SELl IX cL Bezorgdheid om priesteropleiding-conflict klinkt door in pauselijke felicitatie Maatregelen voor boeren Elseviers „onthullingen" uit miljoenennota een bundeling van oud nieuws W instpeil 73 voor dit jaar onwaarschijnlijk Ford dit jaar naar Japan POKON BIJ JUBILEUM KARDINAAL ALFRINK V akbondsleider gearresteerd op St.-Maarten at! Aardgasprijs minder omhoog uitstel belasting Kapitein dood hij scheepsbrand Boycot vervoer van en naar Chili Agent aangehouden wegens poging tot oplichting volop keus. Nog overleg episcopaat over abortus ffl binnenland buitenland korting n emt Goossens kip Cfl Weekend- hrnnH met roziinen Schietoefening vakantie en rustverstoring Abri kozen- vlaaiSKf" P Van der Stee Kostenstijging En wat heeft nog meer? typisch Peugeot UNILEVER IN 1974 LANGE WERKDAG NIEUWE PRESIDENT (POKON SPRAT planten spray Den Uyl naar New York en Nederlandse Antillen Lijk ex-vrouw generaal Amin gevonden DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1974 BBS I!/,Ifc!» ger? uit de diepvries gewicht 1000 t/m 1400 gram 500 gram NU DlOOQen sukade gesneden jt q# 400 gram AïtA Vers vlees, groenten/fruit en geoc t/m zaterdag 17 augustus. Overige aanbiedingen t/m woensdag2laugi^^ (Van onze redactiP binnenland) VATICAANSTAD Paus Paulus beeft aan kardinaal AI- frink een brief gezonden waarin hij hem gelukwenst ter gelegenheid van zijn 50-jarig priesterfeest- De tekst van de brief, die in het latijn gesteld is, werd gis teren gepubliceerd in de Os- servatore Romano- De paus prijst kardinaal Alfrink we tens diens „lange en vrucht bare pastorale activiteit", waarbij hij „heilig dienstwerk verricht. Eerst als hoogleraar in de bijbelwetenschappen en later als bisschop- De paus noemt de kardinaal een onver moeid lid van het presidium van het tweede Vaticaans con cilie. Daarna spreekt de paus uitvoerig over de nieuwe en uiteenlopende moeilijkheden, die, „zoals u heel goed weet", sinds het concilie zijn opgeko men- Om deze problemen te boven te komen dient volgens de paus een zo hecht mogelij ke eensgezindheid van alle le- dan van de kerk te worden bevorderd- „Omdat er" zo schrijft de paus verder „juist in deze tijd een zeer zware taak rust op bisschop pen en priesters, is het van het grootste belang te zorgen voor goed onderricht en goede vorming van de toekomstige bedienaren van de kerk en de seminariestudenten"- Duidelijk doelend op de mo gelijkheden tussen Rome en Nederland over de priesterop leiding zonder deze echter met name te noemen ver volgt hij: „Deze opleiding zal uiteraard moeten beantwoor den aan de raadgevingen en normen, die het Heilig Conci lie heeft uitgevaardigd en die de Heilige Stoel door het vast stellen van geëigende bepalin gen tot uitvoering tracht te brengen"- De paus zegt dit niet aldus de brief om een ver drietige opsomming te geven en evenmin om zonder iets te doen te blijven overleggen, maar om in broederlijke uit wisseling aan te dringen op een vastberaden houding in dienst van de kerk teneinde het gunstige moment niet vruchteloos voorbij te laten gaan- De paus besluit met de bede dat de Heilige Maria de kardinaal kracht moge schen ken en de „bekwaamheid van denken en doen die een ziele- herder past". Tenslotte ver leent hij hem „met grote lief de" zijn zegen- BT W-aftrek hoger (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister van der Stee (Landbouw) heeft gisteren bij de pre sentatie van zijn pakket maatregelen voor de boeren en tuinders gezegd: „de verlangens van de clo's zijn door het kabinet als redelijk erkend. In grote lij nen konten we er volledig aan tegemoet. De eisen van de actiecomité's zijn uiterst overtrokken en onredelijk". Over die aanvullende eisen van de actiecomité's zullen de centrale organisaties op korte termijn overleg voeren. Drs. Zijlstra „De eomité's hebben ons toegezegd hun eisen nader te zullen uitwerken. Wij zullen dan zien hoever we met elkaar kunnen komen". DEN HAAG (ANP) De KVP-kamerleden Kleisterlee en Van Eisen hebben minister Vrede- ling (Defensie) gevraagd te overwegen om de va kanties van het militair personeel in zeer druk be zochte recreatiegebieden te laten samenvallen met de bouwvak-vakantie. Daarmee zou tegemoet ge komen kunnen worden aan de klachten over een „overmatige verstoring van de rust en stilte" als gevolg van schietoefenin gen. De beide KVP-ers suggereren om in de meest bezochte vakantie- gebieden militaire ver- blijfsaccommodaties ter be schikking te stellen aan kinderen en ouderen, die groepsgewijs en onder goede leiding op vakantie willen. Fractie-voorzitter Terlouw (D'66) meent dat maatregelen nodig zijn te gen het laag-vliegen door vliegtuigen van de lucht macht. Hij heeft minister Vredeling gevraagd de minimale vlieghoogte zo danig te veranderen dat de bevolking minder hin der ondervindt. In schrif telijke vragen wijst hij er op, dat in het gebied tus sen Lochum en Zutphen geregeld zo laag wordt gevlogen dat „het vee er onrustig van wordt, riet dekkers van schrik van het dak dreigen te vallen en kinderen huilend de buizen binnen snellen." EEN explosie die een van de bijgebouwen van het vor mingscentrum voor evangelisa tiewerk „In de ruimte" in Soest vernielde, heeft een schade veroorzaakt van bijna anderhalve ton- Vijf personen taakten gewond. Op de vijf minimum-eisen van de CLO's heeft het kabi net als volgt gereageerd: Ter onmiddellijke verbete ring van de inkomensposi tie verhoging van de BTW- aftrek van 4,25 met 1,75 tot 6 tot 1 februari '75. Gevraagd was om een ver hoging met 2 Reactie van de organisaties: We wensen 2 De regering kort 20,8 miljoen die via verlenging van de revalua- tiecompensatie aan de ak kerbouw ten goede is geko men. Wij wensen die kor ting niet. Het regeringvoor- stel kost f 120 miljoen. Het kabinet laat de organisaties de keus tussen deze BTW- maatregel of een maatregel die op andere wijze (b.v. directe inkomenstoeslagen) het inkomen kan opkrik ken. Uitstel van belastingbeta ling niet alleen voor boeren en tuinders, maar voor alle zelfstandige ondernemers. De betalingstermijn van voorlopige en nadere voor lopige aanslagen inkom stenbelasting wordt ver lengd tot 31 december 1974. Over de uitstelperio de hoeft geen rente betaald te .worden. Kosten voor de schatkist door renteder- ving: f 20 miljoen. Reactie organisaties: de regeling is nog onduidelijk. De olievoorsdhotregeiin-g voor tuinders wordt ge handhaafd tot 1 juli 1975 en in de voorschotbedragen worden de prijsverhogin gen sinds 1 augustus door berekend. Reactie organisa- 830 gram MERIJN knapt al wat OP. (Hij laat u alwéér groeten). (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet gaat de komende jaren de uitgaven voor ontwikkelingshulp belangrijk verhogen. Het volgend jaar gaan de uitgaven met een half miljard en het jaar daaropvol gend met één miljard omhoog. Dat is een van de zgn. „onthul lingen" uit de miljoenennota, die Elseviers Weekblad gisteren beeft gepubliceerd. Ook zegt het weekblad dat het volgend jaar oe belastingdruk gelijk blijft, maar het vermeldt er niet bij welke verschuivingen er zullen plaatsvinden. Voor het overige zijn de Mededelingen van het blad geput uit eerdere publikaties in de dagbladen en bekendmakingen van bewindslieden. Dat zijn o.a. bijvoorbeeld een belangrijke stijging van de uitgaven met 20 Procent, een belasting op stilstaande auto's (stond ook al in de Miljoenennota van dit jaar), 2,5 miljard extra opbrengsten uit be aardgasverkoop, minder stijging van de defensie-uitgaven 'defensienota), arbeidsongeschiktheidsverzekering voor zelfstan digen op 1 jan. 1976 (uitspraak min. Boei'sma), speciale uitgaven Voor extra politiemensen (mededelingen min. De Gaay Fortman en min. Van Agt), reële inkomstenstijging rond 1,5 procent (uit spraak min. Boersma), prijsstijging rond 8,5 procent (me dedeling minister-president Den Uyl), gemiddelde werkloosheid ♦pad 150.000) (uitspraak min. Boersma) en een hogere bijdrage Voor het openbaar vervoer van 900 miljoen gld. ties: goede zaak, onduide lijk is nog hoe het met de toeslag op lidhte olie gaat. Relatie met inkomen no dig. De aardgasprijs voor tuin ders gaat per 1 oktober minder omhoog dan aan vankelijk was beslist. Het nieuwe tarief wordt niet 8,88 et. per kulbiefce meter maair 1,11 ct. (thans 7,6 cent). Voor het gehele niieuiwe stookseizoen zal de ze prijs berekend worden over 95 van het ver bruik in het vorige stook seizoen. De resterende vijf procent kan gekocht wor den tegen de veel hogere prijs voor industrieel ge bruik (vijf cent per kubie ke meter hoger, binnenkort vermoedelijk eer dubbeltje hoger)Reactie organisa ties: omdat de prijsverho ging niet gerelateerd is aan de inkomenssituatie niet tevreden. Met de nieuwe prijs slechts akkoord als het inkomen dit toestaat. Erkentelijk voor herziening van het beleid en voor de toezegging dat voor het stookseizoen 1975-1976 de inkomenssituatie wel bij de prijsstelling zal worden be trokken. Overige fiscale en sociale maatregelen (zoals b.v. vol ledige doorvoering van de belastingvrije reserve voor de oudedagsvoorziening) zullen op derde dinsdag in september bekend gemaakt worden. Reactie organisa ties: geen. Men wacht af wat prinsjesdag zal bren gen. Minister Van der Stee zijn definitieve nota aan de Tweede Kaïmer zal pas vrijdag verschijnen, volgende week zullen de organisaties haar de finitieve standpunt bekend maken zei gisteren, dat het kabinet het onbehagen en de onzekerheid van boeren en tuinders over hun toekomst perspectief „allerzing begrijpe lijk" vindt. Temeer onmdat hun positie „schril afsteekt bij de van bevolkingsgroepen die over een geïndexeerd inkomen beschikken". Het kabinet is er van overtuigd, dat in tijden waarin alle factoren tegen de landen tuinbouw inwerken „een nationaal aanvullend in strumentarium nodig is om te voorkomen dat er te grote on zekerheden over de toekomst gaan ontslaan". Volgens voorlopige progno ses over het landbouwinkomen in '74-'75 krijgt delandbouw- sector te maken met een kos tenstijging van 514%, de ak kerbouw met zelfs 10 Daarbij blijft de opbrengstont wikkeling sterk achter. Het perspectief voor rund- en var kensvlees is zeer ongunstig. „Als er geen maatregelen worden genomen dan is te verwachten dat het landbouw inkomen zal terugvallen naar het zeer lage niveau van 1970- 1971, het jaar van de „mars op Brussel". De ontwikkelingen in de glastuinbouw lopen pa rallel. „Met dit pro-gram van maatregelen biedt het kabinet de helpende hia-nd, verlicht het de acute nood. Wie meent, dat de politiek in enkele maanden definitieve oplossingen voor problemen va-n landbouw en tuinbouw kan aandragen over schat de macht van de poli tiek", aldus minister Van der Stee. De bewindsman schatte, dat ruw berekend en gemiddeld genomen „maar u moet mij daarop niet vastpinnen de maatregelen kunnen leiden tot een positieverbetering van f 10U0 tot f 2000 in dit jaar. Mi-nister Van der Stee wilde niets loslaten over de opstel ling die hij zal kiezen in de vergadering van de Europese landbouwministers op 3 sep - tember in Brussel, waar de vraag aain de orde zal komen of de agrarische prijzen tus sentijds verhoogd moeten wor den. De landbouworganisaties hebben een verhoging met ten-minste vier procent geëist. Zij zijn ontevreden om-dat mi nister Va-n der Stee daarover geen uitspraak heeft willen doen. Van der Stee: „Een mi nister die op een internationa le conferentie m<et negen ma-n tot besluiten moet zien te ko men zou er niet erg verstandig aan doen zijn papieren tevoren op tafel te leggen". DORDRECHT (ANP) In de Tweede Merwedehaven in Dordrecht heeft gistermorgen een felle brand gewoed op de Deense gastaker Ida Hoyer (500 ton) (foto). Bij de brand is de Deense kapitein, de 58- jarige P- Mortensen om het leven gekomen- De zeven overige beman ningsleden - Denen en Span jaarden - konden zich in vei ligheid brengen- Vijf van hen deden dat door in het water te springen- De brand is om streeks twee uur op het ach terschip uitgebroken- Hoewel de tanker, die voor reparatie- werkzaa-mheden in de haven lag, niet geladen was bestond er toch ontploffingsgevaar- De brandweer van Dordrecht heeft echter door het nat hou den van de niet ontluchte gas tanks erger voorkom-en- De brandweer vermoedt dat de brand ontstaan is in een van ■de hutten van de bemanning- In de loop van woensdagmor gen zal samen met de recher che een onderzoek hiernaar ingesteld worden. (ADVERTENTIE) Blitse brommers in 6 flitsende en veilige kleuren. ROTTERDAM (ANP) Unilever acht het onwaar schijnlijk dat de winst toeko mend aan de houders ven liet gewone kapitaal over geheel 1974 het peil van het vorig jaar zal evenaren, aldus de raad van bestuur in een aan vullende toelichting op de gis teren gepubliceerde resultaten over het tweede kwartaal van 1974. De voor aftrek van on der andere belastingen en in- terestlasten te behalen be drijfswinst over het gehele jaar zal, naar verwachting, niet veel afwijken van die over 1973. Hogere interestlast en gestegen belastingdruk zul len echter, evenals in de eer ste helft van 1974, ook in de rest van dit jaar hun invloed doen gelden op de uiteindelijk aan aandeelhouders toekomen de winst. Het be,a„tingpereentage over de winst steeg van 44,7 procent in het eerste halfjaar van 1973 tot 50 procent in het eerste haltiaar van 1974. De gecombineerde winst per aan deel van f 20 daalde in het eerste halfjaar ten opzichte van dezelfde periode in 19(3 met 3 proconi van f 9,92 tot f 9,65. In hef eerste kwartaal steeg deze winst met 15 pro cent. Het twt-ede kwartaal vertoonde een daling van 16 procent van f 5.74 tot f 4 31. Over geheel 1973 bedroeg de winst per aandeel f 19,83. De verkopen stegen in het eerste halfjaar met 27 procent van f 13.917 min. tot f 17.693 min. In het tweede kwartaal gingen zij met 2b procent om hoog van f 7.202 min tot f 9.204 min. De bedrijfswinst steeg in het eerste haltjaar met 13 procent van f 1.074 min tot f 1.217 min. In het tweede kwartaal was deze winst ad f 619 min vrijwel gelijk aan die van het over eenkomstige kwartaal in 1973. De winst toekomend aan de houders van het gewone kapi taal daalde in het eerste half jaar met 3 procent van f 553 min tot f 538 min, in liet 2de kwartaal daalde deze met 16 procent van f 320 tot f 268 min. STOCKHOLM (Reuter) De Internationale Federatie van Transportarbeiders (IFT) heeft gisteren haar zes miljoen leden opgeroepen tot een tweedaagse boycot van alle vervoer van en naar Chili. De boycot zal 18 en 19 se tember worden gehouden uit protest tegen de wijze waarop de Chileense vakbondsleden door de militaire junta worden behandeld. De IFT, die mo menteel haar jaarlijkse con gres in Stockholm houdt, zal later een delegatie naar Chili zenden om de situatie van de vakbondsleden daar te onder zoeken. (Van onze correspondent) WASHINGTON Presi dent Gerald Ford gaat dit jaar, waarschijnlijk niet voor de laatste week van novem ber of de eerste week van december, naar Japan. Woensdag sprak president Ford gedurende aen halfuur met de ambassadeur van de Sovjet-Unie Dobrynin en hij voerde een telefoongesprek met de Britse premier Harold Wilson. De ontmoeting met Dobrynin werd getypeerd als een beleefdheidsvisite op ver zoek van de Sovjet-ambassa- daur, maar het gesprek tussen Ford en Dobrynin heeft zich geconcentreerd op Cyprus- Henry Kissinger was bij dat -gesprek aanwezig- De Amerikaanse Navo-ambas- sadeur Don Rumsfeld zal de komende weken in het Witte Huis blijven, om Gerald Ford bij te staan in bet proces van de overgang van het Nixon- bewind naar dat van Ford. President Ford had gisteren een lange werkdag en geen tijd om zich te bezinnen op zijn keuze van een vice-presi dent, waaraan hij aanvanke lijk woensdag enige tijid wilde wijden. Volgens Jerry ter Horst was Ford diep teleurge steld door een aanzienlijke be snoeiing van de defensiebegro ting- Dit kan, aldus minister van defensie Schlesinger, lei den tot de noodzaak van een vermindering van het Ameri kaanse troepenbestand in Eu ropa. Volgens president Ford (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM In krin gen, die nauw contact onder houden met het Nederlands episcopaat, blijft men reke ning houden met de mogelijk heid, dat de Nederlandse bis schoppen binnen afzienbare tijd met een gezamenlijke ver klaring zullen komen over de abortus provocatuskwestie. Dit ondanks het feit, dat de bisschop van Roermond, mgr- Gijsen, onlangs een persoonlij ke verklaring terzake heeft uitgegeven, die in zijn onge nuanceerdheid zeker niet de mening weergeeft van het ge hele episcopaat. Over de abortuskwestie wordt nu reeds ruim een jaar door de bisschoppen overleg gepleegd- Dit overleg zou vooral het karakter hebben van wederzijdse informatie. Het heeft nog niet geresul teerd in een ontwerptekst. Of zo'n verklaring zal worden af gegeven kan van allerlei om standigheden afhangen. Zo lijkt het niet waarschijnlijk dat de bisschoppen stilzwij gend nieuwe wetsvoorstellen zouden accepteren, die als het ware vrij baan zouden maken voor abortus provocatus. Uit eer-der uitgegeven verklarin gen van de bisschoppen blijkt immers dat zij terzake grote reserve betrachten- Va<n de zijde van de woordvoerder van het Nederlands episcopaat vernemen wij, dat de verkla rin-g-Gijsen niet besproken is op de deze week gehouden maandelijkse bisschoppencon ferentie- moet dat aanleiding zijn voor het Congres om zich ernstig over het beperken van de de- fensiebestedinige-n te bazinnen- Onder de vele boodschappen die Ford gisteren ontving was er een van koning Feisal van Saoedi-Arabië. Deze waarschuwde de oliepoli- tiek van zijn land te herzien voor het geval de Verenigde Staten een meer pro-Israëlische positie zouden gaan innemen. Een tweede boodschap kwam van president Idi Amin van Oeganda, Deze deelde Ford mee dat hij een zwarte man moet aanwijzen als zijn vice-presi dent. In een telegram aan Ford zei Amin, dat zwarten recht heb ben op hun aandeel in het re geren van Amerika. IN de Rhodesische hoofdstad Salisbury zijn vijf Afrikanen tot 25 jaar gevangenisstraf veroordeeld omdat zij mensen zouden hebben geworven voor een guerrilla-opleiding. DE uit Groot-Brittanië ont snapte treinrover Ronald Biggs kan tijdelijk in Brazilië blijven daar geen ander land bereid is hem op te nemen. UIT protest tegen het ontslag van minister van onderwijs en cultuur Jorge Taiana hebben groepen studenten verscheide ne faculteiten en de zetel van het rectoraat van de universi teit van de Argentijnse hoofd stad Buenos Aires bezet. EEN mijnenveger van de Ierse marine heeft het Russische visfabriekschip Viktor Chced- jakov (2500 ton) opgebracht naar Cork. Het zon in Ierse water hebben gevist. VOLGENS de PvdA-kamerle- den Franssen en Vellenga moet nog voor de begrotings behandeling een overzicht worden gepubliceerd over de politieke overtuiging van de burgemeesters. Zij willen jaarlijks zo'n overzicht heb ben. (ADVERTENTIE) Houdt kamer- en tuinplanten vrij vaninsek- ten. Geen zg. „koude-schade" op het blad. Unieke kwaliteit, volledig plantaardig; Bus spuit in alle standen. Verkrijgbaar bij. uw bloemist en zaadhandeL BENDIEN c NAARDEN - HOLLAND Vil van *s«ktcn SCHIPHOL Premier Den; Uyl zal zijn bezoek aan de Nederlandse Antillen onder- breken wanneer de situatie rond Griekenland en Turkije in het geschil om Cyprus dat nodig maakt. Dit heeft de Ne derlandse eerste minister gis termiddag op Schiphol meege deeld voor zijn vertrek naar New Vork vanwaar hij over twee dagen die hij benut voor een bezoek aan de N.V., door reist naar de Nederlandse An tillen. „Onze conclusie was dat Ne derland op dit moment geen wezenlijke bijdrage kan leve ren tot een oplossing in dit geschil. Daarom heb ik beslo ten nu toch te vetrekken", al dus de premier op de luchtha ven. D'e minister-president zal van uur tot uur bereikbaar blijven. Intussen is in „de West" de leider van vakbond UFA op Sint Maarten, Willy Haize, door de politie op het eiland aangehouden en voor verhoor overgebracht naar het politie bureau in de hoofdstad Phi lipsburg. Haize wordt verant woordelijk gehouden voor de arbeidsonrust op Sint Maar ten. De waarnemend hoofdcom missaris van de Nederlandse Antillen, J.F. Oldenboom, ver klaarde dat de politie op Sint Maarten, die met 25 man is uitgebreid na de brand in het besturukantoor, de zaak hele maal onder controle heeft. (ANP) In een commentaar schrijft de .Amigoe di Curasao' dat de brand een ramp is voor de bovenwindse eilanden (Sint Maarten, Saba en Sint Eustatius). „Immers het mag misschien voor het gebouw dat nodig aan vernieuwing toe was slechts gaan om enkele tonnen schade, maar door deze brand is de complete admini stratie van Sint Maarten en de twee andere eilanden verloren gegaan". „Enfin, uithuilen en opnieuw beginnen", aldus de „Amigoe". DEN HAAG (ANP) De rijksrecherche heeft de 20-ja- rige Haagse politieagent J. de H. aangehouden verdacht van poging tot oplichting van een financieringsmaatschappij in Gouda. Het ging om een be drag van f. 10.000 dat hij wil de lenen en waarbij hij een valse indentiteit opgaf. De poging mislukte echter. De agent, die anderhalf jaar bij het Haagse korps werkte, is door de korpsleiding geschorst. De agent heeft de poging tot oplichting ondernomen in zijn vrije tijd, als burger, en daar bij geen misbruik gemaakt van zijn functie als politie man, zo tekent een woord voerder van de Haagse politie hierbij aan KAMPALA (AFP) In de kofferruimte van de auto van een arts is het lijk gevonden van een van de voormalige vrouwen van generaal Idi Amin, president van Oeganda. Een onderzoek heeft uitgewe zen dat mevrouw Kay Adroa enkele maanden zwanger was en een abortus had ondergaan- Zij is aan een inwendige bloe ding bezweken- Haar lijk was in stukken gesneden. De arts die de abortus had uitgevoerd, dr- Peter Mbaru, heeft zelf moord gepleegd door vergif in te nemen- Hij bezat een kli niek in Kampala- I I

de Stem | 1974 | | pagina 11