JEUGD KRIJGT STEEDS MEER ONDERWIJSBAGAGE „ALLES ZIJN WE KWIJT VLUCHTELINGEN-ELLENDE OP CYPRUS Nederland wil in Boekarest niet „de pil gaan verkopen" Vaticaan zwijgt over arrestatie Capucci Kunstgebitten Altijd het verkeerde boontje PTT-buitenbus voor leden Tweede Kamer binnenland 1 Veldkeuken Vissersboot uit Ostende gezonken Zwolsman gewond Overstromingen in Thailand Zuid-Af rika doet aanval op Wereldraad van kerken Dure wandeling Wijkorgaan Katendrecht staakt strijd Nog 10 dagen winterbont voorzomer prijzen! DOOR! GREET BUCHNER Textielfirma bestolen in vakantie Prostitutie tiert welig in Ethiopië papier oor uw pen Piet van Diik Prietpraat Dinsdag 20 augustus 1974 (Van onze Haagse redac tie). DEN HAAG De onder- wijsbagage, die de kinderen na het verlaten van de school in de maatschappij meebren gen, is sinds 1961 aanzienlijk toegenomen. Van de rond 200,000 schoolverlaters in 1961 had ongeveer de helft niet meer dan lagere school en ten hoogste drie jaar voortgezet onderwijs zonder diploma. In 1971 had nog slechts 5 procent van de schoolverlaters niet meer behad dan lager onder- wijs en nog 15 procent enig voortgezet onderwijs zonder een diploma te hebben be haald. In tien jaar tijds is dat dus een daling van 50 naar 20 procent voor de laagste ni veaus. Dit blijkt uit nieuwe cijfers van het Centraal Bn- reau voor de Statistiek. Uit de cijfers blijkt ook, dat de doorstroming in het onder wijs steeds sterker wordt' Nog maar één procent van de kin deren gaat na de lagere school geen verder volledig dagon derwijs meer volgen. Meer dan zestig procent gaat daar entegen naar gymnasium, atheneum, havo of mavo. De rest gaat naar het lager be roepsonderwijs. Het aandeel van het lager beroepsonder wijs loopt echter steeds meer terug ten gunste van het ove rige voortgezet onderwijs. Het lager beroepsonderwijs wordt steeds meer „afgeroomd", ten gunste van het mavo, terwijl anderzijds het mavo weer wordt „afgeroomd" ten gunste van het havo- Intussen blijken ook steeds meer jongens en meisjes met een mavodiploma door te stro men naar het middelbaar be roepsonderwijs en naar de vierde klas van de havo. In 1971 was dat zelfs al het geval met de helft van de meisjes en meer dan driekwart van de jongens met een mavo-diplo ma. Ook na het lager beroeps onderwijs neemt de animo om verder te studeren toe. De doorstroming naar het middelbaar beroepsonderwijs was in 1971 al gestegen tot 22 procent van die jongens en zelfs ruim 40 procent van de meisjes met een diploma voor lager beroepsonderwijs. Wan neer ook het leerlingstelsel wordt beschouwd als voortge zet onderwijs gaat ruim 70 procent van de jongens en 46 procent van de meisjes verder studeren na het lager beroeps onderwijs, dat dus steeds minder als „eindonderwijs" wordt beschouwd. Vluchtelingen, Grieks-Cyprioten, zoals ze overal op Cyprus een heenkomen hebben gezocht. Hier een groepje in een school in Nicosia, (Van een UPI-verslaggeverl ATHNA BOS (Cyprus) Gezeten in de weldadige schaduw van een Ceder boom veegde Neophytos Xenophontos de zweet druppels uit zijn baard van vier dagen. Uit zijn ogen sprak vrees die even oud was als zijn baard. „Alles zijn we kwijt", zei hij. „Huis, kleren. Ik weet niet eens of m'n ouders nog leven". Xenophontos was barman tot de Turken kwamen. Hij is een van de ruim honderd duizend Cypriotenk die van huis en haard verdreven zijn met veelal niet meer dan d» kleren aan hun liif- „We hebben moeite ze al lemaal te eten te geven", vertelde een woordvoerder van het internationale Rode Kruis- „Ze vormen een le vensgroot probleem"- De regering van president Glafkos Klerides heeft om hulp gevraagd aan de vluch telingenorganisatie van de Verenigde Naties in G-enè- ve- „We zitten dringend verle gen om veldkeukens, bakke rijen en ziekenhuizen", zei haar woordvoerder- „Vooj- de vluchtelingen in het gebergte moeten we dekens en brand stof hebben om zich te wa penen tegen de kou- Ik heb kinderen geboren zien wor- den en weer sterven"- In het laagland van Zuid- Cyiprus vormt warmte geen groot probleem- Maar er ver blijven wel 60000 Grieks- Cyprische vluchtelingen die een toevlucht hebben gezocht in het Athna bos en omlig gende streken binnen de Britse soevereine basis Dhe- kelia- Nog eens 7.000 Turks Cy prioten en enkele honderden Grieken zitten op elkaar ge pakt op de andere Britse ba sis, Aikrotiri. Xenophontos is een van de 60 000 in het Athna bos- Zo als de anderen kan hij maar aan een ding denken en over een ding praten: toen de Turken vier dagen geleden najar het dorp Asha aan de grote weg van Nicosia naar Famagusta, kwamen- „Ik zat in een koffiehuis op het dorpsplein toen de eerste tank binnenreed en op alles begon te schieten met de boordmitrailleUT", ver haalde hij. Terwijl een man door de rondvliegende kogels werd gedood en zes anderen wer den gewond, wierp Xeno phontos zich op de vloer. HMI De Turkse tank was intus-, sen op een geparkeerde auto afgegaan en reed die plat, het plein even met rust la tende- Xenophontos en andere Grieken sleepten de gewon den weg en vluchtten naar zijstraten- Ze vonden een au to, stopten even om een oom van Xenophontos en zijn ge zin op te halen en reden naar het bos- „Mijn familie leden konden we niet meer bereiken- Ik weet niet of mijn vader en moeder nog in leven zijn", vertelde Xeno phontos. Door de naar het zuiden vluchtende Grieken werd het leven van de Britse sergeant Eric Ashton plotseling veran derd Ashton vertoeft op Cyprus voor zijn militaire opleiding- Hij -kreeg de taak in het Athna bos, gelegen in het oostelijke einde van de basis Dhekelia, een mess te bedie nen. Het zag er een gemak kelijk baantje uit- Het Britse leger had al een vluchtelingen-plan opgesteld om voorbereid te zijn op na tuurrampen- In het begin voelde zich slechts een groep van een paair honderd Grie ken zozeer bedreigd dat ze er een bestaan onder ruwe omstandigheden in het bos voor over had. Maair toen kwamen de Turken. Famagusta vrijdag onder de voet lopend- Ineens hadden 45000 Grieken geen huis meer waar ze zich vei lig voelden- Binnen een paar uur belegerden ze sergeant Ashtons vriendelijke veld keuken. „We proberen wat we ze te eten te geven hebben, zo smakelijk mogelijk te ma ken", aldus Ashton- „Het is bepaald geen feestelijk me nu, maar het kan ermee door"- De „daigsdhotel" bestaat voornamelijk uit met proteï nen versterkte soep, thee en besohuit en speciaal baby- voedsel voor de allerklein sten- Onder Ashtons „gasten" was de 18-jarige Athinoela Hiantoni, wier vader een winkeltje in de buurt van Famaigusta had- „We hebben ons niet de tijd gegund veel mee te ne men", vertelde ze- „Pa stopte ons maar gauw in een auto en we reden weg- Hii gelooft dat ie alles kwijt is"- Om dat aan de weet te komen stuurden de vluchte lingen afgevaardigden naar hun dorpen om te kijken wat er was gebeurd sinds zater dag het staak-het-vuren in zing- Geeneen is terugge keerd- BOEKAREST (ANP) Ne derland komt niet naar de be volkingsconferentie in Boeka rest om algemene geboortenbe- perking te propageren, de an- ticonceptionele pil of het con doom te verkopen of de steri lisatie van mannen te benlei- ten. Op deze conferentie, de gis teren door president Ceauses- cu en de secretarkis-generaal van de Verenigde Naties, Kurt Waldheim, is geopend, zal Ne derland „een zeer genuan ceerd" standpunt innemen, al dus is van de zijde van de Nederlandse delegatie ver klaard. Minister Pronk zal niet aan kondigen, dat Nederland mil joenen guldens extra ter be schikking zal stellen van de ontwikkelingslanden. Neder land slaat in het algemeen wat betreft ontwikkelingshulp geen slecht figuur en het be hoort tot de belangrijkste do nors voor bevolkingsprogram ma's in ontwikkelingslanden „Deze hulp zal worden voort gezet en zo nodig worden ver hoogd", aldus een lid van de Nederlandse delegatie. In het algemeen zal de Ne derlandse delegatie het stand punt naar voren brengen, dat Nederland bereid is zich of fers te getroosten om tot een meer rechtvaardiger verdeling van de rijkdommen in deze wereld te komen. Het Nederlandse standpunt is mede genuanceerd, omdat de delegatie ook Suriname en de Antillen vertegenwoordigt, en de regering van Suriname - een groot, dunbevolkt land - het algemene Nederlandse uit gangspunt, dat afremming van de bevolkingsgroei gewenst is in verband met uitputting van de natuurlijke rijkdommen, niet onderschrijft- „Er zijn op dit punt enige moeilijkhe den". (ADVERTENTIE) Goed bericht voor de bezitters van Denlollx- een aangenaam en hygiënisch poeder - brengt uitkomst voor alle los zittende of losrakende kunstgebitten. Een weinig Denlollx, 's morgens op de plaat gestrooid, houdt Uw gebit de gehele dag, onder alle omstandig heden, vast en zeker op zijn plaats. Bij apotheken en drogisterijen, 1.2,83. ST. -MARGARET'S BAY (AP) De Belgische vissers boot Diane uit Ostende is gis teren 90 km ten oosten van de Engelse zuidkust gezonken, al dus heeft de kustwacht van St-Margaret's Bay bekend ge maakt. De bemanning van de Diane is aan boord genomen van een ander vissersvaartuig uit Os tende, diat inmiddels koers heeft gezet naar de thuisha ven. De oorzaak van het zin ken van de Diane was niet bekend bij de kustwacht. MAARSSBN Zondaga vond is Reindert Zwolsman bij een verkeersongeval ïm Maarssen gewond geraakt- Hij moest met een hersenschud ding en inwendige kneuzingen in het ziekenhuis te GeLdirop opgenomen worden. Het onge luk gebeurde doordat de heer Zwolsman door nog onbekende oorzaak met zijn auto uit de bocht vloog en tegen een boom tot stilstand kwam- BANGKOK (AP) Behal ve in India en Bangladesj heb ben ook de overstromingen in Thailand steeds rampzaliger vormen aangenomen. In de drie noord-oostelijke provin cies van het land zijn duizen den hectaren rijstvelden blank komen te staan. Volgens de berichten uit deze gebieden zijn hier zeven personen om het leven gekomen. De totale schade in de pro vincies Sakon Nakohn, Udorn en Nong Khai wordt geschat op 14 miljoen gulden. De pro vincie Sa-bom Nakohn, die ook door slagregens is geteisterd, staat bijna voor de helft onder water- Wegen zijn ontoeganke lijk geworden en de spoorlijn naar Bangkok is onbruik baar. VATICAANSTAD (AP) Het Vaticaan wilde gisteren geen officieel commentaar ge ven op de arrestatie van aarts bisschop Hilarion Capucci, die ervan wordt verdacht in Israël wapens te hebben gesmokkeld voor Arabische terroristen. Monseigneur Giorgio Myla- nek, staatssecretaris van de congregatie van oostelijke kerkgenootschappen, heeft ge zegd dat hiij niet wilde reage ren uit respect voor de grote mate van onafhankelijkheid die de katholieke kerk in Oost- Europa en het Midden-Oos ten geniet. Aartsbisschop Capucci, die aan het hoofd staat van 5000 Arabisch sprekende katholie ken in Israël, is verantwoor ding schuldig aan patriarch Maximos Hakun in Beiroet. Volgens andere bronnen in het Vaticaan komt er van de Heilige Stoel geen reactie om dat men zich in verlegenheid voelt gebracht door de sensati onele arrestatie. De arrestatie is een streep door de rekening van paus Paulus VI, die po gingen in het werk stelt om enige vorm van „internationa le status" te verkrijgen voor de gebouwen en vertegen woordigers van het christen dom in Jeruzalem. Het secretariaat varThet Va ticaan zou de pauselijke afge zant in Jeruzalem om een ge detailleerd rapport hebben gfe- vraagd omtrent de arrestatie van de bisschop- FRANKFORT (ANP) De Zuidafrikaanse regering heeft via een advertentie in het Westduitse dagblad „Die Welt" gisteren een scherpe aanval gedaan op de Wereld raad van kerken, met name op het besluit van het Cen traal Comité in West-Berlijn om het anti-racismeprogram van de Wereldraad te verlen gen. In de advertentie, die ge plaatst is in opdracht van het ministerie van voorlichting van Zuid-Afrika, wordt ver klaard, dat door de verlenging van het anti-racismeprogram „de Wereldraad van kerken zijn zegen en financiële steun heeft gegeven aan terroristen in Zuid-Afrika, die blindelings zwarte en blanke vrouwen en kinderen vermoorden en tot kreupelen maken". De Zuidafrikaanse regering beweert ^verder in de adver tentie, dat de kerken „zonder mandaat" hebben gehandeld. Zij verwijst hiervoor naar een opinie-onderzoek door de Manville International Corpo ration in New York. Uit dit onderzoek zou blijken, dat de acties van de Wereldraad van kerken niet in overeenstem ming zijn met de wensen der mensen in Duitsland, de Vere nigde Staten, België, Oosten rijk, Australië, Canada, Frank rijk, Groot-Britannië, Argenti nië en Zwitserland- 73 Procent der opinievormende instanties en 66,9 procent der totale be volking in die landen hadden zich gekeerd tegen de politie ke inmenging van kerkelijke groeperingen in de binnen landse aamgelegenheden van een land. DEN HAAG (ANP) Staatssecretaris Van Huiten (Verkeer) heeft de griffie van de Tweede Kamer een PTT- buitenbus ter beschikking ge steld, ter inzage van de ka merleden. Hij stelt hen hier mee In de gelegenheid zich nader te oriënteren over de kwaliteit van de door de PTT verstrekte buitenbussen, waar over de PvdA-kamerleden Hartmeijer en Franssen vra gen hadden gesteld. In antwoord op dóe vragen zegt de staatssecretaris dat de budtenbussen voldoen de wet telijke eisen, die zodanig zijn dat de beveiliging van bestel de post optimaal gewaarborgd is. De post kan slechts door derden uit de bus worden ge nomen indien de eigenaar heeft verzuimd deze af te slui ten, aldus de staatssecreta ris. ROTTERDAM (ANP) Een Rotterdammer heeft dit weekeinde een zeer kostbare wandeling gemaakt. Uit een van zijn zakken verloor de man, die liep van de Schiieka- de naar de Huygensstraat een portefeuille met tienduizend gulden, een spaarbankboekje, waarop ongeveer tienduizend gulden stond en enkele loterij briefjes. De politie verzoekt de vinder zich te meM-en- ROTTERDAM (ANP) in de moeilijkheden rond Katen drecht, de „rosse buurt" van Rotterdam, lijkt opnieuw ee climax bereikt- De gewone be woners, dat wil zeggen zij, die niets met de prositutie te ma ken hebben, hebben officieel meegedeeld geen vertrouwen meer te hebben in het stads bestuur- Om die reden zal pr 1 oktober van dit jaar het wijkorgaan Katendrecht, de bewonersvereniging, die sinds 1971 strijd voert tegen de prostitutie, ophouden te be staan- (ADVERTENTIE) Nog 10 dagen is er 10% KORTING op de nieuwe winter-bont kollektie. Reden genoeg om snel te besluiten nu toch naar die vlotte, jonge mantels te komen kijken. Denkt u niet dat dievlotte en jonge bontmantels alleen in kleine maten voorhanden zijn. Onze bontwerkers ontwierpen speciaal voor de grotere en grootste maten in enkele slank- kledende bontsoorten leuke, en vlotte modellen. Prijzen...? Die vallen geweldig mee! Korte Dankali-mantels (ook in de grootste maten) vanaf f 1190.- en in het lang (eveneens in de grootste maten!) vanaf f 1550.-. En van deze prijzen, gaat nu nog 10%ZOMER-KORTING af. Wacht niet te lang, het is nu nog voordelig bont kopen! Een veilig idee is ook dat u bij iedere bontmantel een officieel garantie-certificaat ontvangt In ons gecompliceerd sa- menlevingspatroon blijkt een toenemend aantal spreekwoor den niet meer op te gaan Een ervan is „boontje komt om zijn loontje". Zet dat maar rustig uit het hoofd, want de boontjes weten zich meestal wel te redden en het loontie blijft voor de sukkels. Kijk maar eens naar onze huidige landbouwpolitiek- Daar heb je ten eerste een geheimzinnig EEG landbouw beleid waar niemand iets van snapt, maar dat hoe dan ook via landbouweonsulenten door gespeeld wordt naar da boer. Verder heb je veevoederbe' drijven die kostbare, voor menselijke consumptie ge schikte produkten. om weten te zetten in voer voor beesten en daar nog winst mea ma ken. Ook zijn er de stalinrichters, handige jongens die de boer voor veel geld opschepen met een „stal" vol mechaniek. Het geld voor dit dure me chaniek moet de boer noodge dwongen lenen bij banken, die daar op hun beurt weer geluk kig mee zijn en uiteraard óók Winst moeten maken. En laten we de slachterijen Vooral niet vergeten. Giganti sche instellingen, die winst slaan uit het doden van die ren. In dit verband is het aar dig om op te merken dat het dichtst bevolkte land ter we reld tevens de grootste ex portslachterij van Europa heeft, die op haar beurt weer geleverd wordt door milieu verontreinigende biobedrU- ven. Tot slot is er de boer die door alle bovengenoemde in stanties bestookt wordt met „goede raad" en uiteindelijk met frisse tegenzin zijn nor male boerenbedrijf verruilt voor een tegennatuurlijke bio- bedrijf en heel veel schuld. Omdat hij de brokken, leze de schuld en rente, niet kan dragen komt hij in opstand en met recht. Hij heeft immers dag en nacht gewerkt ten be hoeve van de bovengenoemde winstzoekers, die in feite dan ook de schade zouden moeten betalen. Zij immers hebben de boer aangezet tot een te hoge produktie van een consumptie goed, waaraan de alerte en milieubewuste consument steeds minder behoefte heeft. Maar nee, zij blijven vrij uitgaan en de consument die nergens om gevraagd heeft, moet nu opdraaien voor de schuld van de boer- Want de consument moet in de vorm van subsidie, uit de grote gemeenschapspot, het door anderen gegraven gat dichten. Waarmee alles gezegd is over de huidige landbouwpoli tiek en over het spreekwoord van boontje en loontje. AMSTERDAM (ANP) Een bord met de tekst: „Wij gaan met vakantie, lekker lui eren tot 22 augustus" aan het pand van een textielimportfir- ma in de Javastraat in Am sterdam is vermoedelijk voor enkele leden van het inbre kersgilde een uitnodiging ge weest hun geluk eens bij deze firma te beproeven. Zondaga vond werd ontdekt, dat de toegangsdeur was geforceerd ©n er rollen stof ter waarde van .100.000 alsmede een geldikistje met f 15.000 waren verdwenen. ADDIS ABEBA VAFP) Volgens het Ethiopische, En gelstalige dagblad Ethiopian Herald, telt Ethiopië meer dan 335-000 prostituees op een to tale bevolking van 25 miljoen zielen en heeft de hoofdstad Addis Abeba er alleen al 110.000- Het blad noemt dit „een van de beschamendste facetten van het keizerrijk". Nog eens 35.080 Ethiopische vrouwen bedrijven de prosti tutie volgens de Ethiopian Herald in Soedan en 2.000 in Dzjiboeti. In de 210 steden van het keizerrijk staan, aldus het blad, meer dan 100.000 bordelen officieel ingeschre ven. De droeve statistiek van de Ethiopian Herald onthult verder dat negen miljoen Ethi- opiërs aan geslachtsziekten lij den. Brieven voor deze rubriek moet* met volledige naam en adres word»,, ondertekend. Bij publikatfo zullen de*, vermeld worden. Slecht» bij hoge uit. zondering zal van deze regel word»n afgeweken. Naam en adre» zijn d»n fan de redactie bekend. Publikatie van brie. ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het ht etle gevalt^ eens r$ met inhoud, c.q. «trekking, Het ia voor mij onbegrljpe. Kjk dat een voetbalvereniging die het toch al zo mosilij) heeft, het zich nog moeilijks maakt door een m.i. waard», volle speler aan de diik t» zetten. De onderhavige vereniging hier is NAC. de speler Het van Dijk. In zijn eerste twee sefeoe nen hij NAC heeft hij menig» gelijkmaker en-of winnende goal gescoord, en die ontspro- ten meestal niiet uit opgelegde kansen, m-aar waren resultaat van noest doorzetten. In het afgelopen seizoen heeft hij tij. dens die enkele wedstrijd waarin hij meespeelde, ach toch duidelijk gemanifesteerd, zo scoorde hij, na 20 minuten in de tweede helft ingevallen, tegen Aj-ax in 25 miiniuiten en 1 seconde tooh maar 2 doelpun ten. En in die laatste allesbe- slissende competitiewedstrijd tegen Feyenoord speelde hij Kristensen, rijmde een van ds beste linkerspitsen van Euro pa, figuurlijk van het veld en had dat indien nodig ook let- terlijk gedaan- Hier raken we een karakter- punt van de zowel in de voor als achterhoede te gebruiken Piet van Dijk, namelijk zijn vechtersmentaliteit, een eigen schap die hem bij het publiek zo populair maakte, Door rijn onvermoeibaar doorzetten weet hij steeds een elftal le inspireren en juist NAG blijkt vaaik enige inspiratie niet te kunnen ontberen. Laten we hopen dat het NAC-bestaur rijn dwaling iniriet en hem een beter contract aanbiedt, laten ze het evenwel tijdig doen, want het is kart dag: Ajax dient dit seizoen reeds op 8 september verslagen te worden. BREDA BEN VAN DEN BERG Het ingezonden stuk van de heer Campert in de Stem van zaterdag jl. bevat circa 80 pro cent tendentieuze prietpraat- De rest van zijn kattebel be treft een aantal op- en merkingen die voor weerleg- ging in aanmerking komen. Het gefladder van Campert over de heer Voortman en i' boer als kapitalist vormt de verbindende tekst tussen prietpraat en ongefundeerde uitspraken in het stramien van de hieer Campert- De gedachte dat de werkne mer geen risico loopt is een fictie en als Campert deson danks stelt dat de werknemer geen grein risico loopt, dan geeft hój er blijk van zeer weinig inzicht te hebben in het karakter van onze econo mische orde. Geregeld kan men lezen, dat werknemers door ongewild ontslag hun werkkring verliezen. Soms is er zelfs geen geld meer voor de laatste locmbetaling. Campert merkt voorts op, dat landbouwers niets hebben aan de oudedagsreserve. Wel dat is dan de mening van Campert. Echter niet de me- ning van het Landbouwschap. Onlangs nog heeft het Land; bouwschap er in een brief bij de ministerraad op aangedron gen haast te maken met do volledige invoering van de fis cale oudedagsreserve. De an dere verlangens hadden be trekking op het geven van voorrang aan de invoering van de volksverzekering ar beidsongeschiktheid alsmede een langzame aanpassing van de aardgasprijzen. Ik bril van mening dat de boeren wel het recht hebben de hulp te vragen van de over heid. De landbouwinkomen staan onder zware druk- W opbrengsten zullen weliswaar met 10 procent toenemen, maar daartegen over staat een kostenaccres van 17 procent- De oorzaken van de tri®' prognose moeten aldus be' Landbouw Economisch I1®1' tuut, o.a. gezocht worden in de explosieve prijsontwikkeling op de grondstoffenmarkten voor o.a- veevoeders. In rijn schrale geborneerd heid komt Campert niet ver der dan het slaken van kreten over bonzen, begrafenissen broodjes kaas- Een ser'eu» poging tot analyse treft men bij Campert dan ook ve aan. De verlangens van bet Landbouwschap zouden echter een eerste aanzet kunnen ffl» voor hulp aan de boeren, ér nodig zouden er ook maatrege len kunnen worden getroffen in de fiscale sfeer. In zijn on genuanceerdheid gevangen wordt afgesleten g£ praat kover magere en vette jaren door de heer als economische wijsheid beste gegeven. De werkers m de agrarische sector behoeve betere steun. BREDA. HENK ZOM®

de Stem | 1974 | | pagina 10