„Regering handhaafde eisen tot elke prijs" CAPTAIN SIERKS ENTHOUSIAST INGEHAALD Band van vertrouwen met Jap anners Alsu liet er écht goed van neemt, laat u een heleboel staan. Eet minder maar lekker. Echte boter Stap over op pijp Israëlische kranten verontwaardigd 99 Man liet pony auto trekken: Eis vrijspraak Menigte Applaus Gerucht Verzekerd VNO: Gevaar voor versnelde nivellering paplepr oor uw pen Van der Stoel Rechtsstaat Bonn bezorgd over soft drugsbeleid in Nederland 19 DEN HAAG De re gering heeft onvoor waardelijk vastgehouden aan haar eisen, dat de Japanners geen gijze laars mee zouden mogen nemen. Ook mochten de Japanners geen handgra naten en explosicven meenemen. Aan die ei sen heeft de regering in ruil voor een vrije af tocht vastgehouden, „ook als dit de dood van de gijzelaars zou hebben betekend". Dit zei premier Den Uyl gisteren in een ver klaring voor de Tweede Kamer. De premier zei, dat de regering geen verantwoordelijkheid kon aanvaarden, dat „door het meenemen van wapens elders in de we reld opnieuw slachtof fers zouden vallen". „In 100 uren van handelen en onderhandelen heb ben wij dit bereikt". De minister-president deelde mee dat de Tweede Kamer vandaag een uitvoerig schriftelijk verslag zal krijgen over de gebeurtenissen. Hij zei dat in de 100 uren durende onderhandelin gen vele moeilijke be slissingen zijn genomen. Hij dankte eveneens de Egyptische ambassa deur en andere leden van de Japanse ambas sade, in het bijzonder ambassaderaad Kondo, die als woordvoerder van de regering met „een onvoorstelbare be kwaamheid, geduld en menselijkheid" in 100 uren de onderhandelin gen voerde. Hij dankte ook de Franse regering, ie politie voor het voor beeldig optreden, tien lallen ambtenaren, voor „wie de tijd stilstond" :n alle mensen die „veel begrip en medeleven hebben getoond". Hij dankte ook de mi nisters Van Agt en De Gaay Fortman. „We wis ten ons gedragen door een verenigd volk", zei de premier. „De .terreur is een daad tegen de mensheid. In dit geval heeft de menselijkheid toch overwonnen", zei hij tenslotte. Kamer voorzitter Vondeling sloot zich bij de woor den van de premier aan, dat „heit drama geen mensenlevens heeft ge kost". De voorzitter noemde in het bijzonder de chauffeur van de bus voor wie hij een diep respect uitte. Hij sprak tenslotte de hoop uit, dat ie zieken spoedig beter zullen zijn. (ADVERTENTIE)1 SCHIPHOL De bemanning van de Boeing 707, die de vier Japanners naar Damascus heeft vervoerd, heeft tijdens de vlucht alle kans gehad om de terroristen te overweldi gen. „Maar we hadden een band van vertrouwen, toen we boven de Rode Zee vlogen, lagen ze alle vier op de grond te slapen, maar we hebben er geen moment over gedacht om ze te overvallen. Als je met z'n zevenen in een vlieg tuig zit op een hoogte van 39.000 voet, dan moet je binnen goed met elkaar kunnen omgaan. En we hadden ons ere woord gegeven". Dit verklaarde gistermiddag een laconieke Pim Sieriks, de piloot van de Boeing bij de triomfale aankomst van de be manning op Schiphol- Captain Pim Sierks. tweede piloot Ruud van der Zwaai en de Britse boordwerktuigkundige Barry Kniglht beleefden een ontvangst die slechts door die van het Nederlands elftal is overtroffen. HAARLEM (ANP) De officier van justitie bij de rechtbank in Haarlem heeft gisteren in hoger beroep vrij spraak geëist tegen de 44-jari- ge timmerman J. W. van D. uit Zaandijk, die zich wegens mishandeling moest verant woorden. De man had op 4 november (de eerste autoloze zondag) zijn 750 kilo wegende auto laten trekken door een pony. Hij zou volgens de dag vaarding in Wormerveer het dier nodeloos pijn hebben ver oorzaakt door het werk boven zijn krachten te laten doen. In de auto zaten de verdachte en vijf kinderen, waardoor het totaalgewicht 1050 kilo was. Als getuige-deskundige ver klaarde drs. Bouwman, werk zaam bij het wetenschappelijk bureau van de Rijksuniversi teit te Utrecht, dat de pony het gewicht van meer dan dui zend kilogram kan trekken, Ook meendte hij dat het dier niet werd gekweld, hoewel het niet goed was aangespannen. Duizenden hadden zich opge steld langs de pier toen kwart voor twee uit het niets met oorverscheurend lawaai de Boeing uit de wolken dook en vlak boven het publiek naar het einde van de horizon raas de. Maar de normale vliegver- keerswetten golden niet voor het bejubelde trio, dat werd opgewacht door de ministers Van der Stoel en Westerterp en diat na vijf uur door de koningin in paleis Huis Ten Bosch werd ontvangen en on derscheiden. Pim Sierks taxiede zijn impo sant vehikel vlak bij de pier- Hij had het raampje open en zat in zijn overhemd terwijl hij los met zijn handje naar het publiek zwaaide. De eer sten die aan boord gingen wa ren weer rechercheurs, die de twee revolvers en enkele mes sen van de Japanners in een zwart koffertje stopten en toen het vliegtuig weer verlie ten. uitstapten gaven ze ons een hand en zeiden ze dat zij ons als wij moeilijkheden zouden krijgen, waar ook ter wereld, zouden beschermen", aldus Pim Sierks die zijn respect voor de Japanners niet onder stoelen of banken stak. De ministers Westerlérp en Van der Stoel gingen toen de trap op en hieldien zich onge veer tien minuten met de be manning bezig. Maar toen was het zover. Onder luid applaus en een spervuur van camera's en bli-tslampen, kwam de be manning,, nu officieel in het groene uniform, naar buiten. De hieropvoigende persconfe rentie werd door captain Sierks even rustig doorstaan als zijn benarde vlucht- Hij beantwoordde viertalig de vragen die met mitrailleur- suelhei'd op hem werden ge richt. Tot stomme verbazing van de pers onthulde hij dat er een uitstekende verhouding was geweest met de vier ter roristen- „Ze waren overbe leefd en toen ze in Damascus Sierks: „Het enige moiment waarop ik bang was, was toen ik die menigte hier zag. Had ik dat geweten dan was ik naar Rotterdam uitgeweken" De piloot verklaarde dat hij geen moeilijkheid1 met de Ja panners had gehad. „We spra ken over van alles. Over koet jes en kalfjes, het weer en dat soort dingen. Ze waren lang niet de. hele tijd in de cockpit- De revolvers hadden ze losjes in de broekzak en ze hebben ons de wapens in Damascus overhandigd. Maar ze waren toch diep teleurgesteld dat ze niet in Aden mochten uitstap pen. En ze hadden het gevoel dat hun missie mislukt was."- „De boordwerktuigkundige Barry Knight heeft nog het meeste met hen gepraat, hij heeft ze bewogen het losgeld terug te geven". Sierks beves- t-igdë dat het losgeld in Damas cus is achtergebleven. Hij overhandigde een recu aan mi nister Van der StoeL ners waren hielden ze ook voor de bemanning geheim- Captain Sierks mocht in het Nederlands zich met Schiphol onderhouden. „Maar ze hadden toch niets kunnen volgen als ik rad Engels had gesproken. Ze spraken zelf in steenkool engels, nee, iets beter, een huisbrandolie-engels Zoals ze daar zaten, leken het net vier Japanse toeristen op weg naar het oosten. Voordat we opste gen controleerden ze het hele vliegtuig. Het zijn echt geen kleine jongens en niemand had zich kunnen verstoppen, Je maakte'ze niets wijs"- „Ik ben er niet helemaal ach ter wat ze nu eigenlijk hebben bedoeld. Ze gingen heel goed met elkaar om, ook met Foe- roeya". Hiermee ontzenuwde Sierks het gerucht d-at ze de uit Parijs gehaalde Japanner op de nominatie hadden staan om geliquideerd te wórden- Tijdens de vlucht had de Boeing alle medewerking. Gezagvoerder Pim Sierks temidden van zijn gezin op het platform. Sierks: „We -mochten flinke stukken afsnijden, wat anders nooit is toegestaan". De cap tain had als souvenir een zak mes van de Japanners gekre gen. Voordat de piloot zijn re laas vertelde, bracht minister Van -der Stoel de dank van de regering over. Hij roemde niet alleen de vliegvaardigihei-d van de bemanning, maar ook diens menselijk inzicht. De persconferentie kreeg een merkwaardig slot toen de trendgevoelige Pierre Kartner, alias vader Abraham een staandebeens geschreven lied op de -bekende wijs ten gehore bracht. „Bedankt stoere jon gens, bedankt voor het leven, dat jullie aan de elf weer hebt ge-geven"- Enkele uren later werd de bemanning ontvangen door.de koningin. JAN KOESEN Gevraagd waarom hij zioh vrijwillig had gemeld, ant woordde Sierks: „Ik zag geen enkele intelligente reden om te weigeren". Hij onthulde dat hij voor één miljoen was ver zekerd. Toen de Japanners af scheid namen, trokken ze zak ken over hun hoofd- Reden waarom ze nog steedis niet zijn gefotografeerd. Boordwerktuigkundige Knight: „Toen ze weggingen zeiden ze heel vriendelijk dat ze ons spoedig weer hoopten te zien". Wie de drie Japan- Zwaaien op de trap van de Boeing 707 na aankomst uit het Midden-Oosten. V.l.n.r. co-piloot Ruud van der Zwaai, gezagvoerder Pim Sierks en boordwerktuigkundige Bering Knight. Het is bijna ongelooflijk wat je allemaal met plastic pijp kunt doen. Dit materiaal wordt in allerlei maten ge maakt: van heel dun tot erg dik. Want niet alleen de af voerpijpen van de goot, de wastafel enz.worden van plas tic gemaakt, ook hele riole ringsstelsels. Het is altijd wel mogelijk om aan stukjes afval te komen. De ronde vorm leent zich tot het maken van talloze voor werpen. Neem b.v. een stuk plastic pijp met een doorsnede van 30 cm. zo'n 90 cm. hoog. Zaag er aan twee kanten een ovaal gat uit, precies tegeno ver elkaar. Tussen beide gaten moet natuurlijk wel zo'n 10 cm. materiaal over blijven. Zaag van spaanplaat een ronde schijf, die precies (klem) in de pijp past, en bevestigd die met schroefjes door het plas- tich heen aan de bovenkant van de pijpopening. Zo'n zelfde schijf in het midden (die dan dus door de twee ovale gaten heen goed bereikbaar is) en je hebt een leuk bijzettafeltje- Kan ook ais telefoonzuil wor den gebruikt. Een helemaal diclit gelaten pijp van b.v. 40 cm. hoog kan als onderstuk dienen voor een leuke tuinta fel. Plastic is weer- en wind echt. Als de tuintafel een vaste plaats heeft, kan de plastic pijp in de grond wor den ingegraven. Wat beton er in storten en hij zit muurvast. Een rond blad erop, als dat van hout is, deugelijk schilde ren of lakken. Korte stukjes plastic pijp, van b.v. 20 cm. doorsnee, kun nen aan de wand of tegen het plafond als simpele, maar, aan trekkelijke behuizing dienen voor lampjes. Het bevestigen kan een probleem zijn. Maar een zelfde ronde schijf als hierboven genoemd, Klemvast en met enkele schroefjes, geeft de mogelijkheid om het zelfgemaakte spotje vast te zetten. Daar kan dan aan de binnenkant meteen de fitting aan vast. Zet er echter geen al te sterke lamp in- Dé warmte zou het plastic kunnen vervor men. Er zijn heel wat dingen te bedenken: een box voor een luidspreker kan ook heel goed van plastic pijp worden ge maakt. Of een flessenrek, van een heel stel aan elkaar ge lijmde stukken pijp (diameter 11 cm). Plastic pijp kan heel goed worden gelijmd met lijm voor hard-pvc. Daarmee kun nen echter geen andere mate rialen aan de kunststof wor den gelijmd: alleen pvc op pve, zoals dus b.v. voor het flessenrek. Hout aan pvc lij men kan wel, maar dan met tweecomponentenlijm (ook metaallijm genoemd). Schilde ren van plastic pijp is ook geen probleem: eerst goed schoonmaken met thinner, eventueel met fijn schuurpapier het oppervlak wat opruwen. Direct met lak (twee lagen) afwerken. DEN HAAG (ANP) Het verbond van Nederlandse On dernemingen betreurt dat mi nister Boersma van sociale za ken In zijn memorie van toe lichting op zijn begroting op merkt aat een nivellering van uit de nominale sfeer een bij drage zou kunnen leveren tot rechtvaardiger verhoudingen. „Met dit standpunt van de mi nister zijn wij opnieuw aange land bij de discussie over een aantal aspecten van inkomens nivellering waarover, zoals be kend, in 1973 zulke grote con flicten zijn gerezen", aldus het VNO. Brieven voor deze rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatfe zullen dez« vermeld worden. Slechts b»{ hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan big de redactie bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens is met inhoud, c.q. strekking. Naar aanleiding van uw re dactioneel stiukje diz. min. Van der Stoel het volgende, ik zou zeggen de stumpers in Grie kenland weiten niet beter. Hier in Nederland zijn zelfs straten naar Stalin genoemd en ieder een weet wat die in eigen land heeft -uitgevoerd- En over dat weghonen dacht u dan dat de man met zijn uitlatingen Nederland goed deed? Ik ben er namelijk wel van overtuigd dat men in Nederland geen straat naar hem zal noemen. OOSlTERHOUT G. H. WOORTMAN Blijkens een summier pers bericht dreigt het creëren van beroepsrecht tegen be schikkingen van lagere over heidsorganen bij de raad van State in het slop te geraken. Minister Van Agt heeft ge dreigd het wetsontwerp dat reeds vier jaren in de Kamer rondslingert in te trekken, wanneer de kamer voet bij stuk houdt, om ook niet-juris- ten in het beroepscollege te benoemen. Het belang van het te creëren beroepsrecht is om gekeerd evenredig aan de aan dacht, welke publiciteitsmedia aan het onderwerp schenken. Het is dan ook verwonderlijk, dat een volk, dat niets nalaat om zich te omringen met ze kerheden bereid is om de rechtszekerheid aan zijn laars te lappen. Een rechtsstaat kan slechts bestaan, wanneer deze gedragen wordt door het volk, dus door de democratie. Dit beroepsrecht beoogt, om bet laatste restje vrijheid wel ke de wet aan de burger toe kent te waarborgen en te be schermen tegen krachten, die erop uit zijn dit aan te tasten en te vernietigen, wanneer hun dit goeddunkt. Laat ons derhalve hopen dat de Kamer dit wetsontwerp erdoor sleept, desnoods middels het recht van initiatief en het heenzen den van minister Van Agt. BERGEN OP ZOOM P. BROUWER BONN (DPA) De West- duitse regering is ongerust over de tolerante houding van de Nederlandse regering tegen over het gehruik van soft drugs". Bonn wil deze kwestie ter sprake brengen in het ka der van de Europese samen werking. Dat blijkt uit het gisteren gepubliceerde rege- ringsantwoord op vragen van het CDU-bondsdaglid Dietrich Rolknann. Volgens de regering in Bonn is Nederland van plan het ge bruik vain henmepprodiukten te legaliseren, maar voorlopig zou dat vanwege internationa le verplichtingen niet mogelijk zijn. Bonn vreest een aanzien lijke toeneming van de drug smokkels naar West-Duitsland als het gebruik ervan in Ne derland wordt toegestaan- De West-duitse regering zal zich dan ook verzetten tegen ver andering van de internationale verplichtingen. Volgens Bonn hebben onderzoekingen uitge wezen dat ook soft drugs schadelijk voor de gezondheid zijn. WAARSCHIJNLIJK om streeks maart-april volgend jaar zal een Benelux-rege- ringsconferentie worden ge houden. Dit heeft premier Den Uyl meegedeeld, na afloop van de eendaagse „Benelux mini- top" in Den Haag. (Van onze correspondent) TEL AVIV De Israëlische pers heeft gisteren scherpe kritiek uitgeoefend op de knieval van Nederland en Frankrijk voor de terroristen van het Japanse Rode Leger. De bladen leggen de nadruk op de nieuwe zege van „het internationale terrorisme" en hekelen de ontvangst die de vier Japanse soldaten van het Rode Leger in Damascus heb ben gekregen. „Het toegeven aan terreur lokt nieuwe terreur uit" is het hoofdthema van de hoofdarti kelen. Het blad Davar heeft er echter begrip voor dat Frank rijk en Nederland voor het redden van onschuldige men senlevens aan de eisen van de Japanse terroristen tegemoet zijn gekomen. Dezelfde krant merkt echter op, dat het de Nederlandse regering moeilijk zal vallen de volksvertegenwoordiging in Den Haag ervan te overtuigen dat de nodige maatregelen te gen terroristische aanslagen in Nederland waren genomen. „Het blijkt", schrijft Davar, „dat zelfs in Nederland Is- raëls waarschuwingen geen voldoende gehoor hebben ge vonden". Dezelfde krant prijst pre mier Den Uyl voor zijn voor stel een internationaal hoofd kwartier ter bestrijding van het terrorisme in het leven te roepen. Ilei ochtendblad Haaretz wijst er in dit verband op dat ook dit een oude Israëlische suggestie is. Deze krant hoopt dat het nu eindelijk eens tot het Westen zal doordringen dat terrorisme niet alleen het Israëlisch-Ara- bisch geschil begeleidt maar een internationaal verschijnsel ls. Ten tijde van de vlucht van het Franse vliegtuig met de vier Japanse terroristen boven het Midden-Oosten werden op het David Ben Goerion vlieg veld bij Tel Aviv voorberei dingen getroffen in het geval net vliegtuig daar zon willen landen. Nog steeds zit Kozo Okamo- to, wegens zijn aandeel in het bloedbad in de hal van het vliegveld, in Israël een levens lange gevangenisstraf uit. Ook deze „soldaat" van het Japanse Rode Leger zou wel eens op spectaculaire wijze door zijn kameraden uit het gevang bevrijd kunnen wor den.

de Stem | 1974 | | pagina 11