Boeren dwongen trein tot stoppen Vissers blij met plan-Klaasesz NCB beraadt zich over acties Puttershoek wint suikerbeker Dodenrit over Goese Markt BOEREN DWARSBOMEN BELANGEN VAN VISSERIJ .VAKANTIEVERKEER KWAM TOT STILSTAND Vriie Zeeuw stad streek SCHEEPVAART Vrij zonnig FIETSEN PESTERIG Jacht op Schelde omhooggevaren Maandag 5 augustus 1974 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Woedende boeren hebben zater dag niet alleen duizenden auto's op de twee belang rijkste doorgaande routes door Zeeland tot stoppen gedwongen, maar ook een trein tot stilstand gebracht. Bij hun blokkade, met behulp van ruim 150 landbouwtrekkers en werktuigen van allerlei aard van de kanaalovergangen bij Wemeldlnge en Vlake, beklom een groepje boeren, versterkt met enkele jongelui de spoordijk. De trein die om circa drie uur uit Kruiningen was vertrokken werd door de weerbarstige agra riërs tot stoppen bewogen. Weliswaar had de spoorwegrecherche te Utrecht in overleg met de rijkspolitie in het district Middel burg de treinbestuurder opdracht gegeven om gewoon door te rijden, doch deze laatste waagde het er maar liever niet op. Het tot stilstand brengen van de trein was, goed be schouwd het enige onverant woordelijke incident tijdens de blokkade van de strategi sche weggedeelten in midden Zeeland. Zaterdagmorgen om tien uur rukten ongeveer 140 Noord Bevelandise boeren, met traetoren, spuitmachines, maaidorsers en wat zij nog meer in huis hebben op, en sloegen het beleg aan weers zijden van de Zandkreeksluis, en aan de zuidzijde van de Zeelandbruig. Schouwen Dui- velandse landbouwers bezetten tegelijkertijd de toegangen tot de noordzijde van de Zeeland- brug, de vaerhave bij Zijpe, de zuidelijke afrit van de Gre- velinigendam en de Brouwers havensegatdam. Het massaal vakantieverkeer uit de Rand stad kwam prompt tot stil stand- De Zeelandbrug zelf, werd door goed inzicht van de rijkspolitie, niet met de files gevuld, alleen ziekenvervoer en vliegtuigpassagiers die hun tickets konden tonen werden door de grimmige boeren doorgelaten. Bij de Zeeland- brug kregen de wachtende au tomobilisten die het oponthoud nogal laconiek opnamen, sten cils, waarin zij bonden lezen dat de boerenstand vreest voor verpaupering door de te lage landbouwprijzen- Overal el ders ontbrak die informatie, zodat waarschijnlijk duizenden mensen zich een paar uren hebben zitten verbijten zondei te weten wat er precies aan de hand was. Eveneens zaterdagmiddag om twee uur werden de ka- naalov-ergamgen over het ka naal door Zuid-Beveland ge blokkeerd- De blokkade zou hier, evenals 's morgens op de noord-zuidroute, precies twee uur gaan duren- De afzetting van de brug bij Wemeldinge had tot gevolg dat ook de scheepvaart door de Sluis daar gestremd werd. Aan de west zijde van de Vlake brug vol stonden de boeren met het op de weg plaatsen van een half dozijn kolossale machines, de oostelijke afrit w-erd echter gevuld met 140 df meer obsta kels, waarop hele boerengezin nen vrolijk meereden- Er ont- hoogwater MORGEN, DINSDAG 5 au gustus Bergen op Zooim 5.44 en 17,56 Hansweert 5.02 en 17.05 Terneuzen 4.25 en 16.28 Vlissingen 3.48 en 15.57 Wemeldinge 5.34 en 17.46. Vooruitzichten voor dinsdag en woensdag, opgesteld door het KNMI op zondag om 18.00 uur: Vrij zonnig en overwegend droog. Maximumtemperaturen omstreeks 22 graden. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor dinsdag. Aantal uren zon: 3-15. Min.temp: omstreeks 13 gra den. Max.temp. omstreeks 22 gra den. Kans op een droge periode van minstens 1.2 uur: 95 pro cent. Kans op een geheel droog et- utaal: 80 procent. Voor woeniscjag: Aantal uren zon: 2-11. Min.temp: omstreeks 13 gra den. Max.temp; omstreeks 21 gra den, Kara op een droge periode v<m minstens 12 uur: 90 pro cent. Kans op een geheel droog et- ®*»1: 79 prooent. stond hier achter de barrière een file van 25 kilometer lengte- Overal trad de rijkspo litie regelend of bemiddelend op- Er werd ook luchtwaarne- ming verricht- De stemming tijdens de blokkade van rijks weg 58 bij Vlake was, wat de automobilisten betreft, heel wat minder vriendelijk dan 's morgens op de noord-zuidroute het geval was- Het meest ge hoorde commentaar wat wij hoorden luidde: Waarom verzieken de boeren onze va kantietrip? Waarom trekken ze niet naar het Binnenhof? Van discussies over het land- bouwpr jj zenprobleem tussen boeren en burgers kwam ook niet veel terecht- Alleen aan de „frontlinie" waar tractoren tegenover en soms tussen ae personenauto's stonden, legden de boeren uit waarom het nen te doen was- Een landbouwer vatte het probleem zo semen: „Op een klein stu k land verdien je geen boterham en een groot stuk land kun je op je eentje niet bewerken"- De gevolgen van het beleg op de doorgaan de routes in Zeeland bleven nog geruime tijd na het ver trek van de obstakels merk baar. Zaterdagochtend had rijksweg 38 al met een file v,an tien kilometer lengte te kampen gehad, die door de enorme stroom toeristenver keer die een aanbevolen om- leidingsrpute naar de kust ge kozen had- De tweewielers hadden gisteren geluk. Die konden tussen de landbouw werktuigen door manoevreren- Voor ieder ander, autobussen, wagens met bederfelijke wa ren, mensen die haast hadden (of een doorzichtige smoes) was de -afsluiting even effec tief als de Berlijnse muur dat is voor een auto vol Chinese officieren. De Zeeland- brug die twee uur verkeers vrij was, leverde nog het leu ke beeld op van dertien Mid delburgse jongelui, die arm in arm over het brugdek dansten onder het zingen van het leid: „Halleluja kameraden, land genoten zet em op, ko|m over de brug hatchekiedee-" Voor de bewoners van de dorpen in de omgeving van de blokkade was de verkeersopstopping een kijkspel op zichzelf- On dernemende ijsventers en an dere neringdoenden iwisten daarvan te profiteren- Het beleg van VIIake kreeg een pesterig slot, doordat de mijlenlange kolonne land bouwtrekkers zich langzaam huiswaarts bewoog over de hoofdrijbaan en niet (zoals verplicht is) over het kruip- spoor: de blokkade werd daar door nog eens extra verlengd- De acties van de boeren waren ten dele geïmproviseerd- Voor mannen kregen wij zelden te spreken- „We hebben mekaar gewoon opgebeld en de boel geblokkeerd*", zeiden de boe ren- „Wij zullen onze voor mannen een steuntje in de rug geven- Als we onze zin niet krijgen dan komen er meer acties"- Dat laatste bevestigde ons ZLM secretaris D- Luteljn, die ook naar de blokkades was komen kijken- „Bi] volgende acties wordt de zaak centraal gelei-d door de organisaties", zei hij. „Dan gaat het nog effectiever dan nu"- De acties zelf noemde hij ordelijk en legaal- Wat de boeren betreft: Ze keken ervan op dat het zo simpel is om het verkeer in het gehele vroegere eilanden- gebied stil te leggen. De rijks politie had zaterdag intussen de handen meer dan vol ran de enorme verkeersstromen na de blokkades weer veilig m beweging te zetten- Er wordt nog steeds gevreesd voor nieu we spontane blokkades jn de loop van deze week- DE MINISTER van Binnen landse Zaken, tnr. W. F. de Gaay Fortman, heeft een voor ontwerp van wet tot wijziging van de gemeentewet op het punt van de geldelijke voor zieningen voor raads- en com missieleden voor advies gezon den aan de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten en aan de provinciale besturen. Zeeuwse wegen afgedamd met tractoren en ander rollend materieel. (Van een onzer verslaggevers) BRESKENS „De Zeeuwse visserij ligt niet langer als slachtoffer op het altaar van de Delta-wet. De criticasters mogen weten, dat wij, die een open Oosterschelde voorstaan, het compromis Klaasesz aan vaarden. Maar daarvan geen duimbreed meer willen en kunnen afdoen", dat zei de heer A.L.S. Lockefeer, voorzit ter van Zevibal, de vereniging Zeeuwse Visserijbelangen, za terdag op de reünie van deze vereniging in Breskens. Toch wilde de Zevibel-voor- zitter nog een afwachtende houding aannemen, omdat nog niet bekend is, hoe de compar timentering van de Ooster schelde zal zijn, m.a.w. waar de tussendamm-en zull-en ko men, Zevibel blijft bezwaar maken tegen een dam bij We meldinge. De Zeeuwse visser» stellen echter vertrouwen in het kabinet. De visserijbelan gen kunnen evenwel alleen behartigd worden, als in de Oostersohelde bij Yerseke het getij blijft. Naar aanleiding van de twijfel, die is uitge sproken over een getij-bewe ging van 1,80 meter bij Yerse ke, waardoor de schelpdieren cultuur aldaar toch gedoemd zal zijn, te verdwijnen, merkte de heer Lockefeer op, het vol ste vertrouwen te hebben in prof. Korringa, directeur van het laboratorium voor Visserij- onderzoek in Umuiden. Tot hen, die de uitvoering van het plan Klaasesz om vei ligheidsoverweging willen bin den aan het jaar 1978 zei de Zevibel-voorzitter: „Er zijn predikers voor de veiligheid d'ie wel zeer op het sentiment spelen, en doen alsof zij het monopolie hebben van de ver kondiging van de veiligheid. Als we naigaan in welke toe stand eeuwenlang de zeewe ring verkeerd heeft, en als we zien, hoe sedert 1953 aan de zeewering niets is gedaan, dan vragen wij ons af, waarom nu zo zwaar getild aan een uitstel van een paar jaar. Klaasesz heeft zijn plan eens een plan voor de eeuwigheid genoemd, en dan gaat het toch echt niet om een paar jaar". Voetballen op een geblokkeerde weg. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De voltal lige NCB-besturen van heel Zuid-Beveland zullen zich vanavond beraden over even tuele ondersteuningsacties die ondernomen zouden moeten worden om kracht bij te zet ten aan eisen voor positiever betering in de landbouw. Naa-r wij van de zijde van het kringbestuur van de NCB vernemen, waren er plannen van inderhaast gevormde co mités in de maak om heden morgen enkele vitale wegen op Zuid-Bevel and zoals de Sl-oeweg te blokkeren. De con vocatie van een bijzondere vergadering, hedenavond, heeft ertoe geleid dat de actie plannen nog even bevroren zijn. NOB-kringvoorzitter Boonman brengt de afdeti ngs- besturen vanavond die laatste informatie over twee verga deringen die de politieke boe renleiders vandaag houden- een van het NCB-kringbestuur en een van de landelijke orga nisatie, de KNBTB. De NCB- leden hebben zich tot dusverre bij de blokkades voornamelijk afzijdig gehouden. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT Het tweejaarlijkse voetbaltoernooi van de Suikerunie, dat ditmaal in Sais van Gent werd gehou den, is zaterdag gewonnen door het elftal van de suiker fabriek Puttershoek. Dit elftal nam de wisselbe ker over van het elftal van Dinteloord, dat in 1972 als eerste was geëindigd. In de morgenuren had de wethouder van sportzaken en tevens loco-burgemeester, de heer W. Colsen, de Suikeru nie-voetbaldag op het Sasse sportpark „De Valcke" offici eel geopend tezamen met de vice-voorzitter van de directie van de Suikerunie, ir. R. H. van Crevelen. Acht elftallen, afkomstig van de zes suikeruniefabrieken Dinteloord, Groningen, Put tershoek, Roosendaal, Sas van Gent en Zevenbergen en van de kandijfabriek van Gilse te Roosendaal en de centrale or ganisatie van Suikerunie bon dien hierna een sportieve strijd aan. 's-Avonds kon Suikeru- nie's directeur ir AW lult- jens de prijzen uitreiken De uitslag was als volgt: 1 Put tershoek, 2, Dinteloord, 3. Roosendaal, 4. Groningen, 3. Zevenbergen, 6. Sas van Gent, 7. Van Gilse, 8. Centrale Orga nisatie. Een wedstrijd tussen de da meselftallen van Sas van Gent en Dinteloord werd door laatstgenoemde gewonnen. De Fair-Play prijs voor het elftal d'at naar die mening van de scheidsrechter het sportiefst had gespeeld, ging dit jaar na-ar het elftal van Sas van Gent. De sportdag werd muzikaal (Van een onzer verslaggevers) BURGHSLUIS Op de Oostersohelde is zondagmiddag tijdens slecht weer het Luxemburgse motorjacht „Sea Dog", dat van Zierikzee onder weg was naar het Belgische Blankenberghe omhooggelopen. De opvarenden van het motor- Jacht, dat muurvast kwam te zitten, waarsehuwd-en de kust wacht met behulp van vuur pijlen rookbommen. Enige tijd later werden een vrouw met haa-r 8-jarige zoontje alsmede een hond van boord gehaald. Een derde opvarende verkoos op het jacht te blijven. In de nacht vam zondag op maandag zal getracht worden het sdhip bij springtij vlo-t te trekken. opgeluisterd door de harmonie De Vereenigde Vrienden en het majorettenkorps De Ar- no's. De ruim 400 deelnemers en supporters waren na het toernooi bijeen in de uitspan ning De Puyen-broek in Wach- tebeke, voor een maaltijd en een gezellige avond. Het toernooi slaagde mede door de voortreffelijke organi satie waarbij de personeels vereniging van de suikerfa briek Sas van Gent als gast heer optrad. De leiding be rustte bij het driemanschap O. Bauens, W. Picavet, en A. Ploegaert. (Van een onzer verslaggevers) GOES De bemanning van een surveillancewagen van de Goese politie heeft zaterdaga vond in de Goese Polder een personenauto kunnen aanhou den, waarvan de twee inzit tenden kort daarvoor schrik en ontzetting hadden gezaaid, eerst op de Markt te Goes, later in de Goese polder zelf. De auto, bestuurd doo-r R.N. de V. uit Goes, die evenals zijn vriend A.Th. van de V. In verregaande staat van dron kenschap verkeerde, wias om streeks zeven uur in wilde vaart rondjes gaan rijden op de Goese Markt. Voorbijgan gers moesten zioh tegen de muren en tussen geparkeerde auto's in veiligheid brengen. Toen de wagen de vierde maal rondscheurde, raakte hij een stenen paal voor de Raifeis- senbank. Met de beschadigde auto reden de twee aangeseno- ten jongelui, respectievelijk 21 en 24 jaar oud, naar de Goese polder. Onderweg nam A. v. d. V. het stuiur over. Na dooi een rood verkeers licht te zijn gereden en bijna twee kinderen te hebben ge raakt, kwam de auto dwars over de weg tot stilstand, na een vreemde manoeuvre. De V. en zijr vriend werden door de politie ingerekend waarte gen zij licht verzet boden. De auto, die beschadigd werd, is aan het Goese politiebureau gehouden voor een technisch onderzoek. (Va,n een onzer verslaggevers) YERSEKE De blokkade doorgaande wegen, afgelopen van de belangrijkste Zeeuwse zaterdag, heeft schade berok kend aan de derde Ooster- scheldedag, die zaterdag in Yerseke werd gehouden. On danks voorafgaand contact tus sen de actiegroep Ooster schelde Open (organisator van de Oosterscheldedag) en enke le boerenleiders, is de blokka de toch op de voor Yerseke zo vitale zaterdag doorgezet. Daardoor aldus een te leurgestelde woordvoerder van de actiegroep hebben de boeren met hun overigens rechtvaardige eisen, het stre ven van een milieugroep, die tevens het economisch belang van een visserij bevolking ver dedigt, lelijk gedwarsboomd Niettemin hebben een kleine tienduizend mensen Yerseke zaterdag toch nog weten te bereiken Zij werden er ont haald op muziek en show van rondtrekkende muziekgezel schappen en majorettenpelo- tons, maar bovendien op gratis mosseien; 18000 kilogram in totaal. De Oosterscheldedag was begonnen met de aankomst van een zinnebeeldige visers- man. Hannes Kakebeeke, dre uit de glasheldere Oosterschel de per schip arriveerde en een toespraak hield waarin hi] krachtig bijval gaf aan het voornemen van het kabinet om de Oosterseheldemonding van een open caissondam te voorzien. Hij sprak echter zijn afschuw uit over het voorne men om ter hoogte van We meldinge een compartimente- ringsdam aan te leggen, De actiegroep, alsmede de Yer- sekse bevolking maakt zich thans sterk op die zogenaamde Philipsdam en op een tweede dam zo dicht mogelijk bij de Sehelde-Rijnverbinding waar door de schelpdierencultuur ongestoord kan blijven voort bestaan. Met honderden tegelijk be volkten de bezoekers vervol gens een kleine vloot vissers schepen, die de Oosterschelde opvoeren. Als speciale attrac tie was er een demonstratie parachutespringen boven het water. Veel aandacht trok ook een kanon dat een granaat af vuurde, die, een maal op grote hoogte een spandoek losliet waarop de slagzin „Ooster sohelde open" te lezen stond, Met een tweede kanonschot ging de reclamespreuk van de sponsor van deze stunt de lucht in. Met een feestelijk bal en een vuurwerk werd de Oos terscheldedag b tersoheldedag besloten. lisschieting, georg. door am". 1IDDELBURG City, 20-00 uur: Born 3 jr- Stadhuis, vleeshal, exp rerken van de graficus Mn I '.scher (t-m 11 aug-). f ag- van 10 00-17-00 uur, an 14.00-17-00 uur- Zee™,, luseum, Abdijplein, expositi. ekeningen van Bantzin» I .ver de inundatie en droog®, I :ing van Walcheren (t.m- ,ug.) Geopend ma. t-m- vriiH I an 1000-12-30 en 13.30.vfil ur, zat- en zond- van 14.)i I 7 00 uur, bovendien iede[jl maandag tot en met vrijd„ I m 15-00 uur filmvoorstellj,, I an Broken Dykes van Tuin. I lout en Terug naar het eilanjl ■an Charles van der Linden-1 tijksarchief, St.-Pieterstruj I 5, expositie Hugenoten i.l leela-n-d van 9-00-12.30 3-30-17-00 uur, zaterdag va>l 1-30-12-30 uur (t-m- 31 aug). )OSTBURG -edeltheater, 20-00 uur: Vro-1 ijke ontucht in Tirol- ROTTERDAM St-Laurenskerk, 20-15 >Jsr Jrgelconcert door Henk G i ran Putten, organist te Ba 4 Ier- SLUIS Raadskelder Stadhuis, expo- ij' dtie schilderijen van MauriceI Deba-illie, België (t-m, 16 i >pen dagelijks van 10-00-12°OÓ I :n van 14-00-18-00 uur- 3T-ANNA TE RMUIDEN Voorin- raadhuisje, expositie I childerijen en beeldhouw. werk van Jos But en nond de Meester de -rouck (t-m- 15 sept.) OpenI lageli.iks van 10-00-12-00 enI 14-00-17-00 uur- TERNEUZEN Luxor, 20.00 uur: Poesjes n| ;en Mannenhuis 18 jr. VLISSINGEN Alhambra, 20-00 uur: De 141 carate vrouwen 18 jr- [JZENDIJKE Streekmuseum, expositie! Dadzandse kamer, landbouw! reemkunde en archeologie! (t-m- 15 sept-), geopend werk-l dagen van 10-00-17-00 uur! zond- van 14-00-17-00 uur- Be Molen, expositie werken van! Nederlandse en Belgische kunstenaars en vai tenrijkse kunstenaar (t-m- 171 sept-)- ZIERIKZEE 't Lange Uus, expositul .Droomwereld in water- eal olieverven", van de KloetingaJ kunstenaar Gerard (t-m. 30 aug.)- Open van 9#l 12-00 en 13 30-18-00 uur- Op! do- bovendien van 19-00-211I| uur. Op zon- en ma. ANTWERPEN Middelhelmpark, Belgische beeldhouwkunst met 1 ca. 150 beelden van de voor-1 naamste Belgische naars- Geopend alle dagen toll 5 okt- Bouwcentrum, Jan van I Ftijswijcklaan expositie Del Mens waarin het verschijnse l mens in zijn totaliteit worall voorgesteld (tot 31 aug-) Mi-I «eum Vleeshuls, Vleeshouwer-1 straat B-2000, expositie R®' I kers documenten en instru-1 menten geopend dag- 'SII 10.00-17.00 uur- Op ma- geslo-1 ten (tot 1 okt-)- BRUGGE Memlingmuseum, Concert door het Ulsamer Co'egiuin®| Nürenberg- Groeninghemuseum, exp-M' L tie schilderijen uit Vlaanderenl ,en Holland van tussen 1450 en J 1750 afkomstig uit de Nations-1 [e Galerij in Praag (tfli- >kt-)- happij De Stem B.V. 01150-7920 (4 lijnen): HU1.ST; lijnen); GOES: Klokstraat >- en 13.30 - 17.00 uur.f - 20 00 uur. tel. 0 1 600 - 22341 tel. 01600- 49900, zondag va" |1. 3751 of 01150-6297, Midden* iustijn. kantoor Nieuwstra»1 tel. 01150 5745. algemeen kantoor Kromme Week 1 wé tel 01180 - 7438: redan"?1" is. kantoor Klokstraat 1, G°E';j aat 53. Goes. tel. 01100 -3'fM Izone: G van Berkei. kan™; 1150-7920. privé tel 01'»» R van der Helm. Melkweg edactie Zeeland: T. KooW xel, tel. 01155 -2237. tel. 01150 - 6297. 01100-4316.

de Stem | 1974 | | pagina 3