SEREN, WAT en. Werkloosheid is zeer genuanceerd verschijnsel WAT VOOR jSÖ? WIE? Goed leef- en werkklimaat beste beveiliging van strafinrichtingen Weerstand tegen opslag fosgeen in Amsterdam-noord Russische schrijver mag emigreren Hagenaars staken eikaar na cafébezoek neer door sluiting Studentenkamers in Amsterdam blijven duurder binnenland buitenland uime markt Ook positief Geen duidelijke grens Tijdelijk Veel nuances DRS. P. ALLEWIJN: dvond- japonnen Vluchtpogingen ■wdTLr™,op hun Personeel Weer onlusten in Newark Vredeling „Guerrilla- activiteit te verwachten" Messetrekker meldt zich Hilterman Export verloor terrein in Frankrijk Politieke druk op Z. Afrika yyoerbü 4 sepTcmoer 19/4 tting van K i. Het progtómma omvat Bn zware constructies hoogspanningsmasten ,isie en met inachtneming uit te voeren, vragen wij e Gorinchem alsmede e plaatsen in Nederland aken van laswerk, dat aan over een uitgesproken aleiding in eigen bedrijf li plaatsvinden. 6% bonus en andere lelijks terecht tussen J. Verhoeven. |G 11. Joon 01830 - 20333. (Van een onzer verslaggevers) OEN BOSCH „Binnen liet totale pakket van sociale verzekeringspremies is die van de Werkloosheidswet, op de vorstverletpremie na, de laagste. Met die weten schap in je hoofd zou je je kunnen afvragen, waarom we ons om de werkloosheid z0 druk maken". Ir. A. J. de Wildt, hoofdinspecteur-di recteur van de arbeidsvoor- riening in Noord-Brabant, heeft met deze opmerking zeker niet de bedoeling het werkloosheidsprobleem te bagatelliseren, een pro bleem waar uitgesproken hij dagelijks mee te maken beeft. Zijn opmerking is Beer een uitlokkertje tot een gedachtenwisseling over de vraag, waarom we er ons dan wél zo druk over maken. Want wat doen we?" vraagt hij zich af. „Over het aantal werklozen in ons land maken we ons veel drukker dan bijvoorbeeld over het aan tal zieken. Terwijl ziektewet w ziekenfondswet ons veel meer geld kosten. Maar lees je ooit maandstatistieken over het aantal zieken in ons land? Wel over de werklozen. Die komen maandelijks in de krant terug. Wat steekt daar nou achter?" Op de eerste plaats, dat het woord werk loosheid alleen al een oud spookbeeld oproept- Het begid van de vooroorlogse crisisja ren, de stempellokalen, de werkverschaffing, de armoede, de zinloosheid van het werkio- zenbestaan. Een volgende, en misschien nog wel belangrij ker oorzaak is, dat de werk loosheid voor ons -als graadme ter fungeert voor het econo misch klimaat. Als er veel werklozen zijn deugt er iets niet met onze economie. Want een gezonde economie bete kent ontwikkeling en groei. En groei betekent: niet stilzit ten, maar werken- Wanneer we deze twee oorza- ten, het spookbeeld en de jraadmeterfunctde, nog eens even tegen elkaar afwegen, dan blijkt de laatste inderdaad hst meeste gewicht te hebben. Immers, dat spookbeeld be staat eigenlijk alleen maar voor de oudere generatie, die de crisisjaren zelf heeft, be leefd, Maar ook voor die gene- ken aan de schoen- en lederin dustrie, een tak van bedrij vig heid die het zwaar te verdu ren heeft met alle gevolgen van diien voor de mensen die erin werkten. ratie betekent werkloosheid op dit moment geen directe, per soonlijke armoede, al vermin dert het inkomen wel. (Het eerste half jaar 80 procent van het laatst genoten inkomen tot aan de maximale dagloongrens van 140.65, de volgende twee jaren 70 proc-ent). Voor velen betekent het wel het gevoel van uitgerangeerd te zijn, er niet bijte horen. Hetgeen -ir- De Wildt tot de opmerking verleidt, dat het blijkbaar maar moeilijk is can werkloosheid ook eens positief te benaderen. „Je hoort nooit eens", zegt hij, „dat een perio de van werkloosheid iemand de kans geeft om weer eens wat te lezen, om wat meer aan zijn hobby's te doen. Terwijl dat i-n feite natuurlijk toch wel zo is". We leven in de ban van de „arbeidsdw-ang"- De werkloosheid als graad meter voor onze economie. Ir. De Willdt: „Als je die' goed wilt aflezen, moet je wel we ten wat werkloosheid precies is, hoe ze ontstaat, uit welke oomipone ntenz - ng mssiea ee componenten ze is samenge steld". En dat zet hij er als een ontleedmeester het mes in. Hij noemt op de eerste plaats de wrijviragswerkloosheid. Die betreft een wisselende groep mensen die ztch binnen rede lijke tijd weer van ander werk in het eigen beroep we ten te voorzien. Bij een rede lijke tijd denkt hij aan de maxi male „wachtsperiode" van acht weken- Wrijvingswerk loosheid noemt hij een natuur lijk verschijnsel op de ar beidsmarkt, een begrip dat trouwens nog letterlijker toe te passen is op een tweede categorie, de seizoenwerkloos heid, die in veel opzichten (bijvoorbeeld de landbouw en gedeeltelijk ook de bouw) we zenlijk door de natuur beïn vloed wordt. Een derde werk- lozencategorie is die van de zogenaamde „minder geschik- ten" de mannen en vrouwen die door geestelijke of licha melijke handicaps of andere in de persoon gelegen oorzaken niet in het normale arbeids proces zijn in te schakelen. Deze groep valt uiteraard he lemaal buiten de economische graadmeterfunctie van de 'i(geweest) naar de randstad. Degenen onder hen die werk loos zijn geworden, zijn me rendeels slachtoffers van de conjunctuur- Maar een ander deel heeft werk gehad in de woningbouw in Brabant. En het opvallende is nu, dat de grafieklijnen van de woning- bouwactiviteiten in Brabant een duidelijk ander verloop hebben dan diie van Nederland als geheel. Ze dalen veel ster ker. Opvallend in die grafiek Zoeken naar een oplossing van de werkloosheid vergt kennis en inzicht in de pro blematiek- Een beleid opbou wen op "zomaar" cijfers is niet mogelijk- In het hierbij- gaande interview stelt de hoofdinspecteur-directeur van de arbeidsvoorziening in Noord-Brabant enkele vragen daarover aan de orde- Hoe ziet werkloosheid er uit?. Hoe is het „leger" van werk lozen samengesteld?. Is ar beid voor iedereen" nog wel een (bereikbaar) ideaal?. Le ven wij niet teveel onder een arbeidsdwang?- De huidige werkloosheid, vooral die in Brabant, bergt al die categorieën in zich. De moeilijkheid bij een effectieve bestrijding is, dat lang niet altijd precies is uit te maken in welke categorie ze moet worden ondergébracht. Waar, bijvoorbeeld, hoort de huidige bouwvakwerklooshe-id onder? Is dat nu conjuncturele of structurele werkloosheid? In het eerste geval zou, althans in de grote lijn, de oplossing zijn: wachten tót de bui over is en de conjunctuur zdoh her stelt. In het tweede geval is die werkloosheid (beter: het tekort aan werkgelegenheid) blijvend en zal er dus ten behoevé- van die werklozen Iets anders dienen te gebeu ren- Er zijn wat dat betreft wel enkele hanteerbare gege vens. Een rapport van het ETIN (Economisch Technolo gisch Instituut Noord-Brabant) heeft onlangs voorgerekend, dat Brabant, in verhouding tot andere delen van ons land, erg veel bouwvakkers telt. Een aantal daarvan, vooral in West-Brabant, zijn pendelaars is de lijn van de ongesubsidi eerde bouw. Die is sinds juli 1970, met een inzinking in ok tober-novemlber 1972, in Bra bant sterker opgelopen dan in de rest van Nederland. Daar valt de aantrekkelijkheid van Brabant als woonprovinioie uit af te lezen. Maar sinds sep tember vorig jaar zit blijkbaar o®k daar enigszins de klad in- Hier raken we aan een punt, waar werkloosheidsbestrijding minder ligt op het terrein van de arbeidsbemiddelaar dan op dat van de politicus. Want of de woningbouw in Brabant te rug moet naar en gehandhaafd moet worden op het „oude" peil is een politiek vraagstuk. Wat populair en overtrokken gesteld: bouw je Brabant vol mét woningen of spaar je de ruimte? r Zeker is, dat het „kleine kernen"-beleid van de provin ciate overheid een rem zet op de uitgroei van een aantal dorpen, waarbij het beslist niet zeker is, dat niet gebouw de woiimgen-in-'het- groen dus naar de stad gaan. Ir- de Wildt hierover: „Als je het zo bena dert, dan zou je bunnen zeg gen, dat in Brabant aan het sparen van ruimte een hogere prioriteit wordt gegeven dan aan de werkloosheidsbestrij ding". werkloosheid. De inschakeling van deze werklozen in het ar beidsproces vindt nl- niet plaats via economische maat regelen. Wat hierna aan echte „graadmeter-werklozen" over blijft zijn de mensen die zon der werk zijn geraakt door de verslechterde conjunctuur of door veranderingen in de sa menstelling en opbouw van het bedrijfsleven. Bij dit laat ste valt bijvoorbeeld te den- Maar nu de vraag (zie De Stem van 13 april) of deme- ohanisatie i-n de wondngbouw- menselijke energie weer in de plaats van mechanische energie een bijdrage zou kunnen zijn aan de oplossing van de bouwvakwerkloosheid. Ir. De Wildt: „Dat zou op z'n best tijdelijk effect kunnen sorteren als je weet, dat er sprake is van conjuncturele werkloosheid. Maar ]e zou dan wel van de werkloosheids - fondsen een soort conjunctuur fondsen maken en dat lijkt me in strijd met de sociale verze keringsgedachte". En als er sprake blijkt te zijn. van structurele werkloos heid in de bouw De Wildt: „Daarover zijn nog geen dui delijke politieke uitspraken gedaan. Maar mocht het zo zijn, dan is demechanisatie geen oplossing, want bij een afgeremde woningbouw kom je vroeger of later toch aan een verzadigingspunt- Werk tijdverkorting en vroegere pensionering trouwens even min. Dat zijn maatregelen die je alleen kunt toepassen als er een structureel overschot aan arbeidskrachten zon zijn in al le of bijna alle bedrijfstak ken". Hij komt dan aan het punt van omscholing van werkloze bouwvakkers naar een bedrijfs tak waar nog groei in zit, blijkbaar liet enige waarde vaste middel om het structure le overschot aan bouwvakkers te bestrijden- En bijscholing. Want de werkloosheid van een aantal bouwvakkers is een ge volg van hun gebrek aan ge schooldheid. „Ik hoop trou wens", zegt hij, „dat er geen rem gezet zal worden op de opleidingen voor jonge bouw vakkers, want d-an komen we over een aantal jaren in de moeilijkheden te zitten". Terloo-ps merkt ir. De Wildt op, dat er de laatste tijd, voor al van werkgeverszijde, aan gedrongen wordt op verrui ming van het begrip „passe rende arbeid", zodat de ar beidsbemiddelaar iemand naar een baan kan verwijzen die momenteel niet als pasesnd wordt aangemerkt. Hij tekent daar verzet tegen aan. „Als je de werkloosheid wilt uitban nen", legt hij uit, „kun je twee dingen doen. Je kunt voorschrijven, dat niemand ontslagen mag worden vóór hij ander werk heeft- Maar dat is, vanuit het bedrijfsleven ge zien, economisch onhaalbaar. Je kunt ook werklozen dwin gen ander werk, welk dan ook, te aanvaarden. Maar dan neem je een stuk vrijheid weg. U hebt zelf ln uw krant <te vraag gesteld, of werk voor iedereen, op elk moment, m elk beroep en o-p iedere plaats niet mogelijk is- Ef zal altijd wel een stuk werkloosheid zijn.. Maar werkloosheid is een verschijnsel met veel nuances. Dat betekent dat de mensen ook zuilen moeten leren er genuanceerd over te den ken". DEN HAAG (ANP) Vier Hagenaars zijn elkaar na cafe Dezoek met messen te lijf ge gaan. Twee van hen, de 17- jarige Hagenaar zonder beroep A. Oldenbeuving en de even eens beroepsloze 21-jarige J.H S. uit Den Haag, werden met ernstige maar niet levens gevaarlijke verwondingen in het ziekenhuis opgenomen- Nadat ze, aldus de politie, allen een stevige borrel op hadden, hadden de vier man nen om onbekende redenen ruzie gekregen na het verlaten v-an een café. De 21-jariige H. trok plotseling een dolk en stak daarmee Oldenbeuving in zijn buik. Hij rende daarna weg, achtervolgd door zijn twee andere kameraden. Toen hij ingehaald werd stak de 36- jarige, eveneens beroepsloze T.S. uit Den Ha-ag H. met een zakmes in de buik S. zette het hierna ook op een lopen evenais de vierde man van het gezelschap- S. is nog voort vluchtig, aldus de politie.. GRONINGEN (ANP) Het bedrijf te Feerwerd (ge meente Ezinge, Gr.) van de b.v. verenigde steen-, pannen- en draineerbuizenfabriek (Groningen) gaat sluiten. De helft van de 39 werkne mers zal worden ontslagen, de andere helft kan op het be drijf in Middelstum van de b.v worden geplaatst. Reden voor de sluiting volgens de directie dat het be drijf (produktie: 8 miljoen metselbakstenen per jaar technisch niet meer voldoet aan de moderne eisen- Gezien de situatie op de markt en de grote voorraden was het niet meer verantwoord de produk tie voort te zetten. HET autoverkeer van Arnhem naar Nijmegen is eni-ge uren gehinderd geweest door de ra vage die ontstond na een bot sing tussen twee vrachtauto's. Een van de wagens verloor bi. i de botsing een hoeveelheid van de chemische stof pen- taan, bestemd uoor S'hell-Oho- mie. DEN HAAG (ANP) „Een goed leef- en werkklimaat is le beste beveiliging van de strafinrichtingen", ao stelt het hoofd van de directie gevange niswezen van het ministerie van Justitie, drs. P. Allewijn. Het is in antwoord op vragen wn het ANP daarover in ver- land met de recente opstand in het huis van bewaring te Groningen en de ontvluchtin gen uit verschillende strafin richtingen. Er moet een zodanige bevei- "S'ns zijn dat de gedachte aan ontvluchting minimaal is- Een j goed werkklimaat is een eer de vereiste voor het goed functioneren van een inrich- «ng, aldus drs. Allewijn. Wij tend op de opstanden in de tien jaar een snelle daling van het aantal gedetineerden opge treden, van ca. 3500 naar 2500. De capaciteit van de inrichtin gen moest daaraan worden is een grotere agressiviteit ten opzichte van het personeel, anderzijds een geringere nei ging tot straffen in de inrich- ting, zo merkte drs- Allewijn gevangenissen in Frankrijk en op. Iédere strafinrichting beeft aangepast, hetgeen sluiting itaijë merkte hij op: „Men zijn eigen regels en oodes. Het van een aantal tot gevolg had. "eert daar de grenzen over- aantal ontvluchtingen is ge- Er moesten 300 personeelsle- ™reden van wat criminelen daald, in 1972 waren liet er den overgeplaatst worden naar MS accepteren. Strengheid en 170 en in 1973 60 a 70. Een andere inrichtingen en er wspline staan daar voorop", groot aantal ontvluchten meld- kwamen a-anpassingsmoeilijk- Je heel streng optreedt, de zichzelf weer. Uit een on- heden. Er is een zekere vrees alles rekening derzoek is gebleken dat bij bij het personeel dat er nog reacties, maar degenen die ontvluchten n-ooit meer inrichtingen gesloten (ADVERTENTIE) tot maat 54 Elegante Damesconfectie Ginnekenstraat 153 hoek Van Coothplein Breda - tel. 01600 - 3 49 65 's Maandags de gehele dag gesloten. Boet je niet ™Hen. Met ook met het feit dat gedeti neerden een keer vrijkomen. is een algemene crisis in de tegsvevhoudmg, aldus drs. AUewijn. Als men in Gronin- «en in een vroeger stadium wrtastend zou zijn opgetre- 0", zou het misschien niet ïTOUrd zijn. Alle 69 gedeti- u.e,™ndaar zijn gehoord. bleek, aldus drs. Allewijn, er Seen plan was geweest een actie. Achteraf zei- i „Het was eigenlijk «i een rotstreek. We dachten Maari1?2 aan een Sijzding. ®aar dat zat er niet in". 8m,,i'edeJ.'neerden vragen te- van weer aandacht de bewaarders. Zij laten schreven 1 ei> de onse" vjoeJl - Sedra-gsoodes van zijn er niet meer. Er het motief was dat zij dachten daardoor aan hun straf te ont komen. Relatief gaan er meer zware figuren tussenuit en speciaal voor hen is een goed contact met het personeel erg belangrijk, zo voegde drs. Al lewijn eraan toe. Het aantal tot een langere straf veroordeelde gedetineer den bedraagt 900. Nog geen tien procent ervan zijn buiten landers en daarbij is een klein aantal niet in ons land wonen de buitenlanders. Er zijn enkele factoren die een nadelige invloed hebben op het personeelsbestand van het gevangeniswezen (3300 man): met name de werktijd verkorting en invoering van de pensionering op 60-jarige leeftijd. Voorts i-s de laatste zullen worden en het is daar door minder zeker in zijn op treden, aldus drs. Allewijn- Mede daardoor steeg het ziek teverzuim dat thans tien pro cent bedraagt, hetgeen bete kent dat ander personeel extra werk moet doen. Dit alles heeft zijn weerslag op de ge detineerden, zo zei drs. Alle wijn. Om de stabiliteit te be vorderen is het beter dat de veranderingen in de regimes in de inrichtingen niet te snel gaan. De vakbonden dringen aan op meer personeel. Per jaar zijn 300 man nodig. De eerste jaren echter, kan het personeel effectief niet uitge breid worden. Met de bonden is afgesproken dat bezien gaat worden ltoe de invoering van de nieuwe regimes in de in richtingen in overeenstemming gebracht kan worden met wat het personeel kan opbrengen, zo zei drs. Allewijn. NEWARK (New Jersey) (AFP) -Na-ar aanleiding van botsingen op zondag tussen de politie en een duizendtal P-or- toricanen in Newark verza melden zich honderden men sen voor het stadhuis om te protesteren tegen de zondag door de politie gebezigde me thoden ter verdrijving van be togers. Later ontstonden opnieuw incidenten en 's avondis staken •de protesterenden een super markt in brand- Er werden ook sch-oten gewisseld tussen betogers en agenten. SINDS DINSDAG bestaat er met West-Duitsland een nieu we autoweg, die via Mönehen- Gladbach en Viersen aanslui ting geeft tussen Dusseldorn en Venlo. j£^?U. (RTR) - De 53- tin verfli er Ahratolie Levi- vo<>r de mensen- Was ln de Sovjet-Unie, maj^^Stóren. Hij heeft rael een visum voor Is- septerSrfcsen en zal o-p 12 zijn vriZj vertrekken, aldus menden. Wiftn d°ni€ l 01®iodox christen schrijft onder het Hij is die om Pseud„„L.schriift 01 ten Hrasnov. zijn boeken 10 jaar gevangen heeft gezeten. Het is niet be kend waarom hij naar Israel gaat. Hij heeft nooit oontact gehad met de joodse beweging in de Sovjet-Unie. In maart van dit jaar kreeg hij geen toestemming, o,p uit nodiging vam aartsbisschop Jo hannes van de Russische or thodoxe kerk in San Francis co, naar de V.S. te reizen, Levitin heeft een groot aan tal boeken en artikelen ge schreven, waarvan de meeste alleen in het westen zijn ge publiceerd. Hij verwierp daar in de officiële houding tegen de godsdienst en had kritiek op de rol van de Russische orthodoxe kerk. Van 1949 tot 1956 verbleef hij in een gevangenenkamp en hoewel hij later werd gereha biliteerd werd hem in 1958 het recht ontnomen op scholen tes te geven. In 1969 werd hij opnieuw gearesteerd maar werd hij zonder proces na een jaar vrij gelaten. Het onderzoek werd echter voortgezet en in mei 1971 ging hij voor dirde jaar de gevangenis in omdat hij onder mieer de wet op scheiding van kerk en staat zou hebben ge schonden. Vorig jaar werd hij vervroegd vrijgelaten. OVan onze redactie binnenland) AMSTERDAM De actie groep Tegengif eist in een aan de Amsterdamse gemeenteraad gericht adres „dat er onder geen voorwaarde toestemming zal worden gegeven aan de Akzo Chemie Nederland B.V. over te gaan tot de opslag en verwerking van het uiterst ge vaarlijke en giftige fosgeen in Amsterdam-Noord". Tot de le den vaö de begin dit jaar opgerichte actiegroep behoren „een groot aantal verontruste burgers, onder wie artsen en chemici, die eensgezind pro testeren tegen de opslag van fosgeen bij Akzo en de huidi ge stank, lawaai- en giftige luchtoverlast van deze chemi sche industrie- De actiegroep zegt het ge voel te hebben constant op een tijdbom te leven: „Iedere se conde van de dag kan er iets gebeu-ren". Ze is van mening dat de gemeenteraad, als ver tegenwoordiger van de Am sterdamse bevolking, er op moeit staan dat een chemische industrie als Akzo eerst bin nen de huidige technische en wettelijke mogelijkheden „schoon" moet draaien alvo rens zij ook maar aan enige uitbreiding mag gaan denken. De actiegroep wijst er op dat er binnen afzienbare tijd ruim 100.000 mensen in Amster dam-Noord zullen wonen. „Reeds jaar en dag vervuilt de Akzo, zonder dat men end- ge weerstand ondervindt van de zijde der bevolking en toe ca. vier jaar geleden vrij wel ook niet v-an de gemeente Amsterdam luciht en wa ter", aldus het adres. De stank overlast die Akzo nog steeds produceert gaat volgens de ac- tiegroep werkelijk te vaak al le perken te buiten, met als gevolg dat veel merisen enor me hinder ondervinden van grote benauwdheid, tranende ogen, prikkelende keel „Kort om een overlast, die ontoe laatbaar genoemd moet wor den. Voornoemde klachten worden bijna altijd bij mel ding aan de fabriek volkomen genegeerd, waarbij men vaak zelfs de indruk heeft in de maling te worden genomen". 1 De actiegroep kan zich niet voorstellen dat de gemeente raad de verantwoording o-p zich durft te nemen voor de „permanente ondermijning ven de gezondheid van de in Am sterdam-Noord wonende men sen. papier uw pen Brieven voor deze rubriek moeten H volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatte zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen s is met inhoud, e.g. strekking. wend is; bepaalde klSmieken voor vrouiwen uit diverse om ringende landen, waar men toch bepaald niet flaiuiw denkt en handelt; subsidies voor het aantrekken van buitenlandse werknemers, waarna premies voor hun terugkeer naar hun vaderland, etc. etc- Maar ja daarom leven wi:j d-an ook, om een va-riant te gebruiken, in het land van bisschop Gijsen tot Barend Servet, waar de zaak van minister Vredeling mogelijk, maar hopelijk niet, de doofpot in gaat. TOKIO (RTA) (AEP) De Franse politie meent dat extremisten in Europa en zuidoost-Azië van plan zijn deze maand aanslagen te ple gen, aldus het Japanse dag blad Asahi Sjimboen- Dit blad schreef dinsdag van betrouwbare kringen in Parijs vernomen te hebben dat de Franse recherche dit had ontdekt nadat op een Japanner die in juli dit ja-ar op het vliegveld Orly was gearres teerd brieven in code waren aangetroffen en van buiten landse politie inlichtingen had ontvangen- Extremistische groepen in het Midden-Oosten, Europa en zuidoost-Aizië., zouden verte genwoordigers van grote Ja panse firma's willen ontvoeren en Japanse ambassades willen bezetten om daarmee miljoe n-en dollars af te pers-en, aldus het blad- ROTTERDAM (ANP) De 38-jari,ge bankwerker R-C. uit Antwerpen, die eerder deze maand na ..een echtelijke ruzie zijn 30-jariigie echtgenote met een slagersmes in de borst stak. heeft zich dinsdag uit eiger beweging bij de Rotter dams- politie gemeld- De man was na de steekpartij ge vlucht- Hij zal aan de Belgi sche justitie worden uitgele verd. Zijn vrouw ligt in zorg wekkende toestand ln een Antwerps ziekenhuis- In tegenstelling tot hetgeen Uw medewerker de Heer Frans de Ligt in zijn laatste alinea van het betreffende ar tikel in Uw blad van 3-1 au gustus jl. schrijft ben ik v-a-n mening dat het interview van minister Vredeling in het weekblad Vrij Nederland géén verademing is, doch een top punt van onbekwaamheid in het uitoefenen van zijn ver antwoordelijke regerin'gsfunk- tle. Wat Uw red-acteur in de aanvang van zijn artikel naar voren brengt over datgene wat men denkt en wat men zegt is inderdaad juist. Doch het -gaat hier over een gegeven, dat zo oud is als het mensdom en een ingrijpende wijziging in ,dit menselijke gedragspatroon zie lk -in de nabije toekomst niet zo zitten. De eigenschap om zich vaak anders te uiten d-an men voelt en denkt is nu een maal inihaerent aan het mens zijn. Wanneer o-a. verder gesteld wordt dat „onwaarachtigheid, oneerlijkheid en onechtheid bij ons in de 1-oop van de Jaren zo ingebakken zijn" dan betreur ik dat evenzeer doch wat dat betreft is er niets nieuws onder de zon en il denk dat deze omschreven ge gevens niet alleen van toepas sing zijn op d«ze tijd waar van een niet onbelangrijk d-eel van de huidige voorlidhtdngs- medd-a, zo-als pers, radio en t-v. ons juist het tegendeel wil doen geloven (zonder hierbij te willen generaliseren), nl, dat deze zo openhartig en eer- üj'te is (Waarover m.i. een zwijgende gezon-dldenkende meerderheid van ons volk ge liulkkig nog geheel anders denkt) maar blijvend in min of meerdere mate i-n het menselijke verkeer zulten blij ven bestaan. Terug naar minister Vrede ling; deze man zal ongetwij feld vele uitstekende kwalitei ten bezitten, anders had hij nimmer deze hoge trap o-p dé maatschappelijke ladder be reikt. Hoewel sommiige men sen denken dat het minister schap een sinecure is, geloof lk dat hiervoor zeer belangrij ke eigen-schappen vereist zijn, zoals een go-ede fysieke condi tie alsmede een grondige gees telijke ontwikkeling gepaard- gaan-de m-et een ruime vooruit ziende blik. Maar hetgeen m-i nister Vredeling tegenover Bi beb ais zijn openhartige me ning geuit heeft ten aanzien van zijn collega's van het ka binet, zijn medewerkers N-ato-chef de heer Luns over schrijdt naar mijn mening aHe toelaatbare grenzen. H-oe wi-1 deze minister In de toekomst in redelijke ver standhouding met de mede werkers van zijn departement, met zijn collegae in het kabinet en met de Nato-ohef, de heer Luns, tot een enigszins effec tieve samenwerking komen? Hoe denkt U dat het buiten land op zijn uitlatingen zai reageren? Hoe kan een minis ter van Defensie zijn positie waarmaken hls hij in wezen allergisch is voor een helaas nu eenmaal noodzakelijk mili tair apparaat? Het is zonder meer veront rustend als een dergelijke fi guur genoemd ministerie blijft bestu-ren. De niet onaanzienlij ke belastingbedragen van ons allien ten behoeve van de de- fensie d-a-n nog buiten be schouwing latend. Met verwijzing naar de ru briek „commentaar" (waar schijnlijk van de hand van de hoofdredacteur) van 29 en 31 augustus jl. geloof ik diat mi nister Vredeling politieke zelf moord heeft gepleegd, wegens gebrek a-an een nu eenmaal, zeker op een dergelijke post, vereiste zelfdiscipline en er verstandig aan doet, zowel in zijn eigen belang als dat van het Nederlandse volk zo spoe dig mogelijk gevolg te geven aan zijn in eerste instantie uit gesproken gevoel" te moeten aftreden na dit interview1 Wanneer hij zegt „vrijheid van meningsuiting staat bij mij hoog aangeschreven- En ik ben iemand die altijd de con sequenties van zijn daden aanvaardt" is het te hopen dat hij spoedig aan deze laatste uitspraak gevolg geeft. Vrij- heid is een fraaie term, maar "-ijheid in ongebondenheid dit geldt voor alle menselijke gemeenschappen leidt steeds tot ondergang. Hiervoor behoeft men slechts de schi-edenis te raadplegen. Evenals uw redacteur zou ik m-ijn reactie op zijn artikel wi-lllen beëindigen m-et een va riant. Nederland wordt tegen woordig wel beschouwd als een land met onbegrensde mo gelijkheden. Voor d-e vuist weg een paar voorbeelden? 't Vondelparit, zelfs trekpleister voor de hippies uit de U.S.A., waar men toch wei wat ge- ULVBNHOUT- E.J. VAN T HOF. Iedere zondagmiddag is er gelegenheid om via de radio van de ene verbazing in de andere te vallen, dank zij mr. G-B.J. Hilterman- De meeste mensen die dan luisteren, zijn wel door middel van een voor- ze voordrachten te relativeren- Hoop ik. Waar het om gaat is dit: dat mr. G.B.J. Hilterman diverse persoonlijke visies spuit, geeft niets, natuurlijk. Maar diat toch nog zo-velen viniden, dat mr. G-B.J. Hilter man het helemaal, of althans op het nippertje na helemaal bij het rechte eiaid heeft, dat i-s wel zo jammer- Maar einde lijk heeft mr. G.B.J. Hilter man j.l. zondagmiddag zelf zijn Grote Geheim, verklapt en wel doormiddel van een voor dracht over de heer Vredelmig. Hij vertelt d-an, d-at d-e heer Vredeling door zijn, beroemd geworden inmiddels, inter view de gewone man wel zal bereiken, door vuig-aire taal te bezigen, de toffe jongen uit te hangen en wat al niet meer.- Welnu, is mr. G-B.J- Hilter man na aJl die tijd, nu jaloers, dat hij een keer -beconcurreerd ls -geword-en. BREDA FRANS TUYTELAARS DEN HAAG (ANP) Om dat de Nederlandse uitvoer in het afgelopen jaar terrein heeft verloren in Frankrijk, gaat de Nederlands-Franse ka mer van koophandel nieuwe exportbevorderende initiatie ven ontplooien. Een daarvan i-s een regionale benadering va* de Franse markt. In het raam hiervan organiseert de kamer op 17 en 18 oktober a.s. een werkbe zoek' van Nederlandse cgider- nemers aan Franse onderne mers in Elaas-Loth-arinigen. Volgens d-e Nederlands- Frans-e kamer van koophandel is Nederland in 1973 op de lijst van Frankrijke leveran ciers gezakt van de vierde naa-r de vijfde plaats. Andere landen wisten hun uitvoer naar Frankrijk m-eer te ver groten dan Nederl-and. ge- (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De Kroon heeft het besluit geschorst van de universiteitsraad van de universiteit van Amsterdam om de huurverhoging op te schorten voor de bewoners van het studentenhuis Wees- perstraat- -Het col-lege van bestuur moest ook stappen onderne men om de gederfde huur ten laste van hat ministerie te doen komen. Het college van bestuur droeg heit besluit van d-e uni versiteitsraad voor schorsing bij staatssecretaris Klein van Onderwijs en Wetenschappen- Onderzocht wordt of het be sluit van de universiteitsraad in strijd is m-et d-e wet of met h-e-t algemeen belang- In af wachting hiervan mag het be sluit niet worden uitgevoerd, volgens de beslissing van de kroon, die in het Staatsblad is gepublic-eerd- DEN HAAG —Volgens mi nister Van der Stoel (Buiten landse Zaken) draagt de rege ring actief bij tot het bevorde ren van politieke druk op Zuid-Afrika om dit land te brengen tot beëindiging van het apartheidsbeleid. Dit staat in het antwoord van de minister op vragen van het PPR-Kamerlid Coppes. Gesteld wordt, dait de uitgangs punten van het regeringsbe leid met betrekking tot Zuid- Afrika gevormd worden door de principiële verwerping v-an apartheid. Uit het antwoord blijkt, dat het regeringsbeleid niet inhoudt dat de rege ring ingrijpt in de financiële betrekkingen van particuliere instellingen in ons land met Zuid-Afrika. Deze instellingen* aldus het ministeriële ant woord, behouden een eigen verantwoordelijkheid.

de Stem | 1974 | | pagina 11