„Men is vrij om te doen wat men wil" Actiecomité is teleurgesteld over houding ZLM Monumentenzorg laat man molenrestauratie uit eigen zak betalen ERED Hulp voor ongehuwde moeder Z.-VLAAMSE BOEREN IN ACTIE NCB EN ZLM HOOFDBESTUUR OVER DEMONSTRATIE KRING HULST Belgische wielrenner overleden stad iskens .000e zoeker in embad jooslerzande Buien Reparatie van Zeelandbrug weldra gegund Terughoudend HOORZITTING OVER KV-LIJN AMBTELIJKE MOLEN ONGEVOELIG Donderdag 1 augustus 1974 3-kkabbendijke, 3l Bramen per doos i gj bramen (4 kg per kr.) j' 115, Yellow Transparent 0-80 106, 60-70 90, 55-60 0-80 37—94, 65-70 58, 60 68, 55-60 20, 60-70X 46 Earliest II 70-80 81-! >-70 93—97, 65-70 76- 65 84—86, 55-60 1842 II 70-80 105, 60-70 8l' inderen I 50-55 43 40! II 50-55 30, 45-50 21- ■50 20, Opal I 129477 17, grof 52134, fabriek cheurd 35. Early Laxton «rof 53118, fabriek 11— chieurd 14-37. Ontario I I 37, grcrf 50—119, fa. 34 en D, gescheurd 6 ■uimen I 127171. if grof 30145, fabriek en D gescheurd 13 en >ege Toolse I 193, II 113 51, fabriek 56. Washing! 115, II 29, grof 78—107 bessen I 175208, Iix 57, II 60151. Per doos: ïien I 9093, II 31, Lo! ssen IIX 17, kruisbessen 153, rode bessen I 58 >m I 60, IIX 56, II 49' aanv. hard fruit 900 kis- roentenê p. st.: kropsla I II 8>/2, komikomniers bloemkool 4 per Ja. per kr. 96133, 8 per J, afw. 7382, per bos 1 38, uien 39, wortelen lderij 12, per kg: aard en bonken 2129, grote 1, driel 1317, kriel 12— ibarber 8, gr. sav. kool snijbonen I 300—350 0, krom 109129, dubo. ionen IIX 132138, I! 125, pronkbonen I 180, rie 1618, tomaten AI 1, II 64, BI 74—75, Bil I 43—51, II 42. Kroten I, uien 3746, waspeen olrapen 35. INEUZEN, 31 juli pet sla 1: 30—32, sla 2 17 ■loemkool A: 1,501,64 18, B 96—1,08, B2 74—83, e komkommers 19—36, os prei 6367, per kilo aardappelen eerstelingen :n 31, drieling 625, do- rote 27, andijvie 33—45, essebonen 1,401,66 pre- 1,38, rabarber 13—25, ten Ontario 1,40145, to- A 78—88, B 87—97 C2 ivevekool 3639, rode 2035, spitskool 65, kas- >nen 2 2,312,99, kassnij- krom 1,61, uien grol 6, uien kriel 11, per e rode bessen 1,55, 2: 1. mijn Aan de vismijn •eskens werd aangevoerd: kg, export garnalen 374- 191 kg. pellerij garnalen 1210 kg. bot 40-49, 573 schar 127-250, 2848 kg. 154-264, 3538 kg. ton 210, 581 kg. tarbot 410- 198 kg. griet 184-520, 61 kabeljauw 253-303, 3 kg 115, 13 kg. rog 321- 57 kg. makreel 160-168, kg. poon 94-190, 62 kg 241-260, 26 kg. tongschar 49, 41 kg. inktviis 122- :8 kg. steenbolk 142. i een onzer verslaggevers) jOOSTERZANDE Het nbad van Kloosteriande t afgelopen dinsdagmiddag ijfentwintigduizendste rt" er van het seizoen 1971 iaald. Het is de zesjarige ne van de Broecke f' sterzande. ets vermoedend stapte de dige zwemster in spé pre* om viei uur het zwembad en, waar zij werd verrast de mededeling dat zij vol- jaar een heel jaar gratis zwemmen. Het abonne- t zal worden uitgereikt als aar zwemdiploma haalt. an de eis om" op grond van hinderwet korven te 0oU" moet hoe dan ook ee" worden voldaan. De hen te: „Er is gekllagd en :edure is in werking. A!' niets don, krijgn v™ een klacht van het coU®' an Gedeputeerde Staten, vereniging heeft het gel' de klager, di bang is tinderen vroeg of laat itoffr worden, zich nI^. •uneus opstelt: „Van mj t- de vereniging helemaa te verdwijenen, dat 1 t mijn bedoeling x wel moet er een bevei komn. Van de pij len die zijn gevallen in de dit nog jonge seizoen, ien winkeltje kunnen ion" De heer Thille"18, niet te weten dat er 20 ht :n bij de buren terL. „ekomen. ..Dat moet 3 zijn op de oefenavonj maa- daar zijn we gestopt". (Vervolg van pag. 1) Men stelt zich voor dat van uit de verzamelpunten lang zaam in kolonne een bepaalde route wordt gereden. Een ge deelte van het NCB-eisenpak- ket zal dan iri de vorm van leuzen worden meegevoerd. Hoewel de teksten voor de diverse protestborden nog niet bekend zijn, heeft de organi satie van het gebeuren meege deeld dat er geen cijfers aan te pas komen. De demonstratie, waartoe dinsdagavond werd besloten, is in eerste instantie voor de eigen ledenkring op touw ge zet. De NCB-besturen zeggen ret echter te appreciëren als alle solidaire boeren in Zeeuwsch-Vlaanderen zich vrijdag bij de demonstranten aansluiten. De eerste actiegroep bestaat uit de afdelingen Vogelwaar de, Hengstdijk, Kloosterzande, Ossenisse en Lamswaarde. Het verzamelpunt is Kuitaart. Groep twee bestaat uit de afdelingen: Graauw. Hulst, Nieuw-Namen. Sint Jansteen, GMnge en Heikant en bomt samen m Hulst op de Grote Markt. Groep drie is geformeerd uit de afdelingen: Westdorpe, Zuiddorpt, Koewacht, Over slag en Axel. Startpunt is hier, de Bontekoe in Koe wacht. Groep vier, de afdelingen Sas van Gent en Philippine, heeft als verzamelplaats, Phi lippine gekozen. De tijd van vertrek is voor alle groepen vastgesteld om acht uur. (Van een onzer verslaggevers) GOES/EINDHOVEN Het hoofdbestuur van de NCB neemt geen verantwoording voor de protestactie, zoals die aanstaande vrijdag door de afdelingen van de NCB-kring Hulst gevoerd gaat worden. Overigens wordt de actie niet afgekeurd. „Men is als kring vrij om te doen wat men wil", zo liet de ondervoorzitter van de NCB, de heer Fr. Mikkers uit Eindhoven, gisteren weten. A.s. maandag wordt er overigens wel een spoedeisende vergade ring gehouden door het NCB-hoofdbestuur om de acties van de afdelingen te bespreken. den net zoveel handtekeningen gezet als er boeren zijn", al dus de heer Overbeeke over het succes. Tezijnertij.d zullen de hand tekeningen bij de juiste men sen bezorgd worden. De heer Overbeeke toonde zich geen voorstander van de actie, wel ke ln oost-Zeeuwsch-Vlaande- ren op stapel staat. Eerst muest volgens hem de zaak op papier worden uitgevochten. De heer Overbeeke eiste waardevaste producten voor de landbouw en een goed be leid. Aan subsidies had men weinig, men diende goede prijzen te krijgen. De kosten per hectare waren dit jaar al gestegen met f 300,-. Op een ei wordt momenteel drie cent toegegeven, schetste hij de si tuatie. Ir D. Duteijn, secretaris van de ZLM, toonde zich gisteren minder gelukkig met de regio nale acties, die ondermeer in oost-Zeeuwsch-Vlaanderen op stapel staan. De ZLM wil vooral een krachtig landelijk protest. Op zichzelf vond de heer Luteijn het niet erg in dien op regionaal niveau spel- deprikken werden uitgedeeld. Maar deze mochten de lande lijke actie niet benadelen. De heer Luteijn toonde zich met name bezorgd over een moge lijke versnippering van krach ten. Officieel zal de ZLM de protestactie in oost-Zeeuwsch Vlaanderen niet meedoen maar de ZLM-leden zijn volle dig vrij gelaten. Dat de landbouworganisaties slechts een prijsverhoging van vier procent zouden eisen, noemde de heer Luteijn een misverstand. Want met de vier procent tussentijdse verhoging van de garantieproducten moet een ander marktbeleid ge paard gaan. De eis is in feite dat de boeren de richtprijzen werkelijk kunnen krijgen. En dat houdt een prijsverhoging in van 10 tot 15 procent. In Brussel wordt met twee prij zen gewerkt: De interventie prijs, hetgeen op het laagste niveau ligt, en de richtprijs welke een stuk hoger ligt. De bedoeling is dat de boeren de richtprijs krijgen voor hun product maar door het beleid van „Brussel" zijn de prijzen het laatste jaar konstant op het laagste niveau gedrukt. Intussen gaat de handteke ningactie, een initiatief van landbouwer ,T. L. Overbeeke uit Baarland, in de zak van Zuid-Beveland door. „Er wor- De vooruitzichten voor vrij dag en zaterdag, opgemaakt door het KNMI op woensdag om 18 uur: Enkele buien, later meer zon en enige daling van temperatuur. Weersvooruit zichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Voor vrijdag: Aantal uren zon: 0 tot 8. Min. temp.: om streeks 14 graden. Max. temp.: omstreeks 21 graden. Kans op oen droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans °P een geheel droog etmaal: 40 procent. Voor zaterdag: Aantal uren son: 2 tot 9. Min. temp.: om streeks 12 graden. Max. temp.: omstreeks 19 graden. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans °P een geheel droog etmaal: 99 procent. walefslandert Dewaterhoogten van woens dagmorgen meegedeeld door Rijkswaterstaat: Konstanz 455 "3 Rheinfelden 292 -6, Straatsburg 288 -14, Plitters- dorf 452 _14, Maxau 513 -11, Plochingen 136 -3, Mannheim -2, Steinbach 132 pl.l, Mamz 332 -10, Bingen 196 -11, kaub 243 -15 Trier 227 -1, Koblenz 243 -11, Keulen 218 - Ruhrort 387 - 21, Lobith 1924 .9, Pannerdense kop 988 "18, Nijmegen 821 -7, IJsseL kop 889 -4 Eefde IJssel 418 Soi' Deventer 292 -2, Monsin ?448 p],6, Borgharen 3819 pl. Belfeld 1084 pl. 1. Grave "Weden de sluis 502 pl.2. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Gisteren vond in Middelburg de aanbe steding plaats van de reparatie van het kapotte gedeelte van de Zeelandbrug. Dit houdt in het herstellen van de brug- klep, het aanbrengen daarvan, het herstellen van de bescha digingen in het beton van de brugkelder en het verneiuwen van verankeringen van machi neonderdelen. Er waren vijf inschrijvers. Kloos Kinderdijk n.v. te Kin derdijk schreef in voor ƒ850.000, de koninklijke fa briek Penn en Bauduin n.v. te Dordrecht voor ƒ842.000, Lub bers constructie-werkplaats en machinefabriek Hollandia b.v. in Krimpen aan de IJssel voor ƒ820.000, De Groot b.v. in Zwijndrecht voor 1.081.000 en H.V.O. uit Vlaardingen voor ƒ864.000. Door provinciale waterstaat van Zeeland zal worden beke ken aan wie het wenk moet worden gegund. Binnen een week denkt men hierover een beslissing te kunnen nemen. De aannemer kan direct daar na aan de slag. Bij provinciale waterstaat verwacht men dat rond het einde van het jaar het werk gereed komt, zodat de twee baileybruggen dan kunnen verdwijnen. MORGEN, vrijdag 2 augus- Bergen op Zoom 3.23 en '■44. Hansweert 2.32 en 14.47, '«neuzen 2.01 en 14 17, Vlis- ,!nf>en 1.29 en 13.46 Wemel- 3.13 en 15.43. (Van onze sportredactie) GENT De Belgiscre ama teurwielrenner Ernie Blom- maert is gisteren na een lang durige ziekte in het zieken huis van Gent overleden Blommaert was afkomstig uit Sint-Niklaas. Vorig jaar sleep te hij bij de stayers de Belgi sche titel in de wacht. (Van een onzer verslaggevers) HULST-AXEL Het actie comité dat verantwoordelijk was voor de organisatie van de protestvergadering van af gelopen maandag in Klooster- zande. heeft bij monde van voorzitter Jar. de Kraker uit Axel (ZLM-lid) verklaard, te leurgesteld te zijn in de hou ding van de ZLM omdat be sloten is een afwachtende hou ding aan te nemen en niet het initiatief vam de NCB te vol gen. De heer Kraker zei de NCB te bewonderen. Over de vier percent-eis: „Het is veel té slap, als er wordt onderhandeld, krijgen- we misschien twee percent. We moeten beginnen met vijf tig percent", aldus de voorzit ter van het actiecomité. Hij betreurde het dat tijden3 de vergadering van dinsdagavond geen oppositie is gevoerd te gen de voorstellen van de gen de voorstellen van de ZLM-kring voorzitters Scheele en Van Hoeven. „Ik heb meerdere telefoon tjes gehad vam mensen die zei den: Hoe kun je met de vier percent verhoging akkoord gaan"? Jac. de Kraker voor spelt een behoorlijke deelna me van ZLM-leden aan de de monstratie, aanstaande vrijdag. „Het actiecomité maakt op het ogenblik pas op de plaats. We doen wel mee aan de demon stratie". ZLM-kringvoorzitter K. Scheele uit Axel: „De geëiste vier percent is eigenlijk wel aan de tamme kant, maar ik heb er geen idee van met hoeveel percent de prijzen dan wel moeten worden verhoogd. Als standorganisatie kun je geen zeventig percent eisen. Wordt dat gedaan, dan gebeu ren er gekke dingen. Wel moet het belanstingstelsel worden aangepast. Stel dat de belastingdruk blijft zoals het nu is en we kregen zestig percent prijsverhoging, dan verandert er niets aan de situ atie". aldus de kringvoorzit ter In het feit dat de NCB en de ZLM duidelijk een verschil lende wijze van actie voor staan, zag hij geen symptoom van een „scheiding der gees ten". „De ZLM heeft besloten nog even af te zien. We wach ten op de landielijke protest vergadering van het KNLC ln Utrecht volgende week. In de demonstratie van de NCB zul len eichter mgal wat ZLM- leden meerijden. We voelen solidair, al zullen we de actie niet officieel aanbevelen. Wel vind ik het een prestatie dat de NCB op zo'n nette manier gaat demonstreren". NCB-kringvoorzitter F. de Waal vrijdag zelf niet aanwezig in verband met een verga-de ring van het hoofdbestuur, probeerde de leden en afde lingsbesturen er tot dinsdaga vond van te overtuigen dat de weg van het overleg naar zijn mening beter is dan een open lijke demonstratie. De onver wachte (en naar vele be stuursleden na afloop van de vergadering verklaarden „on gewenste,,) aanwezigheid van twee economische NCB-des- kundigen uit Tilburg, kon de roep om directe actie niet meer stuiten. De heer De Waal moest zich daarbij neerleggen. „We zijn een moderne club en er wordt gedaan wat de ver gadering wil", aldus zijn com mentaar op de ontwikkelin gen. Over de aanwezigheid van de twee Tilburgse economen zei de kringvoorzitter: „Het feit dat zij er waren, kjvam verkeerd over. Zij waren hier naar toe gekomen omdat ze wilden weten wat er door de mensen gevoeld wordt". De heer De Waal toonde zich dinsdagavond laat overi gens terughoudend over de vraag of hij het eens was met het actiebesluit van de afde lingsbesturen. Wel zei hij de leden te vertrouwen als het ga-at over het in de hand hou den van de demonstratie. Ten aanzien van het ZLM-besluit verklaarde de heer De Waal: „Wij hebben alle waardering voor de ZLM.,,. Hij noemde de actie van aanstaande vrijdag „geen reclamestunt". De NCB-voorzitter zou gis teren in het bezit zijn geko men van de eindcijfers over 1973 van de bedrijfseconomi sche boekhouding. In dit ver slag moet, aldus de heer De Waal, tot uiting komen hoe de Zeeuwse en Brabantse NCB ers er in feite voorstaan. De kringvoorzitter heeft reeds enkele malen verklaard dat deze cijfers eerst moeten worden bekeken, voordat men eisen kan stellen. (Van een onzer verslaggevers) GOES De commissie elektriciteitswerken houdt op 19 -augustus in De Korenbeurs te Goes een hoorzitting. Daar op kunnen bezwaren worden ingediend tegen de aa-r te leg gen hoogspanningsverbinding (KV-lijn) tussen Goes en de Zeeland-brug. De hoorzitting bestaat uit twee gedeelten. Van negen tot tien uur kan men inlichtingen krijgen over de verbinding en van tien tot halfelf is er gele. genheid tot indienen van be zwaren. De commissie is van plan zich strikt'aan de vastge stelde tij-den te ho-uden. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Na lange tijd van voorbereiding is on langs in Zeeland van start ge gaan het bureau voor hulpver lening aan niet-gehuwde moe ders. Landelijk gezien was Zeeland nog de enige provin cie, waar een dergelijke voor ziening nog niet bestond. Het bureau, dat gevestigd is aan de loskade te Middelburg, valt onder de stichting voor niet-gehuwde moeders in Zee land. Het Zeeuwse bu-reau is onder meer mogelijk gewor den door een gift van het Nederlands Comité vioor Kin derpostzegels. Tot no-g toe waren in Zee land niet-gehiuwde moeders voor hulp aangewezen op de bestaande maatschappelijke werkinstellingen of o-p de bu reaus voor niet-gehuwde moe derzorg in Breda en Rotter dam. Volgens gegevens van het C.B.S. waren in Zeeland de buitenechtelijke geboorten in 1971, 1972 en 1973 respectie velijk 67, 80 en 72. E-en buiten echtelijke zwangerschap roept meestal een veelheid van vraigen en problemen in eens op en het gaat om ingrij pende beslissingen. Uitgangs punt voor de hulpverlening door het Zeeuwse bureau is de vragen en problemen waarmee een aanstaande niet-gehuwde moeder komt. De ervaring leert, dat een langer d-urehd contact nodig is om de proble men op te lossen. Het Zeeuwse bureau wil daarnaast iedereen helpen, die betrokken is bij het probleem van een ongehuwde zwanger schap. Het bureau in Middel burg (Loskade 25, tel. 01180- 27311) werkt door de gehele provincie voor personen en in stellingen van alle gezindten en levensbeschouwingen. Aan het bureau is als maatschappe lijk werkster verbonden me juffrouw A. Rosink. Drs. L.W. Kokee, bedrijfse conoom van beroep en althans gedurende de werk dagen van de week woon achtig in Krimpen aan de IJssel' vundt zichzelf gee-n „molengek". Want geeft hij als omgek-eerde kenmerken, „ik koop geen literatuur over molens meer en d-oor de week praat ik in mijn vrije tijd ook over andere zaken. Ik ken echter mensen, die over niets anders meer kun nen praten". Maar mevr. Ko kee steunt haar man in deze opvatting toch niet geheel en al. „Voor mijn gevoel is hij wel een molen-gek. Maar hij zegt dat er nog ergere zijn", klinKt het bemoedigend uit haar mond. Toch moet gezegd worden, dat de heer Kokee in elk geva-l een flinke kilap van de molenwiek heeft gekregen. In zijn hobby is hij momen teel nog maar van één ge dachte bezeten: de windstel- lingmolen .,De Korenbloem" in Kortgene in zijn geheel oorspronkelijke staat restau reren. Bewust steekt hij daarin al zijn vrijie tijd: elk weekend en al z'n vakantie. En' als je zo hooyt vertellen met hoeveel personen hij werkt, geloof je dat in eerste instantie nauwelijks. Maar het blijkt waar te zijn: Op zijn dooie eentje. En dat al bijna twee jaar. Elk week einde in de Korenbloem aan het timmeren en zagen. Hij is zelf aan de restauratie ibegonnen, omdat het verval imet de dag erger werd. In 1967 heeft hij de molen ge kocht. Hij i begon met het aanvragen van subsidie voor de restauratie, want daarvoor had nij de koop gesloten. De ambtelijke subsidiemolen maalde echter veel trager dan de staat van de Koren bloem toeliet. Uit armoede begon de heer Kokee ma-ar zelf te timmeren. Tot n-og toe heeft hij de zaak nog geheel uit eigen zak betaald. „Ge lukkig waren nog veel oor spronkelijke onderdelen van de molen aanwezig. Een en kel inderdeel heb ik in Bra bant op de kop kunnen tik ken", aldus de heer Kokee. Intussen zijn dé subsidie- vooruitzichten erg somber geworden. „Gewijzigde in zichten", heet dat bij Monu mentenzorg. Zoals de zaken er nu voorstaan, zal de heer Kokee voor de restauratie nooit een cent subsidie krij gen. En dat a-lleen. omdat hij als particulier te boek staat. Zou hij als eigenaar van de Korenbloem stammen uit een molenaarsgeslacht, dan zou hij wel voor subsidie in aan merking kunnen komen. Vóór de „gewijzigde inzich ten" bij Monumentenzorg was aan de heer Kokee wel subsidie toegezegd. Die toe zegging is ingetrokken. Er zat voor hem weinig anders op dan zelf met het karwei te beginnen. En de afgelopen twee jaar heeft hij op zijn dooie eentje heel wat werk verzet. Behalve van de steenzolder moesten de vloe ren van alle zolders in de De in restauratie zijnde molen te Kortgene. molen worden vernieuwd. Dat is nu gebeurd. De stel lingdeuren zijn gerepareerd. De molenstenen lagen ech ter helemaal beneden. Die moesten terug na-ar de steen zolder. „Molenmaker klaren dat met hun speciale materi aal in één dag. Ze vroegen er echter f 5000,- voor. Dat was me te duur. Ik heb zelf e-en takel gekocht voor f 100,-. De vier molenstenen heb ik daarmee persoonlijk naar de steenzolder getakeld. Een hels karwei. Over één steen takelde ik een week. Ik was dan uitgeput en moest een maand rusten. Mijn takel was namelijk te kort en dus moest ik de steen ook nog een paar keer verpakken". De heer Kokee schat dat de restauratie van de Kort- geense Korenbloem nu onge veer halverwege is. Een van de grootste karweien, die nog te gebeuren staat, is de vernieuwing van de kap. Die moet eraf, samen met de loodzware as. De wieken lig gen al beneden en worden momenteel door hem her steld. Ook de omiioop moet nog onder handen worden genomen. Volgens de begro ting kosten beide zaken on geveer f 55.000,-. „Ais ik er het geld voor had, besteedde ik het heus wel uit", voegt de heer Kokee hieraan toe. 0 Twee molenstenen. In het midden ervan de steenkraan, waarmee de molenaar de stenen kan kantelen en optillen om ze te slijpen. Het hout voor de nieuwe kap heeft hij ondertussen klaar liggen. Hij probeert nu de hulp te krijgen van een ta- k-e'lbedrijf, die bereid is de kap naar oeneden te brengen en na reparatie weer naar boven te hijsen. De heer Kokee, gediplo meerd molenaar, wil de res tauratie van de Korenbloem beslist voltooien. Al moet hij er nog jaren alleen aan wer ken. De financiën zijn het probleem. Allen al de prijs van het hout Daarc-m is in mei dit jaar de Stichting t.b.v. de restauratie van de windmolen De Korenbloem opgerictft. De stichting is uit nood geboren door de '„ge wijzigde inzichten" bij Mo numentenzorg. De stichting voert nu een actie voor dona teurs. De reacties komen overal uit het land vandaan. Maar niet uit Zeeland. Dat brengt de heer Kokee op een heel ander aspect. Naar zijn ervaringen is het klimaat in Zeeland voor het restaureren van molens be paald niet gunstig. De ge meente Kortgene is tot nog toe alleen maar vervelend geweest, vindt de heer Ko kee. De provinciale overheid heeft ook geen belangstel ling. Verder doen er volgens de heer Kokee de gekste verhalen d-e ronde over de restauratie. Verhalen, die ge tuige van wantrouwen in de bedoelingen van de heer Ko kee. En het valt hem ook tegen, dat er in Zeeland zelf weinig enthousiastelingen schijnen te zijn die zich willen inzet ten voor het behoud van een stuk uniek molen-bezit. El ders in het land heb je „het gilde van vrijwillige mole naars" of de Vereniging de Hollandse Mol-en. Die pakken zo'n restauratie aan met tien of twaalf man. In Zeeland moeten toch ook jongelui te vinden zijn, die hiervoor en thousiast zijn. Een organisa torische structuur hiervoor ontbreekt in Ze-eland echter. Tot nog toe probeert de Hol landse Mo-len al jaren tever geefs een dergelijke organi satie in deze provincie van d-e grond te krijgen". Alles bijeen genomen is voor de heer Kokee maar één conclu sie mogelijk: Zeeland heeft geen gunstig molen-klimaat. Maar eenmaal zal de Koren bloem in Kortgene weer in zijn oude staat draaien. Dan zal er weer graan worden gemalen ten behoeve van de molenaarsopleiding, die de heer Kokee er wil vestigen. „Het oude molenaarsa-mbacht dreigt namelijk uit te ster ven. Dat moet voorkomen worden. „Een bedrijfseco noom Kokee is bereid daar voor nog jaren op zijn dooie eentje te werken aan het herstal van de Korenbloem. Als je ziet hoe De Koren bloem in Kortgene er na twee j-aa-r solowerk van bin nen uitziet, moet men toege ven: Kokee is een taaie doorzetter. Als hij het echter vooraf allemaal had geweten, zou hij er naar zijn zeggen waarschijnlijk nooit a-an be gonnen zijn. Maar ook hierin valt zijn vrouw hem af: -.Hij had het toch niet kunnen la ten". Twee enthousiaste suppor ters heeft de heer Kokee op Noord-Beveland in elk geval: de heer en mevr. Versiuijs in Wiss-ekerke. Het echtpaar Versiuijs woont daar in Mo len Landzigt. In 1972 zijn ze erin getrokken, na twee ver diepingen zeer smaakvol te hebben vertimmerd. Voor dien was het reeds een zo merwoning „Erg jammer", zegt de heer Versiuijs. Land zigt is namelijk geruïneerd. Alles is eruit gehaald. Ook „molengek" Versiuijs wil van Landzigt toch nog wat maken: „Ik zou de molen in ieder geval weer zo willen opknappen, dat hij weer kan draaien. Her werk hiervoor wil ik best helemaal zelf doen. Maar het hout is zo duur. Dat kan ik niet beta len. Ook de heer Versiuijs klaagt wat dit aangaat over het ongunstige Zeeuwse kli maat. De toeristen hebben zelfs voor zijn gehavende molen zonder wieken wel veel belangstelling. Ze hou den halt om hem t-e bekij ken. Voor hem zou het al een grotere trekpleister zijn Indien Landzigt kon draaien. Het publiek kon dan van hem binnen komen kijken. De heer Versiuijs is ook be zig met het behalen van het molenaa-rsdiploma. Kritiek heeft de heer Versiuijs op het beleid ten aanzien van reeds gerestaureerde molens. „Zelfs die staan hier in Zee land veel te vaak stil. Een molen moet draaien. Er zou den in Zeeland jonge mole naars moeten komen, die de gerestaureerde molens regel matig laten draaien. Er moet hier een stichting of vereni ging komen". Maar ook de heer Versiuijs van Molen Landzigt in Wissekerke voelt zich tot nog toe een een ling. eindredactie: rein van der helmt

de Stem | 1974 | | pagina 3