Zeer trage voortgang in Boekarest SYRISCHE ACHTERDOCHT, MAAR GEEN ARABISCHE HOOGSPANNING Proef mobilisatie in Israël geslaagd Clerides en Denktash lieden bijeen „Lady Universe Citroen brengt nieu lijn de CX Militaire top in V.S. nam voorzorgsmaatregelen Eindhoven krijgt een afspiegelingscollege Twee Mexicaanse plattelands pastoors duelleerden om bezit gouden kelk Noordatlantische vllegtarieven omhoog Vrolijk voorzitter sporttoto CYPRUS-GESPREKKEN Bekentenis moordzaak Aaltje van der Plaat binnenland buitenland dtijd -indeling io SCHILLEN Wereld-bevolkingsconferentie Aardgasleiding over tien metes weggeslagen Sadat naar V.S. Politiek motief Jericho 55 Comfort Maandag 26 augustus 1974 >nda.) 13.55 Beursberich- 00 Nieuws. 14.03 Concert res. 15.00 Nws. 15.03 ^lories. 15.30 Licht mu- ogramma. 16.00 Nieuws irsberichten. 16.10 Licht k concert. 17.00 Nws. en elingen. 17.10 Big Band 17.55 Weegschaal. 18.00 s. 18.05 Uitzending voor >r soldaten. 18.45 Orkest dag. 18.55 Taalwenken. Orkest van de week. 19.00 s, aktualiteiten en mede- >n. 19.30 Melodie Radio Keurig Engels.) 20.00 Me- p een zomeravond. (20.30 ,rs.) 20.33 Van muzen en 'n. 21.00 Splinternieuws. V akantievitaminen. jVERSUM (ANP) - De van beheer van de NOS het bestuur alsnog een irp zendtijdindeling voor lio ter goedkeuring voorge- Door het lange uitblijven an beslissing van minister )oorn omtrent de promotie e TROS en een eventuele ;ing van Veronica tot de kwam „Hilversum" met ten aanzien van de zeer apliceerde radiozend- deling in grote moei den. Het thans ingediende erp, dat bovendien nog na en moeizaam overleg tus- e omroepen en de NOS tot is gekomen, is uitgegaan een zendtijdverruiming de TROS en een verminde- ;an zendtijd voor de NOS. deze vermindering heeft OS-bestuur in zijn laatste dering overigens zijn be lheid uitgesproken. De van beheer meent dan ook, eze indeling slechts in die anvaardbaar is, dat het een -mijdelijke tijdelijke oplos- s, bijvoorbeeld tot het eind ütjaar. !}g09j ueui jaoA tjnap ui [JJ9A ipauedinap '.sigoaj djjoA ïs5jui( jaijoj aputg (Van onze redactie buitenland) BOEKAREST Op de we- reldbevolkingsconferentie die sinds begin vorige week in Boekarest wordt, gehouden, zjjn al meer dan 200 wijzi gingsvoorstellen ingediend op jiet ontwerpbevolkingsactie- plan. Dat is het belangrijkste document waarover de con ferentie moet beslissen. De leider van de Nederlandse de legatie, prof. Muntendam, con- :ert dan ook, dat de confe rentie „uiteraard trage voort gang maakt". In moeizaam verlopende onderhandelingen trachten af- aardigden van de ongeveer deelnemende landen deze voorstellen samen te voegen of te verwerken in het ont werp dat reeds een compromis is tussen de opvattingen van voor. en tegenstanders van bevolkingsgroei. Maar ondanks alle tegenstel lingen bestaat een algemene bereidheid om tot resultaten te komen, om water in de wiin te doen. aldus een lid van de ïederlandse delegatie. De leider van de Soedanese delegatie, Jamal Mohammed Ahmed, noemde in zijn woord van dank voor buitenlandse hulp Nederland, als enige land met name. (Een transportaf deling van het leger vervoert levensmiddelen in het zuid westen van Soedan). „Wat zou er van duizenden mensen, vooral vrouwen en kinderen, en hun vee. terecht ziin geko men zonder de Nederlandse generositeit", aldus Moham med Ahmed. Drie punten springen dit weekeinde in het oog de terugkeer van vluch telingen naar hun eigen land, t de felle kritiek van Alba nië op de V.S. en de Sovjet unie, het blijvend behoudend standpunt van het Vaticaan. In de groep waar men spreekt over internationale migratie is Nederland opgp- komen voor de belangen van Israël. Egypte had een voor stel ingediend volgens het welk vluchtelingen uit gebie den die door een andere land zijn bezet, het recht hebben naar hun oorspronkelijke woonoorden terug te keren, duidelijk bedoeld om het recht van terugkeer van de Pales tijnse vluchtelingen die Israël niet wil toelaten, ook in deze conferentie veilig te stellen. Nederland heeft een geheel nieuwe passage over interna tionale migratie voorgesteld waarin, zoals een lid van de Nederlandse delegatie het op een persconferentie uitdrukte, -wordt getracht om dit pro bleem (het recht van terug keer) heen te draaien zonder te expliciet te worden". Maar andere landen trachten een duideliiker verwiizing naar het Palestiinse probleem in gang te doen vinden. De afgevaardigde van Alba nië uitte de scherpste kritiek »n de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie die sinds het be- dn van de conferentie is ge hoord, en die verder ging dan die van China. De Russische afgevaardigde reageerde met een korte ver klaring dat „elk woord een leugen, elke zin een belaste ring" was van de Sovjet-Unie, „wier activiteit uitsluitend was gericht op vermindering van de spanning en verster king van de vrede". De Chinese afgevaardigde had gesproken over „de ene supermogendheid die zonder meer beweert dat een „bevol kingsexplosie" plaatsvindt in Azië, Afrika en Latijns-Ame- rika", en „de andere die zich op sommige conferenties als een tegenstander van het malthusianisme voordoet" (de school die catastrofale gevol gen vreest van overbevolking) maar hij had Rusland en Ame rika niet met name genoemd. De Albaniër verklaarde in alle duidelijkheid dat de twee supermogendheden, „de Ver enigde Staten en de Sovjet- Unie, proberen door het uit oefenen van druk. door drei gementen en chantage, te voorkomen dat de landen van de derde wereld de gevolgen van imperialisme, kolonialis me en neo-kolonialisme t.e bo ven te komen". Albanië steunt alle volkeren die strijden tegen deze onhei lige drieëenheid en „het he- gemonisme", de term waar mee China overheersing door de twee supermachten pleegt aan te duiden, maar die on langs ook is verschenen in een slotverklaring van de pre- si denten van Roemenië en Joegoslavië, Ceausescu en Tito Het Vaticaan heeft via zijn delegatie op deze wereldbe volkingsconferentie zijn ern stige bedenkingen geuit tegen liet plan „om met directe en indirecte maatregelen snel een verlaging van het geboorten- cijfer te bereiken". Het verzet van de H. Stoel tegen dit plan werd verwoord door de leider van de Vati caanse delegatie, mgr. Eduard Gagnon. een Canadese bis schop. die voorzitter is van de pauselijke Commissie voor het Gezin. Bisschop Gagnon verklaarde voor de conferentie, dat de voorstellen van de Verenigde Naties voor voorbehoedsmid delen en voor vermindering van het aantal geboorten voor de r.-k. kerk onaanvaardbaar zijn. Tegelijkertijd bevestigde mgr. Gagnon de afwijzing van de r.-k. kerk van voorbe hoedsmiddelen en abortus provocatus. In de kritiek van de Vati caanse delegatieleider wordt opgemerkt, dat „angst een slechte raadgeefster" is. Het probleem van de men selijke vruchtbaarheid is een aangelegenheid, welke met het diepste in de mens en met zijn heiligste rechten te maken heeft. De grote onrust over de bevolkingsgroei mag daarom niet „kunstmatig" worden op gezweept. maar moet aldus bisschop Gagnon terugge bracht worden tot de beide werkeljike vraagstukken het probleem van de bestrijding der onderontwikkeling en het probleem van de biisfuring van de menselijke groei DE Griekse regering heeft bri- Sadegeneraal Dimitrios Ioanni- de sterke man van de afgezette junta, en hoofd van gevreesde militaire politie. %zet. delen van het zolang door !e» ernstige droogte getroffen «lei-gebied in West-Afrika is weer regen gevallen DANK zij zeer snel handelen van de politie zijn zaterdag- ™iddag vier Surinaamse jon- 5® uit Amsterdam, in leef- ('Jd variërend van 16 tot 20 laar, in de van Woustraat ge presteerd, nadat zij enkele °pnb!ikken tevoren een over- hadden gepleegd in een Wuidenierswinikeltie. DE 240 meter lange Liberiaan- se tanker Aeolus is in de pfht van zaterdag op zondag ™*ele mijlen voor Long Is- a™, dat deel uitmaakt van de alaat New York gezonken. Er brand ontstaan in de ma- Wfflekamer. Ongeveer de helft 'atl de ongeveer veertig be- banningsleden is aan boord set)leven om het schip te kun- redden. PORTUGAL is begonnen met e repatriëring van 10000 man b'htairen uit Guinee-Bissau. re.partriëring zijn een ersschip en 32 vliegtui- WgeschakeJd. ®E Queen Elizabeth II van unard gaat dit jaar voor zijn S» se revisie naar Rotter- °m. omdat de Britse werven u? andere contracten vastzit- MEXICO (UPI) Twee Mexicaanse plattelands pastoors hebben een ge schil over net bezit van een gouden miskelk be slecht mee een duel op vuurwapens- Hoewel beide pastoors hun wa pen leegschoten, trof geen van beiden doel liet duel vond plaats in de bergen van de staal Guerrero in het zuiden van Mexico- De pastoors Angel Torres Pineda van Comaltepec de Cuajini- cuilapa en Rafael Cortes van Azoyu, hebben te gen elkaar een aanklacht ingediend- DE 30-jarige Silva Zalmanson, die donderdag uit een Rus sisch werkkamp werd vrijge laten waar zij vier jaar van een straf van tien haar had uitgezeten, heeft gisteren verklaard geen gebruik van een vergunning tot emigratie naar Israël te maken, als haar gevangen echtgenoot en twee broers niet mee mogen gaan. WASHINGTON (RTR-AFP) De Amerikaanse minister van defensie James Schilesinger, en de Amerikaanse stafchefs heb ben in de laatste dagen van KTixons presidentschap maatre gelen genomen om te voorko men dat er bevelen aan mili taire eenheden zouden worden gegeven buiten de normale kanalen om. Schlesinger, zo is dit week einde van goedingelichte zij de in Washington vernomen, was er bang voor dat een mi litaire eenheid het beval zou krijigen in die periode tussen de stemming in het Huis van Afgevaardigden over het al dan niet in staat van beschul diging stellen van Niixon en het eigenlijke proces tegen hem in de Senaat teigen het Congres op te treden. Maar het ministerie van defensie heeft nooit ook maar de min ste aanwijzing gekregen dat het Witte Huis van plan was militaire eenheden te gebrui ken om de eventuele afzetting van Nixon te voorkomen. Het Pentagon heeft speciaal gelet op de houding van de lucht macht. De luchtmacihtpdloten zijn Nixon namelijk heel lang trouw gebleven, omdat hij de oorlog in Vietnam heeft voort gezet totdat hij er zeker an was dat de Amerikaanse ge vangenen voor het meren deel piloten in vrijheid zouden worden gesteld. Het ministerie van defensie peilde in de kritieke periode voort durend de stemming in de of- fioierscliubs- Men kwam daar bij tot de conclusie dat verre weg de meeste officieren de grondwettelijke procedure die tegen Nixon op gang was ge bracht, als de enig juiste er kenden. OMMEN (ANP) Gister morgen is een stuk van tien meter wegges'agen uit de aardgasleiding tussen Ommen en Wierden, in de omgeving van Wierden. Voorts werd tien meter van de leiding, die 45 centimer doorsnee heeft, ge scheurd. Hoe diit lek is ontstaan, is niet bekend. De Gasunie ge looft niet, dat er sabotage in het spel is. Het is mogelijk, dat de leiding het heeft bege ven onder de druk- De gastoe- voer naar dit deel van het leidingnet is gestaakt en de gemeenten, die hun gas via deze leiding ontvingen, krij gen dit nu via de regionale netten. Er is daardoor geen stagnatie in de gasvoorziening. De reparatie zal 24 uur ver gen. (Van onze correspondent) TEL-AVIV De grootste Israëlische militaire oefening in „vredestijd" is gistermiddag om twaalf uur Israëlische tijd begonnen. Op dat moment werdenover radio-Israël met codewoor den tienduizenden reservisten voor de duur van 24 uur onder de wapenen geroepen. Om de vrees bij de Ara bische buurlanden, in het bijzonder Syrië, voor een Is raëlische verrassingsaanval weg te nemen werden het hoofdkwartier van de VN in het Midden-Oosten, ambas sades en militaire attacné's van de aard en duur van de ze gigantische proefmobili- satie op de hoogte gesteld. Militaire hoogspanning aan Arabische zijde werd niet ge constateerd alhoewel twee Sy rische bladen gisteren op nieuw waarschuwden voor een op handen zijnde Israëlische verrassingsaanval. De Syrische achterdocht is ongetwijfeld in de hand gewerkt door uitlatin gen van de minister van de- broken in een verdere Turkse opmars op Cyprus en die be zetting van veertig procent van het eiland door de Turken CAIRO (AP) - Het bezoek van president Anwar Sadat van Egypte aan de Verenigde Staten zal in november plaats vinden en zeven tot tien dagen duren. Turkije zelf heeft laten dat het geen genoegen zal ne men met minder dan 28 pro cent van het Cyprische giroinid_ gebied vocvr die autonome Turk-Cyprdsohie gemeen schap. (Van onze redactie buitenland) NICOSIA Rauf Denktash, vice-president van de repu bliek Cyprus en hoofd van de Turks-Cyprische gemeen schap, heeft in Nicosia bekend gemaakt, dat hij vandaag een samenkomst zal hebben met president Glafcos Cleri des van Cyprus. Deze ontmoeting, de eerste tussen d-e leiders dier twee ge_ meensehappen op het eiland sinds het mislukken van de conferentie vam Genève, zal volgens Denktash zich afspe len in het algemeen hoofd kwartier van de Verenigde Naties in de Griekse sector van de Cyprische hoofdstad. Bij het onderhoud zullen aan wezig zijn secretaris-generaal Kurt Waldheim van de Vere nigde Naties, en prinis Said-rud- din Aga Chain, hoge commissa ris van die V.N. voor de vluch telingen. Waldheim reist van daar dioor naar Ankara en morgen is hij in Athene. Denktash zei dat hij nog niet in staat is te spreken over politieke kwesties maar alleen over humanitaire vraagstuk, ken. De Griekse minister van buitenlandse zaken George Mavros heeft intussen ver klaard, dat Griekenland het Russische plan over een breed opgezette internationale confe rentie met achttien deelne mende landen over die kwestie „Cyprus" met slechts enkele reserves" die vandaag zullen worden opgehelderd, aan vaardt. De verklaring van Miavro-s was opnieuw een bevestiging dat de Griekse regering niets voelt voor Amerikaanse en Engelse pogingen om te stre ven maar een hervatting van de besprekingen in Genève. Die ziljin op 13 aiugustus TER AAR (ANP) De 33-jarige hooibergbouwer W van E. uit Ter Aar heeft be kend zondag 18 augustus 's avonds de 44-jarige verpleeg ster Aaltje van der Plaat om het leven te hebben ge bracht. Het lijk van de vrouw, soci aal-psychiatrisch verpleegkun dige voor de Alblasserwaard- Oost en Vijfheerenlanden, werd maandagavond vrij wel ontkleed in een weiland in Nieuwveen (boven Alphen aan de Rijn) gevonden. Zij logeerde bij haar zuster en zwager in Nieuveen. De vrouw was die zondagavond van de kerk op weg naar het hui-s van haar zuster- Op een stii polderweggetje heeft de thans aangehouden man haar zestien steken over het hele lichaam toegebracht. De aanvankelijke bedoelin-g van verdachte was gemeen schap met de vrouw te heb ben. Hij gaf haar opdracht zich uit te kleden en op de grond te gaan liggen. Toen heeft de vrouw verzet gebo den naar verdachte zegt is hij toen 'in paniek geraakt en heeft in het wilde weg op haar ingestoken. ferasie Peres en opperbevel hebber generaal Gur. die ver schillende keren hebben on derstreept, dat Israël zich on der bepaalde omstandigheden het recht voorbehoudt de eer ste klap uit te delen. De oefening wordt volgens militaire kringen hier gehou den om de snelheid van het na de oktober-oorloig gereorgani seerde mobilisatiesysteem te testen. Vanuit militair en poli tiek standpunt is het voor Is raël van het grootste belang zijn betrekkelijk klein staand leger snel op oorlogssterkte te kunnen brengen. Van dit aan zwellen van de militaire macht gaat volgens de Israëli sche visie een afschrikwek kend effect oip de Arabische buurlanden uit. Het is een systeem, dat Israël dat een joods bevolking van 2,7 mil joen zielen telt, in staat stelt zijn ec-onomie onder normale omstandigheden en zelfs in tijden van spanning normaal te laten functioneren. Mobili satie, hoe kort ook, is voor dit land echter een zeer ingrijpen de gebeurtenis die het straat beeld volledig verandert. Achter het afkondigen van de proefmobilisatie staan be halve militaire ook politieke motieven. De regering van oud- opperbevelhebber Rabin wil daarmee aan de Arabische landen te kennen geven, dat Israël de schok van de Grote Verzoendagoorlog te boven is en zich niet onder militaire druk tot territoriale concessies zal laten dwingen. Israël heeft gisteren als het ware een mili taire vuist gemaakt in de rich ting- van Damascus, Amman en Cairo. Tegen deze achtergrond zal het premier Rabin mis schien wat gemakkelijker val len bij zijn gisteren door het kabinet v-oor half september bepaalde reis naar Washington Israel's territoriale en vredes conceptie met kracht uiteen te zetten. Reeds gistermiddag enkele uren nadat over radi Israël op rustige wijze de code woorden voor de reservisten waren uitgezonden, deelde de legerwoondtvoerder in Tel Aviv mee, dat de opkomst goed was Ondertussen maakte de Is raëlische legerwoordvoerder zaterdagavond melding van de arrestatie van drie Palestijnse commando's in de nabijheid van Jericho. Ze waren o.a. be wapend met bazoeka's vanuit Syrië via Jordaans gebied de rivier de Jordaan overgesto ken met het plan sabotageda den in de omgeving van Jeru zalem uit te voeren. Het is de eerste maal sedert 1970 dat Palestijnse commando's vanuit Jordanië tegen Israël opereren. Indien dit met medeweten van het Jordaanse leger is j beurd, is er volgens militaire kringen hier sprake van een ernstige ontwikkeling- Jorda nië zou er om politieke rede nen belan-g bij kunnen hebben de bestandslijn bij Jericho op te warmen. Koning Hoessein zou het oog op deze hebben laten vallen en Jericho in het kader van een overeenkomst tot scheiding van troepen weer in bezit willen nemen. Na onder meer het strijkijzer" en „de eend" komt Ci- troën nu met de CX, letters ontleend aan de aërodynamica. kapitein in het Israëlische leger is in Alassio verkozen tot „Lady Universe", reden vooat haar om na haar kroning op gewekt het V-teken te maken. EINDHOVEN-NIJMEGEN (ANP) Eindhoven krijgt een af spiegelingscollege. Het CDA krijgt drie wethouderszetels, de Progressieve Kombinatie twee en de VVD een. Dit is een afspie geling van de nieuwe gemeenteraad waarin het CDA 19 leden telt, de Progressieve Kombinatie 13. de VVD 6 en de Katholie ke Democraten 1. De bij de collegevorming betrokken deputaties van deze vier partijen hebben in een gezamenlijke verklaring gesteld dat er in Eindhoven een zevende wethouder moet komen. Het nieu we college van B. en W. zal zich op korte termijn hierover in een nota aan - de raad moeten uitspreken, aldus de Verklaring. Een eventuele zevende wethouder zal afkomstig moeten zijn van het C.D.A. In de verklaring wordt gezegd dat de taken van de zes Eindhovense wethouders in de toekomst aanzienlijk ver zwaard zullen worden, onder meer door de totstandkoming en inwerkingtreding van de wet Stadsgewest Eindhoven. Volgende week zal het overleg rond de wethouderskeus worden afgerond. In Nijmegen is na drie maanden onderhandelen overeen stemming bereikt over de verdeling van de wethouderszetels: CDA en de combinatie PvdA/PPR/PSP krijgen ieder drie wet houders in het college van B. en W. Het CDA moest kiezen tussen samenwerking met de VVD of met de progressieve drie, omdat deze niet met WD-mensen in het college wilden zitten. Er was overeenstemming tussen de drie groeperingen over het programma voor de komende vier jaar. Het CDA koos voor samenwerking met PvdA/PPR/PSP, omdat de steun voor het college in de raad dan het grootst zal zijn. Men kan rekenen op de steun van 31 van de in totaal 39 raadsleden. De besprekingen in Nijmegen gaan nog door over de verde ling van de taken in het college van B. en W. en de raadsled-en die voor wethouder in aanmerking moeten komen. GENEVE (RTR) De in ternationale organisatie voor luchtvervoer (IATA) heeft be kendgemaakt, dat d-e tarieven op de Noordatlantische routes met in-gang van 1 november a.s. met gemiddeld tien pro cent omboog zullen gaan, als de betrokken regeringen er mee akkoord gaan- De nieuwe tarieven zullen gelden tot eind maart 1976. De tarieven voor de eerste klas gaan met onge veer zeven procent omhoog, terwijl de stijging voor vakan tiereizen tussen de 18 en 20 procent zal liggen. (ADVERTENTIE) DEN HAAG (ANP) Minister Van Doorn (CRM) heeft d-e commissaris van de koningin in Zuid-Holland mr. M- Vrolijk bereid gevonden het voorzitterschap op zich te nemen van het bestuur van de Stichting de Nationale Sport- totalisator. (Van een onzer verslaggevers) OOSTERHOUT De Ci troen-constructeurs zijn er andermaal in geslaagd een „wonder-van-een-auto" te construeren. De ontwerpers van de Citroën-school genie ten toch al de reputatie tien tallen jaren vooruit te kun nen zien. Dat was al zo met de „traction", dat gold even zeer voor het „strijkijzer". En hoe lang loopt de „eend" alweer? In maart van het komend jaar kan iedereen, die daar zo'n slordige achttien mille voor over heeft, de gelukkige bezit ter worden van de Citroen CX. De letters CX heten ontleend te zijn aan d-e aërodynamica, een alleszins geloofwaardige verklaring voor wie de lijn van de nieuwe auto bekijkt. Want precies zoals de GS en de SM (Cïtroën-Maserait-i) is ook de CX hoofdzakelijk gestileerd in de windtunnel. De auto, die volgens de insiders op den duur de DS-serie moet gaan vervan gen, heeft va-n de GS en de SM dan ook veel weg. Hij past er precies tussen, een voltref fer ook in dat opzicht. Sinds computer en windtun nel in het Citroen-atelier bij-na even belangrijk zijn geworden als de creativiteit van de koets werkers, is het merkwaardig genoeg erg moeilijk geworden om nog bijnamen te verzinnen voor Citroën-modellen. Bij de GS lukte dat niiet, de SM 'een- de zich er niet voor, en ook CX roept nauwelijks vergelijk baar beeldmateriaal op. Een versie met een twee liter-motor gaat achttien mille kosten, een iets snellere motor met tweehonderd kubieke cen timeters méér in de cilinders kost een paar duizend gulden meer. Tenslotte wil Citroën nog een CX-economique op de marlet brengen, die door an dere overbrengings-verhoudin- gen wat minder vaak bij een benzinestation langs hoeft. Nieuw is eigenlijk behalve de carrosserie alleen het inte rieur, Motorisch wijkt de CX niet zo veel af van de DS De motor en de versnellingsoak liggen dwars voorin, hetgeen de bereikbaarheid voor onder houd en reparatie overigens ten goede komt. Maar verings- en remsystemen gaan Bij Ci'roën nog langer dan twintig laar mee De CX is dan ook uitge rust met het hydraulische sys teem, dat ook al in de DS. de GS en d-e SM is toegepast. Futuristisch is het interieur van de CX. Alle bedienings- en controleknoppcn bevinden zich in de onmiddellijke nabijheid van het (hoe kan hel anders?) éénspakige stuurwiel. De be stuurder heeft handen en vin gers nooit verder dan enkele centimeters van dat stuur it ti halen. Naar goed Frans gebruik krijgen de passagiers an de CX de beschikking over veel ruim te en veel comfort. Citroën beweert tenslotte brutaalweg, dat de CX de eer ste in serie geproduceerde „vei ligheidsauto" is. De „preventie ve" veiligheid achten de con- structeui-s optimaal gewaar borgd door de weg vastheid, de „secundaire" veiligheid is het resutaat van jarenlange voor bereiding door wetenschappers. Absorberende elementen en speciale toepassingen in de constructie zorgen ervoor, dat drie portieren van de CX na een „crash" tegen een beton nen muur (met een snelheid van vijftig kilometer/uur) gega randeerd nog open kunmen. Citroën heeft kennelijk in zijn hele programma „schoon schip" willen maken. In nage noeg alle series zijn wijzigin gen aangebracht. De „eend" bijvoorbeeld heeft met ingang van vandaag rechthoekige kop lampen en een van binnenuit te openen en te sluiten dak. De GS-serie is uitgebreid met twee sportieve versies („brul apen"), de GS X en de GS X2, en een extra luxueuze versie, de GS Pallas. PETER SCHOUTEN

de Stem | 1974 | | pagina 5