I ONZEKERHEID OVER FINANCIËLE GEVOLGEN EN Badgasten lopen tijdig I onn°dig risico aan VERDURMEN voor Bangladesj KAPELLETJES IN REVISIE Klavertje HOOFDSTRANDWACHTER Politie - te - paard - te - water Vrij zonnig „Zeven smarten van Maria" in Zuiddorpe MAJESTEITUW MINISTER ZIET HET VERKEERD" stad streek Veiling Walcheren na uittreden aantal leden Terneuzen TEDDINGEN Dinsdag 20 augustus 197 A [arde It I1U cept- illen dan wor- heer uilen einig aden. [elijk we zaakt aan- vesti- de in en laar voor nu maken, straks in de ijskast kunnen verdwijnen en slechts als historische geg«. vens bij jubilea e.d. behoeven te worden opgeduikeld". Een intensief overleg is er momenteel tussen de landbouw organisaties gaande over de vraag wat voor acties bij een onbevredigend antwoord van E.E-G. en Nederlandse rege ring gevoerd moeten gaan worden. „We proberen wat dat betreft te komen tot een uni form beleid. Bepaalde facetten daarvan stemmen wel met el- kaar overeen, andere niet en daarover wordt overlegd om toch tot een vergelijk te ko men", zegt de heer Becu. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Of het uittreden van een aantal fruit telers uit de coöperatieve vei lingvereniging Walcheren te Middelburg inderdaad directe financiële gevolgen zal heb ben, valt op dit moment nog niet te overzien. Dit commen taar gaf gisteren desgevraagd voorzitter A. Don van de vei lingvereniging Walcheren, persoonlijk zag de voorzitter die directe gevolgen nog Zoals bekend werd begin vorige week een bijzondere ledenvergadering gehouden, waarbij een groep fruittelers voorstelde de veilplicht en de veilingbelasting op de particu liere verkoop af te schaffen. Het eerste omdat voor sommi ge produikten van de fruitteelt in Middelburg geen optimale afzetmogelijkheid was; het tweede omdat die maatregel in zijn uitwerking binnen de ver eniging een ongunstig effect teweeg had gebracht. De fruit telers kondigden daarbij aan, dat bij de verwerping van hun voorstellen een aantal hunner de veilingvereniging Walche ren de ru,g toe zou keren. In de visie van voorzitter Don was de zaak ook geheel afgedaan, hoewel over de voorstellen van de fruittelers vam de vereniging niet officieel gestemd is. De voorstellen werden door de vergadering niet in behandeling genomen, na 'n avondvullende discussie, omdat ze formeel niet op de agenda vermeld stonden- Naar de mening van voorzitter Don hoefde er geen nieuwe leden vergadering bijeen te worden geroepen, om alsnog officieel over de wensen van de fruit telers te stemmen. Volgens de heer Don moest verder nog worden afgewacht, hoeveel fruittelers de vereni ging metterdaad zouden gaan verlaten. Hij vond het in elk geval een positieve zaak dat door mogelijke uittredingen die leden overbleven, die be reid bleven de veiling te Mid delburg als afzetpunt voor hun produkten te blijven gebrui ken, en de consequenties daar van aanvaardden. „Met leden die in een vereniging toun ei genbelang qp de eerste plaats stellen, is het moeilijk wer ken", aldus veilingvoorzitter Don. Prinsenbeek- De daarop *°I- gende veertien jaar was Pu toor verdunnen zieKenpaSw aan het ziekenhuis van Oost- burg, een taak die hij me graagte vervulde. De stap naar Hulst ging van harte. Pastoor Verdiurrne heeft er geen geheim van ge naakt. dat hij meer voe|? 'oor de persoonlijke relati net name in het vlak va31 ;eestelijke ziekenzorg, voor het „managen" van e& grote parochie, met alles daarbij komt- Toch ging verk in Hulst hem goed a'; TOoral na het eerste jaar- lus zijn vrienden e n roeIV-n net wie hij samenwerkte- van zijn eerste daden in w-as het vormen van een te waarin hij op voet van ëe> h-eid optrok met kapelaan van der Heyden etn kapelaan 'erheijden- pastoor men was o.m. bestuurslid te „Blaauwe Hoeve" en rtuurslia van de stichting neenschapswerk- Naast zijn puur herderw taak, besteedde nij veel a dach aan de muziek- HU 0 gtl geerde het bejaardenkoor comDoneerde zelf werken- Zijn zeer bescheiden j» weerhield hem te n,a hij lijk op de voorgrond te tre Doot zijn omgeving word' geschetst als een ve ■.„<!- mens. aan vie tallozen vV schap en vertrouwen scn ken- Hoofdstrandwachter A. de Hullu (links) met zijn assistenten Gijs van de Berg en Piet Boidin voor de boot, waar mee veel langs het strand wordt gevaren. Vooruitzichten voor woens dag en donderdag, opgesteld door het KNMI op maandag om 18.00 uur. Vrij zonnig en overwegend droog. Maximum- temperaturen omstreeks 22! graden. Weersvooruitzichten inj cijfers gemiddeld over Neder land. Voor woensdag: Aantal urenj ion: 4 tot 11, min. temp: om streeks 13 graden, max. temp: omstreeks 22 graden, kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent, kans JP een geheel droog et-maal: W procent- Voor donderdag: Aantal wen zon: 3 tot 10, min. temp: omstreeks 13 graden, max. 'wip: omstreeks 22 graden, kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent, kans op een geheel droog et maal: 10 procent. walopstattder» Waterstanden Konstanz min 5, Riheinfelden 249 Ptas 4, Straatsburg 224 min 10, «ïttersdorf 384 min 4, Maxa-u ™8 min 5 ,Plochi>ngen 129 plus *- Mannheim 264 min 10, Stein- U7 min 8, Mainz 280 R'us 7, Ringen 151 plus 2, Kuub 192 plus 4, T»rier 226 L'us 1, Koblenz 190 min 2, n 146 "h" 15> Ruhrort min 8, Lohith 939 min 14, ratmerdense kop 910 min i3, «ijmegen 738 min 16, IJ-ssel- 857 min 1, Eefde IJssel 1 >|Nn. Deventer 268 min Monsin 5458 plus 10, Borg- 3861 min 4. Belfeld 1080 SOa ^rave beneden de sluis o onv- De minste waterdiep- A™ 6e vaargeul, heden ver- bojkl op de waarschuwing»- sPific -'st- Andries 360. orgen. woensdag 21 augustu «■gen op Zoom 6.07 en 18.27 uansweerl geuzen u<ssingen War 5.14 en 17.28 4.39 en 16.53 4.04 en 16.20! 5.57 en 18.171 (Van een onzer verslaggevers) GOES Op donderdag 22 augustus zal er in Goes en Kloetinge een bliksemactie worden gehouden ten bate van Bangladesj. De aetie bestaat in een huis-aan-huis collecte tus sen 19.00 en 22.00 uur. De rondgang zal worden begeleid door een geluidswagen. Het initiatief tot deze blik semactie is genomen door en kele inwoners van Goes, die zich hebben verenigd in het „comité bliksemactie Bangla desj". In dit comité hebben onder meer zitting genomen mevr. E. Huber-Sehneider (echtgenote va-ri de Goese bur gemeester), mevr. W. Vis-Be- sern-er, mevr. L. Marinussen- Koole en dominee J. S. Rid derbos. Vrijwilligers, die voor deze actie willen optreden als col lectanten, kunnen zich opge ven via telefoon 5364 of zich op donderdagavond 22 augus tus om halfzeven melden bij de Westerkerk te Goes. Het ingezamelde geld zal ter be schikking worden gesteld van het Rode Kruis. Zoals bekend is Bangladesj opnieuw getrof fen door overstromingen, hon gersnood en besmettelijke ziekten. De Goese initiatiefne mers zeggen te hopen, dait de Zeeuwen diep in h-un beurs zullen tasten omdat zij immers weten wat overstromingen be tekenen. Grof vuid De dienst open-Dare werken van d-e ge meente Terneuzen ziet zich voor 't probleem geplaatst dat meer grof vuil met het normale huisvuil wordt meegegeven. Dit betekent dat er een afzonder lijke vuiliauto moet worden in gezet. hetgeen uitera-ard nogal wat kosten meebrengt. E-r is "en regeling waarin is bepaald lat op de daarvoor vastg-estel- 'e da-gen het gewone huisvuil n plastic zakken moet worden 'fgegeven. Ook voor het grof •uil, dat of in dozen of- deug- lel-ijk breee moet gebonden zijn, is er maandelijks één op haaldag. (Van een onzer verslaggevers) NIEUWVLIET Net voor de strandpost Eldorado aan het strand bij Nieuwvliet staat een jong echtpaar met tussen zich in een kind van amper twee jaar op een pier zich te laten bespoelen door overslaande golven. De heer A. J. J. de Hullu, hoofd van de strandpost, probeert eerst met behulp vau een megafoon het echtpaar naar veiliger oorden te dirigeren maar man en vrouw horen niets. Dan schiet hij er maar zelf op af en vanuit de zeezijde komt de boot met de strandwachten Gijs van de Berg uit Cadzand en Piet Boidin uit Oostburg aangevaren om het echtpaar duidelijk te maken dat ze heter een ander plekje kunnen opzoeken. Dat doen ze dan ook ijlings en de strandwachten slaken een zucht van verlichting omdat er ook nu geen gekke dingen zijn gebeurd. „liet is daar glad en als zo'» kind van twee door het water onderuit wordt gehaald, dan zou het weieens slecht kun nen aflopen. Veel mensen lo pen onnodig risico. De mees ten kennen de kracht van het water niet. Sommige mensen denken dat ze hier net zo kunnen zwemmen als in een gewoon zwembad. Maar daar vergissen ze zich wel in. Je hebt hier te maken met stro mingen, met giertijen, met on derstroom". zegt de heer De Hullu. Hiermee wit hij overigens beslist niet zeggen, dat een bezoek aan het strand vat» W-est-Zeeuwsch-Vlaanderen een gevaarlijke zaak is. Inte gendeel, maar de mens-en moe ten w-el weten wat ze wel et» niet kunnen doen De stran-d- waehters zijn voortdurend be- ziig om uit te leggen wat wel en niet gevaarlijk is „Waar ze niet meer kun-nen staain is het gevaarlijk. We v-aren met d-e boot altijd op en neer langs de grens van diep en ondiep water en men-ser., die verdei gaa-n sturen we te rug. De meeste mensen Luiste ren dan behoorlijik, maar je hebt er ook mensen bij, die niet zo gemakkelijk te over tuigen zijn. We vragen d-at» bijvoorbeeld of ze kind-eren hebben. Ze gaa-n dan naden ken en keren dan meestal we) 'erug. Eer enkeling klister* °chter helemaal niet", vertel-t °iet Boidin. En die enkeling a-ten de stra-ndwachters dan iok maar zij-n gang gaan. „V/at uoet i-e doen als iemand zelf- loord wil plegen", vraagt js van d-e Berg zich a-f. De bemanning vai> de strandpost Eldorado heeft het dit seizoen al aardig druk ge had. In het boek staan vijf reddingen genoteerd, waaron der dat van een Duitse vader en zoon. Zoon kwam in moei lijkheden, vader wilde hem redden en kwam ook in ge vaar, Op het nippertje konden ze allebei worden gered. Een emotionele bedankbrief van de vader getuigt nu In het kan toor van de strandpost van de inzet van de strandwachters. En zo zijn er nog meer be dankbrieven. V-erder is er dit jaar een kind uit een diepe geul ge haald, is er een rubberboot teruggehaald, die afdreef en niet meer op eigen kracht kon teru-gkomien, heeft men een meisje, dat in peniek was ge raakt naar de w<al terugge bracht, en een vissersbootje, dat ook was afgedreven, bin nengehaald. Naast alle zorg voor de vei ligheid vain de badgasten ds de strandpostbemanni-ng ook be last met het verl-enen viain eer ste hulp bij ongelukken, met het zoeken van vermiste kin deren, met het behandelen van klachten en opmerkingen van badgasten, met het vangen zelfs van loslopende honden, met de controle van het par keerterrein en ga zo maar door." Een te omvangrijke taak voor de bezetting v-a-n gemid deld d-rie m-an, me-e-nit de heer De Hullu. Eigenlijk zou vol gens nero voor de controle van het parkeerterrein iemand an ders moeten worden aange steld. „Al-s het op het parkeer terrein druk is, is het op het strand ook druk", zegt hij. Verder zouden er voor de ei genlijke strandbew-aking twee man m-ee-r moeten zijn. „Er moeten twee man in de boot zitten, één man moet de cen trale post bemannen en voor de veTscSnll-end-e stranden zou den we eigen-lijk een man of twee moe-ten hebben", denkt d-e heer De Hullu. De honderdjarige bouwvallige kapelletjes van de Ze ven Smarten van Maria in Zuiddorpe die geheel vervuild waren, worden door de leden van de jeugdraad in de avonduren weer opgeknapt. In de loop der tijden zijn er verschillende van deze kapelletjes scheef gezakt. Veertig jaar geleden hebben vakmensen getracht deze weer recht te zetten, wat slechts gedeeltelijk gelukte. Het laatste kapelletje is nu zelfs van een nieuw dak voorzien. De verschillende beelden a-ls: de opdracht van Jezus in de tempel, d-e vlucht naar "Egypte, Jezus wordt in de tempel weer gevoi Jezus draagt zijn kruis de berg van Calvarië, Ji hanigt aan 't kruis, J wordt van bet kruis afgeno men en Jezus wordt in 't graf gel-egd, zijn uit de ka pelletjes gehaald om schoon gemaakt te warden. De kapelletjes zelf wor den van binn-en en van bui ten bijgewerkt en opnieuw geschilderd. Het kerkbestuur is van plan dé wegen op het kerkhof te betanneren en daarnaast met sierplanten te beplanten- Tot voor twintig jaar kwam leg van in de zondag uit alle parochies, die van uit de kerk over het dorpsplein trokken, door de pastorie-tuin en de d-reef van het Monnikenhof naar de grot van Lourdies, om diaar de preek te beluisteren en de k-apelltjes te be ken. N uwordit d-e bedie-vaart- zoeken. Nu wordt de bede vaartplaats slechts door een eenzame bedevaartganger in stilte bezocht. Wilfried Tieleman uit Axel, een Radio-Veronica-fan van het eerste uur, maakt zich gTote zorgen over de toekomst van zijn omroep. Op allerlei manieren heeft hij al stappen ondernomen om Radio Veronica te steunen (ledenwerfacties, opiniepeilin gen, enz.), maar de verwachte ommekeer bleef uit. Ten einde raad heeft Wilfried nu maar, uit naam van vele Veronica- aanhangers, een brief geschreven naar de hoogste instantie die er is: de koningin. De tekst van de brief is als volgt: Klavertjes vier zijn zeldzaam. Klavertjes vijf zijn echtei zo dun gezaaid dat de meeste mensen niet eens weten da* ze bestaan. Toch vond de 12-jarige Peter Damerf uit de Jacob Edelstraat 28 b in Breda vorige week een klavertje met vijf gave blaadjes. Het plantje stond in een veld nabij de camping in het Liesbos, waar Peter met zijn zusje aan het spelen was. In een plastic emmer bewaarde Peter al enige tijd twee klavertjes vier. Die moeten nu plaats maken voor dit veel zeldzamere exemplaar. Wie zegt nu nog dat klavertjes vier geen geluk brengen Majesteit. Hierbij stuur ik een brief van een aantal jon geren uit de provincie Zee land. Wij wilden weten ho? a er over denkt dat Radio Veronica moet verdwijnen. Wij zijn het niet eens met wat de minister beslist. Die goede man ziet het verkeerd, want Veronica is vandaag de dag heel hard nodig. Maar dat kunnen wij minister Van Doorn niet wijs maken. Vol gens de minister is Veronica niets anders dan een piraat, en dus moet hij verdwijnen. Hij zegt wel dat wij ons aan een wet moeten houden die in Straatsburg is gemaakt, maar moeten wij dan altijd luisteren naar een wet die gemaakt is door een aantal land-en? Kunnen wij dan nooit eens wat wij zelf wil len? Of zogezegd: als een paar landen tegen ons zeg gen, dat wij ons moeten ver drinken in de Noordzee, moeten wij dat dan ook doen? Majesteit, wij als jon geren kunnen Veronica niet missen, want wij rijn er mee opgegroeid, al 14 jaar lang. En dat zal eens afgelopen rijn. Ik kan het nut er niet van inzien, en trouwens, wat krijgen we in de plaats voor Veronica Ja, u kunt mis schien zeggen: Hilversum 3- Maar weet u wel dat die zender waardeloos is voor veel jongeren? Als dat er door komt, wat gaat dat de Nederlandse bevolking kos ten? Hilversum I, 2 en 3, rijn geweldig duur. Majes teit, ik en veel anderen, zelfs wel 100.000 jongeren, sme ken u dat u eens een blik gaat werpen In de rapporten van minister Van Doorn. Dan zult u zien dat de minister in strijd is met de Nederlandse grondwet. Wij smeken u, be houd Veronica, en de Ne derlandse bevolking zal n dankbaar rijn- lie hoop dat u ons probleem kunt inzien. Het is niet alleen de muziek van Veronica, maar de VOO geeft zelf aan in stellingen van alle soorten heel veel geld. En rij bren gen veel genoegen hij het Nederlandse volk. Waarom moet Veronica verdwijnen? vragen zoveel ouderen men sen. Ik heb opiniepeilingen gehouden, waar 85 proeent stemt voor Veronica blijft, 5 procent is tegen en 10 pro cent heeft geen mening. Ik zelf wil dat Veronica blijft. Al zal ik het tegen een leger van tegenstanders moeten opnemen. Wij zeggen dat wij in een democratisch land le ven, maar mogen wij wel alles zeggen? Ik merk dat het niet altijd waar is. Daar om stuur ik u deze brief. U bent de hoogste instantie, die er is en uw woord kan veel goeds doen. Wij smeken n uw stem te verheffen tegen het ministerie van CRM. Uw stem kan veel doen. Ik hoop dat u ons helpt met het probleem. Wij kun nen iets dat al 14 jaar bestaat, en waar met genoe gen naar wordt geluisterd niet in de kou laten staan. Ik hoop dat u zo spoedig moge lijk een antwoord geeft- Bij voorbaat danken wij u. Hoogachtend, Veronica-fan W. Tieleman Graaf Jansdijk 3 Post Sluiskil. Politie te paard te water is ook in Zeeuwsch-Vlaanderen nog geen alledaagse bezienswaardigheid. Hier in Cadzand maant een agent de kinderen met hun lucht bed niet te ver de zee in te gaan. Eindredactie Bas Augustijn

de Stem | 1974 | | pagina 3