Abortusbelei van regerin ongewijzigd SURINAMERS BEZETTEN STADHUIS AMSTERDAM CYPRUS Lonen dertien procent hoger Dit jaar al 1320 ha natuurgebied afgebrand „Geweld en krijgsmacht niet één" Landsadvocaat voor rechtbank: Kinderen naar verkeerde schooi Vislossers bereid werk te hervatten KARDINAAL ALFRINK TOT STRIJDMACHT: Pro-nuntius naar landelijk pastoraal overleg b ffsus binnenland buitenland f==MMW Bush mogelijk kandidaat af Ongeval MERTENS: Meeste boeren achter organisaties En wat heeft nog meer? typisch Peugeot Bevolkings conferentie geopend ONDANKS MATIGE LOONEISEN ge£lS4S^ Ï™i£Tl0e0r KaU" Dinsdag 20 augustus 1974 ARNHEM (ANP) Drie kinderen van de fa milie M.J. van der Kaay uit Dieren (gemeente Rheden) hebben vanaf het begin van het nieu we schoolseizoen nog geen les ontvangen maar zijn wel naar school ge stuurd. Zij worden niet in de klassen toegelaten, omdat het gemeentebe stuur van Rheden meent dat de ouders hun kin deren naar de verkeerde lagere school hebben ge stuurd. Een soortgelijk geval heeft zich, zoals in deze krant gemeld, in Rijen voorgedaan. De gemeente Rheden hanteert zogenaamde schoolgrenzen, om een goede verdeling van de leerlingen over de scho len mogelijk te maken. Volgens die grenzen moet de fam. Van der Kaay him kinderen naar de Wilhelmimaschool in Dieren sturen, maar de vader van de drie kinde ren, 6, 7, en 8 jaar oud, heeft ze naar de Kon. Emmaschool in het zelf de dorp gezonden. Zijn kinderen moeten daar voor een spoorweg en een drukke weg overste ken. De Wilihetauna- school ligt bijna tegeno ver het huis van de familie. Men vindt het onderwijs op de verafge legen school beter en ook zou de sfeer op die school prettiger zijn. Mevrouw J.W.G. Hai- kes-Nijhuis, wethouder van onderwijs in Rhe den, heeft de aanvraag van de heer van der Kaay om af te kunnen wijken van de school grenzen aan de plaatse lijke onderwijscommis sie voorgelegd, die vana vond een advies aan B. en W. zal geven. Dat college zal dan een be slissing moeten nemen. NEW YORK (AFP) George Bush, voorzitter van het Natio naal Comité van de republi keinse partij, die genoemd wordt als kandidaat voor het vice-presidentschap van de V.S. zou veel van zijn kansen ver loren hebben „wegens beschul digingen inzake onregelmatig heden die hij tijdens de cam pagne voor de senaat in 1970 in Texas zou hebben begaan." Dit schrijft het Amerikaanse week blad „Newsweek" in zijn jong ste uitgave. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het regeringsbeleid ten aanzien van abor tusklinieken is niet gewijzigd. Ook bestaan er binnen de regering geen tegenstellingen. Dit zei gistermorgen de landsadvocaat Van der Does in een kort geding voor de Haagse rechtbank. Het betrof hier het geding van de NVSH tegen de Staat. De raadsman van de NVSH mr. Utermark vroeg de rechtbank het openbaar ministerie te verbieden op te treden tegen abortusklinieken. De NVSH-advocaat meende, dat de overheid door vele uit latingen de verwachting heeft gewekt, dat abortusklinieken in Nederland zouden kunnen blijven functioneren tot er een nieuwe wetgeving tot stand is gekomen. De acties van het openbaar ministerie tegen de klinieken in Maastricht, Am sterdam en Heemstede hebben aangetoond, dat de overheid volgens de NVSH-raadsman kennelijk plotseling van ge- gedrgslijn is veranderd. De landsadvocaat bestreed deze opvatting. Hij verwees naar recente uitlatingen van minister Van Agt van justitie, die stelde: „Straffeloos is de medicus die handelt naar de regelen zijner kunst". Het op treden van het openbaar mi nisterie tegen de drie klinie ken houdt verband met moge lijke strafbare feiten. Het openbaar ministerie heeft wat dat betreft een eigen verant woordelijkheid. Hij acht de eis van de NVSH onmogelijk, om dat deze zich juist richt tegen strafrechtelijke ingrijpen. Qok is de eis niet juist, omdat dit evenmin opsporingsactiviteiten kan omvatten- De landsadvocaat vond het bijzonder vreemd, dat' niet de direct betrokken besturen en artsen van de genoemde kli nieken in dit kort geding op treden, maar de NVSH die geen van deze klinieken ex ploiteert. Volgens de landsad vocaat lijkt het erop, dat de NVSH hier optreedt als een soort handelsmaatschappij met dochterondernemingen. Het optreden tegen <le Am sterdamse Sarpatikliniek houdt verband met een ernstig ongeval, waarbij een vrouw vermoedelijk aan de gevolgen van een abortus is overleden. In het geval van de Maas trichtse Bourgognekliniek is volgens de landsadvocaat al leen nog maar sprake van de allereerst juridisiche stappen van het openbaar ministerie naar aanleiding van een klacht van enkele artsen bij het ge rechtshof in Den Bosch. Bo vendien bestaat in dit geval het vermoeden van een grote toeloop uit het buitenland. Het optreden tegen de kliniek Heemstede is gericht tegen het feit, dat daar ook zwanger schappen worden onderbroken, die meer dan 12 weken heb ben gediuurd en dat er sprake is van onvoldoende indicatie stelling. Volgens de landsadvocaat vertonen de uitlatingen van regeringswege geen beeld van toezeggingen of van een beeld die toezeggingen inhouden. De regering heeft zich volgens hem bij herhaling beroepen op moeilijkheden, die het open baar ministerie zal ontmoeten indien het een strafvervolging, tot een goed eind wil brengen. De NVSH-raadsman bena drukte in zijn betoog de doel stelling van de vereniging. Ie der kind heeft er volgens ham recht op gewenst te zijn. Bo vendien verplicht het pro bleem van overbevolking ons tot activiteiten en doet de NVSH een beroep op het er kennen van ieder eigen ver antwoordelijkheid om zijn of haar leven naar eigen inzicht in te richten- Ondanks de ver anderde opvattingen zit het klimaat ten aanzien van ge boorteregeling in ons land nog in de taboesfeer. Volgens mr. Utermark erkent de meerder heid van de bevolking de noodzaak van abortus. Hij wees verder op het feit. dat ook minister Van Agt zelf heeft meegedeeld, dat er een nieuwe wetgeving nodig is. Over de Bloemhovenkliniek in Heemstede liet de NVSH-raads man nog weten, dat in deze kliniek inderdaad zwnger- schappen worden onderbraken, die langer dan 12 weken (ui terlijk tot de 13e week) heb ben geduurd. Deze kliniek volgt daarbij echter een veili ge en volstrekt verantwoorde Engelse methode. De helft van het totale aantal patiënten in deze kliniek bestaat uit meis jes tussen de 15 en 19 jaar. Een groot aantal van hen is afkomstig uit Brabant en Lim burg. DEN HAAG (ANP) Voor zitter Mertens van de Katho lieke Boeren- en Tuindersbond, heeft gisteren verklaard dat het overgrote deel van de Neder landse boeren en tuinders ver trouwen blijft stellen in hun organisaties en besturen. Hij zei dit gisteren in de vergade ring van de bestuursraad van de Katholieke Boeren- en Tuin dersbond (K.N.B.T.B.). „In Utrecht waren niet de agrariërs van Nederland bijeen, maar wel rond 25.000 boeren en tuinders, leden en niet-leden van de drie centrale landbouw organisaties. Er waren zelfs niet-agrariërs.. Slechts een zeer kleine minderheid daarvan is door een bepaalde strategische opstelling en door schreeuwen en joelen erin geslaagd de in druk naar buiten te wekken, dat het gehele stadion aan het gekrijs en gejoel meedeed. De waarheid is dat de overgrote meerderheid van de aanwezi gen daar niet aan meedeed", aldus de heer C. G. A. Mer tens. AMSTERDAM (ANP) In liet Amsterdamse stadhuis in gisterochtend groot tumult ontstaan door een actie van een honderdtal Surinamers en Antillianen (mannen, vrou wen en kinderen) uit de Bijlmermeer, die een onder houd met burgemeester Sam- kalden wensten. Het waren gezinnen, die enkele maan den geleden woningen in en kele flatgebouwen in de Bijl mer kraakten en nu van de burgemeester wilden weten waar zij aan toe zijn. Volgens een woordvoerder van die kraikers, die zich op de gang bij de burgemees terskamer ophielden, was in bespreking met de woning bouwverenigingen en de so ciale dienst overeengekomen, dat de kraakgezinnen een huurovereenkomst zouden krijgen. Voorts zouden zij hulp krijgen bij de inrichting van de woningen en zou voor de sociaal zwakkeren de huuir worden betaald. De krakers zijn veront waardigd, dat B. en W. hun fiat nog niet hiebben gegeven en aan de sociale dienst en de woningbouwverenigingen opdracht zouden hebben ge geven de hele zaak te blok keren. „Geen mensenpakhui zen (pensions), maar wonin gen", „Wij eisen een goed opvangbeleid voor Surina- mers en de leuzen op de borden die zij omhoog sta ken. Na anderhalf uur zijn de Surinamer® door een mobiele eenheid van de politie het stadhuis uitgezet. Hierbij de- dien zich geen gewelddadige incidenten voor. Burgemees ter Samkalden had de actie groep vtia zijn secretaris eer der laten weten een delega tie van vier of vijf man woensdagmorgen om negen uur te woord te willen -staan- Op een verzoek de demon stranten „kalmerend" toe te spreken ging de burgemees ter niet in, Tien organisaties van Suri- namers en Antbllianen in de Bijlmermeer hebben onder tussen in een telegram aan gemeenteraad, B. en W. en ministerraad geprotesteerd tegen de uitzetting uit het Amsterdams stadhuis- UTRECHT (ANP) De 120 stakende vislossers in IJmui- den zijn bereid collectief weer aan de slag te gaan, als de re ders de onderhandelingen met de vervoersfcderatie willen hervatten. Dit heeft een woord voerder van de vervoersfedera- tie gistermiddag bekend ge maakt. Eerder op de dag zeg den de reders de vislossers ont slag aan. In de ledenvergadering van de vervoersfederatie hebben de vislossers het vertrouwen ge geven aan de onderhandelaars, om nog eens opnieuw met de werkgeversorganisaties over de gerezen problemen te gaan pra ten. (ADVERTENTIE) Brommers met kompakte kracht voor een kleine prijs. BOEKAREST (ANP) De wereldbevolkingsconferentie, die voornamelijk ten doel heeft een bevolkingsactieplan op te stellen en waaraan ruim 130 landen en sommige bevrijdings bewegingen deelnemen, is gis teren in Boekarest geopend door de secretaris-generaal van de Verenigde Naties Kurt Waldheim en de Roemeense president, Nicolae Ceausescu. PREMIER drs. J. M. den Uyl is samen met zijn echtgenote gistermiddag van Aruba naar St.-Maarten vertrokken in het kader van zijn kennismakings bezoek aan de Nederlandse Antillen. AMERSFOORT (ANP) Sedert de tweede wereldoorlog is te mensheid, welke toen dacht: „Nu nooit meer", al weer herhaalde malen opge schrikt door tientallen conflic ten, welke een lokaal karakter hadder en misschien door Wenselijke wijsheid tot lokale conflicten beperkt zijn geble- v'en, maar zij zijn toch „teke. "en aan de wand"., dat het sevaar van een nieuwe en dan wellicht een definitieve we- feldcatastrofe niet denkbeeldig ■s,- Aldus kardinaal Alfrink g'steren in een preek tot de aalmoezeniers van land-, zee- eü luchtmacht, met wie hij rijn 50-jarig priesterfeest vier de in Soesterberg. Kardinaal Alfrink, die se dert 1957 legerbisschop vain de Nederlandse strijdkrachten is, wees erop, dat in deze situatie de krijgsmacht voor de taak staat deze conflicten te helpen vermijden. Vain de andere kant moet zij zich steeds ge reedhouden handelend op te treden. Kaïrdimaa] Alfrink noemde het onwaarachtig „ge weld, onrecht en onvrede aan de krijgsmacht gekoppeld te zien of nog erger uit het be staan van de krijgsmacht af te leiden". Het is aldus de kardinaal uw plicht de vrede te be waren en te bevorderen. „En u weet uit eigen ervaring hoe nodig het is om dat met in_ spanning van aO uw krachten te doen. Daarom is het voor ons allen, voor u als militairen en aalmoezenders, maar niet minder voor mij als uw leger bisschop, een troost en een bemoediging te weten, dat de kerk er steeds op heeft gewe zen, dat het een noodlottige verwarring is te deraken, dat bewapening en oorlog automa tisch in elfeaars verlengde lig gen". Pleitend voor een overkoe pelende instantie op mondiaal niveau merkte kardinaal Al frink op: Als het namelijk on vermijdelijk is om in afwach ting van een imtematioraaie ot- de, die met het geweld zo veel mogelijk afrekent, de krijgs machten te handhaven ter be„ veiligirag van de verkregen rechtsorde en ter bevordering van die vrede, welke meer is dan alleen maar afwezigheid van oorlog, wie zal dan kun nen garanderen, dat dit instru ment tot vrede niet uitgroeit tot een alles vernietigende wals van verderf en dood. Wie zal er voor waken, dat macht niet zal gaan boven recht, dat vrijheid niet wordt beknot of zelfs misbruikt, dat veiligheid en vrede worden gediend en bevorderd in plaats van onrust en wanorde. Het grote goed van het algemeen welzijn kan natuurlijk niet door individu en of zelfs maar door afzon derlijke groepen veilig worden gesteld of gehandhaafd. Daar voor zou een overkoepelende instantie ap wereldniveau, door allen erkend, noodzake lijk zijn. Kardinaal Alfrink verwees hierbij naar de encycliek „Po- cem ln terris". Na te hebben gewezen op de interdependen tie van alle volkeren, wees kardinaal Alfrifjk op de nood zaak om steeds alle verbanden en verbonden te herzien op hun bruikbaarheid voor de vrede en de veiligheid in die wereld. Maar dit heeft geen zin als niet tegeüijfeertiitjd ge werkt wordt aan de geest van de mens, die zich moet laten bekeren tot die wil tot vrede. (Vervolg van pag. 1) Kissinger zed hieruit op te maken, dat de omvang van het door Turkije op Cyprus bezet gebied ingekrompen zou kun nen worden. In zijn verklaring zei Kis singer, dat de V.S. zouden staan op strikte handhaving van de wapenstilstand op Cy prus. Een snel begin met on derhandelingen was noodzake lijk. De V.S. zouden pogingen blijven steunen om de partijen aan het onderhandelen te krij gen. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken legde ook nadruk op de Amerikaanse vriendschap met Griekenland en zei te hopen op het succes van de nieuwe democratische regering in Athene. In Landen gaf aartsbisschop Makarios, de afgezette presi dent van Cyprus, de EOKA-B, die ondergrondse guerrilla-ar_ ganiisaitde die aansluiting van Cyprus bij Griekenland wil, die schuld van de incidenten die leidden tot de dood van de Amerikaanse ambassadeur Een woordvoerder van het Britse ministerie van buiten landse zaken verklaarde in Londien diat Engeland en de V.S. bezig zijn een nieuwe di plomatiek initiatief te ontwik kelen om de betrokken partij en zo spoedig mogelijk weer aan de conferentieitafel te krij gen. Hij legde er de nadruk °P dat^ zowel Griekenland als Turkije bereid moeten zijn concessies te doen. De Turkse troepen op Cy prus zijn intussen bezig hun positie rond Nicosia te ver sterken. De frontlinie van de Turken ligt nu maar vijf km. van de weg van Nicosia naar Limassol, de hoofdweg van de Cyprische hoofdstad naar het Zuiden, De Turken hebben echter nog geen poging gedaan om verder naar Nicosia op te nikken. p; (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Ondanks vrij gematigde looneisen, die vorige week door NVV, NKV en CNV zijn gesteld, verwacht men, dat de lonen volgend jaar met minstens 13 procent zullen stijgen. Dat is ongeveer een procent meer dan het Centraal Planbureau enkele maanden geleden raamde op basis van de toen beschikbare UTRECHT (ANP) Mgr. Angelo Feiici, apostolisch pro nuntius in Nederland, heeft kardinaal Alfrink schriftelijk laten weten, dat hij aanwézig zal zijn bij de opening en de sluiting van het landelijk pas toraal overleg, „zoals gebrui kelijk is voor de andere ver tegenwoordigers van de H. Stoel". Aldus meldt de pers dienst van de, r.-k. kerkpro vincie. Kardinaal Alfrink had als voorzitter van de bisschoppen conferentie de pro-nuntius voor het L.P.O. uitgenodigd. Mgr. Feiici laat weten, dat hij zich voorstelt ook de andere onderdelen van het L.P.O bij te wonen, wanneer zijn ver plichtingem hem dat toelaten. •n 't kopt DE Russische dichter Ossip Mandelsjtam die tientallen ja ren in de Sovjet-Unie is gene geerd, heeft nu een plaats ge kregen in de grote Sovjet-en cyclopedie. In het 15de deel worden 48 regels tekst en een foto aan hem gewijd. DE mammoettanker Metula van Shell, die met 190.000 ton ruwe offie aan boord op de rotsen zit in Straat Magelhaen, heeft het springtij van afgelo. pen zondag, toen het water veertien meter steeg, goed doorstaan, aldus een woord voerder van Shell. EEN plechtigheid ter beëdi ging van majoor Ernesto Melo Antunes als voorzittgir vam een nieuwe junta in Mozambique is maandag om onbekende re denen voor onbepaalde tijd gegevens over de ontwikke ling in onze economie. De prijzen zullen vermoedelijk een half procent meer stijgen dan was geraamd. Overigens weigert het planbureau mede delingen daarover, omdat de herziene ramingen eerst door het kabinet in de begroting voor volgend jaar zullen moe. ten worden verwerkt. Het is normaal dat na een periode van loonmatigiinig er een reactie komt. Hat CPB voorziet echter geen laan-ex plosie. Dat optimisme, is mede gebaseerd op de nota arbeids- vaorwaaiiden 1975, zoals die vorige week is gepresenteerd door die vakcentrales. Die ei sen voor volgend jaar wel een reële loonsverbetering maar exorbitant hoige eisen zuilen niet worden gesteld. Overigens is de te verwach ten loonstijginig in sterke mate afhankelijk van de prijsont- wikeling. Slaagt m ener in die binnen de perken te houden en het CPB gaat uit van ongeveer 8 procent dan zal het met de loonstijging ook wel meevallen. Dit jaar zullen de prijzen met ongeveer 10 proeent stij gen, vooral als gevolg van de sterke prijsstijgingen grond stoffen. Men houdt eir wel de gelijk rekening mee, dat dit en volgend jaar die prijzen van veel grondstoffen minder hard zullen stijgen, wat doorwerkt op de bimnenilanid'se prijsont wikkeling. Vandaar de raming van het CPB. Terug van weggeweest, sul len we maar zeggen. Ontroerd en wel door zoveel blijken van medeleven. Nog lang zal ik u blijven gedenken, Toosje uit Gilze, Ann-Marieke uit Et- ten-Leur, de trouwe lezers uit Teteringen, mevr. Lotharin gen-Klein uit Breda en vele naamloze anderen. Allez, zand erover, tk slik d'emoties manmoedig weg. fomixJdéls is er weer velerlei geschied. Waaronder het feit dat langzamerhand de meesten onzer hun vakantie erop heb ben zitten. Jammer, wat het weer betreft, want dat is nu pas goed geworden- Bedden we het niet gezegd? Na half asuguetbu*.— En maar vechten op Cyprus. Je bestand staat er bij stil. En in Bangladesj staat het waster de mensen alweer tot de knieën, zo heb ik gelezen, Na. alles wat er in dat land de laatste jaren gebeurd is, moet het water wel tot aan hum lippen staan. Nicosiankarathene. Da's net zoiets als Rotter- damsterdamersfoort- Leuk spelletje. Wie heeft er nog suggesties? Terug naar de ernst des le vens. De nieuwe president, Ford, van de VS schijnt een gunstige indruk gemaakt te hebben. Ford moet wel een autodi dact zijn. Ere wat wil in deze zomer almaar niet lukkenDe ouder wetse komkommertijd bele ven. Daar is gewoo ngeen tijd voor. Maar het beroemde monster van Loch Ness is toch weer boven water gekomen. Een zwemclub uit het Schotse Fort William heeft, zo werd eind vorige week bericht, zes van haar zwemmers, die zouden meedoen aan een 38 km.-wed- strijd op het meer Loch Ness, 'zwaar verzekerd tegen een eventuele aanval van het „monster". •it Dat monster is zoals be kend een raadselachtig soort dier dat volgens min stens 14 eeuwen oude geruch ten in dat meer verblijf houdt- Elke zwemmer is voor maar liefst 8000 gulden verzekerd. „Je kunt niet voorzichtig ge noeg zijn", zo zei de trainer. En zo is het maar net. Het zal de eerste keer niet zijn dat dingen die 14 eeuwen lang niet gebeurd zijn, nu in onze enerverende era plot- seling wel gebeuren, Proloog? Epiloog. Over en sluiten maar. Jam mer, nu al? MERIJN van Staatsbosbeheer is in het eerste half jaar van 1974 1320 ha bos- en heidegebied in vlammen opgegaan, tegen 270 ha in liet eerste half jaar va„ 1973. In geheel 1973 toèn er sprake wa" van een „normaal weerbeeld, was de brandschade in bos en hei 326 Dit jaar hebben enkele grote branden gewoed, waarbii het vuur vooral in april verwoestend te werk ging. Enkele grote branden waren die van het natuurreservaat „Meynweg" bij Roer- iu«aara n s' verl"ren E'ng, de brand in de gemeente Reu- sel in Noord-Brabant (34 ha.), de bos- en heidebrand in de Lan- rabossen (80 ha.), de brand op de Gorsselse heide (38 lia.) en de nog steeds voortwoekerende Peelbrand, waarbij 608 ha. natuur gebied werd vernietigd.

de Stem | 1974 | | pagina 9