Ach Jade Jaren vijftig (deel 1) .lerciële ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1974 IN de jaren vijftig, zegt men, was geluk nog heel gewoon. „Maar waren we eigenlijk wel zo gelukkig? Vanaf vandaag gaan"we in een 15-delige serie een terugblik werpen op die jaren aan de hand van het boek „Ach ja... de jaren vijftig" door Dick Slootweg, Willem van Beusekom en Co de Kloet, dat vanmorgen tijdens een gro te manifestatie in de Amsterdamse Bijenkorf wordt gelanceerd. Wim Wennekes maakte uit het boek een selectie. Achtereenvolgens zullen thema's aan de orde komen als de huiskamersfeer van de jaren vijftig; het luisteren naar de radio; de opmars van de „huisbioscoop"; onze favoriete sterren van het witte doek en de zwarte schijf; de eerste nozems; welke produkten we zoal wilden bezitten; emigratie; koude oorlog; wat er zoal in de krant stond; de liefde voor ons vorstenhuis; Jan soldaat; hup Holland hup; hoe de jeugd opgroeide; en tenslotte: hoe het gezag aan het einde van de jaren vijftig voor de keuze stond om te buigen of te barsten. Al met al een nos talgische terugblik, die ons misschien kan leren door wat voer ontwikkelingen de tijd waar we nu in leven voor een belangrijk deel bepaald is. IN HOLLAND STOND met eigen naam :e) :?Leo Meijerlaan? rama-abonnee en u mbord. Zo echt als op uw eigen naam of maar wilt. foor nieuwe abonnees. orama. aankruisen wat u wenst)- lboekjes 18 letters, zowel voor :jes. Let bij het straat" voord als straat, plein, EEN HUIS Een opgeruimd huis is een gezellig huis, zo dachten we erover. Het gezinsleven speelde zich hoofdzake lijk in de achterkamer af. Daar stond de tafel met liet uitschuif bare blad, waaraan 's avonds werd ge geten. Dan werd het wollen kleed eraf gehaald en opgevouwen, en het tafelzeil uitgerold. De voorka mer, waar het dressoir of een theemeubel stond, was doordeweeks voor de kinderen taboe. Moeder was altijd als eer ste op en zette thee. De pot stond al onder de muts als vader in zijn hemd de trap af kwam. Hij stak eerst een sigaret op en vroeg dan óf naar zijn manchetknopen óf naar zijn baleinen óf naar sen stropdas die hij niet kon vinden. Hij waste zich in de teuken, want daar zat de enige kraan waar hij met zijn hoofd onder kon. h de ganig dikke lik l haar, kamde trok een lui: j aan het ops] en modelleerde dan allies be hendig schuin maar achteren. Hij .at twee witte boterham men zoud-er beleg, maar wel mat een diikke laag Blue Band. Moeder maakte intussen de sneetjes voor tussen de middag klaar en deed die in het inklapbare broodtrommel tje. Vader ging weer naar zijn baas. Geld verdienen. een zijn en, kruintje Het dioorsneegezin had het die eerste jaren niet breed. Van het miaigere loon bleef zelden iets over en er moest altijd gerekend worden. Als er deze maand eon paar schoenen voor de jongste moesten komen, In de hoek van keuken stond een petroleum- of j Potkachel, met daar vmkeen een droog- I 'ekje op zes wankel Pootjes Ach ja... de jaren vijftig Een serie in 15 delen op basis van het boek „Ach jade jaren vijftig" door Dick Sloot weg. Willem van Beusekom en Co de Kloet. Wetenschap- pelijke Uitgeverij Amsterdam. Samenstelling: Wim Wenn.e- kes. Een opgeruimd huis is een gezellig huis. Zo dachten we er over. dan moest een nieuw over hemd voor vader tot de vol gende maand wachten. „Ik ben Kothsehild niet", zei moe der weieens knorrig als een van de kinderen op een ver keerd moment iets nieuws kwam vragen. Van tijd tot tijd zag je haar zitten aan de tafel in de huiskamer, dan had ze zo'n trommeltje met zes gleuf jes voor zich en telde ze na wat er in de vakjes zat. En daarna werkte ze haar huis houdboekje bij. Er was niet elke dag vlees bij het warme et-en, want het geld groeide niet op je rug. Maar als de braadlucht je bij thuis komst tegemoet kwam, dan kikkerde je meteen op. Het grootste stuk was natuurlijk voor vader, die het vlees trou wens op z'n eigen bord in stukken sneed. De kinderen kregen naar school boterhamworst en pin dakaas op brood mee, of cho- coladehagel als ze dat liever hadden. Vooral op de maandag was zo'n uitgedroogde boter ham met pindakaas nauwelijks te eten; het sneetje rookvlees gooide je zelfs weg en van je zakgeld kocht je dan in het snoepwinkeltje een Mars. Als je jiarig was mocht je bij wij ze van uitzondering zeggen wat je wilde eten; verder had je maar te eten wat de pot schafte. ptaal (13 nrs.). zegel aan Panorama» Vader is de baas, maar moe der heeft het voor het zeggen. Zo'n grappig gezegde deed het in de huiselijke sfeer van de jaren vijftig goed- En de mop penpagina's van de geïllus treerde tijdschriften zorgden er wel voor, dat het deegrol- effekt in de uitbeelding van de man-vrouw-veriho-uding werd gehandhaafd. De waar heid was natuurlijk, dat de m-eeste regels In huis inder daad door moeder werden ge maakt. Je m-o-est van all-es, als kind, en op ongehoorzaamheid stond straf. Je moest je bord leeg eten, je moest op zondag je goeie schoenen aan en diaar miocht onder geen beding mee te-gen een bal worden aangescho-pt. (Met een beetje spuug kon je even voor je naa-r binnen ging de kale neus wel camoufle ren.) Je moest naiar de pad vinderij of naar een andere club. Je moest m-ee op visite bij oma, je moest met twee woorden spreken en „als je nou nog een keer met je han den in je zakken loopt, dan naoi ik ze dicht". Met de mat- teklop-per krijgen of met je kop onder de koude kraan ge stopt worden, dat waren de ergste straffen w-aar je op kon rekenen. Zaterdag: Vader werkte net als alle andere dagen tot vijf uur. Moeder braadde 's mid dags ail het vlees voor zondag. Als vader thuis kwam ging hij zich meteen helemaal wassen. De kinderen gingen ma het eten in bad. 's Winters werd e engrote teil in de keuken gezet, omdat het boven dan te koud was. In de hoek van de keu-ken stond een petroleum kachel en daaromheen een houten wasrekje, waaraan de handdoek en het ondergoed hingen te warmen. Als moeder zi-ah ails laatste ook had opgefrist, was het tijd voor koffie en warme chocola demelk- Dan vulde de achter kamer zich met de lucht van Sunlight-zeep -en flanellen py jama's en werd de radio harder gezet. En we speelden nog... Zondag: Alle schoenen stonden glimmend gepoetst in de keu ken. Als vader beneden kwam in zijn zondagse antraciet- grij-ze pak verspreidde hij een aangename brillantineluoht. Moeder had een plissérok aan. of, omdat we zouden uitgaan een deux-piêces met daaron der matuurli(jk een onderjurk, een corset en jarretelles. Ze droeg nylons met naad. Moeder had een plissé-rok aan en ze droeg nylons. Met naad Zondag was ook de da-g van de uitstapjes. Het populairste vervoermiddel was die fiets, het degelijke type met terug traprem en zadeldekje. Toen Bruin het kon trekken kocht vadeT voor zichzelf een Eitje en een Solex voor moeder. De kleintjes achterop, de andere kinderen op de fiets erachter aan, zo gingen ze op weg. En een keer per jaer was het „grote vakantie". Ook dan fietsten we weer heel wat af. Later, toen we ons iets meer konden permitteren, buurden we een huisje in Haamstede, Sohoorl of op Terschelling- Prompt kreeg dan een van de kinderen uitslag, vermoedelijk van de strooien matras. Maar verder was alles prima in or de. Jammer dat er vaak alleen ma-ar gesteriliseerde melk te krijgen was. Trouwens, ook het water smaakte er anders, dat kon je aan de thee merken. En wat deden we verdei' Ir onze vrije tijd? We werkber ln de tuin; we fotografeerden met een boxje of met een Agfa Clack; we puzzeld-en leg en kruis; we ded-en 's avonds waar overdag geen tijd voor was. Sokken stoppen, bordu ren, verstellen. Er werd na tuurlijk ook gelezen. De krant, de Panorama, de Spiegel, de Libeile de Katholieke Illus tratie of Margriet, „het blad voor moeder en kind". Vaak ook Kwam h-et Monop-olysp-el op tafel. Of het Scrabble- of Ganzebord en Mens-erger-je- ni-et. Bij een enkeling hadden ze al televisie, de huisbio- scoo'p, maar de meesten luis terden toch naar de radio... iaar korrespondentschap sentatieve medewerker en man die er op uit trekt, jebied, in dit geval dus Dudt en legt kontakten ke bankdiensten, e Hulst en van de nt uiteraard te beschikken i kennis van zaken, r behoort toch theoretisch rengen. Wij denken aan: cieel gerichte studie èn jk het liefst in het is overigens, dat de ving thuis kan voelen. efonisch in verbinding :ur Nederlandse &1140 - 33 51. Hoofdsamensteller van „Ach jaren vijftig", Dick Slootweg. de

de Stem | 1974 | | pagina 17