Strijd om brandt prijzen vandaag pas goed los VERDER GEWELD IN ARGENTINIË amropierson firnd Volvo: meerder heidsbelang van 75% in DAF Car FBUJl] Beklaagden Watergate vragen uitstel proces met V. D. LANDBOUWRAAD YS-soldaat door DDR vrijgelaten Ondersoek activiteit van CIA in Chili bikeMeinhof j# rechtszaal ROUW IN ZUID- Voor doodschieten Amsterdamse agent 20 jaar geëist anra-piersonfmi Frelimo: voorzichtig aan met Z.-Afrika en Rhodesië Tollens Coatings vraagt ontslag voor 60 man binnenland buitenland commentaar [cheef beeld linken op twee gedachten ffeenrijk maar niet gezond \ezet VANDAAG Pompen en motoren uit voorraad? Dunoyer de Segonzac overleden Woensdag 18 september 1974 e aardgasrijkdommen wil de regering op de eerste plaats I ten goede laten komen aan de lagere inkomens. Dat daar- Mk gedacht is aan de ontwikkelingslanden achten wij een zelfsprekende zaak. "opdus naar een „samenleving met minder ongelijkheid", zo de Troonrede dat uitdrukt. Ook bij de uitwerking van deze Istelling, die wij in zijn algemeenheid van harte onderschrij- zijn echter vraagtekens te plaatsen. Krijgt bijvoorbeeld de 'ómenspositie van boeren, tuinders, en middenstand even aandacht als die van de industriële werknemers? Naar mening is dit ten onrechte niet het geval. Die „samen- -ing met minder ongelijkheid" blijft dus een scheef beeld lonen. De vakcentrales en hun achterban zitten dichter bij jj VUUr. Het kabinet is dan ook bij zijn loon- en prijsbeleid in jte mate van hen afhankelijk. |n Miljoenennota en Troonrede zijn ook een groot aantal za- aan de orde gesteld waarvoor het kabinet onverdeelde bij- I kan verwachten. Toch blijven bij ons dit jaar de vraagtekens irheersen. En dat is eigenlijk vanzelfsprekend. De overheids- men die nu voor het eerst in een meerjarige begroting zijn rgegeven, zijn zo ambitieus en kostbaar dat ze eerst duchtig jloetst moeten worden. Stoutmoedigheid en roekeloosheid zijn it altijd duidelijk te onderscheiden, zeker niet in een wereld it zoveel onzekerheid als waarin wij thans leven. Het gijze- isdrama, dat deze Prinsjesdag overschaduwde, is daarvan een urschuwend voorbeeld. lestedingsverruiming door belastingverlaging en verhoging van de rijksuitgaven zijn een beproefd middel om de werk tegenheid te vergroten. Toch is het lang niet zeker, dat deze ilstelling van het regeringsbeleid, waarvoor terecht veel geld [uitgetrokken, ook verwezenlijkt zal worden. Het werkgelegenheidsprobleem heeft twee moeilijke facet- i, die door consumptieverhoging niet worden weggenomen, pgroot aantal werknemers kan geen werk vinden, omdat hun ling onvoldoende is. Een groot aantal bedrijven kan het ofd nauwelijks boven water houden vanwege buitenlandse Acurrentie, hoge loonkosten etc. Dat houdt in dat het Neder- idse werkgelegenheidsprobleem van structurele aard is. fn juist aan de verbetering van de structuur van de economie aan de omscholing van arbeidskrachten wordt naar onze uting door de regering re weinig aandacht en geld besteed, larschijnlijk komt dat omdat het kabinet eigenlijk op twee dachten hinkt: aan de ene kant willen Den Uyl c.s. omwille n de werkgelegenheid een economische expansie bevorde- i, maar aan de andere kant wordt die belemmerd door een mplex van factoren als een zware belastingheffing, het selec te investeringsbeleid, zwaardere milieu-eisen; een beleid dus tin zijn totaliteit duidelijk gericht is op het afremmen van (ongebreidelde) economische groei. Twee hoofdpunten van regeringsbeleid, bevordering van de irkgelegenheid en beheersing van de economische groei zijn feite tegengesteld, zeker op korte termijn gezien. van landen waaronder ook geïndustrialiseerde weten door de enorme stijging van de prijs van grondstoffen lergie) niet meer, hoe ze de eindjes aan elkaar geknoopt eten krijgen. Tenzij in wereldwijd verband voor hen een op- ising wordt gevonden, zullen zij een zeer moeilijke tijd tege- et gaan. Nederland echter, zo lijkt het, blaakt van welvaart barst van de centen. Want Nederland heeft aardgas, dat door stijging van de energieprijs miljarden extra naar de schatkist it vloeien. Dank zij die aardgasmeevaller wil het kabinet-Den Uyl, zo jkt uit Troonrede en Miljoenennota, in de komende jaren een raai beleid gaan voeren ter verdere verbetering van de kwa- ;'t van het bestaan. Om welke geweldige bedragen het gaat, jktuit de voorgenomen stijging van de rijksuitgaven van 51 Ijardin 1974 via 62,8 miljard in 1975 naar liefst 88,6 miljard 1978. Maar is Nederland wel zo welvarend? Is het verantwoord de aardgaspot nu allerlei nieuwe, miljoenen kostende liviteiten en projecten te ontwikkelen? Deze vraag zal in de wende weken in vele toonaarden herhaald worden. Van onze nt durven we er niet zonder meer bevestigend op te ant iorden. Want achter de glans van het aardgasgoud gaan ook zorg- 'kkende zaken schuil: de werkloosheid, structurele problemen i bet Nederlandse bedrijfsleven, de inflatie en de moeilijke 'sitie van vele agrariërs en middenstanders. Nederland lijkt lans steenrijk te zijn, maar is economisch toch niet gezond. BERLIJN (DPA-UPIBij neffin van de derde dag f Proces tegen drie leden "e Baader-Meinhofgroep Elrike Meinhof dinsdagmor- 11 'P last van de president rechtbank in West-Ber- ot rechtszaal gezet. .Harige anarchiste was i-i Parketwachters de i "mnengehracht. Zij ging jr' Maar weigerde een ra te zeggen. Nadat zij oon poot van haar stoel op begon te stampen jderhig Pre®^en|E baar ver- BUENOS AIRES (UPI-AFP-RTR) Vier mannen hebben uit een snelle auto dinsdag een politiearts met automatische wapens gedood in de voorstad San Isidoro van Buenos Aires. Het slachtofer is Alejandro Bartosj, die ook directeur is van een kliniek in genoemde voorstad. Maandag waren twee linkse politici ontvoerd, wier lijken later met kogels doorzeefd werden gevonden. Be politie zei dat men niet weet wie de daders zijn, maar dat aangenomen kan worden dat het rechtse guerrillastrijders zijn. Dit jaar zijn zeker'60 mensen gedood tijdens de bittere twisten tussen linkse en rechtse Peronisten. Nou was Merijn er gisteren wéér niet. Wat moeten we daarvan denken? (ADVERTZNÏÏE) (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL Terwijl op de stoepen van het Brusselse Charlemagnegebouw, Ierse, Belgische en Italiaanse boeren demonstreerden om begrip te vragen voor hun problemen, begonnen de Europese landbouwministers gistermiddag aan een beraad dat twee of drie dagen zal duren en dat moet leiden tot besluiten over onder meer een tussentijdse prijsverhoging voor de landbouwprodukten. Tegen de avond was er nog geen erg duidelijke tekening in de standpunten van de ver schillende delegaties. Toch meende men in Brussel dat, als deze landbouwvergadering aohter de rug is, de prijzen met meer dan de door de Eu ropese Commissie voorgestelde vier pet. verhoogd zullen zijn. In de nacht van maandag op dinsdag eiste het Europees parlement een prijsverhoging van zes procent. De Franse delegatie heeft in Brussel al verklaard dat een verhoging met vier procent een belediging voor de boeren zou betekenen. Ook de Belgi sche bewindsman heeft een veel hoger percentage, name lijk acht gevraagd. Het Vere nigd Koninkrijk wil geen ver hoging over de gehele linie, maar een sectorsgewijze op trekking van de prijzen, waar bij het vooral de „drinfcmelk- Ir» 'I korl UIT het kantoor van een Rot terdams bedrijf, dat handelt in bouwmaterialen, is in de nacht van maandag op dinsdag een bedrag van f 25.000,- len. DE 31-jarige Malcolm Green is tot negen maanden voorwaar delijke gevangenisstraf ver oordeeld wegens het in brand steken van de keet op het terrein van de cricketclub van Little Waltham waardoor een schade van 6.400 gulden ont stond. Greens actie was een wraakneming voor de schedel fractuur die zijn 6-jarige zoontje Shane had opgelopen door een verdwaalde bal van het cricketveld. AMSTERDAM (ANP) Voor het doodschieten van de 21-jarige Amsterdamse agent Simon Landman en opzettelij ke zware mishandeling van de 23-jarige marechaussee J.M, van den Berg uit Weesp heeft de officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank tegen de 21-jarige Italiaan Gennarco C. 20 jaar gevangenisstraf ge- eist. Dezelfde maximumstraf vor derde hij voor het rmedeple- gen van beide feiten tegen de 22-jarige Fransman Christian B, die op 18 maart j.l. met twee Italianen ontsnapte uit de gevangenis in Schevenin- gen. Er klonk luid applaus in de zaal van de vele politiemensen die de zitting bijwoonden toen de officier van justitie mr- J.J Abspoel nia een uren durend requisitoir zijn eis uitsprak. OOST-BERLIJN (RTR) Een Amerikaanse militair die een week geleden in Oost- Berlijn werd aangehouden, is dinsdag vrijgelaten nadat hij had toegegeven dat hij ge poogd had twee Oostduitsers naar het Westen te smokkelen. Dit heeft het Oostduitse pers bureau ADN bekendgemaakt. De militair, William Medlay, had getracht de Oostduitsers In de kofferruimte van zijn auto naar West-Berlijn te si*» ckelen, waar hij gelegerd was- Volgens ADN was hem daarvoor een grote som geld toegezegd door „zekere perso nen die betrokken waren bij de handel in mensen"- De 24-jarige Amerikaan die hij de militaire politie is inge deeld, werd bij de doorlaat post Charlie aangehouden en overgeleverd aan die Russische autoritei-ten. Precies een week na zijn aanhouding werd hij vrij gelaten. producenten" met meer i komsten wil bedenken. De Britten hebben verder in Brussel aangedrongen op een verklaring waarin de raad zich uit zal spreken voor de moge lijkheid van een directe subsi- ten. Het Nederlandse stand punt in de Landbouwraad is tot dusverre dat een prijsver hoging met vier procent (het commissie-voorstel) voldoende is. In de eerste besprekingsron de die de raad heeft gehouden is duidelijk geworden dat de echte strijd om de prijsverho ging en de rest van de maat regelen pas vandaag goed be gint. De ministers zijn dinsdag avond in een Brussels kasteel gaan dineren en zij zetten hun gesprek vanmorgen voort. Dinsdag heeft de Duitse landbouwminister, Ertl, ver klaard, dat hij zeker niet zal meewerken aan een goedkeu ring van de door sommige lid staten genomen nationale maatregelen. De raad kan zul ke (door de Europese Com missie afgewezen) maatrege len alsnog goedkeuren, mits hij unaniem is. De uitspraak van de Duitse minister lijkt zo'n goedkeuring achteraf on mogelijk te maken. WASHINGTON (UPI) De Amerikaanse commissie voor buitenlandse betrekkin gen heeft eenstemmig besloten een onderzoek in te stellen naar de destructieve activiteit van de geheime dienst CIA in Chili. Dit heeft senator Frank Church, voorzitter van de sub commissie voor multinationale ondernemingen meegedeeld. Church zei dat de commissie na het onderzoek zal besluiten welke actie zal worden onder nomen tegen functionarissen die in 1973 getuigden dat de V.S. in Chili niet tussenbeide kwamèn tegen de marxistische president Salvador Allende, waaronder Henry Kissinger. President Gerald Ford er kende tijdens zijn persconfe rentie maandag dat de V.S. tus senbeide waren gekomen in de Chileense politiek tussen 1970 en 1973, maar hij ontkende dat Amerika een rol had ge speeld bij de omverwerping van het bewind van Allen de. (ADVERTENTIE) Een op researchfaciliteiten en know-how van beide banken gefundeerd beleggingsfonds. Waarbij de belangen internatio naal gespreid zijn. En de beleggers participeren in het totale pakket van hoogwaardige, zorgvuldig geselekteerde aandelen. solide vermogensbeheer. President Ford tijdens zijn persconferentie. Vrouwen rouwen om de doden die gevallen zijn, toen een Zuidvietnamese kaper een vliegtuig opblies. Eenen zeventig mensen kwamen daarbij om het leven. De lijken van de slachtoffers werden gisteren overgevlogen naar Saigon. Zwanenburg - Tel. 02907 - 35 41 (Van onze redactie binnenland) EINDHOVEN De Zweed se autofabriek Volvo AB in Gothenburg zal per 2 januari 1975 haar belang van 33 pet in Van Doorne's personenautofa briek DAF Car BV uitbreiden tot 75 pet. De overige 25 pet blijft in Nederlandse handen. DAF behoudt hiervan 15 pet, terwijl de resterende 10 pet in handen van de Staatsmijnen (DSM) zal komen. Naar ver luidt is met de overname een bedrag gemoeid van 42 mil joen gulden. Een definitieve overeen komst zal nog dit jaar worden gesloten. De toekomst van de 6300 personeelsleden van DAF Oar BV is gewaar borgd. Voor ontslagen behoeft niet te worden gevreesd, zo borgd. Voor ontslagen behoeft niet te worden gevreesd, zo heeft de heer M.P.J.H. van Doorne, president-commissaris van DAF meegedeeld op een persconferentie in Eindho ven. Hoewel Car BV niet in acu te financiële problemen ver keert en de financiering voor 1974 is veilig gesteld, geeft de financieringsbehoefte voor de komende jaren wel reden tot zorg. „Wij hoeven er geen doekjes om te winden dat 1974 het jaar zal zijn waarin van de uitzonderingen) zeer grote verliezen zullen lijden, de meeste personen auto-indus trieën in Europa (Volvo is een Dit zal ook bij DAF Car BV het geval zijn. De financiële vooruitzichten voor 1974 en 1975 zijn slecht", aldus de heer Van Doorne- Hoewel hij geen exact cijfer noemde gaf hij aanwijzingen in de richting van een miljoe- nenverlieis. „Het is in ieder geval een getal met zeven nul len", zo zei hij. (Vorig jaar boekte DAF Car BV een net towinst van f 7 min). De heer L. Weijers, voorzit ter van het district Limburg van de Industriebond NKV, heeft zich ingenomen getoond met de bereikte overeenstem ming tussen Volvo en DAF. „Het is gelukkig dat we nu de zekerheid hebben gekregen, dic-rt de werkgelegenheid voor deze streek blijft gehand haafd", aldus de heer Weijers. (ADVERTENTIE) (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON Advoca ten van drie beklaagden in de Watergateaffaire hebben het Amerikaanse hof van beroep gevraagd het besluit van rech ter John Sirica om hun proces niet verder uit te stellen, nie tig te verklaren. Dit proces is vastgesteld op 1 oktober- Zij verklaarden dat de pu bliciteit rond de gratie van president Ford voor Richard Nixon „een sfeer van opwin ding" had veroorzaakt. Oud-adviseur van het Witte Huis H.R. Haldeman en oud minister van j-ustitie John Mit chell deelden het hof van be roep mee, dat Nixon, toen hij gratie aanvaardde „onmisken baar toegaf dat hij te maken had met bepaalde onwettige daden die onlosmakelijk verbonden zijn met de acties die ten grondslag liggen aan de beschuldigingen jegens de beklaagden in de Watergate- zaak, Zij voegden hieraan toe dat de gratieverlening aan Nixon „zonder twijfel de gemiddelde burger en en elk mogelijk ju rylid de indruk geeft dat hij (Nixon) schuldig is aan be paalde onwettige daden en dat zijn ondergeschikten, de be klaagden evenzeer schul dig zijn". Jo-hn Ehrlichman, ex-advl- seur van het Witte Huis, deel de mee dat „de media het schuldig hebben uitgesproken en dat de openbare menmg ais gevolg daarvan vaststaat ten nadele van de beklaagden". Hij vroeg uitstel van het pro ces opdat de ontvlambare sfeer daaromheen zou kunnen verdwijnen. UTRECHT (ANP) In de loononderhandelingen tussen Vroom en Dreesmann B.V. en de In Decom samenwerkende vakorganisaties en de Neder landse katholieke bond voor bouw- en houtnijverheid, de Nederlandse christelijke hond van werknemers in de hout en bouwnijverheid is overeen stemming bereikt over de be langrijkste punten van de col lectieve arbeidsovereenkomst 1974-75. Aldus een dinsdag door V. en D. gedane medede ling. Over die volgende punten hebben de vakbonden en V. en D. overeenstemming be reikt: 9 P-er 1 augustus van d-it jaar zullen met terugwerkende kracht voor alle bijlagen van de cao nieuwe salarisschalen gelden, gebaseerd op de vak- bonidsv oorstellen. 0 Op 10 oktober aanstaande zuillen V. en D. en de bonden beginnen te onderhandelen over een actieelassificatiie voor het cao-personeel. Dit gelbeurt op voorstel van V. en D. 0 De arbeidstijd zal vollgend jaar september worden terug gebracht tot 40 uiur per week- 0 Vanaf 1 juli 1975 krijgt elke werknemer bij V. en D. met een vol jaar dienstver band 20 dagen vakantie. LOURENCO MARQUES De overgangsregering van Mo zambique, die dezer dagen zal worden gevormd, wil een te rughoudend beleid van niet- inmenging voeren ten aanzien van de door blanke minder heidsregeringen overheerste buurlanden Zuid-Afrika en Rhodesië. Dit verklaarde 'een van de Frelimoleiders, Joaquim Al berto Chissano, die naar alle waarschijnlijkheid premier van deze overgangsregering zal worden, dinsdag op zijn eerste persconferentie in Lou- renco Marques. (Van onze correspondent) PARIJS Andre -Dunoyer de Segonzac die beschouwd werd als de nestor van de Franse traditionele schilder- tkunst, is dinsdagochtend in een ziekenhuis te Parijs over leden. Hij was op 6 juli 90 jaar geworden- Hij behoorde tot „La bande Noire" een groep kunstenaars die tegen het impressionisme en het fauvisme ageerde- Hij onderging in lichte mate de invloed van het kubisme, maar maakte zich daar later van los ROTTERDAM (ANP) Tollens Coatings b.v. heeft voorbereidingen getroffen voor een ingrijpende reorganisatie van het bedrijf, waarbij 60 man moeten worden ontsla gen. Deze herstructurering is noudzakelijk geworden door het wegvallen van de rentabi liteit, waardoor het voortbe staan van de onderneming en de total-e werkgelegenheid ernstig er, gevaar dreigen te komen, aldus de onderneming m een communique. De huidi ge situatie is in de eerste plaats veroorzaakt door de sinds 1973 tot grote hoogte ge stegen prijzen van grondstof fen en emballage, alsmede de sterk toegenomen vaste kosten als gevolg van een grote on derbezetting, voortkomende uit een scherpe daling van de afzet in bepaalde sectoren v-an scheeps- en indiustrieverven gedurende 1974.

de Stem | 1974 | | pagina 9