d. Eddy Merckx grijpt wereldtitel maar, Weer brons Veel tegenslag voor Nederlandse ploeg voor Keetie S COMPLET E POOLSE TRIOMF van Oosten Lotto IZigil DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND te koop aangeboden huizen J voor particulieren) worden (belangrijkste Woord kolom gezet. Zij worden be- i (minimaal 10 woorden; lettertekens) Inclusief btw. firen In breedte (1 en 2 kolom) «n letter gezet met minimaal letter (Spartan KAPITAAL). Zl| wor- Intjes geplaatst, maar berekend ma, (mm.-prljzen exclusief btw). sn worden gaaino verstrekt n van De Stem. JST!' opste geeft 'ING irolle- :open gratis rgga- kre- Ining. ■in) en-C, per (ben- 2 3 rei- uur Dames grijp de winst!» BONTMANTELS De grootste en goedkoonl bontzaak van Nederland Peil alléén de maand augustus ai zomerprijzen-kortingl Duizel den korte en lange a BONTMANTELS Bonthoeden en colliers met 3 jr. waarborggarantie k nog eerste keus uit volledl collectie 1974. Nu kopen de winter betalen, gratis waren. Desgewenst zeer s le kredietservice. De nlng. Hoogstraat 97, dam-C., tel. 010 - "i171Ï Vrijdagavond tot 9 uur t pend. Hooghuisstraat 3 (sti schuin t.o. Hema) Eindhnwï C.. tel. 040 - 61100. Vrijda vond tot 9 uur geopend koop reisgeld v. 2 persen., door geheel Nederland (0 benzine) terug, dus gratis r zen. 8 AAM PARKETVLOER! Dus onverslijtbaar Kant klaar gelegd, v.a. f 42,75 n| Incl. BTW. Standard Parket! B.V. Tolbrugstraat 17, Bre<l tel. 01600-4"""" 1 3ego- tel. R CARAVANS vanaf heden, tel. hoogte van ;lt u prijs op lant Leiden, Maar waar fe- BEWONDERING VOOR POULIDOR TETERINGEN Vz vrijst. chalet woning i gas c.v. en garage, ind.: wool kamer ca 40 m2, speelkamJ keuken, 3 slaapkamers, badkl mer, zolder, koopprijs n.o.t,k.| V. d. BERG CO. Makelaars i.o.g., lid N.B.fl Beursmak. regio Breda, Nw Ginnekenstraat 43, Breda. Tel 01600 - 24421. auto's en motoren li geen raad met uw ak? Bel dan naar de en moderne BREDASE OWRAKKEN DIENST reda. Tevens uw adres le onderdelen zoals ge- banden vanaf 10 banden 25, alles gra- isbezorgd. Gebr V^r- alle banden worden idemonteerd. f (Van onze speciale verslaggever) MONTREAL Met diep ontzag nam Eddy Merckx de felicitaties van Raymond Poulidor in ontvangst. De Belgische superatleet had voor de zoveel ste maal in zijn met lauweren overladen carrière het renners veld gedirigeerd, zoals hij dat wenste. Toen hij samen met Raymond Poulidor aan de finish in Montreal arriveerde stond de uitslag van tevoren reeds vast. Met een lange jump, die in feite geen eindsprint meer te noemen was, fietste hij „Poupou" meters uit het wiel, zodoende voor de derde maal de wereldtitel bij de profs grijpend. Maar de bewondering van de 28-jarige Merckx voor zijn tien jaar oudere rivaal ivas gemeend en echt. De Fransman, die zijn bijnaam van eeuwige tweede weer alle eer aandeed mocht dan in de eindsprint onbezon nen hebben gehandeld door de spurt voor Merckx aan te trekken, in het verloop had hij zich zo geweldig geweerd dat de bewonde ring van de massa het meest naar hem uitging. Uiteraard werd de prestatie vakantie diversen ;AVANCENTRUM HOEVEN keuze en TOURCARAVANS sort, Astral, Second House, Europi ewagens (demontabel) v.a. f 499.4 - service - garantie en kwaliteit! tel. 01659 - 2669. 1 km vanaf ingan| JOUTEN WOONHUIS- el uitneembaar, 10 x 5 ttmaalseweg 135, Zun- vakantie verblijven I Keetie van Oosten: voor de elfde maal een medaille. van Mercfcx geprezen. Maar die Masse van Mercfcx loven is niets nieuws. Het begint 'n bij kans vervelende bezigheid te worden. Maar op een man als Poulidor raakt de massa nooit uitgekeken. Zijn ongeëvenaar de moed, die jammer genioeg niet altijd met goed koersin- aiicht siamien gaiait, wordt altijd gewaardeerd. Zoals gisteren in Montreal. De manier bijvoor beeld waarop hij een gat dichttrok naar Merckx ge tuigde van grote klasse. Op zes kilometer van de eind streep leek hiet of Merckx zijn beslissende demarrage had ge plaatst. Oip de hellingen van de Mont Royal werd Bernard Thevenet, de Fransman die zo dapper rondie na ronde alleen hiad gekoerst, voorbij gefietst alsof hij niet bestond. En Merckx de verschrikkelijke joeg zo hard op Tfbevenet, dat hij in zijn drift een gat van bijna veertig meter met Pouli dor had geslagen. Maar de Franse veteraan was nog niet verslagen. In zijn eentje worstelde hij zich weer naar Merckx toe om tenslotte in de beslissende fase defini tief te wordlen teruggewe zen. „Formidabel wat die man presteert", aldus een bewon derende Merckx. Groot respect had Merckx ook voor zijn ploeigmafeker Herman van Springel, die zich weer on baatzuchtig voor Merckx hiad ingezet. De beloning voor Van Springel was een zesdie plaats achter de grote gangmaker Bernard Thevenet, die tenslot te met een vijfde plaats fle- Eddy Merckx: na Heerlen, Mendrisio, nu de derde we- Raymond Poulidor: voor de zoveelste maal een reldtitel in Montreal. tweede plaats. daan. De Italiaan Conti en Freddy Maertens waren de eersten die de aanval op The venet openden, die op dat mo ment een voorsprong van bij na drie minuten had. Toen Merckx zag dat het tweetal niet genoeg vorderde, zij bleven i&teeds op een mi- niuiut nansen, vroeg hij zijn ploegleider toestemming om vrijuit te mogen rijden. Merckx kreeg zijn fiat. Met tin zijn ispoor Van Springel, Majerttenls, Poulidor, Martinez, Danguillaume, Santramboggio, Moser, Battagilin, Oliva en Berrurena begon de Belg aan zijn indrukwekkende oipmars. Terwijl de ronden vorderden, vielen steeds meer renners uit de groep Merckx weg en werd de voorsprong van Bernard Thevenet steeds kleiner. Tot de uitgeputte Fransman zeven kilometer voor het de verlossende eindstreep defini tief moest erkennen dat hij was verslagen. De Franse greep naar de miaoht was mis lukt. De hegemonie van Merckx was nog niet doorbro ken. Het zilver voor Poulidor en het brons voior Martinez betekende al heel wat vooir de laatste tijd weinig miet succes sen verwendie Fransen, maar bet goud ging naar de man voor --'ie winnen een routine zaak is geworden, evenals dat met Poulidor met zijn tweede plaatsen het geval is. De Nederlanders hebben in het verloop van de strijd geen enkele bemoeienis gehad, uit gezonderd dan de aandacht trekkende actie van Vianen in het midden van de koers. Slechts Gerben Karstens en Tino Tabak slaagden er in de rit te beëindigen. Voor de overigen bleek de slijtageslag van Montreal een te zware opgave. noetgen moest nemen. In de eerste ronde gebeurde er weinig spectaculaire din gen. Sleohts de Japanse deel nemers moesten afhaken. In de tweede ronde gaf de Frans man Francis Campaner 't 'sein voor de serie activiteiten die zowat al zijn ploeggenoten tij dens de koers zouden ontwik kelen. C-ampaner hield zijn so lo tien roliden vol, waarna hij het gezelschap van Gerard Vi anen moest duchten. Vianen en Campaner hielden hun ge zamenlijke vluchtwerk hierna welgeteld drie ronden vol, waarna Merckx zijn eerste jiaoht opende. Op het moment dat de Nederlander en de Fransman werden ingelopen, nam een landgenoot van Cam paner, Thevenet, zijn rol over. Thevenet vervulde zijn op gave met bravour. Van Neder landse activiteiten was intus sen niet veei te merken. Op het moment dat Vianen was ingelopen, stapte hij af, iets dat Schipper, Van Katwijk en Priem al voor liem hadden ge- HAMBURG De winnende getallen in de V/estduitse Lot to zijn: 6 12 21 36 45 47. Re servegetal 28. (Van een speciale verslaggever) MONTREAL Keetie van Oosten - Hage heeft zaterdag a Montreal weer haar gebrui kelijke gang naar het erepo dium gemaakt. Achter de kleine volgebouwde Franse 'erpleegster Genevieve Gam- Ji'lon en sportinstructrice Bia- «Tzaoene uit Riga in de Sov- W Unie beklom de lerares uit ™es voor de elfde keer in ■"ar wielerloopbaan het ere podium. Keetie van Oosten, onmis kenbaar een van de jonge 'rouwen die het dameswiel- 'onnen haar gezicht heeft ge- ïeven, was een van de vijf rijdsters die de slijtageslag op ™t loodzware parkoers het °es' doorstonden. Met de drie "'nnaressen van de medailles 'Printten Mariette Laenen en °ctyl Burton, de Engelse die van het, begin van het dames- ''i-lrennen is bijgeweest en JjPnieuw samen met haar ™dit.er Denise vertrok, hst Nederlandse damesvijftal haalde de eindstreep compleet Willy Kwantes werd zevende, Minie Nieuwenhuis elfde, Bel la van der Spiegel twintigste en Nel Streef, die al op de eerste heuvel „stierf" 24e. De Nederlandse kampioene wist dat zij in de eindsprint kansloos zou zijn tegen Gene vieve Gaimbilloin, die ni 'n zie kenhuis in de buurt van Parijs werkende Normandische, die ail 27 Franse titels veroverde en ook dit jaar weer kampioe ne op alle nummers in Frank rijk was. .Gambillon' ver telde zij, „is gewoon te sniei voor mij. Ik was bang voor haar, zij was toch in Gap ook al kampioene in de eindsprint geworden. Je moet tegen je verlies kunnen, Gambillon hebben wij eigenlijk alleen maar in die sprint gezien. Tijdens de race moest je haar gewoon naar voren duwen om haar op kop te krijgen. Maar eerlijk, ik heb ook niet gefor- ceer. Dat moest ik al genoeg doen bij de klim, het was zwaar". (Van een speciale verslaggever) MONTREAL Frits Schür, al niet gelukkig in 1 en na de ploegentijdrit van woensdag, was zaterdag de meest getekende van de Ne derlandse ongeluksrijders. In de tweede ronde kwam hij ten val, gleed op de rech terkant van zijn gezicht even door op de strait, werd per ambulance naar het zie kenhuis afgevoerd en pas in de voorlaatste ronde keerde hij beplakt en bepleisterd, gewond en gekramd terug. Zondag zat Frits Schür weer naar de profwedstrijd te kijken. Letterlijk en fi guurlijk niet in staat te lachen. Hij had nog geluk gehad. In het ziekenhuis bleek zaterdag middag al dat hij geen hersen schudding bad opgelopen, zo als aanvankelijk werd ge vreesd. De dokter die hem be handelde zei onmiddellijk: „wanneer hij niet met een valhelm had gereden (veel renners droegen er geen), zou het ongeluk voor hem veel ernstiger zijn geweest". Jan Raas was minder getekend, maar zeker zo ontgoocheld als Frits Schür. De kleine Zeeuw was snel opgelapt door de me dische staf. Frits Schür vertel de: „In een klap is mijn hele seizoen verwoest. Verschrik kelijk. Ik bad alle mogelijke voorzorgen genomen. Weken lang heb ik mij voorbereid op dit kampioenschap. In minder dan een séconde is alles over. Hoe het gekomen is?- In de eerste ronde reed ik door een putje. Toen dacht ik volgende keer moet ik er omheen. Ik nam een beetje afstand, maai de mian die naast mij reed, ging er midden door- Hij zwenkte een beetje mijn kant op, onze sturen haakten in en daar lagen wij. I-k dacht, ik krijg 180 man over mij heen. Ik ga dood. Zo erg was het niet gelukkig". „Op zo'n mo ment ben je j.e moraal hele maal kwijt. Zij brengen je naar d-e ambulance, je kunt niet verder ga-an. Want wat is gebeurd, jij gaat over de kop, krijgt mannen over je heen. Je bril is gevallen, mijn horlo ge was weg - zonder zou ik trouwens ook wel weer ver trokken zijn - een schoen is zoek en je hebt drie fietsen bovenop je. Dan denk je niet meteen aan verder fietsen. Het is een klap. Je denkt aan het profcontract dat je misschien volgend seizoen zo-u hebben. Ik zou na dit kampioenschap met een Franse ploeg praten, dat kan ik nu natuurlijk ook wel vergeten. Ik blijf de Ne derlandse kampioen, maar wat is dat als uitgangspunt?"- Ad Dekkers tilde er iets minder zwaar aan. „Zeker, dit is de belangrijkste wedstrijd van het seizoen. Door die lek ke band zou je het een verlo ren jaar kunnen noemen- Het is zo erg omdat het juist in de eerste ronde gebeurde. Als het later is, rijden de materiaal- wagens, die in het begin nog dooi- de kreukelaars worden opgehouden, dichterbij en dan zit je weer sneller op de fiets. Nu ben je zo ver achter, dat er geen terugkomen m-eer mo gelijk is. Want voorin blijft het tempo hoog. Maar er ko men nog meer wedstrijden in dit seizoen en volgend ja-ar". Cees van Dongen dacht dat hij met onvoldoende vertrou wen aan de wedstrijd was be gonnen. „Ik kon niets meer na een paar ronden. Ik dacht van het begin dat dit parkoers voor mij te moeilijk was en het is niet goed zo te begin nen. Ik had gewoon een slech te dag. Tegen Russen en Polen kun je dan niet op. Die komen optimaal voorbereid aan de start. Zij trainen veel, hebben oudere renners en meer erva ring- Zij komen niets tekort, willen graag naar het buiten land om te rijden en zo kun je gemakkelijker een goede pio-eg vormen. Bij oris is dat anders. Wij zijn niet altijd even gretig om in de voorbe reidingsperiode alle noodzake lijke wedstrijden te doen"- Aad van den Hoek heeft in de strijd een moeilijke periode gehad, zo'n drie ronden voor het einde. „Inderdaad, dat was voor mij het kritieke m-oment. Ik zat "door", je mist de slag en het volgende moment ben je gezien. De Poolse ploe-g was geweldig. Die zijn zo ervaren, die houden zich drie-kwart van de race rustig en in eens zijn zij er allemaal. Wij moe ten, bij hen vergeleken nog veel leren". Tijdens de rit maakte een aantal renners binnen een ronde de sprong naar de kopgroep, Van den Hoek niet. „Nee ik kan dat niet. Die mannen attaqueren op de klimmetjes, make-n een gat en gaan dan dioor. Ik ben niet zo'n klimmer. Misschien reed ik ook wel iets minder door dat de voorbereiding sterk ge richt is geweest op de 100 kilometer. Daarvoor train je op macht, je rijdt "zwaar" en vlak- Op een heuvelparkoers kom je te kort. Ik had het zonder die 100 kilometer mis schien w-at beter gedaan dit was meer een wedstrijd voor Cees van Dongen en Jan Raas geweest. C-ees had het vaak net zo moeilijk als ik of nog erger- Raas verspeelde zijn kans die man had toch zeker een beetje vorm, door een domme val. Daar kun je hele maal niets aan doen. Ik geloof niet d-at een Nederlandse ploeig ooit op een dag zoveel tegenslag hieeft gehad". Resultaten Montreal DAMES 1-Genevieve Gambillon (Fra) km in 1 uur 47 minuten en 'seconden; 2. Biala Tsaune z.t. 3. Keetie van Oosten ™ed) z.t. 4. Mariette Laenen z.t. 5. Beryl Burton z.t. 7. Valentina Rebrov- (Sov) op 3.01 ,7. Willy «■"antes (Ned) z.t. 8. Nicole Jo den Broeck (Bel) z.t. 9. «enlina Koezmentsova (Sov) m 1"- Ch-ristiane Goemine wel) 0p 4 J?u n Minie Nieu_ >huis (Ned) op 4.24. 20 Bel- van der Spiegel (Ned) op u 10 24' Nal Streei£ °P AMATEURS 1. Jamusz Kowalski (Pol) 175 km in 4 uur 43 minuten on 10 seconden. 2. Ryszard Szurkow- ski (Pol) z.t. 3. Michel Kuhn (Zwi) z.t. 4. Stanislav Szozda (Pol) z.t. 5. Peter Weibel (WD.) z.t. 6. Valeri Tsjapligi-n (Sov) z.t. 7. Henning Jorgen- sen (Den) z.t. 8. Aleksander Goessiatniikov (Sov) z.t. 9. Sven Ake Nilsson (Zwe) z.t. 10. Vit- torio Algeri (It) z.t. 11. Josef Kaczmarek (Pol) z.t. 12. Ru dolf Mitleregger (Oost) op 20 sec. 13. Klaus-Peter Thaler (WD-1) op 23 see. 14. Patrick Perret (Fra) o-p 26 sec. 15. An,- d-ré Delcroox (Beil) op 31 sec 16. Marc Renier (Bel) op 34 sec. 33. Ludo Peeters (Bel) op 1.44. 34. Cees van Dongen (Ned) z t. 36. Aad van den H-oek (Ned) z.t. 56. Benny Schepm-ans (Bel) op 8.29. Gemiddelde van de winnaar: 37,080 kilometer per uur 67 renin-ers red-en de wedstrijd uit. Er waren er 172 gestart. De uitslag van de wegwed strijd bij de profs is: 1. Ed-dv Merckx (Belg) 262.5 kilometer in 6 uur 52 minuten en 22 se conden; 2. Raymond Poulidor (Fra) op twee seconden; 3. Ma riano Martinez (Fra) op 37 sec; 4. Giacinto Santambragio (Ita) op 39 sec; 5. Bemand The venet (Fra) op 2.10; 6. Herman van Springel (Belg) op 2.19; 7. Francesco Moser (Ita) op 3.11: 8. Domingo Perurena (Spa) op 3.39; 9. Andres Oliva (Spa) z.t 10. Giovanni Battaglin (Ita) op 4.18; 11. M-antin Rodriguez (Col) op 10.43; 12. Joseph Fuchs (Zwi) z.t.: 13. Fabrizzio Fabbri (Ita)'op 17.53; 14. Tino Tabak Ned) z.t.; 15. Gerben Karstens (Ned) op 14.44; 16. Roland Salm (Zwi) z.t.; 17. Gösta Pet- ter-son (Zwe) z.t.; 18. Jurgen Tschan (W.-Dld) z.t. De andere renners staakten de strijd. Finish van de wegrace voor amateurs, welke werd gewonnen door de Pool Janusz Kowalski.

de Stem | 1974 | | pagina 7