Amsterdams protest bij Westerterp in Ulvenhout MOSKOU REAGEERT POSITIEF OP BOODSCHAP NIEUWE PRESIDENT V.S. Ford zoekt vice-president Tijdschriften bezorger Todi wel handig zo'n brommer! Boeren trekken gele kaart Nederland erkent Guinee-Bissau Cyprus-overleg blijft moeizaam Libië en Egypte wat verzoend SALARIS FORD EN PENSIOEN NIXON Dode bij brand na landingsbootje van Palestijnen tot zinken gebracht VAN DER STEE MAG KIEZEN: IN DE ZEE OF OP DE PLEE Koekoek Aftrap Oliema ans Brussel Vacuüm „Lieve mensen" GUERRILLA IN ARGENTINIË Mozambique OPERA VAN ROME BEZET TURKSE KOGEUS Einde lastercampagne Tomaten doorgedraaid ..ook als je school niet om de hoek staat. - Maandag 12 augustus 1974 (Van onze correspondent) UTKECHT „Er zijn ple zieriger momenten om een sta dion te bezoeken. Maar je kunt er nu niet weglopen". Landbouwminister Pons van der Stee zegt dat in de be stuurskamer van de F.C. utrecht, waar hij dank zij ef ficiënte politiebescherming hcclhuds achter veel koffie bijkomt. Hij heeft een bikkel harde strijd in het stadion bijgewoond. De ballen vlogen hem figuurlijk om de oren. En nog ziet hij voor zich de zele kaart die de getergde boe ren hem getoond hebben. Als Van der Stee niet beter gaat spelen kan hij, wat de boeren betreft, de rode kaart krijgen. Het kan verkeren. Nog pas enkele weken geleden vonden de boeren hem een goede spe ler ni. bij een uitwedstrijd te gen de EEG in Brussel. Nu heeft het boerenvolk zich tegen hem gekeerd. „Ga toch op vakantie, oude KVP- functionaris, waardeloze vent, ga met pensioen", roept een verhitte tuinder hem toe. Van anderen mag Van der Stee uit twee mogelijkheden kie zen. Het naamrijm ligt voor de hand: op de plee of in de zee. Dat laatste omdat hij „met linkse Jopie mee b vaart". „Linkse Jope wordt zelf ook ten tonele gevoerd in vader Abrahams en boer Koekoeks lied: Den Uyl is in de olie, maar de man die de naam van zijn partij ontleende aan de boerenstand, die in opstand is gekomen, is vandaag ook in geen velden of wegen te be kennen. Hendrik Koekoek lijkt zich niet om hun zorg ente bekom meren. Slechts een reclame vliegtuigje boven het stadion komt met de oude kreet van de boerenpartij: „Weg met het landbouwschap, weg met de regering". Constructiever heb ben ze het daar niet. Wie er wel zijn: Andriessen, Wiegel, Kruisinga, Marcus Bakker, landbouwspecialisten uit de Tweede Kamer. Wiegel zit zwaar te denken hoe hij het bocrengemor kan gebruiken voor zijn oppositie. Hij en Kruisinga willen het parle ment wel tot activiteD bren gen. Krusinga moet he't s be kennen dat de tijd wat kort is om de kamerleden ver vroegd van vakantie terug te rug te roepen. Maar wel denkt hij aan verandering van de kameragenda voor de eerste vergadering. Andries sen, met dit voornemen ge confronteerd, haalt de schou ders op. „Van Wiegel zou je dat verwachten, van een loy aal oppositieman als Krui singa net" zegt hij sarcas tisch. Het is Rinse Zijlstra die om tien uur de aftrap verricht. De geur van warme worst en gevulde koeken hangt dan al over de tribunes en bij de eretribune verdwijnen lege bierblikjes al in de broek- aakken. Het gejoel is meteen »P sterkte als Zijlstra zegt: „Wij zien niet in, waarom de studentenacties wel tot verla sing van collegegeld kunnen leiden en onze acties niet tot Prijsverhoging. Geen rege ring kan zich ongestraft per mitteren de positie en belan gen van landbouwers, veehou ders, tuinaers en middenstan ders te negeren. Ter voorko ming van misverstand, deze kritiek wordt niet bepaald door de politieke kleur van een kabinet". Van de officiële boerenlei ders is alleen Zijlstra nog in staat gehoor te vind°n. Dat zal hter op ]e ochtend pijnlijk duidelijk blijken wanneer KNBTB-voorztter Chr. Mer- ens geen poot aan de grond krijgt. Hij wordt overschreeuwd overspeeld voor de joelende oienigte voor de eretribune, 'elfs zijn bezwarende, joviale gebaren helpen hem niets, opvallend voor de afstand die |n korte tijd tussen leiding en 'eden is ontstaan is. dat niet e»n "ioieie boerenleider de menigte tot kalmte komt ma- een, maar de voorzitter van gezamenlijke actiecomités. door het poltekordon heen te breken, maar wanneer hun dit niet lukt rest hun niets dan een boordevol register scheldwoorden. Van der Stee heeft natuur lijk weinig te zeggen. Want de beslissingen moeten morgen in het kabinet vallen en hij weet maar al te goed dat Dui- senberg nu met gespitste oren zit te luisteren of zijn collega al niet te veel weggeeft. Wat kan de man meer zeggen dan dat hij zich zeer bewust is van de enorme problemen waarvoor de bieren staan. Wat kan hij meer doen dan zeggen dat het kabinet er al lang over gepraat heeft. Ja toch, hij heeft nog nieuws: op 22 augustus zullen de Euro pese landbouwministers in Brussel bijeenkomen. „Niet lullen in de stad van manneke pis" staat er op een spandoek te lezen. De woorden van Van der Stee kunnen de spanning niet weg nemen. Zijlstra heslist tot vroegtijdig affluiten. In snel treinvaart leest hij de concept resolutie voor, waarin de eisen van de agrarische wereld ver vat liggen. Er zijn weinig sta- diongangers die nog echt luis teren, want men vindt toch al, dat men „de zaak heeft platgeluld". Daden moeten er komen en snel. Liefst gisteren ai. Later constateert Zijlstra. dat de resolutie wel degelijk is verstaan en als aangenomen kan worden beschouwd. Een uur daarna zegt Oliemans „Nee, daar zijn we eerlijk ge zegd niet meer aan toe geko men". De boerenleiders heb ben de manifestatie met ge mengde gevoelens doorleefd. Zijlstra is verheugd vanwege de gebleken eensgezindheid over het eisenpakket, maar maakt zich zorgen over het gezagsvacuüm waarin de boe ren enerzijds tegenover de overheid, anderzijds tegenover hun eigen leiders terecht zijn gekomen. riastuinder Oliemans. Hij ls. het die ervoor zorgt dat mi nster Van der Stee aan het woord kan komen. Meer dan é'jlstra, die toch nog over een aanzienlijke populariteit "rikt te beschikken en die an °»k vraagt er „geen Pool se landdag" van te maken, yai der Stee geadviseerd a°M Zijlstra, Oliemans, minis- 'yr Duisenberg en ministe lsel voorlichter ir. Denlg, vat ™°ed. Begeleid door scheld woorden en politie gaat hij "aar het spreekgestoelte, vap nervositeit struikelend over «5 betonnen trappen. Op de 'bune naast de eretribune Proberen twee jonge boeren Hij geeft wei duidelijk de grens aan tot waar de cen trale organisaties wensen te gaan dit eisenpakket en verder niet. De eensgezindheid uit het stadion vrijdag voor gebakken in het overleg tus sen de besturen van de cen trale organisaties en de actie comités blijkt al spoedig een gelegenheidseensgezind heid te ziin geweest. Want op een inderhaast belegde pers conferentie van de actiecomi tés komen veel verdergaande en nog hardere eisen ter tafel, „die", zo zegt actieleider Maas „helemaal niet doorgeklonken hebben in de redevoeringen van hedenmorgen en daarom nu nog eens in alle duidelijk heid gesteld moeten worden". De persconferentie, voorgeze ten door Oliemans, maakt dui delijk hoezeer binnen de ac tiecomités een maehtsstriid dreigt tussen de gematigde Oliemans en de veel hardere jonge akkerbouwer Nienhuis uit Drente en Maas, die her haaldelijk Oliemans het woord ontnam. Kritische vragen over de gevolgen van hun eisen werden afgedaan met woorden ils dit eisen wij en wat het kost weten we niet. Het is niet onze taak om dat uit te reke nen. Niettemin werd tussen neus en lippen opgemerkt dat het eisenpakket zo'n twee mil jard gulden „al kosten en dat dit betekent dat elke consu ment in Nederland een hon derd vijftig gulden per jaar .neer zal moeten gaan beta len voor argrarische produk- ten als brood, eieren, melk en melkprodukten en vlees. Tp de vraag of inwilliging v„- de eisen niet zou betekenen dat de gehele gemeenschappe lijke landbouwmarkt in elkaar klapt zeiden Maas en Nien huis „Dit zijn de eisen van de mensen die de wegen ge blokkeerd hebben. Als dit ei- sennakket niet wordt uitge voerd dan zuilen acties vol gen. Waar het geld vandaan komt kan ons niet schelen. Wij vragen niks, wij eisen. Het ligt niet op onze weg de consequenties voor de EEG na te gaan. Wij hebben met Nederland en met de Neder landse boeren te maken. Het gaat erom of de regering wil dat er in Nederland landbouw blijft of niet". Van der Stee en Duisenberg de voorzitters van de land bouworganisaties, die in d( komende maanden nog heel wat te stellen zullen krijgen met hun leden, werden door de Utrechtse politie-hoofdin- specteur C. v. d. Dorpe met ueze troostrijke gedachte naar huls gestuurd „De wijze waarop de boeren zicb gedra gen hebben, verdient alle lof. net ziin rustige, lieve mensen" (Van een onzer verslaggevers) ULVENHOUT Ruim der tig leden van de actiegroep Nieuwmarkt uit Amsterdam hebben gistermiddag bij mi nister Westerterp thuis, in Ul- venhout, geprotesteerd tegen de aanleg van de metro in hun wijk. Zij plakten anti-metro stickers op de luiken van de ramen en op de deuren van liet huis. Op de stoep voor het huis werd met groene water verf o.a. de leuze „Hier woont de Nieuwmarkt-moordenaar" geschilderd. Minister Westerterp nam aan de voordeur een rapport over de gevolgen van de me- trobouw yoor de Nieuwmarkt in ontvangst. Toen hij zag wat de actievoerders met en rond zijn huis aan het doen waren raakte hij duidelijk geïrri teerd. Zijn wrevel nam toe (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON President Ford heeft zaterdag de leiders van de Republikeinen en de Democraten in het Congres, de republikeinse gouverneurs en aan zijn vrien den en adviseurs gevraagd, hem voor woensdag a.s. in een gezegelde envelop aan hem persoonlijk geadresseerd de namen op te geven van drie personen die naar hun mening geschikt zouden zijn voor het vice-presidentschap. De pre sident zal dan alleen beslissen wie hij hij het Congres zal voordragen. nadat hij bij zijn pogingen en kele', demonstranten te verwij deren per ongeluk een lik plaksel op zijn' gezicht kreeg.. Toen daaraan geen gevolg werd gegeven ging minister Westerterp zijn huis in. Even later kwam de politie. Desge vraagd verlieten de Amster dammers de tuin. Op de stoep zetten zij hun actie voort met het zingen van spot- en anti- metroliederen. Een plensbui maakte een eind aan ae de monstratie en vervaagde de leuzen op de stoep. Minister Westerterp heeft het gemeentebestuur van Am sterdam onlangs toestemming gegeven tot het verlengen van ae metro- Als gevolg daarvan zullen 115 huizen in de omge ving van de Nieuwmarkt moe ten verdwijnen. De Bewoners hebben aangekondigd zich met hand en tand daartegen te zul len verzetten. De woordvoer der van de actiegroep -gister middag na de demonstratie: „We hebben gemerkt dat de minister erg zuinig is op zijn woning. Was hij maar even zuinig op de woningen van de Nieuwmarkt". BUENOS AIRES (AP) Het onafhankelijke Argentijn se persbureau „Noticias Ar- gentinas" meldde gisteren dat een groep zwaarbewapende gureilleros een mislukte po ging heeft gedaan de stad Ca- ramarca, circa 1600 kilometer ten noordwesten van Buenos Aires, in te nemen. Voor het bericht kon van officiële zijde geen bevestiging worden ver kregen- (Vervolg van pag. 1) Op de terugweg gooide hij de kleertjes van het kind over de leuning van de brug in de Klaprozenweg. Ze werden dinsdag op een pijler gevon den. Commissaris Van der Voort: „De man reed daarna terug naar de stad, ging naar een familielid, dronk er een pilsje en keek naar de televi sie". Na zijn bekentenis inzake Heleentje Isaac vertelde de tijdschriftenbezorger in 1971 Basje Bloemena bij zich thuis te hebben gedood. Basje ver dween toen op 4 augustus uit de ouderlijke woning in de zelfde buurt waar Heleentje woonde. Zijn lijkje werd in een kleed gewikkeld bij Wil- nis gevonden- De tijdschriftenbezorger vertelde Basje Bloemena op vrijwel dezelfde manier als Heleentje meegelokt te hebben naar zijn woning. Het lijkje van de jongen had hij in het kleed gewikkeld en het met zijn auto naar Wilnis gebracht. Voor de politie is het nu de vraag wat de man bedoelde toen hij zei dat hij de dood van Basje Bloemena „zorgvul dig had voorbereid" en voorts of de echtgenote nooit ge merkt. heeft dat het kleed uit de woning was verdwenen Commissaris Van der Voort: „We moeten de vrouw nog ho ren. Maar uiteraard heeft zij het verschoningsrecht. Zij be hoeft geen enkele verklaring af te leggen, als ze dat niet wil". (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG De Neder landse regering heeft besloten de voormalige Portugese kolo nie Guinee-Bussau te erken nen als onafhankelijke staat. Dit is gebeurd na intensief oveneg, deze week, met de Scandinavische landen en met de Portugese regering. MOZAMBIQUE In het noorden van Mozambique een andere Portugese kolonie hebben zich ernstige onge regeld'heden voorgedaan, die aan een onbekend aantal men sen -onder wie zeker twee balnken het leven hebben gekost. Naar in de hoofdstad Lou- renco Marques is vernomen, is een groep van 1200 kleurlin gen plunderend en brandstich tend door het stadje Antonio Enes getrokken. De blanke be volking, onder wie veel Zuid afrikanen en Europese immi granten, trachtte de stad te ontvludihten, maar werd door de bende onder vuur genomen waarbij zeker twee doden vie len. Alle verbindingen met Antiono Enes zijn verbroken. Het Portugese leger heeft per vliegtuig versterkingen naar het noorden overgebracht. De ongeregeldheden schij nen veroorzaakt te zijn door een ongeorganiseerde groep die geen enkele verbinding met te bevrijdingsorganisatie Frehmo heeft. ROME (DPA) Het perso neel van de opera van Rome heeft zaterdag het operage bouw bezet en een koffieka mer tot zijn hoofdkwartier ge maakt. Het eist uitbetaling van het salaris van juli en waarborgen dat geen 'achter stalligheid bij de salarisuitke ring meer optreedt. Verder wil het personeel hervorming van het operawe zen en het weer op niveau brengen van liet gebodene in de opera van Rome. ANGOLA De Portugese re gering zal voorts, zodra er een staken van het vuren in Ango la is bereikt, onmiddellijk een voorlopige coalitieregering in dat land vestigen die tot taak zal hebben een kieswet op te stellen, zo blijkt uit een in Lissabon uitgegeven officieel communique Binnen twee jaar moet worden vastgelegd welke banden het nieuwe An gola met Portugal wenst. Zaterdagochtend hield Ford zijn eerst kabinetsvergade ring. Hij verzocht de ministers op hun post te blijven, zeg gend dat hij geloofde in conti nuïteit en stabiliteit. Namens de ministers verklaarde Kis singer: „wij willen graag uit drukking geven aan onze on verflauwde steun en trouw." Vanavond spreekt de nieuwe president een rede uit op een bijeenkomst van de leden van de Senaat en het Huis van Afgevaardigden. Intussen heeft Moskou posi tief gereageerd op de verze kering vai. de nieuwe presi dent schriftelijk aan Brezn- jev gedaan dat de Ameri kaanse politiek gericht blijft op ontspanning en vrede. De NAVO-raad is zaterdag in bijzondere zitting bijeenge komen en heeft een boodschap van president Ford aangehoord waarin het nieuwe Ameri kaanse staatshoofd zijn ,.niet aflatende steun aan het Noordatlantisch bondgenoot schap toezegde. Voorts hebben minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger en diens naaste me dewerkers 65 Afrikaanse, Azi atische en Europese ambassa deurs ontvangen om hun, al leen of in groepsverband, te verzekeren dat de Amerikaan se buitenlandse politiek onder president Ford niet zal worden gewijzigd Watergate blijft uiteraard de Amerikaanse gemoederen be zig hóuden. De meeste Ameri- (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Bij een felle uitslaande brand in de Colum- busstraat in Den Haag is een persoon vermoedelijk een vrouw om het leven geko men. De politie heeft de iden titeit van het slachtoffer nog niet kunnen vaststellen. In verband met mogelijke brand stichting heeft de politie de 56-jarige W.D. uit Den Haag aangehouden. De man arri veerde tijdens de brand met een taxi, nadat hij volgens zijn zeggen enkele cafés in de binnenstad had bezocht (Van onze redactie buitenland) NICOSIA De vier strijd machten die betrokken zijn bij het conflict op Cyprus hebben de zondag gebruikt om hun posities verder te versterken. Waarnemers op het eiland houden steeds sterker rekening met een tweede gevechtsronde, ter wijl het Geneefse overleg de plaats maakt. Zaterdag waren er moeilijkheden Op Cyprus zijn Turks< soldaten door in Turkije gemaakte kogels gedood en gewond, zo heeft de Turkse militaire woord voerder op Cyurus, ma joor Selim Ercan, giste ren gezegd. De Turkse kogels zijn geleverd aan andere lid-staten van de NAVO, waardooi ze ook in het bezit kwamen van de Grieks-Cyprische na tionale garde. „Hei stemt tof droefheid dat in Turkije gemaakte ko gels tegen Turkse solda ten zijn gebruikt", zei Ercan. om allerlei redenen pas op de plaats maakt. Toen verliet de Turkse mi nister van buitenlandse zaken, Turan Gunes de Geneefse con ferentie na een geschil over de wijze waarop de delegaties van de Turkse en Griekse ge meenschappen van het eiland aan het overleg zouden deel nemen. De zondagochtendzit ting werd eveneens uitgesteld, weer op verzoek van Gunes. Op Cyprus zelf vonden de meest in het oog springende versterkingen plaats aan Brit se zijde. Op de souvereme Britse basis Dhekelia arriveer den zondagmiddag 600 goed getrainde Ghoerka soldaten. Het Turkse invasieleger dat thans een geschatte sterkte heeft van 40-000 man en 300 tanks, verstevigde zijn greep op de uitlopers van het brug- gehoofd in de kuststreek bij Kyrenia en de wig die landin waarts uitmondt in de Turkse stadswijk van de hoofdstad Nicosia. Buitenlandse journalisten meldden dat verse Turkse troepen en extra tanks posities innemen achter de demarcatie linies waar het overigens voor de derde dag in successie rus tig was. Ook bij de Gneks- Cyprische nationale garde werd koortsachtige activiteit gesignaleerd, naar verluidt is de nationale garde bezig met liet opwerpen van nieuwe ver dedigingsgordels die een even tuele verdere Turkse opmars moeten kunnen stuiten- kanen zouden tegen een ge- reohtelijke vervolging van ex- president Nixon zijn. Dit blijkt uit een opiniepeiling die het Amerikaanse weekblad „Newsweek" door het Gallup- instituut heeft Laten verrich ten. Van de ondervraagd-en sprak 55 procent zich "uit te gen vervolging, terwijl 37 pro cent er een voorstander van bleek te zijn. TEL AVIV (RTR) Een patrouillevaartuig van de Is raëlische marine heeft ter hoogte van de Israëlische kust een Palestijns landingsvaar tuig een rubberboot met vier man tot zinken ge bracht. Het landingsvaartuig was, volgens een militaire woordvoerder in Tel Aviv naar de Israëlische kust gn- derweg toen het gesignaleerd werd. De bemanning van het vaartuig opende het vuur. maar de patrouilleboot bracht het tot zinken. (Van onze redactie buitenland). WASHINGTON - Toen Gerald R. Ford heeft meer dan alleen promotie gekregen Het salaris van de nieu we president werd wat je noemt opgetrokken en wel van 62.500 dollare per jaar tot 200.000 dollar en een onkostennota van 50.000 dollar. ToenGerald R. Ford in december van het vorig jaar van fractieleider van de Republikeinen in het Huis van Afgevaar digden, vice-president werd, ging hij in plaats van 49.500 62-500 dollar per jaar verdienen- Ex-president Richard Nixon krijgt 156.000 dol lar per jaar aan pensioen en toelagen voor de 5V& jaar dat hij Amerikaans staatshoofd is geweest, ongeacht mogelijke pro blemen met de wet die nog in het verschiet kunn enliggcn. De uitke ringen zullen hem tot zijn dood toe worden ge daan. Nixon zou deze uitke ringen zijn misgelopen als hij via een impeach ment van het Congres zou zijn afgezet. (Van onze redactie buitenland) CAIRO Egypte heeft al zijn militaire deskundigen bij de Libische strijdkrachten te ruggetrokken. Ook mogen Egyptenaren niet meer werken VENLO (ANP) Pas is de oogst van de koude kastoma- ten op gang gekomen of som mige' soorten tomaten worden op de veiling doorgedraaid. Op de beide Noordlimburgse vei lingen in Venlo en in Grub- benvorst waar deze kasvruch- ten uit het Noordlimburgse tuinbouwcentrum worden ver kocht nemen de aanvoeren re gelmatig toe. De week sloot af met een dagaanvoer van bijna 44.000 bakken, elk van 6 kilo. De door het centraal bureau voor tuinbouwveilingen vast gestelde minimumprijs voor de tomaten bedraagt f 2,50 per Dak. De beste kwaliteit export tomaten bleek zelfs tegen deze minimumprijs niet geheel te kunnen worden verkocht. Van de circa 10.000 bakken die de minimumprijs niet haalden waren ook een paar duizend bakken tomaten export-kwali teit. De tomaten II die niet mogen worden geëxporteerd en voor binnenlanse consump tie worden geveild draaiden allemaal door de klok. in Libische overheidsdienst. Libic zal de Li ue nationa liteit aanbieden aan Eg.vptena- reo, die in Libië willen komen werken. Kolonel Moammar Gaddafi, de leider van Libië schreef de verslechtering in de Libiseh- Egyptische betrekkingen toe aan voorlichtingscampagnes, waarop, zo suggereert hij, pre sident Sadat zijn greep verlo ren heeft Gaddafi is niet van mening dat een punt is be reikt waarop geen terugkeer mogelijk is. Hij zegt: „Ik ben ervan overtuigd, dat de vijan den van Egypte ook onze vij anden zijn. Onze twee landen, die broederlanden zijn, moeten zich aaneensluiten voor de strijd tegen hun vijanden", al dus de wat verzoenende woor den van de Libische leider. De wederzijdse lastercampagne via pers en radio zijn thans opgehouden na een bemidde lingspoging van de Verenigde Arabische emiraten. De be trekkingen tussen Libië en Egypte waren aanmerkelijk verslechterd nadat Sadat vori ge week in een boodschap aan Gaddafi deze beschuldigde van sabotagepogingen in Egypte. EEN bankgebouw in de Corsi- caanse hoofdstad Ajaccio is giste,en door een bomontplof fing ernstig beschadigd. Men vermoedt dat Corsiraanse se paratisten aan het werk zsjn geweest. ADVERTENTIE)

de Stem | 1974 | | pagina 5