IZEN de n k enie, >ekjes. nk Werknemers positief tegenover om-, her- en bijscholing Is het de natuur die zo wreed is? „Deken van de Italiaanse dieven" weer opgepakt WAT VOOR VOOR WIE? Vredeling Uipni/ vvtniv OPNIEUW HEVIGE OVERSTROMINGEN IN BANGLADESJ: rallycross Ford wil met Europese leiders praten O/ /O I&Zzzziï^ eurocircuit vaikenswaard sen en direkte leid tot nderdag binnenland buitenland uim van 2.500,- ie serieuze spaarder, irect over zijn geld r het bedrag dat blijft Wie echt spaart, rente. ld hoeven te ,iren het benodigde 5%% rente 5%% rente ïaanden en n respectievelijk iS© 3ld een bepaalde dan tijdens de looptijd te 71/2% (ongewijzigd). september, angewijzigd. Vernieuwbouw Triest beeld Moord en brand Dilemma zondag 1 september 11 leling flitskubusfabrikage. ie gezichtsscherpte nodig, ,aar gewenst is. uur en van 13.30 uur tot van 20.15 uur tot 20.45 zaken, mr. FJ. Haarman- 3751. fë Zaterdag 31 augustus 1974 larrefcening. 1 y.'j' Zo). igd). De huidige werkloosheid in ie bouw (woning-, g.w-w- en uiaiteitsboiiw) werd inder daad mede bewerkstelligd door de „structurele wijzin gen" in de bouwactiviteiten, waaronder in het door deze krant geplubliceerde artikel verstaan wordt, dat de mens vervangen wordt door de ma chine. Toch gaat het wel erg ver om de mechanisatie en de arbeidsbesparing welke daar door wordt verkregen, te zien als het eerst verantwoordelij ke of meest verantwoordelijke verschijnsel dat de hoge werk loosheid in de bouw heeft ver oorzaakt- Te denken valt reeds aan de versdhijving van activiteiten van de bouwplaats naar de fabriek. De werloosheid in de bouiv is, naar onze mening, meer een gevolg van andere belangrijke ontwikkelingen. Vanaf de Tweede Wereldoor log is met grote inzet van trachten gewerkt om de wo ningnood te helpen opheffen. De verrichte inspanningen hebben geresulteerd in een versnelde inhaal van de ach terstand welke was ontstaan. Momenteel is er sprake van een meer evenwichtige situa tie op belangrijke delen van je woningmarkt. In een eerste artikel van de hand van mr. P. van Bo ven, voorzitter van het Ne derlands Christelijk Onder nemers Verbond, is de drin gende wens naar voren geko men naar een gezond onder nemersklimaat. De voorzitter vna de Kamer van Koophan del in rBeda, dr. ir. F. Smits van Waesberghe, gaat van daag in op het vraagstuk van de structurele werkloosheid en bij benadrukt vooral de noodzaak van om- her- en bijscholing. Tegen het licht van deze ontwikkeling en de verwach tingen met betrekking tot de bevolkinggroei in de komende jaren, lijken de hoge bouwpro gramma's van m n. de meest recente jaren in verband met een te verwachten overproduc tie niet meer reëel. Vooralsnog laat het zich niet aanzien dat het ontstane overschot aan ar beidskrachten, komend uit de woningbouw, in enige andere sector opgehangen kan worden Recentelijk gepubliceerde rap porten voorspellen een tragere groei van de utiliteitsbouw vergeleken met het vorige de cennium. Het voornemen van de over heid om maatregelen te tref fen welke dienen ter afrem ming van vestingen en uitbrei dingen van bedrijven, kanto ren en installaties in het Wes ten, zal van invloed zijn op de groeimogelijkheden van de utiliteitsbouw. De consequen- ties van een en ander zijn m.n. voor de West-Brabantse bouw vakarbeiders van grote bete kenis- Zoals onlangs de directeur van het Centraal Planbureau en de directeur, van de Neder landse Bank hebben opge merkt, is de huidige economi sche situatie niet van dien aard dat investeringen voor het bedrijfsleven aantrekke lijk zijn- Evenmin is er sprake van optimisme in de sector van grond-, weg- en water bouw, welke in belangrijke mate door de overheid wordt beheerst. Hier wordt men ge confronteerd met de afloop van grote projecten, terwijl mede vanwege milieuhygiëni sche redenen nieuwe activitei ten worden uitgesteld dan wel van de tafel worden geveegd. Een en ander met als conse quentie dat men zich meer zal moeten gaan toeleggen op on derhoud en optimalisering van de bestaande infrastructuur- Een lichtpunt bij deze som- betere vooruitzichten is 't voor nemen van de minister om de zgn. vernieuwbouw meer im pulsen te geven, als ook de rehabilitatie van belangrijke binnensteden. Onder invloed van een en ander kan een aantal arbeidsplaatsen gecre- eerd worden, welke voor een deel bezet kunnen worden door vaklieden aan te trekken uit het ontstane overschot aan arbeidskrachten ln de woning bouw. Er zijn verscheidene rede nen om aan te nemen dat het aantal arbeidsplaatsen in de vernieuwbouw ontoereikend zal zijn om het overschot vol ledig op te vangen. De ver nieuwbouw staat in zekere zin nog in kinderschoenen en er zal dan ook afgewacht moeten worden in hoeverre de gelan ceerde plannen kunnen wor den waargemaakt. Dit brengt onzekerheid met zich mee om trent deconsequenties van de ze bèleidsverschuiving voor de werkgelegenheid. Wel is zeker dat de vernieuwbouw arbeids krachten nodig heeft van hoog niveau- De categorieën onge schoolden en minder geschool den, welke ongeveer 1-3 deel uitmaken van het arbeidsbe- stand in de woningbouw, zul len dan ook in de vernieuw bouw moeilijk emplooi kunnen vinden. Op grond van deze ontwik kelingen enerzijds en een te verwachten daling van de werkgelegenheid in de bouiw, zeker voor ongeschoolden en minder geschoolden, ander zijds, is naar onze mening het geven van prioriteit aan om-, her- en bijscholing van groot belang- In een vrij recent verricht onderzoek heeft men o.m. de bereidheid tot het aanvaarden van een baan met omscholing bestudeerd- Hieruit bleek dat ruim 51% procent van de on dervraagde werklozen te ken nen gaf een baan met omscho ling te zullen aanvaarden, ge steld dat het werk naar de zin van betrokkene zou zijn en bovendien voldoende gehono reerd zou worden. Binnen de groep 35 tot 57 jaar zijn er nauwelijks verschillen in be reidheid tot aanvaarden van een baan met omscholing (iplm- 55%)- De groepen onder de 35 jaar vertonen een hoge re bereidheid (variërend tus sen 66 proc. en 71 proc. Een sterke evrmindering treedt op bij de relatief hoge leef tijdsgroep van 57 jaar en ouder. Het percentage dat bereid is een baan met omscholing te aanvaarden is hier 20. Op grond van deze toch wel positieve geneigdheid verdient de mogelijkheid tot om-, her en bijscholing naar onze me ning dan ook alle aandacht Aangezien werklozen zelf in belangrijke mate bereid blij ken te zijn tot omscholing, ligt naar onze mening een belang rijke taak bij de uitvoerende instanties van het ministerie van Sociale Zaken, die bereid en in staat moeten zijn bovengenoemde scholing een groter gewicht te geven. Uit ander onderzoek blijkt, althans in de Verenigde Sta ten, dat arbeidstevredenheid en- bereidheid alleen dan aan wezig zijn wanneer werk wordt aangeboden dat gelijk tijdig behoorlijk wordt be loond, zoals we hierboven reeds hebben gemeld, en daar naast appelleert aan en een nitdaging is voor iemands in zet en mogelijkheden en ook wanneer aan dat werk geen aanmerkelijke bezwarende omstandigheden kleven da waai, stank, ploegendienst e.d.). Naar onze mening ligt hier een belangrijke taak voor de leiding van ondernemin gen. (Van een correspondent) DACCA In Bangladesj speelt zich opnieuw een drama af. Enkele weken geleden bereikten de overstromingen, die jaarlijks door de natuur veroorzaakt worden en die altijd grote delen van dit deltaland overspoelen, plotseling een ongekend hoog peil. De rivieren de Ganges, de Brahmapoe tra en de Meghna hebben zeer hoge schade toegebracht aan de te velde staande gewassen, aan huizen en aan vee, en hebben honderdduizenden Bengalen ook op andere manier ernstig getroffen. Overstromingen zijn een jaarlijks terugkerend verschijnsel, dat zowel gunstige als ongun- sige gevolgen heeft voor het land. Van de ene kant worden de overspoelde akkers „gezegend" met een laagje vruchtbare aarde, dat voorkomt dat de grond uitgeput raakt en onbebouwbaar wordt. Van de andere kant betekenen de overstromingen echter ook talloze ontberingen voor de bevolking van Bangladesj: schade aan gewassen, ziektes, verbreking van wegverbin dingen en andere communicatiemogelijkheden, en vaak honger en gebrek aan voedsel. Dit jaar echter dreigen de schade en het menselijik leed veel omvangrijker te worden dan in andere jaren- Volgens de meeste schattingen zijn deze overstromingen de eng ste sinds 1954- Eind juli be reikten de wateren van de overstromingen reeds een ge vaarlijk hoog peil veel eerder dan in andere jaren- Op het moment zijn tiendui zenden vierkante kilometers landbouwgrond onder water 8ezet. Biina alle provincies (17 van de 19) zijn min of meer getroffen. Miljoenen mensen vechten voor hun le ven. Velen zijn weggedreven van hun woningen en hebben onderdak gezocht in nood kampen. Uit verschillende delen van het land zijn ge vallen van cholera gemeld en de dreiging van een epide mie is niet denkbeeldig- Naast schade aan de te velde staande gewassen veroorza ken de overstromingen ook erosie doordat op vele plaat sen bomen en planten wor den meegesleurd- De weg en spoorlijnverbindingen tus sen de hoofdstad Dacca en andere delen van het land zijn dagenlang verbroken ge weest- Alleen de luehtver- din gen zijn tot nu toe vol- 'edig in takt gebleven- Zelf heb ik de ernst van de situatie kunnen vaststel len door een bezoek aan de Provincie Maimensing een van de zwaarst getroffen ge meden. Het is een triest heeld: stations „overspoeld" ?dt. bedelaars en tijdelijk daklozen; vrouwen gehuld in visnetten als laatste „-kle dingstukken"; bladeren van jute- en bananenbomen, die is voedsel geconsumeerd orden; bamboehuizen mee- Sdsleurd door het water; en «ie dorpen gereduceerd tot «.erne, geïsoleerde eilandjes ver van de toevoer van oedsel en medicijnen- ®r bestaat geen twijfel dat de situatie weinig rooskleurig is en een stevige aanpak vereist- Voor een eer dan oppervlakkige be oordeling van de ernst van de situatie, de oorzaken en de mogelijke gevolgen, zijn er echter heel wat vragen, die beantwoord moeten wor den- Is deze ramp vergelijk baar met de watersnoodramp anno 1953 in Nederland, of met de cycloonramp die Bangladesj in 1970 tro-f (toen Oost-Pakistan) en toen aan honderdduizenden mensen het leven kostte? Is het Moe der Natuur die zo wreed is, of zijn er menselijke, sociale krachten die gedeeltelijk verantwoordelijk zijn voor het feit van de overstromin gen en voor de mogelijke implicaties? Is er enige hoop voor grotere hulp van de we reldgemeenschap, en kan die wel redelijkerwijze verwacht worden? Op de eerste plaats moet vastgesteld worden, dat er op dit. moment geen sprake is van een ramp zoals de wa tersnoodramp in Nederland in 1953. Overstromingen van rivieren zij in dit deel van de wereld een jaarlijks te rugkerend verschijnsel, waar de bevolking tot op zekere hoogte op berekend is. Het is duidelijk dat de mensen een sterk weerstandsvermogen hebben, en bezoeken aan kampen wijzen uit dat er geen sprake is van paniek- Er hangt echter de sombe re dreiging van een ramp in de toekomst, en daar zijn veeleer sociale- dan natuur krachten de oorzaak van. Of schoon de gevolgen nog niet geheel zijn te overzien, moet een hongersnood in de ko mende maanden (met name gedurende de maanden van oktober tot december) ge vreesd worden. En wel om de volgende re denen. Niet alleen zijn er dit jaar meer gewassen vernield da-n in andere jaren, maar de situatie wordt nog verergerd door het feit dat gedurende de afgelopen twee jaar meer en meer boeren in Bangla desj verarmd zijn. Een groei end aantal landbouwers is door armoede gedwongen ge weest om hun land te verko pen en verdienen nu hun brood als dagarbeiders. Dat impliceert, dat zij geen eigen voedselvoorraden hebben, en hun rijst (het voornaamste voedsel in Bangladesj) op de markt moeten kopen- Daar dijken zij echter machteloos te zijn, want de inflatie heeft de prijs van rijst tot onbe taalbare hoogten doen oplo pen- Kortom, Bangladesj ver toont steeds imeer het beeld van een massa landloze en machteloze boeren, die straks ook nog broodloos, of liever „rijstloos" zullen zijn. Achter deze ontwikkelin gen verschuilen zich echter de eigenbelangen van een zeer bepaalde laag van de bevolking, handelaars en op kopers die hevig profiteren van smokkel- en speculatie praktijken- Het ontbreken van enige controle op hun wellust en hebzucht is zo schrijnend, dat uiteindelijk de wereldpers er wel door geschokt moest worden, zoals in de afgelopen maanden het geval is geweest- Maar ook het vóórspel van een sombere toekomst zelf (het feit van de overstromin gen) is niet vrij van mense lijke smet- Wil de ontwikke ling van Bangladesj werke lijk een stevige basis krijgen dan is een controle van de overstromingen een eerste vereiste- Dat is bekend aan de Bengalen, en zeker ook aan de huidige regering van Bangladesj. De politieke par tij, die de huidige regering heeft samengesteld, de Awa- mi Liga, verwierf grote po pulariteit ondermeer, omdat zij de controle van overstro mingen als een hoge priori teit op haar politieke pro gramma hiad staan- In de dertig maanden sinds de Awami Liga aan de macht is gekomen, heeft zij nog geen enkele stap ondernomen om die belofte waar te maken. Intussen heeft de regering moord en brand geslagen. De minister van „relief and re habilitation" heeft de over stromingen de „ergste ramp van de eeuw" genoemd, een niet onaanzienlijke overdrij ving. De minister van bui tenlandse zaken, Kamal Hos- sain, heeft een oproep tot hulp gericht aan de Verenig de Naties- En in een andere poging om de sympathie van de westerse landen op te wekken, werden diplomaten van 30 landen uitgenodigd om per helikopter een kijkje te nemen in de getroffen ge bieden- In het noorden zag ik, dat pontifikale ministers door de bevolking met sar casme ontvangen werden- Men vond, dat de regering veel meer aandacht besteedt aan publiciteit en het rond reizen in helicopters, dan het actief organiseren van bijstand! Bovendien, de cor ruptie van de regering (in clusief het Rode Kruis van Bangladesj), is intussen zo zeer spreekwoordelijk ge worden, dat de westerse re geringen blijkbaar huiverig zijn geworden om hun hel pende hand uit te steken- Het zou niet juist zijn om te stellen, dat de regering van Bangladesj helemaal niets aan de situatie doet. Via helikopters en vliegtui gen worden voedselpakketten afgeworpen in getroffen ge- bieden- Het leger is eniger mate ingeschakeld om bij stand te bieden in de ver spreiding van levensmidde len- En via de bureaucratie van het ministerie van land bouw worden zaden ver spreid om te zorgen dat de produktie weer snel op gang gebracht kan worden- Maar zelfs onder de huidi ge omstandigheden gaat de regering te werk op een hy pocriete, arrogante en on menselijke wijze- Niet alleen is de hulp onvoldoende en gaat gepaard met corruptie, maar de Awaimi Liga is vast besloten om elk initiatief tot hulp, onafhankelijk van haar eigen organisaties, te belet ten. Oppositiepartijen stelden voor om de hulpacties op „nationale", coalitie-basis te organiseren- Deze voorstellen werden van de hand gewe zen. Pogingen van oppositie partijen om inzamelingen van geld en van goederen te houden, werden hardhandig verhinderd. Collectanten werden door de politie van de straten van Dacca gesla gen. De houding van de rege ring is zeker niet erg huma nitair, maar wel verklaar baar- De stemming van de bevolking is dermate, dat elk onafhankelijk volksinitiatief een „vonk" zou kunnen vor men voor een massale volks beweging tegen de huidige machthebbers in het land! De buitenwereld is duide lijk voor een dilemma ge plaatst- Premier Moedjiboer Rachman riep de buitenland se journalisten in Dacca op het matje voor een perscon ferentie, deel van de vurige publiciteitscampagne van de regering. Hij werd met scherpe, wantrouwende vra gen overdonderd. Bengalen in het buitenland (vooral de grote Bengalse gemeenschap m Engeland) blijken volgens persberichten ook niet bereid om geld aan Moedjiboer Rachman toe te vertrouwen hoe zeer zij hun land ook liefhebben. Buitenlandse hulp organisaties reageren zeer aarzelend- Toch hebben ver schillende liefdadige instan ties al weer meer dan hon derd miljoen taka (40 mil joen gulden) bijgedragen aan het „relief fund" van de re gering van Bangladesj- Dat is ongeveer hetzelfde bedrag, dat de regering gedurende het afgelopen jaar besteed heeft aan het bouwen van barakken voor de Rakhi Ba- hini, de gehate paramilitaire strijdkrachten die er zijn om de hulpeloze bevolking te onderdrukken! (Van onze correspondent) ROME De "deken van de Italiaanse dieven", Remato Pucci, 86 jaar oud, is weer gepakt. Gezien z'n leeftijd is deze bejaarde „genitteman-in- breker" niet naar de gevange nis maar naar 'n soort psychi atrische inrichting gestuurd. In de Italiaanse onderwereld wordt het vakmanschap van Pucci niet bestreden; buiten die misdaadwereld wordt met een soort vertederende sympa thie over deze meesterdief ge sproken. Velen beschouwen hem als een moderne „Robin Hood", 'n mam die alileen de rijken der aarde en dan nog slechts in peperdure hotels bestal, en die als weldoener rondging in be jaardenhuizen en onder wees kinderen. Het dochtertje van de portier van die flat waar hij woonde mocht op zijn kosten drie maanden op zee-vakantie, „omdat ze aan astma leed en de kleine had dringend goede zorg nodig". Renato Pucci werd onlangs betrapt - en zoals vaker op heterdaad - bij een inibraak in het Grand Hotel in Genua. Volgens zijn beproefde metho de had hij zich onder valse naam en met behulp van valse documenten als gast in dat zelfde hotel laten inschrijven. Diait heeft 'ie overigens tifenital- ADVERTENTIES) Wegwezen omyl iserME* Geen insektenplaag hoeft lan ger te duren dan u wenst. Want er is Omyl, het beproefde mid del dat u van lastige insekten afhelpt Dus wilt u insekten de baas blijven, vraag dan nadruk- kelijk om Omyl. DE OMYL EXTRA spuitbus: het beproefde middel fegen alle mogelijke vliegende in sekten, zoals vliegen, mug gen, motten en wespen. DE OMYL POEDER: tegen ongedierte op huis dieren en ter voorkoming van mottenvraat in wollen goed. Verkrijgbaar o.a. bij drogisten AAGRINOL -M. AA7fEEOLGV-GFCNM3O4-TtLC60-C83St '-"J' h SS u* kom eens van dichtbij kijken en proef de sfeer aanvang training 10uur. start wedstrijden 13uur ten jaren gedaan. Dankzij z'n keurige manieren, z'n nette verschijning, z'n vlotte conversatie en z'n per fecte kennis van het Engels, Frans en Spaans, wekte hij zelden achterdocht. Hij gaf zich uit voor gepensio neerde ambtenaar, zakenman, rustend industrieel of functio naris van een of ander minis- terie.In de beste hotels huurde hij minstens een dubbele ka mer met bad, gedroeg zich on opvallend en bescheiden, en benutte al z'n tijd om het doen en Laten vam zijn latere slachtoffers te bestuderen. Al dan niet via de nodige, onschuldige amoureuze avon turen, lukte het hem meestal binnen te dringen in de suites of kamers vain zijn slachtof fers. Een meesterslag sloeg hij in 1967 toen hfj doodgemoede reerd voor miljoenen aan juwe len meepikte terwijl de eige naresse zioh in dt aangrenzen de badkamer opmaakte. Renato Pucci leefde als rijk man, gebruikte uitsluitend taxi's, kleedde zich meermalen per dag om en dineerde in de beste restaurants. Hij voldeed al z'n hotelreke ningen - meestal met de op brengst van z'n kort tevoren veroverde buit - en hij ver wierf die meeste „sympathie" omdat hij volkomen geweld loos misdadiger was. Hij droeg nooit wapetns en gebruikte ze ook nooit. In 1906 werd hij voor 't eerst veroordeeld en nadien met de regelmaat van de klok. „Ik liever goed werk, maar ik ben voor 't ongeluk geboren"; was z'n geijkte commentaar als hij voor de zoveelste keer gepakt werd. Een meester in de diefstallen, was hij een amateur in ontsnappingen. In de meeste gevallen werd hij tijdens 'z'n uitbraakpogingen gepakt. In Genua lijkit Renato Pucci z'n Waterloo te hebben gevon den. Gezien z'n hoge leeftijd hoeft hiij dit keer niet naar de gaivainigenis, maar het lijkt uit gesloten dat Pucei uit z'n ver- banningskliniek zal kunnen ontvluchten. FRANS WIJNDANDS WASHINGTON (RTR-AFP) President Ford is van plan zo spoedig mogelijk persoon doorhet Witte Huis bekendge lijk met de leiders van een aantal Europese landen van gedachten te wisselen, zo is door het Witte Huis bekendge maakt. In een reactie op een recen te verklaring van president Valery Gdscard d'Estaing liet het Witte Huis weten dat pre sident Ford vruchtbaar met Frankrijk en andere Europese landen wil samenwerken. Eerder deze week werd aan gekondigd diat president Gio vanni Leone op 25 september het Witte Huis zal bezoeken voor besprekingen met presi dent Ford. Hoeveel veren stoppen wij niet in een andermans gat in de hoop daar nog eens ooit wijzer van te worden? Door welke dikke lagen stof zijn wij niet bereid te kruipen wanneer we ons produkt aan een ander willen verkopen? Hoeveel potten stroop slepen, wij niet aan om sikkeneurige mensen in een betere stem ming te brengen? Hoe vaak glimlachen «rij niet tegen mensen waar tee eigenlijk vreselijk de pest aan hebben? Hoe vaak betuigen wij niet onze trouw aam iemand, die we even later zonder blikken of blozen laten vallen? Hoe vaak roepen «rij wiet „foei" wanneer een ander iets doet wat je zelf ook zou wil len doen, maar wear je de moed niet voor hebt? Hoe vaak doen we eigenlijk niet dit soort onwaarachtige dingen? Het is zo gewoon dat we het doen dat het bijna niemand opvalt. Zelden zal er iemand iets over zeggen. De onwaarachtigheid, oneerlijk heid en onechtheid zijn bij ons in de loop van de jaren zo ingebakken dat we ons eigen lijk een beetje ergeren wan neer iemand in onze directe omgeving eens iets zegt dat uit de grond van zijn hart komt. In deze keurige maat schappij mag je nooit het ach terste van je tong laten zien. Er voelt zich altijd wel ie mand beledigd en je kunt er gens toch maar beter doekjes om binden dan. iets zeggen waardoor ietmamd zich ge krenkt kam voelen. Daarom zeggen we als gastheer tijdens een feestje nooit dat we een uur geleden af afgeknapt zijn en dat iedereen suu maar eens moet opstappen, ook al is het hailfvijf. Daarom geven we iemand, die ons verontwaar digd verslag doet van het conflict dat hij met een ander heeft, maar gauw gelijk ook al vinden we dat hij het niet heeft. Wij zijn gewoon bang ge worden om. precies te zeggen wat we denken- We gaan wer ken met halve waarheden, voorzichtige toespelingen, in directe opmerkingen. We zijn zogenaamd tactvol. We hebben begrip voor de situatie. We sparen eikaars gevoelens. Maar de verhoudingen tus sen mensen worden onduide lijk, onwerkelijk. We gaan el kaar verkeerd begrijpen. We denken: „Nu zegt hij DIT, maar hij zal DAT waarschijn lijk wel bedoelen. Dus nu moet ik ZUS antwoorden om hem te laten begrijpen dat ik ZO bedoel". Is het wonder dat de wachtkamers van de psy chiaters vol zitten? Neem nou het geval-Vrede- ling. Als iémand zijn ware be doelingen tussen zijn kiezen moet honden, als iémand zijn eerlijke mening over collega's moet verbloemen ails iémand een aureool van degelijke be trouwbaarheid moet hoog hou den, als iémond geheimzinnig moet doen over wat hij in het belang en de veiligheid van de natie doet, dan is het, zeggen wij, de minister vam. Defensie Vredeling welWij vinden dat zo'n man in een interview wat hij deze week in Vrij Nederland heeft gedaan) niet mag zeggen dat Den Uyl „de grootste nationalist is die er bestaat" en dat hij hem dat „recht in zijn smoel" heeft gezegd. Wij vinden dat Vrede ling niet over Luns mag zeg gen: ,fiie man irriteert me geweldig- Als ik de vent nog eens een keer voor m'n voeten krijg schop ik hem de goal m". We gwifjielewe natuurlijk wél wanneer we deze en nog meer wn dat soort uitlatingen lezen maar Vredeling had het niet mogen zeggen. Hij had niet mogen zeggen wat hij werke lijk denkt. Als hij nou gezegd had: „Den Uyl is toch niet meer de socialist die hij ooit geweest is" en fiver Luns laat ik me liever niet uit" dam had iedereen vanzelf wel ge weten dat Vredeling Den Uyl een super-nationalist en Luns een vod vindt. Nee, nu we precies weten hoe Vredeling erover denkt nu is de lol er af. We zijn ge schokt. We vragen ons bezorgd af of Vredeling nog wel goed bij zijn hoofd is, of zijn vinger nog wel op de rode knop vam onze defensie mag rusten. Meneer De Koster vam de VVD, die Den Uyl zeker en vast een zak vindt, maar dat nooit van zijn nette leven zal zeggen, vraagt Den Uyl schriftelijk of dat nu allemaal wel kam. En als het aan De Koster lag zou hij dat hele rot tige linkse zooitje (zo zal hij dat natuurlijk nooit echt in het openbaar zeggen, want zoiets dénk je, maar zég je niet) zou dus dat hele rottige linkse zooitje door deze „onbegrijpe lijke, schandalige" affaire beentje lichten. Helaas, helaas- Ons normbe sef is zo keurig scheef ge groeid dat we niet meer kun nen zeggen wat we denken, niet meer ku-ivnen doen wat we werkelijk willen,. Om eens een variant te gebruiken; al is de waarheid nog zo snel, de onwaarachtigheid achterhaalt haar wei- Tegen de achtergrond van deze trieste variant was het interview met de openhartige Vredeling wél een verade ming. FRANS DE LIGT

de Stem | 1974 | | pagina 11