VERSCHILLEN IN LANDBOUW VAN EEG ZIJN HEMELSBREED Hongerstakers in Yenlo G.S. Zuid-Holland eisen schonere verwerking chemisch afval Rijnmond Nixoo lijkt nu wel reddeloos verloren Hier gebeurde het: „BE HO NIE Louis Atletiek ploeg voor Roj U gaat heel wat geruster op vakantie ais u eerst naar de Amro Bank gaat Europees landbouwbeleid wankelt (2) Spaanse priesters nemen ontslag binnenland buitenland Touwtrekkerij Enige cijfers Achterlijk Overproduktie Arbeidskosten Kan niet beu u>e lutu. electsec<~ papier koor uw pen Maximum snelheid Politieman in Tiel moest voor leven springen Brussel contra Franse hulp aan suiker raffinaderijen Woensdag 7 augustus 1974 10 „De landbouw bestaat met- Niet ln de EEG als geheel- Ook niet in elk van de 9 lidstaten- Er bestaan in die Westeuropese agrarische we reld verder „de landbouw" in dit verhaal 'n aantal dui delijk te onderscheiden pro- duktiesectoren- Zoals, om be langrijke afdelingen te noe men, akkerbouw, veeteelt, wijnbquw, tuinbouw, pluim veeteelt- Elk van die groepen van deze zeer onvolledige op somming kent weer een groot aantal, vaak sterk uiteenlopen de en gespecialiseerde, be- drijfs- en produktietakken- In die EEG-la:ndbouw werkt ongeveer 11 procent van de totale beroepsbevolking van de 9 leden. Het aantal kleine eengezinsbedrijven overheerst- Bijna de helft van de 5 mil joen bedrijven heeft een op pervlakte van noig geen 10 hectaren. Over het algemeen kan het boeren op die kleine stukken grond niet meer lo nend zijn- Er zijn ook talloze mensen indirect afhankelijk van die nog eens 5 procent beroepsbe oefenaren die dank zij de landbouw. Een schatting aan de lage kant komt op landbouw een boterham ver- dienen- Denk maar eens om even aan te duiden waar je die mensen moet zo-eken, aan de vervoerssector, de fabri kanten en handelaren in land bouwwerktuigen, het perso neel van landbouworganisaties en landbouwdiemsten van de overheid- Sinds een goede 10 jaar wordt er in de EEG een ge meenschappelijk landbouwbe leid gevoerd- Eerst in de Ge meenschap van de 6: Benelux, West-Duitslamd, Italië en Frankrijk- Nu in de Gemeen schap van de 9: dus inclusief Groot-Brittannië, Ierland en Denemarken. Het is zelfs zo dat juist dat landbouwbeleid in de EEG econdmisch en poli tiek een centrale plaats heeft ingenomen- De samenwerking, eenwording, op landbouwge bied binnen de EEG was veel verder voortgeschreden dan die op sociaal, algemeen eco nomisch, technisch en politiek gebied- Dat landbouwbeleid in de EEG ging wel gepaard met heel veel vallen en opstaan- Met bar veel touwtrekkerij ook- Marathonvergaderingen in Brussel «ver landbouwregelin- gen waren schering en inslag- Elke lidstaat wilde (en wil) Keer op keer voor zichzelf uit die onderhandelingen het on derste uit de kan halen- Waar bij de onmiddellijke belangen van ieder land vaak mijlenver uiteen liggen. En het eigen boerenthuisfront met arguso gen toekijkt, of het er niet slechter van is geworden- Het nu is dan belangrijker dan het straks. Dat is een politieke factor waarover men niet te licht moet denken- Toch is er in die 10 jaar heel wat voclr de Europese landbouw bereikt. Op het ge bied van de sanering, de mo dernisering, de verbetering van de inkomens- Hoewel de landbouwinkomens in West- Europa nog altijd vrij aanzien lijk achterliggen op de indus triële inkomens. Voorzichtig echter, want er zijn in de landbouw enorme inkomens verschillen- En het is beslist niet allemaal roetzwart- Over het algemeen zijn de inko mens in de Westcurctpese landbouw hoger dan elders in de wereld- Ook door de land- bouwordening die binnen de EEG heeft plaatsgehad- Maar de situatie op dit gebied ver schilt van land tot land, van streek tot streek en van sector tot sector. Wel is duidelijk dat de ONZEKERHEID over het inkomen dat men kan berei ken in de landbouw veel en veel groter is dan in de indus triële en de dienstensector- Enige cijfers cm de beteke nis van het landbouwbeleid in de EEG duidelijker te maken- ln 1972 verhandelden de 6 EEG-landen Denemarken, Ierland en Groot-Brittannië waren nog geen leden on derling 3 keer zoveel land- bouwprodukten als in 1963- De buitenhandel in de produkten, dus de EEG-export naar niet- leden van de Gemeenschap, nam in die 10 jaar met 50 procent toe- Door de sanering en de bedrijfsvergroting ver- Dit is het tweede deel van de beschouwingen reeks die onze redacteur Jacques Levy deze week wijdt aan de landbouw problemen, die de brie- ren deze dagen zo in be weging brengen- Voor het eerste deel, zie de krant van gisteren- Mor gen hopen we in een derde (en slot) afleve ring tot een afronding van de probleemstelling te komen en enkele con clusies te trekken- minderde het aantal boeren in de EEG in die periode met 7 miljoen- Het aantal landbouw bedrijven daalde gemiddeld met 3 procent per jaar- Van die 7 miljoen uitstappers, ging zo'n 21-j miljoen werken in de industrie of in de dienstensec tor- De (arbeids)produktiviteit in de landbouw steeg gemid deld ook met 3 procent per jaar. Dank zij de vrije handel binnen de EEG geen tarief muren meer, geen nationale beschermende maatregelen gebeurde er in die jaren nog iets- Er kwamen talloze nieu we artikelen in de voedings middelensector op de markt. Vaak luxe voedingsmiddelen- Het pakket levensmiddelen dat vandaag-de-dag de huis vrouwen wordt aangeboden is zeker 3 keer zo uitgebreid als in 1963. Kortom, er heeft een heel stuk ordening van de gemeen schappelijke landbouwmarkt plaats gehad- Vooral door op het gebied van de prijsvor ming talloze maatregelen te nemen. Maar dat alles kon het landbouwprobleem in de Ge meenschap niet oplossen- Het heeft er hier en daar de scherpste kanten van afge haald. De onzekerheid over het te verdienen inkomen en het voortbestaan van grote verschillen in inkomens kon wat worden verzacht. Maar met een gemeenschappelijk landbouwbeleid zonder meer lost men die problemen niet op In de eerste plaats niet, om dat de technische ontwikke ling in die Europese landbouw van'land tut land hemelsbreed verschilt- In die landen waar sinds een halve eeuw of lan ger de boeren een hoge graad van organisatie hebben opge bouwd, behoort het „sikkels blinken, sikkels klinken" meest al tientallen jaren tot een wat geromantiseerd verleden- Daar werken de boeren met ingewikkelde machines die vaak stuk voor stuk een flink burgermansvermogen waard zijn- Daar passen de boeren hypermoderne produktieme- tlioden toe, uitgedokterd op prachtige proefbedrijven en proefstations en in laboratoria- Vele boeren in die landen zijn moderne ondernemers gewor den, monteurs ook- Maar elders in diezelfde Ge meenschap Zuid-Italië bij voorbeeld zijn de toestan den op het platteland nog on voorstelbaar achterlijk- De boeren leven er als het ware nog in de 16e of 17e eeuw- Ga er maar aanstaan om uit zulke van elkaar totaal verschillende delen één Gemeenschap te maken Ook regionaal, in landen van de Gemeenschap zelf, zijn de verschillen in technische ont wikkeling en inkomens vaak heel groot- Een voorbeeld uit eigen land, daarover. In een streek van melkveehouders in Noord-Nederland lopen de bruto inkomens per bedrijf uit een van f 150.000 tot f 15.000 Een ander voorbeeld. Een groep veeboeren, ook in ons land, heeft een zoon van een hunner als een soort nooühulp- Die springt in als er 's nachts moet worden gewerkt, of als er vakanties zijn- Hij krijgt daarvoor een uurloon van ge middeld f 50 tot f 75- Voor nachtwerk nogal eens het dub bele- In diezelfde streek ech ter zijn er boeren die met het hele gezin hard moeten zwoe gen om aan een bescheiden inkcenen te komen. Met die overproduktie in de landbouw is het eigenlijk toch wat vreemd gesteld- Het is een knelpunt in de landbouw dat keer op keer tot herrie leidt- Toen de oorlog was ge streden, was er een enorm voedseltekort- De regeringen bewogen hemel en aarde om de boeren ertoe te brengen dat tekort snel weg te werken. Ze hebben dat wonderlijk goed en verbazingwekkend vlug ge daan- En- ze produceerden heel goedkoop- Dat laatste pastte uitstekend in de filoso fie van die regeringen. Goed koop voedsel immers betekent dat men de lonen, naar ver houding, laag kan houden. Ze ker in een tijd dat er bijna geen luxe-goederen te koop zijn. Enfin, dat gciedkope voedselpakket was weer gun stig voor de opbouw van een goede concurrentiepositie op de buitenlandse markten- Het was een politieke zaak. Er za ten verschillen in die nationa le politieken- Die zijn er ei genlijk nog. De Britten bijvoorbeeld, hebben steeds alles gedaan om het eten zo goedkoop mogelijk voor hun bevolking te houden Ook met het oog op hun be langen in het Gemenebest- Ze werkten met producenten- en consumentensubsidies voor voeding. (Hun welvaartsni veau is, ook daardqor, onge veer de helft van dat in de Duitse Bondsrepubliek)- De Britse regeringen hebben nog steeds een opvatting over het doel van een landbouwpoli tiek, die heel anders is dan die welke min of meer is gegroeid in de oude EEG- Dat zal de komende jaren in de Gemeenschap-van-de-negen nog heel wat strubbelingen geven! Al met al echter wordt de landbouw nog steeds gezien als de pnoiduktieseetor die vooral goedkoop voedsel moet leveren- Of dat in het kader van de gegroeide opvattingen over een verantwoord econo misch en sociaal beleid nog wel opgaat, moet echter sterk worden betwijfeld- Hier ligt heel duidelijk een knelpunt dat steeds meer betekenis zal gaan krijgen- In ieder geval streeft men in die landbouw zeer in de voorlijke landen al jaren naar vermindering van de ar beidskosten- Steeds minder boeren- En tegelijkertijd is de produktie voortdurend opge voerd- Precies, zoals in de hoogontwikkelde landen de in dustrieën doen. En hier ligt weer een prcfcleem. Want die markt van de Gemeenschap zelf is voor voeding weinig elastisch. De omzet van de landbouw binnen die markt kan nauwelijks worden ver hoogd- Iemand die aan 3 bo terhammen genoeg heeft, gaat er geen 5 eten, omdat het broodgraan zo goedkoop is. Er is een oimzetverhoging mogelijk in de sector van de luxere voedingsmiddelen- Maar ook maar tot op zekere hoogte- Ook het verbruik van vlees binnen de EEG is, over langere tijd gezien, flink toe- genomen- Echte forse omzet- verhoging binnen de EEG moet echter kc.rnen van de be volkingsgroei. Nou, die was in het Europa van de 6 en later de 9 niet groot- Zo'n procent per jaar gemiddeld- Dat zet geen zoden aan de landbouwdijk- Wat doe je als je industrieel produceert en er overproduk tie komt? Heel eenvoudig- Je Iaat de werknemers, in Neder land, met steun van de ge meenschap, minder uren wer ken- Zet, als het nctlig is, desnoods het bedrijf een week of wat stil. En gaat per weer volop draaien als de voorraden zijn verdwenen of aanzienlijk zijn verminderd- Dat kun je in de landbouw natuurlijk niet doen- Vertel het de koeien maar dat ze enige tijd minder melk moe ten gaan geven! En suikerbie ten, appels, graan, en wat al niet meer, hebben tijd nodig om te groeien- Overschotten in landbouwpivdukten zijn niet te vermijden. Ook al, omdat de weersomstandigheden een rol spelen. Nou is niemand er kapot van als er grote voorraden van in dustriële produkten ontstaan- Van auto's of teeveetoestellen bijvoorbeeld. Alleen de fabri kanten zelf, natuurlijk- Maar als er boterbergen, of vlees- bergen groeien, is Leiden in last- Ook al, omdat dan plotse ling weer blijkt dat voor de boeren de wetten van vraag en aanbod blijven gelden- On danks alle ordening en opvan gende maatregelen. J LEVY VENLO Maandagmorgen om half acht precies zijn Her man Burgers en zijn werk neemster mevrouw Anja Kool- hout-Witzels op het plein voor het stadhuis in Venlo in hon gerstaking gegaan- Ze willen daarmee uitdrukking geven aan hun protest tegen de be slissing van B en W van Venlo om de vergunningen op basis waarvan de heer Burgers in de onmiddellijke omgeving van de Nederlands-Duitse grens een benzinestation mocht drijven, in te trekken- Herman Burgers en Anja Koolhout willen hun actie in ieder geval tot woensdagavond volhouden- Dan komt de ge meenteraad bijeen om onder meer te praten over de be roepsschriften die door de heer Burgers en zijn advokaat tegen het besluit van B en W zijn ingediend- De heer Burgers is van me nlng, dat door het besluit van B en W, en zeker als dat wordt gesteund door de ge meenteraad, het voortbestaan van zijn bedrijf, niet alleen het pompstation, maar ook een zelfbedieningswinkel en een restaurant, in gevaar komt- Zou hij gedwongen zijn de hele boel te sluiten, dan zou den ook zijn werknemers op straat komen te staan- Van daar ook, dat mevrouw Kool hout met de actie van haar baas meedoet- (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Gedeputeer de Staten van Zuid-Holland willen „onverwijld" een voor ziening om de rookgassen te reinigen, die vrijkomen bij de verwerking van chemisch af val door de n.v. Afvalverwer king Rijnmond (AVR). Zij hebben dit meegedeeld aan Provinciale Staten in antwoord op vragen van de statenleden Epema-Brugman en Van Duijn-Spruijt. Per etmaal ver werkt de AVR bijna 85 ton chemisch afval. De statenleden vreesden moeilijkheden bij de verwer king van dit chemisch afval, omdat er een meningsverschil bestond tussen de directeur van de AVR en de Dienst Centraal Milieubeheer Rijn mond (DCMR). De namens de provincie optredende milieu dienst had geëist dat de AVR een zogenaamde „natte" zui veringsinstallatie zou koppelen aan de verbrandingsovens vooi chemisch afval. De directeur van de AVR wilde daar echter niet aan. omdat volgens hem een „droge" rookgaszuivering beter zou gaan. De provincie had de AVR begin 1973 een hinderwetver gunning gegeven waarin stond dat slechts een halfjaar ge- SARAGOSSA (EFE) 34 Priesters van het Spaanse bis dom Saragossa hebben ontslag genomen. Hiermee protesteren zij tegen de afzetting van Wii- berto Delso als pastoor van Fabara. Aartsbisschop Pedro Cantero Cuadrado had de pas toor 14 juli afgezet, omdat Delso „weinig kerkelijk" bezig zou zijn. Ook was mgr. Cuadrado het oneens met de „houding, de ideeën en het woordgebruik" van de priester. Delso heeft verklaard dat zijn ontslag op geen enkel godsdienstig begin sel berust en dat hij een open baar kerkelijk proces eist. De aartsbisschop die als behou dend bekend staat, is lid van de Cortes en tevens een van de dne regenten, die na Fran co's dood de opvolging moeten regelen. Volgens mgr. Cuadra do zou de pastoor te maat schappelijk geëngageerd zijn geweest. draaid mocht worden zonder toepassing van de meest gea vanceerde vorm van reiniging van de geproduceerde rook gassen. G.S. zeggen nu de ter mijn van een halfjaar „soepel" te hebben gehanteerd om een goede voorbereiding mogelijk te maken. Maar nu willen Zij met langer uitstel. De zaak zal met de AVR besproken wor den, kondigde G.S. aan. Maar als een „droge" installatie met voldoet aan de verlangens van G.S. en niet op korte termijn operationeel kan zijn, zal vol gens nen gekozen moeten wor den voor een „natte" zuive ringsmethode. G.S. zeggen nog erop te vertrouwen dat >,bij wederzijds begrip voor alle in het geding zijnde belangen het bedrijf draaiende kan worden gehouden". (Van onze correspondent) WASHINGTON President Richard Milhous Nixon lijkt zijn slag om politiek lijfsbe houd te hebben verloren. Hij heeft, zoals gisteren gemeld, toegegeven dat hij, zes da gen na de inbraak in het hoofdkwartier van de Demo cratische partij in Washing ton, in drie conversaties met zijn raadsman Bob Haldeman heeft gesproken over midde len om de zaak in de doofpot te stoppen. De inbraak vond, zoals bekend, op 17 juni van het jaar 1972 plaats. Nixon noemde zijn ver zuim om zijn raadslieden en stafleden 'van die gesprekken op de hoogte te stellen een „ernstig verzuim", maar zijn gedeeltelijke schuldbekente nis kan, niet anders worden geïnterpreteerd dan als een erkenning, dat hij het Ame rikaanse volk van 23 juni 1972 tot eind april 1973 door lopend heeft bedrogen, en ook daarna. Tot eind april 1973 hield president Nixon steeds staande, dat hij tevo ren niets van de Watergate- misdrijven en de daarop vol gende doofpotcomplotten, had afgeweten. Maar maandaga vond kwam hij voor de draad met de mededeling, dat hij al zes dagen na de inbraak zelf bezig is geweest met het verbergen van de waarheid, zulks om politieke redenen. Hij begon toen aan zijn campagne voor herver kiezing in 1972. Gisteren heb ik de opinies ge peild van mannen die al jaren meespele n in het politieke bedrijf in Washington. Ik heb me bij dat onderzoek beperkt tot tot voor kort fer vente Nixonaan-hangers. Deze zeiden me dat Nixon nu red deloos verloren is. Zij zeggen, dat de presi dent binnen enkele weken zal aftreden en dat deze laat ste uitbarsting van de Wa-ter- gate-vuikaan niets anders kan betekenen dan het politieke en morele bankroet van de Amerikaanse president. President Nixon suggereerde in zijn verklaring dat hij, na door het Huis van Afgevaar digden in staat van beschul diging te zijn gesteld, terecht zal -staan voor de jury van de Amerikaanse Senaat. Met an dere woord-en, hij zal de Wa- tergate-tijger berijden tot aan het bittere einde. Nixon zei, dat het totaal van de bewijsvoering zijn veroorde ling niet zal rechtvaardigen. Hij heeft al eerder zijn woord gebroken, d-us op dit presidentiële voornemen mo gen we niet in goed vertrou wen rekenen. Maar intussen zullen de schokgolven van Nixons jongste gedeeltelijke schuld bekentenis door het Ameri kaanse politieke landschap woeden. Er wordt op hoge toon om zijn aftreden ge vraagd. Zijn eigen partijge noten deserteren hem op gro te sohaal. Dat deden zij al voordat Nixon maandagavond met zijn schokkende onthul ling voor de dag kwam. Hij zal aftreden, is nu de leus in het nerveiuze en in een Ba bylonische spraakverwarring gevangen Washington. Het lijkt erop, maar zekerheid is er niet. De Amerikaanse president is een meester in het opwerpen van rookgordijnen en zijn karakter wordt bepaald door een eindeloze reeks crises, en dat kan hem dwingen tot op het allerlaatste moment voor zijn politieke lijfsbe houd te vechten. Mogelijk rekent hij erop dat zijn rech ters in de Senaat, wanneer zijn verbanning uit het Witte Huis een dreigende realiteit wordt, ziah eerder zullen la ten leiden door politieke mo tieven dan door overwegin gen van juridische aard. Dat kan Nixons laatste loop graaf zijn: de hoop dat de Senaat de moed niet kan op brengen om hem als eerste onder de Amerikaanse presi denten uit zijn ambt te ont zetten. Er zijn, op dit mo ment, nog geen bedachtzame interpretaties geleverd voor Nixons jongste onthulling, zijn -schuldbekentenis. Nixon wist naar zijn eigen verkla ring, zes dagen na de Water- gate-inbraak, dat dit misda dige fenomeen hem zou kun nen schaden. Hij begon toen te sprbken over een doofpot. Wie kan hem nu geloven in zijn verklaring, dat hij ver der onschuldig in en dat hij deswege door de Senaat dient te worden vrijgespro ken? Richard Nixon publiceerde kort geleden de gecensureer de en schoongewassen af schriften van een aantal Wa- tergate-igeluidsbanden, waar uit naar zijn zeggen, zijn on schuld kon worden bewezen. Wat bewezen werd, is dat hij selectieve gedeelten open baar maakte en dat zelfs die gedeelten voldoende waren om hem af te schilderen als een man die presideerde over een Maffia in het Witte Huis. N-u zegt hij, dat enkele geluidsbanden hem kunnen schaden en de vraag rijst n.u: wat zullen de overige ge luidsbanden aan het licht brengen? De kans dat Riohard Nixon ergens tussen vandaag en de stemming in de Amerikaanse Senaat omtrent zijn schuld, zal aftreden, is groot. De man, die zich de bijnaam van Tricky Dick verwierf, heeft nog ontsnappingsmoge lijkheden. Hij kan tijdelijk aftreden volgens het 25ste amendement op de Ameri kaanse grondwet en de dan waarnemende president, Ge rald Ford, kan hem dan am nestie verlenen voor misdrij ven die hij binnen het Witte Huis heeft begaan. Richard Nixon is nog lang niet uitge sproken. Maar zelden is hij dichter bij de ondergang ge weest dan nu. (ADVERTENTIE) U kunt uzelf heel wat vakatotie-narig- heid besparen als u voordat u op reis gaat even bij de Amro Bank binnenloopt. En daar de Amro Reischeques bestelt. Mocht u die cheques kwijtraken, dan heeft de vinder er niets aan, terwijl u ze gewoon vergoed krijgt. Eén telefoontje met Amro Teleservice en er wordt prompt geld telegrafisch naar de bank ter plaatse overgemaakt. U kunt de Reischeques bij elke bank in het buitenland verzilveren. Neem er liever teveel mee dan te weinig. Cheques die u overhoudt, neemt de Amro Bank zo terug. Amro Reischeques, dat is veilig en handig geld. Daarom: ga bijtijds naar de Amro Bank in uw buurt. Voor buitenlands geld, cheques en uw reisverzekering. En pak dan meteen dat gratis landen- gidsje mee. Brieven voor deze rubriek ntoeie, met volledige naam en adres worde„ 1 ondertekend. Bij publikatite zullen de vermeld worden. Slechts bij hoge uj| zondering zal van deze regel wore., afgeweken. Naam en adres zijn dan h de redactie bekend. Publiketie van brij ven (verkort of onverkort) betekent nin dat de redactie het in «lle qevallM eens is met inhoud, c.q. strekking, Met verbazing heb ik u,i artikel gelezen over het „nier- afschaffen van de door „den- regering ingestelde maximum snelheid op de autowegen. De ze beperking is ingevoerd c der het mem „zuiniger" later „veiliger". Beide argi" menten zijn in feite niet wait Ten opzichte van de veiligieij (in deze materie verdien ii mijn dageijks brood) kan p. zegd worden dat 70 procent van de verkeersongeluk!» binnen de bebouwde plaats vindt; 20 procent op dt buitenwegen en 9 procent op de autosnelwegen, waar d. maximum snelheidsbeperkitj is ingesteld. Blijft 1 proeft; op de „vrije" autosnelweg^ Deze ongelukken staan los rat de snelheid, maar niet van 1 remvermogen. De zaak igt op het vlak van de jaloersheid. Mijn kleine deux cheveaiutje kan niet har der rijden dan 100 km. pet uur, en nu mag mijn buurman, j de gelddief, met zijn AÜa Montreal ook maar 100 km rijden. Overigens blijkt ho_ snelheid veiliger te werken omdat -de „gevarentijd" korte: wordt. Uw verhaal i-n de krant getuigt van ondeskundigheid i en een erg verfoeilijke foutie-1 ve sociale tendens. Zo komt het tenminste over,ook ai ii j het vermoedelijk niet de be- doeling. Het is te hopen, dat I de snelheidsbeperking op au- tosnelwegen (waar trouwen! 94 procent van de au-toimobi- j listen zich gelukkig niet aan houdt, omdat (de echte) Neder landers een politiestaat niet ligt) snel wordt opgeheven, on danks uw negatieve houding. In 45 minuten rijd ik van Breda naar Amsterdam. Met een snelheid van 100 km. per uur doe ik er anderhalf uur over. Waar hlijven uw paar minuten? Bovendien heb ik min. km op de weg per auto afgelegd zonder ongelukken te maken. U vindt in deze in mij uw opponent. BREDA W. HAARTMAN TIEL (ANP) Een 37-jari ge Tielse politieman heeft door snel opzij te springen kunnen voorkomen dat een auto op hem inreed. De politie was uitgerukt naar een schietpartij in Tiel- west. Toen de politieman de schutter, de 22-jarige W. van B. wilde inrekenen, sprong de ze in zijn auto en reed op de politieman in. De man is later in zijn woonhuis in Tiel aangehouden, B. is reeds eerder met de poli tie in aanraking geweest. BRUSSEL (RTRj De Eu ropese Commissie heeft de Franse regering laten weten dat zij de milieubescherm'ngs- subsidies die de suikerraffina derijen in Frankrijk krijgen in strijd acht met het Verdrag van Rome (het oprichtingsver drag van de Europese Econo mische Gemeenschap), zo is in Brussel van welingelichte zij de vernomen. De commissie vindt dat de Franse suikerindustrie door de subsidies (die bijvoorbeeld de kosten van waterzuiveringsin stallaties moeten verminde ren) bevoordeeld wordt ten opzichte van de andere suiker fabrieken in de gemeenschap. Ze is bovendien van mening dat de Franse maatregel >n strijd ts met het beginsel „de bevu-iier betaalt" waarover de negen EEG-landen het verle den jaar eens zijn geworden. WITTEVEEN'S modemagazij- nen BV heeft vorig jaar bi) een personeelsbestand van 559 man een omzet behaald van 60 miljoen gulden, vier maal zo veel als in 1963. In die tien jaar steeg de winst van 350.000 tot 3,5 miljoen. Witte- veen heeft 20 filialen en on derzoekt de mogelijkheden naar nog meer vestigingen. Woensdag 7 august ,vo (Vai ROOSENDAAL -| straaten is niet van die vorig jaar RBC vj de Belgische eerste traind werd door Le<| op het oude nest teruj ten Club Brugge de r risverlaging. Verstra: stand waarin de club de buitenlanders enoi het er niet mee eens contract reeds opgezej Aan aanbiedingen het Verstraaten niet. leen Belgische clubs, ml verschillende Nederland divisieploegen toonden stelling voor de lange cialist. Maar Verstraatl met geen enkele veif rondkomen. ,Als ik had, had ik nu nog voetbal gespeeld. Maar er wel wat aan vei Geen enkele club wilde aan mijn financiële eis doen. Ik ben met zo'] clubs waaronder SK To Lokeren, Haarlem, Go Ahead bezig gewee steeds ketsten de be gen op de financiën af. SK Tongeren wilde he len. Maar onlangs is da nieuw bestuur gekomen, door het opnieuw in he derd liep". Verstraaten, die de wedstrijden bij Club ll vaak op de reservebal vinden was („Toen 1 kwam, kwam ik bij de tien selectiespelers vool eerste. Daarvoor speel vaak in het B-elftal") bewust voor RBC ge| „Kijk, ik heb over het bi voetbal mijn principe:] UTRECHT (ANP) - Ploeg, die de KNAU na durig overleg aanwees «ome, is precies de heli de afvaardiging die dril geleden naar de Eu kampioenschappen in Hi ging. Naar de Finse hoe werden elf dames en heren gestuurd- Van hen de toen alleen Haico S de eindstrijd op de 1504 ter, het nummer waarvo ook nu is aangewezen- Van de formatie die il samengesteld maakte het rendeel ook de Europese pioenschappen van drie geleden mee- Bij de d zijn dat Wilma van Gooi, dy Wunderin-k en Arvner Boum-a en bij de heren I bcharn, Jos Hermens en l| Wusse- De laatste nam in - sinki deel aan de tienkamp De ploeg iS nag Voor breading vatbaar. Zo word mende zondag tijdens de iandenwedstrijd Nederlai België - West Duitsland E een vijfkamip gehouden t aan Mieke van Wissen en lam van Laar, die beiden blessures niet tot opti Prestaties konden komen, een kans krijgen. Ook andere kandidaten zijn ei 4?Sbjikheden. Een van h WD meter hordenloper Struyk NTC-lid J an P "Hoe Sraag wij - °°b hadden willei s hrijven, het was ons ge "mogelijk, °mdat de bep Sen van de Europese atl associatie voorschrijven een land wanneer het uan een deelnemer op Rummer inschrijft alle li w loopsters aan de mini eis op dat nummer v-oi moeten hebben- Jan St 4nn seconden o haaid"0ter 1"or<^en no§ nie De ploeg voor Rome zie ais volgt uit: Dames: W. ya-n Gooi (AVR) 100 en ÏÏ„5.er. Trudy Wunde v-rAL) 4oo meter, Annem (Atmodes) hoogst sen Elly van Beuzekom J-astricum) en Lida I m) speerwerpen, C Jansen (Sagitta) verspril vijfkamp. ren: Raymond Het en (PEC) 200 meter, (Quick) 5080 S, meter, Frank N «<Ac, 400 meter horden, ter. (Cika'66) 1500

de Stem | 1974 | | pagina 10