Eerst geld, dan varken terug AMERIKAANSE AMBASSADEUR TIJDENS BOTSINGEN DOODGESCHOTEN Afschuw over moord in Nicosia Vandaag INCIDENTEN BI] INSTALLATIE VONHOFF Gas-reserves in Drenthe en Overijssel van beperkte omvang Vrouw steekt echtgenoot dood met broodmes Industrie terrein Ossenisse en Baalhoek vergeten DUITSE BABGASTEN BEKOPEN ZWEMTOCHTJE MET DE DOOD Mies Bouwman op 12 oktober terug met tv-show DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND Voor het eerst naar de kleuterschool Kissinger: Ruimte voor onderhandelingen Inwoonster van Sas van Gent in België verongelukt Ford kondigt clementie aan voor dienst weigeraars Meisje (20 maanden) in Viissingen onder venterswagen gedood EDITIE VOOR ZEELAND Afgrijselijk Vredesoverleg Soepelheid Drie bergklimmers komen om in de Alpen ZWOLLE ZUINIG Gespreksgroep Terneuzen over ruimtelijke ordening Inspraak Heeft u interesse in deze advertentieruimte? Zo ja, Neem dan contact op met een van onze vertegenwoordigers op onze advertentie-afdeling. Kantoor Breda, Tel. 01600-22341 Kantoor Goes, Tel. 01100-8030 Kantoor Hulst, Tel. 01140-3751 Kantoor Terneuzen, Tel. 01150-7920 STEM Dinsdag 20 augustus 1974 114e jaargang no. 17417 DIRECTEUR DR. W. A. J. M. HARKX HOOFDREDACTEUR; L- LEIJENDEKKER KANTOREN TE BREDA - BERGEN OP ZOOM - GOFS HULST - OOSTERHOUT - ROOSENDAAL - TERNEUZEN (Van onze redactie binnenland) EDE Een automobilist uit Eist (Utrecht) is sinds za terdag in het bezit van een varken dat hij thuis in goede conditie probeert te houden. Hij heeit de politie laten we ten dat de eigenaar van het beest hem terug kan halen als de schade, die ontstaan is na een botsing met het var ken, wordt betaald. Bij de aanrijding werd de auto aan de voorzijde flink beschadigd. Komt de eigenaar niet opda gen, dan zal het varken te gelde worden gemaakt of wor den geconsumeerd. (Van onze radio- en tv-redacteur) HILVERSUM „Een mens wil op de zaterdag avond wel eens even zitten en een beetje lachen, want er is ad genoeg ellende op de wereld". D>at is de titel van de nieuwe serie amusementspro gramma's, waarmee de Avro op 12 oktober start. Mies Bouwman overgekomen van de Vara met „Een van de acht" als kern van haar grote roem gaat het programma presenteren. Om ideeën los te weken voor haar nieuwe programma trad zij gisteravond op als omroep- ster voor de Avro. Zij deed een beroep op mensen om ideeën en gedachten naar haar op te sturen. De bedoeling is, dat in totaal tien mensen in respectievelijk tien program ma's zullen gaan optreden, tel kens dve uit te zenden, waar bij muzikale steun zal worden verleend door het orkest onder leiding van Tonny Nolten. De programma's gaan zo ongeveer 85 minuten duren. ,Ik ga niet beginnen met in terviews voor het zover is", zo liet zij ons weten. Kennelijk is zij wat kopschuw geworden voor de aandacht van de pers, voor zaken die nog niet hele maal rond zijn. Met het optre den van Mies Bouwman gister avond is dan een tipje opge licht van de sluier, die over haar- toekomstplannen lag. Haar overgang van Vara naar Avro wekte vorig jaar nogal wat verbazing. Dit te meer waar Mies Bouwman ondanks haar grote roem van, „Open het dorp" toch wel met de socialistische gedachtanrich- ting werd geassocieerd, dit mede door haar optreden in het eertijds roemruchte pro gramma „Zo is het toevaiHig ook nog eens een keer". Mies Bouwman zelf verklaarde haar overgang naar de Avro inder tijd tegenover ons met de opmerking: „Iedereen wisselt van baan en het vakwerk, wat je moet leveren, blijft uitein delijk voor elke omroep het zelfde". De titel van het nieu we programma duidt wel op een wat minder „geëngageerde aanpak van het nieuwe werk. Miies Bouwman trad gistera vond als omroepster op nadat ziij vele jaren als zodanig af wezig was geweest. (Van onze redactie buitenland) NICOSIA/ATHENE/ WASHINGTON Bij een bestorming van de Ameri kaanse ambassade in Nicosia door Grieks-Cypriotische betogers uit protest te gen het feit dat de Amerikanen geen eind hebben gemaakt aan de Turkse in vasie op Cyprus is maandag de Amerikaanse ambassadeur, de 53-jarige Rodger Davies, dodelijk door kogels getroffen. Bij de betogers waren mannen, gekleed in het uniform van de EOKA-b, de organisatie die streeft naar aansluiting van Cyprus bij Griekenland. DROOG EN VRIJ ZONNIG. Maximumtemperatuur: 21 graden. STAD EN STREEK Badgasten nemen te veel risico's. Pagina 3. BINNEN- EN BUITENLAND Surinamers kraken Amsterdams Stadhuis. Pagina 9. Vluchtelingen op Cyprus: Alles kwijt. Pagina 10. SPORT Roy Schuiten triomfeert in Montreal. Pagina 11. RADIO EN TELEVISIE Nederlandse vrouw houdt van Weense wals. Pagina 13. FINANCIëN EN ECONOMIE Dubbele mogelijkheid voor „langdradige" gesprekken. Pagina 15. Zij waren gewapend met machinepistolen en granaten en vuurden volgens ooggetuigen rechtstreeks op het ambassade gebouw. Bij de bestorming zijn ook een Amerikaanse mari nier van de wacht een functionaris van de ambassade en een Grieks-Cyprisch meisje om het leven gekomen. Politieke lei ders over de gehele wereld hebben hun afschuw uitgesproken over de aanslag op Cyprus. gezegd dat hij moet aandringen op onmiddellijke hervatting van het vredesoverleg. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Kissinger, heeft maandag op een perscon ferentie in Washington ver klaard, dat de V.S. de verzeke ring hebben gekregen van de Turkse regering, dat Turkije zich strikt zal houden aan de wapenstilstand op Cyprus. Daarenboven had de Turkse premier, Bulent Ecevit, Kissin ger verzekerd, dat Turkije be reid is te onderhandelen over terugtrekking uit de stellingen, die Turkse troepen thans op Cyprus bezetten. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken legde er de nadruk op, dat de V.S. niet van plan zijn hun militaire en eco nomische steun aan Turkije te staken. Een dergelijke maat regel zou naar het oordeel van Kissinger in strijd zijn met de belangen van de bij de crisis op Cyprus betrokken partijen. Kis singer verklaarde voorts, dat hij een beroep gedaan had op premier Ecevit. soepelheid te betracht i met betrekking tot de kwestie Cyprus. WH Prins Constantijn wordt ®et een plantje in zijn hand °°r het eerst door zijn «loeder, prinses Beatrix, aar de Montessori kleuter- °°1 in Baarn gebracht. Aan de bestorming ging een demonstratie vooraf, waaraan ongeveer 2.000 mensen deel namen. De menigte stak een af beelding van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Za ken, Henry Kissinger, een vijf tal auto's die voor de ambassa de stonden en een Amerikaan se vlag in brand. Grieks-Cypri sche politiemannen bestookten de menigte met traangasgrana ten, maar dit haalde niets uit. Op een gegeven ogenblik be gonnen rond 700 betogers op te trekken naar het ambassade gebouw. Zij hadden spandoeken bij zich waarop stond: „Moor denaars, jullie masker is geval len" en „Navo-moordenaars van Cyprus". Toen de betogers vlak bij de ambassade waren, begon nen Amerikaanse mariniers te schieten. Zij vuurden over de hoofden van de demonstranten om te voorkomen dat zij het gebouw binnendrongen. Het grootste deel van de groep viel toen terug, maar in de verwar ring bestormden de gewapende betogers de ambassade die in brand vloog. Toen hij het nieuws van de betoging vernam, verliet presi dent Glafkos Clerides in allerijl een persconferentie om te pro beren de demonstratie in de kiem te smoren. In een radio rede noemde hij later het dood schieten van de ambassadeur een gruwelijke misdaad. Deze misdaad, aldus Clerides. vormt het hoogtepunt van de tragedie op Cyprus en is ge pleegd op een ogenblik waarop zich tekenen hebben voorge daan die duiden op een wijzi ging in de publieke opinie ten gunste van Cyprus. Premier Karamanlis van Grie kenland sprak in dit verband ook van een afgrijselijke daad, die niet gerechtvaardigd kan worden. Integendeel, aldus Ka ramanlis, dergelijke daden ver groten de smart en bezorgdheid van de Grieken. De Turkse minister van Bui tenlandse Zaken, Gunes. bracht in een toespraak tot het Turkse parlement het doodschieten van de ambassadeur in verband met de moord die de vorige week m Pathos op Cyprus op Turkse Cyprioten zou zijn gepleegd. Het is nodig duideliik te stel len. zo zei Gunes, dat zij die veertig kogels joegen in het lichaam van een 3-jarig kind. en zij die vandaag de Ameri kaanse ambassade in Nicosia in brand staken en de ambassa deur doodschoten, de vijanden van de hele wereld zijn. President Ford van de V.S beklemtoonde de noodzaak tot hervatting van het vredesover leg tussen Griekenland en Tur kije. Jerald Terhorst, de woord voerder van het Witte Huis, zei dat Ford tegen Kissinger heeft Kissinger verklaarde ook. dat, hoewel de V.S. niet voor altijd inhouding van militaire hulp aan Turkije uitsloten, een der gelijke stap slechts gedaan zou worden „onder extreme om standigheden", die hij niet voorzag. Kissinger zei. dat zijn aan de pers voorgelezen ver klaring door president Ford was goedgekeurd. Kissinger zei van mening te zijn, dat de Turken soepelheid dienden te betrachten en reke ning dienden te houden met Griekse gevoeligheden, zowel wat grondgebied als omvang van strijdkrachten op Cyprus betreft, aangezien de Turken op de grond de sterksten wa ren. De Turkse premier had Kis singer te verstaan gegeven, dat Turkije van mening is, dat over de demarcatielijn tussen de Grieks-Cyprische en Turkse strijdkrachten op Cyprus te on derhandelen valt. De Turkse leider had eraan toegevoegd, dat Turkije de bepalingen van de Geneefse overeenkomst, die voorzien in geleidelijke beper king van troepen, in acht zal nemen. (Vervolg op pag. 9) BRIANCON (AFP) Bij de beklimming van de Mont Viso, een 3.840 meter hoge bergtop in de Franse Alpen bij de Frans- Italiaanse grens, zijn maandag drie Franse alpinisten om het leven gekomen. De drie mannen waren niet ver van de top, toen het weer Dlotseling zeer slecht werd en een hevige hagelbui de berg wand spiegelglad maakte. Het irietal stortte omlaag en maak te een val van 800 meter. Een reddingsploeg heeft later de stoffelijke resten van de drie alpinisten geborgen. DEN HAAG (ANP) Volgens minister Lubbers (Economi sche Zaken) zijn de gasreserves in Zuid-Drenthc en Noord- Overijssel zonder uitzondering „van beperkte omvang". In het gebied zijn tot nu toe tien gasreservoirs aangetoond, waarbij de gasreserves per veld varieert van één miljard kubieke meter tot ten hoogste tien miljard kubieke meter. De reserve in het onder Emmen en Sleen aanwezige gasreservoir zal bij verdere ontwik keling enkele tientallen miljarden kubieke meters bedragen. In antwoord op vragen van de kamerleden mevrouw Epe- ma-Brugman fPvdA) en Jan sen (PPR) zegt minister Lub bers dat in het gebied rond Emmen drie bevestigingsborin gen op het programma staan. De daarin voorgenomen loka- tie in de Emmer Dennen zal bij succes worden ingericht als centrale produktielokatie. Ook voorzien de plannen in vervoei van het zwavelstofhoudende gas ngar Duitsland via een ten oosten van Emmen geprojec teerd gasbehandelingsstation. De NAM is voornemens eerst een bevestigingsboring gelegen buiten de Emmer Dennen te verrichten. In het gebied ten noorden van Coevorden en Schoonebeek zal een gaspunt ten noorden vain Schoonebeek in produktie worden genomen en worden aangesloten op het leidingnel van de Gasunie. Hetzelfde ligt in het voornemen met betrek king tot de gasputtem tem noorden van Coevorden. In dit gebied staan twee bevestigings boringen op het programma. van verdere onderzoekin gen in de toekomst nog en kele exploratieboringen in het betrokken gebied nodig zullen blijken. Inmiddels ziet- het er inder daad naar uit, dat de overheid in de komende winter, als het verscheidene dagen achtereen zeer koud zou zijn. een beroep zal moeten doen op de ver bruikers in West-Nederland om zo zuinig mogelijk te zijn met aardgas. Dit heeft het mi nisterie van Economische Za ken in antwoord op vragen be vestigd. Van de kant van de Gasunie is al enige malen gewaar schuwd, dat het in de komen de winter mogelijk is, dat bij felle kou problemen zullen ont-, staan voor de aardgasvoorzie ning van West-Nederland. De oorzaak is en ook dat geeft het ministerie van economische za ken toe, het uitblijven van de vergunningen voor de bouw van een installatie voor het vloeibaar maken van aardgas op de Maasvlakte. De installatie van ex- Tweede-Kamerlid H- J- Von- hoff tot burgemeester van Utrecht is maandagmiddag met enige incidenten gepaard gegaan. Toen tegen kwart voor drie ioco-burgemeester T- Harte veld, zijn welkomsttoespraak en installatierede had voltooid f de nieuwe burgemeester de ambtsketen had omgehangen, stonden in de propvolle zaal van Tivoli tien jongelui op, ontrolden spandoeken en hie ven spreekkoren aan „Vonhoff donder op"- Dit duurde voort terwijl het overige publiek de nieuwe burgemeester met luid applaus verwelkomde- De betogers werden door re chercheurs in burger uit de zaal verwijderd- Buiten het gebouw van Tivoli was de nieuwe burgemeester al „ver welkomd" door jongeren die met spandoeken uiting gaven aan het feit dat de nieuwe burgemeester voor hen niet welkom is- Aan alle genodig den voor deze buitengewone raadsvergadering werden sten cils uitgedeeld- (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT Bij een botsing zondagavond tussen twee personenauto's op de weg tussen de Belgische plaats Westkapelle en Sluis is de 68- jarige mevrouw M- A- C-, Re- mery-Vercauteren uit Sas van Gent om het leven gekomen- Haar man de heer M- C- Remery (oud-directielid van ie Zuid-Chemie) in Sas van Gent werd niet ernstig ge wond in een ziekenhuis opge nomen. De derde inzittende van de Nederlandse personen auto, een schoonzuster van de heer Remery liep een been breuk op. CHICAGO President Ge raid Ford heeft maandag verklaard dat de Amerikanen die als dienstweigeraar of de serteur in het buitenland ver blijven, „een tweede kans moeten hebben"- In een rede op een bijeen komst van de 1,8 miljoen tel lende vereniging van oud strijders in Chicago, deelde hij mee dat hij de ministers van Justitie en Defensie, William Saxbe en James Schlesinger, had gevraagd om hem voor 1 september te berichten, hoe de naar schatting 50000 uitgewe kenen weer in het maatschap pelijk bestel van de V-S- kun nen worden opgenomen- De president zei dat hij zo wel tegen wraak als tegen am nestie gekant was- Zijn gehoor dat hem eerder herhaaldelijk had toegejuicht, hoorde ziin mededeling zwijgend aan. De „Veterans of Foreign Wars" (V.F.W.) is in Amerika de po litiek sterkste beweging van oud-strijders- Zij is fel gekant tegen elke vorm van amnestie voor dienstweigeraars en de serteurs. (Van onze redactie binnenland) GOUDA De 34-jarige spoorwegbeambte Walter Hölzlsauer is in de nacht van zondag op maandag na een ruzie door zijn 29-jarige echt genote met een broodmes ge stoken. Hij is vrij kort erna in een ziekenhuis in zijn woon plaats overleden. Het echtpaar was zondag uit geweest en had 's avonds thuis ruzie gekregen- Volgens de politie over hun drie kin- deren- De Nederlandse vrouw verklaarde, dat zij van haar man, een Oostenrijker, het huis uit moest. Zij heeft hem daarop waarschijnlijk een keer met een broodmes gestoken. Het echtpaar had zondaga vond bezoek van twee vrien den van de man. Het is niet bekend of deze mannen in het huiis aanwezig waren op het moment van de steekpartij. De politie in Gouda zoekt nog naar een van hen De ander, een 46-jariige man uit Maars- sen is reeds opgespoord. (Van een onzer verslaggevers)- MIDDELBURG De ruim telijke situatie van geheel Ne derland en het energiepro bleem vragen afremming van de economische groei en een benutting van de terreinen die nog in reserve zijn. In Zeeland biedt het Sloegebied tot het jaar 2000 nog meer dan ge noeg. Hierdoor kan zowel Os senisse als Baalhoek worden vergeten. Er is een onderzoek nodig naar de mogelijkheden van Zeeuwsch-Vlaanderen wat betreft arbeidsmarkt en scho ne bedrijven. Met name de vlasverwerkende industrie vraagt aandacht en ondersteu ning van nieuwe initiatie ven. Dit is een van de stellingen, geformuleerd door de Regiona le Gespreksgroep Terneuzen met betrekking tot de oriënte ringsnota ruimtelijke ordening. Deze gespreksgroep heeft in totaal nege" stellingen op pa pier gezet. De stellingen van de gespreksgroep zullen be handeld worden op de hoorzit ting, welke de Raad van Ad vies voor de Ruimtelijke Or dening houdt op woensdag 21 augustus van 19.00 tot 22.30* uur in het Turfschip te Bre da. De regionale Gespreksgroep Terneuzen werd georganiseerd door de stichting Provinciaal Opbouworgaan Zeeland. Zoals bekend is de diverse provin ciale opbouworganen na het verschijnen van de oriënte ringsnota ruimtelijke ordening gevraagd de inspraak van de bevolking te organiseren- De Terneuzense Gespreksgroep mobiliseert de inspraak vanuit Zeeuwsch'-Vlaanderen. De planning wordt door de ge spreksgroep een opmerkelijke verbetering genoemd in verge lijking met eerder verschenen nota's ruimtelijke ordening. Dit veronderstelt, aldus de Terneuzense gespreksgroep, een ruime mogelijkheid voor de inbreng van alternatieven op grond van nieuwe inzichten en gewijzigde situaties en een ruime mogelijkheid tot bijstu ren. (Vervolg op pag: stad en streek). (Van onze correspondent) VLISSINGEN In Vlissin- gen is maandagmiddag het twintig maanden oude meisje R. de Kaart dodelijk veronge lukt. Het meisje is al spelende onder de melkventerswagen van W.H.C.W. uit Vlissingen gekropen. De man was met zijn wagentje van het pand Westzicht 127 naar 125 gere den en bemerkte nadat hij vier meter gereden had dat er iets onder zijn wagentje zat. Hij stopte en zag achter het linkervoorwiel het bloedende hoofdje van een kindje. Direct heeft hij een dokter gealar meerd die het kind met alle spoed overgebracht heeft naar het ziekenhuis. Toen het ech ter aldaar arriveerde waren de levensgeesten reeds gewe ken. De bestaande gasput bij Har- denberg zal in produktie wor den genomen. De gasput bij Staphorst zal voorlopig „inge sloten" blijven. De NAM hoopt in de jaren 1975-1976 deze plan nen verwezenlijkt te hebben. In het antwoord wordt voorts nog melding gemaakt van een voorgenomen boring nabij Zwolle. Er zijn plannen voor het verrichten van exploratie- boringen in het betrokken ge bied bekend, aldus minister Lubbers, die het evenwel „niet uitgesloten" noemt dat af hankelijk van de resultaten (Van onze redactie binnenland) TERSCHELLING De 40- jarige R. K. R. Pöhler uit Bochum en zijn 17-jarige zoon hebben maandagmiddag een zwemtocht voor de kust van Terschelling met de dood be kocht. Een tweede zoon (19 .jaar) van de familie Pöhler, die met vakantie op Terschel- ing vertoefde, kon worden ge rea. De vader en zijn twee zoons raakten tijdens hun zwempar tij in moeilijkheden. Bij een gezamenlijke reddingsactie van de search-end-rescue- dienst van de luchtmacht en de strandreddingsbrigade kon den de 40-jarige Pöhler en zijn oudste zoon door de op Terschelling gestationeerde reddingshelikopter van de luchtmacht uit het water ge haald worden. De zoon kern gezond, maar de vader in zorgwekkende toestand. Kort nadat hij was overgebracht naar het Sint.Bonifatiuszie- kenhuis in Leeuwarden over leed de vader. De jongste zoon bleek echter spoorloos. De luchtmacht speurde nog een uur vruchteloos naar de jonge man. De zoekacties werden toen gestaakt. Aangenomen werd dat de jongeman ver dronken was.

de Stem | 1974 | | pagina 1