Furuya vreest wraak van drie japanners PARIJS STEUNPUNT VAN RODE LEGER Huisdieren en woongenot Den Haag-Parijs Adembenemende bontshow van Dora van de Ven in huize joosen „Japan onteerd Haig benoemd tot NAVO- opperbevelhebber BROMFIETSHELM Wapendiefstal in Zwitserland binnenland buitenland Volksaard Harde mentaliteit Geliquideerd Vrees Tegengesteld Tsjoe en-Lai onderging operatie Drie man roven 175.000r aan juwelen Geweld Troonrede Gedoemd te sterven De vrouw die alles van bont weet Dinsdag 17 september 1974 (ADVERTENTIE) papier uw pen TOKIO (AFP) „Ja pan onteerd", „een af schuwelijke daad" en „weer Japanners, waar om?". Dit waren de kop pen waaronder de Ja panse kranten het nieuws brachten over de gijzeling tn de Franse ambassade in Den Haag. Het progressieve dag blad „Asahi Sjimboen" vraagt zich af of de hui dige jeugd tot dergelijke excessen overgaat omdat de moderne maatschap pij niets biedt om voor te leven en geen enkele toekomst biedt. Er moe ten, volgens het blad, verscheidene antwoorden zijn, hoewel het „Bode Leger" niet representa tief is voor de Japanse jeugd. De Asahi Shimfooem schrijft verder: „Afge zien van. het motief, zal deze daad van geweld ongetwijfeld door de wereldopinie met af schuw worden ontvan gen. Blik jaar jpeer ma ken Japanse guerrilla's de afgelopen tijd amok. Waarom veroorzaken ze moeilijkheden in verre streken over zaken die niet rechtstreeks rnett Ja pan in verband staan? Zijn de Japanners een volk van gemakkelijk op te stoken fanatieke, ge welddadige en onmense lijke bemoeials? Mem kan het probleem niet gemakkelijk verkla ren door allies op de bij zondere Japanse volks aard te schuiven. Dit al les vindt veeleer zijn oorsprong in het maat schappelijke en geeste lijke klimaat in Japan. De Japanse jongeren zijn tegenwoordig meer geïsoleerd dan ooit tevo ren. Ze kiunnen prak tisch met niemand pra ten. Als ze dat wel doen, vinden ze alleen maar hun eigen mening beves tigd. Zij worden gedre ven door onlustgevoe lens. Ze springen overal op af dat opwindend of wereldschokkend is- Het verhaal gaat dat toen Kozo Okomoto, ook een Japanner, meedeed aan de moordpartij op het vliegveld van Tel Aviv, hij geen flauw benul had van de Palestijnse kwestie. - Het liberale blad „Mainisji" schrijft: „Ons hart loopt over van ver ontwaardiging. Wij gelo ven niet dat door een dergelijk incident de volkeren in de hele we reld gaan deraben dat al le Japanners extremisten zijn, maar, het beeld van een Japan dat de vrede en internationale samen werking is toegewijd, is ongetwijfeld bezoe deld". Een van de twee vrijgelaten vrouwen wordt in een ge reedstaande ambulance gedragen. (Vervolg van pag. 1) Typerend voor de sfeer was ook de reactie van de massa toen twee motoragenten met brullend vehikel aan kwamen stuiven en door de bocht scheurden. Tegen vijf uur toen de Japan ners met hun zoveelste eis kwamen veranderde de Voor hout in een leeszaal toen de plaatselijke avondbladen uit kwamen. Agenten, verplegers, militairen en journalisten grepen de kranten vast en bladerden koortsachtig als om te zien wat er nu eigenlijk gebeurd was op de plaats waar ze zelf zoveel uren en dagen hadden doorgebracht. Flarden van conversatie ste ken plotseling op- Een journalist komt met de suggestie dat er bestormd moet worden. „Dan verliezen misschien twee gijzelaars het leven, maar ja, je moet risico's durven te nemen". De suggestie wordt schouder ophalend begroet. De mist wordt sterker en dat de zomer nu wei voorgoed voorbij is wordt onderstreept door de vallende bladeren die de al dagenlang geparkeerde wagens van pers en politie met een bruin laagje bedekken. Een knipperlicht op de Korte Voorhout knippert dwaas - voor wie? - aan en uit. Een politieofficier kapittelt een agent die door het zwoele weer zijn jasje heeft openge- knoopt. Een Amerikaan die lo geert in het ook met drang hekken afgesloten Hotel des Indes komt met een filmoplos sing: John Wayne schietend vanuit de heup moet de affai re toch wel in vijf minuten kunnen Maren. De Amerikaan is overigens somber gestemd over de harde mentaliteit van de Japanners, die hij in de Pacific-oorlog aan den lijve heeft ondervonden. „Een ge wone kogel stopt ze niet en hoe vaak gebeurt het niet dat ze nu 30 jaar na de oorlog nog uit de bosjes naar voren stap pen omdat ze zich niet hebben willen overgeven". Een verpleger vertelt dat de helft van de ambulancewagens na het echte alarm op zaterdag is heengestuurd en dat ze met alle voorrang weer geroepen kunnen worden. Speculaties die ook de ronde doen over de vierde Japanner Furuya op Schiphol die niet happig lijkt om zich bij zijn wapenbroe ders te voegen. Er bestaat een kans dat hij wordt geliqui deerd, omdat hij teveel tegen de politie he^ft gepraat. (Vervolg van pagina 1) De sfeer werd evenwel zon dagmiddag aanmerkelijk op geklaard als gevolg van telefo nische contacten tussen pre mier Den Uyl en zijn Franse ambtsgenoot Chirac, hetgeen ertoe leidde dat er een ge meenschappelijk standpunt be paald werd. De beide eerste ministers zouden ih totaal bij na 20 keer met elkander gete lefoneerd hebben. Een en and-er neemt niet weg dat zekere diplomatieke krin gen in Parijs vrezen dat de affaire gevolgen zal hebben voor de goede betrekkingen tussen beide lam/den. Om te beginnen, zo heette het, is Ne derland een van de vier Euro pese landen dat eerlang zijn jadhtvïliegtui'gen moet vernieu wen door de vervanging van een honderdtal F 1'04 Starfigh- ters hetzij door Amerikaanse Zweedse of Franse toestellen. Het wordt waarschijnlijk ge acht dat de uiteindellljfce keu ze van Nederland van invloed zal zijn op de keuze van al thans twee andere land-en na melijk Denemarken en Noor wegen. Men vreest dat de spanningen rond de gij-zelings- affaire de Nederlandse rege ring zeker niet zal bewegen de Franse Mirage te kiezen en een van de twee Amerikaanse mededingers te prefereren. Vooras is het overbekend dat Frankrijk en Nederland op Europees plan steeds tegenge stelde opvattingen gekoesterd hebben, met name is Neder land steeds een voorstander geweest van een bij algemeen kiesrecht samengesteld Euro pees parlement met uitgebrei de bevoegdheden, hetgeen bij Frankrijk nimmer enige geest drift heeft kunnen verwekken. President (Eiseend d'Estain-g heeft mede in verband daar mee gepoogd zaterdag de uit eenlopende standpunten nader to.t elkander te brengen, maar men vreest in genoemde krin gen dat de dramatische aange legenheid van de Franse am ha-ssade de reeds moeilijke be trekkingen tussen de beide landen allerminst ten goede zal komen. HONG KONG (BTR) Premier Tsjoe en-Lai van de Chinese volksrepubliek die aan een hartkwaal lijdt, heeft een operatie ondergaan en maakt het nu goed, zo heeft het Nigeriaanse staatshoofd generaal Yakoeboe Gowon maandag in Hong Kong be kendgemaakt. Gowon zei dat hem dit door Chinese autoriteiten was ver teld tijdens zijn bezoek aan Peking. Op een ontvangst in de Brit se kroonkolonie sprekend met journalisten zei Gowon dat de 76-jarige Tsjoe al weer opzat na zijn operatie. Hij zei Tsjoe niet tijdens zijn aanwezigheid in Peking gezien te hebben. UIT een lederwarenwinkel in Arnhem zijn het afgelopen weekeinde ISO Ieren jasjes ge stolen met een totale waarde van 60.000. Ongeveer 35 van de j-asjes werden terug gevon den in Utrecht langs Rijks weg- 1(2- BRUSSEL (ANP) Drie volledig in het zwart geklede en zwaar gewapende mannen hebben voor f 175.000 aan ju welen geroofd uit een Belgisch kasteel te Eernegem. Het kas teel wordt bewoond door de makelaar in onroerend goed J.C. van Biervliet. Het kasteel ligt aan de weg Oostende-Gisfel. Op het moment van de overval was de echtgenote van de bewoner van het kasteel, met haar twee kinderen, al leen in het huis. De drii-e bin nengedrongen mannen eisten eerst geld. Toen bleek dat de brandkast leeg was roofden ze alle juwelen. BRUSSEL De Navo heeft maandag op verzoek van pre sident Ford de Amerikaanse generaal Alexander M. Haig benoemd tot opperbevelhebber van de Navo-strijdkrachten in Europa- Haig zal op 15 decemiber zijn landgenoot generaal An drew J. Goodpaster opvol gen. Zijn benoeming tot hoofd van de Navo-strijdkrachten in Europa kwam, nadat alle le den van de Navo zich er mee akkoord hadden verklaard. Volgens de bekendmaking in Brussel bad president Ford de Navo gevraagd Goodpaster te ontheffen van zijn taak. Deze generaal was op 12 maart 1969 op zijn Navopost benoemd. DE 18-jarige uitzendkracht S. uit Utrecht heeft zondag zijn 15-jarige verloofde Jeanette van den Heuvel getroffen met een kogel uit een 19 mm flo bert-revolver. Hij was bezig de werking van het schietwa pen aan het meisje te demon streren. Door een foute hande ling werd opeens een schot gelost. (Van onze correspondent) PARIJS Parijs is het voor naamste steunpunt in West- Europa van de in 1969 gestich te organisatie van het Japanse Rode Leger de Sekigoen- De Franse hoofdstad heeft de grootste Japanse kolonie in Europa, hetgeen de geregeld Parijs aandoende activisten van de Sekigoen daar minder doen opvallen dan leiders, of schoon nimmer enige aanwij zing bestaan heeft dat te goe der naam en faam in Parijs en Frankrijk bekendstaande ge vestigde Japanners met de or ganisatie iets te maken heb ben- Do Japanner Miyaizawa, die in jiuli van hrt verleden jaar een vooraanstaande rol speelde in de kaping van de jumbo jet van de Japanse luchtvaart maatschappij JAL had de ac tie in Parijs voorbereid en op touw gezet. Yutaka Furuya wiens vrijlating en uitlevering de drie terroristen Op de Fran se ambassade in Den Haag ■eisten, kwam in juli ji- naar Piarijs om vandaar uit de ont voering en gijzeling van een aantal Japanse ambassadeurs in Europa en Japanse industri ëlen te organiseren. Hij werd bij zijn aankomst op de lucht haven Orly aangehouden, om dat hij 10-000 valse dollars en diverse vervalste identiteitsbe wijzen bij zich had- Op hem werd eveneens een lijst gevonden v,an Japanse di plomatieke vertegenwoordi gers in Europa en leiders van Japanse industriële onderne mingen, waartegen het Rode Leger acties wilde onderne men en de namen van twee contactpersonen in Parijs, die toen de politie op hun adres sen aanklopten echter gevlo gen bleken. Furuya kan voor een en ander tot een half jaar gevangenis straf veroordeeld worden, maar was vrijdag, toen hij naar Nederland overgevlogen werd, nog niet berecht. Naar aanleiding van de aanhouding van Furuya heeft de Franse politie negen Japanse burgers uit Frankrijk uitgewezen- On der hen bevond zich Mariko Yamamoto, een Japanse stu dente die volgens de politie in Tokio een van de leidende fi guren is van een nieuwe afde ling van de Sekigoen, name lijk de groep VZ 58 (genaamd naar het type stengun dat ge bruikt werd bij de aanslag op het vliegveld van Lod). Deze nieuwe groep heeft haar hoofdkwartier in Kyoto- Mariko Yamamoto trad op als verbindingspersoon tussen het hoofdkwartier in Japan en de in Parjjs verblijvende activis ten en met name met Foesako Shigenoboe, een studente uit Tokio, die het hoofd is van de in Beiroet gevestigde afdeling Midden-Oosten van het Rode Leger- Mariko Yamamoto is op 5 sept- j-1. na haar uitwijzing uit Frankrijk naar Beiroet vertrokken. Foesako Shigeno boe zou volgens het blad Le Monde in mei in Parijs gesig naleerd zijn en de instructies die Furuya bij zich droeg en die betrekking hadden op de ontvoering van Japanse gezan ten en vooraanstaande indus triëlen in Europa zouden van haar afkomstig zijn- Het Parijse blad meent even eens dat de snelle reactie van de Sekigoen op de arrestatie van Furuya erop wijst dat de beweging die in Japan door tal van arrestaties aanzienlijk verzwakt is, zich thans elders reorganiseert. Het voornaamste probleem waarmee de politie te kampen heeft, is de uitste kende organisatie en structuri- sering van de Sekigoen, waar van de operaties uitstekend gecoördineerd blijken en waarvan het moeilijk is meer denkende Japanners, voor het aan te houden. Het Japanse Rode Leger, dat al vele terroristische acties op zijn naam heeft staan, werd in de jaren zestig opgericht toen een paar honderd denkende Japannes, voor het merendeel studenten, zich aan eensloten met de plechtige ge lofte dait zij van Japan een utopische socialistische staat zouden maken en daarbij het geweld niet zouden schuwen- Men hoorde echter weinig van de organisatie tot het 1970- Toen op 31 maart, kwa men negen studenten die zei den te behoren tot het rode leger op dramatische wijze in de publiciteit met de kaping van een Boeing van de Japan se luchtvaartmaatschappij- Na deze koreaanse operatie bestonden d'e activiteiten van het Rode Leger voornamelijk uit gewapende roofovervallen en bomaanslagen. In 1972 ver plaatste de organisatie haar operaties naar het buitenland. Ze schaarde zich achter de Palestijnse guerrilla-beweging en liet dit op bloedige wijze blijken met de actie op 30 mei van dat jaar toen een uit drie- Japanners bestaande zelf- moordbrigade op het Israëli sche vliegveld Lod dood en verderf zaaide, waarbij 2-6 do den vielen- Twee leden van de brigade pleegden ter plaatse zelfmoord- De derde Kozo Okamoto, werd gevangen ge nomen en zit levenslang uit in Israel Foesaka Shigenobu, één van de belangrijkste figuren in het Japanse Rode leger. Uniek! Ukrijgt een aantal modellen, kleuren en bewerkingen te zien die eksklusief zijn voor Dora van de Ven en absoluut uniek in Nederland. Behalve een volledige bontkollektie showt Dora van de Ven ook een uitgebalanceerde kollektie leder en couture. Donderdagavond 19 september. Aanvang 2015 uur Huize Joosen, Baronielaan 102, Breda. Vanzelfsprekend wordt U gratis een café complét en een aperitief aangeboden. Reserveer tijdig plaatsen in ons filiaal Eindstraat 14, om teleurstelling te voorkomen TeL 01600 -310 86. Spoedig zal de weer worden bekend gemaakt en wat zal ons weer te wach ten staan. Ons land gaat ach teruit. Werkloosheid, moord en diefstal. De boeren en tuinders gaat het slecht. De ministers hebben een zeer zware taak. Ze hebben heus wel de hulp van God daarbij nodig. En het zou goed zijn als ze omwille van de troonrede Gods hulp af smeekten. Want alleen met Gods hulp zal ons land een ge lukkige tijd tegemoet gaan. PRINSENBEEK MEVR. MAAS. Paus Paulus VI heeft zijn bezorgdheid uitgesproken over het verval binnen de kerk. Weinig of geen priesterroepin gen meer, moeilijkheden bin nen religieuze orden, materia lisme, algehele geloofsafval zouden hiervan symptonen zijn. In zijn eigen diocees Ro me, het hart van de kerk, zijn het afgelopen jaar zelfs slechts zes Romeinse jongens tot priester gewijd- Vorig jaar waren er volgens Vaticaanse statistieken al bijna 3000 min der priesters op de wereld dan het jaar daarvoor. Aan de hia-nd van deze cSjfers i's het volkomen te begrijpen dat Paus Paulus VI zich diep zorgen maakt over het lot van de kerk. Toch geloof ik als jonge re dat in de eerste plaats het Vaticaan zelf debet is aan de ingetreden „ontluistering"- Al te gemakkelijk heeft de kerk meegelopen aan het handje van de machtigste, de rijkste. Concordaten met landen die elders in de wereld een kolo- maalterreurbewind voerden worden en werden afgesloten- Tegen de dictaturen van de la-atste jaren, waar duizenden mensen de marteldood sterven, werd niet openlijk en fel ge protesteerd. A-ls m-en het boek van Wim Honnmian leest („De rode bisschop") beseft men hoe eenzaam Dom Helder Ca mera zijn strijd voor sociale rechtvaardigheid ten behoeve van de maatschappelijk zwak keren in Brazilië voert. Ook hier weer een -goede ver standhouding" tussen het Va ticaan en d-e generaals, die te- samen met de rijken en groot grondbezitters het heft in han den hebben en hun medemen sen laten kreperen van ebende en honger. Duizenden 'baby's sterven in Latijns Amerika da gelijks aan hun ondervoeding. Hiertegen verzet zich een bis schop overeenkomstig Jezus Christus leer. De generaals noemen hem een „communist" en ruimen h-etn niet uit de weg alleen om het feit dat hij onder het vo-lk te populair is. En ook de kerk laat deze bis schop alleen aanmodderen. Hierin schuilt een enorme brok onwaarachtigheid, die door veile kritische gelovigen onderkent wordt en hen doet besluiten die kerk de rug toe te keren. Een christelijike we reld is er een wereld van ge lijke kansen voor iedereen, rechtvaardigheid en broeder schap. Dat eist Jezus Christus, Gods zoon. Paus Paulus is te recht bedroefd. Ook hij is ge tekend door de zorgen van de wereldkerk. Maar het bureau- kratische wereldje dat Vati caan heet moet beginnen de hand in eigen boezem te ste ken. BREDA RINIE MAAS (Vervolg van pag. 1) Van de onderzochte 49 helmtypen voldoen 28 aan de Nederlandse keuringseisen- Achttien andere halen de min der strenge internationale keu ringseisen. Drie types voldoen aan geen van beidt normen, De kwaliteit daarvan is onvol doende. De resultaten zijn dus gunstiger, aldus de minister, dan bij het onderzoek van ANWB en Consumentenbond, maar net percentage dat met aan de Nederlandse eisen vol doet noemt hij niettem-ln „on bevredigend". Overigens is dit voor ten deel te wijten aan onvolkomend-heden in de keu ringseisen en de keuringspro cedure. Daar wordt snel wat aan gedaan. Bovendien wordt er inmid dels gesleuteld aan een rege ling, die het verbiedt dat afge keurde uitrustingsstukken en onderdelen voor motorvoertui gen worden vtrkocht. DOOR! GREET BUCHN Wait .houdt het begrip m momeroteel eigenlijk injjj vraag die velen om rtj^ vwi uiteenlopend# mi eens bezig houdt. Vm h«l woord op deze vraag namelijk -nogal rout of, weten mensen die vxnm". buurten die plotsklaps door 4 aanleg van een sneltreg, ia niewwe vliegbaan of iets n dien aard, midden in kt 1,, waai komen te wonen es fa ondanks de volle huw 1®. ten betalen. Dat weten t die hun stille g, woovibuwrt ineens rvigd zien worden door valgassen van een fabriek ii er zomaar pardoes is set. Dat weten ook al jj mensen, die uit hm oude trouwde kleine huisjes v« ven en de nieuwbouw iij, jaagd worden, omdat er m de grond waarop hm hu» staan gespeculeerd gaat den. Dat weet tenslotte 1 een. zekere meneer Bauts ii Waddinxveen die zijn moet verlaten cmuJat Mj i een hond houdt. En dat niefc' genstaande het huurcoittw waarin te lezen sta „huurder behoudens gaande schriftelijke ming van verhuurder niet |t, rechtigd is om huisdiere» 11 houden". De heer Bavtz «iid deze bepalmg met recht ra bepaling die „in strijd is mei de goede zeden', zoals it juridisch zo mooi heet e« kij is bezig om de zaak tot it hoogste instantie toe uit k vechten. Hij weet zich dfflrfj gesteund door de Dierente- schermieng, mam in feite 2 den ook alle verenigingen iit zich bezig houden met it rechten vam het kind we moeten doen aim het proces. Het gaat bij dit proces rn- me lijk om zeer principiële din gen, te weten om de rechten van de mens die noodji- dwongen een. woning 1 van een persoon of instate die die woning gebouwd Itttji om er zelf wijzer van te wr- den. In een tijd van uiowi- nood kan de eigenaar van a huurwoning wel de mitt gekke dingen in zijn huw® tract laten zetten en als tik: eigenaars van huurwoninp het nu maar eens worden we de beperkende maa-tregek dan is niet Leiden mm i huurder in lastDie kan fc immers geen enkele tot *1 Te minder als hij niet ffl" voldoende beginkapitaal li- schikt om zelf een toentojk kopen. De kernvraag ym t' proces zal dan ook zijn verstaat men m ons land on der normaal woongenot!" I' dat alleen heel mati voldoende Ucht, lucht, «ufo electriciteit en de mogelijk- beid tot stoken? Of is id «s zeker recht op privacy, of mogelijkheid om binnen i' gen vier. muren op een gekozen -wijze te leven WW daarmee geen overlast bezor" wordt aan medebewoners. wat is overlast in dit S® precies? Is dat het hollenl'* een kind over de trap, zingen van een kanarie, W blaffen wro een bond, het JJ*- Zen op de piano? En welk tw van die overlast komt in F' neer op de eigenaar wm j» woningen, omdat die niet 5" heeft op voldoende getoiiJ* latie tussen de woningen1! 4 met al belooft dit proces 0» de Waddinocveense hond t interessant proces te toorde'- Ondertussen lijkt het en zinvol om het begril nen in ai zijn facetten, den en beperkingen, ook op discussieavonden en f' spreksgroepen ter berde brengen. Want uitrimn hebben we er allemaal niet maken. Zeker in een lend dermate huiselijk is als f' onze. KÜSNACHT (AFP) - bekenden hebben zondaT®® uit een arsenaal van het W serse leger in Kiisnacht j Zürich, geweren en Plst gestolen waarna ze het PeI in brand staken. Op kladden ze in het Duits ,4 aan de staat" en vijipW™ ster. De politie van Zurich h met gezegd hoeveel vuur®" pens zijn ontvreemd. Het arsenaal was on-beff* door weekeind-verlof van tal ren. Brieven voor deze rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatite zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publïkatfe van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dot de redactie het in alle gevallen eens it met inhoud, c.q. strekking. BREDA - Eindstraat 14

de Stem | 1974 | | pagina 10