RD DRUKKENDE OOSTDUITSE MJK NAC 5-0 Br oer e winnaar in Drtinen V GOUDENBLUNDER VAN LANDE WEERD Handvol Medailles voor Brigitha ruyssen aar VERKOOPT FFENHAGEN sport 10 VIJFDE SPORTPAGINA VAN MAANDAG 26 AUGUSTUS 1974 greep van het peloton kele ronden later W8j weer samen. De twee lijike favorieten bleven Ier actief, maar het p$. iet geen enkiele ontsnap, neer toe. AdWter het pe. werd doe® de vier aoh" »ers een hardnelnlap gevoerd om opnieuw iting te krijgen. 0at echter'tot de twaalfde De strijd was toen weer ral open. Enkele ronden lemarreerde M. van Rijc- n uit het peloton, maar >'Uit had een gepast ant- Vier ronden voor het kreeg Sahelfout met te- g te kampen, qp een it dat de groep zich ireiidde op de grote fina- 1. J de Waard munster (B), 2. E. van ighem Meuleibeike (B), 3. n Rijckeghem Meulebeke J. de Goadie St. Kruis, Evertse Tlhölen, 6. J. :rs Bergen op Zoom, 1, rjian Kniokike (B), 8- J. Kaprijke (B), 9. J. aert Knokke /B), 10. 0. ick Temse (BO, 11- A. 't Hoek, 12. G. v. Hiovere ïklaas (B), 1.3. A. de r Basseveldie (B), 14. W. ecke Koewacht, 15. G. Bergen op Zoom, 16. B. as Westdorpe, 17. G. St. Jansteen, 18. W. Ca- Maldegem (B), 19, L. :out Hengstdijk. Tritn- 1. W. v. Dorselaer Koe- 2. A. de Kubeler Ter- n, 3- J. de Bakker Vogel de, 4. J. Portals Hamme 5. J. v.d- Bergen Henigst- 3 E. Keymelkes Hamme 7. G. Schuurman Koe- t, 8. A. de Peyter Koe- t, 9. M. de Vette Clinge, Vermuë Clinge. 1STERDAM De 24-ja- aanvaller Arno Steffenh»- gaat weg bij Ajax. De duitser zal binnenkort tweejarig contraot tekenen MSV Duisburg, aldus ma- Hans Kraay na afloop Je vriendschappelijke onl ang Ajax - Hertha BSC- effenhagen had bij Ajax contract dat pas in 1976 p, maar de spits wilde rallen en niet op de bank Hij gaat uit eigen vrije bij Ajax weg, aldus y, die er aan toevoegde Vjx nog steeds tracht een ■aller aan te trekken- Een ituele aankoop zal zeker geforceerd wonden ge- Kraay ontkende niet dat tontacten zijn met Willv tamp- De Maastrichtse zit echter nog v-ast aar vierjarig contract hj aldus Kraay- Van onze sportredactie) IEDA Jan van der 'ssen van Willem II De*" afgelopen weekend een 'act getekend bij eredivi- ub NAC. De 24-jarige ssen is van origine een edigende middenvelder- ie naar Willem II. de naar Willem 2. kman zorgde zelfs voor?; aar vijf minuten voor tij ie Jan Jonkman t°c^..n°° een goede afspiegeling- de tEISCHOR - DES. De eer helft was er nog htsverschil, maar na werd DFS dank zu een betere conditie per en won verdiend. Je tweede helft opende de score en door sp Rijnberg werd het 0- voor het einde werd Then den Engelsman nog 0-3. JLSTEKLOO - AARDE"- tien Wel De G. Het werd reeds na iten 1-0 door Bosman. Aard en burg dank zij met 1-1 gaan rusten, ondanks een groot ov t, bleven na de rUStr11i, yunten uit en kwam 00 in HEGEMONIE IN WENEN (Van een speciale verslaggever) WENEN Wenen is voor Oostduitse zwemploeg een succesvol tussenstation geweest op de reis naar Amerika. Met een oogst van veertien wereldrecords be gint de DDR aan het grote duel in Concord tegen de Verenigde Staten, waar de wereldhegemonie op het spel staat. Het Oostduitse herenzwemmen kwam iets minder sterk voor de dag dan bij de vorige Europese kampioenschappen in Bar celona (1970) de Olympi sche Spelen van München (1972) en het wereldkam pioenschap in Belgrado (1973), maar de Oostduitse meisjes lieten de wereld versteld staan. De scene in Wenen werd beheerst door lacherige, ijsje-s etende D.D.R.-zwemnympfen van gemiddeld zestiien jaar met een lengte v-an 1.79 meter en een gewicht van 69 kilo. Volslanke aantrekkelijke siportmeisj-es, aan wie alles net- iets i-mponerender was dia-n bij de concurrentie. Vooral de sohoudergordel en de kuitspie ren. Het echt,e bonkig-e type schijnt bij O-ost-Dui-tslain-d na het betrekkelijk fa-len van An- dre-a Eife en Gud-run W-eg'ner zijn tijd te h-e-bben gehad. Kornelia Ender, Karl-a Linke, Ulrike Tauber en Utrike Rich ter voorzagen de zwemsport v-a-n nieuwe maatstaven. We reldkampioene End-er r-eikte als eerste o-p de 100 meter vrije slag tot een tijd binnen de 57 sec. (56.96), newcomer Karla Linke passeerde de grens van de 2 minuut 35 sec op de 200 meter schoolslag (2.34.99). Wereldkampioene Ulrike Rich- tea- haalde in drie pogingen (het laatst in de estafette) het wereldrecord op de l-OO meter rugslag anderhalve seconde omlaag en de weinig beken d-e Illrike Tauber zorgde met 2.18.97 en 4.52.42 voor can ge heel ander waarderingsscala op de wisselslag. In het Australische Sydney heeft Forbes Cariils, die in de jaren 1962-1964 de Nederlandse zwemsport nieuwe impulsen ga-f, zijn studie over de Olym pische Spelen afgesloten. Snel ler zwemmen vereist een ho ger slagtempo. Vooral op de vrije slag dames', was de con clusie, die door het optreden van de Oostduitse meisjes geheel ns ondergraven. Afge zien van de perfecte en voor ieder afzonderlijk ontwikkelde startmethode, imponeerden de D.D.R.-meisjes het meest door pure kracht. Hun benenwerk vereist spieren als kabeltou wen. Die zijn waarschijnlijk tot stand gekomen door zorg vuldig gedoseerde krachttrai ning. Wellicht door training met loden gewichten aan de voeten, hetzij door gewichten- training op de kant. Vee! is erover niet bekend. De D.D.R. heeft in Wenen wel het een en ander losgelaten over de wijze waarop de selectie van jong talent in zijn werk gaat. Hoe de jongens en meisjes v-erd-er worden begeleid, dat zij een aangepast studieprogramma volgen en onder voortdurende medische controle staan. Maar hoe zij erin slagen iedereen op het juiste mom-ent in topvorm te krijgen, is nog steeds een raadsel. „Kom naar Oost- Duitsland en vergewis jullie dat er niets gebeurd w-at niet door de beu-gel kan", heeft ploegleider Gert B-arthelmes in Wenen uitgeroepen. De K.N.Z.B. heeft er op /gerea geerd door een stage van veertien dagen -aan te vragen voor bonds-coach Bert Sitters. Tevergeefs naar het thia/ns lijkt. Het Oostduitse dames- zwemmen heeft met uitzonde ring van de 200 meter vrije slag fEnith Bri/gi-tha werd daarop tweede), de 800 meter vrije slag (tweede plaats voor de afscheid nemende Novella Galligaris) en de 100 meter schoolslag (Christel Justen eerste. Agnes Kaczander der- d-e) op alle fronten geheerst. Zweden, West-Duitsland, Ne derland en het enigszins ver rassend niaia-r voren gekomen Italië pikten de kruimels mee. Bij de heren was de situatie anders. Oud-gediende Roland Matthes, de van vele jeugdont- moetingen overbekende Roger Pyttel en de bijna twee meter lange wissclslagzwemmers werden bij hun vele races ei genlijk alleen naar behoren bijgestaan door de 15-jarige Frank Prütze. Deze knaap, die bij de jeugdinterlandwedstrijd veel terrein prijs placht te ge ven op Henk Elzerman en Ro nald Woutering, zegevierde op de 1500 meter vrije slag in de nieuwe Europese recordtijd van 15.54.57. De naar Austra lië uitgeweken Schot James Carter bleef slechts weinig bij hem achter. De in Miami trainende Brit David- Willie en de Hongaar Andras Hargitay waren de grote figuren va-n dez-e kampi oenschappen. Wiliki-e nam za terdag revanche voor een on gelukje hem een jaar geleden in Belgrado overkomen. Toen zwom hij in de finale van de 200 meter wisselslag zo driftig op het keerpunt af, dat hij ziin hoofd stootte en zijn kan sen verprutste. N-u vestigde hij - nadat hij eerder deze week de 200 meter schoolslag ha-d gewonnen - tot vreugde van al wat Brits was, een nieuwe w-ereldrecord: 2.06.32. And/ras Hargitay, diie bestand schijnt te zijn tegen een trai ning van 20 a 24 kilometer per dag en daarmee de regelrechte opvolger is van kilometer-vre ters als Hans Fass-nacht en Gunnar Larsson, vestigde met 4.28.89 een nieuw wereldre cord op de 400 meter wissel slag. Een van d-e raadsels van Wenen was het betrekkelijk falen yam de Russische zwem ploeg. Oudgedienden als Pan- kin en Samsono-v zorgden voor medailles. Maar d-e hele jonge ploeg, die vorig jaar blij de Europese jeugdkampioen schappen in Leeds na-a-r voren kwam, knapte af. Toch kan men niet zeggen dat die Sovjet Unie het topzwemmen ver waarloost. De 440 zweoninst'i- tuten beschikken er over 500 trainers. Tienmaal zoveel als O-ost-Duitsland. Maar het re sultaat is in verhouding nihil. Russische waarnemers denken dat in hun land de kmchttrali1- ni-ng, waa-r-aan Oo«-' '"'uitstond zoveel succes dar' - risro- reus is d-oorgevoe' over belasting van de ^W-eren tot ge-volg. Enith Brigitha: de enige Nederlandse, die de Oost duitse zwemsters strijd kon leveren. Ruitertop laat het afweten ROTTERDAM (ANP) Het 27e CHIO Rotterdam is een van de meest geslaagde van de laatste jaren geworden. Aangetrokken door het ongekend fraaie zomerweer er viel in vijf wedstrijddagen geen druppel regen kwamen ongeveer 14.000 toeschouwers naar de terreinen van de Rotterdamse menage, iets meer dan vorig jaar en voldoen de om de organisatoren tevreden te stemmen. Met uitzon dering van de puissance (die door een gedevalueerd deel nemersveld vrijdag weinig bevredigde) kon men genieten van enkele boeiende springnummers, uitgekiend opge bouwd door de Engelse mevrouw Pam Carruthers. De Nederlander Harry Wou ters van den Oudenweyer bij voorbeeld was vol lof na de Menwedstrijd: „Wat een va. riatie zat er in het parkoers. Ongelofelijk gewoon. Die En gelse mevrouw kan er wat van." Bijzonder spijtig was het dat de nationale ruitertop in deze fraaie entourage niet aan de toch hoog gestemde verwachtingen heeft kunnen voldoen. Gezien de stijgende lijn, die de Nederlandse rui ters al geruime tijd vasthou- «fn, mag de oogst van twee vierde plaatsen als hoogste Klassering- in een dozijn on derdelen op zijn minst scha- meltjes worden genoemd. .Enkele oo-rza-kein daarvoor ajn wel aam te wijzen: Amruo Neessen kon niet over zijn Jjest-e paard, Jumping Amster dam, beschikken en ook Joh-an Heiras reed op weliswaar ta- lemtajik-e, m-aar nio/g jonlge en onervaren paarden. Bovendien hebben die meeste Nederlan ders een anigebemd zwaar sei zoen achter de rug. Ooueour- sen h-ip-pique in Wiesbaden, Wenen, Da B-aule, Londen en Rotterctai elkaar in s-nel tempo en ruiter kem-dem nauwelijks rust. Bepaald on/gelukkig ge. kozen ziijm don ook de data van -de strijd om de nationale titel, dü Luitenant-kolonel Piero d'Inzeo in actie tijdens de grote prijs van Rotterdam. De Italiaan won die prijs samen met de Brit Harvey Smith. de grote Rotterdam barrage, net en m om van de stad plaatste geen Ne- (van d-e voor die eerste als vorig jaar Voor de eerste maail in de historie werd de eerste pl-aats gedieelid -door twee rui ters: de IitaHa-am Piero dTm-zeo met Easter Light em de Brilt Harvey Smith met Salvador III. Smith won zaterdaig met Broome een springwedstrijid voor paren, de Nlieu-wze-eiain- d-er James Cottle troefde in de barrage van het speed uw speioon-co-urs -de Italiaan Cisi af en -de Westdiuitser Karl Heinz Giebmainins zegevierde zondag in de strijd om de troostprijs. Groot-Brittannië dat tijdieinis dit CHIO zeer suc cesvol was, bleek oppermach tig in die Prix des Niaitliions. baar. Tien daigen na Gronin- H 0 er ge-en enkele ereplaats voor Ni het weekeninde zat ■1-e ereplaats voor in. In de lian-den- van zaterdag moest ■de equlipe vain Biein Arts met de zesde positie (van de achit W ereldtitel an Kesseï de tweede hel« uit- ERNO (SID-ANP) De wereldtitel 50 cc is in Neder- hwlse handen gebleven. Henk va" liessel uit Mill won giste- 'Cl' op het circuit van Bmo de «Mie trijs van ïsjechoslowa- kl!e. waardoor de 28-jarige coureur uit Mill een niet meer jn te halen voorsprong ver leg- in het klassement om htt wereldkampioenschap: 84 Punten tegen de als tweede Masseerde Westduitser Hunz eveneens een Kreid- 'f-rijder 50. De Belg Ju- 'cn van Zeebroeck is derde 49 pun I en. Van Kessei, die de opvol- Kr is van de gestopte J-a-n d-e nes, heeft het klassement tn het wereldkampioenschap ®aanden aangevoerd. Toen hij enkele weken geleden in Fin- a™ de titel reeds kon grij- P™, moest tiij de strijd echter „«en wegens motorpech. De Roand-er (hobbies: biljarten j? 'UKzmuziek), werd gisteren dn i-'e n'et bedreigd Hij lag actelijiï uitstek-ene', in de race Verbeterd-e in d-e vierde {"top net ronderecord van tot 6 minuten, 22,1 door B-osman bij sen u >p de winnende treffe1'- „Brno" SS*™. een gemiddelde «lheid van 131.1 kilometer uur. Van de 29 gestarte ooureurs bereikten er 21 de finish. Henk van Kessei, van beroep monteur, was in 1973 nat.onaal kampioen i-n de 50 cc klasse en dit j-aair zowel in de 50 cc e,n 125 cc. Het ils zijn eerste wereldtitel. Het team van Van Kessei keert woensdag 28 augustus in Nederland terug via de grens post Ottersum-Grünewald, waar het om zeven uur 's avonds wordt verwacht, Vanaf half acht volgt een rijto-er do-oir Mill waarna een huldiging volgt op het gemeentehuis met aansluitend een receptie. Nog enkele wereldtitels werden in Brno vergeven. De Italiaan Waltei Villa (Har- ley Davidson) werd kampioen In de kwartliter-klasse en de Zweed Kent Andersson (Ya maha) bemachtigde de t.itel ir, de 125 cc klasse. De Enigels- man Phil Read was al zeker van het kampioenschap 500 cc. De Weatduitsers Enders en Engelhardt prolongeerden hun titel in de zijspank'a-sse. De lijst oij d,e 350 cc's wordt aangevoerd door de Italiaan Giacomo Agosti-ni, die in de nog volgende wedstrijd eerste moet kunnen blijven. (Van onze sportredactie) BREDA Bert Broere won zaterdag de ronde van Drunen. Broere demareer- de acht kilometer voor het einde en had op de eind streep een voorsprong van twintig seconden. Tonny Huijzen uit Kloetinge ein digde in Drunen als vierde, terwijl Piet Franken uit Oosterhout de vijfde plaats bezette. Mario van Vlimmeren won in Drunen bij de nieuwelin gen. Van de Broek uit Dussen werd tweede Van Dijk uit Roosendaal vijfde, Veeke uit Bosschenhoofd zesde, Thijs uit Etten zevende, Freijters uit Moerdijk achtste, Heere uit Sprundel twaalfde en Kokke uit Sint-Willebrord veertien de. BERT BROERE eindigde in het Belgische Essen als twee de achter de Caballero-ooureui Lou Verweij uit Pijnacker Peer Maas finishte i-n Essen als derde- Piet Franken reikte hier "aar d- vierde plaats. AD TAK uit Oud-Gastel haalde zaterdag in het Belgi- (ADVERTENTIE) sche Wommelgihem zijn zesde zege van dit seizoen binnen- Tak finishte met een voor sprong van dertig seconden op het peloton- Vorige week won Tak ook al in Schaesberg- WIM DE WILDE uit Goes won zaterdag die koers in lijn in Dordrecht voor amateurs- Jan de Groot uit Hank legde beslag op de achtste plaats, Kiviets uit Breda op de twaalfde, Cees van Bragt op de zestiende en The0 Jo-ore op de twintigste plaats- PETER GöDDE zegevierde in Dordrecht in een wedstrijd voor amateurs achter kleine motoren. Frits Hogerheide koerste hierin naar een twee- df3 plcists- ANDRé VERSTIJLEN wan de eindsprint van het peloton in de klassieke ronde van Nie- kerk voor junioren- Vers-tijlen reikte daarmee naar de twee de plaats, want voor hem fi nishte Michels Jacobs als eer ste met een voorsprong van dertien seconden- John Akker mans uit Zevenbergen werd zesde, Ad Verstijlen elfde en Bart van Est veertiende De wielervereniging Willebrord Wil Vooruit verstevigde mei deze prestaties de positie in de strijd om de juniorenclub- trofee. CEES VAN BRAGT uit La- STEENWOL - NATUURLIJK - BETER VAN MEER Isolatie b.v. Oosterhout N.B. Bemmel (Gld.) 01620-23453 01183-1916 ge Zwalu-we eindigde in d-e ronde van Sint-Anthonis als zesde. Winnaar werd hier Henk Botterhuis- Bij de nieu welingen bezette Mari-o van Vlimmeren de derde plaats- HENK DE JONGH uit Made koerste in de ronde van Ros malen n-a-ar de achttiende plaats in de eindrangschik king. ANDRé VERSTIJLEN moest gisteren in het Limburgse Ransd-aal weer zijn meerdere erkennen in. Michel Jacobs, die de plaatselijke ronde voor junioren op zijn naam schreef- Verstijlen spurtte naar de der de plaats- Bij de nieuwelingen reikte Goossens uit Bergen op Zoom naar een zevende posi tie- ALBERT HULZEBOSCH heeft zaterdag in Dordrecht een wielerwedstrijd voor pro fessionals gewonnen- Hij legde de 60 ronden (100 km) af in 2 uur 15 minuten 26 seconden- De uitslag is: 1. Albert Hui zebosch (Nijeveen) 2-15-26, 2 Bennie Groen (Steenwijk), 3 Donald Allan (Aus), 4. Louis Westrus (Amsterdam), 5. Ger Harings (Sibbe), 6- Henk Pop- pe (Rijssen), 7- Ben Jan.broers (Zaandam), 8. Jan Krekels (Sittard), 9- J-an van Katwijk (Turnhout), 10. Cees Zoon tjes (Tilburg). AUTOSPORT De West- duitse autocoureur Hans-Joa- ehim Stuck heeft gisteren, op het circuit van Enna (Sicilië) de achtste wedstrijd voor hei Europese kampioenschap for mule II gewonnen. (Van onze speciale verslagge ver) WENEN Een gouden blunder van Nico Landeweerd heeft het jonge Nederlandse waterpoloteam in Wenen be hoed voor het spelen van de gradatiewedstrijden. De jonge Robbenspeler heeft nogal eens last van speelse bevliegingen, die -in het me chanische, onpersoonlijke wa terpolo anno 1974 niet worden .geduld. Hij zat dan ook de eerste wedstrijden van het Eu ropees kampioenschap voorna melijk aan d-e kant. Daarna sprak coach Trumibic hem be straffend toe en gunde hem een laatste kans, die de licht gewicht van Oranje goed be nutte. Sinds hij werd ingezet, speelde Nederland gelijik te gen Rusland en S-pan-je en werd gewonnen van West- Duitsland. Zaterdag, bij de stand 3-3 in de vierde perio de van de ontmoeting tegen Roemenië kon Landeweerd zich echter niet langer beheer sen. Toen de 45 seconden-klok n-og zestien seconden moest wegtikken en Wim Hermsen buiten de lijnen lag te wachten tot hij het numerike evenwicht mocht herstellen, gooide de Robbenspeler even over de middenlijn gekomen met een blinde omhaal in d-e richting van het doel. De verraste Roe meense doelman reageerde pas, toen de bal al in de uiterste hoek lag. Een blunder w-as met goud beloond, want had de Roemeense doelman het schot gehouden, dan zou waarschijnlijk met een man meer een treffer aan de ande re kant zijn gevallen. Het was de eerste meevaller voor Nederland in dit toernooi en die kwam precies op het juiste moment- Want afgezien van Hongarije, waarvan in de laatste wedstrijd met 57 werd verloren, was Roemenië de kwaaiste tegenstander, waarmee Oranje in dit toer nooi te maken kreeg. Bij al hun technische kwaliteiten h-a-dden de Roemenen echter één gebrek: hun onverbloemde hardheid. De scheidsrechter Angela sturde de ene Roe meen na de ander uit het wa ter. Dankzij dat ingrijpen kon den Landeweerd, Stroboer en Hermsen tot driemaal toe een achterstand ongedaan ma ken. In het be-gin van het vierde kwart was Nederland rijp voor de nederlaag'. Hermsen werd eruit gestuurd. Maar doelman Kroon hield het moeilijke schot dat Rusu af vuurde. De bal kwam bij Landeweerd, die omhaalde. „Ik d-a-cht dat d-e vijfenveertig se conden om waren en ik moest schieten", vertelde hij later. Dat doelpunt verrastte de Roe menen zo. dat zij niet meer aan een eindoffensief toekwa men- In de laatste wedstrijd tegen Hongarije, dat d-e avond tevo ren het behoud van de Euro pese titel uitbundig had ge vierd, had Nederland geen kans. De ontmoeting werd ge speeld in de splinternieuwe stadthalle, waar de twee meter lange dir. Szivos aan de ene kant kon staan. Mart Bras Nederlands enige sterke man, probeerde hem met handen en voeten va., scoren af te hou den. Het lukte slechts zelden Szivos scoorde zelf of voorzag zijn medespelers van gouden passes. Pas toen Nederland in het begin van de vierde perio de van de persoonlijke dek king overschakelde op zone- verdediginig ging het beter. De Hongaarse aanval smachine stokte en met snelle uitvallen brachten Landeweerd, Bras en van Zeeland d« marge teru-g tot twee doelpunten: 57. De eindstand: Hongarije 7 6 1 0 13 50—27, Sovjet Unie 7 4 2 1 1-0 4536, Joegoslavië 7 4 2 l 10 4538, Nederland 7 2 2 3 6 33—35, Italië 7 2 2 3 6 2532, Roemenië 7 12 4 4 28—34, Spanje 7 1 2 4 4 27— 37, West-Duitsland 7 115 3 WENEN Zonder veel am bities heeft Enith Brigitha haar Weense ego-trip voltooid. Met een derde plaats op de 200 meter rugslag bracht ze haar totaal aantal medailles op vijf: tweemaal zilver en drie maal brons. Het was tevens de gehele oogst van de 10 zwem sters en 3 zwemmers sterke Nederlandse afvaardiging bij de dertiende Europese kampi oenschappen. Net zoals vorig jaar bij de wereldkampioen schappen in Belgrado gaf Enith body aan de ploeg, die door José Damen verder al leen nog beslag legde op twee vierde plaatsen. Diezelfde Enith zorgde za terdag voor enige opwinding door met een van reclame voorziene badhanddoek op het perron te verschijnen voor de start van de 4 x 100 meter wisselslag. Een nummer waar op Oranje juist buiten de prij zen viel. De oorzaak?.Yolanda Aggenbaeh, die de vlinderslag- banen voor haar rekening nam, kreeg het gouden ket tinkje dat zij draagt in de mond en -kon nauwelijks ademhalen. Zwembondvoorzit- ter mr. Jaap van der Krol maakte zich erg kwaad over de wijze waarop Enith voor haar eigein belangen zorgde. Maar wie kan het haar kwa lijk nemen, 's Avonds bij de gebruikelijke persconferentie moest Van der Krol toegeven, dat de zwembond ook een su per-talent als Brigitha nauwe lijks enige begeleiding kan meegeven. De 19-jarige Am sterdamse werkt overdag en volgt 's avonds een cursus voor zwe-monderwijzeres. Voor zwemtraining is meestal alieen een uurtje tussen de middag beschikbaar. De zwembond heeft ooit rugslagzwemster Coby Butter via een baantje op het bondsbureau aan vol doende trainingsgelegenheid geholpen. Daar schijnt men in het geval Enith Brigi tha weinig voor te voelen. Topsport bedrijven in Neder land blijft nog steeds veel meer een kwestie van deson danks dan van dank zij. Enith maakte gisteren een vermoeide in-'vuk. De eind strijd van de 200 meter rug slag was een van tevoren be sliste zaak. Op de rugslag is Brigitha sinds vorig jaar Bel grado, waar ze bij de wereld kampioenschappen tweede werd achter de Amerikaanse Melissa Beïote, weinig voor uitgegaan. Veel minder in elk geval dan de Oostduitse meis jes Ulrike dichter en Ulrike Tauber E rstgenoe nde reikte met 2.17.35 naar een indruk wekkend wereldrecord. Voor Ulrike Tauber ging eenmaal de rode pannekoek omhoog. Ze zo i het keerpunt niet heb ben geraakt. Haar bebloede enkels bewezen dat dat echter wel het geval was geweest. Enith zwom stroef, keerde moeizaam, maar hield haar derde plaats gemakkelijk vast. Corianne Heymans, die een hele week heeft moeten wach ten om in actie te komen, had zich als vierde voor de finale geplaatst. Ze kwam er als zes de uit. Het is een verschijnsel waarmee bondscoach Bert Sit ters heeft Ieren leven zonder dat hij de oorzaak ervan heeft ontraadseld. Hetzelfde over kwam 1500 meter zwemmer Henk Elzerman en 800 meter zwemster Ada Fors. Beiden gingen als zevende de finale in en kwamen er als achtste uit. Allen Yolanda Aggenbaeh kon de vierde plaats van de series in de eindstrijd vast houden. Met 2.20.62 zwom ze zelf een nieuw nationaal re cord. De vooruitgang was ech ter te gering om de dol geluk kig op de derde plaats finish ende Westduitse Barbara Schwarzfeldt te bedreigen. Jo sé Damen sloot de Europese titelstrijd op een uiterst merk waardige wijze af. De 800 meter vrijeslagfinaie zwom ze werkelijk uitstekend. De eerste en tweede helft van haar race gingen in precies dezelfde tiid. Als zij haar eindsprint wat eerder had in gezet zou ze hoogstwaar schijnlijk de terugvallende Oostduitse Gudrun Wegner nog zijn voorbijgegaan. Nu was er een nieuwe nationaal record: 9.00.99. Evenals eerder in de week bleek ze die in spanningen de volgende dag zwaar te moeten bekopen. Moeizaam zwemmend bleef ze ver verwijderd van de finale 200 meter vlinderslag. Op deze afstand had Sitters het prille meisje uit Den Bosch nota be ne een derde plaats toebe dacht. Het heeft er alle schijn van dat er met de talenten van José Damen wat al te lucht hartig is omgesprongen. Het zie.) de afgelopen periode Bva ntse zweustertje heeft soms twee- of driemaal daags gewaagd aan de zwaarste nummers, die de dames-zwem- sport kent: de 400 meter wis. selslag, de ZOO meter vlinder slag en de 800 meter vrije slag. Heimelijk heeft dat een uitputtend effect gehad op haar uithoudingsvermogen. Wegens een trainerswisseling konden de symptomen niet eerder worden onderkend. De K'vtgB zy.'orr bij d" elubtrai- ners, die bij de huidige con- stei t!e alle verantwoordelijk heid hebben. In Wenen echter zijn ook de nadelen van dit systeem aan liet licht getre den: De wisselvalligheid van Jose Damen, de overtraindheid van Ronald Woutering en het terugvallen van Annelies Maas. Bovendien waren er in technisch opzicht tekortkomin gen: en zwakke start- en keerlecliniek en het niet afma ken van de slag. De Neder landse zwemcoaches zijn en thousiast en ambitieus genoeg om talenten te ontdekken. Vooi bet biischaven missen ze echter ten enenmale de acade mische achtergrond van hun Oostduitse collega's.

de Stem | 1974 | | pagina 11