Nederlandse roei kampioenschappen Mikkola dicht bij wereldtitel NEDERLANDS UEFA-TEAM TWEEDE LOTTO Haarlem klopt Arsenal Puttemans raakt record op 3000 meter kwijt aan Foster WERELDRECORD TURRAL SUPPORTERS MANCffl UNITED OP DRIFT sport «■■HM GEBR. VAN DEN BERG-REEUWIJK Maatschappij tot Aanneming van Werken B.V. VOORLIEDEN-KABELWERKERS KABELWERKERS lys TWEEDE SPORTPAGINA VAN MAANDAG 5 AUGUSTUS 1974 -M, DUSSELDORP BEHAALT VIER TITELS AMSTERDAM (ANP) Ingrid Dusseldorp is de succesvolste deelneemster geweest aan de Nederlandse roeikampioenschappen 1974. De Groningse, die in 1970 het goud tij dens de Europese kampioenschappen juist miste, maar twee jaar later in Brandenburg gekroond werd als Europees skifkampioene, is op grote wijze teruggekomen. Een lang durige ziekte maakte dat het vorige seizoen voor de sterke scullster verloren ging. Vo rige week heeft de Aegir-roeister echter ondubbel zinnig haar grote mogelijkheden ge toond. Op vier van de nummers, die het damesroeien kent, veroverde zij de titel. Zjj werd skifkampioene, behaalde met Liesbet Vosmaer de hoogste eer in de onge stuurde twee, maakte deel uit van de Nereus/Aegir-combinatie die nationaal kampioen vier met stuurvrouw werd en zat ook nog in de combinatie-acht, die goed was voor een Nederlandse titel. In Luzern, bij de wereldkampioenschappen, zal Ingrid Dusseldorp uitkomen met de Nereïden in de gestuurde vier. NAMEN (ANP) Met een overwinning en een tweede plaats in de grote prijs van België voor de 500 cc motor cross is de Fin Heikki Mik kola vrijwel zeker van de we reldtitel. Het Belgische pu bliek dat in groten getale was komen opdagen om hun land genoot Roger de Coster te steunen in zijn laatste kans Mikkola te passeren in het al gemeen klassement moest dit na afloop teleurgesteld vast stellen. Voor Gerrit Wolsink verliep de race nogal ongelukkig. In de eerste manche viel Wolsink in de zesde ronde toen hij sa men met Mikkola een voor sprong had opgebouwd van 34 seconden op de rest van het veld. De stand voor het wereld kampioenschap Is: 1. Mikkola 173 pnt; 2. De Coster 163; 3. Weil 126; 4. Wolsink 124; 5. Van Velthoven 95. In Hyvinkaeae hebben de Belg Harry Everts en de Rus Gennady Moisejev zondag le der een manche gewonnen in de grote prijs van Finland 250 cc, meetellend voor het we reldkampioenschap motorcross. GJöVIK (ANP) Het Ne derlands jeugdelftal voor spe lers tot achttien jaar heeft za terdag het vierlandentoernooi te Gjóvik afgesloten met een gelijk spel van 11 tegen Noorwegen. Nederland eindig de daardoor met drie punten uit drie wedstrijden op een met Noorwegen gedeelde, tweede piaats. De Noren kregen in de wed strijd tegen Nederland de meeste kansen, maar in de 25e minuut nam Nederland een voorsprong door Hendriks, die bij zijn doelpoging alle mede werking kreeg van de Noorse doelman Olsen. Twaalf minu ten na rust .maakte Risanger gelijk. De ^andere "^wedstrijd van zaterdag, Denemarken - Polen, eindigde ook met 1 1. Dè emdstand van het toer nooi is: Denemarken 3 2 1 0 4 2i, Nederland 3 1113 4 Noorwegen 3 0 3 0 3 22, Polen 3 0 2 1 2 4—5. HAMBURG De winnende getallen in de Westduitse lotto zijn: 2-12-16-21-29-45. Reserve getal 15. Oök op de laatste dag van de Nederlandse titelwedstrij- den, waarvan de resultaten beslissend waren voor uitzen ding naar het toernooi om de wereldtitels eind au-gustus-be- gin september op de Rotsee, waren de weersomstandighe den ideaal. Zij het dat de lichte tegenwind werkelijke toptijden tot een onmogelijk heid maakte. De enige verrassing op de slotdag was de nederlaag die titelhouder Asopos leed bij de vieren zonder stuurman. Door dat Dudok van Heel zich kort voor de start wegens een bles sure van Van Vianen terug trok, werd de Aegir-Fhocas combinatie enige tegenstander van de favorieten uit Leiden. Het liep dit keer echter niet bij Asopos. Op de eerste kilo meter verloor de ploeg een volle lengte, een verschil dat op de tweede 1000 meter maar voor de helft kon worden goedgemaakt. De favorieten handhaafden zich zaterdag verder zonder moeite. iLesbet Vosmaer en In grid Dusseldorp lagen bij de finish van de twee zonder stuurvrouw een straatlengte voor op de teleurstellende con currentie. Hetzelfde gold voor Van Enst en Droog bij de finale van de dubbel-twee bij de heren. Het verschil met Hades-Skadi bedroeg een klei ne vijftien seconden. De tri omferende dames combinatie- acht van Nereus-Aegir-Argo- Orca-Triton lag, toen de witte vlag viel, ook al vier lengten voor. In het hoofdnummer van de strijd om de nationale titel, de race van de elite-acht heren, legde Laga-Dudok van Heel van de eerste meters zijn wil op aan de tegenstanders. De Delfts-Bredase coalitie triom feerde zöais de ploeg dat wil de. Nereus-Aegir bood nog de meest serieuze tegenstand. De ze acht kon echter ook niet voorkomen dat het verschil in vele lengten moest worden uitgedrukt. De uitslagen zijn: heren lichte skiff: 1 e n kampioen Punt (De Laak) 8.11.98, 2 Brouwer (Hades) 8.14.13. Vier zonder stuurman: 1 Aegir- Phocas (Van Gorkum, Grond, Voetelink en Bosman) 6.31.80, 2 Asopos 6.32.37. Dudok van Heel trok zich wegens een blessure van een van de roei ers terug. Heren dubbel twee: 1 en kampioen Nereus-De Where (Jan Enst-Droog) 7.11.36, 2 Hades-Skadi 7.26.15, 3 De Hoop 7.45.65. Dames: Twee zonder stuur vrouw: 1 Nereus-Aegir (Vos- maer-Dusseldorp) 4.04.69, 2 Njord 4.16.11, 3 Ar,go 4.17.68. Dames, acht: 1 en kampioen van Nederland: Nereus-Aegir- Argo-Orca-Triton-combinatie (Vosmaer, Borrias, Steenman, Dusseldorp, Gravesteyn, Ab- ma, Van Rijn, De Graaf en stuurvrouw Kraaijenhof) 3.24.47. 2 Nereus-De Amstel- Njord-combinatie: Heren, lich te twee met stuurman: 1 Ta- cnos (Swenne en Raemaekers) 8.55,19, 2 Euros 8.59. Heren, lichte dubbel twee: 1 Ric-Mi- chiel de Ruyter (Adriaansz en Van der Putten) 7.40.36, 2 Ha- des 7.55.64. Heren, acht: 1 La ga-Dudok van Heel (Klein, Kamp, Joustra, Van de Pas, Hooyschiuur, De Jongen, Van Woudenberg, Grothuis en Stuurman Uiterwijk) 6.23.89, 2 Nerues)Aegir-combinatie 8.32.89, 3 Aegir-Asophos-Pho- cas-combinatie 6.36.25, 4 Orca- Triton 6.48.83. Triton-Orca is Nederlands kampioen lichte acht als enige inschrijver. 0 De heren acht van Laga/Dudok van Heel in actie tijdens de NK-roeien op de Boshaan in Am sterdam. Zij legden in de finale beslag op de eerste plaats met een tijd van 6.23.89. Remise tegen Sosonko te weinig voor Ree DEN HAAG (ANP) Clubs uit het betaalde voet bal hebben het afgelopen weekend benut voor oefen duels tér voorbereiding op het nieuwe seizoen ge speeld. NEC-FC Amsterdam 2— 1 (21). Doelpunten: Gerrit sen en Kamps (NEC, Meyer (FC Amsterdam). Toeschou wers: 3508. SPCL Eibergen - Ajax 0—5 (0—1) Doelpunten: Geels (3), Steffenhagen en Gerrie Mühren. Toeschou wers: 6000. Streek elftal - Sparta 27 (12) doelpunten: Spar ta: Venneke, Skipper, V. d. Munnik, Heyerman, Walbeek (strafschop) en Van Stave ren (2), Streek elftal: Zeiss en Winkelhorst. 0 Heerenveen heeft voor 600 toeschouwers de vriend schappelijke wedstrijd in en tegen Hoogeveen met 41 gewonnen. De ruststand was 21. Ooft en Golyanin scoor den voor rust voor de Frie zen, Boersma zorgde voor 1—2. Golyanin maakte in de 2de helft nog twee doelpunten voor Heerenveen. Roda JC heeft pas na rust de amateurs van Heer, die dank zij Jobses de eerste helft afslotén rhët een voor sprong Van 10, kunnen verslaan. Witjens, Bish en Dijkstra (uit een strafschop) zorgden voor de eindstand van 1—3. Er waren 1500 toe schouwers. In Leiden won FC Utreaht miet 61 van de amateurvëréniging Lugdu- num. De doelpunten van de Utrechters kwamen op naam van pabo (2), Wilschut en van Ópsterop. Voor de Leide- naren Scoorde De Wit. FC den Haag behaalde in Eindhoven een gelijkspel van 11 tegen de club met die naam. Jol opende voor de Hagenaars de score en Postu- ma maakte gelijk Er waren 2.500 toeschouwers. 0 In Venlo verloor FC VVV met 13 van de Engelse eer ste divisieclub Leicester Ci ty. Bij de rust bad Leicester reeds een voorsprong van 3 0. De treffers werden ge maakt door Earle, Weller en Birchen all. Het doelpunt van de thuisclub kwam van Jo- vanovic. Er waren 4.000 be zoekers. In Steenwijk had de eer ste divisievereniging Heren veen grote moeite met de club van die naam. De be taalden wonnen met 32 (2—1). De treffers waren van Van Wensveen, Wierts en Ooft. Voor Steenwijk doelpuntten Vonk en Meyer- ink. Haarlem heeft tegen Ar senal met 30 gewonnen. Pot opende al na vijf minu ten de score, maar pas in de laatste zeven minuten zagen de 5000 toeschouwers de Haarlemmers verder uitlopen dioor doelpunten van Van den Beng en Boszhard. Wageningen heeft zater dagavond op eigen veld zijn oefenwedstrijd tegen FC Vlaardingen met 41 ge wonnen na een ruststand van 3—0. Voor Wageningen scoorden Groenen (2),Ooms en Meniting, het Vlaardingse doelpunt kwam op naam van Don. FC Den Haag heeft de vriendschappelijke wedstrijd tegen de zaterdag eerste klasser GWV uit Veenen- daal met 21 gewonnen. Van der Wulp gaf de Hage naars na tien minuten een voorsprong, Van Veenendaal maakte na rust gelijk, maar vijf minuten daarna zagen de 600 toeschouwers dat Storm de profclub opnieuw op winst zette. De ontmoeting tussen AZ '67 en Queens Park Rangers uit Londen is in Nibbixwdud weinig vriendschappelijk ge weest. Voor 3000 toeschou wers lieten de Noordhollan- 0 Ruud Geels der s zich enigszins „gek" maken door de voortdurend pratende Britten en daar lag de basis voor een te hard duel waarbij van Alkmaarsc kant Mol tamelijk over de schreef ging. Van de Britten lieten Francis en Abbot zich te veel gaan en zij werden door de Volendamse scheids rechter Jan Keizer uit het veld gestuurd, waardoor Queens Park Rangers bijna dertig minuten met negen man moest spelen. In het laatste half uur veranderde de stand van 22 echter niet meer. Nyigaard (40e) en Kist (47e) scoorden voor AZ'67, Givens maakte in de 44e en 58e minuut de doelpunten voor Queens Park Rangers. De Londenaren zagen een door international Dowles genomen strafschop gekeerd door doelman Vooys. Door een doelpunt van Willy Brokamp, ongeveer een kwartier voor tijd ge maakt, heeft MVV zondag middag in de Geusselt met 10 van Cerkel Brugge ge wonnen. Er waren 2000 toe schouwers. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Hans Ree is er niet in geslaagd het IBM-toernooi met een grootmeesterresultaat af te sluiten. De Nederlandse in ternationale meester speelde in de vijftiende ronde remi se tegen Sosonko en kwam daardoor op 8,5 punt, een half punt te weinig om het grootmeesterresultaat te be reiken. Het toernooi 1974 is ge ëindigd in een gezamenlijke overwinning van de Rus Toekmakov, de Joegoslaaf Ivkov en de Tsjech Jansa met 10 punten uit 15 par tijen. „Invaller" Ivkov kreeg het hoogste aantal weerstandpun- ten volgens het systeem Sou- nenborn-berger en is daarom de winnaar- Het prijzengeld wordt uiteraard gedeeld, maar de bokaal gaat naar de Joego slaaf. Van vaderlandsbelamg is het gemiste 'grootmeesterresul taat van Ree. Ook in de laat ste partij kon de uitgebluste Ree geen vuist meer maken- Tegenstander Sosonko hal geen enkele moeite de partijen op gelijke voet te houden en stond in de slotstelling zelfs een fractie beter- De grootste gebeurtenis van de zaterdag morgen was de manier, waar op Gelier van leer trok te-gen zijn landgenoot Toekmakov- Hij ontnam hem in een zeer gedegen partij de overwinning en logenstrafte daarmee alle prognoses, die het op een sa lonremise hadden gehouden. Jansa profiteerde van deze eerste misstap van Toekmakov door Donner te verslaan- In gelijke stelling gaf de groot meester een stok weg- Er wa ren in de slotronde wel remi ses, maar aan alle borden werd hard gewerkt- Niet altijd vlekkeloos- Csom en Timman wisselden elkaar af in misgre pen, maar zorgden misschien juist daardoor voor een span nende slotpartij- De organisa tors zijn nooit zo gecharmeerd van een laatste ronde: er zijn geen afgebroken partijen, geen pauzes dus- Dat betekent, dat het hele programma afhanke lijk is van de levensduur van de langste partij- Uren voordat Timman ten slotte remise maakte had Lan- geweg zich al door een knappe zege op Knaak verzekerd van 7% punt- Hij is daarmee de tweede Nederlander dit jaar. De uitslagen zijn: 15e ronde grootmeesier- groep: Ree (Ned) - Sosonko (Ned) VzLombardy (IJ- SA) - Velimirovic (Joeg-) 0 1, Ribli (Hong - Planinc (Joeg.) VzVz, Donner (Ned) - Jansa (Tsj.sl.) 01, Csom (Hong- - Timman (Ned) Vz— Ms, Kaplan (USA - Ivkov (Joeg-) Vz—Vz, Knaak (DDR) - Lange weg (Ned) 0—1, Gel- Ier (USSR) - Toekmakov (USSR) 1—0. Eindstand: 1-3- Toekmakov, Ivkov, Jansa 10; 4- Ribli 9 ,5- Ree 8%, 6-7- Velimirovic, Gei ler 8, 8-9- Langeweg, Csom 7Va, 10- Planinc 7, 11-13- Tim man, Lombardy, Sosonko 6Vz, 14- Donner 5%, 15- Knaak 5, 16- Kaplan i'/z- 0 Hans Ree: half punt tekort. mission viejo <anp> De A ustralische zweuister Jenny Turrall heeft tijdens in ternationale wedstrijden in Mission Viejo (Califomiè) haar eigen wereldrecord op de 1500 meter vrije slag verbe terd van 16.43.40 tot 16 minu ten 39.28 seconden. De vorige toptijd van de 14-jarige re- cordproducente dateert van 13 Juli. De tussentijden van Jenny Turrall op de 400 en - 800 me ter waren 4.30.92 en 8.59.84. Dit laatste is ruim zeven se conden sneller dan het Neder lands record van José Damen op de 800 meter vrije slag. De Australische -zwom de laatste 100 meter in 1.04.23, de eerste in 1,07.16, Toen lag Stiiney Babashoff overigens nog aan kop, zij net voor de enige en laatste keer. De Amerikaanse werd uiteindelijk tweede in GATESHEAD (RTR) De Engelse atleet Brendan Foster heeft in Gateshead het wereld record op de 3000 meter ver beterd en gebracht op 7 minu ten 35.2 seconden. Het record stond sinds twee jaar op naam van de Belg Emiel Puttemans met 7.37.6 Foster, die de laatste drie we ken bezit was geweest de wedstrijd in Gateshead te or ganiseren, is nu in het bezit van twee wereldrecords. Vorig jaar verbeterde hij in Londen de toptijd van de Fin Lasse Viren op de twee mijl van 8.14.0 tot 8.13.8. Het tempo werd zaterdag gemaakt door Mike Baxter, doch halverwege nam Foster de leiding en bouwde een reusachtige voorsprong op. De tweede plaats was voor David Black in 7.51.0. De tijd van Foster (22) betekent een 1500- meter gemiddelde van 3.47.6. De Engelsman David Bed ford, wereldrecordhouder op de 10.000. meter (27.30.8). maar in grote wedstrijden altijd ver slagen, heeft aangekondigd niet te zullen deelnemen aan de Europese kampioenschap pen in Rome (september). Als redenen geeft Bedford op werkzaamheden en een. nog niet voldoende genezen enkel blessure. De Joegoslavische atlete Je- lica Pavlicic heeft dit week einde tijdens dè Balkanspe- len in Sofia de 400 meter ge wonnen in 51 seconden rond. Zij heeft zich daarmee opge worpen als favoriete voor dit nummer bij de Europese kam pioenschappen, die in septem ber in Rome 'worden gehou den. De Poolse Irena Szewins- ka, wereldrecordhoudster met 49,9, geeft de voorkeur aan de 109 en 200 meter. De tweede plaats in Sofia was' voor de Roemeense Mariana Suman in 51.2 seconden, een nationaal record. Eerder verbaasde zij me-t een 800-metertijd van 1.58.6 en zaterdag liep zij ook nog de 200 meter in 23.8 Deze afstand leverde ook een zege op-voor Pavlicic. in 23.1. DERDE SPORTPAGINA VAh 17.05.53. Ter vergelijking: Het Ne derlands record 1500 meter vrije slag heren staat op naam van Ton van Klooster met 16.28.5. De kimiet om uitge zonden te worden naar Je >u- ropese kampioenschappen in Wenen bedroeg dit jaar 16.32.0. Vorige week in Utrecnt werd Henk Elzerman Nederlands kampioen met een tijd van 16.31.10. Jo Lammers werd in de u ste manche twaalfde en in j' tweede eindigde hij als vende. Lammers reed op e(, Bul-taco. In de stand otn wereldkampioenschap t, Moisejev de eerste positie ju 141 punten voor Everts i,ï 122 en de Tsjech Falta met la punten. De uitslagen van zijn: eerste manche: 1. Everts (Belg.) met Puch;';' Jaroslav Falta (Tsj.) met 'cj 3. Haa-kan Andersson (Zwe met Yamaha; 4. Tarao Smit (Jap.) met Yamaha; 5. Kale Vehkonen (Fin.) met varna. Tweede manche; 1. Moiseje 2. Andersson; 3. Pomeroy, Everts; 5. Jini Churiavy (Tsi- met CZ. 1 De stand voor het wereld, kampioenschap; 1. Moes» 141 pnt; 2. Everts 122; 3. Fab 121; 4. Rahier 83; 5. Halm jy 6. Hansen en Rulev 66; 8, Gt boers (Belg.) 50. Het slotnummer van it Internationale wegraces te 01. debroek was het hoogtepunt Wil Hartog, eerder voor 211, toeschouwers al de snelste o; zijn 350-cc Yamaha, won mt de strijd van de halve liters Hartog had echter het geluk op zijn hand. Dootr het gewei van de internationalen in voorgaande races had wed strijdleider Theo Bult moeten besluiten de laatste twee strijden met een-derde in Ie korten. De halve liters reder, daardoor slechts twaalf 'ron- I den en dat was in het voo:- I deel van Hartog. De 125-ce verloor al snel I aan spanning doordat de Bi-, I gestones van Van Kessel er I Valster naar de pits terug I moesten. Kneubuhler behaal-1 de daardoor een gemakkelijke overwinning. Bij de bromfie:-1 sen prolongeerde de Westaut- I ser Rittberger zijn succes var I Assen, voor de slecht vertrok ken Jan Bruins bleef hij or,be reikbaar. 0 Op het circuit de Kaposi- bulten te Halle in de Achter hoek is de Arnhemmei Gel Demoed Nederlands kampioea motorcross 125 cc senioren ge worden. De 18-jarige Demoed won zelf de eerste manche van 28 minuten pus twee ronder en werd achter zijn, voor Halle I nog enige rivaal, Gerard Rond 1 tweede in de laatste manche, De zijspan combinatie Wil van der Laan en Huig Vonk n niet alleen eindoverwinnaar geworden van de derde zij- spankampioenswedstrijd die op I het permanente Gannita-cir- 1' cuit te Gendt in de Over-Be- tuwe werd verreden, mar sleepte tevens de meeste pui- 8 ten weg voor de Nederland- zijspan motorcross titel, ft I equipe uit Ter Aar is nu Brce Dirkx tot op twee punten g«- naderd op de ranglijst voor hei Nederlands kampioenschap. OOSTENDE (AP) Oase veer 30 supporters van dt En gelse voetbalclub Manchet" United rijn zaterdagmorgen in Oostende hevig tekeergegaan, iiaannj etalageruiten en k-rerde -eiito's vernielend »i-!* is door de politie bekendge maakt. De supporters warén in B'+ gië in verband met s*' vriendschappelijke wed-itV' die Manchester United zate' dagmiddag tegen Oostende M' spelen. Volgens de politie hadce" dts Britten i ap diep in glaasje gek kon Ze zijn gep resteerd -en vervolgens w dat de verhitte gemoedeï® wat w aren 21 ekoeld n°' 'net voor dé wedstrijd vrijgd'1 ten. (ADVERTENTIE) vraagt in verband met uitbreiding werkzaamheden die praktische ervaring hébben en in het bezit zijn van een rijbewijs. voor vervoer naar de verschillende werken wordt onzerzijds zorg gedragen. Aanmelden dagelijks aan het kantooradres: FOKKERSTRAAT 11 - REEUWIJK, TELEFOON 01829-2941 of na 18.00 uur 01653-2689 ARNHEM (ANP) De voor de eerste maal in de pen op een kunststof acco l(jk is. De Nederlandse atl staan door het wegvallen v en in mindere mate bij de opgevuld. Bovendien zal die beslist wel aanwezig is, bereiding op de Europese gang zijn en het feit dat m» geleden toen in Den Haag verregenden, had men gek< Nederland is immers een kunststofbaan rijk en ligt op een plaats, die eigen lijk alleen bestemd is als trai ningsaccommodatie. Het natio nale sportcentrum Papenda zou een ideale wedstrijdac commodatie kunnen zijn. Da U vrijdagavond, zaterdag et zondag wel gebleken. De angs dat het publiek de weg naai Papendal niet zou kunnen vin den was volkomen ongegrom Bijna achtduizend toeschou wers hebben de kampioen schappen bijgewoond en dat i een aantal, waarvan men al leen maar had durven dro men. Mede door de ideale omstan-| digheden vielen de prestatie zeker gezien het huidige peii - - niet eens tegen. Dat daar maar enkele van echt in ternationaal niveau bij waren| ls een andere zaak. In de drie dagen atletiek sneuvelden twee seniorrecords en twee beste prestaties bij de junio ren. Het hoogst daarvan moet de 6,45 meter worden aange slagen, die Ciska Janssen bij het verspringen dames haalde. Verder verbeterde Ria Stal man het discusrecord bij de dames tot 54,14 meter. De twee jeugdrecords kwamen op naam van de pas 16jarige Fieke Kamps, die de 800 me ter da-mes won in 2 minuten en 07.23 seconden, en op de zelfde afstand bij de jongens door de 19-jarige Rotterdam mers Rik Snoep, die im de se ries tot 1.51.02 kwam en in de finale beslag legde op de derde plaats. Van de vier nieuwe record houders is alleen Cisca Jans sen een kandidate voor Rome. De Amsterdamse, die begin van dit jaar na een afwezig heid van enkele jaren terug keerde uit de West, heeft zich i« enkele maanden tijd ont- t! I. w 9 Ciska Janssen van Sagitta ^e<terlands record verspringen. t»r.

de Stem | 1974 | | pagina 8