lDAG" GROOT 1BIED VVVVakantie '74 toch nog geen sof Boeren blij met stoppen van acties Bloemencorso in Knokke QkmSce^ Nederlandse popgroepen naar Belgisch Assenede GT Volop pruimentijcl in Zeeland ;n in ijden L.E.E. hield OUDE MAIN ERNSTIG GEWOND Coördinatie-orgaan vraagt vooroverleg bij ontgrondingen Nederlands toneel in Gent nu ook op vrijdag Franse kerk Sincf dia leden exposeren in G roede stad streék „VAN OMZETDALING OVER HELE LINIE GEEN SPRAKE" Bezetting jaarlijks zwemfestijn lA Opklaringen Sluiskil Knipoogje uit Vlaanderen Woensdag 7 augustus 1974 3 i de gehele Herenstraat; #de Keldermansstraat en de Reigerstraat. Voorts worden voor alle verkeer, behalve voor voet gangers gesloten: het gedeelte van de Sint- Janstraat, gelegen tussen de Zusterstraat en de Turfkaai in de richting van de Zuster straat; het gedeelte van de Sint Barbaragang, gelegen tussen Sint Barbaragang 4 en de Nieuwstraat, in de richting van de Nieuwstraat; de Korte Geere in de rich ting van het Plein 1940; de Beenhouwerssingel in de richting van de Langevie- le; de Stadhuisstraat ln de richting van de Lange Noordstraat. Voor alle verkeer, behalve voor voetgangers, fietsers, brommers en openbaar bus vervoer worden gesloten. de Turfkaai in de richting van de Nieuwe Haven; het gedeelte van de Hout- kaai, dat ligt tussen de Ko- ningsbrug en de Turfkaai, in de richting van de Turf kaai. Voor alle verkeer, behalve voetgangers, fietsers en bromfietsers wordt gesloten het gedeelte van de Lange Geere, gelegen tussen di Korte Geere en de Kalver markt in de richting van de Korte Geere. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „Ik weiger vooralsnog te constateren, dat het toeristenseizoen 1974 de geschiedenis zal ingaan als een grote sof. Hoewel bepaalde categorieën horeca-exploi- tantcn vooral de eigenaars van strandgebonden bedrijven enorme klappen hebben gehad, is het toch niet zo, dat men van een omzetdaling over de gehele linie kan spre ken". Dit constateert de directeur van de Provinciale Zeeuwse VVV, de heer J. de Regt in een voorzichtige, tussentijdse balans. Het begrip „tussentijds" is hier wel bijzonder op zijn plaats. Immers, aldus zegt ook mejuffrouw M. Hovestad van de provinciale Zeeuwse VVV „Wij zitten vandaag eigenlijk op de helft van het seizoen. Door de late schoolvakanties in Zeelands rijkste toeristische viswater, Nordrhein-Westfalen, duurt het toeristenseizoen 1974 tot begin september. Het ge volg van de seizoenverlenging is geweest: een rustiger beeld, dat echter langer zichtbaar blijft, dan men gewend is. De typische paniektoestanden uit liet verleden, waarbij de VVV's met luidspreker-wagens de be volking moesten vragen om slaapplaatsen voor dakloze toeristen beschikbaar te stel len, zijn uitgebleven. Die pa nieksituaties deden zich in het verleden steeds voor in de we ken dat de Nederlandse school vakanties met die in Nordrhein- Westfalen samenvielen. Wat in de goeddeels verre gende maand juli werd gemist, dat was de categorie van „last- moment vakantiegangers", dit wil zeggen: mensen, die het zonnetje buiten zien stralen en spontaan besluiten om een paar dagen naar Zeeland te trek ken. Voor alle verkeer behalve voor voetgangers worden ge sloten: De Koepoortlaan in de richting van de Zuidsingel; De Luthersekerklaan in de richting van het Molenwa ter; Het gedeelte van het Mo lenwater gelegen tussen de Branderijmolengang en het Noord-bolwerk in beide rich tingen. De statistieken van de pro vinciale WV geven een beeld van de bezettingsgraad van de Zeeuwse vakantieverblijven. Globaal genomen zaten de ac commodaties aan de kust in de maand juli voor 60 tot 80 pro cent vol. Het slechtst gingen de zaken bij de particuliere verhuur-adressen. Bij de WV wijt men dit aan het feit, dat de vakantieganger anno 1974 geen genoegen meer wenst te nemen met één of twee ka mers met gebruik van keuken en douche. Hij is het thuis be ter gewend. Ook de kleinere en eenvoudiger hotels en pensi ons maakten minder goede za ken. Ook hier, aldus de WV, speelt de kwaliteit vaai de ge boden accommodatie een rol. Je vindt steeds minder men sen, die er genoegen mee ne men om met zijn dertigen van «dn toilet gebruik te maken. (Van onze correspondent) ELLEWOUTSDIJK On der weinig gunstige weersom standigheden heeft zwemclub L.E.E. weer haar jaarlijkse zwemfeest in de Haven van EUewoutsdijk gehouden- Aan dit festijn namen 25 jongeren en ook oudere leden van de vereniging deel- Het evenement had niet ai' leen de belangstelling van de bewoners van Ellewoutsdijk, ma-ar ook verscheidene toeris ten gaven acte de presence door in het koude water te springen- Het zwemfeest be stond, onder leiding van Rund Berkhout, uit wedstrijd-zwem men, schoonspringen, (al ot niet geconstumeerd), boeg- spnetlopen, kussengevecht en het trachten elkaar uit een rubberbootje te wippen- Voor al het laatste onderdeel ver oorzaakte veel komische n»' meuten. Omdat het voor d deelnemers te koud werd m het water, besloot de wed strijdleider het feest va L-E-E- voort te zetten in grote tent met buffet aan a Haven- Hier werd eenieder i de gelegenheid gesteld zien amuseren met stoelendans Vooruitzichten voor dondei- jlag en vrijdag opgesteld door «et KNMI op dinsdag om 18.01) uur: Opklaringen, ook plaatselijk een bui. Maximumtemperatu ren rond 20 graden. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor donderdag: aantal uren ren: 2 tot 9, min. temp.: om streeks 14 graden, max. temp.; omstreeks 22 graden, kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent, kans op een geheel droog etmaal: W procent. Voor vrijdag: aantal uren z°n: 0 tot 8, min. temp.: om streeks 13 graden, max. temp.: omstreeks 20 graden, kans op ven droge periode van min- tens 12 uur: 80 procent, kans op een geheel droog etmaal: procent. andere spelletjes- Om 19-80 uur reikte voorzitter M- PJ® schorre aan de deelnemers deze dag de prijzen uit- opbrengst van dit zwem-tesj wur-öt, zoals de heer schorre meedeelde, besc iaar gesteld voor het on zoek naar de mogehjkln. voor een zwembad in f-W de. De feestdag werd besl met een sparn-n^erd bal 1 tent aan de Haven, waaI?„n de B'aok Stars uit Zegge muzikale medewerking 'eenden- Benoeming Met van septemhei is de he Slingerland opperwachtme ter bij de rijkspolitie te te Ter-neuzen, benoem g -j. oos-t-bootcommandant^ te k kenlsse voor het gebied B «e Meer Oude Maas en biui- Konstanz 436 min 3, Rheinfel- «en 277 plus 3. Straatsburg 8 Plus 20, Piittersdorf 440 Pms 25, Maxau 486 plus 16, rioohingen 133 min 4, Mann heim 286 min 15 Steinbach u» min 5, Mainz 292 mir, 7. «bgen 166 min 5, Kaub 207 6, Trier 179 plus 24. Ko bknz 207 min i3 Keulen 177 j'J Ruhrort, 342 min 8, obith 971 m;n 2, Panne<-den?e °P 938 min 3, Nijmegen 768 v. IJsselkop 860 min 3, Ee'- iJssel 390 onv, Deventer 9d 2' Monsin 5440 min B-, Borgharen 3P05 mir: 79, ?elfeld 1112 plus 20. Grave n- de sluis 503 plus 3. ^oogwater Morgen, donderdag rSen op Zoom 6-40 «answeert 5.59 ««leuzen 5-26 Vissingen 4-50 "emeldinge 6-30 en en aug 18-53 18-02 en 17-29 en 16-58 en 18 43 Dé pensions en de hotels in de middenklasse, alsmede de goe de hotels, waren er dit jaar opnieuw het best aan toe. Opvallend is dat het aantal klachten over de vakantiever blijven niet groter is geweest dan in 1973 het geval was. Niettemin leert de ervaring, dat slecht vakantieweer inspi reert tot het leveren van kri tiek op zaken, die men bij mooi weer niet eens opmerkt. De campings aan de kust stonden in juli voor 90 tot 9b procent vo-1 met (doorweekte) tenten. Achter de kust waren de campings dun bevolkt, zu- als altijd het geval is. De mees te binnenlands gelegen cam pings zijn nog nooit vol ge weest, aldus de Zeeuwse VVV. Dat het seizoen, dank zij de late vakanties in Duitsland, nog volop loopt, is in het afge lopen weekend gebleken, toen er in Vlissingen geen kamer meer te krijgen was. De provinciale VVV durft geen voorspellingen te wagen over de toeloop van toeristen in het volgende jaar. Vaak Is het zo, dat een slechte vader landse zomer de mensen doet besluiten om het volgend jaar maar naar de zonnelanden te trekken. Men heeft bij de VVV de indruk dat zulke voorne mens in de loop van de winter en lente weer vervagen en dat men het.toch maar weer (veeï- al met succes) in Zeeland zoekt. De allerbelangrijkste factor voor het doen terugko men van toeristen is evenwel, dat de service die men in zijn vakantieland geboden krijgt Perfect is, aldus VW-directeur De Regt. „Het vakantieprodukt '"0Rt een volkomen nrodukf zon". zegt hii. ..anders lust men het niet -meer". DOOR droogte in de deel staat Guarico in het centrum van Venezuela zijn 30-000 stuks vee gestorven, staan 60-000 ha- rijst te verdrogen en wordt het leven van 100-000 gezinnen bedreigd- Kermis De jaarlijkse ker mis in Sluiskil wordt gehou den op donderdag 8 tot en met zaterdag 10 augustus. De hore cabedrijven hebben ook ge zorgd voor ontspanning. In café Atlanta is er donderdag een Drive-in-show voor de jeugd Op vrijdag, zaterdag en zon dag is er dansen met een dans- en showorkest voor jong en oud. De heer Van Tatenho- ve zaïl zelfs een orgel laten aanrukken voor zijn publiek. In café llinga wordt van don derdag tot zondag gedanst op muziek van de Ruijssoher af komstig van Nummer Een. Za- terda,g_ en zondag zijn er ook in café Dallinga schietingen op de liggende wip. Deze begin nen om 5 uur. O het Lelyplein waar de kermisattracties voor de 52e maal worden opgesteld, staat een autoscooter, grijpkra- nen, speel- en enveloppentent, suikerspin en draaimolens. Ook de fanfare en het majo- rettepeleton zullen hun mede werking geven om de kermis te doen slagen. (Van een onzer verslaggevers) HULSTGRAAUW „Dat de regering de politie wil laten op treden tegen demonstraties van boeren op de openbare weg, is wel een beetje de fout van vele boeren. Ik was blij toen de acties stopten", aldus de heer R. Steijaert uit Graauw. De heer Steijaert is als landbouwer en NCB-lid steeds nauw betrokken geweest (en nog steeds) bij de ontwikkeling van de landbouw-oppositie. Demonstreerde vorige week mee en was afgelopen zaterdag samen met zijn collega' G. de Waal en F. Mangnus te zien in Brandpunt, waar commissaris Lardinois, KNBTB-voorzitter Mertens en mi nister Boersma fel werden aangevallen wegens het door hen voor gestane landbouwbeleid. De heer Steijaert: „We moe ten nu stoppen om de sympa thie van het publiek niet te verspelen. Dat de regering dreigt met politie-optreden kan ik voorlopig rechtvaardi gen". De heer G. de Waal is het als lid van het eergisteren op gerichte nationale actiecomité, ten dele eens met zijn collega. „Het heeft nu geen zin om de acties door te voeren, maar als de politie tegen de boeren wil optreden, moeten zij dat ook bij alle andere -actiegroepen doen. Men grijpt tooh ook niet ln bij een fatorieksbezet- tin-g" De heer De Waal ls van mening dat thans beter kan worden afgewacht wat het re sultaat zal zijn van de zater dag ,in Utrecht te houden lan delijke vergadering. Mocht blijken dat in de toekomst aanleiding bestaat voor nieuwe en dan harde acties, dan zal men die in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen ook zeker niet uit de weg gaan, zo wordt in ac tiekringen gemeend. Ten aanzien van de woelige Brandpunt-aflevering zijn de drie genoemde Grauwse land bouwers het eens: „Gezien de totale afgang van Lardinois, Mertens en Boersma, is er ln die uitzending resultaat ge boekt". Dat de uitzending niet geheel volgens plan verliep, blijkt uit een verklaring van de heer Steijaert: „Het was precies volgens een schema gerepeteerd. Van de ongeveer vijfentwintig aanwezige land en tuinbouwers, mocht een aantal bepaalde vragen stellen. Toen de uitzending begon, moest je als je wat wilde zeg gen er als een kemphaan tus- senspringen. Eerst had ik spijt dat ik er tussen zat, maar het uiteindelijke resultaat was (Van een onzer verslaggevers) KNOKKE Zondag 18 augustus wordt in Knokke-Hist met een grootscheeps bloemencorso afscheid genomen van het toeris tische seizoen. Dit afscheid gaat daar elk jaar met een bloemen- stoet gepaard. Omdat dit jaar in België enorm veel aandacht aan folklore wordt besteed, is het niet verwonderlijk dat ook dit bloemencorso in het teken van de folklore zal staan. Zeven Eropese landen stu ren hun beste folkloristische groepen naar dit corso. D Ne derlandse afvaardiging bestaal uit het Nederlands majoretten peleton, geflankeerd door de uroband, en de groen-wit ge vederde Goldstars uit Brger, op Zoom met een orkest van veertig man. De bekendste Belgische ploeg komt uit Sint Niklaas. leopent de stoet, dansend on der een hemel van bloemen, waarin een mobiele beiaard wordt meegevoerd. De wordt dan bespeeld door de beiaai- dier van Sint iklaas. Ost-Euro- pa wordt vertegenwoordigd door de Ansambul Daisoara Basau uit Roemenië. Uit olen komen Zespol Regionalny. Uit Oostenrijk komt de groep Wa- chauer Solisten Spitz, uit Zweden de groep olkdanszaget Vastenuind. uit Duitsland de Beierse groep Tachtenkapelle en uit Knokke en omgeving doen mee: D Klakkertjes, de eegal-m, S. Cecilia uit Heist en I. Cecilia uit estkapelle. it an dere streken van België ko men de Empiremeisjes en de Zonnebloempjes uit Knessela- In de stoet trekken ongeveer twintig praalwagens mee. ie worden gemaakt door inwo ners van de streek zelf. Ook rijden er een twintig perso nenwagens, volgepropt met bloemen, in de stoet mee. Gezien de omvang van de stoet worden er ditmaal geen kinde ren in toegelaten. De stoet gaat vertrekken om drie uur 'smid- dags. 'sAvonds trekt de stoet nog eens door deze Belgische badplaats, maar dan sprookjes achtig verlicht. goed. De heer Steijaert, lang niet tevreden met de antwoorden (van met name EEG-commissa- ris Lardinois, vertelt dat hij direct na de uitzending naar de heer Lardinois toeliep en vroeg: „Waarom heeft u de uitvoer van tarwe gestopt? Waarom heeft u de denatura- tiepremie afgelopen jaar okto ber, november gehalveerd? En waarom heeft u dezelfde pre mie in januari van dit jaar vervolgens tot nul terugge bracht? De heer Stteijaërt zegt dat hij als antwoord.te horen kreeg:, „Ik bén blij met het tarweoVerschot"! (Van onze correspondent) PHILIPPINE— D 86-jarigfc B. uit Hoek, die per fiets over de kanaalpolderweg nabij Qhi- lippine reed, verleende op een kruispunt geen voorrang aan de autobestuurster mevrouw H-B. uit res-kens- De fietser kwam te vallen en werd aar- bij ernstig gewond- Hij is per ambulance naar het Elisabeth- ziekenhuis te Sluiskil overge bracht. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het Zeeuws CoÖrdiriatieorgaan voor Natuur-, Landschaps- en Milieubescherming heeft het college van Gedeputeerde Sta ten van Zeeland verzocht te mogen worden betrokken in het vooroverleg inzake ver gunningsaanvragen voor ont grondingen. De Ontgrondin-gswet en de Ontgrondingsverordeniiig Zee land laten deze mogelijk heid, waarbij een aantal instanties en instellingen in de gelegenheid wordt gesteld be zwaren in te dienen of anders zins van hun gevoelens te doen blijken, toe- Het Zeeuws Coördinatieorgaan stelt in zijn schrijven het zeer op prijs te zullen stellen indien het als coördinerend orgaan voor het niet-a-mbtelijke natuur-, milieu en landschapsbeschermings- werk in de provincie in dit vooroverleg zou kunnen wor den betrokken- Aanleiding tot dit verzoek -vo»mt het toenemend aantal aanvragen om ontgrondings vergunningen, en de onlangs door de statenleden Verdonk, Balkenende en Eversdijk ge stelde vragen naar aanleiding van een af te graven stuk dijk- Het tweede weekeinde van augustus zal de Belgische grensgemeente Assenede ongetwijfeld het popcentrum zijn van Vlaanderen. Onder de benaming Blitz heeft er een festival plaats met beat- en popgroepen, waarvan de Nederlandse formaties Kayak en Supersister ongetwijfeld de voornaamsten zijn. Er wordt dan ook gere kend op een grote belangstelling van de jongeren, van beide zijden van de grens. De naam van het festival houdt verband met Bilzen, waar jaarlijks ook een be kend festival gehouden wordt, gewijd aan moderne ontspanningsmuziek. De or ganisatoren van Blitz -74, de Asseneedse jeugdclub 't Sa- luutje, vinden dat in Vlaan deren ook plaats is voor een dergelijk festival. Daarom wagen zij het er maar op onmiddellijk bekende en du re groepen te contracteren. Het doet ze diep in de geld buidel tasten. De opzet is geld te verdie nen om reeds bestaande Met het nieuwe toneelseizoen in het vooruitzicht zijn bij het Nederlands Toneel Gent enkele wijzigingen ingevoerd. Ver wacht wordt dat zij beantwoorden aan de gewijzigde ontspan ningsgewoonte van het publiek. Het voornaamste is dat de premières voortaan op vrijdag plaatshebben. Ook op andere vrijdagavonden zijn er toneelvoorstellingen, behalve de laatste vrijdag van elke reeks. Op zondagavond wordt niet meer gespeeld, behalve de laatste zondag van een reeks. Het toneefseizoen in de Nederlandse schouwburg te Gent steekt op 13 september van wal met het klassieke stuk van Shakespeare Richard II. schulden uit de wereld te helpen, 't Saluutje stak am per een jaar geleden van wal en verblufte sindsdien ieder een in Assenede en buurge meenten. Verwacht wordt dat binnenkort het jeugdhuis officieel zal erkend worden door het Belgische ministerie van Nederlandse cultuur, wat meteen het verlenen van subsidies betekent. N-u reeds weet men dat ze niet voldoende zullen zijn om de schuldenlast weg te werken. Om het jeugdhuis met de vereiste spullen in te richten waren er vele dui- zende Belgische franks no dig. Nu heeft 't Saluutje het onprettige vooruitzicht dat binnen enkele jaren het ge bouw waarin de club geves tigd is moet wijken voor wo ningbouw. Ondertussen heeft de club echter zo'n plaats veroverd in het sociaal leven van de streek dat zij niet meer weg te denken is. Maandelijks is er een kleinkunstprogramma, wordt er een speelfilm vertoond, is er een debatavond over hete onderwerpen. Uiteraard ook een ontspanningsavond die echter niet uitgroeit tot een loutere dans-partijl De leiding van 't Saluutje wil ten behoeve van de meer dan 200 leden, waaronder ook vele jongeren uit Zeeuwsch-Vlaanderen, deze activiteiten voortzetten. Liefst op een financieel gezonde basis. En daarom speelt het jeugdhuis met Blitz-74 „erop of eronder. Niets is hierbij aan het toeval overgelaten. De eerste dag van dit festi val, vrijdag 9 augustus, is voor de volwassene met de premiere te 20 uur van de nieuwe Eddie Wallyahow. Zaterdag begint om 13 uur een verbroedering voor alle Belgische en Nederlandse ge pensioneerden van 18 ge meenten compleet met kof fietafel en tombola. Van 20 tot 01 uur treden de reeds genoemde Neder landse formaties op. Zondag middag vanaf 14 uur het op treden van Free Podium en om. 20 uur het slot met The Garnets, een bekende forma tie uit de grensgemeente Wachtebeke. Eindredactie Bas Augustijn De expositie in de bovenzaal van de Franse kerk. De kunstgroep Sincfala, viert haar eerste lustrum met een tentoonstelling van schilderijen, grafieken, tekenin gen en houtsnijwerken in de bovenzaal van de Franse kerk op het Marktplein te Groede. Negen leden tonen er tot en met 11 augustus, dagelijks van 13.00 tot 18.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur hun werken. De exposanten zijn zowel Nederlanders als Belgen. Fons Bakx, die een aantal aquarellen exposeert en Willy de Vriendt (olieverfschilderijen) zijn beiden afkomstig uit Aardenburg. Hamelink en Carlos Staelens zijn beiden Terneuzenaars, die samen een veertiental olieverfschilderijen tentoonstellen. Hamelink, geboren Terneuzenaar, heeft als onderwerpen veelal water en lucht, de Schelde en storm tot onderwerp gekozen. Staelens is in Malde gem geboren en studeerde aan het hoger instituut voor sierkunst te Brugge en aan de tekenacademie te Malde gem. Albert de Coninck uit Maldegem toont enkele olieverven en grafieken en zijn stadgenoot Pol Verheylezoon, acrylschilderijen en een vijftal tekeningen in kleur. De te Sint Niklaas geboren Gentenaar Erik de Volder acht olieverfschilderijen exposeerde in mei 1974 „Tekeningen en Beelden" in de Zwarte Zaal van de Gentse Academie voor Schone kunsten in het C.I.C. te Gent en in juni 1974 deed hij mee aan de collectieve tentoonstelling te Aarl (D.) met de selectie intefnationale prijs voor schilderkunst '74 der stad Kokke. Eén van zijn schilderijen („Landschap acht") verwierf de André Tetenel- prijs 1973 te Brussel. De Groedenaren Gio Vesprille, geboren te Breskens en L. W. Witsen, exposeren respectie velijk olieverfschilderijen, potlood- en pentekeningen en de laatste houtsnijwerken, snijwerken in appel- en azobé- hout, peren- en notenhout. (Van onze correspondent) KAPELLE In Zeeland is de pruimenoogst in volle gang. Vorige weeli is het begonnen en gedurende deze en de ko mende weken zullen deze vruchten dagelijks bij duizen den kilo's worden aangeboden via de diverse fruitveilingen op Zuid-Beveland. Het grootst is het aanbod van pruimen op het veilpunt Kapelle van de centrale veiling Kapelle-Ter- neuzen. Daar waren eind vori ge week dagaanvoeren van 70 ton pruimen. Verwacht wordt dat die deze week opnieuw zullen voorkomen. Vooral rond Kapelle-Bieze- linge zijn nog vele pruimen- boomgaarden en er hangen dit jaar' bijzonder veel vruchten aan de bomen. Bij de veiling in Kapelle gaat men ervan uit dat er dit jaar wel minstens 800 ton pruimen aangevoerd kunnen worden. Alvorens deze hun- hestemming in binnen- en buitenland hebben gevonden moet er veel gebeuren, zowel op de bedrijven, bij de veiling als bij de handel. Twee jaar achtereen is er in Zeeland spra ke geweest van een misoogst van pruimen, maar dit jaar li^t het anders. Dagelijks wordt er geveild in Kapelle en dan komen han delaren uit alle delen yan het land om de pruimen te kopen. Vooral voor rekening van Bra bantse handelaren wordt er veel gekocht de laatste da gen. De prijsontwikkeling viel de vorige week wat tegen, vooral voor de kleine maten en min dere kwaliteiten, en die zijn er nog al wat. De vruchten zijn kleiner dan normaal om dat er zoveel vruchten aan de bomen hangen en verder heb ben ze veel geleden van de regen en wind de laatste we ken. Het meest wordt aangevoerd het ras Czar, dat is een kleine blauwe pruim met een voor treffelijke smaak. De klasse I kwaliteit van deze pruim deed maandag in Kapelle rond f 1,30 per kg en voor de klas se II kwaliteit, dat zijn de kleine pruimen, werd gemid- 'deld rond 60 cent per kg be taald. Een ander ras waarvan grote aanvoeren zijn is de Ontario, een groen-gele pruim die erg sappig is. De eerste kwaliteit van dit ras deed maandag op de veiling rond f 1,- per kg en de tweede kwaliteit noteerde 1540 cent. De tweede kwali teit van de verschillende ras sen gaat voor een deel naar de fabrieken waar ze verder wor den verwerkt. Voor de prui- mentelers is belangrijk dat het goed weer Is. want dat stimu leert de afzet in hoge mate. Het is een echt produkt voor de daghandel en verder zijn de recreatiecentra van ons land steeds belangrijke afzet gebieden voor pruimen. Maar ook daarvoor moet het mooi weer zijn. Wanneer zich geen bijzonde re omstandigheden voordoen, zullen er wel tot begin sep tember volop pruimen te koop zijn. maar op het ogenblik zit men wel in de top van de aanvoerperiode want na de tweede helft van deze week gaan de Czar en Ontario reeds minderen in het aanvoer- beeid. Dan komt de Washington naar voren en de Belle de Louvain om maar enkele- be langrijke rassen te noemen en daarna komt in de tweede helft van augustus de Reine Victoria. Volop keus dus voor lopig en een grote drukte op tal van bedrijven waar men gelukkig nog kan beschikken over vakantiehoudende scho lieren die helpen bij het pluk ken en sorteren, want hierin zitten veel arbeidsuren voor de telers. t!

de Stem | 1974 | | pagina 3