HORLOGEVENTERS WEER ACTIEF Derde duwbak uit de diepte gelicht Coördinatie orgaan wil beroepskraciit Drieduizend waterpompen gulden voor in Malawi „Brandweer reorganisatie politiek spel geworden'5 Gemeentebestuur vindt aanleg van aardgasnet in buitenwijken Borsele te duur Parttimeopleiding M.B.O.- inrichtingswerk kan starten Beschermen van natuur landschap en milieu groeit leden boven het hoofd AFKEURENDE REACTIES IN KWADENDAMME EN SHEERENHOEK n streek - Oudelande Voorstel B. en W. HORECA IN VEERE MAG LATER SLUITEN Politie maakt eind aan vertoning van sexfilms in Sluis Hulst Door lekke tank Gasolie in Veerse Meer Ter neuzen Burgerlijke stand Maandag 29 juli 1974 (Van onze correspondent) PHILIPPINE De horloge- venters, ongeveer 25 in getal, rijn tijdens het weekeiiwlle in Philippine weer bijzonder ac tie! geweest, zöer tot ongenoe gen vam de plaatselijke mid denstand. Vooral de heer Wis- lcerkie, vanf het bakende mos- sejrestaurant klaaigt steen en been. „Zij opereren elke dag voor namelijk op het parkeerterrein hier voor de diner", aldus de heer Wiiskerke, die er verder aan toevdagt, dat de venters heel vaak zeer agressief te werk gaan. „Zij gaan voor de portieren van de auto's staan en beletten op die manier de mensen uit te stappen. De po litie doet er niets aan." De rijkspolitie te Sas van Gent oordeelt er heel anders over. Behalve dat er vorige week een actie is geweest, zegt de Sasse politie: „Wij zit ten die lui regelmatig achter de vodden, maar als zij de politieauto zien, zijn zij ver dwenen. Terwijl we op zoek gaan om eventuele venters te pakken, gaan zij naar Sas van Gent terug, of naar een andere plaats". „Het Is lang niet een voudig", zo vindt men bij de politie. (Van een onzer verslaggevers) GOES In navolging van diverse andere provinciale milieu federaties wil ook de stichting Zeeuws Coördinatieorgaan voor natuur-, landschaps- en milieubescherming komen tot aanstelling van een bezoldigde kracht. Dit staat te iezen in het jaarverslag over 1973 en de eerste helft van 1974 van de stichting. De werkzaamheden rijn sterk toegenomen. Dit blijkt uit het overzicht van de acti viteiten van de stichting. Alle Zeeuwse bestemmingsplannen bijvoorbeeld worden door de stichting nauwkeurig beke ken. In de zes maanden, dat de stichting is geabonneerd op de staatscourant, werden onge veer 150 bestemmingsplannen nader bezien. Hiervoor is ook in opbouw een provinciaal netwerk van medewerkers. Tegen nogal wat plannen heeft Morgen, dinsdag 30 juli Bergen op Zoom 0.29 en 13.17 Hansweert 12.23 Temeuzen 11.57 Vlissingen 11.28 en 23.55 Wetneldinge 0.19 en 13.07 Vooruitzichten voor dinsdag on woensdag, opgesteld door "•t KNMI zondag om 18 uur: Overwegend droog met van hJd tot tijd opklaringen. Wei- j11? verandering in het huidige temperatuursniveau. Weersvooruitzichten in cij- |eps, gemiddeld over Neder land. Voor dinsdag: Aantal uren 2"n 0 tot 8, min. temp: om streeks 11 graden, max. temp. omstreeks 20 graden, kans op een droge periode van min stens 12 uur 90 procent kans °P een geheel droog etmaal 70 Procent. Voor woensdag: aantal uren sou 2 tot 11, min. temp: om streeks 12 graden, max. temp: "greeks 21 graden, kans op ®en droge periode van min jus 12 uur 95 procent, kans °P een geheel droog etmaal 80 Procent. de stichting bezwaren inge diend en niet zonder succes. Het werk van de stichting mag geacht worden, zo staat in het jaarverslag, in het alge meen belang te zijn. „Het valt niet te ontkennen dat iedereen is gebaat bij een effectief be leid op het gebied van natuur- landschaps- en milieube scherming". De leden van het dagelijks bestuur van de stich ting zien echter geen kans meer om het vele werk naar behoren te doen in hun vrije tijd. De Zeeuwse provincie is namelijk zo sterk in ontwik keling, dat men met veel pro blemen in aanraking komt. „Problemen op velerlei gebied blijven echter onaangeroerd liggen wegens gebrek aan tijd", aldius het jaarversla-g- .Daarom wil men sterk pleiten voor het aantrekken van een beroepskracht. Binnen afzien bare tijd zal dit bij de stic' j'iyg aan de orde worden gesteld. Bij de stichting Zeeuwse coördinatie-orgaan voor na tuur-, landschap- en milieu bescherming zijn momenteel 26 organisaties aangesloten die tesamen ruim 72.000 leden vertegenwoordigen. 0 Pas bij Het Goese Sas werd de bak boven water gehesen. (Van onze correspondent) WEMELDINGE Afgelo pen zaterdag is de derde duw bak (2600 ton) gelicht van de in totaal vier bakkien, die on geveer drie weken geleden zijn gezonken op de Oostetr- schelde nabij Wemeldiinge. Bij het karwei zaterdag wa ren drie drijvende bokken van de fa. Tak uit Rotterdam en de fa. Van den Akker uit Vlissingen betrokken. Verder was er hulp van drie sleepbo ten. Men is ruiim veertien da gen bezig geweest om de tros sen rond de gezonken duwbak te bevestigen. Om 13.00 uur zaterdag' was men hiermee klaar. De duwbak lag op een diep te van 25 meter. Nadat de bak was opgehesen tot elf meter onder het wateroppervlak, werd het gehele zaakje door de sleepboten naar het Goese Sa® gesleept. Da-ar werd de duwbak boven water gebracht Op dat moment ondervond het karwei vertraging, want één van de bokken bleek niet hoog genoeg te kunnen tillen, zodat eerst verpakt moest worden. De duwbak zal boven water worden leeggepompt. De bak is total-lass: hij bleek overal gescheurd en de luchtkasten waren ingedeukt. Toen het kanaal door Zuid- Beveland drie weken geleden gestremd was, moest een duw boot met vier bakken buiten gaats blijven. Men was verge ten de luiken van de bakken te sluiten, toen er een flinke wind opstak. Twee bakken kapseisden en twee anderen raakten op drift. Deze twee zonken later eveneens. Zondag aanstaande hoopt men de laat ste duwbak te lichten. --■-„I'iSCiS.iiiiiiMit.rtijaEiiaMiia'i.iBsrsic: -iwi&ijüa! Drie bokken sleepten het gevaarte onder water weg. iWTiiiiiin Schieting Bij de heer J. F. de Rijke gaf de handboog vereniging „Edele-Handboog" een avondschieting op de lig gende wip. Er werd door 33 sohutters van 12 verenigingen ingeschreven. De uitslag is. hoofdvogel: j. F. de Rijke van Edele-Handiboog uit Oudelan de le zijvogel Sjors (de Troetsel uit Niel uit België); 2e zij vogel C. D. Raas van Vooruitgang uit Kwadendam- me, bij loting; le bovenkal W. Geys van Soranus uit Hein- kenszand; 2e bovenkal P. J. Timmerman van Vrye-Sehut- ters uit 's-Heerenhoek; le on- derkal G. M. Geense van Eensgezindheid uit 's-Heeren hoek; 2 e on-derkal W. Geys van Soranus uit Heinkenszand, bij loting; le klep C. D. Raas van Vo-oruiitgang uit Kwaden- damme; 2e klep J. F. de Rijke van Edele-Handboog uit Oude lande; 3e klep J. C. v. Ant werpen van Eendracht uit Vlissingen; meeste kleine vo gels, P. Daalman van ADLM uit Kwadendamme, zeven vo gels. Er waren op deze schie ting 20 prijzen in natura te winnen. (Van een «n/ser verslaggevers) VEERE Het gemeentebe stuur van Veere wil het slui tingsuur voor de horecabedrij ven in de gemeente vastge steld zien op 01.00 uur. Tot nog toe stond in de gemeente lijke politieverordening, dat de horecabedrijven in Veere am 23.45 uur hun deuren moesteen sluiten. B. en W. van Veere vragen de gemeenteraad de politie verordening op dit punt te veranderen. In de praktijk is namelijk gebleken dat het huidige sluitingsuur veel te vroeg is. Bovendien is het sluitingsuur in de andere Wal- eherse recreat-ieigemeenten ook één uur in de nacht, zo argu menteren B. en W. Ook willen B. en W. veran derd zien dat men gedurende het badseizoen niet met paar den op het strand mag komen tussen 8.00-20.00 uur. Men wil die tijd wijzigen in 8.00-18.00 uur. Een verzoek hiertoe is binnengekomen bij het Veerse college van actieve beoefe naars der ruitersport. (Van onze cvrespandcnt) SLUIS De Sluise rijkspo litie heeft zondagmiddag een einde gdmaaikt aain de verto ning van pornografische films in de bovenzaal van sexshop Climax op de Kaai. Een tleintal bezoekers, allen Beigen, die honderd franken «nttes hadden betaald werden, nadat hun identiteitspapieren waren ingenomen, uitgenodigd op het politiebureau te ver schijnen voor het afleggen van een getuigenverklaring. De apparatuur en de films werden in beslag genomen. Tqgen explefitant R. H. werd proces-verbaal wegens over treding van de bioscoopwet opgemaakt. Vrijdag was de rijkspolitie ook reeds opgetre den tijdens diavoorstellingen in de sexshop van P. M. op de Harkmarkt te Sluis. Ook tegen M. werd procets-verbaal opge maakt. Benoeming Tot ambtenaar ter gemeentesecretarie afde ling Algemene Zaken in Hulst wordt per 1 augustus benoemd, de heer P. Rottier uit Lams- waarde. (Van een onzer verslaggevers) HEINKENSZAND Burge meester en wethouders van Berselle zijn van mening, dat de gemeenteraad niet moet in gaan op een verzoek tot aan sluiting op het aardgasnet van «en aantal wijken in de ge meente. Hat college vindt na melijk het bedrag van 100.000 gulden, dat de gemeente hier voor op tafel moet leggen, to hoog. Het gaat om wijken, die buiten de bebouwde kom lig- gan. Dit jaar zal Nisse als laatste bebouwde kom in Bor sele op heit aardlgasnet worden aangesloten. De PZEM heeft zich bereid verklaard een aantal aanslui tingen buiten de bebouwde kom te verzorgen als de ge meente hiervoor een eenmali ge bijdrage verleend. Het gaat dan om aansluitbare percelen in Sinoutskerke, het Lange- weegje in Kwadendamme, de Nassauweig en de Molendijk in 's-Heerenhoek, de. Schippers- weg in Nieuwdorp, Graszode en Baarsdorp, bungalowpark Scheldeoord en de 's-Heeren- hoetesedijk in 's-Heerenhoek. B. en w. viniden, dat al deze gevallen in zijn geheel beke ken moeten worden met uit zondering van de Schippera- weg in Nieuwdorp. Inclusief de herbestratinigricosten komt de gemeentelijke bijdrage dan op een ton, hetgeen teveel wordt geacht. B. en w. zeggen bij hun afwijzend standpunt mede overwogen te hébben, dat voor gas voldoende vervanigingsmo- (Van een onzor verslaggevers) GOES Zaterdagmiddag is gasolie terecht gekomen in het Veerse Maer als gevolg van «en lek in één van de tanks van de binnemvaairttanker Ral lus. De binnenvaarttanker lag voor anker ten oosten van de MSddelplaat in het Veerse Meer. Toen de politie te water arriveerde, was het sohip on bemand. Later op de avond heeft men de olie ui tde lekke tank overgepompt in een an dere tank van het schip. gelijkheden zijn in tegenstel ling tot elektriciteit. B. en w. willen nog wel overleg plegen met bewoners van het Lange- weegje of aansluiting voor hen kan gebeuren zonder gemeen telijke bijdrage. Het college van Borsele wil verder toet voormalige ge meentehuis in Ovezande in ei gendom geven aan de stichting Dorpswelzijn Ovezande. Het college wil hiervoor het sym bolische bedirag van f 1,- vra gen. De stichting Dorpswelzijn had reedis het beheer over het vroegere gemeentehuis. De ac commodatie voldoet echter niet meer voor allerlei ge meenschapsactiviteiten. Het gebouw moet worden aange past aan redelijk te stellen eisen voor een dorpshuis. Hiertoe had de stichting naast eigendomsoverdracht nog twee mogelijkheden aan de gemeen te voorgelegd: de gemeente zou de zaak verbouwen of de gemeente zou een nieuw dorpshuis moeten bouwen. Bij overdracht in eigendom zou de stichting zelf de zaak verbou wen en aanpassen. Het college stelt de raad daarom voor het vroegere gemeentehuis in Ovezande over te doen aan de stichting Dorpswelzijn. Botsing M.K. uit Temeu zen en P. P. uit Biervliet re den vanaf het sluizencomplex in de richting Sluiskil, toen P. Plotseling moest stoppen om een bromfietser te laten passe ren. De achterop rijdende K. botste tegen zijn auto. Er ont stond aanzienlijke schade. Geboren Danny zv G Verriuijn-Van Foeeke, Pol zv P Puype-De Knock, Ellen d,v A Lichteveld-Kroot, Chantal dv W Philipsen-Van de Graaf, Karlo zv K Koning-Bos, DaVy zv L Dieleman-Calle, Sandra dv C van Aaker-Van Kwi'k- kelber.ghe, Mario zv P Bo- gaert-Jansen, Annemarie dv M Lolkema-Bakker, Ebrien dv B. Hamelink-Scheele, Ayhan dv I Hosigor-Ay, Selma div A Kilic- Yilmaz. Ondertrouwd Adrïaan de Bruljne 22 en Adriana de Put ter 22; Andrieis Kuiper 23 en Wouterina Torn 22, Josephus Andriessen 24 en Maria van Straten 22; Maarten Simons 25 en Catharina Tollenaar 19; Frans de Maree 30 en Cornelia Kamerik 21; Roland d'Hont 23 en Elisabeth Kornelis 22; Leendert de Braai 68 en Maria Meertens 60. Getrouwd Pieter den Hertog 24 en Baukje Nijveen 26; Jan Donze 39 en Kate Holtermann 41; Joannes Odije- vaar 21 en Pieternella van Dronigelen 21; Petrus Klaassen 21 en Helena Dieleman 20. Overleden Herman Hui zing 41; Karelina van de Vel de 63 ev C. van Uk; Arthur Cammaert 63 uit -Oostburg; Adriaan Ramonst 55 uit Sluis kil. (Van onze correspondent) VEERE 3000 Gulden heeft zaterdag de openbare verkoop opgebracht in de Domkerk te Veere, die was georganiseerd door de Lions- club Walcheren. Het bedrag is bestemd voor de aankoop van waterpompen voter Malawi, één der droogste landen in Af rika. Op de openbare verkoop za terdag was veel belangstelling van de kant der toeristen. De goederen werden geveild door burgemeester G. Moermond van Westkapelle. Vele particu lieren hadden belangeloos goe deren voor deze verkoping ter beschikking gesteld. Er gingen on'der meer flessen wijn, ko peren schalen, wandborden in diverse soorten, een Snaanse waterkruik, kinderf ietsj es, elektrische koffiemolens, een antieke weegschaal, serviezen, meubilair, tafelkleden, elektri sche grammofoon, stofzuigers, bobsleeën en autobanden de deur uit. De bezoekers van de ver koop voor Malawi kregen blijkbaar de smaak steeds be ter te pakken, want het bie den werd gaandenweg sterk opgevoerd. Veilingmeester Moermond deelde het publiek mee, dat één waterpomp onge veer 200 gulden kost. Er kun nen voor de gemaakte op brengst ongeveer 15 pompen worden aangeschaft. Het be drag zal worden overhandigd aan de autoriteiten van Mala wi door een schoonzoon van dokter Th. de Jong uit Seroos- kerke. Deze schoonzoon werkt in Malawi en is momenteel met vakantie in Nederland. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Deze week heeft de Zeeuwse stich ting middelbaar sociaal peda gogisch onderwijs i.o. officieel toestemming ontvangen van het ministerie van Onderwijs in Den Haag oin in augustus te starten itieit de part-time opleiding mbo-inrichtings- werk. Deze opleiding, die drie jaar duurt, is bestemd voor mensen die werken in tehui zen en inrichtingen. De Zeeuwse stichting M.S.P.O. streeft ernaar in Zee land een dagschool te stichten voor opleidingen in de sociaal- pedagogische beroepen op middelbaar niveau. De stich ting wenst deze dagschool te starten in 1976 met vier ver schillende studierichtingen o.a.: inrichtingswerk, sociale dienstverlening, cultureel werk, arbeidsmarktpolitiek- personeelsbeleid. In een later stadium heeft de stichting een uitbreiding op het oog met de studierichting verpleegkunde en activiteitentherapie. Dat de Zeeuwse stichting reeds in augustus kan begin nen met de part-time oplei ding mbo-inrichtingswerk komt door het feit, dat de cursussen kinderbescherming A en B van de nationale fe deratie van kinderbescherming niet meer in de oude vorm mogen worden gegeven. Deze cursussen werden toch te sum mier bevonden voor het be roep van inrichtingswerker. De Zeeuwse stichting heeft een leerplan ontwikkeld in overleg met verschillende so ciale academies en de inspec teur voor hetmspo van het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen. Het eerste Jaar is vooral gericht op de praktische situatie in het werk. Naast theorie worden er trainingen in de werksituatie verzorgd. In dit eerste jaar zijn ook twee vormingsweken opgenomen. Het tweede leer jaar staat in het teken van de verdieping van de theoretische kennis en het verwerken in werkgroepen van deze kennis naar de werksituatie toe. In het derde leerjaar staat vooral het eigen functioneren als per soon in de werksituatie cen traal en het eigen functioneren in de cursusgroep. Gedurende het tweede en derde jaar is er tevens een aantal uren praktijkbegelei ding, individueel of In kleine groepjes. De cursus wordt één dag in de week gegeven van 9.15-16.00 uur. Als men de part-time oplei ding met goed gevolg afmaakt, la men bevoegd om zelfstandig te werken met een groep in een tehuis of inrichting of in andere situaties. Om aan deze opleiding te kunnen beginnen, moeten kandidaten tenminste 18 jaar zijn en een vooroplei ding hebben genoten van ten minste mavo. Ten tijde van de opleiding dient men werkzaam te zijn in een tehuis of inrich ting. Wat betreft het eerste leei- Jaar 1974-1975 zijn er nog en kele plaatsen open voor deel name. Inlichtingen kan men krijgen bij de stichting mid delbaar sociaal-pedagogisch onderwijs, Nieuwstraat 47 te Middelburg, tel. 01180-25454. (Van een onzer verslaggevers) 's-HEERENHOEK-KWA- DENDAMME De voorgeno men opheffing van de brand weerkorpsen in Kwadendam me en 's-Heerenhoek, heeft nogal wat reacties in deze dor pen opgeleverd. Waarnemend brandweer commandant A. Franse van Kwadendamme verklaarde desgevraagd dat Kwadendam me het hoofd nog lang niet in de schoot heeft gelegd. Naar zijn informaties zou de ge- me- teead erg verdeeld zijn. De heer Franse vond het eigen aardig, dat juist die mensen die in der aad moeten stem men over het voorstel, niet aanwezig waren bij een ge sprek tussen het college en de vrijwilligers in de Jeugdhoe- va. De heer Franse had vrijdag avond overigens het vierde onderhoud in een week tijds met centraal-commandant H. den Hartog. „Het is met de reorganisatie gewoon een poli tiek spel geworden. Wij als brandweermannen zullen pro beren in dat politiek spekta kelstuk teohnische en takti- sehe informatie aan te dragen voor de raad='"den", aldus de Kwadendaimse waarnemend- commandant. In hotel-restaurant De Kroon wordt veel over de mo gelijke opheffing van de plaatselijke brandweer gespro ken. Teneur van de gesprek ken is: „Als de brandweer in twadendamme is opgedoekt noet er maar eens een flinke mand in het dorp uitbreken. Dan zal wel blijken, dat men van elders te laat komt en dat de zaak tot de grond toe zal afbranden". Mevrouw Doene van De Kroon: „De mensen vinder de opheffing geen werk. Kwa dendamme heeft een goede brandweer, die vaak prijzen wint op concoursen. De men sen hebben het gevoel dat op den duur alles van het dorp gaat verdwijnen". Ook onder de bezoekers van hotel-café restaurant Huige in Kwaden damme is de opheffing van de brandweer het gesprek van de dag Volgens de heer Huige zijn de mensen er gedecrimeerd door. „Andere dorpen in de gemeente mogen een ontwik keling doormaken. Kwaden damme wordt door het beleid niet gestimuleerd. Wat er nog is, wordt afgebroken. De brandweer is namelijk iets, dat oehoort tot het do psle- ven". De mensen hebben, vol gens de heer Huige, de indruk dat in de gemeente een be paalde politieke groepering in een hoek wordt gedreven. „Ik heb er geen goed woord voor over als het gemeentebe stuur van Borsele de brand weer van 's-Heerenhoek gaat •pheffen" was de uitspraak van de 's-Heerenhoekse huis arts de heer H.H.M. Zwartelé. 's-Heerenhoek ligt in een driehoek, die mede gevormd wordt door Nieuwdorp en Le- wedorp waarvoor een rampen plan voor eventuele calamitei ten is samengesteld. De indus trie dringt zich naar deze kern op. We zitten hier aan de rand van het industriegebied. In verband met eventuele calami teiten in dit gebied met Péehi- ney, doechst en de kerncen trale, kan 's-Heerenhoek zijn brandweer niet missen. We moeten ook terdege rekening houden met de Sloeweg waar op veel vervoer van gevaarlij ke stoffen is. Naast een geoe fend EHBO-team is een ambu lance-auto en zeer zeker een goed uitgerust brandweerkorps onmisbaar", vulde dokter Zwartelé aan. Bij afwezigheid van brand- ween uindant J. Hazen zei bevel ter J. Rentm»"der over dit onderwerp het vol gende: „De mannen van de 's- Heeren hoekse brandweer staan voor een raadsel. Er staan altijd zes a zeven man nen dagelijks paraat om, als ie nood aan de man komt, uit e rukken. In dit doro, waar de bescherming van de bevol- cing voorop moet worden ge- fteld, is een brandweer nood- :akelijk. Ik heb geen kritiek >p andere korpsen, maar in ons korps hebben we zeven 5 acht hoofdbrandwachten. Na genoeg alle leden zijn gediplo meerd". Commandant Hazen heeft hierover een brief naar burgemeester en wethouders verzonden.

de Stem | 1974 | | pagina 3