dvan iKTING extra eep inder geld 3J9?« Metta VERZET TEGEN KALKARHEFFING TEKORT VAN F 4,5 MILJARD en Bestedingsverruiming bestrijding werkloosheid hoofdpunten begroting tot Uw haar vraagt erom SPANNINGEN BINNEN N.V.S.H. Damco ontslaat veertig man f )ere|yct op ÏTyresoieS de band met de groene stip PROMOTIE OP „PROTESTEREN IN ACTIEGROEPEN" N koNTBNT mfort. HERFSTMODE MAX HEYMANS Goed sparen is: hoge rente en betere voorwaarden. Gratieverzoek en dreigement aan adres Nixon NAVO- Griekenland wil snel lid worden van de E.E.G. Doden bij oefening GS Break binnenland buitenland Protest Fonds Kort geding Evan Lanschot EHRLICHMAN EN HALDEMAN Proces Hes speet Woedend Overval op uitzendbureau Record Brits cruiseschip in brand Antiekroof Huize Doom opgelost Tsjoe van plan af te treden Mevr. Van Vonderen-van Staveren in diverse modieuze kleurencombinaties Waar modeschoenen niet duur zijn nveel GS als de andere anten, maaralleen een kpaardje bij uitstek. Met nuttig laadvolume van ar even 1510 kubieke imeteren een vloeropper- van 1.78 m21 Eigenlijk e GS Break de ideale ibinatie voor werk en vrije Want met de achter- k weer opgeklapt is ie goed lange weekends-om de vakantie maarte gen. Want ruimte, ruimte nog eens ruimte, dat is oniem met Break. En GS t voor een auto die u it meer zult vergeten [na proefrit al). 3reak v.a. 10.575,-. Vrijdag 13 september 1974 (Van een onzer verslaggevers) DID AM-EINDHOVEN— „Elf BOSCH-MAASTRICHT Het verzet tegen de Neder landse deelname aan de bouw van een snellekweekreactor toer de opwekking van kerne- nergie in Kalkar en tegen de betaling van de drie procent Kalkarheffing heeft zich de afgelopen dagen in nieuwe vormen gemanifesteerd. 3 en W. van Did'aim, een „laats die hemelsbreed twintig L van Kalkar verwijderd ligt hebben de raad voorge steld een adres te richten aan minister Lubbers van Econo mische Zaken en aan de Eer ste en Tweede Kamer, waarin l,et gemeentebestuur zijn on gerustheid over het Kalkar- project tot uiting brengt. B. en wijzen op de tegengestelde méningen van deskundigen en zeggen te menen, dat aan de winning van kernenergie grote risico's zijn verbonden. \De oommissie algemene aan gelegenheden van de Eindho- vense gemeenteraad heeft bij B. en W. aangedrongen op op schorting van de uitvoering van een vonnis van de Eind- tïovense kantonrechter, die donderdag mevr. M- Coolen uit Eindhoven veroordeelde tot betaling van de Kalkarheffing (f 4,94) aan het plaatselijk energiebedrijf. Burgemeester mr. J. van der Lee: „Indien mogelijk zal met de uitvoering van het vonnis gewacht wor den tot de gemeenteraad zich over deze kwestie heeft uitge sproken". zich in geweten bezwaard voe len in een fonds worden ge stort, waaruit onderzoek naar andere dan kernenergiebron nen zal worden bekostigd. In dat adres schrijven de partij besturen, dat de algemene le veringsvoorwaarden van de PNEM er niet op gericht kun nen zijn een heffing als die voor het Kalkarproject te in nen. De provinciale besturen van PvdA en PPR in Brabant heb ben in een adres aan Gedepu teerde Staten van Brabant (de provincie is de grootste aan deelhouder in de PNEM) ge vraagd te bevorderen, dat de betalingen van mensen die Het Brabantse communisti sche statenlid Wim Kastijn heeft schriftelijk aan Gedepu teerde Staten gevraagd, of zij bereid zijn, net als kardinaal Alfrink, hun ongerustheid uit te spreken over het Kalkar project en daarvan de regering in kennis te stellen. Hij vraagt voorts of G.S. verdere moge lijkheden izen om „samen met wetenschapsmensen en tien duizenden in Noord-Brabant woonachtige mensen, die reeds lange tijd ongerust zijn" actief op te treden voor stopzetting van het Kalkarproject. De gemeente Heerlen is ge rechtigd inwoners, die weige ren de z.g. Kalkarheffing te betalen, af te sluiten van elek triciteit. De president van de rechtbank in Maastricht wees gistermiddag de eis van een inwoner van Heerlen om de afsluiting ongedaan te maken, in kort geding van de hand. De man beriep zich tijdens het proces op het verdrag van Rome tot bescherming van de rechten van de mens en de fundamentele vrijheden. In zijn vonnis verwerpt de recht bank dit beroep, omdat artikel 9 van dit verdrag niet aan ieder het recht geeft zich aan de nakoming van een wettelij ke regeling te onttrekken op grond van gewetensbezwaren ontleend aan godsdienst of overtuiging. (ADVERTENTIE)' Vraag onze brochure over alle spaarvormen. bankiers 's-Hertogenbosch, Amsterdam, Breda, Den Haag, Eindhoven,Nijmegen,Roosendaal,Rotterdam,Tilburg, Vught (Van onze correspondent! WASHINGTON Tijdens de laatste dagen en uren van Ri- ehard Nixon in het Witte Huis nebben zijn voormalige topad viseurs John Ehrlichman en °°b Haldeman dringende ver weken om gratie bij de voor- «jiige president ingediend, 'bltlemai; zou zelfs een po- tot chantage hebben aan- Eewend en gedreigd hebben naar de gevangenis te ""'en helpen sturen indien hij gratie zou krijgen. onthulden donderdag de vashinton Post-verslaggevers wrl Bernstein en Bob Wood- Jjj' De gratieverzoeken "yen geweigerd en volgens Y; 'ngelichte kringen was diep gekwetst door de de toon van de gratie- vpw en'. Haldemans gratie- 'Wens Nixons laatste (l-.W ln het Witte Huis, zou in lews .laal z*in geformu- 'i'ititaee Z''n neer£ekomen op X?mant en Ehrlichman 30 v'er anderen vanaf hun JJ, ml)er terecht wegens M-comniAHde Watergate-doof- 'Uttiddels in" hEhrlichraaal U van „en beroep gegaan banden rT""1? van twintiS nisstri f - ïaai' grvange- C i,:Y'fbana met de in- fcrrhiater kantoor van de berg St van Daniel Ells- 'inbman Fie|dbsg EIir- Huis ™i-iTna,d('rde het Witte "a'deman eerdM" dan rock et z'.in gratiever- ij., "emans Wilson John verdedi^ei de'honI+Iaarde dat b'j niet beogte was van Halde mans pogingen om op de val reep gratie van Nixon te ver krijgen. nik ontken dat echter niet", aldus Wilson, die be kend staat als een buitenge woon schrander strafpleiter. Wilson geloofde niet dat Hal deman gepoogd zou hebben de voormalige president te chan teren. Hij gaf te kennen dat Haldeman nog steeds een diep respect koestert voor Richard Nixon. Leden van de juridische staf van het Witte Huis en Water gate-vervolger Jaworski waren van de gratieverzoeken van Haldeman en Ehrlichman op de hoogte. Haldeman benader de Alexander Haig tijdens de laatste uren van Nixons presi dentschap per telefoon. Haig zou woedend geworden zijn en geweigerd hebben het gesprek voort te zetten voordat er een juridische adviseur van Nixon kon meeluisteren. In deze con versatie zou Haldeman hebben gedreigd Nixon naar de ge vangenis te helpen sturen In dien zijn gratieverzoek zon worden geweigerd. Haldeman gaf in dit gesprek de indruk dat hij toen voor zichzelf en voor John Ehrlichman sprak. DEN HAAG (ANP) Twee gewapende mannen heb ben gistermiddag een overval gepleegd op een kantoor van het Haagse uitzendbureau „Content" De overvallers gin gen er vandoor met 17-0(11) gulden- Elk spoor van de da ders ontbreekt- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De begroting voor 1975, die het kabinet volgende week dinsdag aan de Tweede Kamer zal aanbie den, zal in het teken staan van bestedingsverruiming en werkloosheidsbestrijding. De economische situatie kan een voorzichtige toename van de bestedingen verdragen. Toe nemende consumptie zal de bedrijvigheid doen toenemen waardoor tegelijkertijd wordt bijgedragen in de broodnodi ge bestrijding van de nog steeds stijgende werkloosheid. meer taken aanvatten die een extra stimulans voor de bedrij vigheid betekenen en daarmee de werkloosheid bestrijden. Extra aandacht zal worden besteed aan de problematiek van de zelfstandigen. Maatre gelen waarvan vooral de mid denstanders en de land- en tuinbouwers zullen profiteren worden in de begroting van minister Dui-senberg aangekon digd. Hij is daartoe zelfs be reid om „het troetelkindje" van dit kabinet Wat minder te koesteren: in de vermogensbe lasting zal het ondernemers- vermogen tot 25.000,vrij gesteld wordein. In de oude- daigsreserve voor zelfstandigen worden de af te trekken per centages en bedragen ver hoogd: het maximum-percen tage van 7,5 na-ar 10 procent, het maximum-bedrag van 3938,naar 6000.—. Besitedingsverruim-m-g wil minister Duisenberg (Finan ciën) bereiken door middel van een welkom douceurtje aan de belastingbetaler; een verlaging van de inkomstenbelasting met twee miljard gulden. Enerzijds door teruggave van het door de geldontwaarding teveel betaal de belastingbedrag (ƒ1100 mil joen) anderzijds door invoe ring van een nieUwe eerste schijf in de loon- en inkom stenbelasting, waardoor ds eer ste 3000,belastbaar inko men niet meer met 25 doch met 20 procent wordt belast (kos ten voor de schatkist 900 mil joen). Enige bestedingsverruimmg komt ook nog voort uit de overname door die schatkist, van 500 miljoen noodzakelijke premiedrukdrijging in de so ciale verzekeringen. Die 500 miljoen zorgen ervoor, dat de premiedruk enigszins minder kan stijgen dan nodig zou zijn geweest om ondanks bezui nigingen in deze sector het sociale verzekeringspakket op peil te houden. Toeneming van de bedrijvig heid en daar bovenop een ex tra program ter bestrijding van de werkloosheid wordt moge lijk door hogere aardgasbaten (2,5 miljard extra in de schat kist) en door een extra verho ging van het begrotingstekort, dat volgend jaar het record van 4,5 miljard zal bereiken, bij een uitgavenrecord van om en nabij f 65 miljard. Daardoor kam de overheid (ADVERTENTIE) 'Berken' haarwater voorkomt roos en haaruitval. Het bevat bestanddelen, waarvan de werking wetenschappelijk V vastgesteld, is natuurzuiver, verlrissend en hèt middel voor gezond haar.. Dat is juist bij de tegenwoordige mode zo belangrijk. Daarom is dit kwaliteitsprodukt van Dr. Dralle ook een 'must' voor de jonge mensen van nu. Er is ook 'Berken'blauw voor wit en grijzend haar. AMSTERDAM Nieuwe herfst/wintercollectie van Max Heymans. Patricia draagt hier het model „Saint Louis", een kniebroek met wijde cape en sjaal van Harris tweed. DEN HAAG Het personeel van de Nederlandse Vereni ging voor Seksuele Hervorming (NVSH) heeft gisteren in gro te meerderheid zijn vertrou wen in directie en bestuur on gezegd. Na de bijeenkomst met be- stuurderen kwamen de perso neelsleden in een afzonderlij ke bijeenkomst tot een stem ming. Van de totaal 70 perso neelsleden woo-nden er 52 de zitting bij, van wie 48 het vertrouwen in directie en be stuur van de NVSH hebben opgezegd. De landelijke oppositiegroep en de grote meerderheid van het personeel zijn woest op het hoofdbestuur, dat eind au gustus de abortusklinieken in Den Haag en Zwolle van de BOTTERDAM (ANP) De Damco Scheepvaart Maat schappij in Rotterdam die gespecialiseerd is op de Rijn- en binnenvaart gaat veeertig man ontslaan. Het betreft hier zowel kapiteins als walpersoneel. Het ontslag is het gevolg van Damco gaat de de eigen droge- beëindigen. De jaren zou Damco in de d rogeladinig'sector van de Rijnvaart in een ongunstige concurrentiepositie zijn ge raakt. Dit kwam door hevige concurrentie van industrie-ge bonden duwschepen en door de voortdurende stijging van de kosten, met name de brand stofkosten (energiecrisis). „Een studie heeft aangetoond dat Damco in de droge-sector met steeds groter wordende verlie zen zal worden geconfronteerd, zodat noodgedwongen tot deze reorganisatie werd besloten" aldus de directie van de rede rij. Damco zal proberen een ge deelte van het personeel, dat moet afvloeien, onder te bren gen bij andere ondernemingen. Voor de overigen wordt in over leg met de vakbonden een scha deloosstelling opgested, aldus de directie. De activiteiten van de rederij in de droge-sector zullen ge- KEY WEST (Florida) (RTR) Gp 39 mijl ten zuid westen van Key West in Flo rida is gisteren brand uitge broken aan boord van het 14.000 ton metende Britse cruiseschip Ambassador van Gunard. Er waren op dat mo ment geen passagiers aan boord. deeltelijk wordlen verlegd. Men wil schepen van derden gaan bevrachten. Hiertoe is een aan tal bevraohtingscentra ge sticht in Nederland, West-Duits- land en België. De vakbonden verzetten zich vooralsnog niet tegen het afsto ten van de „droge" vaart door Damco. Wel vinden zij het overigens onthutsend, dat het mes wordt gezet in een dochteronderne ming van het concern, de Ne derlandse Scheepvaart Unie (N SU), dat als geheel hoge netto winstcijfers behaalt. In 1973 zou de NSU een netto-overschot van f 72,2 miljoen hebben ge boekt. Ook dit jaar zou het dit concern voor de, wind gaan. NVSH heeft ontkoppeld. Verschillende personeelsle den hebben te kennen gegeven de twee abortusklinieken in Den Haag en Zwolle te willen bezetten. DOORN (ANP) De antiek- roof uit Huize Doorn, het voormalig verblijf van de Duitse keizer Wilhelm II, waarbij op 31 juli voor miljoe nen guldens uit het kasteeltje is verdwenen, is opgelost. De politie heeft in Bussum en in Amsterdam het grootste deel van de buit teruggevonden, namelijk de collectie antieke snuifdozen, een orde van de kouseband, twee Turkse on derscheidingen, enkele waar devolle horloges en gouden ringen. Een snuifdoos was ge broken en van enkele andere voorwerpen waren de edelste nen afgehaald. De vermoede lijke daders zijn gearresteerd. BRUSSEL (ANP) Grie kenland wil snel lid worden van de Europese Gemeenschap pen, sneller dan de in het asso ciatieverdrag voorziene datum van 1984. Griekenland zal ook, na een eventuele regeling van de kwestie-Cyprus, niet terug keren in de NAVO. HET leven in de hoofdstad van Mozambique begint weer normale vormen aan te nemen na de botsingen van de afgelo pen dagen. Portugese militai ren begonnen in de arme wij ken van de zwarte bevolking met het uitdelen van brood teneinde plunderingen van de hongerden te voorkomen. MET de arrestatie van een viertal verdachten meent de Amsterdamse recherche een complot te hebben opgerold, waarbij voor vele honderddui zenden guldens cocaïne, ver borgen in belastingvrije jene verkruiken, uit Bolivia via Schiphol ons land werd bin nengesmokkeld. i DE rechtbank in Den Haag heeft de 37-jarige Haagse kel ner O.N. wegens poging tot doodslag op zijn echtgenote en neef veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf waarvan twee maanden voorwaardelijk met proeftijd van drie jaar en af trek van voorarrest met psy chiatrisch toezicht. LONDEN (UPI) De Chi nese premier Tsjoe En Lai is van plan voor het eind van dit jaar af te treden en zijn macht over te dragen aan een collec tief leiderschap dat dezelfde politieke koers zal blijven vol gen. Dit zeggen de diplomatie ke kringen in Londen. De kringen, behorend tot een regering die nauwe be trekkingen met Peking onder houdt, zeggen dat de 76-jarige premier te ziek is om zijn functie nog langer te blijven vervullen, maar dat hij wel lid zal blijven van het Politburo en daarin een rol zal spelen van politieke nestor. KIEL Een ernstig ongeluk bij een lucht landingsmanoeuvre in het kader van de NAVO- oefening „Bold Guard" heeft in Sleeswijk- Holstein vermoedeliijk zes mensenlevens geëist- Volgens een Britse mili taire woordvoerder zijn gisteren twee Engelse parachutisten geborgen die in het Noord-Oost zeekanaal nabij Rends- burg waren verdronken- Vier andere Britse para chutisten werden gister avond nog vermist. Het is echter niet uitgesloten dat de vermiste militai ren nog in hun landings gebied liggen- De gehele dag is naar hen gezocht- Ruim 550 parachutisten sprongen omlaag- Van hen bleken er 24 ge wond- Dinsdag, de eerste dag van de oefening, waren al zes parachutisten ge wond toen zij met hun parachute ln bomen te recht waren gekomen- <8/ W Terug dus en we gaan met een maar weer fors aan de slag. Onze gedachten dwalen af naar Frankrijk. Het land waar het leven ook al goed is, waar nog niet zo lang geleden een nieuwe president kwam, die meteen van alles en nog wat afschafte. Waaronder een gedeelte van de veiligheidsdienst van zijn ambtswoning, het Elysée. Er zijn nog slechts vijf politie - inspecteurs die het hele boel tje moeten bewaken, maar op zondag blijkt er bijna niemand te zijn. Nu profiteerde daar een man van, de heer l'Heureux, die door een niet afgesloten deur het Elysée binnenklom, om de president te spreken over een geschil met het mi nisterie van defensie. l'Heureux dwaalde enige uren door het geheel verlaten paleis en toen hij honger kreeg ging hij een keuken binnen om een fles melk en een fles wijn te drinken. Daarna legde hij zich, omdat hij noch het staatshoofd, noch enige andere persoon kon vin den, op een canapé in de zoge naamde zilveren salon te sla pen. Daar werd hij 's morgens gevonden- „Man wat ben ik blij dat ik iemand zie", aldus l'Heureux. „Ik zoek de presi dent want ik heb een hoogst belangrijke zaak met hem te bespreken. Kunt u mij naar hem toebrengen?" Dat kon natuurlijk niet. De inspecteurs kwamen de zilve ren salon binnen en arresteer den de man. Maar gisteren hebben ze hem laten gaan, omdat hem niets ten laste tre ken worden. l'Heureux betekent De Ge lukkige. Haile Selassie, weg was- Vermoedelijk zal het ko ninklijk huis de „Leeuw van Judah" het meest missen, zo'n schilderachtige figuur bij ko ninklijke onderonsjes. Dit moet er ook even uit: Een 30-jarige Westduitser heeft in enkele jaren tijd vier duizend auto's gestolen. De kampioen-autodief liep tegen de lamp toen de eigenaar van een van de wagens zijn eigen dom op een tweedehandsmarkt herkende aan een deuk. Hoe kwam die deuk erin? Nou tabé dmi. MERIJN (ADVERTENTIE) STAKENDE werknemers van de houtfabrieken van Bruyn- zeel Suriname hebben gisteren voor korte tijd het kantoor van het bedrijf in Paramaribo bezet gehouden. De bezetting verliep ordelijk. (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN In Neder land bestaan zo'n 8000 actie groepen en aetiegroepjes. Sommige - van die groepjes zijn, langer of korter, perma nent op pad om te protesteren. Hun acties wekken sympathie of weerstand. Ze voeren die acties, soms heftig, soms zake lijk, in het openibaar. Heel wat actiegroepen echter ageren als het ware binnenskamers. Die beschikken vaak over uiterst deskundige leden, en proberen het doel van haar acties te bereiken door de autoriteiten op zakelijke en gedegen gron den van hun ongelijk te over tuigen. Wat die actiegroepen bezielt en waarom burgers er toe ko men in groepsverband te gaan protesteren, heeft de Eindho- vense sociologe mevrouw drs. M. L. van Vonderen-Van Sta veren grondig bestudeerd- Het resultaat van die studie is het proefschrift „Protesteren in actiegroepen'. Mevrouw Van Vonderen promoveert daarmee aan de Technische Hogeschool Eindhoven dinsdag tot doctor in de technische wetenschap pen Ze nam als het ware de psychologie van de actievoer ders onder de loep- Ze liet daarbij de politieke betekenis en gevolgen van het actie voe ren buiten beschouwing. In haar onderzoek nam zij, onder andere, 28 actiegroepen uit verschillende delen van het land op de korrel. Actiegroe pen die zich bezighielden met zaken als milieu-, school-, en buurtproblemen. Verschillende van die actiegroepen wensten anoniem te blijven- Vooral de eenzijdige toepassing van de resultaten van de technische ontwikkeling bleek, zo ont dekte zij, veel mensen te frus treren. Het bureaucratische apparaat en de door dat appa raat gestuwde beleidsfiguren, staan door de technologie steeds verder af van de gewo ne burgers. Dat leidt tot kort sluitingen, die mensen brengen tot sociaal handelen. Mevr. Van Vonderen is tot de ont dekking gekomen dat de aard van het sociale groepsprotest verschilt naarmate het pro bleem duidelijker is, en voor de situatie van de protesteer- des aan belangrijkheid wint. Duidelijk is haar ook gewor den dat de manier waarop de overheid (gezagsdragers en het ambtelijk apparaat) vooraf op bepaalde problemen rea geert, de aard van de acties gaat bepalen. Anderzijds ech ter zullen mensen die positief staan tegenover actiegroepen en zich persoonlijk bij de op lossing van sociale problemen betrokken voelen, zich minder aantrekken van wat die over heid van tevoren over het pro bleem heeft gezegd of er aan heeft gedaan. En zij zullen zich dan ook minder laten beïnvloeden door de handelin gen van die overheid bij de keuze van hun protesten. I

de Stem | 1974 | | pagina 13