Ook kanker is te genezen Stroom van prijzen voor nieuwe puzzel actie van DE STEM VIER JAAR GEËIST VOOR DODELIJKE HESSTEEK •ennia verzekeringen NEDERLAND: Geven voor ieven Geven voor leven Geven voor leven voorportaal van de hemel Shirley treft Japan binnenland buitenland Een ziekte als alle andere Elke week Hoofdprijzen Wat moet u doen „CARMEN" VERNIELDE SUIKEROOGST LOUISIANA een miljoen gulden aan prijzen Wat Is'n hoofdprijs van ïSO^-? oor uw pen Wild Devils Veronica (6) Veronica (7) Verkiezingsbelofte Dinsdag 10 september 1974 8 i 'pi m Veel mensen zijn nogal bevreesd om naar de dokter te gaan. Vaak blijft men met een verkoudheid, een niet genezend wondje, hoofdpijn of onnodige vermoeidheid te lang doorlopen. „Nee hoor, ik niet naar de dokter", hoor je dan, „stel je voor dat ik kanker heb". Het is zonder meer begrijpelijk dat men u voor kan^er. In vorige eeuwen was men bang voor de pest, cholera en nog niet zo erg lang geleden voor tuberculose. ZATERDAG 14 september, start in deze krant en een aantal andere dagbladen een 26 weken du rende Nationale Puzzelactie, waarvan de opbrengst ten goede zal komen aan het Koningin Wilhelmina Fonds, ter bestrijding van de kanker in ons land, dat dit jaar haar vijfentwintig jarig bestaan viert. In deze Puzzelactie zijn geweldige prijzen te winnen, in fdzaak beschikbaar gesteld door het bedrijfsle ven Nederland en België. Dr. Meinsma tijdens een lezing over zjjn anti-rook- campagne. Al deze ziekten werden en worden met doodgaan geas socieerd, zonder dat men zich realiseert dat elke ziek te, mits zoals bij kanker vroeg ontdekt te genezen is. Doordat de mens ouder wordt dan vroeger hoort men nu meer over kanker. In 1)900 was de gemiddelde leeftijd 50 jaar, terwijl nu ruim 70 jaar wordt genoemd als menselijke leeftijdsver- waohting. Doordat kanker meer bij oudere mensen voorkomt en er op het ogenblik meer be jaarden zijn dan vroeger, kan men met een gemakke lijk sommetje uitrekenen dat thans kanker regelmatigei optreedt dan bij voorbeeld 70 Jaar geleden- Zowel van de kamt der medioi onderzoekers, art sen, laboranten ais van de zijde der Nederlandse bevol king bestaat de terechte ver wachting dat ook kanker op den diuur bedwongen kan worden- Nog r-eeds wordt éénderde van alle kankergezwellen ge nezen, terwijl het onderzoek nog altijd in volle gang is en men steeds weer nieuwe mo gelijkheden tegenkomt om welke vorm van kanker dan ook te stuiten- Wat is kanker Een ziekte als alle ande re. Over het algemeen meer voorkomend bij mensen ou der dan 50 jaar dan bij jon geren- Dr. L- Meinsma, directeur van het Koningin Wilhelmina Fonds, omschrijft kanker als volgt: „Bij kanker hebben we te maken met het ontstaan van abnormale lichaamscellen en dat kan gebeuren op elke plaats in het lichaam wel ke abnormale lichaamscellen betrekkelijk snel in aantal toenemen- Dit leidt weer tot het vormen van gezwellen, die ten koste van gezond weefsel verder groeien en ten slotte, via de bloedbaan en op andere wijze, ook el ders in het lichaam optreden. De gezwellen worden ge noemd naar de plaats van oorsprong en daarom spreken we van huidkanker, maag kanker, foaarmoerderkanker, enzovoorts. Dit betekent dat kanker gezien moet worden als een verzamelnaam van ziekten met één gemeenschappelijk kenmerk: abnormale en kwaadaardige gezwel- groei"- Dr- Meinsma zegt dat het daarom beter is te spreken van de strijd tegen kwaad aardige gezwelziekten. Waar in het lichaam ont staat kanker Zoals dr. Meinsma zegt: op elke plaats in het lichaam- Ter illustratie noemen we een aantal organen en zintui gen, welke genoemd zijn als plaats van kankeroorsprong bij het sterftecijfer in 1971- Dit geldt voor Nederland- Lip, tong, mond- en keel holte. Slokdarm, maag, het gehele darmkanaal- Altvlees- klier, nieren blaas- Longen, borstklier. Baarmoeder, pros taat, penis- Ogen, hersenen en ruggemerg. Schildklier en stembanden. Botten- Bloed (is leukaemie). Lip- en tongkanker kwam het minst voor. Ook penis- kanker werd zeer sporadisch geconstateerd. Longkanker werd het meest gezien (vooral bij mannen), terwijl het sterfte cijfer voor vrouwen het hoogst lag bij borstklierkan ker- In totaal zijn in 1971 ruim 25-000 mensen aan kanker overleden, van welk aantal de mannen de meerderheid vormden- Wie kan kanker krijgen ledereen- Geen enkele ziekte, dus ook kanker niet, houdt rekening met rang, stand, positie, geld of geen geld- Hoewel kanker het meeste voorkomt boven de 50 jaar, kunnen in hoogst zeldzame gevallen kinderen tussen 0 en 16 jaar aan deze ziekte lijden. Vooral leukaemie wordt bij kinderen aange troffen. Bij baby's en kleine kinderen ziet men wel eens nierkanker- Kanker bij (kleine) kinde ren verwarre men niet met jeugdkanker. Onder jeugdkanker ver staat men over het algemeen een gezwel, dat uitgaat van botten of bindweefsel- Er wordt wel eens be weerd dat kanker bij kinde ren sneller zou groeien dan bij volwassenen. De mate van groeisnelheid hangt waarschijnlijk niet af van leeftijd maar van het type kanker- Is kanker afhankelijk van ras Nee, maar de blanke heeft vaker huidkanker dan bij voorbeeld de neger. Negers daarentegen hebben vaak maag- en prostaatkanker. Negervrouwen hebben vaker baarmoederkanker dan blan ke vrouwen- Bij' joodse vrou wen komt minder vaak kan ker van de baarmoedermond voor en joodse mannen heb ben hoogst zelden peniskau- ker- (Vermoedelijk heeft dit te maken met de besnijdenis van de joodse man)- Er schijnt verband te bestaan tussen hygiëne (van de mam) en bij voorbeeld kanker van de baarmoedermond- Een man, die zich regelmatig wast, levert waarschijnlijk iets minder risico voor een vrouw dan een man, die het niet zo nauw neemt- In Afrika komt leverkan ker zeer regelmatig voor. Het onderzoek naar de di verse omstandigheden waar door bij het ene ras de ene soort kanker meer of minder voorkomt dan bij het andere is in volle gang- Kan een kankerpatiënt genezen Eenderde van alle kankei- patiënten in Nederland wordt op het ogenblik gene zen. Als iedereen bij bepaalde waarschuwingstekens ogen blikkelijk naar de huisarts zou gaan, kon een vroegtijdi ge diagnose worden gesteld, waardoor kanker in het aller eerste stadium zou kunnen worden behandeld- Ate huisarts of specialist een behandeling voorschrijft, is het uiteraard aan de pa tiënt zelf te beslissen dat advies op te volgen. Het is we! in ieders eigen belang dat zonder aarzelen te uoen- Een arts Is een weten schapsman (geen koffiedik kijker). Hij kan nooit voor spellingen doen over de gang van zaken bij kanker in het aige-meen, noch bij kanker in een speciaal geval. Bij welke symptomen moet iemand naar de dokter ■Denk niet aan aanstellerij, maar denk ook niet direct aan kanker, maar ga wel on middellijk naar de huisarts met één der volgende narig heden: 1- Abnormale bloeding of et terige afscheiding- 2- Elke knobbel in de borst of elders- 3. Een zweer of zweertje dat niet spoedig genoeg geneest- 4. Blijvende verandering in de stoelgang. 5. Blijvende heesheid ot hoest- 6. Blijvende stoornissen van de spijsvertering of moei lijkheden bij het slik ken- 7 Verandering in een wrat of een moedervlek. Nogmaals: wees niet direct bang voor kanker,, maak ech ter wel een afspraak met de dokter als bovengenoemde symptomen langer dan vier weken hehben geduurd- Ga met pijn, op welke piaats in het lichaam dan ook, eveneens naar de dok ter Pijn is echter geen vroeg symptoom voor kanker- Integendeel: gewoonlijk is bi.) kanker pijn een laat te ken- Als kanker direct met pijn gepaard zou gaan, zou den meer mensen hun hute arts bezoeken, waardoor meer levens gespaard zouden kunnen worden- En ten slotte: ROOK NIET of PROBEER HET AF TE LEREN- BEGIN ER NIET AAN ALS JE NOG JONG BENT EN NOG NOOIT GEROOKT HEBT. Longkanker komt van alle Kankers nog altijd het mees te voor- De strijd daartegen Kan alleen gewonnen worden als we OPHOUDEN MET ROKEN. Een Peugeot 104 of een 294 (met schuifdaik) of een 304 (met sctouifdak) of een 504 L of een Peugeot 104 Coupé ter waarde van f 9500,- tot f 13.895,-. Iedere week een Philips kleurentelevisie ter waarde van f 2645,-; een Olga springboxcombinatie ter waarde van f 1100,-; een Bauknechft vaatwasmachina ter waarde van f 1039,-; een waardebon van f 1000,- te besteden bij één van de fili alen van Witteveen's Mode magazijnen; een Peugeot da mesbromfiets type 102 MS ter waarde van f 807,- van Magneet of een Sunflower polyester zeilboot ter waarde van f 922,- van Jungerhana BV Rotterdam een lichtge wicht zig-zag-naaimachine type Starlet ter waarde van f 599,- een geschenk van Singer B.V. Amsterdam; 4 Conti TS autobanden ter waarde van f 540,- van Con tinental Rubber B.V., Amers foort. Dan Philips video-cassette t.v.-recorders ter waarde van f 3250,-; Diepvrieskasten van f 960,- van Erres Nederland B.V., Rotterdam; Petri foto camera's type TTL, plus tas van f 753,- aangeboden door B-V. Trancontinenta Amster dam een pakket Heuga ta pijttegels naar keuze ter waarde van f 1500,- van Heu ga Benelux-Scherpenzeel Bauer Star C4-8 mm filmca mera's ter waarde van f 427,- aangeboden door Wil lem van Rijn B.V., Amster dam AEG-wasautomaten van f 1497,- van NV Electri- citeits Mij AEG, Amsterdam; complete 16-delige Oosthoek- encyclopedieën ter waarde van f 1100; home-trainer fietsen Carnielli waarde f 560,- een geschenk van Carnielli Nederland; Solina elektrische orgels ter waarde van f 1600,- geschonken door Eminent 'b.v. bodegraven. Verder Pierre Cardin horlo ges, grills van Moulinex; groeibriljanten ringen van Jos Inden, voor een half jaar Skol-bier; AaBe wollen de kens en bedspreien, dranken pakketten van Hooghoudt Groningen; verlichte globes, vijfmaal f 100,- te kiezen uit de catalo-gus van Wehkamp- Zwolle, kaasassortimenten van Eyssen Alkmaar, Vivo- levensmiddelen cheques; Lois Jeans. Enfin, te veel om op te noemen. Kijkt u zelf a.s. zaterdag maar naar de puzzelpagina 1. En dan de hoofdprijzen en EXTRA hoofdprijzen. Zoals een prijs van f 100.000 (schoon in het handje). Wat kunt u d'aar niet allemaal voor kopen? Of f 50 000,- schoon een geschenk van En- nia-verzekeringen. Een staca ravan van Belmont type Sierra Nevada 25 een luchtkasteel op de grond een geschenk van Belmont B.V. Polsbroek ter waarde van f 12.350,-. Een volledige verzorgde 25- daagse vakantie voor twee personen naar Indonesië. U vliegt met een BO 707 van de Belg. Luchtvaart Mij. „Sabena". Een tourcaravan type Monza 1,200 NT, eveneens een ca deau van Belmont B.V., Pols broek ter waarde van f 6450,-. Een reis naar keuze voor één of meerdere personen uit het reizenpakket van Airtouropa- Airtour Holland ter waarde van f 5400,-. Een keuze ter waarde van f 2500,- uit de catalogus van Wehkamp Zwolle. Een volautomatische zigzag-naaimachine type 760 ter waarde van Singer B.V- Amsterdam. Voor een jaar voortreffelijk Skol-bier (52 dozen van 24 blikken) een geschenk van Skol Brouwerijen n.v. te Breda, een Sankyo Hi-Foeus filmcamera type CME 444, een geschenk ter waarde van f 829,- van B.V. Transconti- nenta, Amsterdam, etc.etc. U dient slechts de puizzei, die a.s. zaterdag in deze krant verschijnt op te lossen en de daarin verborgen slag zin op een briefkaart of giro biljet in te zenden met een (voor het Koningin Wilhel mina Fonds) extra postzegel, of bedrag van tenminste f 1,- om een kans te ma-ken op de veie, vele geweldige prijzen die iedere week te winnen zijn. Daarnaast telt u van iedere puzzel alle letters K die in de opgeloste puzzel voorko men. Bewaart deze en zendt het totale aantal aan het ein de van de puzzel-competitie in en u dingt mee naar de fantastische hoofd- en extra hoofdprijzen. Haal daarom reed-s nu briefkaarten en postzegels in huis of leg uw gïro-boekjt klaar, zodat u on middellijk kunt meedoen wanneer a.s. zaterdag de eer ste puzzelpagina in deze krant verschijnt- AMSTERDAM (ANP) —De officier van justitie bij de rechtbank m Amsterdam, mr. J. vVoits, heeit gisteren we gens doodslag tegen de go- jarige werkloze bouwvakar beider Henk J-H. uit Amster dam vier ja-ar gevangenisstraf met aftrek geëist- De Amster dammer had in d-e nacht van tweede pinksterdag van dit jaar op een taxistandplaats op óe Nieuwmarkt in de hoofd stad de 21-jarige Zwitserse amateurvoetballer C.R-M- Cruz met een spring,mes in de buik gestoken- De Zwitser overleed vier uur later in en zieken huis- Dit was het verschrikkelijke einde van en trip van de it Signal üernex uit Ueneve, uie op oeide pinksterdagen nad deelgenomen aan een van de vele toernooien m de hoofd stad- In de naclit van tweede pinksterdag waren de Zwitser se voetballers op stap gegaan. Vier van hen, bij wie het slachtoffer, kwamen op de Nieuwmarkt terecht, waar men tot diep in de nacht nog wel een open broodjeswin-ke-1 vindt- Na het nuttigen van een late maaltijd wilden de Zwit sers met een taxi naar hun verblijfsplaats terug. Bij de taxistandplaats moes-ten zij ■wachten. Daar stonden al eni ge vrouwen en de bouwvak ker, die een vervaarlijk uit ziende bouvier strak had aan gelijnd- Volgens de Zwitsers en ook enkele andere getuigen had de bouwvakker, toen een van de Helveten iets in het Engels tegen he-m zei, de hond opgehitst met pak hem.- pak hem"- Het dier vloog de Zwit ser aan en beet een stuk uit- diens colberjasje- Toen de Zwitser daarover de eigenaar van de hond aansprak maakte deze trappende en slaande be wegingen in de richting van de Zwitser, die terugdeinsde omdat bovendien de hond weer aanviel. Plotseling draai de de bouwvakker zich om, trok een springmes en stak daarmee de 21-jari-ge Claude Marcel Cruz in de buik- Deze werd naar een ziekenhuis overgebracht maar kon niet meer worden gered- Door overmatig bloedvelies over leed de onfortuinlijke jonge Zwitser, die, zoals door de ge tuigen was verteld, niets met de hele affaire te maken had ge-had, enkele uren later- Ter zitting vertelde de ver dachte da-t hij die nacht de pest in had omdat men in d-e bar aan de Zeedijk, waar zijn vrouw werkte, had gezegd dat iemand de bou-vier had geaaid. „Dat kon niet, die hond kun je niet aaien", aldus d-e verdach te- Hij had die nacht zoals gewoonlijk flink wat cog nac met cola gedronken. Mis schien wel twaalf tot veertien glazen maar hij wag volgeng de getuigen niet dronken ge weest. Hij zei ook niet de bedoeling te hebben gehad de jonge Zwitser dood te steken- „Ik was bang voor een trap in mijn rug"- In zijn requisitoir zei mr- Wolfs dat hij op grond van de stijgende agressieve houding van de verdachte achter eenvolgens het ophitsen van de hond, liet slaan en trappen naar de Zwitser en het s-teken voldoende aanleiding vond om het bewijs voor de dood slag geleverd te zien. De ver dediger, mr- RE. Heukels, was het daarmee niet eens- Hij achtte alleen zware mishande ling de dood ten gevolge heb bende bewezen- Voorts zei mr Heukels, da-t zijn client enorm over de affaire inzit. „Het is een kruis, dat hij zijn hele le ven zal meedragen"- Hij schet ste de bouwvakker als een nerveus jongetje, dat in zijn jeugd getiranniseerd was door zijn vader. Zo m-ocht Henk in de jonge jaren bijvoorbeeld op woensdagmiddag nooit buiten spelen. Ook zo-u de vader zijn vrouw in het bijzijn van Hen- kie herhaaldelijk hebben afge tuigd- Mr- Heukels noemde tenslotte zijn cliënt een be rouwvol zondaar- Tot de recht bank zei de verdediger: „Henk is pas getrouwd. Zijn vrouw wacht op hem. Maakt u die wachttijd niet te lang"- De rechtbank zal op 23 september uitspraak doen- BATON ROUGE (UPI) De wervelstorm Carmen heeft het afgelopen weekeinde het kustgebied van de Amerikaan se staat Louisiana getroffen en de suikeroogst van de staat vernield. De storm is n-u aan het afnemen en drijft af naar het westen over Texas- Men schat de schade aangericht door Carmen op 400 miljoen dolar. Vijfenzeventig procent van de suikerrietoogst schijnt verlor-en g-eigaatn te zijn- Onge veer 100-000 mensen in Louisi ana, Alabama en Mississippi zijn voor de storm gevlucht- Van slachtoffers is evenwel geen melding gemaakt. (ADVERTENTIE) ZEVEN Duitse bisdommen heb ben gezamenlijk een meerder heid verworven in het aande-i lenpakket van de „Rheinischer Merkur". De uitgever van dit weekblad, prof. dr. Otto Röge- le, heeft hierover meegedeeld, dat het aandelenpakket op nieuw was verdeeld teneinde het blad te besehermen tegen de risico's van de perconcentra tie". De zeven bisdommen heb ben thans 70 procent der aan delen. Een reis om de wereld. Een half huis. Twee of meer droomauto's wellicht. Een boot van jezelf alleen. Of: een heel gaaf appeltje voor de dorst. Deze hoofdprijs van f 50.000,- voor de Nationale Puzzelaktie t.b.v. het Koningin Wilhelmina Fonds, wordt in kontanten beschikbaar gesteld door DOOR. GREET BUCHNER Nederland begint cie laatste jaren steeds meer te lijken op datgene wat we ons in onze prille kinderjaren onder de hemel voorstelden. Een pkucts waar God en de engelen voor ons zorgen zodat we ons ner gens meer druk over hoeven te maken. Een plaats ook (waar de ene hemeling gelijk is aan de andere, zonder geharrewar over rangen en standen. Als kind dat zich voortdu rend in moest spannen op school voor de cijfers, thuis ter handhaving tussen broers en zussen en op straat tussen gehaaide leeftijdsgenoten, leek me dat ideaal- Maar nu achter af begin ik me af te vragen of het niet een beetje saai wordt op die hemelse manier en of het wel zo eerlijk is om leder hetzelfde plaatsje te ge ven ongeacht zijn persoonlijke inzet en ijver. Dat denk ik temeer, nu Ne derland steeds meer een voor portaal van de hemel wordt, met wetten en regelingen die de laat-maar-waaiers, de niets- of-weinig-doeners en de geld- op-de-kop-zitters duidelijk bevoordeelt boven de zwoe gers, sjouwers en sappe laars. Ter illustratie van deze stel ling twee voorbeelden die met ettelijke andere aangevuld zouden kunnen worden. Man en vrouw met een eigen klein winkeltje werken gemiddeld 70 uren in de week, hebben nauwelijks vakantie en ver dienen met al hun gezwoeg een twintigduizend gulden bruto per jaar. Na aftrek van alle soorten belastingen en las ten houden ze dam in het al lerbeste geval samen een dik ke tienduizend gulden schoon over en dat is ctort een stuk mmder dan het huidige mini mumloon. Stel daarnaast een jongen die zegt: ik werk niet meer dan de voorgeschreven veertig uren, ik studeer er niets bij, ik werk niet over. Waarom zou ik. Mijn minimum loon is immers 12-589 gulden per jaar en volgens Food Ma- gazin dd 14 februari, houdt hij er met een gezin met twee kindere en alle toegiften en afgaven toch nog altijd 11.437 gulden schoon per jaar aan over. Dat is dan heel wat meer dan ruim veertig procent van de kleine zelfstandigen, die samen met de vrouw, een drievoud aan werkuren halen en desondanks door onze wet geving volkomen klem worden gezet. Omdat ze le hard wer ken? Omdat ze zelfstandig willen blijven? Ander voorbeeld: echtpaar Jansen heeft een heel leven ua.il alles en nog wat gespaard, vn pensioenfondsen gestopt, enzovoorts om een onbezorgde oude dag te hebben. Tengevol ge van de inflatie zijn ze ge doemd om om te zien naar het allergoedkoopste bejaardente huis- Dat ligt toevallig niet in de buurt waar ze zouden wil len wonen en is ook wat min der comfortabel dan ze zouden wensen. Maar ze k-wnnen het nèt betalen. Wat wil je. Echt paar Pietersen heeft een heel leven lang alles opgemaakt aan vakanties, lekker eten, hulp in huis en noem maar op. Nu ze oud en der dagen zat zijn, hebben ze precies hun AOW, maar daarom niet ge treurd- Ze zoeken een plaatsje uit in een bejaardentehuis dat precies daar ligt waar ze wil len zitten en net zo comforta bel is als ze wensen. Zij hoe ven niet op geld te letten- Ze gaan toch na-ar ,,de Bijstand" en een kniesoor die dam op een kleinigheid let. Waarom worden zij bevoor deeld boven de zwoegers? Omdat ze niet gespaard heb ben? Omdat ze zich maar al te graag afhankelijk stellen van amderpM7 Neen, omdat we in Nederland allemaal gelijkgemaakt wor den aan elkaar of we willen of niet. Daar is maar één uitzon dering op en dat is God met zijn schare engelen, gepersoni fieerd in onze premier met zijn staf hoge beambten en ministers. Die zorgen er wel voor dat hun inkomsten van dien aard zijn dat ze de nivel lering van een heel volk hoog van nun hemelse toreikunnen bekijken. TOKI-O (AFP) Volgens de Japanse politie zijn twaalf mensen om het lev-en gekomen en worden er twee vermist als gevolg van aardverschuivingen die te wijten zijn aan de wer velstorm Shirley. Twintig mensen zijn gewond- Brieven voor deze rubriek I met volledige naam en adres worde,, I ondertekend. Bij publikaths zullen dei( vermeld worden. Slechts bij hoge 1 zondering zal van deze regel word,,, I afgeweken. Naam en adres zijn dan bi; I de redactie bekend. Publikatie van brj 1 ven (verkort of onverkort) betekent niet I dat de redactie het in elle gevell^ I eens is met inhoud, cq. strekking. I Toen ik jullie artikel I jullie drive-in-show las, waar. I in de dis-jockey zei, dat de live optredens van popband. I minder werden, moest ik te. 1 rugden'ken aan een band I waarom de zaaleigenaars 1 vochten. Ik geloof dat jongens verenigd in „the Uiij Devils" toen echt de succes- formule gevonden hadden 01 egn publiek van het begin va de avond tot het einde te boe en en op de vloer te houden Ik heb het nog nooit meeg, maakt met andere groept dat de brandweer moest opto" den omdat er te veel mensa naar binnen wilden gaan en» de veiligheid in gevaar kwan, of dat er kaarten in de voor verkoop werden verkocht on teleurstelling te voorkomt! Ook niet dat zij de enige t was, die officieel door p.__ Carnaval geriderd werd ij Raamsdonksveer. En toch wa- ren zij -geen beroeps. Maar ij speelden van half aoht plm. 12-00 en op de gehele avond maar ong. 30 min. pan. ze. Moet je bij andere groepe eens aankomen- In deze tij( van nostalgie wilde ik ze nog eens bedanken voor de veie gezellige dansavonden die lij mij en duizenden anderen gs- geven hebben. Nog een ar opmerkelijk feit van t groep was, dat waai' zij speelden zich nooit een vecht partij voordeed. Ik hoop, dat deze bad nog eens bij elkaar komt. Hartstikke bedankt jon. gens. BERGEN OP ZOOM ANNE. LIES v.d. Zi Op zaterdag 31 augustus i democratisch Nederland 'a stukje armer. Terwijl minister Van de Stoel in Griekenland werd ontvangen als 'n held voor zijn aandeel bij het her stel van de democratie, gaf minister van Doorn van CM 'n voorbeeld van hoe het n net niet moeit. Juist hij PPR-minister, de partij die onder de jongeren veel aan hang heeft. Eu het zijn juist die j ongeren die het meest au Radio Veronica verbonden wa- ren. CHAAM H- van AKKEREN Bedankt mijnheer de minis ter, dat u gesteund door ruim tweederde van de Kamerleden de piraten het zwij'gen hebt opgelegd. Dat u zich evenals de overgrote meerderheid van de Kamerleden zich niet stoord hebt aan de opvattin! van de VVD die de piraten- zen,ders oogluikend wil toela ten zolang het in haar kraam te pas komt- Wee echter di piratenzender die de revolutie zou preken. Bedankt mijnheer de minista, dat u een eind hebt gerr aan de stroom onbenullige re clameboodschappen welke door deze zenders over Neder land werden uitgestort, waar mee u onbedoeld een steentje hebt bijgedragen aan het een heel klein beetje terugdring® van de consumptiemaatschap pij. Bedankt mijnheer de mi nister, dat u recht hebt doei wedervaren aan het unitki Nederlandse omroepsysteem, waarin de leden van de om roepen inspraaik hebben in het doen en laten van hun om-l roep. BERGEN OP ZOOM. AD VAN DEN BULCK, Lid PPR-actiecentrum Als reactie en aanvullin! op het redactioneel commen taar over coilegevorming in e" Stem van 5 sapt. j.l- wil ik volgende stellen. De progres- sieven in o-a. Amsterdam o Rotterdam hebben tijdens hun verkiezingsacties en in hun programma's, de kiezers 6® programcolleige beloofd, j* kiezer heeft zich op 29 mei ]J- zodanig uitgesproken, dat 0> beloften waar konden worden gemaakt. (De progressieve" kregen de meerderheid in Amsterdam en Rotterdam)- Het CDA heeft in haar vei- kiezingsprogramma steeds 6e' sproken over de voorkeur voo afspiegelingscolleges. hierover heeft de kiezer kunnen uitspreken. In een aantal plaatsen heeft het deze afspiegelingsgedachte W" wust aan haar laars zelfs nadat er al duidelijk afspraken waren gemaakt. mr voorbeeld in Oosterhout u de KPC (Oosterhoutse naam voor CDA)rurim 34% van rkiezers niet vertegenwooW - gen in het college van 4 pers nen. Het werd geen pr.0"1®? college, geen afspiegeling^ lege, maar een privé-colle» Ook zonder enige staatsreo"' terlijike kennis, is deze niet argumenteren handelwijs, door iedere burger te t»° zlen- - run OOSTERHOUT KEES LEP ten

de Stem | 1974 | | pagina 8