Peter Gödde de sterkste Geert grijpt Jansen titel niet eens met tweede plaats Zege Moser AD VAN ELZAKKER EERSTE IN NISPEN lil Bernocchi Van der Bunder: zege na solo VEEL STRIJD IN 'S-HEERENHOEK Frits Pirard Duyndam wint in Pijnacker DE WAAL ZEVENDE Vilas klopt Tom Okker sport DERDE SPORTPAGINA VAN MAANDAG 19 AUGUSTUS 1974 9 (Van onze sportmedewerker) 's-HEERENHOEK Peter Gödde reed gisteren in 's-Heerenlioek naar de zege. Een felle demarrage van de coureur uit Koewacht zes kilometer voor het einde leverde voor hem het gewenste resultaat op. Tevoren had Peter Gödde uiterst attent gekoerst. Hij was bij de meeste vluchtpogingen betrokken geweest. En die waren er vele. De strijd was bijzonder attractief DORTMUND (SXD) Henny Kuiper heeft gis teren in Dortmund, de grote Union-prijs, een van de belangrijkste wegwedstrijden voor wielerprofs in West- Duitsland gewonnen. Kuiper, die in München in 1972 Olympisch kam pioen werd, versloeg in de eindsprint de Belg Bruyère met wie hij een voorsprong had van 2 minuten en 24 seconden op de rest van het veld- Kuiper reed de 154 kilo meter in 3 uur 43 minu ten en 19 seconden- Riuim ÏÖO-OOO toe schouwers zagen ma 60 kilometer een kopgroep- je ontstaan van drie ren ners: Kuiper- Bruyère en de Spanjaard Fuente. Door een kettagbreuk moest Fuente echter af vallen, waarna de twee anderen alleen doorgin gen- In de sprint bleek Kuiper de snelste- Kort voor de finish ontsnap ten de Belg Huysm-ans en Fedor den Hertog nog uit het peloton op. Zij konden de twee koplo pers niet meer bedrei gen, maar bouwden toch nog 17 seconden aan de voorsprong op het 'grote peloton op Huysonans versloeg De Hertog in de sprinit en legde daar mee beslag op de derde plaats- Eddy M-erakx, die voor een startgeld van ruim 13.000 gulden n-aar W-est-Duitsland was ge gaan, spande zich niet al te zeer in en eindigde als negende- De uitslag: 1- Kuiper (Ned) 3-43-19, 2- Bruyè re (Belg) z.t-, 3- Huys- mans (Belg) op 2-24-0, 4- Fedor den Hertog (Ned) z-t-, 5- Sercu (Belg) op 141, 6. Maertens (Belg) z-t-, 7- Roosbroeck (Belg) z-t-, 8- Van Schil (Belg) z-t-, 9- Merckx (Belg z-t-, 10- Pintens (Belg) z-t- PIJNACKER Leo Duyndam uii Poeldijk heeft zaterdag de prof wielerronde van Pijnac ker gewonnen- Hij legde de 100 kilometer af in 2 uur en 26 minuten- Tweede werd zijn plaatsgenoot Janus van Tol, de in de eindsprint geen enkele kans kreeg- Al vroeg in de ronde ontsnapte een groepje renners met Duyndam, Van Tol, Bas Hordijk, Nidi den Hertog en de Belg Miehiel Poll-entier- De Belg viel later af wegens bandbreuk- In de slotfae wisten Duyn dam «n Van Tol uit de kopgroep te vluchten- Er waren ongeveer 13-000 toeschouwers- De uitslag: 1. Leo Duyndam (Poeldijk) de 100 km in 2-26-0, 2- Ja nus van Tol (Poeldijk) op 10 seconden, 3- Bas Hordijk (Rotterdam) op 15 seconden, 4- Nidi den Hertog (Harderwijk1 z-t-, 5- Patrick Serer België) op 30 seconden 6- Ger Harings (Sibbe' z-t-, 7- Jan van Katwij' (Turnhout) z-t-, 8- Ro nald de Witte België z-t-, 9- Wim de Waa" (Axel) z-t-, 10- Win- Prinsen (Hank) z-t- Het begon al na 25 kilome ter toen Rinus Verboom, Wim de Wilde, Bram Geense en P-eter Hobo iin de aanval gin gen- Toon van der Steen sloot zich bij hen aam. Het vijftal hield echter geen stand tegen het fel 'reagerende peloton. Het bleef even rustig, totdat na vijftig kilometer Hogerhei- Koewacht 90 kilometer in 2 •de, Geldiens, Van Meer, Fase, Gödde, Van Leest en de plaat selijke renner Witkam spron gen. Zij hielden twintig secon den winst een half uur lang Frats Hogerheide Gssendre-cht, vast, maar toen konden zij de hergroepering niet meer voor komen. Nadiat Wim Westdorp tweemaal van fiets had moe ten verwisselen, maar van geen opgeven wist, gingen met nog 25 kilometer te gaan twaalf man aam de haal, bij wie Van de Bunder en Gödde. De anderen waren toen voor goed gezien wat de beste prij zen betrof. In de voorste linie bleef men aanvallend rijden, tensdijk, 17 J. Jackson Enge- Peter Gödde bleef de grote animator en met nog tien kilo meter te gaan ontsnapte hij met F-rits Hogerheide en Piet van Leeuw-en. Peer Maas en Toon van der Steen reageer den nog tijdig en hereikteii hen maar zij haddien evenals Frits Hoogerheide en Piet van Leeuwen geen verweer tegen de knappe solo vam Peter Gödde, ongetwijfeld die beste man in die koers. Bij de mietuiwelingen gingen Corné Kokke en Peter Borre- mans enkele ronden voor het einde in liet offensief- Hun vlucht slaagde. In de eind sprint was Kokke de snelste. De liefhebbers toonden daarna het vak nog niet te zijn verleerd Zij draaiden een hoog tempo, ma-ar tot een serieuze vlucht kwam het niet. Al leken Frans die Bruin, Pi-et Onok en Noud Toussairat even de beslissing te zullen maken. Het draaide WINSCHOTEN (ANP) Nederland zal in Rome, waar over twee weken de Europeso atletiekkampioenschappen worden gehouden, waarschijn, lijk niet vertegenwoordigd worden op de marathon. Geert Jansen (AAC), die zaterdag weliswaar kampioen van Ne derland op de 25 kilometer werd zal met zijn tijd van 1 uur 22 minuten en 20.2 secon den de keuzeheren van de KNAU niet overtuigd heb ben. Jansen toonde zich in Win schoten op een vrij lastig en bochtiig parkoers van vijf kilo meter wel opnieuw -d'e sterkste lange afstand-loper van Neder land. Al direct na de start vormde zich een kopgroepje van drie lopers met Geert Jansen, Herik Kalf en Oor Vriend. Vooral door het werk van die Groninger Kalf ging de eerste vijf kilometer In 1-5 mi nuten en 22 seooraden vrij hard. Voordat het tien kitome- terpunt werd bereikt had Vriend moeten afhaken. De twee koplopers passeerden in 30.59.0 op dertien seconden gevolgd door Vriend. Het werk dat Kalf in de beginfase had gedaan brak hem later op en die Nederlandse marathon kampioen raakte in de volgen de vijf kilometer ruim ee-n halve minuut aoh-ter op J-an. sen, die de 1-5 kilometer afleg de in 47.58.0. Kalf viel nog verder terug en werd zelfs gepasseerd door Car Vriend, die na 30 kilometer doorkwam op 1.15.17. Jansen was op dat moment 45 seconden voor. In d-e laatste ronde vergrootte Jansen zijn voorsprong op Vriend tot ruim een minuut. 'Van onze sportredactie OUD-TURNHOUT Wim de Waal was de beste Neder lander in een wegwedstrijd voor beroepsrenners in België- tn Oud-Turnhout werd hij ze vende in een koers over een ïfstand van 145 kilometer. Winnaar werd de Belg Willy n 't Ven, die de afstand -afleg de in 3 uur en 42 min- Jan van Katwijk werd tiende en zijn broer Piet twaalfde- tenslotte uit op een massa spurt, waarin Ger Plieg'er zich de sterkste toonde. Voor de aanvang van de amateurwedstrijd bracht een gekostumeerde dorpskoers d® lachspieren geruime tij-d in beweging- Amateurs: 1 Peter Gödde uur en 6 minuten 2 op 29 seconden P. Maas Roosendaal, 3 T. v.d. -Steen Etten, 4 Piet van Leeuwen Zoeterwoude, 5 6 op 1 minuut 10 R. Verboom Ellewouitsdijk, 7 Wim de Wil- die Goes, 8 B. Geense Sirat- Philipsland, 9 A. v. d. Bunder IJ-zenidijke, 10 H- Geldens Val- kenswaard, 11 Kees Spaans 's- Gravenpolder, 12 A. Deusing Halsteren, 13 op 1 minuut 50 R- Vaoigko Australië, 14 D. Carroll Philippine, 15 Hans Harinek 's-Heer Abtskerke, 16 Kees Stoutj-esdiijk Sint-Maar- Een kopgroepje uit het prille begin van de koers in 's-Heerenhoek: v.l.n.r. Simon Ha rinek, Terry Carroll en Ko Tolhoek. (Van onze sportredactie) 's-GRAVENDEEL Frits Pirard eindigde zaterda gin 's- Gravendeel op de tweede plaats. Hij werd in de spurt geklopt door Piet van Leeu wen uit Zoetermeer. Pierad was het met de klassering be paald niet eens. „Ik was zui ver eerste. Ik reed dan ook terug naar de jurytent om te protesteren, maar de jury zei dat het protest toch zou wor den afgewezen. Daarom heb ik het er maar bij laten zitten. Maar ik vind het erg onbevre digend" UITSLAGEN: AMATEURS: 1 P. van Leeuw-en Zoetermeer de 90 ken in 2.11.17, 2- F. Pirard Breda, 3 R. Zuidweg Rotter dam, 4 G. St-Nikolaas 's-Gra- vendeel, 5 C. St.-Nikolaas idem, 6 F. Franken, Ooster hout, 7 W. Schuurihui-zen Rot terdam, 8 S. Berkhout Schi pluiden, 9 P. Gödide Koewacht, 10 A. Versluis, Ameide, 11 W. v. Steenis H. Blokland, 12 J. Hordijk Westmaas, 1-3 J. Zoons Voorschoten, 34 L. v- d. Wiel Breda, 15 A- de Groot Gouda, 16 W. Hofstede, 17 M. v. Leeuwen 's-Gravenzande, 18 J. de Groot Hank, 19 M. Meel dijk Vlaar-dimgen, 20 J. Muil wijk Brielle. Junioren: 1 M. Havik Stisj- en de 60 km in 1.31.10, 2 G. Bierinigs Uden, 3 T. Griep Spijkenisse, 4 W. Lugtenburg Zuidland, 5 K. St.-Nikolaas 's- Gra ven de-p 1, 6 J- v. d. Velde Rijisbengen, 7 J. Akker-mans Zev-erubergen, 8 André Verstij len St.-Willehrord, 9 J. Jon kers Oud-Gastel, 10 E. v. Kes- sel Veldidriiel, 11 H. Lap H. L Ambacht, 12 R- Stroosnijder Moerdijk, 13 K. de Brouwer Etten-Leur, 14 Ad Verstijlen, St.-Willebrord, 16 A. v- Peer Sprundel, 17 F. Gammers Keerle, 19 A. Lagarde, Lage Zwaluwe- Liefhebbers: 1 G. Plieger Ameide de 40 km. in 1.04.30, 2 C. v. -d. Hulst Zoeterwoude, 3 W. Wieühouiwer Sommelsdijk, 4 B- ter Harmsel Zegge, 5 W. die Vries VXaardirigen, 6 A. Roos Seheveningen, 7 A- Gezel Naaldwijk, 8 A. Toussaint idem, 9 J. Stolk Veldhoven, 10 C. de Kleine 's-Gravend'eel. land, 18 P. Stofferus België, 19 J. Downs Engeland, 20 L- Strabbe La-mswaard-e. Nieuwelingen: 1 C. Kokke Sint-Wilitebro-rd 40 kilometer in 1 uur 2 minuten, 2 P. Bor- remans Woensdreoht, 3 op 23 se-e. S. Polak Lage Zwaluwe, 4 Kees Kuijstermans B-osschen- hoofd, 5 T. Kampstra Assen, 6 Wim die Bruin Oud-Gastel, 7 J. Verrneul-e Kloosterza-ndie, 8 G. van Putten Vianen, 9 M. Goossen Hoogerheide, 10 B- Broere Zevenbergen. Liefhebbers: 1 G. Plieger Ameide 40 kilometer in 1 uur 1 min- 3-3 sec., 2 B. t-e-r Harm sel Zegge, 3 Wim van Putten Vi-anen, 4 N. Toussaint Naald wijk, 5 L, Althuizen Den H-aa-g, 6. N. de Vries Vlaardin- gen, 7 Wim Wielhouwer Sons- dijk, 8 F. Zwanenburg Rotter dam, 9 J. Lepo-eter Souburg, 10 A. van dier Ploeg Kwaden- damm-e. (Van onze sportredactie) NISPEN Ad van Elzakker, de coureur uit Steenber gen, kon zijn geluk niet op, toen hij gisteren werd gehul digd als de winnaar van de eerste Ronde van Nispen. Van Elzakker bereikte dat succes door bij het ingaan van de laatste ronde zijn drie medevluchters, Jan Cooremans, Ad van Opdorp en Ad Tak, in de steek te laten. Met inzet van zijn laatste krachten scheurde Van Elzakker zich los. Ach ter hem werd even geaarzeld en daardoor kreeg de man uit Steenbergen de kans een kleine voorsprong te nemen, die hij niet meer uit handen gaf. welingen Veeke. ging naar Leon Geert Jansen: Waar schijnlijk niet naar Rome. Van de 95 lopers, dli-e van start gingen bereikten er 75 de eindstreep. Een race over 1-5 kilometer voor veteranen werd gewonnen door Piet Schoon-en (riiion) in 53 minuten en 24 seconden. D» eerste ronde van Nispen was er een van uitstekend ge halte. Niet alleen door het toch wel lastige parkoers in de polders bij het Westbrabantse -grenspla-atsje, maar ook door de moordende hitte, die heel wat slachtoffers eiste. De vlam sloeg al zeer vroeg in de pan- Vooral Johnny Konings toonde zich in de beginfase zeer ac tief. Maar ook een Jan Nijen- huiiis (hij eindigde zaterdag in Kemzeke als dertiende), Ad van Trij-en, Ad van Overveld en Mat van Leeuwen wilden wel een beslissing forceren, maar speciaal Frits Pirard stond geen vroege orm-tsn-aip- ping toe. Ondertussen stapten heel wat coureurs af, die de ongelijke strijd met de warm te moesten opgeven. Half- koers waren er nog slechts 25 renners op het parkoers. Met nog dertien ronden voor de wielen viel de beslissend© slag'. Jantje C-oorem-ans en Ad van Elzakker sloegen een gat. waar Ad van Opdorp en Ad Tak direct op reageerden. Het viertal wist zich een riante voorsprong te versahaffen- Tot voor de laatste ronde Ad van terhout, 6 F. Gommers He-erle, Elzakker zijn kans schoon zag. 7 T. van de Boom Roosendaal, 8 J. van- de Velde Rijsbergen, 9 K. de Brouwer Etten-Leur, 10 C. Broeders Zevenbergen, 11 A. Masseurs Z-evenberg- DE UITSLAGEN: Amateurs: 1 Ad van Elzak ker Steenbergen, 100 km. in 2.17.30, 2 Jan Cooremans Bre da, 3 Ad van Opdorp Hoogeir- heidie, 4 Ad Tak Oud-Gastel, 5 Jan Nijenhiuis Breda, 6 Theo Venix Zevenbergschenhoek, 7 Ad van Overveld Zegge, 8 Toine Kraius Oudenbosch, 9 Cees van Bragt La-ge Zwalu we, 10 Jaap Kettenis Den Haag, 11 J-ohnny Konings Sprundel, 12 Vester Aarts Roosendaal, 13 Frits Pirard Breda, 14 Siem Berkhout Schipluiden, 15 Toine Petie Halsteren, 16 Tiny van H-asselt Roosendaal, 17 Jan van Til- barg Bergen op Zoom, 18 Pe ter Hellom-ons Halsteren, 19 Leen van der Wiel Bredia, 20 Mat van Leeuwen 's-Graven zande- Junioren: 1 Ad Verstijlen St- Willebrond, 60 km. in 1.19.45, 2 Bart van Est Din- teloord, 3 Jan Jonkers Oud- Gast-el, 4 P. de Jong St-Wille- brord, 5 J. van d-e Heide Oos- Ad van Elzakker aan kop van het leidersgroepje in de Ronde van Nispen. Hij wordt gevolgd door Cees van Bragt. Poel Hoogerhejfle, 12 A. van Geel Zumd-ert; 1-3 P. Koppeirt Monster, 14 P. Verheijen Bre da, 15 A, Buijs, Oudenbosch. Hij ging -en won. Bij de junioren reikte Ad Verstijlen naar die zeige. Net als Van Elzakker later bij d© sohenhoek, 12 T. Petie Halste- amateurs zou doen. verliet hij in de laatste ronde zijn mede vluchters Van Est en Jonkers, De overwinning bij de meu ren, 1-3 J. Koeken Breda, 14 J- van de Bosch Zevenbergen, 1-5 J. Hammerdorp Rotterdam, 16 H- van Kuyk Geertruidenherg, 17 H. Nieuwdorp Wem-eldinge, 18 M. van Gooi Rotterdam, 19 T. Toseque Rotterdam, 20 H- van Se-ggelen Den Haag. Nieuwelingen: 1 Leon Veeke Bosschenhoo-fd 40 km. in 58.41, 2 C. Bernaards Rotterdam, 3 M. van Vlimmeren Hoeven, 4 J. Thijs Etten-Leur, 5 P. Hee- ren Sprundel, 6 C. H-olleman-s Bergen op Zoom, 7 J. van Meer Wouwse Plantage, 8 J- Valentijn Etten-Leur, 9 W. van Dongen Breda, 10 A. Frij- ters Moerdijk, 11 A- van de MILAAN (AFP-Reuter- UPI) De Italiaan Francesco Moser heeft zaterdag de 56ste „Trofeo Bernocchi" gewonnen. Hij legde deze wegwedstrijd over 244 kilometer, met start en finish in Legnano, af in 5 uur en 50 minuten- Het was voor de Italianen de laatste test voor de strijd om de wereldtitel in Montreal- De twee grote Italiaanse kans hebbers op het wereld-goud, ti telverdediger Felice Giimandi en Enrico Fa-dlini, waren af wezig- Zij worden nog altijd in het ziekenhuis behandeld aan bl-essures- De uitslag: IMoser (It) 244 km in 5-50, 2 Fabbri (It) op i-40, 3 Lualdi (It), 4 P-aggiali (It), 5 Salutani (It), 6 Basso (It- TORONTO (Reuter) In de halve finales van de open Canadese tenniskampioen schappen in Toronto verloor Tom Okker van de 21-jarige Argentijn Guillertno Vilas met 57, 26. In de andere halve eindstrijd versloeg de Span jaard Manuel Orantes zijn landgenoot Juan Gisbert met 6—4, 6—2. De finale van het damesen kelspel leverde een zege op voor de Amerikaanse Chris Evert. Zij won van Julie Helcknan (eveneens V.S.) met 6—0, 6—3. Gerben Karstens (met fiets) en wegcoach Joop Middelink temidden van de wegrenners, die zaterdag voor de we reldkampioenschappen wielrennen naar Montreal vertrokken. (Van onze sportredactie) BREDA Toine van de Bunder, de sterke coureur uit het Zeeuwsch-Vlaamse IJzen- dijke boekte dit weekeinde zijn 29ste overwinning van dit seizoen- Van de Bunder zege vierde in het Oostbrabantse Schayk, waar hij vijf ronden voor het einde aan een succes volle solo begon Ton ter Harmsel bezette in ie eindrangschikking de zesde plaats- Tonny Huijzen uit Kloetinge finishte als twaalf- Ie. Bij de junioren ging in Jchayk de zege n-aar Michel Jacobs- Nieuwdorp uit Wemel- iinge bezette de tiend© VD PRINSEN reikte in het •riterium van Blad-el, dat als >mlijsting gold van de „Ster van Blade!" voor junioren raar de tweede plaats- De ren ter uit Ra-aimsdonksveer moest lijn meerdere erkennen in Ion Smit, terwijl hij Wil van ielvoirt juist vóór bleef- In de ijdrit wist Ad Prinsen zich weer naar een tweede plaats te koersen- N-u moest hij Wil v-a-n Helvoirt voor laten gaan Theo Joore eindigde in de tijd rit als elfde. PETER VALENTIJN bezette in de „Ster van Bladel" voor junioren de zevende plaats- Vailentijn had een achterstand van 1 minuut 20 op winnaar Leo van Vliet, die voor d-e 123 km een tijd van 2.56-29 nodig had- Tweede werd Guus Bie- rings- Bij de nieuwelingen werd Van d-e Broek uit Dus- se_i derde, terwijl Van Tete- ringen uit Zevenbergen als vijftiende finishte- GERRIE EN KEES SINT NI- COLAAS uit 's-Gravendeel beheersten de Ronde van Cu- levnborg- Gerrie won en Kees eindigde als tweede- RUUD VAN DER RAKT, de junior uit Breda, won in Gen nep de- plaatselijke ronde. De Bredanaar zegevierde in de eindsprint met vijf mede vluchters. Hij had voor de zes tig lom een tijd van 1-26 no dig- JAN SERPENTI finishte in de profronde van Pijnacker als vijftiende. Hankenaar Henk Prinsen sprintte naar een achttiende plaats- BART VAN EST moest iin Pijn acker in de koers voor junio ren zijn meerdere erkennen in Leo van Vliet, die won- Van Est werd tweede, Ad Bax uit Zevenbergen vijfde en Van T-uyl uit Breda veertiende-

de Stem | 1974 | | pagina 9