(lil'-FRACTIELEIDER SPREEKT ONAANVAARDBAAR" AL UIT D'66 BESTAAT NOG WEL MAAR VRAAG NIET HOE zijn. PvdA-PARTIJRAAD: JA TEGEN DEFENSIENOTA Oecumene Overstromingen bij Napels NVSH-congres stuurt bestuur naar huis Eucharistie in Molenhoek tegen wens van mgr. Gijsen Meerderheid (maar geen twee/derde) voor opheffing Wiegel heeft „gerede twijfeF over voortbestaan kabinet wmmm m Japanse politie identificeert terrorist van Den Haag Martha Mitchell beschuldigt Nixon binnenland Aardgas vakantie diversen geldleningen diversen Bezuinigingen Meisje in Schiedam met schaar doodgestoken Bestuur AZU aansprakelijk gesteld voor gevolgen bestraling 4 patiënten Weekbladen- bezorgers bevreesd voor ^ritMapfen !nterve|<o B.V. Breda aid verhuur, Dorstseweg 8a n. Tel 01813 - 863 0f Vtl 01600 - 55850 Maandag 23 september 1974. (Van onze parlementaire redacteur) pEN HAAG VVD-frac- tieleider Wiegel heeft gerede twijfel" over het voortbestaan van het kabinet Den Uyl- Hi.i !ei dit zaterdag op de liberale artijraad- Hij ging in zijn iritiek op het kabinetsbeleid voor het volgend jaar nog een aover als Kruisinga van de CHII, die in Utrecht al bijna het „onaanvaardbaar" heeft la ten horen tegen de plannen van het kabinet Den Uvl in 1915. De liberale fractieleider in je Tweede Kamer daagde met name de christen-democrati sche fractieleiders Andriessen (KVP) en Aantjes (ARP) uit dit najaar te kiezen: steun ge ven au het kabinet of er mee breken- Hij is van mening, dat deze twee regeringspartijen hoe langer hoe meer afbrokke len als zij het kabinet Den Uyl woigen in het beleid voor middenstanders, boeren en voor de middengroepen- „Dat gaat deze partijen stemmen kosten- Zij verliezen hun vaste basis". De partijraad van de WD duurde maar twee uur- Er was nauwelijks kritiek op het frac- tiebeleid- Er waren maar on geveer honderd personen aan wezig. In zijn openingsrede herhaalde Wiegel ziijn eerdere commentaren o-p de troonrede en miljoenennota en het alter natieve begrotingsplan van de VVD- De besteding van de ex tra-aardgasopbrengst door het kabinet Den Uyl noemde hij vestzakbroekzak-politiek. De verhoging van de aardgasDriis is naar zijn mening een ver- kante acciins- De opbrengsten ui*, het aard gas zijnde van tijdelijke aard moeten besteed wor den aan uitgaven op langere termijn, zodat „onze kinderen' er nog van kunnen profite ren". Die opbrengsten moeten gebruikt worden voor de in frastructuur en zij moeten meer gericht zijn op verbete ring van bet ondernemingskli maat- Ook zcu er een energie- fonds van gesticht kunnen worden, waaruit projecten voor onderzoek gefinancierd kunnen worden- Het doel moet zijn verbetering van de struc turele werkgelegenheid"- Ais het kabinet ermee doorgaat het psychologisch klimaat voor de ondernemers te verpesten moet deze regering verdwij nen". zei Wiegel. Kritiek was er ook op subsi dieverlening aan vormingsacti viteiten van politieke partijen- „Politieke partijen moeten zich niet aan de overheid laen binden via het zilveren koord Dat is een gevaarlijke zaak". Ook de kryptisehe zin in de troonrede over het dienstbaar maken van de media a-an per manente vorming stuitte op verzet- Wiegel vergeleek dit met het zegelrecht op dagbla den in de vorige eeuw- Frac tieleider Kruisinga van dc OHU Met zich in Utrecht op de Unieraad in ongeveer dezelfde bewoordingen uit over het ka binetsbeleid voor het volgend jaar- ÏSWAGEN Variant 1968 34000 km gelopen f 700,-. Driehoefijzersstraat 14, insteen. Tel. 01146461. IME zeer goed onderhouden avan met inventaris, voor- t, vloer, koelkast e.d., inplaats kust Groede. Te be gem tel. 01600-42794. SCHULDEN :den verkerende particulieren ambtena- .1 kunnen zich ter voorkoming van hun gerechtelijke acties enz. voor de rege- n wenden tot het L.A.M. dat erkenning, van vele banken vrijwel het gehele die zich (gerechtelijk) belasten met de Idposten. Landelijk Adviesbureau van de n Emmalaan 13 te Bussum, tel. 02159- gskosten. JONGEREN van het NVV B.o.Z. hebben 2 okt. een elijke startavond. Zaal öers, Antwerpsestr. B.o.Z. hoogte van t u prijs op mt Leiden, Maar waar (Van onze parlementaire redacteur) AMSTERDAM D '66 bestaat nog, maar vraag niet hoe. Twee resoluties waarin onmiddellijke of op termijnophef fing werd gevraagd kregen van de algemene ledenverga dering zaterdag in Amsterdam niet de vereiste tweederde meerderheid. Dat neemt niet weg, dat de eerste maal 55 procent en de tweede maal 60 procent van de ruim 400 aanwezige le den zcih vóór opheffing uitspraken. Een motie van het ver deelde hoofdbestuur, waarin gevraagd werd uit te spreken dat D '66 niet meer aan de volgende Kamerverkiezingen zal deelnemen, werd vervolgens met 178 stemmen tegen en 160 stemmen vóór verworpen. Formeel gezien besloot de ledenvergadering dus helemaal niets, maar de politieke consequenties van de meerderheidsuitspraken zijn duide lijk: Het leven wordt kunstmatig gerekt. ken om vanuit de doelstellin gen en de idealen van de de- mokraten met iets nieuws te komen- De huidige bewinds lieden v-an D'66, een deel van het hoofdbestuur en een groep rond Van Mierlo zou tot die kern kunnen behoren. Van Mierlo zelf doet er overi gens nog steeds het zwijgen toe. Hij mengde zidh ook za terdag niet in de discussies, wel werd hij aan het einde van de vergadering in warme woorden gehuldigd door zijn opvolger als fractieleider Jan Terlouw. „Alle D'66-ers zijn gelijk, maar één man is nog gelijker dan de anderen- Eén man die meer dan wie ook onze gedachten verwoord heeft, ons gezicht heeft be paald, onze beweging en partij een plaats in de geschiedenis heeft bezorgd, een man met een wonderlijk charisma, unieke oorspronkelijkheid en verbazende inzet: Hans van Mierlo". Dezelfde Van Mierlo. om zijn konsekwente keuze gehoond, moest nu een staande ovatie van de ledenvergade ring in ontvangst nemen. Partijcongres van D '66, zaterdag te Amsterdam. Gespannen wachten op de uitslag van de stemming over het al of niet voortbestaan van de partij, v.l.n.r. Charles Mertens en Ruby van der Scheer, leden van het hoofdbestuur en minister Gruyters. i i i i i i i Amerikaanse romanschrijf- Jacqueline Susann is za- l™aS op 53-jarige leeftijd in ew Vork overleden. Kardinaal Alfrink vertrekt van Utrecht naar Ro- Hij zal daar morgen deel- ™ien aan de algemene ver- Mering van ,]e congregatie °Jr ''et onderwijs, waaronder "e priesteropleiding res- onmiddellijke aan lag daarop neemt hij deel Jij e bisschoppensynode, die Juag 27 september wordt Jend en waarschijnlijk vier *en zal duren. 1, Z°°rma,'ge president van Van,i Ri('hard Nixon. zal joh» d 'n een ziekenhuis in LJ Roach worden opgeno- v°or de behandeling van iin r ?10nsteking, waardoor Kzwonen.rbee" Pijnliik 18 °D" w™in£ van oud-pre- rpld MacMillan van IpriJ in Sussex zijn schil- J n van Hollandse mees- en Gn oude klokken gesto- WHirtde"aa^e is op 88-3a»ge '°ondiïli?Verle(ien de vlaamse 'umtsewrn' romanschrijver en dl der Robert Herbe- (Vervolg van pagina 1.) Met uitzondering van het blijvende verschil van mening over de keus van het nieuwe vliegtuig vonden partijbestuur en partijraad elkaar overigens in een gezamenlijk standpunt grote lijnen, aanvaardbaar over de defensienota, die in werd geacht en in overeen stemming met de uitgangs punten van de partij. Een mo tie van de felle afdeling Am sterdam om de nota finaal af te kraken, haalde geen meer derheid. Wel bleef enige kritiek van Amsterdam in de uiteinde lijke standpuntbepaling over eind staan. Zo werd het be treurd dat de defensienota niet in een kritisch internationaal kader is gezet. De paragraaf daarover wordt uiterst tradi tioneel genoemd, reden waar om de Partij van de Arbeid op het komende congres een fun damentele discussie over deze zaak wil. Dat de nota de na druk legt op het aspect van crisisbeheersing wordt in over eenstemming met de opvattin gen van de Partij van de Ar beid genoemd. Ook de door dit kabinet be oogde bezuinigingen worden aanvaardbaar geacht, zij het dat men door een listig amen- dementje wel wist te vermij den de indruk te wekken dat deze bezuinigingen volledig in over vrvu-io met Keer punt iet verkiezingspro gramma) zouden zijn. Welis waar wordt het daarin ge noemde bedrag van 1500 mil joen gulden gemakkelijk ge haald, aldus het standpunt, maar het gaat toch op een an dere manier dan in Keerpunt werd bedoeld. Vastgesteld werd daarom dat er op zal worden aangedrongen, dat de ze bezuinigingen ondanks te genvallers gehandhaafd zullen worden. Bovendien houdt de Partij van de Arbeid vast aan de op vatting dat de defensie-uitga ven teruggebracht moeten worden (nog in deze regerings periode.) naar een niveau van drie procent van het nationale inkomen. De bezuinigingen mogen voorts niet afhankelijk worden gesteld van het welslagen van de oost-west-gesprekken over troepenvermindering in cen- traal-Europa. Partijbestuur en partijraad hielden verschil van mening over de vraag of men minister Vredeling nog tot na midden volgend jaar de tijd zou geven (in afwachting dus van wat er uit de internationale bespre kingen te voorschijn komt), of dat de bezuinigingsplannen on middellijk ingevoerd moeten worden. De partijraad nam tenslotte een motie aan waarin voor het laatste werd gekozen, maar on derschreef merkwaardig ge noeg tegelijkertijd ook het ge matigder bestuursstamdpunt (uitstel tot midden volgend jaar). Volgend jaar zal een nieuwe algemene ledenvergadering bijeengeroepen moeten worden waaraan het hoofdbestuur nieuwe voorstellen zal moeten voorleggen- Voorzitter Ten Brink zei daarvan: Die voor stellen zullen niet van opti- mistische aard zijn, niet ge richt op voortzetting van D'66 of op deelname aan verkiezin gen of op een herleving. Tevo ren had minister Gruijters de instemming van de ledenver gadering gekregen voor zijn uitleg van de situatie: Het is een zaak van wijsheid het be sluit van de meerderheid zó te erkennen, dat van het hoofd bestuur gevraagd wordt zijn statutaire plicht te vervullen en daarbij uit het vandaag ge beurde politiek gepaste be scheidenheid te ontlenen Uit de discussies die aan de zoals bij D'66 gebruikelijk chaotisch besluitvorming werden voorafgegaan, kwam heel duidelijk de verdeeldheid naar voren- Een verdeeldheid die ertoe leidde dat staande de vergadering 50 voorstanders van onmiddellijke opheffing hun lidmaatschap opzegden onder wie mensen van het eerste uur, zoals het Noordhol landse oud-statenlid Redeker, het oud-bestuurslid Van Boet- zelaar, Gijs Stappershoef en het lid van het hoofdbestuur Uerz uit Zevenaar. In de discussies mengden zich niet minister Gruijters en staatssecretaris De Goede, wel de beide staatssecretarissen Glastra van Loon en Brink horst. Eerstgenoemde wees er op dat het voorbarig en over bodig zou zijn nu reeds te beslissen over het al of niet meedoen aan volgende kamer verkiezingen „Niets in de po litiek is zo onzeker als de toekomstige, maar ook het verleden is onzeker. Ik ontken dat de uitspraak van de kie zers bij staten- en raadsver kiezingen kan worden aange grepen op dit moment als legi timering van een opheffings- besluit. Een besluit om niet aan volgende kamerverkiezin gen deel te nemen is voorba rig omdat het door iedere vol gende ledenvergadering kan worden herroepen. Degenen die het niet eens zijn met het voortbestaan kunnen hun lid maatschap opzeggen". Van vele kanten werd er ook op gewezen dat een besluit tot opheffing van D'66 nu de be windslieden in het kabinet in een onmogelijke positie zou brengen en wellicht gevaren voor de hele positie van het kabinet met zich zou brengen. Het ziet er naar ui dat velen aan de oproep van Glastra van Loon gehoor zullen geven. De oud fractieleider van D'66 in de Eerste Kamer mevr. Wassen- Van Schaveren, heeft haar aanmeldingsbrief voor de PvdA al gereed liggen- Ande ren zullen zich wellicht wen den tot het Progressief Libe raal Aktiecentrum, dat de pro- gressief-liberale krachten wil verenigen en waartoe het ini tiatief is genomen door onder meer een aanta-l D'66ers. Niet onmogelijk wordt door anderen weer geacht, dat D'66 zal terugvallen t-ot een kleine kern, die de tijd tot de nieuwe kamerverkiezingen zal gebrui- (Vervolg van pagina 1) De voorzitter van de Raad van Kerken vroeg zijn toehoorders op plaatselijk niveau zoveel mogelijk te doen wat de offi ciële kerken noig niet kunnen doen. „De organisatorische verschillen blijven voorlopig bestaan. Maar de scheidingen worden steeds dunner en doorzichtiger. De muren wor den steeds lager- En het ogen blik kan komen, dat het ge woonweg een gewetenszaak wordt om de laatste rest van de afgebrokkelde muur omver te werpen, wat de officiële lan delijke kerkleiders ook zeg gen", aldus prof. Berkhof- Hij realiseerde zich overigens dat men daar in de meeste plaatselijke situaties nog niet aan toe is. „De oecumenische beweging werd vaak plaatse lijk een hobbyclub- De mensen van Confrontatie en Evangeli sche Omroep en de Pinkster- groepen deden natuurlijk niet mee, de traditionelen rechts en ook d-e revolutionairen links sloten zich bij deze oecumeni sche middenorthodoxie niet aan. Daardoor heeft d-e oecumeni sche beweging, die geroepen is om de tegenstellingen tot een nieuwe gemeenschap sa men te brengen, tegen haar wil de verdeeldheid vergroot en tot d-e polarisatie bijgedra gen NAPELS. Een kijkje in een overstroomde straat in het centrum van Aversa. in het gebied van Napels dat is getroffen door overweldi gende regen en storm. Door dat een dam het begaf werd de plaats Aversa op 20 km van Napels getroffen door een twee meter hoge vloed golf. Acht personen zijn hier omgekomen, de oogst is be schadigd. ADVERTENTIE Voor tante Jo, tot troost, omdat haar Lorre in-' eens de JcraaieS mars blies. Niemand, woont te ver om 'n bloemetje te sturen. Uw Fleurop- bloemist zorgt VTpW ervoor! Fleurop Interflora Nederland, Gegarandeerd goed. SCHIEDAM (ANP) Tij dens een ruzie in de woning van haar vriend aan de Schie- damse Von Leibnitzstraat. is vriidagavond omstreeks elf uur het zeventienjarige meisic Ans van der Wel zodanig met een schaar gestoken, dat zij korte tijd later aan de opgelopen verwonding overleed. Uit het onderzoek van de po litie te Schiedam is gebleken, dat d-e dader, de 20-jarige los- werkmam A. B. D„ onder in vloed van drank verkeerde toen hij zijn daad pleegde Hij was vrijdagavond la-at thuis ge komen, waarna een woorden wisseling ontstond en de jon geman met een schaar het meisje een aantal steken toe bracht, als gevolg waarvan zij korte tijd later overleed. Buren die het meisje hadden horen gillen waarschuwden d-e poli tie, die de dader in half we zenloze toestand in de woning aantrof en daarna arresteerde TOKIO (UPI) Een van de drie Japanse ter roristen die een week geleden de Franse am bassade in Den Haag be zetten en elf mensen gij zelden, zou volgens de Japanse politie een jon gere broer kunnen zijn geweest van een van de drie Japanners die in mei 1972 de luchthaven Lod van Tel Aviv aan vielen. De politie zei zaterdag dat zij gelooft dat de 25-jarige Junzo Okudai- ra een van de drie terro risten in Den Haag was Junzo is een jongere broer van Tsuyosji Oku- daira die bij de aanval op de luchthaven Lod om het leven kwam na 26 mensen te hebben ge dood. De enige van het trio die de aanslag over leefde, Kozo Okamoto. zit in een Israëlische ge vangenis levenslange ge vangenisstraf uit. DRIEBERGEN (ANP) Het buitengewoon congres van de Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming (NVSH) heeft zaterdagmiddag het zittende hoofdbestuur naar huis gestuurd. In een motie aangenomen met 211 stemmen voor, een stem tegen en drie blanco is dit congres van me ning dat lit hoofdbestuur in strijd heeft gehandeld met alle eerder gedane beleidsuitspra ken. Het bestuur heeft zonder enig overleg met de vereni ging en met het personeel de abortusklinieken van de stich ting directe hulpverlening op onrechtmatige wijze aan de ver eniging onttrokken. Ookwordt in de motie uitgesproken dat de ze hoofdbestuursleden van al hun functies en bevoegdheden in stichtingen, organisaties en overlegorganen in de ruimste zin des woords ziin onthe ven. Het buitengewoon huishou delijk' co-ngres van de NVSH heeft na bespreking van de voorwaarden voor het toekom- UTRECHT (ANP) Bestuur en directie van de Academisch Ziekenhuis in Utrecht zijn aansprakelijk gesteld voor de mogelijke schadelijke gevol gen van behandeling met stra len van vier patiënten. Een onderzoek hiernaar is gaan de. Dit heeft de economisch di recteur van het Academisch Ziekenhuis in Utrecht, drs. A. van Vliet, gisteravond meege deeld. De hehandeling van de vier patiënten heeft plaatsgehad in de periode voor 1973. zo zei de heer Van Vliet De aansprakelijkstelling te gen het Utrechts Academisch Ziekenhuis is namens twee vrouwelijke patiënten inge diend door de arts-iurist W Schuurmans-Stekhoven- Beide patiënten leden aan een ziekte van Hodgkin, een kankerachtige ziekte van het lymfevatenstelsel. Deze ziekte kan in een bepaald stadium worden bestreden door bestra ling. Dit moet echter bijzonder zorgvuldig gebeuren, met na me moet worden voorkomen dat bij het bestralen overlap pingen voorkomen. Volgens dr- Schuurmans- Stekhoven kan redelijkerwijze worden aangenomen dat bij beide patiënten niet de ver eiste zorgvuldigheid in acht Is genomen. Hierdoor heeft het ruggemerg, naar hij aanneemt, een te grote dosis stralen ont vangen w3' tot ernstige ver lammingen van het lichaam kan leiden. Wat de overige twee pa tiënten betreft, volgens de heer Schuurmans-Stekhoven is een van hen, een man, inmiddels overleden, terwijl de ander, een vrouw, nog een aanspra kelijkheidsstelling moet indie nen. stig beleid van de NVSH en de daaruit voortvloeiende ta ken van het verenigingsbe stuur een nieuw hoofdbestuur van vijftien leden gekozen. Voorzitter werd de 31-jarige organisatie-adviseur John Tig- gelman uit Huis ter Heide, die 171 van de 21-0 uitgebrachte stemmen verwierf. Algemeen secretaris werd Monique Ko- bus uit Hilversum (200 van de 210 uitgebrachte stemmen), die reeds deel uitmaakte van het afgezette hoofdbestuur en Paul Winningihof uit Rotter dam werd met 201 van de 210 uitgebrachte stemmen alge meen penningmeester. De 12 overige bestuursleden, allen nieuwelingen, werden bij ac clamatie gekozen. Het nieuwe hoofdbestuur beschouwt zich als een interim-bestuur, dat zo spoedig mogelijk de nieuwe verenigingsorganen wil laten functioneren. Dat er na dit weekeinde twee NVSH-be.;turen gaan functioneren, werd al kort na de sluiting van het rustig ver lopen buitengewoon congres duidelijk. Zaterdagavond maakte het oude hoofdbestuur in het in Zeist ingerichte tij delijke hoofdkwartier bekend, dat het zich als enig rechtma tig gekozen hoofdbestuur be schouwt en uiteraard niet kan handelen naar de onrechtma tige besluiten van een voor namelijk uit kernleden be staande ledenvergadering, zo als werd genoemd. LONDEN (RTR) In een televisie-interview in Londen met David Frost heeft me vrouw Martha Mitchell van ta fel en bed gescheiden echtge note van de Amerikaanse oud minister van justitie John Mit chell gezegd dat gouverneur George Wallace van Alabama haar had toevertrouwd dat hij gelooft dat ex-president Nixon weet had van de moordaanslag die in mei 1972 op heim werd gepleegd. Wallace heeft desgevraagd in Alabama ontkend dat hij tegen mevrouw Mitchell zou hebben gezegd dat Nixon meer van de aanslag afwist. UTRECHT (ANP) Een actiecomité van weekbladen bezorgers belegt in samenwer king met de NVV-bond Mer- curius volgende week zaterdag een protestbijeenkomst in Utrecht tegen plannen van de Verenigde Nederlandse Uitge verijen (VNU) de bezorgwij- ken te integreren. Op deze bijeenkomst willen de bezor gers nagaai wat voor acties tegen de VNU-plannen kunnen worden ondernomen. Volgens de organisators be tekent de integratie van de ioezorgwijfcen van de VNU- bladen (zoals Panorama, Mar griet, Story en allerlei jeugd bladen) dat iedere bezorger 25 oct meer produktie moet gaan maken om hetzelfde loon te behouden- MOOK (ANP) Tegen de uitdrukkelijke wens van mgr. Gijsen is prof. dr. H. van Linde uit Nijmegen gistermor gen tweemaal voorgegaan bij de eucharistieviering in de rectoraatskerk van Molenhoek, waar geen priester meer is sinds de afwijzing door de bisschop van pater A- van Dam, Beide diensten, die druk bezet waren, hadden een rus tig verloop- De priester-hoog leraar preekte over de vredes- week- De brede commissie Molen hoek, waarin ook vier verte genwoordigers van het bisdom zitting hebben, had 11 juni de bisscho p eenstemmig geadvi seerd het gesprek over1 de voorziening in de vacature te heropenen met pater drs- C. Spruit, de provinciaal van de Passionisten, die tot nu toe de zielzorg in de Molenhoek heb- oen behartigd- Het kerkbestuur zegt in een verklaring, dat mgr- Gusen rinds de sanv mg van deze kwestie op 18 december 1973 geen enkele bezorgdheid heeft laten blijken voor de persoon lijke problemen van de be trokkenen". Tenzij de bisschop met het kerkbestuur tot een akkoord komt. zal prof dr- F Haarsma lit Nijmegen komende zondag de eucharist ev:-nng in d« Molenhoek verzorgen-

de Stem | 1974 | | pagina 5