Natuurtalent dwingt Ender tot uiterste Martin Venix: Yoga voor concentratie LANDEN Keetie van Oosten: „Parkoers is gunstig" JEUGDIGE VAN SANTEN LICHTPUNT VOOR AJAX ÜIDI COACH BRAZILIË LANDEN VOLKEN RISIS EVENS LA Over9dageti kunnen nw 6 kruisjes goed zijn voor een enorme geldprijs. Sn de nieuwe Nationale Lotto. Poolse spelers staken Laat 'ns wat van je. REL tegen sterk Engels team Haal meteen een formulier bij uw club of winkelier. Uherkentze aan dit embleem: WINST VOOR SCHOCKEMOEHLE Piet Kamps bestraft sport Ook voor de vernieuwde Sporttoto bentuhier aan het goede adres. Leveroptijdin! Vrijdag 23 augustus 1974 Martin Venix, gangmaker Stakenburg, coach Wierstra en wereldkampioen Cees Stam op Schiphol. (Van onze sportredactie ZEVENBERG SCHEN HOEK-SCHIPHOL Martin Venix, bijna wereldkampioen bij de amateurstayers in Montreal is plotseling een druk bezet coureur gewor den. Gistermorgen nog maar net in de aankomsthal van Schiphol gearriveerd („Een gekke ervaring. We zijn om halfzeven uit Montreal ver trokken en nu komen we om zeven uur aan") moest hij al afspraken maken voor de ko mende weken. Morgen rijdt hij in Zürich en aan het eind van de volgende week moet hij voor een tournee naar West-Duitsland. Het werd snel duidelijk, dat de Delba- nacoureur uit Zevcnberg- schen Hoek nu als de eerste man wordt beschouwd van de Nederlandse amateurstay- erselite. Zijn zilveren plak heeft hem uit de grauwe massa van de middelmatig heid getild. Gangmaker Joop Staken burg: „Het is ongelooflijk, maar Martin is een meter van de wereldtitel af ge weest. Op het taomerrt dat ik Breü-er (hij werd wereld kampioen) aanviel, liet Mar tin even de rol los. Was hij in staat geweest om op dat moment te volgen dan had den we geen problemen meer gehad en zou Breuier naar huis zijn gefietst". Venlix, die gisteren in Rot terdam en in zijn woonplaats Zevenbergschen Hoek uitge breid werd gehuldigd, be seft, nu het faaanigebeuren eenmaal achter de rug iis, dat hij in feite een unieke kans heeft gemist. Venix, in de waar heel waf familie aan wezig was om hem te ver welkomen: „Op het moment, dat Gaby Minnaboo aifetapte, kreeg ik een enorme mentale dreun. Toen diacht ifc plotse ling: nu moet ik wereld kampioen warden. En dat ls te veel voor mij geweest. Ik raakte mijn concentratie kwijt en ook de ral. En dat bleek fataal. Want als ik ge woon door zou zijn gegaan, clan weet ik zeker dat ik geen moeite zou hebben ge had met die Breuer". Martin Venix weet dat een van zijn te ontwikkelen pun ten de concentratie op de fiets is. Venix: „Deze winter ga ik yogaoefeningen doen op advies van stayerscoach Wierstra. Op die manier leer ik mezelf op commando con centreren en dat heb je als stayer hard nodig, want an ders vorm je een gevaar voor de andere deelnemers". Venix balanceerde in Mon treal op het punt van een uiterst zwar'e valpartij, toen hiiij na in aanraking gekomen te zijn met de zijkant van de rol van de motor van Joop Stakenburg, 28 spaken uit zijn voorwiel zag vliegen. Venix: „Het was mij.n eigen sohuld. Ik raakte weer even van de rol en wilde onmid dellijk weer aanpikken, maar dat deed ik te vlug zodat ik die zijkant raakte. Het is goed 'afgelopen anders was ik nu helemaal in het gips teruggekeerd. Ik had het ge luk, diat er niemand onder miij reed en ik daardoor on middellijk naar benedien kon sturen. Was dat niet het ge val geweest dan zou ik on herroepelijk onderuit zijn gegaan met alle gevolgen van dien". Joop Stakenburg ter verklaring: „Martin wilde weer tegen de rol kruipen op het moment dat we de wind tegen kregen. Daardoor viel mijn snelheid iets terug en ontstond die botsing. Maar hij hoeft hot keurig opgelost. Hij lijkt wel of hi(j al jarsn achter de motor zit in plaats van twee en een halve maand". Het verwisselen van fiets kostte Martin Venix wel zijn laatste kans om Breuer te achterhalen. Venix: „Ik ben. overgestapt op de fiets van Cees Stam. De hoogte daar van was wel goed, maar het stuur stond te dichtbij zodat ik niet voldoende kradhf kon zetten. Maar ja, wat wil dik nog meer. Ik zit een paar weken achter de motor en ilk rijd gelijk naar een zilveren medaille. Toen Stam zijn eerste wereldkampioenschap bij de amateurs reed werd hij op twintig ronden ge fietst. Maar ik moet eerlijk bekennen dat ik bij de hul diging wel even met een scheef oog naar de bovenste trede heb gekeken met de gedachte: daar had jij kun nen staan als je geen pech had gehad....". Venix heeft overigens wel een beetje medelijden met Gaby Minneboo, de gedood verfde kanshebber voor de wereldtitel die genadeloos afging in Montreal. Venix: „Gaby had er zo op gerekend om wereldkampioen te wor den, dat hoe dichter wij van morgen bij Nederland kwa men hij steeds stiller werd. Het is ook moeilijk om te aanvaarden dat je duidelijk geklopt bent." En dat terwijl het Gaby Minneboo was, die Martin Venix deze zomer het advies gaf eens achter de motor te kruipen omdat het achter de Javanti's zo lekker ging.... ROB VAN DEXIRSEN ZILVER VOOR BRIGITHA (Van een speciale verslaggever) WENEN Na zeven dubbele overwinningen van de DDR heeft Enith Brigitha don derdag op de vijfde dag van de Europese zwemkampioenschappen in Wenen ten lan gen leste een wig kunnen drijven in de Oostduitse suprematie. Aangemoedigd door een heel stadion de Oostduitsers werden er stil van joeg Nederlands grootste zwemster in de finale van de 200 meter vrije, slag op Kornelia Ender. ADVERTENTIE d. Anderen zeggen echter de gunstige ontwikkeling e ongevallenstatistiek 00i{ ■invloed door een verm®" en door het ongewoon winterweer in grote de an de Verenigde Staten. Rationale Veilig Verkeert" ïisatie in Chicago 18 ivertuigd dat de snelheids- 'king de voornaamste oor- is van de toegenomen ■ersveiligheid. De organ'" denkt dat wanneer eidsbeperking tot 90 kilo* r per uur gehandhaaia dit jaar 8000 mensenie- zullen worden gespa®*®; anneer de verkeersdicnt- niet zou toenemen og eens 5500 personen ui atistiek van de dodeliJR ukken verwijderen. ,gere snelheid vermindert le ernst van de ongeluK" De materiële schade van ersongelukken daalde li en februari tot 1,9 ml I lollar, in vergelijking to iljard in januari en ffbrrt n 1973. Statistieken tonen at de kans om een bots:ing erleven bij een snelhe 0 kilometer per uur wer zo groot is als bij e lid van 140 kilometer PeI BERT VAN VELZEN. n daf is eigenlijk in een wereldje talent stuit op een jonge vrouw 'die alleen maar oud lijkt omidat zij al zo jong cle beste was. Zal Keetie van Oosten desondanks kunnen re kenen op enige steun van -d-e ploeg? „Ben je gek. Ieder rijdt zijn, die het gat dichtmaakt, een van de andere Nederland se dames ontsnapt is? „Ik zal waarschijnlijk niet de eerste zijn, die het gat dicht maak, meegaan doe ik natuurlijk wel". Zij zal dan ook meewer ken, want zij is toch te fana tiek om dat na te laten. Die felheid kostte haar vorig jaar de gouden medaille. In de sprint werd züj verslagen dloor Nicole van den Broeck uit België, nadat zij zelf te vroeg was aangegaan. „Ik kan mij wel voor mijn kop Slaan als ik daar nog aan denk. Juist Nico le van den Broeck. Een maand daarvoor reden wij haar ir België mag uit de wielen, ir ■het kampioenschap zat zij al- leien maar mee te fietsen. Dat zal mij niet weer gebeuren". Enith Brigitha was haar Eu ropees record kwijt, ondanks het feit dat ze anderhalve se- oonde sneller was gegaan dan ooit, maar in ruil daarvoor mocht ze even later uit han den van K-NZ'B vice-voorzitter Klaas van de Pol de zilveren medaille in ontvangst ne men- De Oostduitse officials zul len er wel spijt van hebben een verkeerde wissel te heb ben toegepast- Ze vervingen Angela Franke door Kornelia Ender, maar liete-n hun tweede zwemster Andrea Eife onge moeid- Enith toonde geen greintje ontzag voor deze hoog in de schouders staande vete rane en ging prutaal weg het gevecht aan met Kornelia En- der- Eife, die na honderd me ter nog als tweede keerde, viel terug en moest uiteinde lijk genoegen nemen met de derde trede van het ereplat- torm- Veronica Stel, Neder lands Zweede vertegenwoor digster in deze eindstrijd, viel ten opzichte van haar serie- tijd iets terug en moest in de lands tweede vertegenwoor- Italiaanse Laura Bortolotti met een verschil van een honderd ste seconde voorrang verle nen. Zo resteerde uiteindelijk het verschil van een halve meter, dat ook reeds bij de start be stond. Het gevolg vam de unie ke manier waarop Kornelia Ender het startblok verlaat- Het Oostduitse meisje hangt als een aap aan de beugels en schiet als een pijl uit de boog weg"- Al met al bestaat de Neder landse medaille„oogst nu uit tweemaal zilver (de vrije slag estafette en Enith's 290 m- vrije slag) en eenmaal brons (Enith op de 100 meter vrije siaig)- Het aantal nationale re cords is opgelopen tot zeven- Wijda Mazereeuw, die eerder het record op de 200 meter schoolslag terugbracht tot 2.42.99 kwam nu in de series van de halve afstand tot een tijd van 1-16-76, waarmee ze het nationaal record van Alie te Riet met een halve seconde scherper stelde- Corrie Gram me overtuigde met een tijd van 1-18-46 geenszins- SCHOONSPRINGEN De Nederlandse schoo-nspring- sters hebben het er niet best afgebracht op de eerste dag van het drie meter springen. Mirjam Hoffer, de nummer twee van Nederland, staat na zeven sprongen op de dertien de plaats, Lia Molenaar, die twee weken geleden in Bol zano -uitstekend voor de dag kwam en toen beslag legde op de vijfde plaats, staat vijftien de. Het klassement wordt aan gevoerd door de Zweedse Ul- rike Knape voor de Russische Kalinina. Vrijdagavond wor den in het Weense Sta-dthalle- Bad de laatste drie sprongen afgewerkt. (ADVERTENTIES) polychrome city"-collec- ifdkleur is beige. Deze de buitenissige luxe in ies. Voor deze jas zijn stukjes bont, waarmee bij de ordinaire nylon erover heen gedragen Enith Brigitha Was de bassin-wand vijf me ter verder weg geweest dan had Enith waarschijnlijk het verschil van een halve meter dat al vanaf de start bestond, kunnen wegwerken. Maar nu sloeg Ender de vermoeide hanid als eerste te-gen de gatso- meter in de nieuwe wereldre- kordtijd van 2-03-22. ..Gesteund door officials ver laten de betrokken spelers. °iler wie Gadocha zelf en mede international Zmu-da JGwarcha Warschau), hun ei- Ssn club en begonnen d-e trai- ?®g bij eeir aastere vereniging 10 de hoop dat de bond anders Ion gaan denken over de ge komen maatregelen. De spe- j®1 willen slechts uitko-meri ,oar de vereniging van eigen Keuze en trachten dat door fusing bij de club waar ver fden zijn kracht bi-j te zet- (Van onze sportredactie) ETTEN-LEUR De Etten- „eursc rugbyclub REL speelt iondag (aanvang 14.30) ter ipmnng van het nieuwe sei zoen een vriendschappelijke wedstrijd tegen het sterke En gelse touringteam The Harle- quens op sportpark De Lage Banken in Etten.leur. Landen en volken is een prachtig, bijzonder interessant en instructief boek, dat ook op voortreffelijke wijze kan dienen als aanvulling op elke wereldatlas. Landen en. volken 3ebonden in stempelband f 49,50, bij elke boekhandel. Vandaag voor het eerst naar de,,grote school". Die van u ook Vol nieuwe indrukken kornet ze thuis, en vertellen honderduit Dacht u dat oma dat niet wilde horen?Bel haar even, na het eten. Ze is er wat blij mee! En de kosten vallen mee, want 's avonds en in het weekend belt u voor half geld door heel Nederland. dure Notten over te laten bo men- Van Santen, die tot nu toe een onopvallende rol in het b-elft-al vervulde is in ie der geval vastbesloten zich waar te ma-ken- Iets waarin hij gezien zijn ijaerstertoe mo reel, moet bunnen slagen- ROTTERDAM AlwSn Schockemöhle liecft op öe tweede dag van het 27e CHIO Rotterdam laten zien met de uit Nederland afkomstige Rex the Robber weer een ideale combinatie te kunnen vormen. De manier waarop de 36-jari- ge Westduitser het springcon cours om de prijs van de scheepvaart (de tweede kwali ficatiewedstrijd voor de grote prijs van de stad Rotterdam) won. getuigde van uitzonder lijke klasse. Donderdag kende het CHIO dat tot nu toe begun-stlgd wordt door bijzonder fraai zo merweer trouwens nog een illustere winnaar. De prijs van Erasmus gi-n-g naai- oud-we reldkampioen David Broome, die met Disney II het meest uitgekiende parkoers reed. In ae openingswedstrijd van de dag, het .jacht-springconcours om de prijs va-n de KrafMngs» Pl-a-s, bewees de Fransman Hu bert Parot met Moet et Cihaiv don goed in vorm te zij-n. Voor de tweede maal tijdens dit CHIO mooht Parot een eeratt prijs in ontvangst nemen. (Van een speciale verslaggever) MONTREAL Weer heeft Keetie van Oosten-Hage een verjaardag ver van huis ge vierd. Woensdag nam zij met de glimlach die haar gezicht gewoonlijk siert de felicitaties in Montreal in ontvangst. Die verjaardag, het gezinnetje (sinds vorig jaar start Keetie Hage als mevrouw Van Oos ten) een inaar beperkte hoe veelheid vrije tijd, nu zij drie dager per week werkt als le rares handvaardigheid, het zijn stuk voor stuk punten die haar wei eens doen overwegen of het moment van stoppen niet wat dichterbij komt. Zij heeft, een geluk voor het Ne derlandse dameswielrennen, hoewel de concurrentie er an ders over denkt, die stap nog niet ('"nomen. j«ls Oosten, net 25, is volkskoersers we med;adile- ereplaatsen k^and. Zo- Jlaar langzaam w de onbe_ komen oolg. - Zeeuwsch-Vkte;,fA/s volkskoersers ven, met Schelfhout eerzucht, gest-iimu- een unieke menit-ak- weUrifhaar «tad» 1966 sterk m RIO DE JANEIRO (REU TER) Waldir Pereïra, beter bekend onder zijn bijnaam Di- di en beroemd vanwege zijn optreden in het Braziliaanse elftal in het trio Didi-Pele-Ga- tincha, zal waarschijnlijk de opvolger worden van de huidi ge Braziliaanse bondscoach Maria Zagalo- Zagalo, in zijn land vrij al gemeen beschouwd als de oor aak van het niet veroveren door Brazilië van de wereldti tel, had enige tijd geleden aangekondigd dat het toernooi in West-Duitsland zijn laatste zou zijn. Silvio Paehecouj, voorzitter van de Braziliaanse bond verklaarde dat Dldi de boste keus zou zijn als opvol ger van Zagalo. Didi, die trai ner was van Peru tijdens het Warschau (reuter) Tenminste vijf Poolse voetbal- 'ers weigeren te spelen voor nnn eigen club uit protest tc- """i het door de Poolse voet balbond opgelegde verbod op binnenlandse transfer tot be. gin volgend jaar en als reactie of de affaire Gadocha. (Van onze sportredactie)- BARCELONA Ajax is in het Gamper-toernooi in Barce lona op de vierde en laatste plaats geëindigd- In twee wed strijden heeft Ajax geen enkel doelpunt kunnen maken en de beide doelverdedigers Schrij vers en Stuy (zij worden nog steeds uitgewisseld) moesten er vier incasseren- Immers, na de 30 neder laag tegen Barcelona verloor Ajax de tweede wedstrijd te gen Bilbao mei 10- Ondanks de stromende regen was het stadion uitverkocht- Ajax maakte ook gisteren geen bes te beurt. Zeven minuten n- rust scoorde Bilbao-speler Carlos het enige doelpunt van de wedstrijd- Barcelona won de ueslissingswedstrijd tegen Glasgow met 3-1- Cruy-ff im poneerde- Hij strooide met ge weldige passes- Johan Nees- kens speelde zich voor de eer ste maal in de gunst van het Spaanse publiek- Dat was be slist niet met Ajax het geval- Manager Kr-aay heeft nu al aangekondigd harde maatrege len te gaan treffen. Hij heeft hiervan al een voorproefje ge geven door met forse boetes te strooien. Het eniige lichtpunt voor Ajax is het spel van de negentienjarige Van Santen. De tengere verdediger speelde de afgelopen oefenwedstrijd zo sterk dat de vraag rijst of het nog wel nodig is om de gouden, vijf zilveren en vier bronzen medailles brachten bij wereldkampioenschappen om de resultaten en „omdat ik het nog altliljid leule-vind", zoals zij zelf zegt, ook al is er een lichte oppositie tegen voortzet ting van de opmerkelijke car rière door haar echtgenoot. Keetie van half werk doen als zij nn een wedstrijd zit. Het i-s geen toeval dat de Nederland se kampioenstruien voor ach tervolging en baain al jiairen op haar maten kunnen worden besteld. „Maai- ik ben eigen lijk helemaal niet zo ver schrikkelijk fanatiek. Ik heb het heus wel eens moeilijk ais ik een tijdje van huis ben. Ik geloof dat ik er animiddel'lij-k mee zou stoppen wanneer ik een baby zou hebben". Is Keetie van Oosten, weer Nederlands eerste kandidaat voor de wegwedstrijd b-ij de dames? „Het zal wel zo zijn. Het. parkoers is iin i-ed-er geval nii-et slecht voor mij, veel zwa-arder dan vorig jaar in Barcelona toein de dames op een kleiner traject reden dan de amateurs en de profs. Het wordt 'n afvalwedstrijd". Bin nen de dam-esploeg heersen eindtoernooi van het wereld kampioenschap Van 1970 in Mexico, is momenteel werk zaam als coach in Turkije. DEN HAAG (ANP) De strafcommissie van de KNVB heeft zijn eerste boeten en schorsingen in het nieuwe sei zoen uitgedeeld. Twee spelers, Kwist van FC Vlaai-dingen en IJzerman van PEC Zwolle zijn voor twee wedstrijden ge sehorst. Kamps van NEC werd een wedstrijd voorwaar delijk geschorst. WATERPOLO De Nederlandse waterpolo- kampioen HZC/De Robben gaat voor de eerste fase van het toernooi om de Europese beker voor nationale kam pioenen naar Zweden. In de derde week van oktober ont moeten De Robben, de Italiaan se kampioensclub Pro Racco, de Zweedse kampioen SKK en de kampioenen van Denemar ken en Zwitserland elkaar in Stockholm. De nummers een en twee van deze halve com petitie plaatsen zich voor de halve finales, waarvan er één poule half november in Amers foort zal plaatsvinden. Bij een boek over geografie denkt men al gauw aan een atlas of plaatwerk. De beschrijving van de landen en hun inwoners blijkt dan voor veel gebruikers echter te beperkt te zijn. Landen en volken voorziet in dit gemis. In dit geografische naslagwerk van 400 bladzijden op groot formaat wordt een veelzijdige beschrijving van alle landen gegeven: allereerst een algemene karakteristiek, vervolgens nadere gegevens over landschap, klimaat, plantengroei en dierenwereld, bevolking, mijnbouw en industrie, landbouw, bosbouw, visserij, toerisme, handel en geschiedenis. Met 400 fraaie kleurenfoto's, natuurkundige en, staatkundige kaarten in kleuren van de werelddelen en een aantal thematische kaarten.

de Stem | 1974 | | pagina 11