0.5-Expres van start met proefrit Statendebat over ziekenhuizen Kleuterjuffrouw E. Rogiers met pensioen H^ïrD Rapport beheer linkeroever dit jaar klaar Laag brekerszand over kapotte rijksweg Sas van Gent grens Gesprek met ministerie verwacht Nieuwe gids in Hontenisse BESTUUR A.W.L. HERKOZEN Bierreceptie moet alcoholpromillage vergroten DtiLÈj vu üij&it ui VRIJ NEDERLAND Belgische minister Chabert Even bellen „KLEINTJE" bestellen Gashaarden en gevelkachels VAN DEN BERG HULST Koewacht DUIDELIJK BLIJ Drukke receptie 50 jaar Raes TE WEINIG PUBLIEK BIJ EXPOSITIE IN DE HALLF Hulst ^y^deriandT een uitdaging LOSSE NUMMERS f1.90 OVERAL VERKRIJGBAAR STIEB DOOD DOOB ONBEKENDE OORZAAK Donderdag 26 september 1974. (Van onze correspondent) KLOOSTERZANDE Rond 15 oktober aanstaande zal het gezamenlijk initiatief van ne gen lioreea-ondernemers uit Kloosterzande (het inleggen van een busdienst voor drin kende horeca-bezoekers) van start gaan met een „proef'-rit- De bus zal officieel gedoopt worden met een fles champag ne- Een bierreceptie moet er voor zorgdragen dat de passa giers voor de eerste rit het vereiste (te hoge) alcoholpro millage hebben bereikt, het geen vervoer met de bus noodzakelijk maakt. Uitnodigingen voor deze openingsrit zullen uitgaan n-aar diverse officiële instanties, alsmede de politie- Er zullen, naar men zegt, echter geen blaaspijpjes aan boord zijn- Uit -de verschillende namen, die voor de busdienst werden gesuggereerd, is uiteindelijk de „0,5-Expres" definitief ge kozen, omdat andere titels als bij-voorbeeld „drantelijn" vol gens de initiatiefnemers de onderneming een verkeerd ac cent geven. „Het is niet de bedoeling om de mensen lave loos af te voeren, maar om een gezellig uitgaanscentrum te handhaven", aldus één van de woordvoerders. Over gebrek aan belangstel ling hebben de organisators intussen niet te klagen. Er zijn al vele aanvragen binnen en ook landelijk heeft het project al de nodi-ge aandacht getrok ken. Tijdens de opening zal de dienstregeling bekend worden gemaakt. Het tarief is drie gulden per persoon (uit en thuis). Voor verenigingen is het -in principe mogelijk extra lijnen aan te vragen tegen speciale tarieven. (ADVERTENTIE) SHOWROOM Van Waesbergh estraat 7-9 (Van onize correspondent) KLOOSTERZANDE Bin nen afzienbare tijd zal de ge meente Hontenisse een nieuwe gemeentegids uitgeven. De gids zal q-ua vorm en inhoud niet veel afwijken van de vo rige gids, die in 1972 het licht zag- Op dit moment is men druk bezig met het verzame len van advertenties en het bijwerken van alle gegevens. De gids dient als wegwi zer voor nieuwe inwoners en te vens als voorlichtingsmateriaal voor andere belangstellenden. De gids dient als wegwijzer gratis verspreid- Nieuwe in woners krijgen het werkje au tomatisch toegestuurd. Andere belangstellenden kunnen de gids tegen een gering bedrag aanschaffen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN In het stadhuis van Terneuzen verga derde gistermiddag voor de eerst keer de nieuwe raad van bestuur van de Afvalwaterlei ding Kanaalzone Zeeuwsch- Ylaanderen. Tijdens deze bij eenkomst vond een bestuurs verkiezing plaats. Veel veran deringen bracht dit niet te weeg. Het gehele oude bestuur werd herkozen. Voorzitter werd opnieuw de heer D.J- Oggel, wethouder te Axel, als vice-voorzitter werd herkozen A. C. de Beleir, wet houder te Sas van Gent. Wet houder P, J. Huijbrecht van Ttineuzen werd voor de twee de maal benoemd als secreta ris De nieuwe gezichten in de raad van bestuur zijn de heren Dierick en Cijsouw, beiden raadslid in Axel, drs. Barbé, wethouder in Teraeuzen en mevr. C. Bruggeman-Dellaart raadslid te Sas van Gent. Voorzitter Oggel zei in zijn welkomstwoord tot het nieuwe bestuur, dat er voor de A.W-L. een belangrijke periode aan breekt- De heer Oggel: „De deelnemende gemeente zullen voor de vraag komen te staan, °f zij de bestaande regeling in stand willen houden, dan wel deze opheffen en overgeven aan de waterschappen". De heer Oggel voorzag dat er over deze zaak wel tegenstel lingen zouden ontstaan. „Maar", aldus de heer Oggel, „Ik spreek de hoop uit dat het tij niemand een kwestie zal worden van prestige, maar dat hot enkel zal gaan om het algemeen belang". Verder ver telde hij in het kort de ge schiedenis van het ontstaan van de A-W.L. De volgende vergadering van de raad van bestuur van A-W.L- is bepaald op 1 novem ber (Van een onzer verslaggevers) HULST/MIDDELBURG Het concept proefplan Zieken huizen van de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid, dat nog niet openbaar gemaakt is, zal, zodra het college van Ge deputeerde Staten er een beleidsnota aan heeft toegevoegd, in de Provinciale Staten ter discussie worden gesteld. Er zal, aldus gedeputeerde J. v. d. Bos, een debat aan worden gewijd. Kleuterjuffrouw Rogiers neemt afscheid. Schieting De schutters- maatschappij Willem Teil hield esn schieting op de liggende W1P in het clublokaal bij P v- d. Steen, waaraan zevenen- zestig schutters deelnamen. De Uitslag was als volgt: hoofdvo- Sel: Em. v. d. Berghe. De van Overloop. Tweede zijvo- ■Sri: Em. v.d. Berghe. D meeste zijvogels drie stuk9, waren voor G. Baert. Alle ge noemde schutters zijn afkom- c''ë uit Koewacht. Agenda schietingen Za terdag 28 september: schieting ?'J P. v.d- Steen, aanvang '5.00 uur Zondag 29 september: schie- *®g bij -T de Guchteneire, aanvang 15 00 uur- (Van een onzer verslaggevers) NIEUW - NAMEN „Ik kan er niet over uit dat ik weg moet. Ik vind het heel Plezierig om te werken ende gang naar school zit er nog in. Juffrouw E. Rogiers. sinds 1 januari 194G leidster van de kleuterschool in Nieuw Namen vind het maar zozo dat zij de pensioengerechtigde leeftijd heeft bereikt en derhalve per 1 oktober het veld moet rui men voor een opvolgster. Het is nu eenmaal de consequentie van het feit dat zij in 195G rijksambtenaar werd- Met eni ge weemoed denkt zij terug aan de tijd dat zij voor de klas stond en ook aan alle Veranderingen die de kleuter situatie na de oorlog im Nieuw Namen onderging- Haar intrede in het kleuter onderwijs vormt een apart verhaal. De pastoor die er toen was zat met het probleem dat de kleuterleidster ging trou wen en niemand haar op wil de volgen. Ik kreeg medelij den met de pastoor en ik zei hem dat ik het werk wel wil de doen totdat hij iemand an ders gevonden had. Ik ben toen blijven hangen". Juf frouw Rogiers, geboren en ge togen in Nieuw- Namen kan blijven vertellen als het de school betreft „Toen ik kwam zaten we nog in de oude school voor de kerk. Er was geen subsidie De leermidde len bestonden uit wat slechte blokkendozen en een paar lei en met griffels Ik heb in m'n eentje klassen met vijfenze ventig leerlingen moeten lei den. Nu is het veel gemakke lijker- We staan met z'n twee ën voor tweeëndertig kinde ren". Juffrouw Rogiers was in 1946 helemaal niet voorbereid op een carrière in het onder wijs Zij stond ongediplomeerd voor de klas, maar wist door het volgen van cursussen het gemis aan theoretische - kennis ruimschoots weg te werken- Na haar pensionering zal juffrouw Rogiers zich niet hoeven te vervelen. Zij heeft haar bemoeienissen met het bej aardenwerk en het zang koor. Daarnaast trekt zij als het even kan naar buiten, de vrije natuur in liefst richting Saeftinge. Vandaag 'wordt haar een feestdag aangeboden, waaraan alle kinderen van de school meewerken. Vrijdag draagt pastoor Mangnus, aan wie hel kleuteronderwijs in Nieuw Namen veel te danken heeft, een mis op Belangstellenden kunnen op die dag van 17.00 tot 19-00 uur terecht op de afscheidsreceptie in de kleu terschool in de Willemstraat- De heer v.d. Bos zei verder te verwachten dat in novem ber een (reeds lang verwacht) gesprek zal plaats vinden tus sen de partijen die bij de ziekenhuiskwestie zijn betrok ken en het ministerie van volksgezondheid. Niet zeker is het, aldus de gedeputeerde, dat het staatssecretaris Hen driks zelf zal zijn, die naar Zeeland komt. Wel zou er kunnen worden overlegd met hoge ambtenaren van het mi nisterie- Volgens de heer v-d. Bos had gedeputeerde A. van Geesbergen op zich genomen, de staatssecretaris naar Zee land te halen. Het ministerie zei daar na de vakantieperiode op terug te willen komen. Thans zou het onderhoud zijn toegezegd. De heer v.d. Bos reageerde op de uitspraak van de Hul ster werkgroep Vragennota dat met name van fret CDA wordt verwacht, dart--een dis- oussie over de kwestie in de Staten wordt afgedwongen. Leden van het CDA met name gedeputeerden van Geesber gen en v.d. Bos toonden zich tegenstander van het sluiten der ziekenhuizen in Hulst en Oostburg. De werkgroep vta- gennota bestaapde uit verte genwoordigers van de profes sionele organisaties op het ge bied van de .maatschappelijk en sociaal-medische dienstver lening in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen wil middels het verwerken van kritische vra gen in een nota, duidelijk ma ken dat de professionele wer kers van deze organisaties het verdwijnen van het ziekenhuis in Hulst (dus ook het zieken huis Oostburg niet zien zit ten. dan uit het verborgene ge haald. aldus de heer Van Leu ven. Hij zei het te betreuren dat het concept proefplan met minderheidsnota van de Raad voor de Volksgezondheid niet openbaar is gemaakt. „Volgens mij heeft het college van G.S. een onvoldragen vrucht op ta fel gekregen. De staatssecreta ris had de raad gevraagd de medische, economische en per sonele kanten van de zaak op een rij te zetten. De sociale consequenties zijn er echter niet ingebracht. De heer Van Leuven zegt te willen dat alle betrokken partijen weer te rugkeren naar de nul-lijn en de betrokken dogmatische stellingen loslaten. De coördinator van de werk groep zegt dat de vragennota reeds ver is gevorderd. „Er is reeds veel materiaal aangedra gen, waarmee de nota hard gemaakt kan worden, aldus de heer Van Leuven. Hij meldt dat men met het verzamelde materiaal (d.w.z. motieven voor het behoud van het zie kenhuis) de bevolking wil duidelijk maken dat ook de professionele organisaties het ziekenhuis in stand willen houden- Directeur C. van Leuven van de stichting gemeen- schapswerk in Hulst (stichting voor de samenlevingsopbouw) coördinator van de werkgroep, zei blij te zijn met de uit spraak van de heer v-d. Bos dat er een debat zal komen in de Staten- De discussie over de ziekenhuiskwestie wordt (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Tijdens een drukbezochte receptie hebben de heer en mevrouw E. Raes- vain Tilburg zee-r veel geluk wensen in ontvangst mogen nemen ter gelegenheid van het halve eeuwfeest van hun be drijf. Vanaf 14.00 uur 's mid dags tof 's avonds laat was het een komen en gaan van vrien den, familieleden en beken den, die hun beste wensen kwamen aanbieden- De zeer vele bloemstukken maakten van het bedrijf, waar de staande receptie werd ge houden, een feestelijk ge heel. De ondeugdelijke wegbedekking wordt door grondhappers weggeschraapt. (Van onze correspondente) AXEL Veel te weinig mensen hebben gebruik ge maakt van de gelegenheid om de exposities te bezichtigen, die in het kader van de 30- jarige bevrijdingsfeesten in Axel's culturele centrum „De Halle" werden gehouden. Re den voor de leden van de Fotoclub Axel en de beide kunstenaars Rie van Driel- Vermeulen uit Temeuzen en Chris Hoorman uit Axel (die samen een schilderijenexposi tie in de kelder hadden inge richt) wat eerder met de af braak te beginnen. Dinsdagavond werden de fo to's uit de foyer weggehaald en gisteravond wérd de kelder weer wat hij altijd was: een kale ruimte. „Op zichzelf een leuk keldertje", aldus de heer Hoorman, „maar de verlichting is allerbelabberdst en liet pla fond zou lichter gemaakt moe ten worden. Voor de rest zou den hier met wat goede wil alle mogelijke manifestaties kunnen worden gehouden De belangstelling voor deze expo sitie was helaas „druppelend" Oorzaak? Te weinig reclame, de exentrisohe ligging van De Halle en het bar slechte weer" Kantoorhouder De bestel ler bij de PTT, de heer J. v. Dorsselaer is tot kantoorhou der bij de PTT in Kattendijke benoemd. De heer Van Dorsse laer was bij de laatste ge meenteraadsverkiezingen in Hulst nog kandidaat raadslid, lid. (ADVERTENTIE) 4 WEKEN IN DE FABRIEK SPECIALE BIJLAGE 'ijkse, plaafseliiki» i, °F <fage- i meningen. wms k»el!ende »>«id «■"«taf de achler'^f. !l'"'n v«' feilen eh,! ?'°n<,,",orn"«e T">'r, Pief GrHs) c (T<™'",< interviews van nSiu £°rt' F,'"U Koop dus een VN. Was VN-redacteur Gerard van Westerloo werkte vier weken in een fabriek. Hij sprak mei arbeiders, gastarbeiders, bazen, bedrijfsleiders en de directie. Zijn verslag deze week in een speciale bijlage bij Vrij Ne derland. In VN zelf: Amster dam jaagt op een notaris. Ont hulling van speculatiepraktij ken en misbruik van een ver trouwen door een notaris. Draagt bij ons Enoch Powell een toupetje? Drees jr. legt uit waarom hij 10.000 Surina- mers wil terugsturen. De PvdA en de defensie. Sport: Ploegleider Liebregts onthult hoe het wielerkampi oenschap werd verkocht. Film: Elia Kazan geinterviewd over Marlon Brando en James De in. Dossier hoofdpijn: de vreemde capriolen van Wes- erterp en de valhelm. Achter grond: de geschiedenis van het inks terrorisme en de gijze ling. Is België zo'n paradijs voor Nederlandse bedrijven? Onderzoek naar ons geld over de grens. De bejaarden in on ze leerboeken: het blijft mum melen. Den Uyl en de werklo zen. SINT NIKLAAS De werkgroep, die minister Jos Chabert van verkeerswezen in België heeft geïnstalleerd om te bekijken wat de beste be heersvorm kan zijn voor de Linker-Schelde-oever - en daarmee meteen een eind te maken aan de ruzie hierover tussen Antwerpen en het Waasland - moet voor 31 de cember van dit jaar een eerste rapport uitbrengen. De minis ter wil haast maken met het oplossen van het probleem, dat al geruime tijd de gemoederen in Antwerpen en Oost-Vlaan- deren bezighoudt. „Het moet niet te lang du ren," zei minister Chabert gis teren. „Over de voortgang van het werk van de werkgroep zal wekelijks op het hoogste niveau worden vergaderd." Hij zei dat het vinden van een oplossing voor het geschil vooi hem een serieuze zaak is. H-ij zal zich bij het zoeken van een oplossing niets aantrekken van bestaande structuren en bereid zijn tot een gesprek met alle belanghebbenden, zo liet hij gisteren in Sint Ni klaas weten. De werkgroep is maandag al door minister Chabert geïn stalleerd. In de komende we ken zal de werkgroep gaan inventariseren en daarna gaan werken aan de samenstelling van een rapport, waarmee dan weer voorstellen kunnen wor den geformuleerd voor het kiezen van de uiteindelijke oeheersvorm. Minister Chabert zei niet te kunnen zeggen of het de richting uitgaat van één oeheersvorm voor zowel de .linker- als de Rechteroever- Hi) bezocht gisteren zowel Antwerpen als het Waalsland. In Antwerpen werd gesproken over de bouw van nieuwe ha- vendokken, Sehelde-Rijn ver binding, het kanaal Oelegem- Zandvliet, de radarketen in de Westerschelde en de bevaar baarheid van de Schelde. In Sint Niklaas werd met de di- rectiecomimissie van de Inter communale van het Land van Waas met name over de pro blemen van de Linkeroever van gedachten gewisseld- De bestuursleden van de Inter communale drukten de minis ter op het hart dat Antwerpen nu niet alleen de vruchten moet plukken va-n het geld en het werk. dat het Waasland in de ontwikkeling van de Lin keroever heeft gestoken. Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT Als het weer vandaag meewerkt, het moet droog zijn, zal op het kapotte wegdek van de rijks weg tussen de brug bij Sas van Gent en de grens een laag brekerzand worden aange bracht. Het brekerzand, dat bij het aanbrengen een tempe ratuur heeft van rond 200 gra den, wordt daarna ingewalst. De bedoeling is dat dit zand het nog aanwezige bitumen bindt, waarna de gehele laag deze winter moet worden af gereden door het verkeer. De bedoeling is dat komend voor jaar de weg van een nieuwe slijtlaag wordt voorzien. Zoals gemeld heeft de vori ge week donderdag aange brachte zes millimeter dikke slijtlaag op het wegvak het niet gehouden. Door allerlei omstandigheden, waarbij te denken valt aan de vochtig heidsgraad, temperatuur en de vele regen, is de slijtlaag niet verhard, en helemaal aan puin gereden. Eergisteravond reeds is men begonnen met het afschrapen van de slijtlaag, een karwei waarmee men gisteren is ge reed gekomen- „Het aanbren gen van het brekerzand is een noodmaatregel, maar wij wil len de weg weer z0 snel mo gelijk v-oor het verkeer open stellen", aldus de heer J- de Roos, ingenieur van Rijkswa terstaat in Sas van Gent. Het verkeer ondervindt hin der door het kapotte wegdek- Het vervoer van bieten naar de CSM vindt thans nog wel plaats via de gehavende weg. Ook vrachtwagens die inge klaard moetn worden bij de grenes, mogen er nog gebruik van maken. Het overige verkeer wordt via de Trastaetweg richting Zelzate omgeleid. Over de oorzaak van het niet verharden van de slijtlaag moet nog een onderzoek wor den ingesteld- Wie de schade post op zich moet nemen, is nog niet bekend. „Maar meest al is men wel tegen dit soort dingen verzekerd", zo zei de heer De Roos. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) SLUISKIL In kringen van de N-S.M. te Sluiskil en van de Gezondheidsdienst voor dieren in Zeeland houdt men zich op het ogenblik be zig met het zoeken naar de doodsoorzaak van een stier, die eigendom was van de heer M. Murre te Sluiskil. Het dier werd op 23 augustus dood in een wei gevonden. De wat raadselachtige dood van deze zes maanden oude stier werd tijdens de gisteren gehouden A.ll.L. vergadering ter sprake gebracht door de heer H.P. Cysouw uit Axel- Op aandringen van onder meer de N.S.M. en de eigenaar van de stier werd het beest voor onderzoek naar een labo ratorium in Rotterdam ge stuurd. Hier werd het onder zocht op vergiftigingsver schijnselen. Deze werden niet waargenomen- Door de A-W.L., de N.S-.M en het waterschap Axeler Am bacht werden monsters geno men uit een langs de wei lo pende sloot. Deze monsters be vatten behalve de normale hoeveelheden stoffen niets bij zonders. De uitslag van de drie monsters was vrijwel identiek. De heer H.P. Cysouw, lid van de raad van bestuur van de A.W.L- gelooft echter niet in een normale doodsoorzaak. Di heer Cysouw is in zijn vrije tijd schade-taxateur van de N.S.M De heer Cysouw: „Er zijn drie mogelijkheden: het komt van de A.W-L., van de verzilting via het kanaal of uit de lucht. Ik hoop dat ze het zuilen vinden maar ik ben er oang voor". Hi] herinnert eraan, dat zich enkele jaren geleden enkele soortgelijke gevallen hebben voorgedaan. De heer Cysouw heeft over een mogelijke ver giftiging van oei dier we] the- oriën, maar die hangt hij lie ver nog niet aan de grote klok- (ADVERTENTIE) Wat wij „even langs ons kantoor komen" noemen, om ons uw kleine gerubriceerde advertentie op te ge*en, kan voor u misschien erg veel moeite dan wel tijd- /erlies betekenen. 3elt u ons in dat geval dap op de weekse werkdagen jerust even op (01140 - 375101150 7920 of 01 100 1030) tussen 8.30 en 17.00 uur en wij zullen uw op dracht gaarne aan de telefoon verwerken. A/el moeten wij dan 1,25 extra voor administratie- an portokosten pei factuur in rekening brengen. DAGBLAD DE STEM Advertentie-Afdeling

de Stem | 1974 | | pagina 7