NATIONALE TITEL PIET VAN DER WAL TOINE HEZEMANS BOOS OVER BOTSING Wc titel Mikkola JAN STRUYK PLAATST ZICH NOG VOOR ROME Vultink prolongeert wereldtitel 47/2 Mieke van haalt limiet Doorn niet eerste Van der Vliet Mike van de Vijver: succes Schaken sport TWEEDE SPORTPAGINA VAN MAANDAG 12 AUGUSTUS 1974 VELP (ANP) Fred van der Vliet uit Den Haas heelt in de negende en laatste ronde van het Beinbouwschaaktoet- nooi in Velp, het open Neder lands e schaakkampioenschap op zij n naam gebracht. Di Oostenrijker Wittman, die nog een theoretische kans had, gal er de voorkeur aan zijn twee de plaats veilig te stellen a drong niet meer op winst alp Voor de 25-jarige hoofdklasser Van der Vliét betekende het behalen van de titel het eerste grote succes in zijn schaakcar- ricre Wittiman kreeg op de twee de plaats gezelschap van Faase (Veenendaal)- Plister (Eind hoven), de Leeuwarder Schol!, die sensationeel de Roemeense meester Ghizdavu versloeg, Ka-iszaiuri (Zweden) na een zege op Cortlever en de Finse meester Westerinen- De Ar gentijnse kampioen Debarnot viel met 6V2 punt juist buiten de prijzen- De uitslagen van de negende ronde luiden: Van der Vliet Wittman Oostenrijk) Pliester - Faase Ver- holt - Westerinen Finland 0- 1, Kaiszauri Zweden - Cortlt ver 10, Seholl Ghizdavu Roemenië 10, Odinik - Ballon 0—1, Van Dop - Lith 0-1 Debarnot Argentinië - Markus 10, SiÜbing - Titz Oostenrijk 0—1- Eindstand: 1 Van der Vliet I pnt, 2-7 Faase 7, Wittmai. Westerinen, Kaiszauri, Seholl, Pliester, 8-12 Ballon 6% pnt, Debarnot, Vogel, Titz, Lith- sport Irt 't Kort SCHAKEN De Nederlan der Roy Dieks heeft zich hij -de laatste tien geplaatst in hé toernooi om het wereldkampi oenschap schaken voor spelen tot 20 jaar in Manilla. Dieks eindigde in de voorronde op -de gedeelde vierde plaats mé 4,5 punt, een half punt minde1 dan Miles (Enig.), Schneider (Ziwe) en Giardelli, Arg. die ellk vijf pun-ten behaalden. TENNIS De Russisch tennisser Aleksander Metreve- H heeft zich zaterdag geplaatst veor de finale van het toernooi om het Europees amateurkam pioenschap, dat wordt gehou den in de Poolse stad Wroclaw In de haive eindstrijd won Metreveli van zijn landgenoot Teimoeraz Kakoelia ln dm sets: 64, 60 en 64. ATLETIEK Geoff Capet heelt zaterdag bij atletiekwed strijden in Londen 21,37 meté met de kogel gestoten, De 1® kilogram wegende Engelse po litieman benaderde ^arn!eJ tot op dertig centimeter hé Europese record van de Oost duitser Hartmut Briesenick. Do prestatie van Capes in de bes te dit jaar door een Europeaan geleverd. Het wereldrecord staat met 21,82 meter op naam van de Amerikaan Al Feuet" bach. AUTOSPORT De Zwee(l Ronnie Relerson nc.elt ]e Karlskoga met een March de zevende race voor het Europe se kampioenschap voor formu- le-2-wagens gewonnen in oen tijd van 1 uur 23 min. d-4 sec- Op de tweede plaats eindigde de Fransman Depailier in eed Mareh-ÈMW met slechts O-3 seconden achterstand en als derd. werd afgevlagd Fransman Lafitte met «ren eii* BMW in 1.23.19.7. Hertog, de grootste pechvo gel van de dag een bougie wisselen, en hij finishte tenslotte als zevende- Nadien had Schermer betrekkelijk weinig 'moeite met Nico van de Zande. Doordat kampioen Henk van Kessel niet aan de start verscheen in de klasse der 50 cc en 125 cc, waren deze ra-ces sterk gedevalu eerd- Tijdens de training kwam Jan Kosbwinder uit Rotterdam bij een snelheid van 170 km ten val, waar door hij verwón-dingen over het hele lichaam opliep, die enige weken verblijf in het ziekenhuis noodzakelijk zui l-en maken- De verdere uitslagen van de nationale kampioensraces zijn: 50 cc 1 Cornells Kreid- ler 39-7-5 kilometer in 19-45.6 minuten (120-708 km-iuur), 2 Jan Huberts Kreidler, 3 Stribker Kreidler- De stand is. 1 Huberts 127, 2 Van Kessel 120- 125 oc: 1 Van Dongen Ya. maha 39.75 bm in 17-22» (137-201 bm-uur). 2 Cornelij Yamaha, 3 Valster Yamahj. De sta-nd is: 1 Valster 129 Van Kessel 120- 250 cc: 1 Sohermer Special 63-6 bm in 25-24-2 minuten (149.186 km-our), 2 Van de Zanden Y-am-aha, 3 Van de Broeke Yamaha- De stand is- 1 Schermer 129, 2Van Broeke 115- 350 cc: 1 Van Duimen Ya. maha 55.85 bm in 22-201 min (149-498 km-uur), 2 Bron Harley Davidson, 3 Van de Zande Yamaha- De stand is: 1 Van Duimen 112, 2 Bron 109- 500 oc: 1 Van der Wal Yamaha 55,65 km in 21.42.1 min (453.868 km-oiiur), 2 Van Duimen. Yajmaha, 3 Veenstn Yamaha- De stand is: 1 Van der Wal Nederlands kanipl. oen, 141, 2 Veenstra 93- EUROPESE VENKAY (ANP) Tij dens de vijfde kampioensra ces van de KNMV gehouden op een wegcircuit bij Yenray is Piet van der Wal uit Oir- schot kampioen geworden in de klasse der halve liters. Wil Hertog was eigenlijk de enige coureur die nog een the oretische kans had Van der Wal van de nationale titel af te houden. In de eerste ronde van de wedstrijd al ging Hertog, die te bruusk remde, onderuit, waardoor bij zijn- kansen volkomen verspeelde. Voor Van der Wal was de strijd echter nog lang niet ten einde, want comingiman Bud van Duimen, die bij de start enige adhteretan-d had opgelopen, slaagde er na vier ronden in de toekomstige winnaar van de eerste plaats te verdringen- Een ronde la ter nam Van der Wal met een voorsprong van enige me ters het heft weer in handen- De beslissing viel in de al lerlaatste haakse bocht enige noiiuei uen meters voor ae 11- nish, die door Van der Wai met, een motorlengte voor zijn rivaal werd gepas seerd. Sensationeel waren de ge beurtenissen in de 350 cc klasse, waarin Rob Bron, Wil Hertog en Bud van Duimen er in de stromende regen geducht- de zweep over leg den. Ook nu kwam Hertog in dt vierde ronde, nadat hij zich van de eerste plaats had verzekerd weer ten val. Van Duimen leek nu gemakkelijk te gaan winnen, maar toen zijn Yamaha onregelmatig begon te lopen, was Rob Bron er dadelijk bij om de eerste plaats te grijpen- Bij de kwartliters waren het Wil Hertog en Cees Schermer die de toon aan gaven- Na vier ronden moest ZANDVOORT (ANP) Ford is Europees kampioen geworden in de klasse toerwagens met een cylinderinhoud van meer dan 2000 cc. De Duitsers Jochen Mass en Rolf Stom melen zegevierden gisteren in hun Capri in de vier-uursrace op het circuit van Zand- voort, waardoor Ford op een puntentotaal van 100 kwam, dat door BMW (met 72 pun ten tweede) niet meer kan worden bereikt. BMW was in Zandvoort niet met een fa- briekstcam aanwezig. Bij de rijders is de beslis sing nog niet gevallen- In het klassement delen de Duitser Hans Heyer en de Belg Alain Peltier met elk 5 punten de eerste plaats. Heyer werd met zijn co-equipier Ludwig Weg berg in een Ford Escort win naar van de klasse tot 2000 cc. Zij finishten als zevende. Toine Hezemans verborg zijn woede na afloop van de viex-uurs-race op het circuit LUXEMBURG (ANP) De Fin Heiki Mikkola is gisteren wereldkampioen geworden in de 500 cc motorcross. Mikkola won de eerste manche van de Grote Prijs van Luxemburg, terwijl zijn naaste concurrent, de Belg Roger de Coster uit viel met motorpech. Reeds na de eerste manche van deze elfde en laatste grote prijs voor de wereldtitel in de 500 cc-klasse had Mikkola vol doende punten om zich we reldkampioen te mogen noe men. In de tweede manche eindigde Mikkola op de zesde plaats door een valpartij. Gerrit Wolsink, die ten ge volge van een val tijdens de Grote Prijs van België niet startte, raakte zijn derde plaats in de stand voor het wereldkampioenschap kwijt aan de Duitser Weil die giste ren een derde en een vierde plaats behaalde. De uitslagen van zondag zijn: eerste man che: 1 Mikkola (Husqvarna), 2 Van Velthoven (Bel) Yamaha. 3 Weil (Wld) Maico, 4 Ham- margren (Zwe) Kawasaki, 5 Banks (Eng) C.C.M.; tweede manche1 Aber (Zwe) Bulta co, 2 De Coster (Bel) Suzuki. 3 Van Velthoven (Bel) Yama ha, 4 Weil (Wld) Maico, 5 Jonsson (Zwe) Yamaha. De einduitslag van de Grote Prijs van Luxemburg is: 1 Van Velthoven, 2 Weil, 3 Mik kola, 4 Jonsson, 5 Heeren (Bel) Maico, 6 Lackey (VS) Husqvarna. De eindrangschikking voor het wereldkampioenschap is: 1 Mikkola 174 punten. 2 De Cos- ter 165, 3 Weil 133, 4 Wolsink 124, 5 Van Velthoven 108, 6 Bauer (Wld) 87. 0 VOETBAL Dynamo Kiev is zaterdag in Mosko-u winnaar geworden \ran het toernooi om de Russische voetbalbeker. In de finale werd na verlenging de kampioen van vorig jaar, Warja Worosjilovgrad versla gen met 30. van Zandvoort redelijk. Nau welijks uit zijn blauw-witte Capri geholpen, nog wat wan kel, sloeg hij geërgerd en drif tig het door zijn vrouw aange boden regenjack van zich af. „Ik mot dat ding niet", kwam er fel uit. Direct hervond de titelverdediger in het Europe se kampioenschap toerwagens (groep 2) echter zijn kalmte. De fatale klap op de achter bumper van Hezemans wagen, onder aan de Hunzerug, kort voor tijd, was hem, zei hij, nog nooit op een dergelijke manier overkomen, maar hij was bereid toe te geven dat iedereen die fout kan maken. „Maar", voegde hij er aan toe: „Ik reed nota bene stapvoets, hoe kan die man mij dan toch in godsnaam zo raken?" Dat is inderdaad onduide lijk, want de situatie zag er alles behalve gevaarlijk uit. De BMW met Brun achter het stuur, diuwde Hezemans, 5 mi nuten voor het einde dwars over de weg. Het ergste was echter dat de benzineleiding reohsachter werd geraakt. De Capri stotterde hevig en was niet meer uit zijn dwarspositie te krijgen- Ijlings toegesnelde monteurs konden een panieke rig zwaaiende Hezemans slechts adviezen geven daar volgens de reglementen buiten de pits de coureur alleen alle euvels moet zien te verhelpen. Dat lukte de Nederlander na ruim tien minuten maar op dat moment was zijn stalge- noot Rolf Stommelen niet meer te achterhalen. Stommelen, de vervanger van de door een voedselvergif tiging afwezige formule I-aas Nicky Lauda, reed daarna naar een gemakkelijke over winning. De Westduitser had na meer dan een uur rijden het stuur overgenomen van zijn landgenoot Jochen Mass, en zorgde zonder daarna nog met zijn co-piloot te wisselen ook voor de Europese mer- kentitel voor zijn baas Ford. De uitslag luidt: 1- Stomme len - Mass (Did.), Ford Capri, 126 ronden in 4 uur 0-21 sec., 2. Bertrams - Van Lennep (Dld-Ned.), Porsche Carrera, 125 ronden., 3. Vermeulen - Slotemaker (Ned.) BMW. Al- pina, 123 ronden, 4. Arm - Kooher (Zwits.) BMW-Alpina, Beeld van de start van de Trophy of the Dunes. Op de foto gaat Toine Hezemans met zijn Capri aan de leiding. 122 ronden., 5. Akersloot - Fitzpatrick (Ned-GB), Ford Capri, 122 ronden, 6- Heze mans - Glemser (Ned-Dld), Ford Capri, 121 ronden 7 Heyer - Ludwig (Did), Ford Escort, 120 ronden., 8. Peltier - De Fierlant (Belg.) BMW 3,51, 120 ronden, 9 Ertl - Betz ier Did), BMW Alpine, 119 ronden. De stand in het Europees rijderskampioenscha-p is: 1. Peltier - Heyer 56 punten, 3- Cocher 36 pnt., 4. Finotto 34 pnt., 5. Kaufz, Ludwig en Mohr 30 pnt., 8. Hezemans en Glemser 23 pnt. De uitslag van de zaterdag gehouden formule Fordrace is: 1. Ric van Kempen (royale hurricane) 12 ronden 50,7 ki lometer in 2.34,2 min. (Gem- snelheid 135.470 km per uur), 2. Boy Haye (Lotus 61 m), 3. Ronald Rerneeus (Royale Hur ricane), 4- Jim Vermeulen (Cross'le 20(f), 5. Wim Verboon (Lotus 1 MXR), 6. Claude de Waal (Vaney) snelste ronde Bob Haye 1-46.5 is 142.848 km per uur. PAPENDAL (ANP) Jan Struyk zal de KNAU waar schijnlijk eeuwig dankbaar blijven dat de drielanden- wedstrijd NederlandBel giëWest-Duitsland B toch nog heeft plaatsgevonden. De Rotterdammer, die afge lopen maandag door de Atle tiek Unie niet werd aange wezen voor de Europese kampioenschappen in Rome omdat hij de limiet op de 400 meter horden nog niet had gehaald, slaagde giste ren op een door de voortdu rend vallende regen triest Papendal wel om de ge vraagde 51.2 seconden te ha len. De Rotterdamse vecht jas die altijd doorgaat, haal de de eis zelfs royaal met ee" tiid van 50 0 seconden. De keuzeheren van de K N. A.U lieten hem daarna niet lanv jn het nnr»kere omtrent liir uitrendln^. Enkele maanden geleden 7egr4p 4e KNATJ het drieian- denduel af omdat West-Duits- lanl, dat dit iaar de organisa tie moest verzorgen, geen kunststofbaan beschikbaar had. In verband met een laat ste selectiemogelijikheid voor de Romekandidaten nam de KNAU later zelf de organisa tie op zich. Voor Jan Struyk is dat een gelukkig besluit ge bleken. Overigens was de Rot terdammer, die de afgelopen maanden ook in het buiten land verscheidene sterke wed strijden liep, de enige die de mogelijkheid aangreep. Toine v.d. Goolberg, de Nederlandse kampioen op de 400 meter, die ook nog op Rome hoopte en de 4 x 400-meterploeg, die 3.07.0 moest lopen slaagden (nog) niet. Toch is voor Van de Goolberg de deur naar Rome tie-g niet dicht. Onder gunsti ger omstandigheden had ,hij waarschijnlijk wel de ge vraagde 46.8 sec. gehaald. Hij kwam nu uit op 47.3 seconden, een tijd waarmee hij wel de snelste van de zes lopers was. Vau de Gool'berg krijgt nog een kans, over anderhalve week tijdens de Benelux-wed- atriid tegen Noorwegen in Os lo. Daar zal ook de 4 x 400-me terploeg Raymond Heeren- veen, Rijn v.d. Heuvel, Jan Struyk en Toine v.d. Goolberg nog een keer kunnen proberen de 3.07.0 te halen. Het is met waarschijnlijk dat de KNAU aan deze tijd streng de hand zal houden omdat Heerenveen en Struyk zich reeds individu eel voor Rome hebben ge plaatst terwijl ooik Frank Nus- se, de Nederlandse kampioen op de 400 meter 'horden naar Rome gaat. Nusse is normaal gesproken éen vaste keus in de 4 x 400-meterploeg. Met V.d. Goolberg en V.d. Heuvel moet een kwartet te f onderen zijn dat in Rome in staat moet worden geaoht de finale te bereiken. Hans Vultink heeft in Bue nos Aires zijn wereldtitel in het 47-2 met succes verdedigd. Hij won op de laatste partij met 40020 in twee beurten van de Argentijn Emilio Yaz- bek. De uitslagen van de laatste- ronde: Manuel Girves (Arg) versl. G. Siebert (W.Dld) 40087 in 15 beurten. Osvald Berardi (Arg) versl. G. Sie bert (W.Dld) 400—182 in 4 beurten. Hans Vultink (Ned.) Versl. Emilio Yazbek (Arg) 40020 in twee beurten. De eindstand: 1. Hans Vultink (Ned) 11 pnt. 2. Osvaldo Berardi (Arg) 9 pnt. 3. Manuel Girves (Arg) 8 pnt. 4. Emilio Yazbek (Arg) 6 pnt. 5. Gunter Siebert (W.DLD) 6 pnt. 6. Mario Criales (Col) 2 pnt. 7. Abdel Salam (Var) 0 pnt. PAPENDAL (ANP) Mieke v. Doorn, die ondanks het feit dat zij verscheidene malen aan de limiet voor de Europese kampioenschappen bij het hoogspringen (1,80 m) heeft voldaan, door de KNAU niet voor Rome werd aangewezen, is er ook gisteren nog steeds niet in geslaagd via de vijf kamp in de Nederlandse ploeg te komen. De Spartaan-atiete scoorde met 4161 punten wel iswaar een nieuw persoonlijk record maar bleef met haar resultaat toch nog 39 punten van de limiet verwijderd. Aanvankelijk zag het ernaar uit dat Mieke v. Doorn royaal over de 4200 punten zou ko men. Zij begon uitstekend met persoonlijke records op de 100 het Het meter horden (14.2) en kogelstoten (11.36 m). hoogspringen, haar sterkste onderdeel, viel echter tegen. Zij passeerde pas in haar der de poging de 1,70 meter een hoogte waarmee zij nor maal vrij weinig moeite heeft maar daarna was het afge lopen. Nu waren de weersom standigheden bepaald niet ide aal. Tijdens dit nummer ont laadde zich weer een regenbui boven Papendal waardoor de aanloop glad werd. Een sprong over 1.76 m had haar precies de punten kunnen opleveren, die zij later op de dag te gort kwam om aan de 4200 punten te komen. Mirjam van Laar, de talent volle juniore, die in het begin van het seizoen een ernstige enkelblessure opliep, blijkt toch te veel trainingsachter stand te hebben. De Limburg se kwam ook haar hoog springen was zwak (1.65 m) tot een totaal van 3909 punten. Ook Mieke van Wis sen had op Papendal nog een kans kunnen krijgen. De Ne derlandse record-houdster (4440 pnt) bleef echter we gens een blessure aan de kant. Donderdag, tijdens d-e atle tiekwedstrijden van d-e konink- rijksspelen o-p Papendal krij gen Mie'ke van Doorn, Mirjam van Laar en Mieke van Wis sen waarschijnlijk nog een kans. BRUGGE (ANP) Neder landse zwemsters en zwem mers zijn succesvol geweest bij de zwemtocht van Damme naar Brugge. Mike van de ViJ ver van de Bredase vereniging Surae won de 4500 meter vrije slag in een uur en 13 secon den, voor Ton Brouser van PSV Eindhoven. Bij de dames zegevierde Diane Edelijn van VZC Vlaardingen in 1.02.56. De 4500 meter schoolslag was voor Giny Kok van Njoi'd '59 uit Haarlem in 1.18.53. AMSTERDAM (ANP) In het kader van de Koninkrijks- spelen heeft het voetbalteam van Suriname gisteren Neder land verslagen met 21. Het duel, dat in Amsterdam werd gespeeld, werd bijgewoond door 2.500 toeschouwers. In de 17e minuut namen de Surina- mers een voorsprong door Hoen, die een strafschop be nutte- In de 59 eminuut maak te De Korte de gelijkmaker, maar een minu-ut later had Suriname wederom een voor sprong dankzij een treffer van Hankers. In een gordijn van water zoekt de Porsche van Gijs van Lennep zijn weg op het circuit van Zandvoort.

de Stem | 1974 | | pagina 8