Iragersi Gespannen sfeer in Portugal pa strijd om de macht Tienduizend betogers: Stop Kalkar AUTO ONDER TREIN: VIER DODEN Karstens wint Tours- V DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAN] Miljoenen schade door branden in Dongen en Breda Optimisme «ver gezondheid van Betty Ford Oud-minister Smallenbroek overleden IPe Spinola worstelt om greep op het land te behouden m DE ST EM andaag in MBit] ïïms VAN Mu EDITIE VOOR ZEELAND riiging - Goes rzorging up „Annette ~JË Im I/aH LUBBERS: Geen verhoging benzineprijzen Vrouw (63) uit Gilze-Rijen bij oversteken omgekomen NEDERLAAG BEEN STIJF Marktwaarde verhoogd Van Gemert Lijd* ensweg VERBODEN Kostbare kraan bij Stoof vernield Ere-doctoraat van Gasflessen Sorbonne voor mgr. Helder Camara Twee gewonden bij brand in Antwerpen RDAG 28 oEPTEMBERior Brecfo Roosendaal Borgen op Zooml Zevenbergen pordrechi Etter» STEM Maandag 30 september 1974 114e jaargang no. 17452 ^TaiBLiöT^, I DIRECTEUR DR. Vv. A. J. AA. HARKX HOOFDREDACTEUR: L. LEIJENDEKKER KANTOREN TE BREDA BERGEN OP ZOOAA - GOES HULST - OOSTERHOUT - ROOSENDAAL - TERNEUZEN Westbury kosta: al vanaf 280.- Kxclusiel by C&A ndelssohn-Bartholdy )er 1974 vang 20 00 uur mse sOD'aan Tine Appelm<n Schaap lenur Aarde Kuip»' ingeni Adriaan Kousemaker i een C J P 2.50 Kaarten zi|n <straai 39 Goes en des avonds 11 I50 2979 Op de toegangswegen naar Lissabon controleren mili tairen het verkeer. JK sISS (Van een onzer verslaggevers) KALKAR Naar schatting tienduizend mensen hebben hterdag deelgenomen aan een Protesttocht naar het Duitse Plaatsje Kalkar om te demon streren tegen de bouw van de snellekweekreactor in die Plaats. Met bussen, in auto's en op de fiets waren deelne mers uit alle delen van het «nd naar het marktplein ge komen, waar het anti-Kalkar- com'té een groot podium had Wen opstellen, waarop spre kers van de vier „progressie- ken'1 partijen het woord voer- de.-,. Het thema van de demon- "Stte was het voldoen door overheid aan drie eisen: «eindiging van de Neder landse deelneming aan het Pfoject, stopzetting van de touw van de reactor en in trekking van de „drie procent nalkarheffing" (Zie ook pag. 5) bEN HAAG (ANP) IVÜ- ster Luubers (Economische jnkeii) verwacht niet dat de name prijzen binnenkort zul- n worden verhoogd. Hij zei «terdagmiddag in het VARA- KJpamma In de Rooie ™nn ik vmd pet een jeuke ein 8 °m Hie prijsverho- 'f houd' Ze'ler januari tegen Sprekend over het probleem n de werkgeliBgenheidssitua- 7'e' minister dat dit ,m moet worden aange- nt als een gezamenlijke ver- "twoordelij kheid van werk- hen?'rSTT- werknemers en over- k-j tj Pleitte ervoor dat de v Jj!,v®n zoveel mogelijk het blende geld weer investe- lerru11 werkSelegenheid te (Van onze redactie binnenland) GILZE-RIJEN Dit weekend heeft zich op de Nederlandse wegen een groot aantal verkeersongelukken met dodelijke afloop voorgedaan. De 63-jarige mevrouw C. A- L. G. van der Vorst-Van Gils is zaterdag voor haar huis aan de Tilburgsebaan onder Gilze door een bestelauto aangere den en ter plaatse overleden Mevrouw Van der Vorst had de krant gehaald die door de bezorger was ingeklemd in een van de melkbussen die aan de overkant van de weg stonden. Toen zij de krant had opgepakt, stak zij de weg over vanachter een wachtende trek ker met aanhangwagen zodat de bestuurder van de bestel auto S. uit Loon op Zand haar niet aan zag komen. Een auto uit het Duitse plaatsje Herne is zaterdagmid dag op een overweg bij Miste (gein. Winterswijk) onder een trein terechtgekomen. De vier inzittenden, drie vrouwen en een man, allen lid van één familie, kwamen om het le ven. Bij een verkeersongeluk in het Drentse Bavelte zijn za terdagavond twee jongens om gekomen. Men vermoedt dat ze met hum brommers met el- kaai in botsing ztijn gekomen. Een 19-jarige mam uit Lettele (gem. Diepenveen) is in zijn woonplaats verongelukt toen hij vermoedelijk door een windstoot de macht over het stuur verloor. In het Utrechtse Leusden is zaterdagmiddag een bejaarde man uit Voorthuizen om het leven gekomen toen hij met zijn auto op een vrachtwagen botste. In CaHantsoog reed een 16-jarige bromfietser tegen een kapotte hruigleuninig. Hij bezweek aam zijn verwondin gen Een 17-jarige jongen ver loor in Amsterdam het leven toen de auto waarin hij zat op het verkeerde weggedeelte raakte en tegen enige tegen liggers botste. In liet Limburgse Heel is gisterochtend een 20-jarige Duitser, waarschijnlijk over mand door vermoeidheid, te gen een boom gereden en ter plaatse overleden. Een 78-jari- ge Hagenaar verloor het leven toen hij in zijn woonplaats onder een personenauto raak te. NIEUW DELHI (DPA) Hoge militaire deskundigen ln Nieuw Delhi geloven dat Chi na bezig is met de bouw van zijn eerste atoomduikboot, uit gerust met intercontinentale raketten- Het Indiase persbu reau Uni meldt, onder aantn ling van genoemde deskundi gen. dat deze onderzeeër bin nen 5 jaar in de vaart zal zijn. Met het oog op de kosten zou China niet meer dan drie van deze ..prestige-vaartuigen" willen bouwen. (Van onze redactie binnenland) LISSABON De linksgeoriënteerde beweging van de strijdkrachten in Portugal heeft zondag haar vertegen woordigers naar president de Spinola gestuurd om de „lo gische politieke consequenties" van de situatie te bespre ken. Dat gebeurde na twee dagen van troepenbewegingen, arrestaties en verklaringen dat een rechtse staatsgreep was verijdeld. Twee mensen kwamen om het leven. In Lissabon was de sfeer zondag nog steeds gespannen. Ge wapende militairen controleerden de toegangswegen naar de hoofdstad en zochten alle voertuigen na op wapens. Ok op de luchthaven en in treinen werd grondig gecontro leerd. De communisten hebben zondag verklaard het fascisme za terdag te hebben verslagen Ze bemanden zondag ook enkele weg versperringen met militairen om de indruk te wekken dat ook zij politieke macht hebben. Kringen die in nauw contact met de regering in Lissabon staan zeggen dat de politiek gematigde De Spinola momen teel worstelt om zijn greep te behouden op het land, dat zich zo plotseling geplaatst ziet voor verdeeldheid en geschokt is door berichten dal „reactio nairen" plannen hebben ge smeed om de nieuwe leiders te vermoorden De Spinola sprak zondag met de raad van state, het hoogste adviserende college in Portugal, en had vervolgens een onderhoud met de verte genwoordigers van de bewe ging van de strijdkrachten, de groep officieren die vijf maan den geleden een einde maakte aan het rechtse regime van premier Marcelo Caetano en De Spinola als voorlopig presi dent installeerde. Over de uitslag van de te gen het ednd van de middag beëindigde vergadering is niets bekendgemaakt. Zaterdag moest De Spinola een naar wat in politieke krin gen genoemd wordt gevoelige nederlaag incasseren toen hij op het laatste moment een be toging afgelastte die door een zich „de zwijgende meerder heid" noemende beweging ten gunste van hem was georgani seerd. Linkse partijen, vak bonden en studenten groepe ringen kwamen met de be schuldiging dat de betoging op touw was gezet door aanhan gers van het bewind van Cae tano- De beweging van de strijdkrachten en premier Vas- co Dos Santos Gencalves, de leider van de staatsgreep van 25 april, zouden hevige druk op de president hebben uitge oefend de betoging af te gelas ten. De Spinola hield echter aan vankelijk het been stijf en vrijdag gaf hij er officieel toestemming voor, Binnen en kele uren stond links Portugal op de achterste benen. Socia listen en communisten wier pen op de toegangswegen tot Lissabon barricaden op en doorzochten naar de stad rij dende auto's op wapens. De regering sloot de kranten en de radio, behalve de onder staatstoezicht staande en maakte bekend dat zij alle maatregelen zou nemen om te verzekeren dat de betoging vredig gehouden kon worden. (Van onze sportredactie) PARIJS Gerben Kar stens uit Prinsenbeek heeft het Nederlandse wiclersei- zoen op de weg bij de profs op het laatste moment nog enige glorie gegeven. De Prinsenbeker zegevierde na melijk gisteren in de na- jaarsklassieker Tours-Parijs nadat Hij zijn medevluchter Francesco Moser in de eind sprint overduidelijk versloeg. Via de zege in Tours-Parijs vijzelde Karstens zijn markt waarde op de Europese wie- lermarkt danig op, hetgeen de Nederlander ook nodig hand, want zijn huidige werk gever stopt met het sponso ren van een wielerforma- tic- plaats het winnende doelpunt van Ajax - gescoord door Piet Keizer af te keuren. Van Gemert had dat moeten doen, omdat Ruud Geels vlak voor het schot van Keizer Twentes doelman Gross fi naal in de grond beukte. La ter maakte Van Gemert het nog bonter door een glaszui- ver doelpunt van johan Zuidema van FC Twente af te keuren. Na afloop ver klaarde Van Gemert eerst dat hij de treffer van Zuide ma wegens hands niet toe kende, daarna liet de Dordtse arbiter weten dat hij de actie van Zuideman niet had kun nen honoreren wegens bui tenspel. Commentaar van Twente-aanvoerder Epi Drost: ,.Ik heb Van Gemert nog nooit zo meegemaakt". De Dordtse scheidsrechter in het betaalde voetbal Arie van Gemert groeide zaterdag avond tijdens de wedstrijd Ajax - FC Twente uit tot de joker van de avond. Van Ge mert verzuimde in de eerste De lijdensweg van Europa cup I-winnaar Bayern Münohen duurt voort. In de Bundesliga verloor de Duitse kampioen zaterdag met 20 Op dat moment kwam de be weging van de strijdkrachten in actie en nam de officiële radiozender onder haar contro le om een veroordeling uit te spreken over de „groeiende activiteit van personen die re laties onderhouden met de meest reactionaire kringen". Zij maakte de arrestatie van 238 personen bekend en troe pen kwamen de burgers op de controleposten bij de invals wegen assisteren. Na eep ochtend van spoed vergaderingen bleek De Spino la door de knieën gegaan te zijn en deelde hij mee dat de betoging was verboden „ten- temde confrontaties te voor komen". De radio zond daarna voortdurend verklaringen van de beweging van de strijd krachten uit waarin deze mee deelde de situatie volkomen meester te zijn e n dat grote hoeveelheden wapens in be slag waren genomen, „die be stemd waren om door vijan den van de vrijheid tegen de democratische orde te worden gebruikt". Radioberichten en linkse pamfletten meldden dat door het optreden van de mili tairen een „samenzwering van reactionairen" was verijdeld. Volgens een communistisch pamflet was de Amerikaanse geheime dienst, CIA, bij het komiplot betrokken. De socia listische partij maakte bekend dat in een huis tegenover dat van premier Goncalives een geweer met een teilescoopvi- zier was ontdekt. (Vervolg op pag. 5) (Van onze verslaggevers) DONGEN-BREDA Mij felle branden in Dongen en Breda is dit weekend voor miljoenen schade aangericht. In Dongen is het grootste deel van de bedrijfsgebouwen van Handelmaatschappij Cueros aan de Margrietstraat in de nacht van vrijdag op zater dag uitgebrand. De schade wordt geschat op anderhalf tot twee miljoen gulden. De brand bij de Bredase firma Stoof-Mammoet- transport, gisteravond, richtte een schade aan van zeker drie miljoen gulden. De brand bij Stoof brak uit in een loods aan de Veilkiigka- de in Breda- In de loods stond de eerste 280 tons Liebherr kraan, die het bedrijf onlangs voor 2% miljoen gulden had aangeschaft- Volgens Stoof is deze kraan een Europese pri meur- De loods en de inhoud moeten als verloren worden beschouwd. Bet schadebedrag za-1 de drie miljoen zeker overschrijden. Over de oor zaak kon gisteravond nog niets worden meegedeeld, maar vast staat wel dat tegen het eind van de middag in die loods nog gelast is. ROME (ANP) De Sor- bonne-universiteit van Parijs heeft aan aartsbisschop Helder Camara van Olinda en Recife in noordoost-Brazilië een ere doctoraat toegekend. Dit is de Braziliaanse aartsbisschop af gelopen weekeinde in Rome meegedeeld, waar hij deel neemt aan de bisschoppensy node als lid van de Braziliaan se delegatie. Het ere-doctoraat is Dom- Helder Camara toege kend vanwege zijn inspannin gen voor de verheffing van de arme bevolking van Noord- Oost-Brazilië. De brand wend om zeven uiuir gemeld. De Bredase brandweer rukte uit met groot materieel. Na anderhalf uur was de brandweer de brand meester. Het nablussen heeft echter nog de hele avond voortgeduurd. De brand is ontstaan ln de reparatie-werkplaats. In de loods stonden verder nog auto materialen, banden, 30 gasfles sen, waaronder flessen acety leen, butaan- en propaangas. Tijdens de brand ontstond er een groot aantal ontploffingen. De brandweer heeft vijftien gasflessen, waaronder het ge vaarlijke acetyleen in de ha ven gedeponeerd. Behalve de hierbovemge- noemde brandschade leidt de firma Stoof-Mammoettrans- port mogelijk een nog veel grotere schade, doordat projec- (Van onze redactie buitenland). WASHINGTON Mevrt>uw Betty Ford heeft een „redelijk goede" nacht gehad nadat za terdag in een drie uur duren de operatie haar rechterborst was afgezet waarin een kan. kergezwel was ontdekt. Dit is zondag bekendgemaakt door het Marinehospitaal te Bethes- da in Maryland. Volgens het bulletin hebben zich geen on gewone problemen voorge daan. Verwacht wordt dat d« 56-jarige presidentsvrouw tien dagen in het hospitaal zal moeten blijven. President Ford die zondagochtend zijn vrouw bezocht, verklaarde dat „alles zeer goed verlopen is", „Wij hebben geluk gehad dat het kankergezwel bijtijds is ontdekt". De president die volgens zijn program zondag de Braziliaanse minister van buitenlandse zaken, Antonio Azeredo da Silveria, ontving, heeft een reis van drie dagen in de komende week naar San Francisco en de staat Utah af gezegd. In zijn plaats gaat nu Nelson Rockefeller die ,s voorgedragen voor het vice- presidentschap. ten, waarvoor de kraan was aangeschaft, nu met grote ver traging of helemaal niet uitge voerd kunnen worden. J. Smallenbroek. (Van onze redactie binnenland)- WASSENAAR Gisteren ls op 65-jarige leeftijd overle den oud-minister J. Smallen broek. Hij was al enige tijd ernstig ziek. De heer Smallen broek, «lie op 21 februari in Assen werd geboren, werd ln 1965 minister van binnenland se zaken in het kabinet-Cals. In juli 1966 besl.ot hij af te treden na een aanrijding ver oorzaakt te hebben die hij niet direct bij de politie meldde, ln de tweede wereldoorlog was de heer Smallenbroek erg ac tief in de illegaliteit. Sinds 1967 was hij lid van de Raad van State. (Zie ook pag. 5) Gerben Karstens. van Schalke '04. Dat bete kende dat Bayern de eerste nederlaag op eigen terrein sinds vier jaar moest incas seren. In Be'lgië haalde Club Brugge fors uit. De ploeg j van Ernst Ilappel won met 7—0 van Winterslag. Invaller Aabach scoorde na rust vier maal. Zie verder onze sport- i pagina's- ZONNIGE PERIODES MINDER BUIEN Maximumtemperatuur: Dertien graden STAD EN STREEK Zeeuwen zoenden Commissaris weg Pagina 3 BINNEN- EN BUITENLAND Levens van gijzelaars in Santo Domingo staan op het spel Pagina 5 (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL In Hoboken (Antwerpen) heelt zondaga- vonu een grote brand gewoed in een fabriek van metaal- en piastic verpakkingsmateriaal. Twee mensen liepen verwon dingen op. Rond acht uur in de avond had de brandweer het vuur onder controle, hoe wel toen de vlammen nog hui zenhoog oplaaiden. De brand liet zich eerst zo ernstig .aanzien, dat de politie zich opmaakte d-e gehele wijk te ontruimen. Toen later bleek dal de brandweer het labora torium brandvrij kon houden (daar had men, als de brand was opgerukt, explosies ver wacht) we-rd van het ontrui- min es-voornemen afgezien. In het bedrijf werken 309 men sen ONBEKENDEN hebben in de nacht van zaterdag op zon dag sieraden en geld ter waar de van f 70 000.- ontvreemd uit een woonwagen aan de Via- ductweg in Den Haag. De inbrekers kwamen de woon- wagen binnen door verbreking van het slot van de voor deur-

de Stem | 1974 | | pagina 1