koster-dey Boterberg EEG kwart miljoen ton Meester kraker gepakt Hete herfstals regering boeren afscheept Huidige marinevloot niet overal effectief genoeg DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND Washington geschokt en verbijsterd Slecht asfaltweer: elf kilometer file aardewerkfabriekje uit dertiende eeuw gevonden yanfüaagf Honden vergiftigd MERTENS (KNBTB): Substituut-officier van justitie in Haarlem geschorst voordeel bij EltinkeVi -ooupons voorafêrakties kado ELTINK Voor winkeliers: vrijdag al nieuwe prijs voor pakje sigaretten Saoedi-Arabië wil olieprijs verlagen orgels piano's EDITIE VOOR ZEELAND Eken doodvonnis Hypocrisie Aanhoor I bodem is onder Nixon s I P°htieke bestaan weggevallen. I ersoneelsleden van het Witte I huis zaten daar dinsdag niets I "oen aan hun bureau's, in Geen been hoestend TELEFOONGESPREKKEN AFGELUISTERD Radiootje Geen wapens Hartelijke groeten GHEF MARINESTAFVICE-ADMIRAAL E. ROEST: Ernstige zaak MEUBELEN gitaren,accondeons en verder alles op muziekgebied bij: stationsstraat 34 tel.1476/weststraat 13 tel, 1930 axel noordstraat 92 tel. 2680 terneuzen STEM Woensdag 7 augustus 1974 114e jaargang no. 17406 DIRECTEUR: DR W A. J. AA. HARKX HOOFDREDACTEUR L LEIJENDEKKER KANTOREN TE BREDA - BERGEN OP ZOOAA - GOES - HULST - OOSTERHOUT - ROOSENDAAL TERNEUZEN testraat 15 ON 01600 - 7 48 16 erieus aainbod. ;ante plaatsen. >roep en woonplaats verhuist binnen en- rkooppand 7.000 5 nodig. Wij vragen g van het meubel- r-inrichting en een klanten verwachten vriendelijk en voor- reneens bijzonder op ïige kennis van het en monteren van len in onze meubel- idministratief werk. werken en vooral •lopleiding *1(bijvoor- icifieke vakopleiding' en sen. Leeftijd niet oede toekomstmoge- :end salaris en zeer (Van onze redactie binnenland) ERMELO Tijdens graafwerkzaamheden zijn naast het gemeentehuis in Ermelo sporen ontdekt van een dertiende eeuws aardewerkfabriekje. In de werkput lag een groot aantal scherven, alsmede enkele potten en kannetjes. Pro- vineiaal archeoloog drs. R. S. Hulst uit Hoevelaken onder zoekt de historische vondst. (Van onze redactie buitenland) BONN De „boterberg" in de EEG bedraagt nu ruim 250.000 ton. In het tweede kwartaal van dit jaar werd alleen ai circa 150.000 ton bo ter opgeslagen in de koelhui zen. Volgens de Zentrale Markt- und Preisberichtstelle in Bonn hebben de botervoor- raden van de EEG de hoogste stand van dit seizoen bereikt. Ook de opgeslagen hoeveelhe den magere melkpoeder heb ben nu de kwartmiljoen ton overschreden. De zuivelbedrijven in de ne- gen EEG-landen verwerkten in het eerste half jaar welis waar nauwelijks meer melk dan in hetzelfde tijdvak van 1973, doch er zijn aanwijzin gen dat de vraag een vezadl- gingspunt heeft bereikt. In al le lidstaten (met uitzondering van Engeland) vermindert het verbruik van boter. De kaas consumptie schijnt voorlopig haar hoogste stand te hebben bereikt. NIXON VECHT TOT HET BITTERE EINDE (Van onze correspondent) WASHINGTON De Amerikaanse minister van eco nomische zaken William Simon, die dinsdag een urgente kabinetsbijeenkomst van president Richard Nixon bijwoon de, verklaarde na afloop dat Nixon niet zal aftreden. Simon zei dat er op de kabinetsvergadering, die ook door vice- president Gerald Ford werd bijgewoond, voornamelijk werd ge sproken over de economie en de inflatie. Niemand op de bijeen komst had, aldus Simon, de president aanbevolen af te treden. Simon zei dat Nixon zich niet schuldig achtte aan vergrijpen die zijn verwijdering uit het Witte Huis rechtvaardigen. Simon zei dat Nixon de weg zal volgen die wordt voorge schreven door de grondwet, die Nixon gezworen heeft te handhaven. Dat betekent dat het Huis van Afgevaardigden hem in staat van beschuldi ging zal stellen en dat de se naat hem zal berechten. Vol gent Simon heeft Nixon op de kabinetsvergadering die ruim anderhalf uur duurde, de re denen uiteen gezet voor zijn schokkende onthullingen van maandag. De verklaring van Nixon, na een aanzwellende I storm van eisen van Nixon's eigen partijgenoten dat hij zou aftreden. met een marge in de orde van 360 tegen 75 stemmen. Die verhouding werd voorspeld door de leider van de demo- kraten in het Huis, Thomas (Tip) O'Neill. Van de tien republikeinen in de Rodino-commissie die op geen enkel punt aanklachten tegen Richard Nixon wilden steunen hadden zich gisteren in de namiddag er al zes uit gesproken voor het aftreden van de president. Republikein se voormannen in de Senaat en het Huis van Afgevaardig den steunen Nixon niet meer. „Het is als een muiterij op een schip", zo verklaarde een afgevaardigde, Earl Landgrebe van Indiana, die Nixon nog steeds verdedigt. Als Nixon niet aftreedt is zijn kans door de Senaat te worden vrijgesproken vrijwel miniem. Nixon heeft afgelopen zondag al over het onderwerp Richard Nixon heeft zijn eigen van zijn heengaan gesproken, maar dat onderwerp tijdelijk terzijde geschoven. Volgens een door de Washington Post geciteerde voorname bron was het toen al te laat voor een overeenkomst, waarbij de pre sident, in ruil voor zijn aftre den, een garantie kon worden gegeven om van verdere straf vervolging en civiele proces sen bespaard te blijven. Vice-president Gerald Ford, die Nixon tot maandag fervent verdedigde, heeft laten weten dat hij niet langer voor de president in de slag zal gaan. Hij zal voorlopig zijn mond houden. doodvonnis getekend. Hij pleegde maandag politieke zelfmoord. Hij heeft zeil „de rokende revolver" aangedra gen die zijn hartstochtelijke verdedigers nog niet hadden kunnen plaatsen in de hand van de verdachte. Met deze drie zinnen ku-nnen de reacties, binnen en buiten Richard Nixon's partij, worden samengevat op de schuldbe kentenis van de president dat "ij al op 23 juni 1972 zes dagen na de inbraak in het Watergate-hoofdkwartier van de demokratische partij ®et zijn chef-staf Bob Halde man begon aan rechtsobstruc- tie. Naton noemde het anders, hij noemde het „een ernstige omissie" die geen aanleiding i pooi1' zijn voor zijn veroorde- j i"1". Maar dinsdag riep hij aai spoedzitting van zijn kabi- Pat bijeen, waarop ook vice- President Gerald Ford aanwe zig was. Daar maakte Nixon zijn keus bekend tussen aftre den en een vrijwel zekere veroordeling door de Senaat. MIJ koos het laatste. 0 schok van de verbijstering. I "PPigen voelden zich door I i.„Jtesident verraden en spra- erover elders werk te i m zo&ken. Er was een at mosfeer van wanhoop. De (fei"a Van ^ew York reageer- 1a?rentegen buitengewoon I euSdevol: De aandeelnotities l™?n °P a*s raketten. Door isten Vala Wal1 streel 1 Eezegd dat de aandeel- de nu overtuigd zijn van onhoudbaarheid van i°jj s positie en van zijn I tiid n" binnen afzienbare I van j ec°nomische politiek I in,!. President ls rampzalig Lt en "de beurs denkt dat m., ziin aftreden aUeen T'dr beter kan gaan. President Richard Nixon heeft zelf de bewijzen op tafel ge legd van zijn rechtsobstructie en van het feit dat hij als een aartsleugenaar 't Amerikaanse volk heeft bedrogen en mis leid. Zijn Watergate-redevoe- ringen klinken nu als monu menten van hypocrisie. Uit de gesprekken met Bob Halde- man op 23 juni 1972 blijkt, dat Haldeman toen geloofde dat John Mitchell voorkennis had van de Watergate-inbraak. Haldeman wist toen al te mel den dat G. Gordon Liddy bij de inbraak betrokken was ge weest. Nixon en Haldeman zwegen daarover tijdens de vervolging en het strafproces tegen de zeven Watergate-in- brekers En dat was een mis daad. V, hoe verwoestend het van Nixon's bekentenis. l^-^werd in volle omvang 'ffect is. 'l ^'s bij niet spoedig aftreed' ien t! van Afgevaardlg- "fm snel en met een ^'""Migende meerderheid iCK stpMmen in staat van be '«Sing stellen, mogelijk Haldeman verklaarde voor de Watergate-commissie van Sam Ervin dat hij aan de Waterga te-inbraak en het naspel daar van niet zijn persoonlijke aan dacht had geschonken. Dat ruikt nu naar meineed. En het feit dat hij de justitie niet inlichtte maakt hem mede plichtig. Wat Nixon inmiddels losliet waren drie kleine ge deelten uit 64 geluidsbanden. Er zal waarschijnlijk nog veel meer loskomen. Nixon's vrij willige publikatie van gecen sureerde en schoongewassen geluidsbanden kortgeleden moest het bewijs van zijn .on schuld leveren. Ze holden hem echter moreel en politiek uit Nu levert hij zelf het bewijs van door hem gepleegde rechts obstructie en hij zegt: Dat was een ernstige tekortko ming, maar het rechtvaardigt mijn veroordeling door de Se naat niet. Hij heeft vandaag geen been meer om op te staan. Ken somber kijkende pre sident Nixon in gesprek met minister van buitenlandse za ken Henry Kissinger (links) en diens collega van Defensie Ja mes Schlesinger tijdens de on verwachte bijeenkomst van het Amerikaanse kabinet gister middag. DROOG, GELEIDELIJK MEER BEWOLKING. Maximumtemperatuur: 22 graden. STAD EN STREEK Zeeuwse VVV pessimis tisch over het volgend jaar. Pagina 3. BINNEN- EN BUITENLAND Amsterdams meisje (10 jaar) vermoord. Pagina 9. EEG-landbouwmarkt is een ratjetoe. Pagina 10. SPORT Louis Verstraaten ulr Brugge weer terug bij RBC. Pagina 11. RADIO EN TELEVISIE Rob de Nijs stelt hoop op oosterburen. Pagina 12- FINANCIëN EN ECONOMIE Gasunie waarschuwt voor strenge winter. Pagina 13. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De temperatuur „tussen vriezen en dooien" is er de oorzaak van geweest dat de verkeersstremmingen op de rijksweg tussen Rotterdam en Breda gisteren aanzienlijk groter waren dan normaal. Urenlang werd het verkeersbeeld bepaald door een elf kilometer lange file. De oorzaak daarvan was niet gelegen in boerenacties. De geregelde weggebruikers weten dat al sinds enige we ken tussen Dordrecht en Zwijndreoht het wegdek op nieuw wordt geasfalteerd. Dat karwei is zeer weergevoeiig. Als het minder dan twintig graden is of warmer dan 23 is er niets aan de hand. Staat het kwik echter tussen die twee grenzen, dan is het voor de asfalteerders kwakkelen ge blazen. Men heeft dan -vier keer zo lang werk om een weggedeelte van een nieuwe laag te voorzien dan anders. En vandaar die files. De Inter city legt de afstand Breda- Rotterdam in veertig minuten af. APELDOORN (ANP) De Apeldoornse wijk Orden heeft volgens de politie last van een maniak die honden vergiftigt. Ach dieren vonden tot nog toe de dood na het eten van In plantsoenen neergelegde ver giftigde stukjes worst of vlees. Onder de slachtoffers, vrijwel alle kostbare rashonden, is ook een blindengeleidehond. DEN HAAG De 32-jari- ge Haagse meesterkraker Aage M. is dinsdagmiddag bij een inval door de politie aan gehouden in een huis aan de Schenkkade in Den Haag. Aage was op 18 april 's avonds laat ontsnapt uit zijn cel sn het Huis van Bewaring in Leeuwarden en had zich sindsdien schuilgehouden. Het gerechtshof in Leeu warden had Aage een week voor zijn ontsnapping in ho- gerberoep veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier en een half jaar voor een se rie inbraken, waarbij tal van brandkasten door Aage met een thermische lans waren opengebrand. Bij deze inbra ken had Aage met enkele an deren voor ongeveer een mil joen gulden buitgemaakt. Aage bleek in het huis aan de Schenkkade te beschik ken over radiootjes en appa ratuur waarmee hij de poli- tieradio in Den Haag en om geving kon afluisteren. De politie kwam hem op het sooor door enkele anonieme tips en doordat hij verdacht werd van een kluiskraak bij de Amrobank aan de Leyweg in Den Haag. gepleegd in de nacht van 21 op 22 juli, waarbij overigens geen geld werd buitgemaakt. „Dat was vakwerk en deed aan Aages werkwijze denken", aldus een woordvoerder van de Haagse politie. Na overleg van de politie met de officier van justitie, die een gerechtelijk vooron derzoek vorderde tegen Aage in verband met de kluis- kraak in de Amrobank, gaf de rechter-commissaris toe stemming telefoongesprekken met het huis aan de Schenk kade 293 af te luisteren. Zo werd het vermoeden beves tigd dat Aage zich daar be vond. Twintig rechercheurs en acht geüniformeerde agen ten onder leiding van hoofd inspecteur J. Posthumus gin gen dinsdagmiddag om tien voor een tot actie over. Re chercheurs posteerden zich op het dak en aan de voorziide van het huis om Aage te be letten te ontsnappen. Vervol gens werd de deur geforceerd en werd Aage aangetroffen in de slaapkamer op de tweede verdieping. Bij zijn aanhou ding bood hij geen verzet. De eigenaar van het huis aan de Schenkkade, de 42- jarige aannemer van schil derwerken J. van der Z„ en diens 36-jarige concubine J.M.L.-van den A.> werden dinsdagmiddag aangehouden In het huis van de vrouw in Voorburg. Zij zijn gearres teerd wegens het verbergen van een door de justitie ge zocht persoon. Bij het onderzoek in het huis aan de Schenkkade zijn geen vuurwapens aange troffen. Wel vond de politie een aantal vermommingen van Aage, bestaande uit pruiken en schmink. Aage had inmid dels sinds zijn ontsnapping zijn haar zwart laten ver ven. Toen de politie de verraste Aage op de slaapkamer bij zijn radioapparatuur over viel, was er niemand anders thuis. De politie weet nog niet hoelang Aage in het huis aan de Schenkkade on dergedoken heeft gezeten en of hij ook van andere adres sen gebruik heeft gemaakt. Wel had Aage het bestaan de Haagse politie geregeld kaar ten uit België en West-Duits- land toe te sturen waarop stond „Hartelijke groeten van Aage". (Vervolg op pag. 9) (Van een onzer verslaggevers) VENLO „Als we nu met het kabinet praten, kunnen we ons niet laten afschepen met een appel en een ei. Zo gemakkelijk de overheid is geweest met te erkennen dat bezettingen van fa brieken en bedrijven aanvaardbare middelen zijn om een bepaald doel te bereiken, zo duidelijk moet men nu begrijpen dat het boe- renverzet daarvoor niet onderdoet. Als we geen redelijke genoeg doening krijgen, verwacht ik een hete herfst". Aldus de voorzitter van de Katholieke Nederlandse Boe- ren- en Tuindersbond (KNBTB), de heer C. G.A. Mertens, in een gesprek met een onzer. De heer Mertens stelde daarbij dat hij persoonlijk nogal moeite heeft met zulke protestacties. „Temeer niet omdat ik vond dat de toestand daar nog niet ernstig genoeg voor was. Bovendien rekenden wij er vast op dat een aantal van onze voorstellen zou wor den aanvaard, zoals de fiscale verlichting, de btw-compensa- tie en de tegemoetkoming in de stookkosten. De verzachting van de btw zal land- en tuin bouw ongeveer 250 miljoen gulden per jaar opleveren. De vergoeding voor de stookkos ten zal gemiddeld acht- tot tienduizend gulden per bedrijf schelen". De KNBTB-voorzitter stelde verder dat de acties wat voor barig waren omdat de bespre kingen met de regering niet (Va onze redactie binnenland) DEN HAAG „Onze mari- ti 'me surveiilancetaak, de strategie van de crisisbeheer sing, ligt op zee en wel op de Atlantische Oceaan. Onze be langrijkste zorg is het op zee houden van de huidige vloot en het zo spoedig mogelijk vervangen van de onderdelen, die qu bewapening een es sentieel deel van de moderne oorlogvoering missen. Op dit moment moet ik echtei helaas constateren, dat er sprake is van een verminderde effecti viteit. Het verouderde dee' van onze vloot is bij crisisbe heersing niet in alle facetter inzetbaar en bij escalatie van een crisis ontbreekt een aantal middelen om adequaat op te kunnen treden". Dit zegt de chef marinestaf, vice-admiraal E. Roest, in de jon-ste uitgave van hit maan delijks orgaan van de konink lijke marine „Alle Hens". Voor de realisering van het vlootvervangingsplan zal de marine sterk moeten gaan be zuinigen in de exploitatiesfeer. „Het leggen van de nadruk op de vervanging van verouderd materieel betekent echter niet, dat de taakstellende perso- neelsoezuiniging van 20 pro cent over de komende tien jaar gepaard zal gaan met een gedwongen personeeisafvloei- ing", zo meent de chef van de marinestaf. Volgens hem kun nen via natuurlijke afvloeiin; en automatisering van mate rieel reeds belangrijke bezui nigingen worden bereikt Voorts zal het opleidingspak ket van het personeel meer gericht moeten worden en het aantal dienstvakken zal moe ten dalen, maar toch sterk flexibel moeten zijn. In dit verband rekent hij omscholing niet tot de onmogelijkheden. Een ernstige zaak vindt vi ce-admiraal Roest het gat" dat zal ontstaan tussen de uit- dienststelling van een aantal jagers en de indienststelling van nieuwe fregatten. „We worden er helaas toe gedwon gen. De thans beschikbare middelen staan een versnelde vervanging van de jagers ook niet toe. Een extra nadeel is bovendien, dat oudere schepen hogere onderhoudskosten ver- Ten" zo zegt hij. Overigens betekent dit probleem geen consequenties voor het mari nepersoneel, omdat in de over bruggingsperiode al mensen voor de nieuwe schepen moe ten worden opgeleid. waren vastgelopen. Maar hij had er begrip voor d'at het voor de boeren allemaal wel wat te lang duurt omdat zij hun bestaanszekerheid zien derogen achteruit zien gaan. Voorts handhaafde de heer Mertens zijn al eerder uitge sproken mening dat ongeveer dertig percent van de agrari sche bedrijven in Nederland het op langere termijn niet zal redden. Intussen betalen de consumenten volgens hem op het ogenblik voor hun levens middelenpakket relatief veel nnnder dan een jaar of tien geleden. Hij zal er straks meer voor over moeten heb ben dan hij gewend is. Vol gens de heer Mertens is de situatie in de Europese land bouw daarom zo moeilijk om dat juist op agrarisch gebied een Europese politiek wordt gevoerd, terwij] alle andere sectoren daarbij zijn achterge bleven Als er iets in die an dere sectoren gebeurt op monetair gebied bijvoorbeeld wordt de landbouw daarvan het kind van de rekening. (Zie ook pag. 9 en 10) HAARLEM (ANP) De substituut-officier van justitie bij de rechtbank in Haarlem, mr. W. Möger, die vanaf 1 mei al niet meer werkzaam was, is met ingang van 1 augustus geschorst. Volgens de hoofd officier van justitie bij deze rechtbank, mr. J.L. Andreae, is de schorsing het gevolg van een conflict-situatie binnen het parket. Van een strafbaar feit Is geen sprake. Verder wilde mr. Andreae niets mee delen. Mr. Möger was onder meer belast met zaken die zich in de sfeer van de verdovende middelen op Schiphol afspeel den. Hij was ook officier bij het kantongerecht in Zaan dam. (ADVERTENTIE) Vrij en blij rondlopen ?n al die gezellige woonwinkels onder één dak. Lekker sfeertje, kop koffie, tosti. Reduktie-coupons voor atfrakiies krijgt élke bezoeker. En ais u koopt, een gratis etentje om uw voordeel te vieren. Welkom! Wychen (bij Nijmegen) tel. (08894) 21 22. Aan de rijksweg Nijmegen - Den Bosch. NIJMEGEN Ofschoon de prijs van een pakje sigaretten voor de consument pas don-, derdag 15 aug. omhoog gaat. zullen de tabakswinkeliers vrijdag a-s- al de nieuwe prijs voor hun bestellingen moeten gaan betalen, aldus een briet. die de gezamenlijke Neder landse tabaksfabrikanten aan winkeliers verzonden hebben- De prijsverhoging heeft tevens tot gevolg, dat voor bepaalde merken sigaretten een kleine stagnatie in de leveringsproce dure optreedt. „Dit kan hoog stens een paar dagen duren, maar dan moeten alle merken sigaretten weer volop te ver krijgen zijn", aldus een woordvoerder van Niemeyer in Groningen- BONN Saoedi-Arabië wil zijn olieprijzen verlagen om een wereldomvattende recessie af te wenden. Dit heeft minis ter van oliezaken. ïamani, dinsdag in een interview verklaard. „We zijn ervan overtuigd, dat de olieprijzen sterker zijn gestegen dan ze hadden moeten stijgen. Daar om zijn we voor een prijsver laging". aldus Yamani tegeno ver het Duitsche tijdschrift Quick. I

de Stem | 1974 | | pagina 1