De „juf' van de kleuterschool houdt zo'n 40 kinderen bezig ^renslang':...* Vanuit Brussel en Kortrijk voortaan naar de Hovercraft FESTIVAL l\ GENT PAALZITTEJV Vakantiegangers over pop in Zeeuwsch- Vlaanderen m? 24 UUR VAN OOSTBURG Marijke de Smit „Ik heb helaas ook maar twee handen" IN GESPREK MET. SPRAAK DOOR GERDI PREGER 'Drukte Grote groep DONDERDAG 1 AUGUSTUS 19/4 Wie de overtocht per boot naar Engeland te lang vindt duren heeft nu een aantrekke lijk alternatief. Sinds kort namelijk onderhoudt de Enge lse maatschappij Uovertloyd tweedagelijkse verbinden tus sen Brussel-Kortrijk-Calais- Ramsgateen Londen. De over tocht wordt gemaakt per Ho- verdraft. Voor het voor- en na transport kan men gebruik maken van de eigen auto (die mee aan boord kan) of van het openbaar vervoer. De Hover- Uoyd verzorgt busdiensten vanuit Brussel en Kortrijk en eenmaal in Engeland aange komen, kan men in Ramsgate gebruik maken van plaatse lijke busdiensten die voor ver binding met Ramsgate Station zorgen, vanwaar de treinen naar Londen Charings Cross Station, Broadstairs Margate, Sandwich, Deal, Canterbury en de haven van Ramsgate ver trekken. Een kaertje heen en terug kost 1285 fr. (ongeveer f 83.50). Wanneer u de wagen mee neemt, dan bent u 1800 fr. aan de Hoverlloyd schuldig, maar daar staat weer tegenover dat alle inzittenden van de auto, hoeveel het er ook zijn, de reis gratis mogen meemaken. Stu denten en personen onder de 18 jaar genieten reducties. De overtocht duurt zo'n 45 minu ten en wordt gemaakt met de grootste Hoverdraft die er op het ogenblik ter wereld voor civiel gebruik aangewend wordt. Het is een SRN 4 Mark B, die 200 ton weegt, 280 pas sagiers en 37 auto's kan be rgen, en een maximumsnel heid heeft van 100 km. per uur. Hoewel de Hoverdraft meer aan deining onderhevig is dan een schip, is hij toch een be trekkelijk veilig transport middel. Zou er eens een scheur ontstaan in de rubberrok van een van de luchtkussens waarop het tuig voortschuift of mocht een van de motoren uitvallen, dan blijft het ge- vaarte gewoon als een vlot op zee dobberen. Voordat men aan boord van de Hoverdraft komt, moet men zich natuur lijk wel aan een politie- en do uanecontrole onderwerpen, maar dat duurt maar eventjes. Het Festival van Vlaanderen „Gent en historische steden" en Brussel-Leuven" is dit jaar in ieder geval kwalitatief beter dan het vorige. Stonden er vo rig jaar 54 concerten op de rol; dit jaar zijn het er maar liefst 90. Het Festival van Vlaande ren, waarop de Belgische radio een forse greep heeft, wil aan dacht schenken aan de nieu were en positieve kanten van het concertwezen. Dit jaar zul len vooral componisten en mu sici van Belgische bodem in het centrum van de activitei ten staan. Zo zullen het sym fonieorkest van de BRT, de ko ren van BRT-RTB. de Natio nale Opera, de Koninklijke Muntschouwburg en de Ge ntse Oratoriumvereniging fragmenten uitvoeren van Ro bert Herberigs' oratorium „Het Lam Gods" De lichtere muze komt voor rekening van het BRT-jazzorkest. dat zal jazzen op Benoit-thema's, met solisten als Sadi en Slide Hampton. In de festivalstad Gent zal het feit herdacht worden dat de componist Ar nold Schönberg ltld jaar gele den geboren werd. (Jit Neder land zal daarvoor het gespe cialiseerde Schönberg- ensemble overkomen. Er is veel ellende in de we reld. Kijk bijvoorbeeld eens naar het geval van Willy Me yers. Deze Belg uit Eigen bil- zen was na 83 uur en 50 minu ten nauwelijks van zijn paal geklauterd in de veronderstel ling nu wereldkampioen paal- zitten te zijn of hij hoorde dat landgenoot Jef Hendrikx uit Lanklaar bezig was zijn record met veie uren te slaan. En ook nu weer was de een zijn dood de ander zijn brood. Toen Jef hoorde dat Willy intussen met beide benen op de grond stond, putte de stevige doelverdedi- ger van de Kanaalboys hieruit zoveel moed, dat hij met ge mak de 100 uur volmaakte. Na die honderd van 60 zestig mi nuten begaf hij zich met de waardigheid van een wereld kampioen naar beneden en liet zich door de vele omstanders huldigen en tooien met bloe men en de kampioenenpalm van de gemeente Diisen. Hulde Jef, maar.... wie doet het beter? AXEL - Bent u ook zo blij, als die kleine druktemaker van u in de schoolperiode (als alles weer „gewoon" is) een paar uurtjes per dag zijn vertier elders zoekt? Met een gevoel van „hè, hè, eindelijk rust" wordt die kleine sprthg-m-'t-veld dan afgezet bij de kleuterschool en we snappen er vaak helemaal niets van. dat de juffrouw aan het eind van die dag nog niet op apegapen ligt. We bewonderen haar in stilte, omdat zij in staat is iets te doen met een heleboel kinderen, wat ons, moeders, soms nog niet eens met één lukt. Ik schrijf AJWCtSSPtl „ons", want ik ben zelf ook in het rijke bezit van zo'n brokje levenslust. nog een jaar voor onderwijzeres heb gestudeerd Ben ik toch weer naar het kleuteronderwijs over gezwaaid" Ze beslecht tus sen de bedrijven door nog een kleine kleuterruzie en vertelt „Toen ik al een betrekking had als leidster heb ik m n hoofdakte nog gehaald Dat betekende te dere woensdagmiddag haast je repje naar mfn cursus Ik heb al gewerkt in kleuterscholen in Oostburg, en Uzendijke. voor dat ik op „Roodkapje" in Axel terecht kwam Toen „Klein Duimpje" werd opgericht, heb ik samen met de hoofdleidster van Roodkapje de begroting ge maakt en de materialen aange kocht. Daarom vond ik het ook zo leuk. dat mij werd gevraagd hoofd van de openbare klas van de nieuwe school te worden". Vandaar dat ik op een broei erig warme middag naar de kleuterschool „Klein Duimpje" in Axel ben gestapt om eens te zien, hoe „juf'. Marijke de Smit (27 jr), uit Biervliet het maakt. Want op het moment, dat ik dat bezoekje afleg ts het een week voor de grote vakantie De tem peratuur in de klas is (door het platte dak van dit noodebouw) zowat gelijk aan die van een broeikas en ik verwacht er een uitgeblust troepje aan te treffen en een juf, die aan het eind van haar Latijn is Maar nee hoor1 Het is bijna halftwee als ik kom. De meeste kinderen zitten al netjes op hun plaats Ik pak zo'n klein kabourterkrukje (dat ik er vroeger ooit op heb kunnen zitten!) en schuif een beetje bij. Er druppelen nog wat kinderen binnen, die snel op hun plaats gaan zitten Het is opmerkelijk rustig in de klas, als juffrouw De Smit op haar gemak al de namen begint op te lezen Alleen moet ik lachen, als enkele kinderen in plaats van „ja juffrouw" plotse ling „si, si, signorita" zeggen. Onze zoon vertelt later trots, dat ze dat van juf hadden geleerd en ook wel eens „yes, miss" zeggen, als hun naam wordt opgenoemd Het duurt even voor Marijke de Smit alle 40 nament!) heeft opgelezen, maar de kinderen verroeren zich niet en zitten met opgeheven snuitjes te luisteren. Ze halen hun schade wel weer in, als ze, na het zingen, wat speeloed uit de kast mogen ha len. Maar dan is het ook een le ven van jewelste in de klas Ik zit intusesen in stilte, zowat te smelten van de hitte op m'n krukje, maar Marijke (lang, donker haarvriendelijk, maar resoluut) staat alle kinderen even aandachtig en gduldig te woord. „Normaal gaan we ook nog werken, plakken of verven", verontschuldigt ze zich, maar t schooljaar ts bijna om en ik ben zelf nu ook wel aan vakantie toe Over het algemeen raak je wel gewend aan die kindertjes hoor. Alleen herinner ik me, dat ik na de eerste praktijkdag werkelijk doodmoe was Alles went". Ma rijke vertelt, dat ze na de vroe gere mulo gedurende driejaar in Middelburg de dagopleiding van de Rijkspedagogische Academie heeft bezocht. „Helemaal niet zo vreemd, als je bedenkt, dat het onderwijs wel in m 'n bloed moet zitten". "Ik geloof, dat er in mijn familie wel zes mensen zijn (waaronder mijn grootouders) die in het onderwijs zitten Daarvan ben ik de enige, die kleuterleidster is. Van jongsat aan heb ik dal al willen worden. Hoewel ik eerst Juffrouw Van Waes heeft de leiding over de r -k klas Dat is nu ongeveer 3 jaar geleden, maar ik heb er nog nooit spijt van gehad Het is een prachtig beroep, vindt Marijke de Smit. „Maar de meeste mensen hebben er geen idee van, wat er allemaal aan vast zit en hoeveel voorbe reiding alles kost Nu zitten we b.v. midden m de tijd van de schoonmaak Al het speelgoed, ieder blokje moet worden afge wassen. En dan de integratie kleuter-bastsonderwijs Daar volg ik nu ook cursussen voor, die door hei Regionaal Pedago gisch Centrum Zeeland in Ter- neuzen worden gegeven". „Eén dinsdag in de twee we ken zit ik daar na schooltijd aan vast. We behandelen onderwer pen zoals „De begeleiding van de oudste kleuter" en wat het projectonderwijs betreft „Het gezin". Het fijne hiervan ts, dat je veel bewuster les gaat geven. Over een paar jaar kan ik dan gaan beginnen met aanvankelijk lezen, maar zover is het nog lang niet". Verder zitten we h ter ook nog met de moeilijkheid van een grote groep kinderen van 4 tot 6 jaar Sc heb er dit jaar 40 gehad speciaal aangevraagd, het abso lute maximum), maar dat was echt te veel De kinderen krijgen dan persoonlijk te toeinig aan dacht, je moet strenger zijn en Kleuterjuf Marijke de Smit dat gaat wel eens ten koste van zoveel aanvragen voor m'n klas, de sfeer. De kinderen moeten dat ik moet gaan schrappen Ik wel goed naar me luisteren, an- heb helaas ook maar twee ban ders wordt het een warboel. De den", verzucht Marijke de Smit, leerlmgenschaal ts nu verlaagd nou ja. we zien wel Eerst maar tot 34 leerlingen, maar ik heb eens vakantie. Als die voorbij is, zit ik weer vol plannen en idee ën" Ze staat op en klapt in haar hemden. „Jongens, we gaan op ruimen", roept ze. Gerdi Preger Speulerien; als jullie dit lezen zijn de drie muziekavonden die op de Speulerieë dit jaar voor de eerste maal zijn georganiseerd, al voorbij. Het was een goede zaak dat de mensen van de Gemeente Terneuzen en de Centrale Stichting, zij waren het die deaboel op poten hebben gezet, ,ook aan een wat oudere leeftijdsgroep aandacht hebben besteed tijdens deze zomer. De avonden waren dit jaar voor jongeren in de leeftijd van 12 t.m. 16 jaar. We hopen dat er volgend jaar ook eens gedacht zal worden aan jongeren boven de zestien. Waarom is het niet mogelijk voor deze groep eens iets te organiseren? Elk jaar komen duizenden jongeren naar Zeeland om daar hun vakantie door te brengen. Omdat er in Zeeuws-Vlaanderen altijd zo geklaagd wordt over te weinig muziek, zijn we eens gaan praten in Cadzand (toen we er waren was het een van de weinige dagen met goed weer) en op de Braakman. De vraag die we aan de mensen stelden was; De jongeren in Zeeland klagen vaak over te weinig uitgaansmogelijkheden, merken jullie daar nu wat van in de paar weken dat jullie hier zijn. „Ik zit nu voor het tweedejaar op de Braakman en hel zal zeker niet de laatste keer zijn Dal klagen van jullie kan ik ergens wel begrijpen, maar voor mij is het hier zalig rustig en in Amsterdam, waar ik woon. is dat eel wal anders Een hele massa Amsterdammers zouden er goud voor over hebben om hier te kunnen wonen, maar concerten van buitenlandse groepen kun je hier natuurlijk nooit gaan zien. en dat is bij ons wel wal anders. Maar jullie moeten eigenlijk toch blij zijn met Zeeland ik vind het hier zalig en kom volgend laar zeker weer terug" aldus Marlou ten Hooge uit Amsterdam Peter de Krijger die uit Hengelo komt. hij is op de brommer hier naar toe gekomen, zit voor de eerste keer in ad zand Het is gelijk ook de laatste keer zegt hij. „Uitgaan kan |e hier eigenlijk niet. er is maar een leuke tent en verder moei |e naar Knokke. ik heb mijn brommer bij me maar de meeste longens zijn met de trein en bussen zie je hier maar om de zoveel uur Ik snap niet hoe jullie het hier een heel jaar uithouden wit klagen bij ons ook wel eens over te weinig uitgaansmogelijkheden, maar bij jullie is het helemaal verschrikkelijk" Op een overvol strand vonden we ook Els Hoeben die vijftig weken in het taar verkoopster is in Rotterdam'. Els is zestien jaar en is samen met haar vriend voor de eerste keer zonder ouders op vakantie ..Het is hier zo fijn dal ik niet snap waar lullie over moeten klagen, in Rotterdam is hei zo af en toe niet uit te houden van het lawaai, oversteken duurt vijf minuten en hier kan je gewoon op straal lopen stoplichten heh ik hier nog helemaal met gezien en bij ons is het ermee volgeplant En dat jullie hier zo weinig groepen kannen zien. ik ben een tijd lang vaak naar concerten geweest, en op den duur is hel stomvervelend Als er echi een groep komt die ik goed vind en per se wil zien zou ik er best een reis voor over hebben Een bekende radiozender die binnenkort helaas gaat verdwijnen is met een lop duizend begonnen, wij houden hel voorlopig maar op een top vier. HENK VAN PELT De ploeg van Wissenkerke uit Philippine die deelneemt aan de 24-uur van Oostburg (Van onze correspondent Peter Snelders) OOSTBURG - Op vrijdag 2 en zaterdag 3 augustus, zal Oostburg in het teken staan van een groots opgezette fiets- trimr ace „de 24 uur van Oostburg" Adrie Jansen, Frans Quadekker Arnold Huisman en Johan Verhuist zijn de grote organisatorische krachten achter dit unieke evenement Op vrijdag 2 augustus 's avonds om acht uur. zullen de 35 deel nemende ploegen, bestaande uit 175 sportieve deelnemers weggeschoten worden door ex-professional Jan Janssen Het grootst aantal deelnemende ploegen aan deze 24 uur van Oostburg komt uiteraard uit Zeeland, maar ook ploegen uit Rotterdam, Breda en Zaltbommel zullen aan de start versch ijnen. ZEEUWS-VLAAMSE TOP VIER 1 O.K Chicago - Resonace. 2 Suger Babv Love - The Ru bet - tes. 3 Emma - Hol Chocolate. 4 Fly Away - The George Baker Selection Aanvankelijk had de organi satie besloten »m '.til ploegen toe te laten, maar op veler verzoek zijn er nog vijf aan toegevoegd Het plan tot organisatie van deze 24 uur van Oostburg is af komstig van Frans Quadekker Op een van de vergaeringen van de winkeliersvereniging ..Oost burg' die gehouden werd om de zomeractivileiten te bespreken, brachi Frans Quadekker zijn plan naar voren Frans Quadek ker: „Dolenthousiast kan ik nou niel bepaald zeggen dal er ge reageerd werd, maar toch werd al snel duidelijk dat men bereid was om ons te helpen, vooral fi nancieel We hebben toen gelijk de koe hij de horens gepakt door ploegen aan te schrijven en de middenstand in Zeeuwsch- Vlaanderen op de hoogte te stel len. Overal bijna positieve reacties kijk en dat maakt hel leuk wer ken Je weel dat er dan iemand achter je staat, waar je op kunt bouwen. Dal geeft het nodige vertrouwen Je moet vooral niet denken dat het zomaar een kleinigheidje ts. zo'n trimeve- nement Uren, nee ik mag wel zeggen dagen van voorbereiding zijn hieraan voorafgegaan Op zulke momenten van voorberei ding heb je een onmisbare krach l zoals Adrie Jansen nodig Die heefl grotendeels de contac ten met de deelnemers gelegd Zijn telefoonrekening is inmid dels al mei zo'n 70 procent ge stegen Ware woorden.' Adrie Jansen is de contactpersoon van deze 20 uren van Oostburg Hij is het ook die de pers benadert Zelfs de TROS-tv heeft gezegd be langstelling te hebben voor dit 24-uurs festijn maai opeen de finitieve toezegging zit Adrie Jansen nog te wachten Hij hoopt vurig dal de TROS naar Oostburg komt Adne Jansen .Kijk dit 24- uurs festijn is slechts een expe riment. maar als hel siaagt aan moet je er niet aan twijfelen dat we het volgend jaar herhalen In ieder geval aan giften ontbreekt het niet We hebben nu r voor zo'n 5000 gulden aan mies. in natura uiteraard L„„, komt dan nog bij dat we van al lerlei instanties volledige me dewerking knjgen. Wij hebben reeds n pre- Daar veel te danken aan de gemeente, rijkswaterstaat, de gemeentepo litie en aan de middenstand van Oostburg en die uit geheel Zeeuwsch-Vlaanderen Ook de wielervereniging Oostburg draagt zijn steentje bij tot het slagen van dit gebeuren. De fiets-trimrace wordt ver reden op een gesloten parcours, wat de volgende straten omvat: Burchtstraat, Raadhuisplein, Nieuwstraat. Oprit, Ledelplein en Markt. Om acht uur vrijda gavond geeft oud-tourwinnaar Jan Janssen het startschot. De daaropvolgende 24 uur zal er van iedere ploeg minimaal één renner op hel parcours moeten rijden. De 24 uur bestaat uit 5 trimronden en 2 afvalritten. Het leuke van alles is dal iedereen niet een prijsje naar huis gaat. De eerste tien prijswinnaars in het eindklassement krijgen hun premie rechtstreeks overhan digd. de overige premies worden onder de resterende deelnemers verloot. „Voor de eerste atv ai rit hebben we een aardigheidje, want deze zal namelijk bestaan uit een levend varken, voor de tweede afvalrit hebben we een trimfiets. Het leuke van deze twe eat je op alle twee kunt rijden! Als het enigszins moge lijk is vragen wv aan de win naars of ze naast elkaar een ere- ronde op het parcours willen rijden! Op de vraag hoe nu zo'n 24 uursrace in zijn gehegl verloopt, geeft Adrie Jansen een duidelijk antwoord „Het festijn bestaat dus uit 5 trimronden en 2 aïvai- ritten Tevens wordt er twee keer geneutraliseerd Het pro gramma ziet er dan als volgt uit. Vrijdag 2 augustus start 20 00 u eerste trimronde om 22 00 u eerste afvalrit om ongeveer 23.00 u start tweede trimronde Zaterdag 1 augustus van 1 00 u tot 10.00 u neutralisatie, 10 00 u start derde trimronde, 12.00 u. tot 14.00 u neutralisatie, 14.00 u. start vierde trimronde. 16.00 u. start tweede afvalrit, hierna neutralisatie tot 18 00 u 18 00 u start laatste trimronde. finish om 20 00 u". Zo'n trimronde duurt twee uur. Tijdens deze ronden wor den er premies verreden Tijdens de laatste 15 minuten van zo'n trimronde wordt er gereden voor het puntenklassement en de rondeprijs De ploegen die bij het slot van een trim- of afval- ronde bij de eerste tien eindigen komen in aanmerking voor net §untenklassement De ploeg die us na de 24 uur met het meest aantal punten eindtgl is over winnaar Het trimevenement is voor alle leeftijden Men heeft in schrijvingen ontvangen van een een 55-jange en een 61 -jarige.,, Dat ts toch wel kenmerkend voor het enthousiasme wat er bestaat voor dit evenement Ie dereen zou in de veronderstel ling verkeren dat mannen van deze leeftijd een luie stoel prefe reren boven zo'n slopend even ement" aldus Arte Jansen De jurering van dn gebeuren zal verzorgd worden door ex- RNWU juryleden, die zich zoals uit hun toezegging blijkt ook nog nauw verbonden voelen met het wielerspektakel Deze jury leden zijn J Nele. A van Hoorn. J van Hale, A Boelens. P Brug- geman. P Scherbetjn en L van Hijfte De deelnemende ploegen voor de 24 uur van Oostburg zijn Adrie Jansen Tweewtelers Oost burg. Café de Schelde Ter- neuzen van de Plas modes Oost burg. Knutsel huis Oost burg. F l G L Breda. ABN Oostburg. Charles de Smtl Bier vliet Paul Aardewerk Terneu zen Wielertourisl Sluts. SKOL Oostburg. Fterens-Huismans- Quadekker Oostburg, MSM Sluiskil Valk Oostburg Franke Oostburg^ .Jan Jansen Putte, Sportief Fiat Izegem(Blg) FIG 2 Breda FIG 3 Breda. Verrlegem Oostburg. PZ C Terneuzen Bi stro Bar Oostburg, Co-Co bar Oostburg. A en Q Sluiskil. St. Jansteen, Hulsl I Hulst 2, Le Grand Oostburg. Makra Ter neuzen, Manege Rtemens Nieuwvliet, Assurantie de Maat Oostburg, Wissekerke Philip pine. Drinking Team Rotter dam Trimclub Tuf Breda. Café neutraal Terneuzen. Assu antie Versluys Oostburg

de Stem | 1974 | | pagina 6