MEVROUW VAN MIERLNIET ENTHOUSIAST TERUG UIT BOEKAREST: W ereldbevolkingscongres was vooral propagandaslag Onzekerheid verlamt onze universiteiten Voorstellen voor nieuwe opleiding zwakzinnigenzorg WAT VOOR VS1? VOOR WIE? Mechanisatie middel tot betere arbeidsverdeling Krokodille- tranen Bondsraad van Industriebond-NW wil maximum in prijscompensatie Dienstweigeraar week uit naar buitenland Weer verdachte roofmoord Geleen gegrepen binnenland buitenland n Verschillen Opening nieuw studiejaar Bureaucratie schaadt parlement Doclen bij vechtpartij mijnwerkers in Welkom door: greet buchner Zelf betalen Herindustrialisatie papier oor uw pen Veronica 1 Veronica II Dinsdag 3 september T974 (Van een onzer verslaggevers) BREDA Men kan niet zeggen dat mevrouw mr, J. van Mierlo-Mutsaers uit Breda, tevreden en enthousiast is te ruggekeerd van het Wereldbevolkingscongres in Boeka rest. Zij was daar namens een internationale organisatie die de belangen van moeder en kind behartigt. „Natuurlijk heb ik er veel geleerd", zegt mevr. Van Mierlo-Mutsaers, die zich al decennia lang met het bevolkingsvraagstuk en zaken als abortus en family-planning bezighoudt, „maar grote verwachtingen heb ik niet van Boekarest. Het was vooral ook een propaganda-strijd". een filmpje waarin je mensen tot viermaal toe de kerk ziet binnengaan om te bidden voor een oplossing van het overbe- waikimgsvraagst.uk. De gebeden worden niet verhoord en daarna zie Je diezelfde mensen vqlkaar bevechten en verslinden. Ben ander voor beeld, uit Amerika, is de "wit te anjer"-actie- In een folder wordt opgeroepen witte anjers in plaats van geld te depone ren in de collectezakjes om zo te protesteren tegen het ker kelijk standpunt inzake het bevolkingsvraagstuk". „Natuurlijk", aldus me vrouw Van Mierlo-Mutsaers, „werd ook van de kant van de tegenstanders van geboorte controle en abortus propagan da bedreven". Volgens haar is in Boekarest eens temeer ge- De belangrijkste klacht van mr. Van Mierlo-Mutsaers is dat de objectiviteit in de dis- oussies vaak ver te zoeken was- „De panels werden over heerst door Amerikanen, de discussies waren te kort en je kon duidelijk merken dat de vooropgezette bedoeling, tot geboortebeperkende maatrege - len te komen, voor velen niet eens meer ter discussie hoefde te worden gesteld, Tekenend voor de eenzijdig heid van de kant van de orga nisatie, vond mr- Van Mierlo het, dat in het perscentrum documentatie over de activitei ten en standpunten van tegen standers van abortus en ge boortebeperking, altijd schaars was en de provdocumentatie overvioedig- „De propaganda was vaak erg kinderlijk", zegt mr- Van Mierlo. „Zo vertoonde de VN Mevr. Van Mierlo- Mutsaers: Objectiviteit in de discussies was vaak ver te zoeken. bleken dat het bevolkings vraagstuk op wereldschaal niet op te lossen is met alge mene maatregelen- „Daarvoor zijn de verschil len in inzicht en beleid van de diverse landen en wereldstre ken te groot- Om een paar voorbeelden te noemen: Veertien Afrikaanse landen spraken zich vorig jaar in Ab idjan al uit tegen geboortebe perking- Zij wezen daarbij op de hoge kindersterfte- Daar naast vreest men wijzigingen in machtsverhoudingen als het ene land wel en andere niet meedoet aan geboortebeper king; In Bamgla Desh overheersen sociale en religieuze bezwaren tegen geboortebeperking; Tunesië, een land dat er wel wat aan doet, kan vanwe ge religieuze (Moslims) (be zwaren niets afdwingen via wettelijke maatregelen- Men zoekt daar zijn toevlucht in de afschaffing van de polygamie en het blokkeren van kinder bijstand vanaf het vijfde kind". Mevrouw mr. Van Mierlo- Mutsaers is zelf duidelijk te genstandster van geboortebe perking en zeker van abortus- „Zelfs als ik geen geloof had, zou ik er tegen ziln- Ik vind alles wat tegennatuurlijk is akelig. Ik heb er ook bezwaar tegen dat de positie van de man nauwelijks ter sprake komt in de discussie over dit soort zaken. Ook in Boekarest werd daaraan weer te weinig gedaan- Abortus vind ik alleen aanvaardbaar als het leven van moeder of kind op het spel staat- Maar dan is het een puur medische zaak. Een zaak voor de dokter". Maar het bevolkingsvraag stuk is vooral ook een honger- probleem, hoe zien zij en haar medestanders dat dan?- Mevrouw mr- J- van Mierlo- Mutsaers: „Op de eerste plaats staat het helemaal niet vast dajt de wereldbevolking blijft groeien, zoals zij dat nu doet Prognoses van 4 jaar geleden kloppen zelfs nu al niet meer- Er is een duidelijk dalende tendens. Bovendien is de wereld- voedselcapacrteit nog lanig niet uitgeput- Zelfs alle bronnen zijn nog niet aangeboord- Je kunt pas zeggen dat er niet genoeg voedsel is als je wer kelijk begonnen bent alle bronnen te benutten- De land bouw kan veel efficiënter ge organiseerd worden en er ligt op aarde nog onnoemlijk veel terrein braak. Tenslotte is het maar de vraag of de door velen aanbe volen middelen ook inderdaad leiden tot het doel. Neem Ier land, waar het omgekeerde ge beurt: voorbehoedsmiddelen en abortus zijn er bij de wet verboden- Toch daalt het be volkingsaantal- Waar ligt hier het verband1?. Het lijkt er eer der op dat er helemaal geen verband bestaat tussen over heidsmaatregelen en het be- voïkingsverloap" (Van onze onderwijsredacteur) TILBURG/NIJMEGEN De Nederlandse universitei ten en hogescholen gaan ge hukt onder ernstige verlam mingsverschijnselen. Er is bjj haar absolute onzeker heid over de financiële mid delen die zij zullen krijgen. De rijksoverheid houdt daarover steeds tot op het laatste moment vele slagen om de arm. Bovendien ver keren zij keer op keer in ab solute onzekerheid over het aantal studenten dat zij moe ten opvangen. Van die on zekerheid getuigden vrijwel alle toespraken die gisteren aan vijf universiteiten en drie hogescholen werden af gestoken, ter gelegenheid van de opening van het nieuwe studiejaar. Het scherpst stelde het on getwijfeld de scheidende voor zitter van het College van Be stuur van de Katholieke Uni versiteit Nijmegen Niet de universiteiten en hogescholen zijn schuld aan de huidige zo langzamerhand wanhopige si tuatie, maar de rijksoverheid, de Nederlandse gemeenschap die er niet in is geslaagd de doelstellingen, (de organisatori sche opbouw en de onderwijs methoden van het tertiair on derwijs (universiteiten, hoge scholen en hoger beroepson derwijs) als geheel af te stem men op de nieuwe situatie Het is onmogelijk voor de besturen een slagvaardig en efficient beleid te voeren als zij bij benadering niet weten of er in de komende reeks jaren geld beschikbaar is om bouwplannen uit te voeren Zij kunnen geen prioriteiten vaststellen Ze weten niet lang van tevoren hoeveel studenten ze moeten toelaten Dat horen ze pas tegen het begin van het nieuwe jaar Hoe kunnen ze dan nog maatregelen nemen om die studenten goed op te vangen? Professor Van Melsen stelde ook dat het niet bij voorbaat vaist staat dat de universiteiten en hogescholen haar doelstel lingen ingrijpend moeten wij ziigen De discussie over de herstructurering is volstrekt onduidelijk als niet vantevo- ren is uitgemaakt of de uni versiteiten het grootste deel van de toeloop naar het terti air onderwijs zullen moeten opvangen, of de opleidiings duur in vierjarige cursussen moet worden geperst Want als men dat wil zal men ,het we tenschappelijk onderwijs fun damenteel moeten wijzigen, aldus de Nijmeegse hoogle raar Er is geen reden de k-atlho- ld'ëke signatuur van de Til- burgse hogeschool thans prijls te geven Katholiciteit en plu riformiteit zijn niet met elkaar in tegenspraak Bovendien is het heel goed mogelijk dat de groep mensen met een christe lijke maatschappijvisie dn de naaste toekomst weer (groter wordt Dat stelde professor dr ir G.C. Naeien gistermiddag toen hij het studiejaar van de Tilburgse hogeschool opende. Een reden waarin hij, onder andere, zijn bezorgdheid uit sprak over het feit dat van de staf geen extra inspanningen meer te verwachten zijn om hnélpumten in het universitai re onderwijs op te lossen- Die bereidheid is er niet meer om dat de samenleving nauwelijks begrip heeft voor de universd tadre noden en betekenis en die inspanning niet beloont. Met scherpe woorden beerde hij zich tegen de willekeur van de numerus fixus. Een discriminatie die bovendien nog onrechtvaardig werkt ook. Hij pleitte voor de invoering van een eerlijker selectieme thode voor toelating en ver wijdering van studenten bij het hoger onderwijs- AMSTERDAM De bureau cratie stelt paal en perk aan de bevoegdheden van het parle ment. Een ontwikkeling die voortkomt uit de dynamiek van het ambtelijk apparaat en uit de dynamiek van bet econo misch leven. Maar ook een ont- wiggeling die de parlements leden een gevoel van machte loosheid geeft. Dat stelde dr. J. Terliuw, fractievoorzitter van D '66 in de Tweede Kamer, in de toespraak waarmee hij voor de Amsterdamse universitaire gemeenschap het academisch jaar opende. Hij deed een beroep op die gemeenschap met haar kennis de parlementariër terzijde te staan. Dat is de enige manier, zo meende hij, om die parle mentariërs in staat te stellen over vele zaken in de samenle ving tot gefundeerde oordelen te komen. Want, zo constateert hij, „de parlementaire demo cratie is aan waarde aan het inboeten in ons Jand". Advieslichamen als de Soci aal Economische Raad en de voorlopige wetenschappelijke raad voor het regeringsbeleid adviseren de regering en niet de Tweede Kamer. Het parle ment blijft buiten veel dingen. Het mag alleen achteraf for meel iets goedkeuren. Eigen adviesinstanties staan de Twee de Kamer niet ten dienste. „Een goed georganiseerde ac tiegroep krijgt vaak meer ge daan van lands- en stadsrege ring dan een politieke partij". Al met al zien we dat de par lementsleden de grote proble men niet meer aankunnen, en de kleinere problemen wor den overvleugeld door actie groepen, aldus de heer Ter louw. Als voorbeelden van parle mentaire beslissingen zonder voldoende inzicht in de gevol gen noemde dr. Terlouw de in- troduktie van de Jumbojet en de bouw van kernenergiecen trales. Het ontbreekt het par lement aan mogelijkheden op vele vragen een antwoord te krijgen. De D '66 fractievoor zitter waerschuwde verder voor de steeds grotere greep die ijzerstenke bureaucratieën als grote organisaties, op het regeringsbeleid kunnen krijgen, naarmate de maatschappelijke problemen ingewikkelder wor den. „De individuele burgers, dreigen daar, goed gevoed, göed gekleed, redelijk gehuisvest, voorzien van een goede gezond heidszorg en goede opleidings mogelijkheden, tussen te wor den vermalen. Het is in Ne- derland mogelijk op hoge leef tijd pijnloos te sterven, en in een zindelijk crematorium te worden verast, zonder ook maar een materieel zorgje te hebben gekend, en toch een onbevredigend leven te hebben geleid. Het systeem voorziet tenslotte niet in alles", aldus dir. Terlouw. Hij meenit dat de beoefenaars van de wetenschap zich niet langer kunnen permitteren voorbij te gaan aan de gevolgen van wat zij doen en wat zij la ten. Slechts schoorvoetend be ginnen, zo merkte hij op, b.v. de natuurwetenschappers hun voeten buiten hun ivoren toren te zetten. Dat ze daarbij best wel eens in de modder zullen tuimelen, is volgens Terlouw, „nu ook weer niet zo'n ramp". Belangrijker is dat hun bijdra gen aan politieke besluitvor mingsprocessen zich gaat ont wikkelen. Belangrijk voor het handhaven van een parlemen taire democratie zo meent hij. UTRECHT (ANP) De in terdisciplinaire werkgroep Z- opleiding heeft staatssecretaris Hendriks .(Volksgezondheid) een advies uitgebracht over vernieuwingen in de Z-oplei- ding. De werkgroep bepleit een samengaan met de oplei ding pedagogische medewer ker. Het interimrapport van de werkgroep bevat behalve een concept-wetsontwerp voor de erkenning van het nieuwe Z- diploma ook adviezen voor de te vernieuwen opleiding, zo meldt „Klik", het blad van het nationaal orgaan zwakzinni genzorg. In de werkgroep is lang ge sproken over de titel van de diplomabezitters, omdat de ou de term verpleegkundige in strijd kan zijn met de steeds meer van het medische model afwijkende ontwikkeling in de zwakzinnigenzorg- Terelotte kozen de meeste leden toch voor „verpleegkundige"- Een minderheid geeft de voorkeur aan „zwakzinnigenbegelei der"- Volgens het advies zou de opleiding drie jaar moeten du ren en zou de toelatingsleef tijdsgrens moeten worden ver hoogd tot 17 jaar. De opleiding moet zeer gevarieerd zijn, zo dat de leerlingen niet alleen met allerlei typen zwakzinni gen komen te werken, maar ook kennis maken met ver schillende praktijksituaties De werkgroep heeft het con cept-wetsontwerp zo ruim op gezet, dat een aanpassing aan nieuwe ontwikkelingen steeds mogelijk blijft- De gehele ver andering in de Z-opleiding zal binnen drie jaar moeten worden verwezenlijkt. Tot vijf jaar na het inwer kingtreden van de wet kunnen nog oude examens worden af genomen. De diploma's die worden gehaald en de diplo ma's die vanaf 1970 zijn uitge-^ reikt zullen dezelfde waarde krijgen als het nieuwe diplo ma, Verpleegkundigen die tus sen 1961 en 1969 hun diploma kregen zullen een bijscho lingscursus moeten volgen, wil hun diploma dezelfde rechts kracht bezitten als het nieu- WELKOM (Zuid-Afrika) Drie Afrikaanse arbeiders zijn gedood en ca 40 gewond bij een vechtpartij in een goud mijn in Welkom, (Zuid-Afrl- ka), zo heeft de directie mee gedeeld. Een woordvoerder van de Anglo American Corporation, die de mijn beheert, zei dat ca. 200 Afrikanen betrokken waren bij de strijd die begon in een pension voor gemi greerde arbeiders. Ramen werden ingegooid en gepoogd werd een flat van een zwarte voorman in brand te steken voordat de politie de situatie onder controle had. De rust is inmiddels' weergekeerd- De woordvoerder zei dat de oorzaak van de gevechten niet duidelijk is- Het scheen echter geen kwestie te zijn van moei lijkheden tussen de leden van verschillende stammen zoals bij vorige gelegenheden- DEN HAAG De bonds raad van de industriebond NVV gaat in grote lijnen ak koord met de inhoud van de discussienota arbeidsvoorwaar denbeleid 1975 van de drie vakcentrales, maar hij wil wel dat de vakcentrales daarin een maximum in de prijscompen satie opnemen. Dit blijkt uit het nummer van het orgaan van de bond WIK dat deze week verschijnt- De bondsraad heeft opge merkt dat het streiven er op gericht moet blijven om een anti-kapitalistische maatschap pij te bereiken- Uit dat stre ven vloeit een herverdeling van macht, kennis en inkomen voort. Er moeten, naar de mening van de bondsraad, meer con crete afspraken komen over afroming van winsten. Met het geld dat daarmee wordt ver kregen kunnen b.v. maatrege len voor een vroegere pensio nering worden gefinancierd. De bondsraad is verder van oordeel dat de „aftopping" van de prijscompensatie zo moet zijn dat de hoogste inkomens niet meer krijgen gecompen seerd dan de werkelijke prijs stijging heeft bedragen. Voorts meent de bondsraad dat men zich niet zo snel moet neerleg gen bij de inflatiecorrectie. Men kan daarover eerst een inzicht krijgen als het totale pakket overheidsmaatregelen op de derde dinsdag in sep tember bekend wordt Begin november zullen le denvergaderingen van de in dustriebond NVV worden ge houden over de discussienota arbeidsvoorwaardenbeleid van de drie vakcentrales. AMSTERDAM De 31-ja- rige astronoom Tijmen van 't F, een erkend gewetensbe zwaarde tegen de militaire dienst, zit ergens in het bui tenland. Voor de rechtbank in Amsterdam diende maandag de tegen hem aanhangig ge maakte zaak wegens het op zettelijk ongeoorloofd afwezig zijn geweest uit de blinden!» bliotheek in Amsterdam, waar hij zijn vervangende dienstplicht moest verrich ten. Tijmen die daarvoor ook al een tijdje gedetacheerd was geweest bij onder meer de Staatsdrukkerij, vond echter, zoals de president voorlas, dat hij een andere „veiligheids- :aak" had te verrichten en kwam na zijn wettelijk voor geschreven vakantieperiode niet meer terug. „De verdach te zit in het buitenland", aldus de president, die ook brieven voorlas van de gewetensbe zwaarde aan de betrokken dienst, waaruit bleek dat Tij men eigenlijk het liefst naa"- de Sovjet-Unie of Chili wilde gaan, Vandaag een visie uit werknemerskling op het vraagstuk van de structurele werkloosheid, nadat eerder werkgeversvoorzitter mr. P. van Boven en K. v. K-voor zitter dr. ir. F. Smits van Waesberghe daarover hun gedachten op papier hebben gezet. Opvallend bij dit alles is, dat de eerste twee schrij vers de oplossing zien - be ter gezegd: zoeken- binnen het huidige maatschappelijke en economische structuur. NKV-bestuurder M. Spoor heeft andere uitgangspunten en meent dat het zonder waardeverschuivingen bin nen de maatschappelijke en economische ordening niet kan. In reaktie op uw artikel om trent strukturele werkloosheid het volgende: Juist in een tijd waarin strukturele werkloosheid meer en meer zorgen jj>aart, lijlkt het ons een goede zaak een dis cussie op gang te brengen, op grond van deze overwegingen werken wij gaarne mee- In uw artikel gaat u er van uit dat de thans bestaande en zich helaas verder ontwikke lende strukturele werkloos heid, uitsluitend het gevolg is van mechanisatie. Wij menen dat er nog meer oorzaken zijn o-a.: A. wijziging in vraag naar goederen- B- gewdfeigde arbeidsverdeling in wereldver- band gezien. Ter toelichting: A. veel na tuurlijke grondstoffen worden in het produktieproces niet meer gebruikt en vervangen door chemische grondstoffen ('b.v- kunstvezels)- B- ontwik kelingslanden gaan (overigens terecht) meer zelf produceren, e.e.a. niet alleen op grond van goedkope arbeidskrachten. Wat de consequenties, van mechanisatie betreft zouden wij willen opmerken, dat het probleem niet wordt veroor zaakt door de mechanisatie zelf 5 maar ontstaat doordat onze samenleving de baten van mechanisatie verkeerd richt, n.l. vrijwel alleen op winst, groter rendement, dit laatste dan ook nog op traditi onele wijze verdeeld, vanuit de opvatting dat de mogelijk heden voor mechanisatie ont staan uit de faktar kapitaal. Naar onze mening is hêt zo, waar de mogelijkheden (fi nancieel gezien) ontstaan zo wel uit kapitaal als arbeid, de baten daarvan ook voor beide faktoren ter beschikking moe ten komen- Wij zullen maatre gelen moeten treffen om ge bruik makend, van mechanisa tie, een betere arbeidsverde ling te bevorderen, beter ge bruik makend van haar dien sten, daarbij in beschouwing nemend het maatschappelijk nut van de geproduceerde goe deren- Het maken van produk- ten alleen omwille van winst mogelijkheden of verschaffen van werkgelegenheid leidt o.i- naar verspilling van grondstof fen alsmede tot verzieking en vernietiging van het leefmi lieu- Voor wat uw gedachten ter bestrijding betreft, zouden wij willen opmerken, dat terugdrin gen van mechanisatie wel tot gevolg heeft meer inschake ling van arbeidskrachten, maar tegelijkertijd het totale produkt niet omhoog brengt- De kostenstijging van de rela- tief duurdere arbeid komt aan! in de prijs tot uitdrukking- De: consequentie daarvan is dat de1 werknemer voor zijn eigen' werken gaat betalen. Daar te genover staat dat het premie percentage W-W- wegvalt en er dus een stukje netto-inko men meer overblijft. De vraag is echter of dit voldoende op vang is. Wil zouden er overigens nog aan kunnen toevoegen dat te rugdringen van de mechanisa tie, op zich meer strukturele werkloosheid zal veroorzaken in sektoren als b.v. de machi nebouw- De vraag rijst dus of het middelerger is dan de kyraal- We zien op grond van vo renstaande als enig middel om de strukturele werkloos heid te bevestigen, een her verdeling van de aanwezige arbeid- Voorwaarde hiervoor is o-i. herindustrialisatie- De samenklontingen van werkgelegenheid worden in on ze samenleving veroorzaakt vanuit het gegeven, dat indus trieën zich vestigen op basis van geografische gesteldheid- In het verleden was dat ook juist- De technische ontwikke lingen bieden ons echter de mogelijkheid van dit eenzijdi ge standpunt af te stappen. We moeten er echter wel ge bruik van maken- Als eerste voorwaarde stellen wij dus: betere verdeling van nog aan wezige arbeidsplaatsen- Pas- dan kan met behulp van ver vroegde pensionering, verkorte arbeidstijd m-n. voor ploegen- dienstmensen, die verdeling aangebracht worden. In welke vorm e.e-a- ook gestalte krijgt, voorop zal 1 moeten staan dat de gemeenschap de verde- lingsvorm dient vast te stellen Alleen op deze wijze is het mogelijk andere overwegingen (maatschappelijk nut en noodzaak) dan rendement uit gedrukt in direkte winst, in de beleidsbepalingen te be trekteen- Met dit allee wondt niet be pleit een totale socialisatie, maar het hanteren van dezelf de norm voor inlbrenig van ka pitaal ein -arbeid, aJL vooraf bepalen van vaste vergoedin gen- M- SPOOR, DISTRIKTSVOORZJTTER, INDUSTRIEBOND NKV, Brieven voer deze rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatib zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens is met inhoud, c.q. strekking. In de loop van de uwwe tos 'hen zijn drie jeugdige kmjf ren in ons land vermoord. abrupte dood heeft heel derlamd in beroering gebradjj Terecht, want de dood van u, jong, gezond kind is dong, schokkend en tegettnatuurSjj dat een mens dost named#, kan omwaar,den. Maar met deze stelling als ut gamgspunt is de overgrote I» langstelling voor de vermoert kinderen nog nie t opgelost, h diezelfde weken werden mers tientallen jeugdigs fa. deren vermimM of gedood het verkeer. Radio Veronica is voorgoed 't zwijgen opgelegd. Dit is treurig, diiieptreurig, omdat on ze regering voorbij is gegaan ata-n de belangen van 'n groot deel van de Nederlandse be volking- Maar de belangen var. die heren politici blijtaen niet te kloppen met - die van ons. Rob Out programmaleider van Radio Veronica sprak 't tref fend in z(jn laatste toespraak, diit is 't wette van 'n stelletje machtswe'llusteKmgen en van mensen die de vooruitgang te genhouden. Inderdaad, want Veronica was de eerste die met 'n hele nieuwe manier van presenteren kwam, die onze jeugd wel aansprak. De zelfde jeugd vanaf 18 jaar die er voor zal zorgen dat bij de volgende kamerverkiezingen bepaalde politieke partijen heel wat stemmen zullen ver liezen. Want dit is jammer ge noeg 't enige machtsmiddel, dat we hebben om ons misge noegen te uiten. Veronica is dood, lang leve Veronica- ETTEN-LEUR H. SEBBREGS „Op trieste doch waardige wijze heeft Radio Veromea af scheid genomen van haar tal loze leden en fans. Voor voor lopig althans! Want Veronica komt terug!! Dat staat als een Paal boven water. Als C-om- roep, wanneer zij het hoger beroep wint dat tegen minister Van Doorn is aangespannen wegens zijn onterechte, abrup te weigering, en in het andere geval al» aspirant-omroep. De mdnimiumgrens daarvoor is 40000 leden terwijl Veronica momenteel 153.000 geldige le den heeft! Dus dat ban niet missen. Vooral als de grote achterban pal achter Veronica blijft staan en haar blijft steu nen. Ik hoop hierbij van harte dat alle leden en fans hun geloof in hun eigen omroep, die 14 jaar zo ontzettend veel voor hen betekend heeft, niet verliezen, ook al zaïjn ze dan even uit de ether. STEENBERGEN, MART. BAKX. Volgens het PPR-Kamerlid Jurgens mag niiet langer krijgs- tuchtelijk worden ingegrepen tegen het verspreiden van drukwerken. Hij heeft schrif telijke vragen gesteld aan mi nister Vredeling (defensie), zulks na>ar aanleiding van een vonnis van het hoog militair gerechtshof tegen twee dienst plichtige soldaten. DE Arnhemmer F-S., die vrijdagavond enkele pistool schoten afvuurde op de min naar van zijn echtgenote, heelt zich piaandagmiddag bij de Arnhemse politie gemeld. De man wordt voor verhoor op het bureau vastgehouden. Ook hun lemen ww vend, maar het werd beëindigd, vaak op uitert wrede wijze, door een ding of een rmder twite» ge-luk- Desondanks lees of km j, niets over deze kmderen, la staan dajt Kamerleden zich mee wensen te bemoeien- Zi) ■die levens van kinderen die a het verkeer beëindigd tsorda dan van minder belang dan levens van kinderen die onfe moordenaarshand vallen? 0| zijn we zo afgestompt dm It dood in het verkeer, dat wi t ons niet meer druk overi» ken, tenzij we er zelf bij h trokken zijn? Dat laatste lij# het meest waarschijnlijk zal wellicht verklaard ton» worden uit het feit dat t zoveel verkeersdoden zijn, el ke dag opnieuw zonder titte dering. Waarom zouden we dan aandacht am bestedenI Waarom zouden bwwrvrovm dan urenlang praten om kei hoe en waarom e% hoe erf Iets wat elke dag gebeurt i immers niet uniek en dus dl moeite van het bespreken nH waard. Zo gezien zon de bekiigtH ling voor moorden ook op het moment dat er lijks een moord gebeurt er dagelijks kleuters en i ters ontvoerd zouden worde In dat geval zou het al!e niet meer zo uniek zijn, i meer zo interessant en zou t dus geent reden zijn om i veel aandacht om te sclu laat staan om er krokoMt tranen voor te huilen, naar mijn persoonlijke i zijn de tranen die ik hier daar bij meelevende vri heb zien opwellen, niets t of minder dan krokodillen* nen, oftewel „tranen tan P huichelde smart" volgent W Dale. Want als al die mdt vende mensen nu inderdmiv begaan zouden zijn met kt vam jonge kinderen, dan D> den ze zich veel drukker ken over de dagelijks t rende tienvoudige dooi kmderen in het verkeer over de enkele dood w moordenaarshand. Dan i ze zich wart meer beti voelen bij acties die W#* zijn om het aantal verkeer»r den wat minder te mk®,P als bijvoorbeeld de ac tie P erop gericht is om het tt- heidslimeit niet verder ai voeren, maar liefst nog te verlagen, de acties erop gericht zijn om autos» sommige woonstraten te w ren, de acties die het of; baar vervoer weer op pedw len brengen. Maar daarW" snikkende goegemeente IJ aamDat kost moeite en spanning, misschien zelfs t gen comfort. Voor hen rs veel gemakkelijker te en te snotteren over de f- vam een enkel vermoord dan mee te werken 4®1 voorkomen van de dooi tientallen, wellicht honit kinderen. Van krokoiW nen gesproken. ARNHEM (ANP) In' VOO" vroege maandagocjitjjwi de rijkspolitie van Eist jarige E. D- aangehou» oetrokken zou zijn 2eW!j!] i ie gewapende roofove Geleen op 26 juli- - overval werd één roo'1 schoten en één gewónd- D- was na da qvevva vluchtig. Nadat hl] Nijmegen was 1 bestond het vermoede naar zijn woning m gaan. Bij onderzoek - inderdaad het gevat- f - gaf zich zonder verze r werd overgebracht n cherëhe in Gel een-

de Stem | 1974 | | pagina 10