Toeristen blijven goed gemutst WEEKENDT!P VVV ZEEUWSE MUSEA hebben een heleboel te vertellen GEEN MASSALE UITTOCEÏT Rampenplan voor Doel Werkersverbond wil meer groen in ewestplan Gentse Kanaalzone stad streek Goed tegenspel Wisselvallig Horeca Strand STIJIKLOKKEN Dierenexpositie in Noordgouwe VERKEERS SLACHT OFFERS TENTOON GESTELD Weekenddienst Stemredactie 2 Zaterdag 27 juli 1974 i, Hoedekenskerke, 'iiliock e® Ovezande' iraxtijk van de huis. J. Geldof, J. Kole en wartelé wordt tot igoehtend 8.00 uUf nomen door dokter S. inn, Niéuwstraat te Ovezande, tel 50. Dokter F. van Peer .gel 132, tel. 5306. hilippine en Sluiskil, lokter van Haelst, traat 44 te Sluiskil 57-1444. Dokter W. Eysink, weg 50, tel. 2060. b, Wemeidinge, Ka- liezelinge en Katten- Dokter Eckhardt te dinge, tel. 01192-438, 11100-6857. zande. Dokter J, urg, Groenendijk 52 te lisse, tel. 01148-1377. maandagmorgen 8.08 urg. Dokter A. -inkel, Noordweg 241, 2460 (zaterdag) en dr. Rouaansekaai 11, tel. (zondag). Visites aan- voor 10.00 uur. toren voor dringende en van 12.30-13.00 en 7.30-18.00 uur. ■waal. Dokter A. de te Yerseke, tel. 01131- voor de dorpen Hans- en Yerseke. Dokter jnstandse te Krabben- tel. 01134-1444 voor dorpen Krabbendijke, lingen en Rilland- i Gent e.o. Dokter F. iert, Oostkade 19 te Sas ■ent, tel. 1366. sen. Dokter R. Bau- Jac. van Lennepstraat 01150-3768. ;en. Dokter S. War tel. 3933 (tot zaterdag )0 uur) en dokter D, tel. 2233 (van zaterdag uur tot zondag 24.00 Visites aanvragen voor uur. Spreekuren voor ;ende gevallen van -13.00 en van 17.30- uur. lartsdijk, 's-H. Arends- en Heinkenszand. er D. van Driel te 's- rendskerke, tel. 01106- ag. Dokter C. Ver- Axelsestraat 2, tel. ARTSEN (.anderen. Tandarts an Ravels, Stationsstraat B Hulst, tel. 01140-2205. ekuren zaterdag van -10.30 en van 18.00- uur, zondag van 12.00- uur. Vlaanderen. Tandarts van Goor te Oostburg, 01170-2077. Spreekuren ■dag en zondag van -12.30 uur. eren. Tandarts A- ers, Houtkaai 7 te Mid- urg, tel. 01180-12565. ekuren zaterdag van '10.00 uur, zondag tol ■12.00 uur. N. Beveland Tand- P Frantzen, Kastanje- it 307 te Goes, tel, -6374. Spreekuren za- g en zondag van 9.00- uur. te INARTSEN Z. Beveland Dieren- M Gaakeer te Ove- j, tel. 01195-283. Vlaanderen Dierenarts e Haas, Axelsestraat 108 Zaamsiag, tel. 01153- jieren en deel N.Beve- i. Dierenarts R. Bar- la te Middelburg, tel. 10-13118. Consult alleen elefonisehe afspraak. Vlaanderen Dieren- H v. d Vijver te IJzen- e, tel. 01.176-1388. HEKEN Zeeuwse apotheek 5255. Iburg. Apotheek W. rmelen, Markt 69, tel. 14. uzen. Apotheek Ma in, tel. 2060. ïgen. Apotheek J. W» Sande, Badhuisstraat 30- tel. 2066. VERPLEGING nburg, Cadzand, Oost en Sluis. Zr. Ancilla Aardenburg, tel. 0117'* iet, Breskens, Groede, ïdplaat, Schoondijke e" ndijke Zr. Schilders, üdeestraat 3 te Bres' tel. 01172-1350. mlsdijk e.o. Zr. enboom, wijkgebou* ene Kruis te Ellewouts- tel. Ml04-259. Zr. T. Coomanü, tel. Axel en Zaamsiag. J. v. Exel, Folderstraat Zaamslag, tel. 0115 Philippine en Sluiskil Zr. Villerius, Rozenlaan 3 [oek, tel. 01154-1435. en Kontenisse. M®!? ert-Borm, tel. 0115 nge, Wemeidinge, '4a' e en 's-Gravenpolder. -* J. v. d Hoeven, DijkWel" raat 20 te Kapelle, te 12-1937. ingen, Yerseke en Ha» rt. Zr. Grootendorst 01130-1545. eland, Wilhelminadori'. tendiike en Wolphaa»5' - Zr.-P. v.d. Karnde e» ijnsplaat, tel. Krabbendijke irde Zr. Verscho"» 01134-1510. van Gent. Zr. vV :s, Schulpenpad 43, tel. t>8-1548. b.g.g. O®158' X) PbbM' Steenbergprt1aan 67, *e' Tweehonderdduizend werklozen! Dat is een somber vooruit zicht voor het komend najaar. Minister Boersma (Soc. Zaken) mag dan wel „gerichte maatregelen" hebben aangekondigd, ook deze bewindsman is geen tovenaar. Structurele problemen als die rond de werkgelegenheid zijn nu eenmaal niet met één pennestreek op te lossen. Hier in Zuidwest-Nederland en dan weer met name in Bra bant, is de werkgelegenheid al lang een zorgekind. Deze pro blematiek vraagt om een gezamenlijke aanpak vanuit de eigen regio: door de organisaties van werkgevers en werknemers en door de overheid. Het zou immers erg onverstandig zijn als men hier met de armen over elkaar zou blijven zitten wachten op hetgeen de rijksoverheid belieft te doen. Die overheid wordt immers ai van zoveel kanten aan het jasje getrokken dat wie gehoord wil worden zï|n wensen nadrukkelijk naar voren dient te brengen. Goed tegenspel vanuit de regio maakt de kans bovendien groter dat „gerichte maatregelen" meer zullen brengen dan een tijdelijke oplossing. Met zulk soort „oplossingen" is hier al veel te lang gesukkeld. Datzelfde geldt ten aanzien van veelbeloven de vooruitzichten als Liivoorbeeld het Reimerswaalplan. Zoet houdertjes waren dat Nu ze in rook zijn opgegaan, blijkt eersr goed met welke brokken we hier zitten. Vooruitzichten voor zondag maandag opgesteld door het KNMI op vrijdag om 18.00 uur. Aanhoudend koel en wissel vallig. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor zondag: aantal uren zon 0-8, min temp, omstreeks h graden, max temp, om streeks 18 graden, kans op een droge periode van minstens 12 uur 60 procent kans op een geheel droog etmaal 30 pro cent. Voor maandag, aantal uren £on 0 tot 2 min temp, om streeks 12 graden, max temp, omstreeks 18 graden, kans op oen droge periode van min stens 12 uur 60 procent, Raus "P een geheel droog etmaal 30 procent. DEN HAAG Konstanz 489 plus 2, Rheinfelden 326plius S, Straatsburg 375 plus 57, Plittersdorf 503 plus 25, Maxau 556 plus 16, Plochingen 160 min 3 Mannheim 385 min b Steinbach 163 plus 22, Mainz 364 plus 3, Bingen 229 Plus 5. Kaub 284 plus 8, Trier 350 plus 22, Koblenz 275 plus Keulen 250 onveranderd, Ruhrort 408 min 4. Lobith 1033 plus l, Pannerdense kop =00 plus 1 Nijmegen 830 plus J- IJsselkop 893 plus 1, Eefde IJssel 420 plu® 8, Deventer 293 9 Monsin 5460 min 2, Borgharen 3864 plus 3, Belfeld 1004 plus ,0 Grave beneden de sluis 503 plus 2. (ADVERTENTIE) OFF. DEALER K.T.V. HIFI - STEREO APPARATUUR Morgen, zondag 28 juli Bergen op Zoom 10 43 en <-0.09 Kansweert 9.54 en 22.30 jarneuzer. 9.27 en 22.04 yussingen 8.59 en 21.36 "ameldinge 10.33 en 22.5 Maandag. 29 juli op Zoom 12.03 nansweert 11.12 en 23.46 tarneuzej. 10.46 en 23 18 gissingen 10.17 en 22.51 Ptteldinge 11.53 (Van een onzer verslaggevers) DOEL - BRUSSEL Er is een eerste rampenplan gereed voor de kerncentrale van Doel op de Belgische linker Schelde- oever. Het plan bevat veilig heidsmaatregelen afgestemd op de huidige functie van de centrale. Het wordt aangepast naar mate de groei van de kerncentrale dat vereist. Bij een eventuele calamiteit of een abnormale verhoging van de radioactiviteit in de omgeving van de centrale, kan er worden ingegrepen. Dat heeft de Belgische minister geantwoord op vragen van de Waaslandse senator F. de Bondt uit Sint-Niklaas. De senator vroeg op 3 mei van dit jaar, onder meer, wel ke procedures er zouden moe ten worden gevolgd als het plan niet op tijd (bij de in werkingstelling van de centra le) klaar zou zijn. Ook vroeg hij aan welke instanties de inhoud ervan wordt bekendge maakt. De minister deelde mee, dat de inhoud van het plan aan de „verantwoordelijken voor de toepassing ervan" is bekend gemaakt Ook zijn de diverse openbare diensten, die bij een ramp hulp moeten bieden, op de noogte gesteld. De heer De Bondt vroeg de minister, die samen met zijn collega van volksgezondheid waak! over de voorbereiding en de uitvoering van de te nemer, maatregelen als zich een ramp voordoet, tevens naar het noodplan voor de centr-les in Chooz (Frans-Bel- giscr project) en de proef- kcrncentrale van Mol. (\an een onzer verslaggevers) NIEUWYLIETKOUDEKERKE Ondanks het slechte vakantieweer is de stemming onder de toeris ten, die in Zeeland verblijven goed. Er zijn maar heel weinig kampeerders, die zich door het slechte weer naar huis laten jagen. Wel komt het vaak voor dat mensen aan het einde van hun vakantie een dag je eerder naar huis gaan dan de bedoeling was. Dat het slechte weer geen massale uittocht van kampeer ders in Zeeland veroorzaakt komt voor een groot deel doordat men zich in Zeeland best weet te vermaken, ook al kan men niet aan het strand liggen. „Ja, het is beslist niet het strandweer waarvoor we zijn gekomen, maar we verve len ons geen moment", zei gis teren een Tilburgse mevrouw op een camping bij Nieuw- vliet. Op de campings wordt enorm veel gedaan om de gas ten bezig te houden. Wandel tochten, voetbalwedstrijden, stokbroodbakken, tekenwed strijden voör de kinderen e.d. staan haast overal op het pro gramma. „Je houdt ze maar wat bezig", deelde de leiding van camping Eldorado te Nieuwvliet mee. Behalve op de campings vinden de kampeerders ook veel vertier in de Zeeuwse steden als Middelburg, Vlis- singen, Goes, Terneuzen en Oostburg. De restaurants doen er goede zaken. „Voor mij mag het elk jaar in de vakan tieperiode zulk weer zijn. Ik kan het werk soms maar net aan", vond gisteren een kelner in een Middelburgs restau rant. Volgens mej. M. Hovestadt, adjunct-directrice van de pro vinciale WV, hoeven de toe risten in Zeeland zich bij slecht weer inderdaad niet te vervelen. „Vergeleken met vijf jaar geleden heeft Zee land de vakantieganger nu veel meer te bieden. Belang rijk is ook dat de informatie over de ontspanningsmoge lijkheden in Zeeland flink is verbeterd", aldus mej. Hove stadt. Overigens zijn campings aan de Zeeuwse kust beslist nog niet vol. „Het is gezellig druk", zei een van de cam pinghouders. Het feit dat de bouwvakvakantie n.u ten einde is zal wat de drukte op de campings betreft nu gecom penseerd worden door de komst van de Duitse vakantie gangers, waarvan vandaag ve len worden verwacht. Ofschoon de stemming onder de toeristen dus goed is, zijn de exploitanten van de strand tenten aan de Zeeuwse kust zeer ontevreden. „Het is bitter slecht, het is gewoon hopeloos. Soms hebben we eens een hal ve dag zon, maar meestal is net vuor de mensen te slecht weer om naar het strand te komen. Je ziet dan haast nie mand op het strand. Het Is voor mij zelfs de vraag of we er dit jaar onze kosten wel uit zullen halen. Ze schrijven dan weieens in de krant: het valt wel mee, maar dan moeten ze mijn baantje maar eens over nemen", zo klaagde een be heerder vain een strandtent te Koudekerke. De hotels aan de tost zijn goed bezet, die in het achter land hebben niet zoveel gasten als bij normaal weer het geval zou zijn. (ADVERTENTIE) LANGE NIEUWS' 'RAAT 26 HULST (Van onze correspondent.) GENT De leden van het christelijk werkersverbond hebben tijdens een bijeen komst in de Belgische kanaal gemeente Evergem felle kri tiek geuit op het voorontwerp van het gewestplan het Gentse en de kanaalzone, Ook de in tergemeentelijke vereniging voor economische expansie en ruimtelijke ordening de Vene- co, werd scherp bekriticeerd. De kritiek zal schriftelijk aan staatssecretaris Luc dHoore van het ministerie vara streekeeonomie worden meegedeeld. De leden van het christelijk werkersverbond vinden vooral, dat in het voor ontwerp te weinig groene buf ferzones tussen industrie- en woongeh'ed zijn gepland De kritiek op Veneco houdt ver band met het feit dat deze vereniging bij het onteigenen van de gronden en de uitbrei ding van industriegebieden nauwelijks rekening houdt met opties. Door het werkersverbond worden de groene zones, zoals ze in het voorontwerp staan aangegeven, een „karikatuur1 genoemd. Erop wordt aange drongen om ze allemaal in de richting van de fabrieken bre der te maken. In verband met geruchten over de bouw van een nieuw bedrijf op de plaats waar een groenzone zou moe ten komen zegt het werkers verbond. Het ware kennelijk misdadig ten overstaan van de ongeveer 4000 inwoners van de wijken Kerkbrugige en Doornzele daar een bedrijf te laten oprichten". .ZEELAND IS ENIG", „Er is geen provincie in Neder land, waar zoveel verschil len op zo'n korte afstand van elkaar te zien zijn". De ze en andere uitspraken, gin gen. En niet ten onrechte, menen wij. Zeeland is énig. Waar vindt men een tweede land met zovele eilanden, die elk hun eigen karakter heb ben, hun eigen mentaliteit? Waar een Zeelandbrug, een ander Middelburg met zovele historische monumenten of' een andere Zierikzee, Sluis of Hulst? Waar de sierlijke kle derdrachten, de folklore van het ringrijden of boogschie ten, maar ook de Deltawer ken, de heerlijke watersport gebieden zoals Veerse Meer ot Grevelingenmeer of de brede zee-armen ais Ooster en Westerschelde? Ach, het klinkt chauvinistisch, maar het is terecht menen wij. Zeeland is uniek in heden, maar ook in verleden. Wie hier leefde en op wel ke wijze in vroeger jaren, daarover kunnen de Zeeuwse Musea u alles vertellen. Mu sea kennen wij in alle soor ten, grote en kleine, maar alle in hun genre interessant. Een miuseum is niet saai. zo als zovelen denken. Natuur lijk heeft ieder museum wol een interessante en sen min der interessante collektie, want smaken verschillen nu eenmaal. Een complete opga ve van alle Zeeuwse Musea is te vinden in Zeeuwse Re- creatiegids, verkrijgbaar bij de VVV's of in het gidsje „Kent U de Zeeuwse Musea" eveneens verkrijgbaar bij de VVV's. Het is daarom nu niet onze bedoeling deze op somming te herhalen. Enkele musea willen wij echter spe ciaal belichten. Het museum „DE AXELSE HOERENKAMER" is een klein, onlangs opnieuw opge richt museum waar de kle derdrachten het belangrijkste onderdeel van de collektie vormen. Hier kan men de ontwikkeling zien van de Axelse hoerendracht vanaf het einde van de achttiende eeuw tot nu toe. Daarnaast is er een fraaie muntencollek- tie, sieraden en andere zeld zame voorwerpen te zien die betrekking hebben op Axel. Het museum is niet altijd geopend, maar de Heer Olieslager in de Pironstraat 9 te Axel zal de deur graag openmaken voor geïnteres seerden, indien het museuim gesloten zou ziijn. Het „STREEK-LAND- BOUWMUSEUM" aan de H 42 te Heille is onderge bracht in een eeuwenoude boerenschuur. De collektie is dus voorzien van een passen de entourage. Men ziet hier o.m. de paardestal met de „miengelbak", de dorsvloeren met de werktuigen, die bij het dorsen werden gebruikt, ploegen eggen oogst - en zaaimaehiines. Kortom alle mogelijke werktuigen die voor de landbouw in Zeeuwsch-Vlaanderen nodig waren. Bij het museum is sinds kort ook een gewassen en kruidentuin, waar ver schillende Zeeuwsvlaamse gewassen te zien zijn, zoals vlas, aardappelen, granen en peulvruchten, maar ook tui- kruiden. Voor de kinderen is er een royale speelgelegen- heid te midden van geiten, ganzen, kippen, koeien, paar den etc. en na alles gezien te Een blikje in de Axelse Boererikamer. hebben kan men in de naast gelegen herberg „De Schaapskooi" uitrusten onder het genot van een kopje kof fie met een originele Zeeuwsvlaamse ovenkoek of warme wafel. Het museum is dagelijks geopend vanaf ca. 10.00 uur tot zonsonder gang. Hier staat het enige Ne derlandse KAPPERSBE DRIJFSMUSEUM Paul Kra- gerstraat 70. Het is bij leken niet zo erg bekend, maar de collekie is verschrikkelijk leuk. Men vindt er instru menten, die vroeger door de kappers (barbiers) en chi- rurgijnen werden gebruikt, zoals apparaten om het haar te permanenten of te kleu ren, maar ook sieraden die werden vervaardigid van af geknipt haar en haar-schil- derijen van groot formaat. Verder zijn er natuurlijk haarkammen, parfumflesjes (zeer fraaie exemplaren) etc. Te zien. Kortom dit museum is zeker de moeite van Uw bezoek waard. Het is geopend op maandag, dinsdag, vrijdag en zaterdag van 14-16 uur, op andere tijden kunt U in lichtingen inwinnen bij Kap salon Verpoorie in Vlissmgen. Het STREEK-MUSEUM VOOR ZUID- EN NOORD- BEVELAND heeft weer een heel ander karakter. Er zijn tal van afdelingen en daarom vindt een ieder er iets inte ressants. Zo zijn er tekenin gen, oude kaarten en schil derijen, maar ook prachtig gildezilver en fraaie schut- terstukken, archeologie vond sten o.m. uit de tijd van Jacoba van Beieren, tegelta- bleaux, klederdrachten (7 grote poppen en 15 kleinere) en een grappig speelgoedka binet. Dit laatste is een erg aardige afdeling met o.m. een levensgroot poppenhuis met antieke meubeltjes, oude fietsen, een minuscuul glas- geblazen serviesje en een echte toverlantaarn. Cultu reel gezien mogelijk van een niet zo grote waarde, maar wel erg leuk. Het interessan te streekmuseum is geopend van dinsdag tot en met za terdag van 10-12 en 13.30 tot 17 uur. In het najaar van 1973 werd het STREEKMUSEUM VOOR THOLEN EN ST.- PHILIPSLAND in de Bie renstraat in gebruik geno men. Het museum is onder gebracht in het voormalige Gemeentehuis ren omvat een collektie van o.a. archeologi sche vondsten, historische dokumentatie uit de kerke lijke- waterschaps- en agra rische wereld, gebruiksvoor werpen uit Tholen, w.o. een interessante meekrapteelt- verzameling, schilderijen -'n een leuk oud winkeltje. Dit nieuwe museum is voorlopig alleen 's middags geopend (maandag t.m. zaterdag) van 14.30-17 uur. In het Middeleeuwse poor tencomplex van de Noordha venpoort, één van de drie toegangspoorten van de stad, is het MARITIEM MUSEUM ondergebracht. Men treft er een groot aantal objecten aan uit de maritieme sfeer, zoals oude scheepsmodellen, w.o. de hoeker, de hoogaars en de herigst, typisch Zeeuwse vaartuigen, schilderij en; vis serij attributen, w.o. die die gebruikt worden bij de oes ter- en mosselteelt en een aantal interessante vondsten uit de Oosterschelde. Aan vankelijk voor kinderen is vooral het zee-aquarium, waar vissen uit de Noordzee rondzwemmen. Het maritiem museum heeft nog veel meer interessante voorwerpen in haar collektie, en daarom ga erheen! Het is geopend tot 1 oktober van maandag t.m. zaterdag 10-17 uur. Dit was geen volledige op gave van de Zeeuwse musea, metxadruk willen wij dat nog een keer stellen. Wij ko zen slechts uit iedere streek één voorbeeld. Ga er eens heen, slechts weinigen ken nen de musea uit hun streek en er is toch zoveel intres- sants te zien. Hier staat geen museum, maar misschien is het de aanzet tot een nieuw mu seum, want vandaag en mor gen is in het mr. de Roos huis aan de Donderkeweg nr. 1 een diorama te zien. Een diorama is een soort imitatie van een stuk natuur en dit geval een imitatie van een stuk weiland uit de buurt van Noordgouwe Wim Phaff uit Yerseke en Henk Bax uit Noordgouwe plaatsten in dit „weiland" bijna een honderdtal opgezette vogels en zoogdieren, die men op Schouwen kan tegenkomen. Zo zijn er bijvoorbeeld, gan zen, eenden, patrijzen een reiger te zien, maar ook een torenvalk, een kerkuil en een steenuil, kemphaan, goudplevier, waterhoen, fa zant en kievit. Van de zoog dieren noemen wij slechts de bunzing hermelijntjes, de muskusrat, mollen en muis jes, maar er zijn er nog veel meer. Het trieste van deze prach tige tentoonstelling, die slechts twee dagen duurt, is dat de tentoongestelde dieren allemaal het slachtoffer van het verkeer geworden zijn. Zeeland is natuur-historisch gezien een erg interessant gebied, met honderden ver schillende soorten vogels en groot aantal zoogdieren. Het verkeer vergt echter een steeds grotere tol. Eensdeels is deze tentoonstelling inge richt om de mensen te laten zien hoe rijk onze provincie eigenlijk is. anderziids is het een waarschuwingskreet om toch vooral voorzichtig te zijn. ..Spaar de dieren, redt de vogels" is anno 1974 nog steeds van toepassing. Het diorama is op beide dagen geopend van 9-12 en 13-18 uur. De toegang is vrij. Voor redactionele aangele genheden kunt u vandaag en morgen contact opnemen met de heren drs. J. Bouwmand, tel. 01100-8138 (voor mid den-Zeeland) en B. Augus tijn, tel. 01150-5745 (voor ZeeuwschVlaanderen Hel streeklandbouwmuseurh in Heille in de zomer verscholen achter loverrijke bomen. A eindredactie: rein van der helm

de Stem | 1974 | | pagina 3