VERLEGH Opstandige blanken houden gijzelaars vast in Mozambique Ford geeft Nixon gratie PSV wijst concurrent fb jSp1 Schoolmeisje (15) in Rotterdam gewurgd DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND Vrouw drijft anderhalf uur in see NIXON: „IK BEN GOED FOUT GEWEEST" GueriJla-groep wij zijn verantwoordelijk BOEING STORT NEER: BUREN HOORDEN GIL helpt u bouwen EDITIE VOOR ZEELAND .DRAKEN" Clane' Vila CabKÜ 6,1 BADEN IN WESTERSCHELDE, ONDANKS STORM avondstudies mr/drs Ford stelt commissie in voor amnestie deserteurs KLM over weegt splitsing binnen bedrijf VRAGEN Hasjvangst van politie in Terneuzen ONNÊKENWEG 282-292 BREDA TEL.01600-52550 STEM Maandag 9 september 1974 114e jaargang no. 17434 DIRECTEURDR. W. A. J. M. HARKX HOOFDREDACTEUR: L. LEIJENDEKKER KANTOREN TE BREDA - BERGEN OP ZOOM - GOFS HULST - OOSTERHOUT - ROOSENDAAL - TERNEUZEN (Van onze redactie j buitenland) LISSABON De Portugese blanke kolonisten, die in de hoofdstad van Mozambique, Lourenco Marques, in verzet rijn gekomen tegen overdracht van de macht aan een door het Frelimo overheerste coalitie regering, houden vrouwen en rinderen als gijzelaars vast in het door hen bezette radiosta tion van Lourenco Marques. Voor het radiostation hebben aanhangers van de blanke ko lonisten een levend schild ge vormd. Dit om te voorkomen dat het Portugese leger tegen Je kolonisten optreedt. Dat dit de bedoeling is, bleek uit een communiqué van de Portugese regering in Lis sabon, waarin gezegd werd dat regering en leger alle acties afwijzen die verdeeldheid raaien in de Mozambikaanse samenleving en die dit land in een broederstrijd zouden kun- r.en storten. De militaire com mandanten in Lourenco Mar ques hebben opdracht gekre gen rust en orde te herstellen om te waarborgen dat het za terdag afgesloten onafhanke- Ejkheids verdrag tussen Portu gal en het bevrijdi-ngsfront voor Mozambique (Frelimo) wordt nageleefd. De opstandelingen hebben ook 200 gedetineerde ex-agen ten van de Portugese geheime politie uit de gevangenis Ma- cïava bevrijd. Dit kon al dus de Portugese regering alleen gebeuren door de ver warring die in Lourenco Mar ques heerst. Het communiqué beschrijft de toestand in de Mozambikaanse hoofdstad ta de rest van het land zou kot rustig zijn als „ern- De opstandige blanke kolo nisten hebben Mozambique zondag onafhankelijk ver klaard en gezegd dat hun bewe- S®g door het leger en de meerderheid van de Portuge zen in de kolonie wordt ge tand. Het zou hen begonnen zijn om een regering te vor men, waarin zowel bianken als le6ers opgenomen zijn. De „greep naar de macht" ®»r de zich „draken des doods" noemende blanke kolo nisten en voormalige Portuge se commandotroepen, had za terdag plaats, enkele uren na dat de regering in Lissabon en W Frelimo in de Zambiaanse hoofdstad Loesa-ka een ak koord hadden ondertekend dat voorziet in beëindiging van de Suerrilla-oorlog zondagoch tend zeven uur onmiddellij ke vestiging van een voorlopi ge regering waarin het Freli mo de boventoon voert in tarenco Marques en voUedi- p onafhankelijkheid tegen 25 1975. Niet alleen bezetten de op- tadelingen de radiozender herdoopten in radio ijheid maar ze maakten 111 ook meester van het '««postkantoor, het vlieg- flp, olieraffinaderij en an- 'leutelposten. Ze beweer den (iL. voet aan de grond i rs Mozambique te heb- gekregen en noemden de h«# van de steden Beira, Wl' van..zateI4ag OP zond „radio vrijheid zu uit tot Portugese en iii, jk" in Zuid-Afrika Ein» zich bi5 de bewe- "5L sluitea- Maar een se kot 08 TOn de Portuge- in Johannesburg zei 2 dat latere instructies ,en men moest blijven 7 men was tot dat de situ- n„ Zlin. °Pgehelderd. Mo/amu- mi'ltaire leiders in «en hadden zondag de rS-3eiime hijeenkomst in ko!n„rtlod,lb met de blanke sult-Jf rnaar over het re Waakt müi n,ets bekendse had h u ®ens de raóU'0 zelf Moefcf blieenkomst tot doel en rg'eten te voorkomen te Wegen* t0t samenwerklng tWMlfda-gmorgen orn hatf- kin„ ,™P de zender de bevol- hiddi "aar «tie op, op haar hoede te zijn voor „studenten van extreem links", die bezig zouden zijn met het ronselen van de zwar te bevolking van de hoofdstad teneinde in gewapend verzet tegen de beweging der blanke kolonisten te komen. (Van onze correspondent) VLISSINGEN De 20-jari- ge stewardess K. M. Sewel uit Scunthorpe (Engeland) heeft zaterdagmiddag ruim ander half uur in de Westerschelde en de Noordzee gedreven voordat zij gered kon worden. Dat laatste door een Belgische he licopter, die in VBssingen was gestationeerd. De Engelse was opvarende van de Deense kustvaarder Seante, die we gens de storm ligplaats had gekozen op de rede van Vlis- singen. De vrouw had zoveel water binnengekregen, dat ze overgebracht moest worden naar het Bethesda-ziekenhuis in Vlissingen. De stewardess was, ondanks de vliegende storm, samen met een andere vrouw en twee bemanningsleden, gaan baden in zee. Daartoe diende men de touwladder, die bui tenboord was gehangen, vast te houden. Op een gegeven moment is dit haar niet meer gelukt- De stewardess dreef zeer snel af. Door de hoge golven konden ook haar mede baders haar niet meer berei ken. Ze had gelukkig een zwemvest aan. Direct na het alarmsignaal oin ongeveer 16.20 uur voeren de reddingsboot Javazee uit Breskens, een loodsboot uit Vlissingen en de vlet Antaris uit Vlissingen uit om een red dingsactie te beginnen. Ook de helicopter deed daar aan mee, Anderhalf uur later ontdekte de helicopterbemanning de stewardess in zee. Een duiker werd neergelaten, waarop de Engelse aan boord kon worden gehesen. De forse storm heeft zater dag in België en Engeland veel schade aangericht. De schade in ons land bleef be perkt tot omgewaaide bomen en afgerukte tv-antennes. Vim T UC uevo«" 11 Lourenco Marques (Van onze correspondent) WASHINGTON Richard M. Nixon zal niet strafrech terlijk worden vervolgd voor misdrijven die hij tussen 20 juli 1969 en 9 augustus 1974 de dag van zijn aftreden als president van de Verenigde Staten heeft gepleegd. Gerald R. Ford tekende zondag een verklaring waarin hij Richard Nixon absolute gratie verleent „voor alle misdrijven tegen de Verenigde Staten, die hij, Richard Nixon, bedreven heeft, mogelijk bedreven heeft of waaraan hij heeft deelgeno men". Ford ondertekende voor de tv-camera's het gratie-decreet. rechten/cconomie/geschiedcnis door geheel nederland Voomark:pl*in 3S. Utrochl030 840641 (Van onze redactie buiten land) BEIROET De „Organisa tie van de Arabische Nationa listische Jeugd voor de Bevrij ding van Palestina" heeft de verantwoordelijgheid opge ëist voor het verongelukken van de Boeing 707, die gister morgen met 79 passagiers en negen bemanningsleden aan boord boven de Middellandse Zee is neergestort. Volgens een communiquiée van de Arabische organisatie heeft een lid van de beweging „explosieven tot ontploffing gebracht die hij in zijn riem droeg, en zo zijn eigen dood en de vernietiging van tiet toestel bewerkstelligde". De operatie had de naam „Jabel al Jarmak" en is uitgevoerd door een lid, bijgenaamd Al Saffah (De Beul), aldus het communiquée. Het toestel van de Ameri kaanse luchtvaartmaatschappij Trans World Airlines was op gestegen in Tel Aviv om via Athene en Rome naar New York te vliegen. Aan boord waren overwegend toeristen. Gevreesd wordt dat niemand het ongeluk heeft overleefd. Kort na het vertrek uit Athene meldde de gezagvoer der dat er brand was uitgebro ken in een van de motoren en dat hij zou proberen een nood landing te maken op het ei land Ko-rfoe. Daarop ging het contact tussen de Griekse ver keerstoren en het vliegtuig verloren. Korfoe is de enige plaats in de omtrek waar gro te straalvliegtuigen kunnen landen. De Griekse kustwacht en helikopters hebben wrakstuk ken en lijken waargenomen in de Ionische Zee, in de buurt van het eiland C-ephalonia- De reddingsoperatie werd bemoeilijkt door slecht weer. Er stond een harde wind en er was ruwe zee. Ook de Itali aanse marine werd bij het bergingswerk ingeschakeld. Uit welingelichte bron in Athene is vernomen dat een week geleden een bom is ont dekt aan boord van een TWA- toestel dat een tussenlanding in Rome maakte. TWA zou toen geen ruchtbaarheid heb ben willen geven aan de ont dekking. PHILADELPHIA (AFP) President Ford heeft besloten een commissie in het leven te roepen die de verschillende gevallen van dienstweigering en desertie in de Vietnamese oorlog moet bekijken. Dit heeft Jerald ter Horst, de woordvoerder van het Witte Huis bekend gemaakt. Het is de bedoeling van de ze commissie, die uit drie tot zeven leden zal bestaan, de president adviseert over het verlenen van amnestie aan de betrokkenen. Het nieuws van deze beslis sing van Gerald Ford, die in de Amerikaanse politieke en juridische geschiedenis zonder precedent is, kwam onver wacht. Leon Jaworski, de Wa tergate vervolger, zocht naar een overeenkomst met Richard Nixon waarbij zou worden af gezien v-an strafvervolging in dien de voormalige president tot een soort van schuldbeken tenis zou komen. De gratiever lening door president Ford, een absoluut en onomstotelijk recht dat hem doo-r de grond wet wordt gegarandeerd, maakt a>an de vervolgingsakti- viteiten van Jaworski, voorzo ver zij Richard Nixon betref fen, een einde. Leon Jaworski nam geen deel aan de besluitvorming van president Ford. N-ixon zal de Waterga-te-geluidsbanden ge durende drie jaar ter beschik king houden voor eventueel gebruik in strafprocessen, maar hij heeft toestemming gekregen orn die banden na vijf jaar te vernietigen. De voornaamste assistent van Ja worski, Richard Ben-Veniste, verklaarde dat het Waterigate- doofpotproces tegen John Mit chell, Bob Haldeman, John Ehrlichman en drie anderen op 30 sept. zal doorgaan. Nixon accepteerde de am nestie. De ex-president gaf toe dat hij fout is geweest door in het Watergateschandaal niet krachtiger en meer recht-door- zee op te treden. In een verklaring vanuit zijn buitenhuls in San Cle mente, die door het Witte Huis in Washington werd ge publiceerd, zei Nixon: „Er zijn geen woorden voor om de grootte van mijn spijt en pijn over die zorgen die mijn fouten in Watergate de natie en het presidentschap een land dat ik zo innig lief heb en een instituut dat ik zozeer respecteer hebben bezorgd, te beschrijven". Nixon zei diait hij hoopte dat Ford's „daad van barmhartig heid" de last van Watergate van de schouders van de Ame rika-anse natie zou lichten De ex-president verklaarde dat hij wist dat er veel eerlij ke Amerikanen waren die meenden dat zijn handelwijze in Watergate bedoeld was om eigen interesses te dienen en niet geoorloofd was. „Ik zie nu in hoe mijn eigen fouten en verkeerde beoorde lingen deze mening sterkten en schenen te bevestigen- De ze last is de zwaarste die ik dragen moet. „Dat de manier waarop ik de affaire Watergate behan del-de, de verkeerde was, is een last die ik alle dagen die mij nog^ gegeven zijn, te dra gen heb", alflus Nixon's „mea culpa". In oktober van het vorig jaar, toen Riohard Nixon Gera-ld Ford aanwees als zijn nieuwe vice-president en opvolger van Spir-o Agnew, werd Ford gron dig door een senaatscommissie aan de tand gevoeld omtrent zijn mogelijke plannen om een eventuele, strafvervolging te gen Richard Nixon te blokke ren. Ford verklaarde toen dat hij van oordeel was „dat het volk dit niet zou nemen". Tij dens zijn eerste persconferen tie, op 28 aiuig., gaf Ford te kennen dat hijgratieverlening aan zijn voorganger niet uit sloot, maar dat hij met zulk een beslissing zou wachten totdat er een aanklacht tegen Nixon zou zijn uitgebracht over andere juridische stappen die tegen hem zouden worden ondernomen. Zondag kwam Ford op zijn eerdere verkla ringen terug. „De boze droom moest worden beëindigd", zo verklaarde hij. Hij vond dat Richard N-ixon en zijn gezin genoeg geleden hebben en dat hij bovendien van oordeel was dat Nixon geen eerlijk straf proces tegemoet kon zien. De eerste reacties op de be slissing van Ford om de straf vervolging tegen Nixon te blokkeren waren gemengd. Vrienden van de voormalige president, zoals de senatoren Barry Goldwater en James Eastland waren blij met de gratieverlening en Eastland herhaalde het reeds door Roc kefeller gelanceerde thema dat Nixon reeds ge-hangen is en nu niet gevierendeeld behoeft te word-e-n. Charles Rangel, een lid van de commissie-Ro- diino vond de gratieverlening „een schokkende veroordeling va-n h-et rechtssysteem". John Wilson, de verdediger van Bob Haldeman, verklaarde zcxndag dat ook zijn cliënt veel geleden heeft en in de afgelo pen anderhalf jaar geen werk heeft kunnen vinden. N-a de gratieverlening aan Nixon zul len d-e verdachten in het Wa- tergate-doofpo-tproces onge twijfeld aanvoeren dat zij in opdracht van de voormalige president handelden terwijl deze nu vrij-uit gaat. (Van een onzer verslagge vers) SCHIPHOL De Koninklijke Luchtvaart Maatschappij (KLM), die wat de financiële resultaten betreft weer in een luchtzak terecht is gekomen, overweegt het bedrijf te split sen. De KLM wil de korte afstandsvluchten in Europa overhevelen naar een nieuwe maatschappij, waaraan ook de Nederlandse Luchtvaart Maat schappij (NLM) zou deelne men. De KLM zou de lange af standsvluchten in Europa en de intercontinentale vluchten zelf blijven verzorgen. Met deze splitsing denkt de KLM een belangrijke kostenbespa ring te kunnen bereiken. (Van onze sportredactie) BREDA PSV, de ploeg die na de affaire met het Nederlands elftal door een groot gedeelte van voetbal- minnend Nederland werd be kritiseerd, heeft op sportieve manier revanche genomen. Concurrent Feyenoord werd in een uiterst spectaculaire wedstrijd met 32 versla gen. Niet alle Rotterdammers konden de nederlaag even goed verdragen als hun spe lers dat hadden gedaan. Een 17-jarige Eindhovense jongen moest na afloop naar het zie kenhuis warden gebracht omdat Rotterdamse suppor ters hem hadden mishandeld. De 70-jarige heer Schampers is tijdens de topper op de tribunes van het Philips- sportpark overleden. Aanhangers van Feyenoord hebben op de terugweg zon dagavond huis gehouden in de intercitytrein die hen naar huis bracht. De voetbal supporters die gevlogen wa ren toen de ravage werd ont dekt, sneden in twee coupes met messen de bekleding van de banken aan flarden- TL-buizen gingen aan digge len en klapstoelen werden losgerukt. De voetbalfans lieten voorts hun visitekaartje ach ter door met rode menie in de trein Feyenoord-Ajax neer te kalken. Willy Brokamp maakte met Ajax een vorstelijk de buut tegen NAC. De Limbur ger scoorde de eerste treffer en had verder een groot aan deel in de 41 zege op de Bredase ploeg die geen schim was van de „angstgeg- ner" die het vroeger voor Ajax was. In de eerste divisie ging het bepaald niet zachtzinnig toe. Peter van der Ley v".n FC Den Bosch en Timmer mans van FC Groningen r~r I li JrirnjMllfl» milt ifciWMMfc.ipr MËÊjSSi Ralf Edström heeft PSV uit een strafschop naar 32 geschoten. Treytel is geslagen; zelfs Van Hane- gem kan alleen maar toekijken. werden uit het veld ge- uittrap van Griever ver stuurd. dween over het hoofd van de Doelman Griever van doelman van Veendam heen Heerenveen zorgde in de in het doel. Griever zorgde derby tegen Veendam voor er aldus voor dat zijn club een opmerkelijke stunt. Een aan de leiding kwam. (Van een onzer verslaggevers) De Rotterdamse politie heeft gen enikel spoor in de wurg- moord op de 15-jarige Wilhel- mina Vervat uit de Maasstad die zaterdagnacht om 1 uur dicht bij het ouderlijk huis, toen ze terugkeerde van een schoolfeestje in het centrum en uitstapte bij het metrostation Slinge, om het leven werd ge bracht. Buurtbewoners die toevallig omstreeks de tijd van het dra ma op het balkon waren, hoor den een korte maar hevige gil en toen ze tien minuten later op de plek des onheils kwa men, vonden ze het 15-jarige meisje levenloos in de bosjes liggen. Sommige getuigen me nen sporen van een touw op haar hals te hebben gezien, maar de Rotterdamse politie geeft over dit onderdeel van de moord geen opheldering. Wel weet men dat de moord razendsnel moet zijn geschied en er van de dader niet meer dan een schim is gezien- Met ander woorden: Het op sporingsteam onder leiding van hoofdinspecteur J A Blaa-uiw heeft niet meer kun nen doen dan het routinewerk Een buurtonderzoek en een terreinonderzoek- Wanneer de 20 man recherche (waaraan toegevoegd mannen van het regionaal bijstandsteam Zuid west-Nederland) hiermee klaar zijn, zullen de inmiddels 20 tips nagetrokken worden. Hoofdinspecteur Blaauw heeft om een beeld van het misdrijf te krijgen, -nog een aantal vra gen gesteld die eerst beant woord moeten worden. Hier voor roept hij getuigen op: 1) Wie heeft met Wil Vervat in de metro gezeten en haar zien uitstappen? Was ze alleen of in gezelschap? En van wie dan? 2) Wie waren in de buurt van de plaats van het misdrijf omstreeks 1 uur? 3)Wie was de man die om streeks 1 uur naar een. politie auto stond te wenken? De au to reed door naar een andere melding en kwam kort daarop terug. De man was toen ver dwenen- 4) Welke vrouwen zijn de laatste weken in de omgeving van het station Slinge lastig gevallen door mannen en heb ben daarvan geen opgaven ge daan, bij de Rotterdamse poli tie? Het wordt door de politie niet uitgesloten geacht dat de moordenaar de bedoeling heeft gehad Wil Vervat aan te ran den. De enige sporen die de politie heeft in die richting waren de loshangende kleren, maar dit kan ook gekomen zijn in een korte worsteling voor de wurgmoord. Op het meisje dat gekleed ging in een zwarte nappa jas, een zwart coltruitje, een rood rokje en tweekleurige schoenen heeft dr- Zeldenrust bij de sectie geen spoor van verkrachting gevonden. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De ge meentepolitie van Terneuzen heeft gisterochtend om tien uur een inval gedaan in enke le panden te Terneuzen waar jongeren verblijven. In totaal werd tussen de tien en twintig kilo hasj en hasjolie aange troffen. Drie meisjes en 4 jon gens werden aangehouden. Bij de inval in het eerste huis werden gearresteerd de meisjes J.N. (18 jaar) uit Oostburg en J. C. (26 jaar) uit Duitsland en de jongens M.W. (23 jaar) J. de G. (21 jaar) en A. J. (20 jaar), allen uit Ter neuzen. In het tweede pand werden het meisje A. D. (20 jaar) en de jongen A. van H. (22 jaar), allebei uit Terneu zen aangehouden. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1974 | | pagina 1