een langdurige gevan genisstraf veroordeeld. Hij profiteerde echter van een amnestie en kwam na twee jaar op vrije voeten- Een van de gijzelaars slaag de er zaterdag in te ontsnap pen. Het was een Japanner, die via een -raampje in een toilet naar buiten wist te Ro men. DEN HAAG Pas twee weken, nadat zij waren gear resteerd, heljben de Neder landse meisjes, leden van het Nederlands Palestina Comité, die in Israël worden vastge houden, bezoek van een advo caat gekregen. Twee meisjes bevinden zich sedert 13 sep tember in hechtenis, de Ne derlandse jongeman werd 21 september gearresteerd. Op 27 september werd een advocaat tot lien toegelaten, maar vóór die dag waren de gearresteer den herhaaldelijk verhoord, soms zeer langdurig. Zij waren toen ook al enige keren voor de rechter geweest. Aldus het Palestina Comité, dat ook nog meldde, dat de twee meisjes niet sedert de vorige week in hechtenis zijn maar reeds sedert 13 septem ber, dat was zondag dus al zestien dagen. De gearresteerden zouden volgens een vrijdagavond uit gegeven persbericht van de Is raëlische ambassade in Den Haag inmiddels een bekente nis hebben afgelegd Het Pa lestina Comité vraagt zich af. ondier welke omstandigheden dat dan wel is gebeurd, gezien het feit, dat de gearresteerden al die tijd verstoken zijn ge weest van contact met hun advocaat. Men heeft de gear resteerden niet gewezen op net recht te zwijgen, totdat zij contact zouden hebben gehad met hun advocaat. De verhoren lie'ober. plaats gehad zonder dat de jongelui bijstand kregen van een advo caat, hoewel die rechtskundige bijstand iets is, waarop iedere verdachte recht heeft, ook vol gens de Israëlische wetgeving. Zij zouden beschuldigd wor den van het uitvoeren van op drachten voor een terroristi sche organisatie- Ook de Nederlandse ambas sade in Israël is pas laat op de hoogte gesteld van de arresta tie, namelijk op 17 september. Het heeft daarna nog meer dan een week geduurd, voor dat een vertegenwoordiger van de ambassade werd toegelaten tot de arrestanten. WILHELMINAPARKl Breda, riant gelegen woonlf koopprijs f 65.000,- v. d. BERG Co. Makelaars iog lid NBM. n Ginnekenstraat 43, Breda 01600-24421. te huur gevraagd ■ES JONGEMAN ZOEKT KAM wo- ïn Sas van Gent of Terne 1 fcineel Inlichtingen M, Pa?P" rtf ■b g s Beekmanstr. 34, Zandvoort 1 8 Zee. vakantie diversen I [avancentrum hoeven pftskeu ze tourcaravans lort, Astrai, Second House> Europ J ngewagens (demontabel) v.a. .1 |- service - garantie en kv/a&J tel. 01659-^669 1 km vanai lur van het waterschap iit bekend, dat krachtens I Iterstaatswet 1900 met J| 1 gedurende dertig dagen vo» i Jp het gemeentehuis van H» I It besluit van Gedeputeer°T p, d.d. 18 september 101 L I afdeling, ter inzage hg' »j I hg van de ontwatering F vaarbij de bij de u'tvoellffl.l r met hun kadastrale nu» l pen. benevens uittreksels prs betreffende die peren ovengenoemde termijn k jl lezwaren worden ingebr» I pestuur van het watersc» ïentsestraat 38 te Huist. 1974. gelijks bestuur voornoemd Baron Collot d'Escury, dijkgi Isebaert, griffier. (Vervolg van pag. 1) De gehele zondag bleven de wegversperringen door bur gers en militairen bemand, hoewel de beweging van de strijdkrachten liad laten weten dat de militairen het nu best zelf aan konden en de burgers zich van het aanhouden en doorzoeken van auto's dienden te onthouden- De burgerwach ten, van wie sommigen arm banden droegen met het op schrift „liga van jonge com munisten" weigerden echter aan het bevel gevolg te ge ven. Onder de gearresteerden be vinden zich veel prominente Portugezen zoals Alberto Franco Nogueira, een voorma lige mini-ster van buitenlandse zaken onder de regeri-n-g-Cae- tano, Joaquin Silva Cunha; tot aan de staatsgreep minister van defensie, Cesar Moreird-a Baptista, die toen minister van binnenlandse zaken was, Nuno Jose Serra Alves Caetano, zoon van de afgezette premier, Elmano Alves, leider van de Accao Nacional Popular, de enige toegestane politieke par tij onder het vori-ge bewind, generaal Kaulza de Arriaga, voormalig minister en voorma lig militair bevelhebber in Mozambique, alsmede generaal Pereira de Castro, comman dant van het ontbonden recht se paramilitaire Portugese le gioen. Welke rol de „zwijgende meerderheid" in de toekomst zal gaan spelen is nog niet te overzien. Het evenwicht in de leiding van het land schijnt echter intussen te zijn her steld- In de nacht van vrijdag op zaterdag hebben leden van de regering en van de genera le staf tweemaal in het paleis van de president vergaderd. De Portugeze minister van buitenlandse zaken, de socia list Mario Soares, verklaarde zaterdag op eer persconferen- t'e in Straatsburg dat de Por tugese democratie, versterkt te yoorschijn is gekomen uit de Jongste crisis, die was veroor zaakt door de plannen van een «zogenaamde zwijgende meer derheid" een demonstratie in Lissabon te houden- Dat presi dent De Spmola, „wie-ns bena dering en taktiek niet altijd dezelfde zijn als die van een deel van de beweging van de strijdkrachten" tenslotte de demonstratie heeft verboden, «is een overwinning voor de democratie", aldus Soares. JERUZALEM (AP, DPA, UPI) In Jeruzalem is giste ren in een autobus een bont ontdekt, die bijtijds onschade lijk kon worden gemaakt, zo heeft een woordvoerder van de Israëlische politie bekend gemaakt. In de vroege ochtend was al een bom ontploft in een autobus die Arabische ar beiders uit de bezette strook van Gaza naar Tel Aviv bracht. Volgens Israëlische ge gevens werd een passagier ge dood, terwijl verscheidene in zittenden werden gewond- In Damascus, de hoofdstad van Syrië, maakte het Pales tijnse persbureau Wafa be kend, dat deze gelukte aanslag het werk van Palestijnse com mando's was. Zij hadden een tijdbom in de autobus ge- piaatst die bij aankomst in Tel Aviv had moeten ontploffen. Doordat de bus pech kreeg, explodeerde de machine on derweg. Volgens het Palestijn se bericht kwamen daarbij verscheidene Israëliërs om het leven. In een uitzending v-an de Israëlische radio spratk de mi nister van voorlichting Aharon Jariv van een „nieuwe golf van terreuractiviteit". Het Is raëlische kabinet heeft met het 005 hierop de onlangs ge pensioneerde generaal-majoor Rehavam Zeevi benoemd tot gevolmachtigde voor de be strijding van het terrorisme. Generaal Zeevi is een bekende militaire leider Zeevi sj-aat bekend al® een voorstander van het terugdrij ven van Arabische guerrilla strijders naar eigen gebied in plaats van af te wachten tot zij het eerst toeslaan. In het weekeinde trokken Israëlische militairen over de grens van Libanon waar zij voertuigen aanhielden en naar wapens zochten- Volgens Is raëlische militaire kringen ge beurde dit op de weg die op ongeveer een kilometer even wijdig met de grens loopt. Tijdens een botsing tussen een Israëlische patrouille en een Palestijnse commando eenheid na-bij de Libanese grens verloor een Israëlische officier h-et leven terwijl een Palestijnse commando werd gedood. Een aantal bij Eilath gepak te Palestijnse commando's die vanuit Jordanië Israël waren binnengedrongen waren van plan gijzelaars te pakken en die te ruilen voor twintig Pa lestijnse commando's die zich in Israëlische gevangenissen bevinden. Ze hadden daartoe het vuur geopend op twee personenauto's op de weg Ei- lath-Beersheba, die langs de grens met Jordanië loopt. (ADVERTENTIE) 1 I h a -nG 3 zekerheden AMERSFOORT (ANP) De Amersfoortse politie heeft anderhalve dag vrijwel al het doorgaande verkeer tijdelijk door de stad geleid. Gebleken was, dat voor een bru-g over de Heiligenbergenbeek in rijksweg 28 (de rondweg om Amersfoort) instortingsgevaar bestond. Het instorting ur -ar is vermoedelijk ontstaan als gevolg van het feit, dal iel water in de beek na een tijde lijke hoge stand een dee' van het zand van het dijk-ldchaaim heeft weggespoeld. Het Britse marinevaar tuig „HMS Fearless" wordt geschaduwd door een Rus sisch spionageschip (voor grond) tijdens de NAVO-oe- fening „Northern Merger" op de Noordzee. Ongeveer 180 schepen, 750 vliegtuigen en 40.000 manschappen zijn betrokken bij de oefening, die nauwlettend door de Russen wordt gevolgd. (Van onze correspondent) BONN De Westduitse regering is vastbesloten haar veto tegen de verhoging van de landbouwprijzen te hand haven, wanneer de acht partners in de EEG niet aan haar voorwaarden voldoen. In Bonn spreekt men thans welis waar een meer diplomatieke taal om een conflict op de Luxemburgse bijeenkomst van woensdag te verhinderen, maar in de zaak is men hard gebleven. Niet alleen heeft men het vas te voornemen de landbouw markt te saneren, maar het nieuwe Europese conflict heeft i-n Bonn ook plotseling het be sef gewekt, dat de Bondsrepu bliek in Europa een grotere politieke rol kan en moet spe len. I-n regeringskringen wordt on verbloemd gezegd, dat West- Dui-tsland niet langer de naam wil hebben een economische reus en politieke dwerg te zijn. Zelfbewustzijn sprak ook uit de woorden van een minis ter, die het afgelopen week einde zei „De regering kan zl-ch niet als een elastiekje la ten behandelen, dat men wil lekeurig kan ui-trekken". In Bonn spreekt ook ergernis over de Franse houding een wezenlijke rol. Vooral kanse lier Schmidt had na zijn ge sprekken van president Gis- card d'Estaing een flexibelere houding verwacht. In werke lijkheid gingen de Fransen met hum eisen naar prijsverho gingen het verst en weigerde de Franse minister van land bouw hardnekkig in te gaan op de Westduitse eis om natio nale subsidies, die volgens (ADVERTENTIE) VADUZ De overheid In het vorstendom Liechtenstein heeft dit weekeinde de klan- destiene kankerkliniek van de Westduitsers Wolfgang Güttner en Thomas Paulenz gesloten en de twee directeu ren gearresteerd. Er was geen toestemming voor de oprichting van het in stituut gevraagd en er was geen medisch bevoegd perso neel beschikbaar. Men werkte met een bestralinigsapparaat, dat bijzonder krachtige micro- aoigeo uitzendt. Er kon nog niet worden vastgesteld, in hoeverre die stralen kankerge zwellen beïnvloeden. Bonn de concurrentieverhou dingen vervalsen, te schrap pen Deze opheffing blijft de voor naamste voorwaarde van de Westduitse regering, hoewel men er zich hiervan bewust is, dat dit doel niet onmiddellijk bereikt kan worden- Daarom hebben de ministers Genschei (butienlandse zaken) en Ertl (landbouw) het consigne ge kregen hiervoor een vaste ga rantie te verlangen- Volgens de Westduitse wensen moeten alle nationale subsidies tot het einde van 1975 successievelijk opgeheven word-en. Onder de ze voorwaarden is Bonn be reid in de prijsverhoging van vijf procent toe te stemmen, maar ook hieraan is nog de voorwaarde verbonden, dat met deze verhoging bij de nieuwe a-anpassing van de prijzen in het volgende voor jaar rekening gehodden moet worden. Gelukkig laat de kleuren-t.v. van Telefunken u nimmer in het ongewisse. Altijd prachtige, natuur getrouwe kleuren dankzij het Telefunken PAL-systeem. U gelooft 't niet? Ga kijken bij uw winkelier en laat u overtuigen. Zolang geen Brusselse be slissingen uitgevoerd worden zijn aanvullende nationale maatregelen voor land- en tuinbouw nodig. Het Land bouwschap heeft dit standpunt onder de aandacht van minis ter Van der Stee van Land bouw en Visserij gebracht in zijn jongste maandelijkse ge sprek met deze bewindsman. Het schap toonde zich zeer bezorgd over het Westduitse veto. De Nederlandse overheid moet garant staan voor de uit voering van de besluiten, die de EEG-ra-ad van ministers van landbouw heeft genomen. Afschaffing van nationale maatregelen voor land- en tuinbouw, zoals geëist door West-Duitsland, mag alleen onder de uitdrukkelijke voor waarde ctat verschillen in kos tenniveaus tussen de verschil lende lidstaten veroorzaakt door monetaire, fiscale en so ciaal-economische omstandig heden worden gelijkgetrok ken- De actaecomité's van Neder landse boeren en tuinders, die zaterdag in Utrecht ondei voorzitterschap van de heer K Olieman hebben vergaderd, hebben deze eisen gesteld. DE journalist drs. W- Gortzak Is benoemd tot directeur van de Wiardi Beekmanstichting, het wetenschappelijk instituut van de Partij van de Arbeid Drs. Gortzak was redacteur van De Groene Amsterdam mer. Hij volgt drs. H.A. van Stiphout op die lid is gewor den van de Wetenschappelijke raad voor het regeringsbe leid. (Van een onzer vers) verslagge- KALKAR „Wij zijn bij zonder tevreden over het verloop en willen daarom woorden van dank richten tot de Duitse autoriteiten". Aldus verklaarde zaterdag middag de heer Hak (CPN) als voorzitter van het Anti- Kalkar-Comité na afloop van de door dat comité georgani seerde protestmeeting op het van Duitse zijde deelde de heer Hak mee dat de „recht se" partijen wel kennis was gegeven van de demonstra tie, maar dat zij „daarvoor de verantwoordielijkheid niet wilden dragen". Er werden tal van spandoe ken meegevoerd, waarop de bekende anti-Kalkar-leuzen te lazen waren. Ook enkele Duitse actiegroepen gaven aan hun ontevredenheid over het Kalkarproject uiting via historische marktplein van transparanten. Aan het adres het Nederrijnse stadje, in welks kerkdorp Hönnepel de snelle kweekreactor wordt gebouwd. Hij deelde mede, dat nu wordt gewerkt aan het verzamelen van handte keningen voor een massale petitie, welke zal worden aangeboden aan de regering en het parlement. In het voornemen van het comité ligt het om deze petitie aan te bieden bij de behandeling van de energienota in de Tweede Kamer. De heer Hak verheelde niet, dat er tevoren enige gereser veerdheid bij het comité had bestaan over de medewer king der douane- en politie autoriteiten. De demonstra tieve tocht van enkele dui zenden Nederlandse betogers uh alle delen v-an het land per bus, auto en fiets had van minister Lubbers was er een door een demonstrant meegedragen dioo-dskistje met het opschrift: „Lubbers, voor Je kinderen. Stop Kalkar". Na een inleidend wmord van comitésecretaris Lanigen-ak- ker kwam ais eerste spreker Jupp Maas uit Kalkar- Höniiepel namens de aldaar verenigde reactor-tegenstan ders op het podium. Hij klaagde de raad van Kalkar, de Kreistag van Kleef en de Landdag in Diisseldorf aan wegens de door hen verleen de toestemming tot de reac- torbouw, waardoor zij, aldus Maas, Duitse en Nederlandse burgers in gevaar brenigen. Hij eiste van hen het intrek ken van de verleende bouw vergunning- De meeste der Nederlandse echter een vlot en ordelijk sprekers deden een beroep verloop, ondanks het feit, dat degenen die zich in Nijme gen verzamelden, niet de kortste weg via Kleef moch ten nemen maar via de grens overgang bij Bergh oer de autobaan moesten rijden tot de afrit Rees-Bocholt. op de Duitse linkse partijen om zich achter de Neder landse eis tot stopzetting van het Kalkar-project te stellen. De demonstratie werd o.m. bijgewoond door vice-consul Van Boekei van het Neder lands consulaat te Kleef en De' schattingen omtrent het door ir. R. van Erpers Roy- aa-ntal Nederlandse betogers liepen tijdens de perscon ferentie na afloop nogal uiteen. De voorzitter van het comité noemde een aantal van 5 a 16 duizend; secretaris Langepakker meende, dat „er wel 12 a 14 duizend mensen waren geweest", Om drie uur waren de deel nemers. uit alle delen van Nederland op het Marikptlein aard, directeur van de Sa menwerkende Elektriciteits Productiebedrijven te Arn hem, diie in die reactorbouw participeren. Hij zei niet verbaasd te zijn over het grote aantal deelnemers. „Wij hebben onze goede ar gumenten voor de toepassing van kernenergie, ma-ar het is nu eenmaal een ingewikkel de zaak om d-i-t uiteen te verzameld om te luisteren zetten", zei hij. Hij noemde naar de sprekers: Konings (PvdA). Hak (CPN). Leo Jansen (PPR) mede na mens D'66 en B- van der Lek (PSP). Op een vraag de argumenten van de politi ci togen kernenergie clichés. Hij achtte het onverstandig om jnet de reaktorbouw te stoppen. (Van een onzer verslaggevers) ROERMOND Terwijl bis schop dr. J. Gijscn in Blerich vertoefde voor een priesterwij ding, hebben zondagmorgen naar schatting ruim 300 paro chianen van het rectoraat Mo lenhoek voor zijn paleis gede monstreerd tegen de beleids voering van de bisschop. Concrete aanleiding voor de betoging was de weigering van dr. Gij sen om pater Van Dam tot pastor in Molenhoek te benoemen, maar door de demonstranten werd ook in een breder verband de aan dacht gevraagd voor diverse conflicten rond de bisschop: het wegzenden van de functio naris mrg. Beel, de kwesties rond de Diocesane Pastorale Raad en de HTP. Nadat men eerst in de Roer- mondse Munsterkerk een eu charistieviering had bijge woond. trok men in optocht n-aar het paleis aan de Pare- disstraat 10. Terwijl in het paleis een delegatie van zeven (Vervolg van pag. 1) De heer Sinallenbroek volg de een opleiding registratie en notariaat. Zijn ambtelijke loopbaan begon hij als surnu merair bij de registratie en domeinen. In 1936 werd hij benoemd tot ontvanger bij de ze dienst te Oldeberkoop en in hetzelfde jaar te Elburg- Van 1941 tot 1945 was hij ontvan ger van registratie en domei- ïen te Assen. In 1942 was hij oevorderd tot inspecteur var s ri jks belastingen. In 1947 tol \oofdinspecteur op non-ac. iel'. Al jong was hij actief in de >olitiek: in 1929 was hij een ier oprichters van de Ar ja (anti-revolutionaire jongeren afdeling). In Elburg werd hij in 1939 gekozen tot lid van de gemeenteraad. Hij kreeg de functie van wethbuder en waarnemend burgemeester. Hij maakte de oorlogsdagen in 1940 mee als reserve-offi cier- In 1941 ging hij terug naar zijn geboorteplaats As sen. Een bevordering tot in specteur in Zwolle ging niet door, omdat hij weigerde de jodenverklaring te tekenen. In 1942 besloot hij onder te dui ken om zich in de illegale AR- partij aan het actieve verzet te wijden. Als lid van de Trouw7- groep reisde hij onder ver schillende namen door het he le 'and: 12 januari 1945 were hij gearresteerd en als „Todes- kandidat" in Amsterdam opge sloten- Hij overleefde echter de oorlog. Na de bevrijding volgde zijn benoeming tot inspecteur van de belastingen met terugwer kende kracht tot 1942. Toen hij in 1947 tot lid van gedepu teerde staten van Drenthe ge kozen werd, kwam hij op non- actief. Als lid van gedeputeerde staten van Drenthe zette hij zich in voor de belangen van het noorden. Hij bekleedde verschillende openbare functies: voorzitter stichting 1940-1945. lid van de buitengewone pensioenraad, lid van de adviescommissie verzetsdaden. In 1945 kreeg hij zitting in het noodparlement, dat tot 3 juni 1946 optrad Bij de uit breiding van de Staten-Gene- raal in 1956 werd hij lid van de Tweede Kamer, sinds 1964 als fractievoorzitter. Hij was voorzitter van de A.R par tij. in het kabinet-Cals in 1965 trad hij op als minister van binnenlandse zaken. Zijn be leid in de affaire van de Am sterdamse politie (het ontslag van hoofdcommissaris Van der Molen) ontmoette veel kritiek. Op 13 juli 1966 veroorzaakte de heer SmaLenbroek een aanrijding. Er ontstond nogal wat rumoer toen bleek dat hij was doorgereden, hoewel hij de vol ge-de morgen contacl opnam met de eigenaar van de auto. Naar aanleiding van deze zaak nam hij het besluit ont slag aan te vragen als minis ter. parochianen aan de vicaris-ge neraal van het bisdom, mgr. A. Castermans, een boodschap overhandigde werd de tekst daarvan buiten door een lid van het kerkbestuur voorgele zen. „Uw met-benoeming van pater Van Dam heeft ons ver vuld met gevoelens van te leurstelling, verbijstering, ver ontwaardiging en onmacht Onze demonstratieve tocht beoogt een onderstreping van die gevoelens te zijn", zo staat in de verklaring- In de brief wordt verder mee gedeeld dat de parochianen er niet op uit zijn zich buiten de kerk te plaatsen, maar d-at de handelwijze van de bisschop velen van hen in ernstige ge wetensnood heeft gebracht. Het schrijven besluit met een uitnodiging aan het adres van de bisschop om in Molenhoek een eucharistieviering te ko men bijwonen en vervolgens een „open gesprek" met de parochie aan te gaan. De betogers waren er woe dend over dat de bisschop het kennelijk belangriiker had ge vonden naar dp receptie van een priesterwijding te gaan dan de parochianen van Mo lenhoek te ontvangen De se- cret.nvj.c VfJirj >ipf kerkUpctnnr. de heer Oer- •p+trr-r) »T|.pf» darf" dple^ patie dit bevoelen a^ri C acte'mans had overgebracht. WASHINGTON rRTR) t*resid'-nt Ford van de Vere nigde Staten heeft zaterdse de instelling r^kendgemaakt van een nieuw raad voor de eco nomische politiek die de strijd tegen de inflatip moet volgen. Ford 'c- voorts binnen 10 da ger -"'---rrnke 'nbeve- -r,u;. ,.an fis -ah -k te kon. ut'.

de Stem | 1974 | | pagina 5