Pijnen en Schuiten in halve finales Stamdemonstratie nacht in serie profstayers Venix wint bewondering van de toeschouwers ZILVER VOOR WESTBRABANDER WK MONTREAL SPRIMTITEL VOOR TKAC DONDERDAG ARBITRAGEZAAK NOTTEN Lotto DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND NACGELIJK tegen AMATEUR- ELUB: 0-# ONGE B.V. Keetie van Oosten in halve finale ACHTERVOLGING SPRINT Nieuwe doelman SE KREEFT ,De Braakman" VERWARMtNIGS ALLAT1E 'iTERZANIDfE I Neem toch maar j liever een occasion van de VW-dealer J 3 zekerheden :HNIEK AMSTERDAM M ROOSEN BV terdijk vraagt ^MONTEURS g voor de afdeling Nie,lfcV enz.). Schrijf of bel GTl ïTN n Rooser BV Afdeling p 1to lweg 25. Amsterdam-Sloterriilt180' 331 of 333. Na 20.00 uur v2k' d Regio-Personeelzaken iLNER EN LEERLING-KELNFD snlpin Roosendaal 0«!0. MEISJES 'leeftijd plm. 18 jaar, verpakkingsafdeling. 7., Hemelstraat 16a, n Tel. 01140-2362. geopend. )ns telefoonnummer wordt oonboek verkeerd vermeld ijn: Biervliet (01152). 308, Bmkuu tvoaitc i TEL. 01148 -1243 over het vullen van de muur met Rockwool isolatie aal, omdat Rockwool er wil staan. Daardoor kunnen aannemers een waardever- eringscertificaat uitreiken huiseigenaar, die in het ver- ïergie- en comforbewust onen op een kostenbespa- nanier. Rockwool is en blijft n een ongewoon isolatie aal, vraagt u toch maar eens ohtingen. Uw erkende ooi-isolatie dealer: n Meer isolatie b.v. sterhout N.B. postbus 21 rtmel Gld. postbus 45 hoogte van dan. Euro- Maar waar René Pijnen: Met Schuiten in halve fi nale. MONTREAL Roy Schui ten en René Pijnen hebben zich zondagmiddag geplaatst voor de halve finales bij de profachtervolgers. Schuiten realiseerde met 5.58.13 de beste tijd van alle renners. Pijnen kwam tot 6.03.50. Rnut Knudsen, die in de kwalifi- catieritten de beste tijd had laten afdrukken kwam nu niet verder dan 6.14.51. De uitslagen zijn; EERSTE RIT: Roy Schuiten (Ned) 5.58.13 - Charly Gross- kost (Fra) 6.08.35. TWEEDE RIT: Ferdinand Rracke (Belg) 6.03.15 - Guen- ter Haritz (W-Dld) 6.07.14. DERDE RIT: René Pijnen (Ned) 6.03.50 - Dirk Baert (Belg) 6.04.42. VIERDE RIT: Knut Knudsen (Noor) 6.14.51 - Giacomo Bazzun (It) 6.16.51. Roy Schuiten, Ferdinand Bracke, René Pijnen en Knut Knudsen hebben zich ge plaatst voor de halve finales. Vergeleken met Knudsen en Pijnen, de snelsten uit de kwalificaties van de achter volging profs, heeft Roy een veel minder regelmatige „tijdrit" over 5000 meter ge reden. De lijst van hun ron detijden ziet er als volgt uit: Ron- Schui- Knud- Pij- de ten sen nen 14.33 14.57 14.94 1% 34.17 33.83 35.21 2V, 54.39 53.61 55.84 3% 1.15.30 1.13.72 1.16.47 VA 1.36.29 1.34.00 1.36.80 5% 1.57.48 1.53.91 1.56.94 6% 2.18.30 2.14.71 2.17.38 VA 2.38.59 2.35.10 2.37.78 8% 2.59.16 2.55.39 2.57.99 .91/ 3.19.91 3.15.85 3.17.91 10% 3.40.83 3.36.17 3.38.07 11% 4.01.43 3.56.41 3.58.46 12% 4.22.50 4.16.86 4.18.96 13% 4.43.56 4.37.24 4.39.35 14% 5.04.62 4.57.63 4.59.60 15% 5.24.87 5.18.19 5.20.00 16% 5.44.83 5.38.71 5.40.23 17% 6.03.46 5.59.12 6.08.35 finish Theo Verschueren: Beslist niet kansloos. (Van een speciale verslaggever) MONTREAL Harrie van Leeuwen, winnaar van de tweede serie van de profstay ers en met Stam en Been ze ker van een plaats in de eind strijd, was dolgelukkig. Aan gewezen op het laatste mo ment als derde Nederlander, omdat uitgerekend de KNWU het zich niet kon veroorloven met minder dan het maxima le aantal stayers naar Mon treal te gaan,, won hij zijn eerste stayerwedstrijd, waar in hij Deloof en Kemper, Hor- telano en Dupontreue voor bleef. Van Leeuwen, als stayer niet gewend nog aan het suc ces, reed jubelend een ere- ronde, lachend, voldaan. Hij had het bewijs geleverd erbij te horen. Op eigen kracht, met hulp van gangmaker Bruno Walrave. Stam won de andere serie. Indrukwekkender, gemakke lijker, iets sneller ook. Over tuigender, maar Cees Stam is dan ook de man die in Mon treal zijn wereldtitel moet verdedigen. Al in de aan vangsfase maakte de razend snel rondtollende Stam dui delijk dat hij om te beginnen even deze serie wilde winnen. Er was geen twijfel. Theo Verschueren bleef enigszins in zijn nabijheid, maar dat kwam voornamelijk doordat Cees Stam en Stakenburg het wat rustiger aandeden, nadat Nico Been zich op de derde plaats had genesteld en zo de overtuiging hadden gekregen dat de Italiaan Benfatto hem er niet meer van af zou rij den. De demonstratie van Stam was indrukwekkend, maar hij bleef de voorzichtige Zaankanter. „Wat Verschue ren deed, is mij alles meege vallen. Hij riep dat hij geen meter kon rijden, maar hij bleef toch maar erg gemak kelijk bij. En Deloof mag nou wel rustig achter Van Leeu wen blijven rijden, hij kan veel beter. Mij strooien ze geen zand in de ogen." (Van een speciale verslaggever) MONTREAL Horst Gnas, de wereldkampioen van 1970, 1971 en 1972 en Gaby Min neboo, de gedoodverfde favoriet voor de titel van Montreal, hebben zondag de stayers- finale van de amateurs niet voltooid. De titel ging naar Jean Brewer, die nog nooit uit de schaduw van Horst Gnas had kunnen stappen, zilver was voor nieuweling Martin Venix en brons oor Miguel Espinos. een plaatsje op. Na bijna der tig kilometer stortte Gaby Minneboo volledig in. Op een stukje van minder dam een kilometer verloor hij een volle ronde op Breuer, die door stoomde in dezelfde vaart. Martin Venix won niet meer dan zilver, maar wel de be wondering van de ruim 3000 toeschouwers, door de marnier waarop hij een afschuwelijke val voorkwam. Uit de bocht komend, schoot Venix van de rol af, in zijn poging weer op de goede posi tie te vinden, raakte hij de zijkant van de rol. Venix red de zich op miraculeuze wijze. Hij bleef in het zadel, hij viel zelfs niet toen stuk voor stuk 28 van de 36 spaken in zijn voorwiel knapten. Met een slingerend voorwiel, op een fiets die nauwelijks onder controle was te houden, moest Martin Venix, die pas 2% maand stayert van 60 kilome ter tot stilstand komen. Het lukte hem zonder te vallen. Hij werd onmiddellijk op de reservefiets gezet en ving de strijd met de machtige Breuer opnieuw aan. Hij kon niet winnen. Het kampioenschap had een groot kampioen en een handvol ontgoochelde ver liezers. Martin Venix was net ao teleurgesteld als de eersite drie van vorig jaar, die in dit kam pioenschap niet meetelden. Horst Gnas, Raier Fodleseh en Gaby Minneboo. Venix; „Ais ik echt goed had gereden, was de titel voor mij geweest, maar het ging niet. Er is ook wat gebeurd. Eerst die inzin king, maiar diaar was ik niet stuk van, ik wist dat ik er over heen zou komen. Toen het afstappen van Gaby, dat gaf mijn concentratie een enorme Map en tot slot dat voorwitel. Op zo'n moment kun je alleen maar hopen heel be neden te komen. Dat is ge lukt". De overwinning van Jean Breuer, een midden-dertiger al, is de triomf van de mentali teit. Twee maanden geleden bij het Duitse kampioenschap in Bielefeld reed Breuer en de ballustrade, kwam zwaar ten val, lag met een barst in het heupbeen en een gebroken sleutelbeen drie weken in het ziekenhuis en heeft voor Mon treal maar een trainiragswed- strijd kunnen rijden. Die man werd wereldkampioen, nadat hij zich via de herkansing had moeten plaatsen voor de eind strijd. Deze eindstrijd vain de amateurstayers is een onwaar schijnlijk mooie propaganda MONTREAL Keetie van uosten-Hage heeft zich zondag middag geplaatst voor de halve hnales van de achtervolging bij dames. Willy Kwantes werd ia haar rit uitgeschakeld door °e Russin Valentina Smirnova. uitslagen van de kwartfi. ooles zijn; Eerste rit:. Maxy-Jane Reoch VS) 4.10.43 - Carol Barton (Eng) 4.17.63. Tweede rit: Kee- «5. jan Oosten-Hage (Ned.) So Beryl Burton (Eng) •10.35. Derde rit: Valentina smirtiova (Rus) 4.00.68 - Wil- v Kwantes (Ned) 4.08.57. tierde rit: Tamara Garkoesjina Rus) 3.52.50 - Lind^ Rombuots ,-lgDe Belgische werd in gehaald. (Van onze sportredactie) RENEDEN-LEEUWE NAC zat se eredivisieclub heeft fOterdag tegen de amateurclub met 0—0 Seüjk ge peeld. De Bredanaars kwamen Sen de tweede klas amateur 'et verder, door een vooral Pvallend gebrek aan schot- k7?rd'?heid. In de tweede ent werd Henk van Rooij uit- sowlsseid, maar ook dat zette seen zoden aan de dijk. voor het onderdeel geweest. Er was triomf en drama, sitrijd en tactiek, moed en kunde, kortom een wedstrijd die alle had. Behalve misschien voor Nederland dat zijn favoriet Gaby Minneboo na bijna der tig kilometer ontgoocheld en onmachtig zag afstappen. Daarmee vertrok niet alleen de grote favoriet, die enkele ronden daarvoor nog in koppo sitie had gelegen, maar op dat moment brak er ook iets bij Martin Venix, de prille stayer, die onverwacht en onvoorbe reid de rol van Nederlands eerste man kreeg opgedron gen. Venix reed dat moment in derde positie, een ronde achter Mhnoeboo en Breur, die elkaar dn een directe confron tatie hadden ontmoet, vlak na de start toen Minneboo de Duitser was voorbij gegaan. Het was allemaal zo mood begonnen voor Nederland. Bruer vertrok van kop en ach ter hem Van de Broek, Venix en Minneboo. Het Nederlandse trio ruilde binnen een ronde van positie. Minneboo achter Breuer en achter de Neder landse kampioen Venix en Van den Broek om diens posi tie te beschermen. Een vol maakt stukje taktdek uit het boek van Martin Wierstra. En het werkte prachtig. Van den Broek hield de anderen uit de moeilijkheden en geleidelijk dreef Minneboo Breuer naar Van den Broek toe. Van den Broek hield Breuer, die hem op een ronde moest zetten, tegen en Minneboo en Venix konden hem voorbij gaan. De slag was gemaakt, de „ooupe" gelukt. Maar stayers zijn geen machines. Venix kreeg een in zinking en Breuer schoof weer Cees Stam, op de foto in actie in zijn serie, demonstreerde in Montreal een geweldige overmacht. ADVERTENTIE (Van een speciale verslaggever) MONTREAL Sue Novarra, het ranke achttienjarige Ame rikaanse sprintstertje heeft het niet gered in de eindstrijd van de damessprint tegen de fors opgetrokken Tamara Piltsikova uit de Sovjet-Unie. Sue Novar ra heeft het simpelweg moeten afleggen tegen de kracht van de Russische kampioene, die al hardfietsend demarrages van de Amerikaanse voorkwam. In de strijd om de vijfde plaats eindigde Mini Nieuwenhuis- Brinkhoff als vierde en laatste. Zij werd niettemin zevende in het eindklassement omdat win nares Linda Rombouts, niet toevalligerwijs ook de beste Belgische schaatsster, werd ge diskwalificeerd. Eindstand: 1 Tamara Piltsi kova, 2. Sue Novarra, 3. Galina Tsareva, 4. Linda Steine, 5. Iva Zajickova, 6. Sheila Young, 7. Mini Nieuwenhuis, 8. Linda Rombouts. reldkampioen achtervolging ge worden. Lutz versloeg in de eindstrijd de twee jaar jongere Italiaan Orfeo Pizzoferrato. De Italiaan uit Brescia was finalist geworden door de West- duitse kampioen Dieter Thurau na een maximale inspanning uit te schakelen. Lutz had het iets gemakkelijker tegen Tho mas Huschke uit Oost-Duits- land, die bij lange na zijn pres tatie uit de kwartfinales (4.57) niet kon herhalen. Huschke gaf zich al lang voor de streep ge wonnen en spaarde daardoor krachten uit voor de rit om het brons, waarin hij Thurau ge makkelijk versloeg. De laatste uitslagen van het achtervolgingstoernooi van de amateurs zijn: Finale: 1. Hans Lutz (W.-Dl.), 4000 meter in 4 minuten 52,72 seconden, 2. Or feo Pizzoferrato (Ita.) 4.54,24. Om de derde plaats: 1. Thomas Huschke (O.-Dl.) 4.50,49, 2. Dieter Thurau (W.-Dl.) 4.53,61. Eindstand: 1. Lutz, 2. Pizzofer rato, 3. Huschke, 4. Thurau. Hans Lutz, een 25-jarige au tomonteur uit Stuttgart is we- Anton Tkac, student in de een 23-j arige rechten heeft zondagmiddag de Russische sprintmacht definitief gebro ken. Nadat hij vrijdag Anatoli Ja- bloenowski in de halve eind strijd had verslagen, greep hij zondag de gouden medaille ten koste van Sersje Kravtsov. Het brons was voor Rossi, die met de filnk geblesseerde Ja bloenowski weinig moeite had. De beslissing in het sprint- toernooi is in feite in de halve finales gevallen. Daar ontmoet ten de sterkste twee renners (Tkac en Jabloenowski) eikaar al. In de derde rit tussen Tkac en Jabloenowski werd het sprinttoernooi van veel luister beroofd door de val van Ja bloenowski. Door lichtelijk om hoog te sturen provoceerde Ja bloenowski het incident, Tkac zorgde ervoor dat de Rus er het maximaal nadelige gevolg aan overhield door tijdens de bot sing even zijn linkerknie naar buiten te steken. Daar was 'Ja bloenowski niet op verdacht. De gevallen Rus, beplakt,'be pleisterd en gezwachteld was geen partij voor Rossi, Kravt sov was het in feite ook niet voor Tkac, die Kravtsov in al les kan overtreffen, behalve misschien op pure snelheid. ^garantie - ANWE-keoring- ^-service paspoort FRANKFURT De winnen de cijfers in de Westduitse Lot to zijn: 27-30-31-38-47. Het re servegetal is 48. ENSCHEDE Het door René Notten bij de KNVB ge deponeerde verzoek te arbitre- ren inzake een transfer van FC Twente naar Ajax zal donder dagavond worden behandeld. De hiervoor geformeerde arbi tragecommissie zal worden voorgezeten door prof. mr. P. A. Blaisse. De overige leden zijn de heren R. Wiersma en N. de Doelder. De belangen van Notten zullen worden behar tigd door mr. J. L. Jansen van Raay de rechtskundig adviseur van de vereniging van con tractspelers (VVCS), terwijl dr. B. W. Kruinenburg uit Wier den namens FC Twente zal op treden. FC Twente heeft de West duitse doelman Joseph Elting van FC Kaiserslautern een tweejarig contract met een optie van een derde seizoen aangeboden. Maandag zal di definitieve overeenkomst dooi beide partyen worden onderte kend. Als de Enschedese clul bij de Bundesligavereniging overeenstemming heeft bereikt over het te betalen transferbe drag. „Jupp" Elting, afkomstig uit Bocholt, speelde negen jaar in de Westduitse Bundesliga, eerst voor Schalke 'O en de laatste vier jaar voor FC Kai serslautern. Toen deze club de Zweedse international Ronny Heistram aantrok, besloot El ting uit te zien naar een andere werkgever. De Spaanse eerste divisieclub Murcia deed hem een aantrekkelijke aanbie ding vorige week vertoefde Elting enkele dagen in Zuid- Spanje, onder andere voor het spelen van een proefwedstrijd maar toen FC Twente ten tonele verscheen gaf Elting er de voorkeur aan zo dicht moge lijk in de buurt van zijn woon plaats Bocholt te blijven. Dins dagavond zal de 29-jarige Duit ser zijn debuut maken in de vriendschappelijke wedstrijd tussen FC Twente, dat ook nog Henny Ardesch en de Belg Mare de Clerck als doelverde- digers heeft, en Vasas Boeda pest. Kraay zal voor de rechter moeten verschijnen om René Notten naar Ajax te kunnen krijgen.

de Stem | 1974 | | pagina 7